Stemmen voor Europese gemeenschap betekent ook: solidariteit Schoolreisje per huifkar AGENDA' Afd. Holten Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Schare organiseert weekend voor goed doel $enf Mn ftijentoal C.D.A. raadslid Vos: MEDISCHE DIENSTEN Zendingsavond in Gebonw „Irene" H0LTINS NIEUWSBLAD S. BAKKER 65 goede oplossingen ven beursbezoekers bij de prijsvraag van de Nederlandse Middenstandsbank Postduivenvereniging De Snelle Wieken HOLTENS NIEUWSBLAD - 1 JUNI 1979 - PAG. 3 In een gedocumenteerd be ioog heeft maandagavond de heer K.H. Vos, oud- Wethouder van de gemee nte Deventer en lid van de |CDA-fractie in de Deventer raad, een dringend beroep gedaan op CDA-stemmers om op donderdag 7 juni niet thuis te blijven, wanneer gekozen moet worden voor {het Europese parlement. IHsj deed dat tijdens een iCDA-hijeenkomst in „Ire ne", die geleid werd door de heer F. de Wit, die bij de opening een gedeelte uit Psalm 95 las en daarna voorging in gebed. De heer Vos constateerde, dat er de laatste tijd in de dialoog over allerlei landelijke problemen een bruutheid te constateren is, die be paald niet van Nederlandse geaardheid is. Bij noemde in dat verband uitla tingen van Marcel van Dam en van Arie Groeneveld, die afgaf op het parlement. Ik dacht, aldus spreker, dat men toch bepaalde fatsoen normen moet hanteren en dat pas- pende woorden dienen te worden gebruikt. De heer Vos herinnerde pan de Vrede van Munster In 1648, toen één belangrijke gedachte naar Koren kwam: het streven om te coorkomen dat één staat de over- toacht krijgt in Europa. Er is thans een zeker evenwicht te bespeuren in Europa, al poogde De Baulle - en nu president Giscard jl'Estaing - een sterke Franse in- jioed te krijgen in het Europese jarlement en heeft ook Engeland noeite met de EEG. Duitsland is 3aar voren gekomen, en spreker vas van mening dat de jongste uitr aüng van drs. Den Uijl over het roorkomen van een nieuwe oor- ogshaard in de Bondsrepubliek ilecht is uitgevallen. De Duitse na- jie heeft de democratie gekozen, [lie ze vroeger nooit gekend heeft. Derhalve dient men met Duitsland [eduld te hebben. Iliet alleen opereren jlen vergelijke het Europese par ement niet met het Nederlandse De ministerraad van het Europese larlement trekt zich niets aan van lolitieke zaken Spreker wees op het verdrag van Ned. Herv. Kerk 8 30 u ds W. Vons m m.v. Kerk koor, 10.15u. ds. W Vons m m.v. „Helicon". Uitgangscollecte: Zending. 10.15 uur; Oppas dienst: mevr. Bogaard-v d Burg en Betsie Westerik. 2e Pink sterdag 9.30 uur ds A.W. Berk hof. Geref. Kerk 8 30, 10.00 u. (kinderoppas) en 19.15 u. ds. G.W H Peddemors. Oppasdienst; mevr. Stam- Bosschers, mevr van Wilsum- de Beer, mevr. Getkate- Blankvoort (res.). Ria Potman, mevr. Schuppert-Stam, Marga Bel- dman ires.i. 10.00 uur. Kindemevendienst (klas 1 en 2) Bea Brinkman 2e Pinksterdag: 9.30 uur ds. G.W.H. Peddemors. Tijdens de Pinksterdagen is in alle diens bende le coll. voor de zending en de 2e voor rente en aflossing. O. Kerk (gebouw „Irene") Zaterdag: 17.00 uur; Zondag: 9-30 uur; 2e Pinksterdag 9.30 uur. SHjkerhcek 9.30 uur ds. A.W Berkhof. Uit gangscollecte: Zending. Okkeobroek 10.00 uur ds, M de Heer. Open bare Geloofsbelijdenis. 2e Pink sterdag 10.00 uur de heer 8. tiibma van Colmachate. Nauw Hceïon Zaterdag: 1900 uur. Zondag: 8 00 u. en 11 00 uur (Plechtige Hoogmis). 2e Pinksterdag: 8.00 uur Jongerendlenst. Rome. waarin de afspraak is ge maakt dat over belangrijke zaken een volstrekte meerderheid van stemmen moet worden verkregen. De Gaulle is echter wel eens een dwarsligger geweest, aangezien hij de stemmenverhouding voort elke zaak wilde. Vandaar dat het in Brussel wel eens moeilijk ging en gaat Na gewezen te hebben op de lan den. die vertegenwoordigd zijn in het Europese parlement, legde de heer Vos er de nadruk op, dat het onmogelijk is dat Nederland als eenling verder moet gaan. Onze hele economie is immers afhanke lijk van het buitenland Niet min der belangrijk is dat we als Christe nen moeten spelen op een onder linge solidariteit. Wat de EEG al deed. In enkele punten zette de heer Vos uiteen wat er in de Europese ge meenschap ai is bereikt. De bijna eeuwige rivaliteit tussen Duits land en Engeland heeft nu plaats gemaakt voor een beter weder zijds begrip. Dank zij het land bouwbeleid, ondanks alle kritiek, is het platteland niet verpauperd zoals in Spanje, Portugal en enkele delen van de V.S. Het Europese parlement heeft zijn Christen De mocraten geleverd; er is een bo vennationale fractie. De heer Vos vond het belachelijk dat men in socialistische kringen kritiek heeft op de Christen Demo craten vanwege de figuur van de Duitse politicus Straus (die niet eens kandidaat is). De CDU heeft het bepaald niet. voorzien op Strauss; desondanks is de „zaak Strauss" in socialistische kringen breed uitgemeten in nega tief kritische zin Vos noemde diverse zaken, waar mee West Europa wordt geconfron teerd en die om een oplossing vra gen Ten opzichte van de energie- politiek betoogde spreker, dat der tien landen, die voor 70% in onze energie voorzien, ons moeilijk de les kunnen lezen. De derde wereld landen worden ook geconfronteerd met de verhoging van de olieprijs. De lachende derden zijn de Oos tbloklanden. waar de laatste jaren nauwelijks prijsstijgingen van de olie etc. hebben plaatsgehad, om-, dat de Sovjet Unie de olie levert op basis van de prijs van '73 Het Oos tblok concurreert in dat opzicht met de Westerse wereld Voor de oplossing van de werk loosheid moet een stuk solidariteit worden opgebracht, want werk loosheid is een gevaar voor de de mocratie (men denke aan de suc cessen van Hitler en Mussolini). Dat men beducht is voor de hulp uit de V S. en Rusland heeft het avontuur in Korea en Vietnam ge leerd Daarom is de derde wereld dankbaar voor hetgeen Nederland en Zweden doen En op de confe rentie te Manilla, waar de derde wereld-landen vergaderen, is dui delijk de vraag gesteld: wat denkt de EEG over die wereld. Europa was afwezig Europa heeft het helaas laten afwe ten toen er in het Midden Oosten moeilijkheden op te lossen waren. Daar vochten Rusland en de V.S. het uit Europa was niet in Israël, noch in Iran Een belangrijk vraagstuk noemde spreker dat van de veiligheid; het probleem van oorlog en vrede Een Amerikaans onderzoek heeft ge leerd, dat de Russische B B (be scherming burgerbevolking) reke ning houdt met het feit dat bij een conflict 1% van de burgerbevolking verloren gaat Vallen in Nederland de woorden „bescherming burger bevolking". dan lijkt het wel alsof het als een vloek wordt ervaren. De heer Vos herinnerde aan het con gres van de P v d A., dat hij zeer se rieus nam omdat het een democra tisch orgaan is binnen een demo cratische party Met een beperkt aantal stemmen voor stemde men voor het blijven in de NAVO. De interne aantasting by het probleem oorlog/vrede diene men zeer se rieus te nemen. Spreker deed een dringend beroep op de kiezers te stemmen omdat het Europese parlement een duw in de rug nodig heeft. Hij ontried de kiezers te stemmen op de lijsten van GPV, S.G.P., P.S.P. en D'66, die geen enkel blok echter zich heb ben. Vragen Tydens de levendige gedachten- wisseling. die ontstond by de bean twoording van vragen, zei de heer Vos, dat het de bedoeling is dat de parlementsfunctie in het Europese parlement een volledige functie wordt. De verkiezing zal zonder twyfel van Invloed zyn op het Ne derlandse parlement Als de oppo sitie winst boekt zal dat zeker als middel contra Van Agt worden ge hanteerd Het zal voor de liberalen ook moeiiyk worden als de aan hang afbrokkelt Ik zou echter niet graag willen aldus spreker, dat de christen democratische vertegen woordiging een vergaarbak zou worden voor groepen die onderdak pogen te vinden Hy dacht in dat verband o m aan de conservatie ven in Engeland en de Gaullisten in Frankryk Ten opzichte van de partyen, die geen blok achter zich hebben in het Europese parlement, verwees de heer Vos" naar D'66. waarin een groepering voor aansluiting voelt bij de socialisten, terwijl een andere groep wilde kiezen voor de libera len. Nadat nog over verschillende vraagstukken was gesproken, o m. over de monetaire unie. sloot de heer De Wit (met een harteiyk dankwoord aan spreker), de avond af met het lezen van Psalm 127 1-2 De kleuters van de Chr. Kleuters chool „Kleuterhoek" maakten dinsdag, begunstigd door heerlyk weer, een schoolreisje per huifkar naar de dagcamping van het Staatsbosbeheer op de Holterberg. Voordat de rit naar de berg begon werd eerst een korte toer gemaakt door enkele straten op de Kol Na ongeveer 1 1/2 uur kwamen de kleuters op de dagcamping aan waar ze hun intrek namen in een prachtig opgezet indianenkamp Hier mochten de kinderen zich zelf schminken en dat was een waar feest Na zich fyn te hebben vermaakt met allerlei leuke eetlust opwek kende spelletjes gingen de stapels pannekoeken er in als koek. De kinderen werden verder getrak teerd op een ijsje en een flesje prik en ranja. Bijzonder veel plezier beleefden de kinderen ook aan een speurtocht die door de jufs, helemaal in india- nenstijl, was uitgezet. De opdrach ten waren zelf een indianenlied zin gen. een veer zoeken in de kleur van de eigen groep en tenslotte een verborgen schat zoeken met heel veel lekkers. Toen alle groepjes, vermoeid van het speuren terug waren, werd na het smikkelen van een ijsje, de thuisreis aanvaard. Om plm half vier stopte de huifkar op het plein bij de school waar de moeders al stonden te wachten. Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg 3. tel. 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen bij H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur GESLAAGD Voor de „Akte van bekwaamheid hoofdleidster by het kleuteronder- wys" is te Apeldoorn geslaagd mej. Fokelien Meyer, Ryssenseweg Jeugdsociëteit De Schure organiseert dit weekend tal van activiteiten, waarvan de opbrengsten bestemd zijn voor een goed doel. In het verleden heeft de Schure veel van dergelijke acties gevoerd; deze doelen waren van te voren vastge steld. Dit keer hebben we gemeend, omdat het geld van onze bezoekers naar het goede doel gaat, dat zij mo gen bepalen welke bestem ming de opbrengsten voor het goede doel zal krijgen. Wat staat er zoal te gebeuren Het gehele weekend zyn er diverse re- kordwedstryden, met als hoogte punt maandagmiddag 2e pink sterdag 100 m koekhappen met hindernissen Zaterdagavond heb ben we een live-optreden van de groep Cash Frost. Deze groep al bekend van optredens in de le en 2e openingswoord heette de presi dente mevr v.d. Wijk Oomkens, alle aanwezigen hartelyk welkom, in het byzonder de voordrachts kunstenares Aafje Top. die deze avond een voordracht zou houden over het boek: „Zuster Luc" van Kathryn Hülne In verband met haar terugreis werd eerst het woord gegeven. Gabriëlle was een 22 jarig Belgisch meisje Haar vader was dokter en had een huwelyk met Jean, haar verloofde, verboden. Daarom ging zij in het klooster. Na een halfjaar proeftijd, kwam de in kleding en zij heette voortaan „Zuster LucGedurende het zware jaar, haalde „Zr. Luc" het verpleegstersdiploma en ging toen naar een school voor tropische ge neeskunde in Brussel De dag brak aan. dat ze aan boord ging van een schip, dat haar naar de Belg. Congo zou brengen. Ze moest daar ver- schrikkelyk hard werken als opera tie-zuster, ze vergde te veel van zichzelf en werd ziek, een tbc-aan- doening. Ze mocht in de Congo bly ven. 3 maanden moest ze kuren in een boom-woning Ze leerde dat het leven mooi kan zyn en aan vaardde elke dag in dankbaarheid, en ze genas voorspoedig. Dan krijgt ze de opdracht een patiënt te ver plegen. op de reis terug naar België Op 10 mei 1940 brak de oorlog uit. Haar gedachten gingen uit naar haar land en de mensen buiten het klooster Ze krijgt via een jong meisje, met het illegale werk te maken, ze kan niet langer gehoor zamen aan het kloosterleven en ze verlaat het klooster na 18 jaar Me vrouw Aafje Top kreeg een spon taan applaus, voor haar boeiende voordracht. Na de pauze las mevr. van Doesburg de notulen De pre sidente dankte alle medewerksters voor het geslaagde winterseizoen en wenste allen een mooie zomer toe en tot ziens in september. De laatste bijeenkomst van dit sei zoen werd gehouden op donderdag 17 mei in zaal „Vosman". In haar Zondag 3 juni 14.00 uur Discobal in café „De Wip- pert" (zie adv 19.30 uur Danen in bar-dancing „Boode", Bathmen 2e Pinksterdag 14.00 uur Discobal in café „De Wip- pert" (zie adv.) 19.30 uur Dansen ln bar-dancing „Boode" (zie adv.) Maandag 4 t.e.m. zaterdag 9 juni Collecte t.b.v. Stichting Chr. Blin denhulp „De Fakkels byeen" (zie bericht) Dinsdag 5 juni 20.00 uur Jaarvergadering EHBO-Holten in hotel „Vosman" Woendag 6 juni 19.30 uur Buitengewone Ledenver gadering S.V. „BATO" in café ,,De Biester" (zie adv.) 20.00 uur Gemeenteavond Ned. Herv. Gemeente in gebouw „Irene" Spr. dr Schaeffner, zendingsarts in Ghana (zie ber.) 20.00 uur Ledenvergadering S.V. „Holten" afd. atletiek in kantine „Meermanskamp" Donderdag 7 juni 8 00-16.30 uur Inzameling van kle ding etc. door Hervormde Vrou wengroep Dykerhoek voor het Le ger des Heils in „Bethanie" (zie beF.) Maandag 11 juni 19.30 uur Openbare vergadering van de sportcommissie in het ge meentehuis 20.00 uur Jaarlykse Ledenvergade ring VW „Holten" in restaurant „De Molenbelt" (zie adv.) Zaterdag 23 juni Grote Boeldag t.b.v. Holtense Mu ziekvereniging Donderdag 31 mei open dag U bent van harte welkom Speciale openingsaanbieding Wijnen - Tinnen- en koperen gebruiksvoorwerpen relatiegeschenken Toonkamer: Holte rstraatweg 70 - 7462 TX Ryssen - Tel. 05480-6928 B g g. telefoon 05490-62922 Schure komt uitZutphen. De leden van de band spelen geen van allen nog actief in een groep Nadat zy door de commissie 10 jaar Schure benaderd waren hebben ze de uit nodiging aangenomen en zyn vanaf januari 1979 aan het repeteren ge slagen en een avondvullend pro gramma in elkaar gedraaid. Het repetoire is erg veelzydig, hard rock, blues en rock and roll uit het begin van de jaren 70. Het optreden zal tegen 9.00 uur beginnen We gaan verder. Zondag le pinkster dag is er een Jam Session Hiervoor hebben we enkele leden van Para- leyed Jelly Fish uitgenodigd. Deze groep ook ai bekend van optredens in de Schure, was afkomstig uit Bathmen. En heeft ook al eens ge heel belangeloos opgetreden ty dens een weekend waarvan de op brengsten bestemd waren voor het kindertehuis Helper Haven in Gro ningen Van deze groep met een zeer indrukwekkende naam, maakte Roy Cuchel ook deel uit; hy maakt nu van de muziek zyn be roep. en was onlangs te beluisteren samen met Toots Thielemans Ook zyn leden van Touch Revival (3x) en andere musici uitgenodigd om mee te „Jammen". De session zal tegen 9 00 uur beginnen Zo zal er het gehele weekend heel wat te doen zyn in de Schure, recordweds- tryden, en natuurüjk veel live muziek. Dat alles moet er voor zor- gen dat er geld voor het goede doel moeten en hen de v komt. het doel dat door de booe- ons n h0_ kers wordt bepaald Tot üens ln de pen en >erwachten dan ook dat ve_ Schure. len van hun belangstelling zullen -. doen biyken door op vrijdagavond 8 Juni aanwezig te zyn in het ge bouw „Irene" Zendingscommissie Herv. Gemeente ERKEND TAN0TECHNIKER Separaties kunstgebitten, blaar terwijl v wacht Uitsluitend na tel afspraak Zwaluwstraat 31. Goor Tel 05470-4113 De stand van de N.M.B. op de midóenstandsbeurs werd druk bezocht. Door middel van de grabbelton zijn voor enkele tientallen guldens losse centen binnengekomen, waardoor de klanten-winkeliers weer enige tijd aan dat schaarse wisselgeld kunnen worden geholpen. Naast het vragen van informatie, voornamelijk door middel van folder materiaal, maakten de Holtenaren druk gebruik van de gelegenheid om de meedenkers van de NMB, onder het genot van een drankje, ook eens op een andere manier te leren kennen. Aan de vreemd-geld wedstrijd, waarbij men de helften van 8 verschil lende bankbiljetten bij elkaar moest zoeken, werd door velen deelgeno men. Ondanks de niet geringe opgave kwamen er liefst 65 goede oplos singen binnen. De aanvullende slagzin werd beoordeeld door een jury bestaande uit de heren M. van Breevoort (directeur NMB Deventer), C.A. Brussée en G. Wagenaar, beheerder en zijn assistent van NMB Holten. De le prijs: een spaarboekje ter waarde van f 75.- werd gewennen door de heer J. van Bruggen, Kerkstraat 10, met de slagzin „De NMB is een bank met service van de bovenste plank". De 2e en 3e prijs, spaarboekjes ter waarde van f 50.- en f25.- waren voor de heer G.H. Heusinkveld, Waag- weg 9 en mevrouw J. Rietman-Klein Nagelvoort, Canadastraat 57. De prijzen zijn op 30 mei j.l. op het kantoor van de NMB aan de Oranje straat door de beheerder C.A. Brussée uitgereikt. "1 Op vrydag 8 juni 's avonds om 8 00 uur zal dr Schaeffner. die. namens de classis Deventer der Hervormde Kerk, als zendingsarts werkzaam is in Ghana, op een gemeenteavond in het gebouw „Irene" spreken over zyn werk Regelmatig zyn de brie ven van dr. Schaeffner en zyn vrouw in onze gemeente gepubli ceerd, zodat zy „op papier" geen vreemden voor ons zyn; nu kunnen wy hen echter in levende iy ve ont- Wedvlucht Duffel In concours 207 duiven. Lossing 7.30 uur. Eerste duir' binnen om 11.00.28 uur. 1,29.3134 W Hondelink; 2,3 A van Doornspeek; 4, 5 A.J Beltman; 6, 7 La Paloma, 8 Maatkamp en Zn, 9 G Haar; 10 G.J Hasslnk ARTS 2.3 en 4 jum J.H.A. Bruins. Kei- zersweg 32. tel 05483-12 80. Spreekuur: 11.00 en 16 00 uur. By spoedgevallen bellen: 12 80. WIJKVERPLEGING Zr. M. Maarse, Gildenburg 434, Deventer, tel. 05700-5 20 39 bgg 05700-2 27 00. Spreekuur wijk verpleegkundigen en afhalen verpleegartikelen van 13 30- 14.00 uur in het Groene Kruis- gebouw, Gaardenstraat. ZIIKENVERVQER/ AMBULANCE Telefoon dienstdoende arts (12 80) of alarmnummer: 00 11. ZIEKENFONDS Maandags mobiel kantoor par keerterrein sporthai; ,,'t Mos- sink" van 9.00-11.00 uur. TANDARTS J.T. Schoolenberg. Nic Beets- straat 15, Nyverdal. tel. 05486- 1 25 29.2e Pinksterdag H Schef- fer. Pr Julianapl. 12. Goor, tel. 05470-25 00 Spreekuur spoed gevallen: 5.00-5.30 uur namid dag. ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8.15-11 30 u. in het Groene Kruisgebouw. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen Groene Kruis gebouw G.J. Kraay, tel. 22 99. DIERENARTS W C.W. Wamelink, Houtweg 18. zat morgen 8-9 u. tel. 15 15 daarna 20 04 GEZINSVERZORGING Bureau Dorpsstraat 16. tel. 27 84 Spreekuur maandag t.e.m. vrijdag 8.30-9.30 uur. OPEN BEJAARDENWERK Tafeltje dekje: Inlichtingen te lefoon 12 01 en 15 17. ST. VOOR MAATSCHAPPELIJK DIENSTVERLENING „MIDDEN OVERIJSSEL" Dorpsstraat 16, tel 27 84. Spreekuur maandag t.e.m. vrij dag 8.30-9.30 u Tydens de weekends zyn Maatsch. Werk en Gezinsverzorging bereikbaar onder nummer 05486-1 64 65. WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST T e m. zondag 3 juni H.J. Mole- man, Lageweg 13, tel. 19 74. Maandag 4 t.e.m. zondag 10 ju ni A Groen. Kozakkenstraat 15. tel. 12 30. Aangifte van ge storven dieren op zaterdag van 9 00-11 00 uur aan het slacht huis. tel 05483-13 18. STORINGSDIENST Zaterdag 2 juni t.e.m. vrydag 8 juni: Electra: J. Kolkman, Gaardenstraat 13. tel. 13 68. Gas WC v.d Weerthof, Voor- sboersstraat 2. tel. 17 93. POUTII Telefoon: 13 52-20 65 en 26 55. Na 6 00 uur 's avonds bellen: 05200-7 12 34. BRANDWEER Telefoon: 22 22 (Dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 3