30-ERS OP ALTE Alfa komt weer met een zescilinder de arena ATTRACTIEVE MOTOR OP WEG NAAR HET ZONNIGE ZUIDEN naar Rome "LHHT'in mam ALARMCENTRALE VAN RE it ssjslli 'J- a X I» Xb 1 9 L jr. 8 Maar liefst 20 auto-exoten uit de dertiger jaren, allen uit de grootste verzameling ter wereld en wel van het wereldberoemde Harrah's Col lection in Reno in Nevada. Alle exemplaren worden van 2 tot 17 juni tentoongesteld in „de Alte Messe Halle E aan de Rijn in Düs- seldorf. Iedere dag ls deze werkelijk unieke show geopend van 's mor gens 10 tot 's avonds 8 uur. De toe gangsprijs bedraagt 5 mark. Een hal wordt geheel in stijl aangekleed en rond iedere auto wordteen klas siek decor opgesteld. Alle in Düsseldorf aanwezige auto's zijn gebouwd in de dertiger jaren en vertegenwoordigen een unieke ca tegorie van hetgeen in die tijd aan fraais zowel technisch als esthe tisch gebouwd werd. Het is geen eenvoudige taak geweest dit een malig gebeuren naar Europa te krijgen. Exclusief georganiseerd door de Duitse sigarettenfabrikant Roth-Höndle uit Lahr. William O Harrah weigerde in z'n leven om ook maar één enkel exemplaar uit het museum te halen voor een ex positie elders. Wel mocht bij hoge uitzondering heel af en toe eens een auto-journalist een auto uit deze verzameling van bijna 1500 exem plaren rijden, om te.ervaren hoe au to's uit de dertiger jaren reden Nog niet zo lang geleden reed een Duitse auto-journalist een Bugatti Royale, waarvan er maar 7 ge bouwd werden en waarvan er één in het Museum in Nevada staat. On der de 20 auto's zijn enkele Due- senbergs. een Pierce Silver Arrouw. een Auburn, twee Bugatti's, een Miller Roadster met 8 cilinder 15 liter motor, een Rolls Royce Se- danca de Ville met een Franse Fra- nay carrosserie. Een Delahaye, een Delage en o.a. nog een Mercedes Benz 500 k. vertegenwoordigen nog maar de helft van het aantal, dat in speciale containers naar Duitsland overgebracht werden De Mercedes 500 K roadster is een zeldzame vertegenwoordiger van de oudste automobielfabriek ter wereld Nog niet zo lang geleden werd ook in Amerika voor een der gelijk exemplaar maar liefst 800 000 'mark betaald Na afloop van de expositie komen vertegen woordigers van Mercedes-Benz naar Düsseldorf om de auto op te halen om in. de fabriek in Unter- türkheim met technici de gehele auto nog eens nauwkeurig te be kijken De gehele verzameling is verzekerd voor 20 miljoen dollar, hetgeen overduidelijk aangeeft welk een zeldzame expositie dit is Tegelijk met de show wordt op 10 juni een rit naar de Messe gehou den waaraan de meest fraaie oude auto's uit Duitsland zullen deel nemen. Op het „Percorso di Prova" of wel het testtraject ter lengte van 161 km., waarbij afwisselend Autostrada, provinciale wegen en bergachtige tra jecten bereden konden worden, maakte de internationale autopers voor het eerst kennis met de al lang aangekondigde 6-cilinder Alfa. Vooraf aan deze rij-impressie werd een bezoek gebracht aan het fantastisch mooie en uitermate goed gedocumenteerde Alfa Romeo museum, gele gen in de schaduw van de fabrieken in Arese. Al rond de 2e helft van de twintiger jaren waren 6 cilinders de basis voor de Alfa vermaardheid Ook in de zestiger jaren bracht Alfa een 6-cilinder in lijn uit, die niet zo n grote weerklank vond. Nu is er een geheel nieuw ontwikkelde V6 mo tor uitgebracht die bij 2 5 liter in houd 160 pk. levert. En deze motor is werkelijk het meest attractieve aspect van de Alfa 6. In de 2 en 3 liter klasse werden in 1978 meer dan 300.000 auto's verkocht en wel door 17 merken die 36 modellen in hun leverings-program hebben zit ten. Tijdens de afgelopen 4 jaar werden 8 nieuwe modellen in deze klasse geïntroduceerd waarvan één uit Italië. Daarbij komt nu de V6 van Alfa Constructief hebben de Alfa-technici een fraaie motor ge bouwd. die zich op de weg heel le vendig toonde. Met maar liefst 6 carburateurs weet het 1430 kg wegende geheel snel te Accelereren en wat buitengewoon prettig bleek, was het snelle reage ren van de motor op het gaspedaal bij het inhalen Dat kwam tijdens de testkilometers erg duidelijk naar voren op het heuvelachtige gedeelte o a in de hairpins. Nieuw bij deze motor is het gebruik maken van maar één maar bovenliggende nokkenas per cilinderrij Alfa's kenmerken zich al decennia lang door 2 nokkenassen. Constructief hebben de Alfa-technici dit mooi opgevangen, alhoewel het geen technische nouveauté is. BMW deed dit al in de jaren dertig by de beroemde 328 motor, die in de 2 liter versie 80 pk. leverde In deze rij-impressie geen exacte ver bruikscijfers en acceleratietijden. Het verbruik zal schommelen rond de 11 14 liter per 100 km., uit eraard afhankelyk van de snelheid. Tot 100 km, zullen er in doorsnee 10 sec verlopen. De voorwielophan ging bestaat uit draagarmen en torsievering. Achter een De Dion as. nog altyd één van de fraaiste constructies De wegliggingis bijna neutraal, waarbij zowel een licht onderstuur als een overstuur ten dens te creëren is. De felheid en het vermogen van de motor zyn voor dit laatste de factoren. De stuurin richting werkt volgens het tand heugel-principe en heeft een bij zonder fljne bekrachtiging. Een af- wykend ander technisch detail is dat Alfa bij deze 6-cilinder de ver snellingsbak weer direct achter de motor geplaatst heeft. Wel een 5-bak maar met een schakelpa troon dat anders is. En dat vraagt duidelyk enige tijd om te wennen. Alle Alfa 5 bakken komen uit eigen fabriek, maar by deze heeft men een ZF-bak genomen omdat een nieuwe ontwikkeling van een ver snellingsbak voor de kleinere pro- duktle-aantallen te kostbaar werd. Het uiteriyk is in belangryke mate geiyk aan de Alfetta's. Het voor front is, op het typische Alfa mid denpaneel na, wat meer om de hoe ken doorgetrokken. De achterkant is wat fors uitgevallen met twee grote licht-armaturen. Een grote kofferruimte met een hoge vaste achterkant maakt het in- en uitla den van zware koffers wat moeily- ker Het interieur wordt geken merkt door luxe. Een fraaie aan kleding, uitstekend zittende stoe len. maar. een wat minder overzich- telyk dashboard. Niet dat de me ters onduidelyk zyn, maar wel neemt het verstelbare stuur een deel van het gezicht op de instru menten weg Hier te lande zal deze nieuwe Alfa 6 met al z'n extra's als getint glas. elektrisch bedienbare ramen, centrale deurvergrende ling, lichtmetalen velgen etc. rond de 38 mille gaan kosten. De eerste exemplaren zullen over niet al te lange tyd leverbaar worden en het is wel zeker dat in de 6-cilinder klasse de Alfa niet tot de duursten behoort, maar wel één van de fij nere auto's is. Een oude traditie| werd weer hersteld. Er zijn vele wegen die naar Rome leiden. Er zijn ook di verse wegen die uit het noorden van Zwitserland naar het zui den gaan. De meest bekende, ook al uit de oudheid, is die via de beruchte en beroemde St. Gotthard-pas. Wat zal het vele decennia geleden een opgave geweest zijn om over deze pas- weg noord- of zuidwaarts te komen. Dagen van inspannend klimmen langs de smalle berg paden die aan de afgrond-zijde geen enkele bescherming bo den. Er waren geen tunnels en ook vervoer per spoor bestond nog niet. Dat is allemaal van la tere datum. Ook toen de auto mobiel z'n intrede deed. Na de 2e wereldoorlog met het op gang komen van het toe risme en zeker vanaf de zestiger jaren werd van de paswegen een toenemend gebruik ge maakt. Alternatieven boden de treinen die onder enkele bergketens doorgingen en die passagiers met auto's snel vervoerden. Maar zeker iemana die uit het vlakke land komt wil genieten van de immense schoonheid die het berglandschap nu eenmaal biedt. Al jaren is men o.a. in Zwitserland bezig de pasroutes uit te breiden. Bredere rijstro ken, minder hairpins en minder sterke stijgingen en afdalingen. Alles tot gemak van de toerist en natuurlijk ook uit oogpunt van veiligheid en een snellere doorstroming van het vele ver keer. Enkele weken geleden namen we eens een kijkje bij de bouw werken in de buurt van de St. Gotthard. (zie foto). Overal is men druk bezig. Korte autoweg-trajecten, die nog aan de beurt moeten komen. Erg jammer is het dat vele histori sche plaatsjes buiten de route vallen. Trouwens het zal nog wel een hele tijd duren voordat de gehele route klaar is. We ge loven dat met het seizoen in zicht er bij grote verkeers drukte forse opstoppingen plaats kunnen vinden. Het zou te ver voeren alle punten uit voerig op te sommen. De hele route van Luzern tot de tunnel, vanwaar de trein naar het zui den vertrekt, zit vol met deze knelpunten. Vandaar dat we op de terugroute de oostelijker ge legen weg door de St. Bernardino-tunnel namen. Deze weg voert van Bellinzona naar Chur en is landschappe lijk van ongekende schoonheid. Op deze route, die wel enkele tientallen kilometers langer is, tenminste wanneer men rich ting Bazel wenst te gaan, zijn lange stukken autoweg klaar en ook daar waar de weg over gaat in het oude tracé is het wegdek uitstekend. En het scheelt eveneens nog het bedrag dat voor het vervoer met de trein berekend wordt. Dat is voor een auto met 2 inzit tenden 30 Zw. francs voor een enkele reis. Vele kleine dorpjes en stadjes, die vroeger langs de' hoofdroute lagen, liggen nu terzijde. Heel rustig en uitste kend geschikt om eens te ver kennen, te lunchen en even tueel om te overnachten. Dan is er nog het traject van Bazel over Bern, Fribourg, Bul- Ie, Vevey, Martigny, Col du Grande St. Bernard en Aosta om naar het zuiden te gaan. Veel autoweg, fraaie omgeving en vooral ook in Noord Italië door het dal van Aosta bijzon der aantrekkelijk. De route die men uiteindelijk kiest is af hankelijk van het reisdoel. Vandaar dat we in een kort be stek enkele mogelijkheden op somden. Van groot belang is wel om de meest recente kaart van Zwitserland te kopen. Voor enkele franken zijn gedetail leerde exemplaren te koop. Sinds 1 december 1978 is een tweede algemene alarmcen trale operationeel geworden. In de beginne zonder rucht baarheid. maar nu kan er het nodige over medegedeeld worden. Drie verzekeraars o.a. in de sector reis- en ba gageverzekering tot de aller grootsten behorend, de Eu- ropeesche, Elvia en O.W J. Schlenker introduceerden per 1 mei j.l. officieel de In ternationale Automobills- tenhulp Verzekering. Hier mede wordt de verzekerde een kompleet dienstenpak ket aangeboden. Na een jarenlang groeiproces is de IAV tot stand gekomen. In de zestiger jaren is de sa menwerking tussen deze 3 al begonnen. De opkomst van het massa toerisme en de duideiyke groei die daar nog in zit brachten meer ongeval len en andere problemen by de vakantiegangers met zich mee met grotere frequentie en aantallen De maat schappyen dienden elk te zorgen voor assistentie ter plaatse. Uiteraard was dit geen doelmatige gang van zaken en het resulteerde er in dat één vertegenwoordiger namens de 3 verzekeraars optrad. De volgende stap was een samenwerking op het gebied van de bereik baarheid van de 3 voor hun in het buitenland verbiyvende verzekerden. Op gezameniyk initiatief werd door de maatschappyen was tot nu toe vrywel geheel gericht op de persooniyke hulpverle ning aan vakantiegangers. Aanvullend daarop biedt men nu hulp by alle andere vormen van problemen on derweg. Het verzorgen en af leveren van b.v. onderdelen voor auto's e.d die onderweg met pech te kampen hebben, het ophalen wanneer de auto onherstelbaar beschadigd is etc. Men kent geen reis- en creditbrief en de verklaring Europeesche-Schlencker-Elvia daarvoor is dat iedereen te- de E.8.E. SOS Centrale op gericht. In weze doet deze or ganisatie, die dag en nacht het gehele Jaar door bereik baar ls. hetzelfde als de Alarmcentrale van de ANWB. Alleen de procedure om er gebruik van te kunnen maken ls anders. Wanneer men op reis gaat wordt veelal een bagage en ongevallen verzekering afgesloten. De dienstverlening van de 3 genwoordig wel over een be- taalpas (Eurochèque) of een giropas beschikt, waarop in het buitenland geld ver strekt kan worden en waar mede rekeningen te betalen zyn. By deze nieuwe vorm heeft o.m. als gedachtengang een rol gespeeld dat onge veer 89% van de bevolking één keer per jaar op reis gaat en dat voor die termyn een reisverzekering met aanvul lend de nieuwe Internatio nale Automobilistenhulp Verzekering afgesloten wordt. De ANWB werkt vol gens een andere procédure, waarby het lidmaatschap voorop staat. Is men lid dan wordt een reis- en krediet brief tegen betaling ver strekt. Een reisverzekering biedt de ANWB ook aan. De bond die de wegwyzers plaatst heeft zich in de loop der tientallen jaren begeven op een gedifferentieerd ter rein in de ruimste zin. Zeker is het, dat mede daardoor, de grote verzekeraars zonnen op een mogeiykheid om in ruime mate de toenemende stroom vakantiegangers op velerlei terrein behulpzaam te zyn en dat is een aspect dat door mensen vertoevend in het buitenland, erg op prys gesteld zal worden. De 3 maatschappyen behou den hun eigen reisverzeke ring en daarby kan de vakan tieganger dan de hulp verzekering onder dezelfde naam afsluiten. Dat maakt geen verschil. Achter de schermen werken de 3 verze keraars samen, hetgeen van groot belang is voor de ver zekerde. Om nog kort enkele gegevens en cyfers te noe men: De nieuwe verzekering is een aanvulling op de reis verzekering, geeft recht op hulpverlening in de ruimste zin, o.a. nazenden van on derdelen, medicynën, ver voer van gewonden of ernstig zieken, uitkeren van kosten van voorgeschreven medis che begeleiding, huren van een vervangend voertuig met een max. van f50 - per Ook een rechtsby- standverzekering maakt deel uit van het IAV-pakket. By het afsluiten van de ver zekering ontvangt een ieder een duidelyk de gegevens, samengevat in het verzeke- ringsbewys of anders te noemen de polls. De alarm centrale is gevestigd in Am sterdam en is dag en nacht bezet het gehele jaar door. De premies bedragen voor een periode van 1 tot en met 11 dagen f 13.50, toten met22 dagen f 18.50 en langer f23.50. Dit ls voor het voer tuig en de inzittenden. Voor een aanhanger - caravan, boottrailer en boot etc. komt daar 50% toeslag by. Wilt u uitgebreider geïnformeerd worden, haal dan een formu lier met de algemene voor waarden en u weet exact wat voor dit geringe bedrag al lemaal aan hulp geboden wordt.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 15