aktueel Waar gaan we lieen? Brandnetels hij de Pinksterfolklore Programma Radio-Oost autoJcs* Weinig kamperen bij de boer Verloren en gevonden Geboortegolf bij de emoes $peti- JL| daden- mr eeus Mooi gazon sieraad voor' de twin iuiju woxjijau - i j uini iy/y - iJ AGOGO, MAART 1979 Ditmaal een korte rond zendbrief, immers binnen kort praten we bij! De kleine Joost Kwame, die op 23 december geboren is, maakt het prima. Z'n tweede naam betekent „za terdag"; volgens het plaat selijk gebruik is hij ge noemd naar de dag waarop hij geboren is. „Akwaaba, Welkom!", riepen de ver pleegsters toen Joost voor ^iet eerst verbaasd de we reld inkeek. En toen kwam Emieï binnenrennen, hij Qiad vlak bij de verloska mer in het zand zitten spe len en kroop direct bij z'n moeder en nieuwe broertje in bed, met pikzwarte han den en voeten. Het was een onderdeel van de blijde en gaaf verlopen bevalling. Gezellig hoor, in Afrika een kindje te krijgen! Of dat al tijd het geval is, weet ik niet, want wat was er een groot verschil tussen de ge boorte van onze Joost en de „thuisbevalling" die ik vo rige week meemaakte in een dorp hier in de buurt! lik wilde een bezoek brengen aan leen vrouw die de kinderen ter we- ireld brengt in het dorp Adomfe Haar dochter vertelde, dat ze niet thuis was omdat er ergens een baby kwam. Toen ik bij dat huis kwam, had niemand er bezwaar tegen als ik erbij bleef; dus nestelde ik me zo onopvallend mogelijk ln een don ker hoekje van het schemerige vertrek. Ik was vastbesloten me al zijdig te houden en alleen maar toe e kijken. Alle vrouwen uit de buurt aren samen gekomen in het le men huis en het was een gekakel i van jewelste. Het leek wel markten men bekommerde zich niet zoveel om de barende hoewel ze van tijd tot tijd een plens water over haar I buik kreeg om de weeën te stimule ren. De „vroedvrouw", die tevens een priesteres was, deed haar on derzoek en vertelde me haar bevin dingen zoals collega's onder elkaar dat doen: het hoofd zou nog drie vingerkootjes van de uitgang ver wijderd zijn en de baarmoeder zou al geheel openstaan. Ik kreeg toe stemming het te controleren, al vond men het overdreven dat ik daar water en zeep voor nodig had Een tikje teleurgesteld moest ik vaststellen, dat er geen volledige^ ontsluiting was en dat ze zich dus vergist had. maar ik had me im mers voorgenomen me er met mee te bemoeien Er werd geperst, in hurkende houding op de stenen vloer onder lulde aansporingen van de omstanders Er was ook een bed in de kamer, maar fc^zou jammer zijn dat te bevuilen Er zat we^Ig schot in de zaak ver- moedel^had de moeder een on deugd begaan en die moest dan eerst maar eens opgebiecht wor den Dan zou het wel vlotter gaan Nieuwsgierig hingen de vrouwen aan de lippen van de moeder in ba rensnood. die tot iedere confidentie bereid was. als ze maar van de pijn verlost zou worden. Een beetje teleurgesteld hoorden de aanwezigen, dat er slechts sprake was van een kleine tomaten-diefstal en een belediging van de echtgenoot Men had duide lijk meer verwacht Deze biecht op het kraambed is hier vry algemeen Later hoorde ik, dat het voor som mige vrouwen een reden is om in het ziekenhuis te bevallen en zo aan de dorpsroddel te ontkomen En inderdaad, na enige moeite werd het hoofdje geboren Dit zat echter al spoedig klem tussen de stenen vloer en de hurkende moe der. die wat achterover hing in de armen van de buurvrouwen De schoudertjes zaten muurvast en de vroedvrouw maakte aanstalten om uit alle macht te gaan trekken Toen moest ik wel uit m'n hoek te voorschijn komen en haar met zachte hand opzij zetten. De moe der zette ik op een krukje en ik bracht het kind ter wereld onder luide toejuichingen Direct daarna trok ik me weer terug Het kind werd op de stenen vloer gelegd en even later kwam de nageboorte. Het afnavelen gebeurde pas veel la ter maar echt afbinden was er niet bij Daarna begon de algehele schoonmaak van kind, moeder en de vloer. Hoe raakte ik nu verzeild bij die bevalling in Adomfe? Het hangt samen met de voorbe reidingen voor het buitenwerk in Agogo, waarover ik in de laatste brief schreef Ons district (As.hanti-Aim) is uitgekozen als één van de negen districten in Ghana waar de „Ghana Primary Health Care" geïntroduceerd zal worden Het. doel hiervan is om in 1990i p.v de huidige 30% tachtig procent van de bevolking te bereiken met een voudige medische hulp Er zijn twee leidende principes daarbjj 1) De gemeenschappen zijn zelf ver antwoordelijk voor hun gezond heid en als ze iets willen moeten ze het zelf doen en bekostigen 2) De begeleiding van de gemee nschappen moet multidisciplinair zijn, dwz samenwerking tussen landbouwmensen, waterdeskun digen. artsen, economen etc. De opzet is om in alle dorpen drie ..leken' op te leiden, de bestaande locale vroedvrouw, een persoon voor water-en afvalproblemen en een persoon die vier eenvoudige ziekten kan herkennen en behan delen Deze mensen worden door ons niet betaald, maar als de ge meenschap ze een vergoeding in enige vorm wil geven, kan dat na tuurlek. Om dit plan van de grond te bren gen ben ik Districts Medical Officer of Health geworden in een team van specialisten. We zijn gestart met het doen van dorpsonderzoek naar de structuur en de problema tiek van de gemeenschappen Zö kwam ik in Adomfe terecht Over de theoretische achtergron den van de Primary Health Care wil ik nu niet uitweiden; ter verduide lijking wil ik echter een paar vragen beantwoorden, die U me niet stelt, maar die U me gesteld zou kunnen hebben. Als je leken gaat opleiden voor ge- zondheidstaken, geef je de mensen dan niet een soort tweederangs- geneeskunde? A., In vele delen van Ghana sterft 40% van de kinderen voordat ze de schoolleeftijd berei ken Dit percentage is nog steeds sterk aan het stijgen De sterfte wordt vooral veroorzaakt door ziekten die met eenvoudige midde len verholpen of voorkomen had den kunnen worden (diarrhoea, malaria, mazelen) Derhalve kan op korte termijn alleen maar een grote verbetering tot stand komen, door eenvoudige taken te laten uitvoe ren door mensen met een minimale training in een goed georganiseerd en gesuperviseerd systeem Het verleden heeft bewezen, dat iedere deskundige die tè zeer gespeciali seerd is verloren is voor het platte land, waar toch 83% van de bevol king leeft. Kun je al die monden wel voeden, als de kindersterfte afneemt? Hier stelt U me een lastige vraag. Een eerste indruk van ons onder zoek is. dat er geen absoluut voeds eltekort bestaat in ons gebied, hoewel het aantal gevallen van on dervoeding toeneemt Minder kindersterfte verkleint de nood zaak een groot gezin te hejsben, misschien loopt het aantal geboor tes terug Hebt, U toch nog moeite met deze vraag, bedenk dan dat wij ons in Europa rond eten Bedenk ook, dat het niet alleen gaat om het redden van levens, maar ook om het voorkomen van blindheid, ver lammingen en misvormingen in mensen die tóch al gevoed moesten worden. - Ga je ambulances laten rijden, zodat de mensen heel vlug het zie kenhuis kunnen bereiken? Nee. we richten ons in de eerste plaats op de mens die nog niet ziek is - Ga je dan als een padvinder op zomerkamp latrines bouwen? Nee. maar ik zal er wel veel inkijken. -Vind je je opleiding daar niet wat duur voor? Jawel, maar niemand anders doet het. - Ben je als buitenlander wel ge schikt voor dit dorpswerk? Mis schien niet helemaal, maar laat ik gelijk mijn medewerkster Stella Nyinah voorstellen, de districts- verpleegst^r. Ze begrijpt waar het om gaat en het volgende kan dat illustreren. Ik hoorde haar eens aan een locale vroedvrouw vragen Wat doe je als er een ernstige bloeding optreedt? De vrouw zei: Ik geef de patiënt opgeloste klei te drinken. Zomaar uit die goot daar? Ja. Stella zei: Geef ze voortaan beter water met schone klei erin. Ze had ook kunnen zeggen: „Hou toch op met die onzin!", maar ze begon daar waar het de mensen aan spreekt, zonder een stap over te slaan. Hoewel ik toe moet geven, dat dit maar een heel klein stapje is - Hoe gaat het verder met het zie kenhuis? Hans Hogerzeil is al uit Nederland gekomen om mijn plaats in de kliniek in te nemen. Maar ik blijf natuurlijk verbonden aan het ziekenhuis, ik zou het klini sche werk ook niet kunnen missen. - Durf je wel in zee te gaan met zo'n locale vroedvrouw, na je ervarin gen in Adomfe? Op dit moment is de sterfte van moeders tijdens de bevalling 70 maal groter als in Ne derland Daar valt met eenvoudige middelen allicht veel aan te verbe teren! - Is het wel rechtvaardig, dat de cacaoboeren op het platteland in jou w nieuwe systeem zelf voor hun gezondheid op moeten draaien, terwijl zij toch de buitenlandse va luta verdienen waardoor de stede lingen gratis zeer uitgebreide me dische hulp hebben? Dit is inder daad onrechtvaardig. Het is een onrechtvaardigheid binnen Ghana tussen de mensen in de steden en de mensen op het platteland Mis schien is het dezelfde onrechtvaar digheid die bestaat tussen de men sen in „Het Westen" en de mensen in deze ontwikkelingslanden. Ik merk, dat de hele brief gevuld wordt met het werk We zijn er ook vol van! Tijdens ons verlof pra ten we meer over ons zelf We zijn er wel een beetje aan toe en het lijkt ons heerlijk jullie allemaal weer te ontmoeten. Half mei hopen we te arriveren. De eerste twee weken van juni trekken we volledig uit voor de mensen in Deventer! Tot ziens in Nederland, Veel groe ten van Berend-Hildegard, Emlel en Joost Dr Schaeffner zal op vrijdag 8 juni 's avonds om 8 uur op een gemee nteavond van de Hervormde Ge meente over de Zending in het ge bouw „Irene" spreken! Houdt allen die avond daarvoor vrij! Alfa weer met 6-cilinder in de arena Hoe naar het zonnige zuiden? Drie grote reis- verzekeraars namen initiatief tot alarm centrale Twintig van de waardevolste auto's uit de dertiger jaren op unieke expositie in Düsseldorf VERLOREN Portemonnaie met zwemkaart Rond-horloge met zwart plastic bandje Beugel voor in de mond Vest, creme, in plastic zak Verzekeringsbewijs HSD-990 Rode portemonnaie met rits met pasfoto e.d. Zilveren dames-horloge, oud Lichtbruin lederen portemonnaie met plm. f 17.50 Gouden dameshorloge Gouden slavenarmband (glad) Meisjes-horloge, zwart bandje, zwarte wijzerplaat oranje omhulsel Achterste stuk van een uitlaat, brommer Bruine portemonnaie met euro- cheque Witte plastic zak met gym schoenen en broek Gouden halsketting met dikke ovale steen Plastic zak inhoudende sport schoenen en sportbroek Biezen fietsmandje Groene pukkel inhoudende opener en broodtrommel Bruine portemonnaie inhoud f 15.- a f20.- ÏHlEllSTICHTlKd Nr.QERI.AND GIRO 388000 Een strenge winter, een koud voor jaar, het zal de emoes in Ouwe hands Dierenpark in Rhenen een zorg wezen. Die emoes, na de struisvogel de tweede in grootte van de hedendaagse vogels, 1.80 m hoog, snelheid van 50 km per uur, hebben zich er in ieder geval niet door van de wijs laten brengen. Er werden in twee afleveringen eieren gelegd; eieren die per stuk 700 gram wegen. De eerste leg van vijf zelfs in de sneeuw De haan, die zoals dat bij de emoes gebruikelijk is, de eieren bebroedt totdat hij erbij neervalt, werd dat koude kar wei bespaard. De eieren verdwenen in de broedmachine. Maar bleken helaas onbevrucht te zijn. Mis schien dan tóch te koud geweest voor het paringsritueel? ALMELO Palace do vr 14.30 20 00 uur Hallo Ween 16 jr., zat zon ma 1845 21.00 Hallo Ween; di wo 20.00 Hallo Ween; zat zon ma di wo 14.30 Nieuwe avontu ren van Pietje Bell alle leeft. Varossieau do vr di wo 14.30 20.00 uur Deep Throat 18 jr., za zo ma 18.45 21.00 Deep Throat; zon ma 14.30 Lady karater en de wurgers 16 jr.;zat 23.15 Villa Erotika 16 jr. I Volgens gegevens van gemeenten zijn in Nederland in 1977 op 1058 boerenerven in totaal 3156 cara vans en tenten (kampeermiddelen) geplaatst. Op campings met ac commodatie voor 20 of meer personen stonden volgens voorlo pige CBS-cijfers in 1977 bijna 300.000 kampeermiddelen. Het kamperen bij de boer komt dus re latief weinig voor. Dit blijkt uit een inventariserend onderzoek naar het aantal kam peermiddelen op boerenerven in 1977, verricht door het ministerie van CRM. Aan dit onderzoek werkte 98 procent van alle Neder landse gemeenten mee. In Zeeland wordt het meest bij de boer gekampeerd: 33 procent van alle kampeermiddelen op agrari sche bedrijven staan ln deze pro vincie. De rest vindt men over het hele land verspreid In veel ge meenten gaat het echter slechts om een paar caravans of tenten Bijeen gemiddelde bezetting van 3.5 4 personen per kampeermiddel biedt het kamperen bij de boer gelegen heid tot verblijfsrecreatie aan 11 000 tot 12.000 mensen In 17 procent van de gevallen lijkt op boerenerven gekampeerd te worden zonder dat een gemeente lijke of provinciale vergunning c.q ontheffing aanwezig is Ook wor den niet alle aan eigenaren van boerderijen afgegeven vergunnin gen of ontheffingen volledig ge bruikt. Niet benut worden in het hele land 6,2 procent van de toegestane mo gelijkheden om kampeermiddelen >p boerenerven te plaatsen Over- jssel spant voor wat dit betreft de kroon. Daar bleef in 1977 ruim een kwart van deze mogelijkheden on gebruikt Bij het onderzoek is de gemeenten ook gevraagd op te geven, hoeveel kampeermiddelen bulten cam pings en boerenerven geplaatst zijn Slechts 103 gemeenten konden aan dit verzoek voldoen Daar ble ken zich 3061 caravans of tenten el ders dan op campings of boerener ven te bevinden Dit kan o.a zijn op illegale campings, op landgoede ren. op snipperverkavelingen, enz. zeker is dit echter niet Van deze „elders" geplaatste kampeermid delen staan er, volgens de gemee ntelijke opgaven, 40,5 procent ln Noord Brabant en met name in het Westen en het midden van deze provincie Ook staan er vrij veel in de nabijheid van de Hollandse en Utrechtse meren. De uit dit onderzoek naar voren gekomen cijfers zullen waarschijn lijk wat aan de lage kant zijn. Een aantal gemeenten kon namelijk niet opgeven, of en inwelke in welke de bedoelde kampeervormen bin nen hun grenzen plaatsvonden. m Nog niet zo heel lang geleden bete kende de Luilakviering een voor- pretje voor Pinksteren, zonder dat het met te veel baldadigheid en vernielzucht gepaard ging In de Zaanstreek en in Amsterdam, trouwens van noord naar zuid in bijna het hele westen, heeft de Lui lakviering hoogtij gevierd De looie lak. de slaperige zak. Vanmorgen niet vroeg opgestaan? Je ken wel weer naar bed toegaan! Dit was een heel bekend liedje, dat de Zaanse jongens al een week voor Pinksteren zongen, als ze uit rilden gingen in „korries", lage wagentjes die ze zelf hadden gemaakt Het waren proefritten voor de vroege Luilakochtend Beladen met brandnetels en groene takken en erachter gebonden blikjes, deksels, oude zinken emmers en van alles dat maar lawaai maakt, terwijl het een of andere Amsterdamse Luila klied ten beste werd gegeven: Luilak, beddezak, staat om negen uren op Negen uren, half tien, dan kan men de luilak zien Haalde de luilak hetin zijn hoofd de deur open te doen, dan vond hij niet alleen brandnetels aan de deurk nop gebonden, maar ook kon hij er een pak slaag mee krijgen Dat slaan met de brandnetels zou ver klaard kunnen worden uit een oud vruchtbaarheidsgebruik, datln het voorjaar als een van de vele overal ln de een of andere vorm de kop opsteekt ln Groningen is een pink- sterbloum, de bijnaam voor een „brannekel". Ook hier kwam het slaan van langslapers voor Men „pinksterde" de luilak. De korries werden ln de loop van de dag in het water gekieperd en in vroeger tij den zag men dan verlangend uit naar de traktatie, of van moeder de vrouw of van degene die het laatste was opgestaan, de traditionele lui- lakbollen. die warm. met veel boter en stroop of bruine suiker werden gegeten Luilakdag Pinkstermaandag was in Drenthe de Luilakdag. De koejongen, die als laatste „op de diek" verscheen, heette de nustekook en werd ook met brandnetels en brem, daar pinksterbloem genoemd, geslagen. Behalve pinksterbloemen ln deze betekenis, zijn ze er hier en daar ook als pinksterbruicije, vergezeld van een pinksterbruidegom of pinksterhaan, meestal uitgedost met een bloemenkrans en gekleed als herderin en herder Het paar liep of onder een met bloemen ver sierde boog, of werd rondgedragen op een burrie, een oud gebruik uit Schermerhorn Die bruid droeg zil veren sieraden. Immers, hoe rijker tooi, hoe vruchtbaarder jaar! Maar die opschik verdween onder in vloed van plakkaten, die dreigden dat het zilverwerk voor de armen bestemd zou worden, na verbeurd verklaard te zijn Van noord tot zuid, van oost tot nieuwe oogst. Vijftien eieren! Ook die gingen in de machine. Om de simpele reden, dat zo'n immens grote verzameling als broedobject voor de haan een onmogelijke op gaaf zou betekenen.. Nu de broedtijd voorbij is heerst er grote vreugde in de Rhenense die rentuin. Want zonder uitzondering bevatten al die vijftien eieren jong emoeleven. De broedmachine heeft de laatste kuikens afgeleverd. Kui kens die met die fijne goudgele streepjes prachtig zijn getekend. Geboren: Heintje Johanna Berendina Moni que dvJ.A. KarkdijkenH. Nieland; Harmina dv R.J. Paalman en G.H. Oosterveldt; Ingrid dv B Paalman en H.B. Beunk; Michel zv S. de Vries en R.G. Nij- meijer; Hendrik Geert zv W.F. Reijlink en J.B. Voskamp (geboren te Deven ter); Hendrik Jan Sander zv H.J.S. Bouwhuis en J.C. Crans (geb. te Almelo); Hendrika Rebecca dv G.H.D Tro- mop en J, Imhof (geboren te Deven ter). Overleden: G. Bouwhuis, oud 86 jaar. Holten; H.J. Jansen, oud 74 jaar, Holten (overl. te Deventer) Ondertrouwd: W Zandjans, oud 23 jaar. Holten en: E. Olde Bekkink, oud 24 jaar, Holten Gehuwd: E. van de Vosse, oud 30 jaar, Epe en JBuitenkamp, oud 21 jaar. Holten. Hond: Golden retriver Reu, kleur lichtbruin Zwarte portemonnaie inhoud- f 1000.- en zilvergeld Portemonnaie inhoudende onge veer f 100- Lederen portemonnaie inhou dende f50.- a f60.- Sleutelbos met 6 sleutels Naturelkleurig tasje met busabon nement Oad, portemonnaie en fo to's GEVONDEN Bruin colbertjasje met portemon naie inh. f 200.- Sleutel Pontlac dameshorloge met stalen band Lips sleutel Zonnebril met stalen montuur •Geel regenjack AAN KOMEN LOPEN Witte bastaard keeshond- reu Hond Heidewachtel wit met ,zwart-reu Witte hond, reu Vest met korte mouw Wit/blauw vest Bril Sleutel Fietspomp Zilveren kettinkje Gedurende praktisch het geneie jaar kijkt men naar het gazon. Vooral in de zomermaanden is een mooi gazon een lust voor het oog. Helaas zijn er maar al te veel gazons waaraan te weinig aandacht wordt besteed. Velen denken, dat een ga zon weinig onderhoud vraagt. Het tegendeel is waar, een goed gazon stelt zeer hoge eisen. Vooral de grasmachine moet veel worden ge bruikt om het gras kort te houden Om de vruchtbaarheid te herstel len dient na het maaien het gazon te worden bemest. Tegenwoordig is het bemesten en het bestrijden van onkruid in het gazon zeer gemakke lijk. Door gebruik te maken van Asef Greenkeeper, een mengsel van organische en anorganische voedingsstoffen, waaraan boven dien een selektief onkruidbestrij dingsmiddel is toegevoegd, slaat men twee vliegen in één klap. Deze onkruidverdelger beschadigt het gras niet en laat het onkruid boven zyn kracht uitgroeien, waar door het afsterft. De eerste 6 maan den mag op een nieuw gazon geen bestrijdingsmiddel worden ge bruik. De beste resultaten worden bereikt bij groeizaam weer. west kende men de pinksterbrui den In Limburg zat zij in een draagstoel of een mandewagentje. Mooi uitgedoste kinderen trokken met haar rond en zongen: Péngsterbloom, de wien is oet. Geef és get en laot ós gaon. Want veer moeten nog ei deurke wieèr gaon. Kwamen de bewoners naar buiten, dan vroegen de kinderen „Wilt geer de péngsterbloom zeen?Als dat zo was werd de sluier die het meisje droeg even opzij geschoven en mochten de toeschouwers een blik op haar werpen. Voort ging het weer. In het noorden was een van de kleinste meisjes verborgen onder een heel groot schort, dat werd weggenomen als men haar wilde bekijken. Hier is de Pinksterbroed Wil je haar zain veur 'n paar doét? In Brabant bijvoorbeeld danste men om een met bloemen versierde pinksterbruid heen. In welke vorm dan ook, symbolen van een nieuwe lente, een fris begin, vol nieuwe moed Daar komt de fiere Pinksterbloem, daar komt zij aangegangen Met een schoon rozenhoedje op, al met twee bloeiende wangen. Oude gebruiken zyn nog niet dood. Integendeel, zy zyn er om nieuw le ven in te blazen (Nadruk verboden/ Vrijdag 1 juni 1700h ANP 1703h Programma overzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 1720h Met Radio OOST het week end in. Uitgaanstips voor het weekend. Met een bezoek aan een bekende galerie. 1800h Einde uitzending Zaterdag 2 juni 1700h ANP 1703h Programma overzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 1720h Sportprogramma van Radio OOST 1800h Einde uitzending Zondag 3 jni llOOh ANP 1103h Muziek op verzoek by Radio OOST. Luisteraars kunnen hun ei gen favoriete muziek aanvragen door een briefkaartje te sturen na ar: Radio OOST Nieuwe Plein 34 in Arnhem of Radio OOST Hengelo- seweg 40 in Enschede. Verder in dit programma aandacht voor sport van de week en nieuws uit Gelder land en Overijssel 1200h Einde uitzending 1700h ANP1 I703h Het sportprogramma van Radio OOST. Hierin verslagen van sport uit de regio. 1800h Einde uitzending Maandag 4 juni 1200h ANP 1203h Nieuws en Muziek 1230h Einde uitzending 1700h ANP 1703h Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 1715h Agenda 1720h Boerenprogramma en Kon- sumenten/Sociale rubriek 1800h Einde uitzending Dinsdag 5 juni 1200h ANP 1203h Nieuws en muziek 1230h Einde uitzending 1700h ANP 1703h Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 17l5h Agenda 1720h Mensen ln het nieuws 1800h Einde uitzending Woensdag 6 juni 1200h ANP 1203h Nieuws en muziek 1230h Einde Uitzending 1700h ANP 1703h Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 1715h Agenda I720h Radio OOST op locatie in Apeldoorn, by het festival Jazz in the Woods 1800h Einde Uitzending Donderdag 7 juni 1200h ANP 1203h Nieuws en Muziek 1230h Einde uitzending 1700h ANP 1703h Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 17l5h Agenda 1720h Knelpunten ln de regio 1800h Einde uitzending

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13