J l Levendige raadsvergadering ondanks formeel uitziende agenda Goed concert Holtensmannehkoor Verkoopvoorwaarde liet striigeit geaoeg WEGVERVOER EN VERKEERSBELEID De Klaproos HOLTENS NIEUWSBLAD Uit het plaatselijk parlement Gemeentepersoneel krijgt toch gratificatie Besluit heeft ons teleur gesteld J. van der Harst (P.v.d.A.) inzake verkoop industrieterrein: Wegens gladheidsbestrijding: J, de Waard (VVD) inzake kroonbesluit onteigening Beuseberg: HOLTENS NIEUWSBLAD - 22 JUNI 1979 - PAG. 7 Het Hollens Mannenkoor, met een te kleine bezetting van 32 leden, heeft vrijdag avond in de Ned. Herv. Kerk een goed en sfeervol concert gegeven dat door de plm. 250 bezoekers, (een verrassend groot aantal) hoog werd gewaardeerd. De mannen openden met de twee bekende coupletten van het Wil helmus op een wijze die verwach tingen wekte die zoals aan het eind van de avond bleek volledig wer den waar gemaakt. Dot goldt niet alleen voor het mannenkoor maar ook voor de sopraan Willemien Grobben ('t was haar eerste optre den in het openbaar) en Gerard Koopman die op zeer bekwame wijze de sopraan en het koor op piano en kerkorgel begeleidde.. Het koor dat plm. 3 jaar geleden werd opgericht heeft onder directie van Bert van Jaarsveld (Apeldoorn) niet alleen aan kwaliteit maar ook aan durf gewonnen, aan geloof in eigen kunnen. Dat dirigent van van Jaarsveld vertrouwen heeft in z'n koor blijkt uit het twaalf werken tellende programma dat werd uit gevoerd, waarvan wij noemen „Ich bete an die macht der Liebe" van Bortnianski", „Alles wat adem heeft love den Here" van Marcus Jenny" „Jagers Chor" van Carl Ma ria von Weber, „Blijf mij nabij" (in een bewerking van de dirigent) en „King all-glorius" van G.M. Vail. In beide laatste weken vertolkte sop raan Willemien Grobben de solo partij op een wijze die door de be zoekers met een spontaan applaus werden beloond. Willemien die be schikt over een heldere en open stem die fijn klinkt zong verder op piano begeleid door Gerard Koopman „Le roi a fait", „Ca belle est au fartin" en „Jol» tambour" van Willem Pijper. Het mannen koor besloot het concert met het prachtige „Domine Salvem fac re- ginom nostram" van A. Giesen en kreeg hiervoor van de tevreden be zoekers een staande ovatie. Koor voorzitter Geert Heusinkveld sprak een kort welkomstwoord en dankte voor de belangstelling. Ook sprak hij een woord -van dank tot sopraan Willemien Grobben, Ge rard Koopman en dirigent Bert van Jaarsveld en deed een vriendelijk beroep op de mannen in Holten die graag zingen om lid te worden van het koor. Hoewe! de nogal formeel uitziende en slechts 8 pun ten tellenden agenda tevo ren weinig uitzicht bood op een interessante vergade ring vond, tijdens de j.l. maandagavond ten gemee ntehuize gehouden open bare raadsvergadering tot tweemaal toe een belang wekkende politieke discus sie plaats tussen zowel het College en de raad als de di verse raadsfracties onder ling. Aanleiding hiertoe vormde uitge rekend het doorgaans als hamers tuk te behandelen laatste agenda punt n.l. het voorstel van het Col lege betreffende (dit keer) een slot- wijziging van de begroting 1978 en een aantal wijzigingen betreffende de lopende begroting 1979. Ligfenbergerweg Ten aanzien van de begroting 1979 kwam het College o.a. met een voorstel tot het verkabelen van het thans nog bovengrondse electrici- teitsnet langs de Ligtenbergerweg. recte bebouwing. Om dit mogelijk te maken stelde het College voor in dit geval de bouwplicht binnen één jaar te schrappen en in de plaats daarvan te bepalen dat, wanneer Müller de grond binnen vijfjaar on bebouwd wil verkopen, hij het in dat geval terug levert aan de ge meente. Bij behandeling van het Col legevoorstel tot verkoop van een perceel industriete- reein in de Haar, groot 7370 m2, aan A. Müller en Zn BV te Holten, maakte de heer J.v.d. Harst namens de Het gemeentepersoneel dat tijdens de afgelopen winter betrokken is geweest bij de gladheidsbestrijding krijgt toch nog een gratificatie als blijk van waardering dat zij bij nacht en ontij en onder barre weersomstandigheden gewerkt hebben aan het begaanbaar hou den van de wegen. Het bedrag ad fl. 100.- bruto zal bij de salarisbeta ling van juli aan aile betrokken personen worden uitgekeerd. Deze mededeling deed wethouder Stegeman tijdens de j.l. maandag avond ten gemeentehuize gehouden openbare raadsvergadering. Namens de PVDAftactie zei de heer J.v.d. Harst verheugd te zijn over dit besluit waarom zijn fractie onlangs had gevraagd. Hij had echter liever gezien dat aan het personeel een gratificatie van fl. 70.- was toegekend omdat dit belastingvrij is en ze netto dus meer over houden, maar wethouders Stegeman zei dat een dergelijke gratifi catie volgens de voorschriften alleen mogelijk is voor het gehele gemeentepersoneel, zoals bv. een Kerstgratificatie, enz. PVDA-frachtie, tijdens de j.l. maandagavond ten ge meentehuize gehouden openbare raadsvergade ring, ernstig bezwaar tegen de voorgestelde verkoop voorwaarden voor dit ter- Voorwaarden Bij normale grondverkopen door de gemeente geldt als algemene verkoopvoorwaarde dat de koper verplicht is binnen één jaar te vol doen aan de bouwplicht. In het on derhavige geval echter wenst Mül ler BV de grond echter aan te kopen voor eventueel latere uitbreiding van de thans reeds bestaande be drijfsruimte en dus niet voor di- Bezwaar Deze voorwaarde ging de PVDAf- ractie niet ver genoeg omdat Mül ler na vijfjaar voliedig vrij is en de grond dus onbebouwd kan verko pen. Van de Harst wenste het voor keursrecht voor de gemeente veel langer vast te houden en maakte daar zelfs een voorstel van. V/etr houder Stegeman adviseerde de raad dit voorstel niet te steunen omdat ook aan andere bedrijven in de Haar een stuk reservegrond was verkocht onder dezelfde voorwaar den. Volgens hem behoorde Müller in dezelfde lijn te gaan meedraaien omdat anders een oneerlijk prece dent zou ontstaan. Nadat de frac tievoorzitters van CDA-VVD en Gem.Bel. hadden verklaard de zienswijze van het College te delen was wel duidelijk dat de PVDA- fractie bij de stemming alleen zou blijven staan, hetgeen dan ook prompt gebeurde. U ontvangt een fraz Parker-Jotter ballpoint als u een nieuwe abonnee opgeef t. Gebruik deze Adres Woonplaats Geeft op als abonnee op het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr Adres voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Hottens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 Enschede. Woonplaats: II Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per half t jaar/per jaar. «J „Het Kroonbesluit d.d. 28 mei 1979, inzake gedeeltelijke goedkeuring van het onteigeningsbesluit van de gemeenteraad, d.d. 28-10-'78, van alle gronden in het bestesm- mingsplan „Beuseberg" heeft ons teleurgesteld". Aldus reageerde VVD fractieleider De Waard tij dens de j.l. maandagavond ten ge meentehuize gehouden openbare raadsvergadering van welk be sluit melding werd gemeekt in de lijst van Ingekomen stukken. Reden Zoals bekend heeft de Kroon zich in deze zaak op het standpunt ge steld dat degenen die de grond op 31-10-'78 kadastraal op hun naam hadden en een bouwplan hadden ingediend buiten de onteigening dienen te blijven. De heer De Waard vond dat de rechtszekerheid begint te wringen wanneer onteigeing wordt vastgeprikt op een toevallige datum. Verder vond de heer De Waard het teleurstellend dat de Kroon onteigening blijkbaar niet nodig vindt wanneer de eigenaren bereid zijn de plannen naar de be leidsvoornemens van het gemee ntebestuur te realiseren. In een toelichting op dit voorstel voerde het College voor deze ver- kabeling als motief aan dat de raad onlangs beloten heeft de Ligten bergerweg met 1 meter te verbre den en dat door verbreding van deze weg de daar langs staande electriciteitspalen zodanig dicht aan de rijstrook komen te staan dat daardoor het gevaar ontstaat dat deze omver zullen worden gereden. Om deze reden stelde het College dan ook voor over te gaan tot het verkabelen van het electriciteits- net langs deze weg. Zoals bekend hebben de raadsfracties van VVD en PvdA zich reeds tijdens de al gemene beschouwingen afwijzend opgesteld tegen verbreding van de Lichtenbergerweg omdat zij dit in kwetsbare natuurgebied brede verharde wegen ongewenst vinden omdat dit soort wegen doorgaans meer gemotoriseerd verkeer aan trekt en omdat daarop dan auto matisch ook harder wordt gereden met dus een geluidshinder en ver storing van de zo gewenste rust in dit natuurgebied tot gevolg. Aldus, zo ongeveer de motivering van deze raadsfracties bij. Vorige discussies hierover. Motivering Namens de Pvd A-fractie ver klaarde de heer J. v.d. Harst j.l. maandagavond zich groot voor stander te zijn tot verkabeling van het lichtnet langs deze weg, zowel uit een oogpunt van natuurschoon als uit een oogpunt van het voor komen van storingen. Wat dat laat ste betreft was hij echter van me ning dat er andere wegen in Holten zijn die een hogere prioriteit ver dienen. Hoewel hij in principe dus niet tegen verkabeling was ver klaarde hij dat de PvdA-fractie het Collegevoorstel toch niet kon steu nen omdat het in direct verband werd gebracht met de voorgeno men verbreding van deze weg het geen zijn fractie steeds heeft afge wezen. Ook de heer J. de Waard verklaarde namens de VVD-ff actie op zich niet tegen verkabeling te zijn maar dat de motivering van het College ook voor zijn fractie breek- Verband Zowel de WD als de PvdA-fractie bleven echter vasthouden aan hun eerder ingenomen standpunt om dat in het Collegevoorstel zoals dit ter tafel lag een oorzakelijk ver band werd gelegd tussen de ver breding en de verkabeling van de Lichtenbergerweg en spraken zich dan ook uit tegen dit voorstel. Zon der hoofdelijke stemming werd dit voorstel echter toch aanvaard. Commissievergaderingen De tweede discussie werd duidelijk uitgelokt door wethouder J. War- rink tijdens behandeling van het Collegevoorstel tot het aanbrengen van een slotwijziging inzake de be groting 1978. Hier ging het erom dat met name de leden van Ge meentebelangen de WD-fractie in de commissievergaderingen blijk baar nogal eens verstek laten gaan. Wat genoemde slotwijziging van de begroting 1978 betreft gaf wethou der Warrink als toelichting: „Dit onderwerp is uitvoerig besproken in de commissie Financiën maar aangezien twee van de vier raads leden niet aanwezig waren lijkt het me goed dit voorstel even nader toe te lichten zodat iedereen op de hoogte is. Het was zeker dat enige geraamde posten, voor een totaal bedrag van f350.000.- niet zouden worden besteed en dus ging het om de vraag welke bestemming daar aan moest worden gegeven. Zoals bekend staan twee objecten zowel bij het College als bij de raad hoog op het verlanglijstje, nl. het tweede sportveldencomplex aan de La- renseweg en een Cultureel cen trum. Uit de discussie in de com missie Financiën is als advies uit de bus gekomen genoemd bedrag te reserveren in een gecombineerde reserve nl. sport en cultuur", aldus de heer Warrink. Het is duidelijk dat bij een toelichting in deze vorm de raadsleden wel moesten reage ren. Dit gebeurde dan ook prompt door de heer E.M. v. Schooten (Gem. Bel.) die verklaarde dat het voor mensen die werkzaam zijn in het vrije bedrijf moeilijk is om er uit te breken en voegde er aan toe dat hij zich met het onderhavige college voorstel niet kon verenigen. De heer J. de Waard (WD) (die het voorstel rauw op het lijf was geval len) verklaarde dit Collegevoorstel nogal ingrijpend te vinden en vroeg verdaging van de beslissing te neinde het geheel nog eens nader te kunnen overwegen. De heer Van der Harst verklaarde namens zijn fractie hiervoor niets te voelen. Wanneer men lid is van een com missie dient men op de vergadering aanwezig te zijn. Wethouder Warrink antwoordde hierop dat uitstel niet mogelijk was omdat een beslissing voor 1 juli moet worden genomen. Hierop reageerde De Waard met de opmerking een beslissing niet in de weg te willen staan maar in belang rijke zaken voortaan wel graag te willen worden ingelicht ruim schoots voor een raadsvergade ring. Dit verzoek ging de beide wethouders echter te ver. Kern punt vonden zij dat binnen de commissies maar eens nader moest worden besproken wat gedaan kan worden om absenten bij commis sievergaderingen in de toekomst tegen te gaan. Hij had hier liever een besluit ge zien van gelijke monniken, gelijke kappen. Een beleid dus waarin met alle eigenaren of rechthebbenden op gelijke wijze wordt gehandeld. „In de visie van de VVD is pas echt sprake van een rechtvaardig beleid wanneer óf alle grond wordt ontei gend, óf met óllen door minnelijk overleg tot een accoord wordt ge komen over de planrealisatie", al dus De V/aard. Hij verzocht het Col lege dan ook de raad mee te delen hoe zij denkt dat nu verder moet worden gehandeld. „Op basis van dit Kroonbesluit verwachten wij dat onteigening nog lang niet is alle gevallen een gewonnen zaak is om dat ook andere eigenaren bereid heid hebben uitgesproken te willen bouwen. V/ij dringen er dan ook sterk op aan met alle eigenaren tot een minelijke schikking te komen, zo nodig d.m.v. af te sluiten exploitatie-overeenkomsten", al dus De V/aard. Namens het College zei wethouder Stegeman eveneens verwonderd te zijn dat de Kroon niet het geheel onder deze goed keuring heeft gebracht. „Onze ad viseur heeft de opdracht met alle eigenaren in onderhandeling te treden en we zullen eerst moeten afwachten wat daarbij uit de bus komt", aldus de wethouder. punt was geworden. Combinatie Namens het College zei wethouder H. Stegeman dat deze geluiden uit de raad hem wel wat verbaasden. Temeer omdat dit onderwerp tevo ren uitvoerig was behandeld in de energiecommissie en daar had men zich unaniem vóór verkabeling uit gesproken. „Teneinde de energie voorziening voor de burgers en be drijven zo goed mogelijk te verze keren is het beleid er al jaren op gericht om de bovengrondse lei dingen te verkabelen. Wat de Lich tenbergerweg betreft gaat het om elkaar afstemmen van uit te voeren werkzaamheden. Het gaat erom dat niet eerst de weg wordt ver breed die later weer moet worden opgebroken voor verkabeling. CDA-fractieleider H.J. Westerik viel wethouder Stegeman hierin bij. „De raad beloot onlangs deze weg te verbreden. Voor de uitvoe ring van dit besluit vraagt het Col lege thans de verkabeling daarmee te combineren", zei hij. Ook de heer E.M. v. Schooten (Gem. Bel.) stelde zich op achter het College. De manier waarop het wegvervoer in de plannen en maatregelen van de diverse overheden wordt be handeld, geeft de NOB Wegtransport aanleiding tot kanttekeningen. Zo heeft de centrale overheid het wegvervoer in het structuurschema verkeer en vervoer zo goed als vergeten. De provinciiale overheden stellen streek- en infrastructuurplannen op, verrichten verkeers- en ver- voerstudiën en schrijven nota's; dit alles echter zonder nadere aan dacht voor het wegvervoer. De gemeenten tenslotte besteden veel tijd, geld en mankracht aan tal van bestemmings- en ver keersplannen. Het meest duidelijke voorbeeld is het Ver keerscirculatieplan dat aan de hand van de door de minister uit- gevaardigde richtlijnen wordt op gesteld. Hierin wordt aandacht be steed aan alle verkeerssoorten be halve het goederenverkeer. Ten aanzien van de ver keerscirculatieplannen is er toch een lichtpuntje te signaleren. Op dit moment worden door het ministerie van Verkeer en In mijn tuintje staat een klaproos Rose rood in al zijn pracht En in 't midden heeft 't een hartje Dat koolzwart is aangebracht. O hoe kort bloeit slechts zo'n klaproos De blaadjes vallen één voor één En na één nacht bloeien kijk Ik Als verdwaasd en vind er geen Ook mijn leven was een klaproos Fel van kleur maar kort van duur Een demon kwam, zag en heerste En vermorzelde het puur Eenzaam staat ons beider hartje Somber zwart en 't zwiept en zwenkt 't Vraagt hoelang nog voor U dns weer Bij verloken blaadjes brengt Holten, juni '72 B.C. de H.-B. Waterstaat voorbereidingen ge troffen om de genoemde richtlijnen zodanig aan te passen, dat ook het goederenverkeer een eigen plaats in de gemeentelijke verkeersplan nen krijgt. De goederenvervoerorganisaties gaan er daarbij van uit dat dit gebeurt overeenkomstig de wensen van het bedrijfsleven en de inzichten die daar t.a.v. het goederenvervoer be staan. Hierbij kunnen structuurschetsen en plannen al smede de daarin opgenomen doelstellingen een toetsingskader vormen voor de wijze, waarop de aan- en afvoer van goederen en daarmee het goederenverkeer worden behandeld. Nog dit jaar zal het parlement beslissen over het structuurschema Verkeer en Ver voer. In de reacties van de or ganisaties, zowel schriftelijk als mondeling, werd duidelijk uiting 'gegeven aan het ongenoegen over de miskenning van het goederenverkeer in dit schema. Ook de de minister adviserende lichamen waren dezelfde mening toegedaan. Zowel de Raad van Ad vies voor de Ruimtelijke Ordening, als de Raad van de Waterstaat we zen op het ontbreken van het wegvervoer in het structuurschema. Op provinciaal niveau is het met de aandacht voor het goederenvervoer al niet beter gesteld. Niet dat men bij deze over heid helemaal niets doet: er zijn provincies overgegaan tot het op- stellen van een beleidsnots goederenvervoer. Maar indien dil er slechts 2 van de 12 blijven, zal dil slecht weinig zoden aan de dijk zet ten! Geboren: Arine Marion, dv K R Boonstra en A M van der Waals; Caspar Roe land, zv A M van Buuren en A Wie- ringa (geb. te Deventer). Ondertrouwd: J Teeselink, 26 jaar en B Scheper- boer, 22 jaar. Gehuwd: W Zandjans, 23 jaar, en E Oldl Bekkink, 24 jaar; J Verveda, 23 jaa.1 en R Beldman, 21 jaar.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 7