ZEILEN EN SURFEN VOOR ééN GELD Bond „Heemschut" streeft naar uitbreiding iedeéestai? Populaire watersport.... Werkloosheid nog groot EG-wereoers- politiek en wegtransport HOLTENS NIEUWSBLAD - 22 JUNI 1979 - PAG. 13 Het Bergkwartier in Deventer; van verkrotte, verlaten wijk tot goed gerestaureerde wijk ge groeid. ven van het werk, dat in de loop der jaren reeds tot stand is gebracht. In een voorwoord zegt burgemeester Vonhoff van Utrecht: „Hoewel wij ons vaak gelukkig kunnen prijzen met een zeer actieve politiek van rijk, gemeente en provincie, moe ten wij toch constateren dat de levenwekkende kracht van al die activiteiten berust bij diegenen, die zich met grote inzet willen inspan nen voor de bescherming van onze monumenten. Allen die in de monumenten-wereld geen onbe kenden zijn kennen daarvan vele voorbeelden. Zo ontstaat door die inspanning geleidelijk aan het meest gedemocratiseerde culturele bezit dat wij kennen. Immers, het monument heeft iedereen en altijd wat te zeggen. Hetstaat te kijk voor elke voorbijganger. De vereniging „Heemschut" doet nu een beroep op allen mee te helpen aan deze be langrijke culturele taak", aldus de heer Vonhoff in zijn kwaliteit van (Prijs f 1645 Het windsurfen door middel van een zgn. zeilplank heeft zich de laatste jaren zeer explosief ontwikkeld. Deze fascinerende tak van watersport kan al bij weinig wind en in be trekkelijk ondiep water worden beoefend, zo heb ben duizenden liefhebbers van het water-avontuur ontdekt. Een groot aantal windsurfscholen is als paddestoelen uit de grond langs de waterkant verre zen. Duizenden en nog eens duizenden die er voorheen niet aan konden denken de opwinding die wind en water bij de mens teweeg kunnen brengen te ondergaan, daar zij zich de aanschaf van een kostbare boot niet konden permitteren, kunnen zich nu door middel van de zeilplank op het water uitleven. Temidden van de vele zeilplanken neemt Whirlwind een unieke plaats in. daar met dit vaartuigje ook echt kan worden gezeild. Omdat de platte romp dan plaats biedt aan bijv. twee volwassenen, beleven twee personen dan plezier aan Whirlind. Als de mast is weggeno men, wat in een handomdraai is gebeurd, kunnen nog meer mensen de witte, sterke polyethyleen romp als zonne-eiland of poedelplatform benutten. Ideaal voor kinderen die de zwemkust net machtig zijn. Van Whirlwind's combinatie van zeilvertier en surfplezier profiteert het hele gezin en de aanschaf is derhalve een verantwoorde in vestering. Op de auto-imperiaal kan Whirlwind gemakkelijk overal naar toe met weekend of vakantie worden meegenomen, ligplaatsenproblemen zijn er niet, want in garage, op balkon, in de kelder of gewoon in de tuin, overal kan hij worden „gestald". De romp vraagt bovendien geen onderhoud. Leren zeilen Vooral voor hen die hun kinderen op eenvoudige en ongevaarlijke manier willen leren zeilen is de on- zinkbare en stabiele Whirlwind uit ermate geschikt. Ook voor de meer sportieve zeiler heeft Whirlwind door zijn snelheid en grote wendbaarheid heel wat te bieden. De zijvinnen zorgen voor de stabiliteit en door het ontbreken van een kuipje onderwindt men bij het brandingzeilen geen hinder van buiswater. De helmstokbeugel Lekker surfen Door de flexibele mastkoppeling te monteren, wat in een oogwenk is gebeurd, wordt Whirlwind een plezierige, stabiele surfplank. Via de horizontale zichtstrips in het grote dacron zeil kan men het over ige waterverkeer in de gaten hou den. Vooral in onze vaak drukke watersportgebieden is dit een be langrijke veiligheidsuitrusting. De bovenzijde van de romp is geruwd, zodat uitglijden niet behoeft voor te komen. Menigeen die op een plezierige, weinig kostbare manier met zijn vrienden of huisgenoten van de watersport wil genieten, kan met de veelzijdige Whirlwind zowel in eigen land als overal daarbuiten het ruime sop kiezen. Zelfs is het mogelijk gebleken Whirlwind als „waterski" te gebruiken. heeft een ruime beweeglijkheid en de schoot loopt over twee blokken, hetgeen Whirlwind als zeilboot gemakkelijk te hanteren maakt. De kunststof (polyethyleen!) romp is zo sterk, dat men er zonder gevaar strandjes mee op kan varen. Voor het zeilen staat de mast in een vaste mastkoker en is er een handig midzwaard. Naar aanleiding van het rapport van de commissie alimentatienormen en dei Memorie van Antwoord van de regering over de alimen tatiekwestie heeft de Emancipatiekommissie (EK) een advies uitgebracht over dit onderwerp. De EK heeft hierin vooral aan dacht besteed aan de ali- mentatieproblematiek te gen de achtergrond van de verdeling van taken tussen mannen en vrouwen in de hedendaagse samenleving en de gevolgen daarvan. Zij stelt dat deze taakverdeling in belangrijke mate de eco nomische afhankelijkheid veroorzaakt van de ge huwde vrouw, die haar vroegere werkkring heeft ingeruild voor huishouding en verzorging van kinderen. In geval van huwelijksont- binding komt deze afhanke lijkheid in de meest schrij nende vorm naar buiten. De commissie alimentatie normen gaat uit van het principe, dat mannen en vrouwen in hun eigen le- vnsonderhoud moeten voorzien. Dit principe dient ook dient te gelden voor de nieuwe echtgenote van de gescheiden man. De EK is v«n mening dat alle volwas senen daartoe ook te allen tijde de gelegenheid moeten krijgen. Zij vindt het niet redelijk om enerzijds het huidige traditionele rolpa troon te handhaven en vrouwen van de arbeid smarkt te weren en ander zijds, wanneer dit past in het (financiële) beleid van de overheid, te verwachten dat vrouwen zich op de ar beidsmarkt melden. De mate, waarin gescheiden vrouwen in staat zullen zijn im haar eigen levensonder- boud te voorzien, hangt nauw samen met de tijdens het huwelijk opgelopen achterstand in bijvoorbeeld beroepservaring en kennis. Daarnaast is de beschik baarheid voor beroepsar beid van de betreffende vrouwen afhankelijk van te verzorgen kinderen en de mogelijkheid om de verzor ging door anderen te laten geschieden (betaalde hulp of kinderopvangvoorzie ningen). De EK meent dat een gelimiteerde periode voor betaling van alimenta tie van in principe 5 jaar geen recht doet aan de mate van achterstand, die vrou wen door haar huwelijk hebben opgelopen (waar door hun arbeidsmogelijk heden zijn afgenomen) en die per individu sterk kan verschillen. Deze „opgelo pen achterstand" en niet de mate van behoeftigheid van de gescheiden vrouw be schouwt de EK als een van de belangrijkste voorwaar den bij het vaststellen van alimentatie. Wat de uitkering van ali mentatie betreft heeft de .EK geadviseerd voorrang te geven aan alimentatie voor de kinderen boven die voor de gewezen of eventueel nieuwe echtgenote. Bij de vaststelling van de hoogte van kinderalimentatie dient niet alleen rekening gehouden te worden met de rechtstreekse kosten, zoals voeding, kleding, maar ook met de kosten van verzor ging van kinderen, zoals be taalde hulp, opvangvoor zieningen, vergoeding aan de verzorgende ouder, die vanwege deze verzorging geen volledige baan kan aanvaarden en dus inkoms ten uit arbeid moet missen. De EK stelt, alleen al op grond van het toenemend aantal, dat echtscheiding een algemeen maatschap pelijk verschijnsel is gewor den, waarmee de overheid qua beleid rekening zal moeten houden. De EK ge eft in het advies een aantal aanbevelingen hiertoe voor de korte termijn, waaronder aanpassing van het belasting- en sociale verze keringsstelsel en uitbrei ding van opvangvoorzie- nikngen voor kinderen. Daarnaast wordt een aantal aanbevelingen voor het be leid op lange termijn ge daan, waarin de EK pleit voor o.a. een speciale fina nciële regeling voor ge scheiden mannen en vrou wen, aanpassing van pens ioenvoorzieningen en belas tingwetgeving en het scheppen van arbeidsplaat sen. De Bond Heemschut, opge richt in 1911, is de oudste landelijke organisatie die op de bres staat voor het in stand houden en bescher men van de schoonheid en het karakteristieke van stedelijk en landschappe lijk Nederland. Door acties van Heemschut zijn waar devolle cultuurmonumen ten gespaard en bewaard gebleven. Heemschut waakt over ons rijke monumentenbezi t. Heemschut verzet zich te gen aantasting van het kenmerkende van stad, dorp en landschap, tegen onnodige afbraak en tegen alle plannen die de historisch gegroeide omge ving geweld aandoen. Er wordt voortdurend een aanslag gepleegd op hei milieu, op de omgeving De werkloosheidscijfers over mei hebben, vergelij ken met april, maar weinig verandering te zien gege ven. In de bouw daalde de werkloosheid met 16 man naar 77 en in de landbouw met 10 naar 39. In de be roepsgroep handel daaren tegen steeg de werkloosheid met 10 mannen tot 71. De vraag naar personeel nam met ruim 100 toe, vooral door een vraag enqeête. In de bouw steeg de vraag met 46 tot 251. In het aantal jeugdigen en het aan tal schoolverlaters kwam deze maand geen verandering. Ook de werkloosheid onder vrouwen ver andert weinig Het aantal school- verlaatsters groeide met 25 en nam toe to' '08 Er -varen in mei nog 13 —erklooF 1 met: elaars en voegers, 7 stucadoors en 7 huisschilders, alsmede 2 betonij- zervlechters en betonwerkers. In de metaalsector stonden 13 machine bankwerkers genoteerd en 10 elec- tromonteurs In de landbouwsec tor waren 39 man ingeschreven. Bij het handelspersoneel was het aan bod nog groot: 21 vertegenwoordi gers, 28 winkelbedienden, 11 boek houders. In de kantoor- en onderwijssector staan genoteerd 11 werkloze boek houders, 98 kantoorbedienden, 29 onderwijzers. Bij de vrouwelijke werklozen waren 85 personen van het handelspersoneel zonder werk en 81 winkelbedienden. Onder het kantoor- en onderwijzend person eel stonden genoteerd als werkzoe kenden 78 kantoorbediendes en 53 onderwijzeressen Zes en dertig verpleegsters zoeken werk. 6 maat schappelijk werksters en 83 kandi daten sJj he' sociaal en genees kundig personee D< werkloosheid waarin moet worden ge leefd. Aangezien deze vereniging bij lange na niet voldoende aan vullende subsidie van de ver schillende overheden ontvangt om het vele werk te kunnen verrichten, doet de voorzitter van „Heemschut", de heer G.K.J.M. Hamm, in een begeleidend schrij ven bij een speciaal Heemschutnummer (nr 4/5), een beroep op allen, die het bewaren en herstel van onvervangbaar cultuurgoed ter harte gaat. het ledental der vereniging te helpen uitbreiden, opdat het ledenbestand en daarmede de in komsten aan lidmaatschapsgelden beduidend worden vergroot. In het met tekeningen en foto's verlucht orgaan wordt een zo breed mogelijk overzicht gegeven van het werk van „Heemschut" en wordt provinciegewijs een indruk gege- in absolute cijfers en in procenten onder de mannelijke bevolking was in onderstaande gemeenten als volgt (de eerste cijfers en procenten hebben betrekking op april, de tweede op mei) Holten - 39 2.3%, 34 - 20%; Bathmen- 5-0.6%, 4-0.5%; Diepenveen- 31-1.5%, 30-1.5%; Raalte-108-2.4%, 95-2%; Deventer- 605-3.7%, 618-3.8%; Hellendoorn- 148-2.1%, 153-2.1%; R(jssen- 67- 1.4%, 56-1.2%; Wierden- 142- 3.2%, 104-2 3%; Markelo- >17-1.5%, 11- 1 0%. Almelo- 1064-7.2%. 989-6 7%. Hengelo- 562-3 2%. 1137-3.3%; Zwolle- 784-4 3% '731-4% voorzitter van de Stichting Na tionale Contactcommissie Monumentenbescherming NCM. Voor nadere inlichtingen of opgave van het lidmaatschap kan men zich "wenden tot de Bond Heemschut, Antwoordnummer 3808, 1000 PB Amsterdam, tel. 020-229721. De bond telt mcmenteeel ca 10.000 le den. W.B. Met de Europese verkiezingen net achter de rug en de vergadering van de Europese transportminis ters eind juni in het nabije voor uitzicht legt de NOB Wegtransport nog eens de nadruk op de noodzaak van een werkelijk Europees ver voerbeleid. Een van de belan grij kste zaken, die ook tegen de achtergrond van een dreigende energieschaarste - na zo'n 20 jaar eindelijk eens geregeld moet worden, is die van de maxi maal toegestane afmetingen en gewichten van vrachtwagens. Al jarenlang is deze Europese ratjetoe een doorn in het oog, niet alleen van de Nederlandse transporton dernemers maar ook van de vrachtwagenfabrikanten in de di verse Europese landen. Nog steeds heeft elk land voorschriften die zo wel wat betreft de lengte, de breedte als de hoogte* het toege staan totaalgewicht of de asdruk, afwijken van die in andere landen hetgeen internationale vervoer ders telkens weer voor problemen stelt. Het Europees parlementslid Seefeld, stelde in een lijvig rapport dat men af moet van de tot nu toe gevolgde stapje-voor-stapje methodiek en dat nu zo langza merhand een grote sprong in het Europese vervoerbeleid noodzake lijk is. Nationalisme in denken en voorschriften moet plaatsmaken voor een Europese mentaliteit en overeenkomstige maatregelen, al dus de NOB Wegtransport.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13