Espelose Plattelandsvrouwen Maakten uitslip Fm over Europese verkiezingen op de SÉolengeeieeoscltap Holtes Somi. Sdinppert/Kreykes had snelste dnif Kwart eeuw Landbouwschap i Duivenberichten VVV- nieuws LOMPEN GEVRAAGD HOLTENS NIEUWSBLAD Openluchtmuseum Arnhem Brand in schuur srr,he,abo™^^^ "ONS Y erkeersongelukken Eenvoudige bemesting Rijksbijdrage Sociaal- culturele activiteiten MEDISCHE DIENSTEN Verloren èn gevonden KERKDIENSTEN OriënterïngsrÊt HOLTENS NIEUWSBLAD S. BAKKER HOLTENS NIEUWSBLAD - 18 MEI 1979 - PAG. 3 De leden van de afd. Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen maakten op donderdag 10 mei een uitstapje met als einddoel Staphorst, waar ze bij aankomst rond 2.00 uur in het dienstgebouw van de Ned. Herv. Kerk te Rouveen onder het genot van een kopje kof fie werden welkom geheten door de „streekdeskundige" de heer De Wolde. Na een gezellig half uurtje werd de bus opgezocht en een be zoek gebracht aan de boerderij van de fam. Kok met in het woonge deelte meubelen, serviezen (in wandvitrines) enz. van veel meer dan honderd jaar oud. Mevr. Kok en reisleider De Wolde gaven hierbij een toelichting en vertelden verder over de vele gebruiken en gewoonten uit het grijs verleden die in Staphorst en Rouveen nog steeds in ere worden gehouden. Verder brachten de dames nog een bezoek aan de Meubelindustrie „Mussche" (waar oer-degelijke ei kenmeubelen worden gemaakt) en aan het dorpje IJhorst met de Bos- wachtery „IJhorst" met een opper vlakte van 1000 hectare bos. Terug in Rouveen werd nadat de Ned. Herv. Kerk was bezichtigd afscheid genomen van de heer De Wolde, die door de presidente mevr. Tuitert dank werd gezegd voor zijn prettige en deskundige leiding. De dames maakten hiervan gaarne gebruik om nog even te winkelen en lieten zich daarna in het eerder genoemde dienstgebouw aan een koffietafel VERLOREN: Witte gymschoenen en wit/rode sportbroek, bruine portemonnaie met groene paskaart dansschool, wandelstok, plastic kinderhelm „politie", wollen tricot sjaal, groen/grijs lengtestreep met franje, plastic tas met witte gymbroek en witte gymschoenen, oranje/bruine paraplu, groene regenjas, groene bont, kentekenplaat 05-XF-10, bruin streng kralen, zwarte kater met witte kringen om de staart, zwarte portemonnaie met briefjes, zilveren ketting, deursleutel, Ma rokkaans lederen portemonnaie plm. 89-, zilveren armband „Hans", herdershond genaamd Quando, plastic tas met inhoud, zwarte linker-handschoen met &4tte streep, sleutel met zwart label no. 318, zwarte jekker (rib). GEVONDEN rode portemonnaie, moker, zwarte halsketting, leren vingerhand schoen, parapluhoes, dameshprlo- ?e, pop, damesportemonnaie, ha mer, portemonnaie, bruine fietstas, blauwe portemonnaie, vlinder strikje. NED. HERV. KERK 8.30 u. en 10.15 uur ds. W. Vons. In 2e dienst Bed. Heilig Avond maal. Oppasdienst Mevr. Markvoort-Baltus en Alie Vuk- kink. Uitgangscollecte: Prot. Interk. Thuisfront. HEMELVAARTSDAG: 9.30 uur Ds. A.W. Berkhof GEREF. KERK 8.30 u. en 10.00 uur ds. O. Bouwman van Nijverdal. 19.15 uur Ds. E.C. Kim van Deventer. Jeugddienst m.m.v. Jeugdkoor „Happy Message" uit Ny verdal. In alle diensten is de le coll. voor de kerk en de 2e voor rente en aflossing 10.00 u. Kindeme- vendienst (klas 4) R. Kuiper 10.00 uur Oppasdienst: mevr. Kruithof-Kruimelaar, mevr. Aanstoot-Beltman, Erie van Leeuwen (res.). Mevr. Bosschers-Beltman, mevr. Reusinkveld-Hulsman, Hetty Landeweerd (res.) HEMELVAARTSDAG: 19.30 uur ds. G.W.H. Peddemors RJt. KERK: Zaterdag 17.00 uur, zondag: 9.30 uur. DUKERH0EK: 19.30 uur ds. A.W Berkhof, Uit- gangscollecte Prot. Interk. Thuisfront OKKENBROEK 10.00 uur ds. H. Lindeboom uit Holten HEMELVAARTSDAG: 10.00 uur ds. J.G. Beerthuis van Bathmen. NIEUW HEETEN: Zaterdag 19 00 uur. zondag 8.00 u en 10.00 uur. In 2e dienst le Heilige communie de echte Staphorster krenten- wegge en boerenkaas goed sma ken. Op de terugreis werd voor een drankje nog even „angelegd" by café „Reimerink" in Lemelerveld waar mevr. Tuitert de chauffeur bedankte en verder alle dames die meewerkten aan het welslagen van het reisje. Aan de zondagmiddag door de M.A.C. „De Holterberg" georgani seerde oriënteringsrit, over plm. 40 km. binnen de gemeentegrenzen van Holten, namen 46 automobilis ten deel. De prijzen, die bestonden uit kunst- en gebruiksvoorwerpen, werden in café Kalfsterman uitge reikt door MAC-voorzitter Dirk J. Schooien. A-klasse: 1. G. Nijenhuis, Colm- schate, 2. G. Schilkamp, Holten, 3. H. Oolbekkink, Holten B-klasse: 1. G. Strijdveen, Lieder- holthuis, 2. H. Niemeijer, Mussel- kanaal, 3. G.M. de Haan, Wijhe, 4. Luttenberg, Heino, 5. H. Ludwig, Emmen. Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G.W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen by: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur Het Nederlands Openluchtmu seum te Arnhem heeft sinds een paar weken zyn poorten voor het publiek geopend. Naast de vaste collectie in het 44 ha grote mu seumpark (boerderyen, molens, werkplaatsen uit alle delen van ons land overgebracht) kunnen de be zoekers dit jaar een aantal extra tentoonstellingen bezichtigen, zoals: -„Kinderen vieren feest", tentoonstelling van streekdrach- ten; -„Middelen tegen de hoest", over kruiden; -„Zeeuwse vervoer middelen". In voorbereiding zyn: „Ratten, muizen en mensen". Be- strijding van ratten en muizen in het verleden. „Onder de dekens, tussen de la kens...". Over versierd textiel, voomameiyk beddegoed (opening eind mei). Tentoonstelling over energiebron nen (opening in juni) Dageiyks zyn de volgende demon straties te zien: Scheppen van papier in de Veluwse papiermolen Bakken van brood in de bakoven van de Brabantse bierbrouwery het laten draaien van de windmolen uit Delft. Het museum is open tot 1 novem ber, dageiyks van 9 tot 17 uur, 's zondags van 10 tot 17 uur. In juni, Juli en augustus open tot 17.30 uur. Door onbekende oorzaak brak maandagavond om plm. 7.00 uur brand uit in een schuur by de boer derij van ten D. aan de Valeweg. Er gingen enkele landbouwmachines verloren. Zoals u elders in dit blad kunt lezen heeft de Holtense Muziekvereni ging een zeer geslaagd lenteconcert gegeven, dat bovendien nog gratis was te beluisteren ook. Zoals u kunt begrypen, kost een lentecon cert geld, veel geld zelfs vooral als het vry entree is, want met een con- certruimte te huren ben je er niet, want voor het volgende concert moet er weer nieuwe muziek ge kocht worden, de auteursrechten voor compnist of arrangeur moeten betaald worden en ga zo maar door. Een van de akties die „H.M.V." houdt om geld, voor bovenge noemde uitgaven enz. binnen te krijgen is de jaariykse inzameling van lompen. En met de lompenaktie is H.M.V. nog nooit teleurgesteld in de inwo ners van de gemeente Holten want die stelden altyd spontaan erg veel lompen beschikbaar. Volgende week zaterdag 26 mei gaat de „muziek weer de boer op" om in het buitengebied een gran dioze lompenaktie te beleven want het buitengebied laat H.M.V. nooit „in z'n hemd staan". Zo is het toe vallig ook nog's een keer. En voor de boeldag is dat ene tele foontje naar Henk Ebrecht u weet wel 34 36 ook van harte welkom. GIRO 388000 In het Staatsblad van 17 april 1979 is afgekondigd de Algemene Maat regel van Bestuur: Rijksbijdrage sociaal-culturele activiteiten. De regeling werkt terug tot 1 januari 1979. Met deze Rijksbijdragerege ling heeft staatssecretaris J.G. Kraaijeveld-Wouters een belang rijke stap gezet in de richting van decentralisatie van Rijkstaken op het terrein van het welzijnsbeleid. Deze decentralisatie zal over enige jaren haar beslag moeten krijgen in een wettelijke regeling, waartoe de ontwerp-Kaderwet specifiek welzijn bij de Staten-Generaal in behandeling is. De Ryksbydrageregeling loopt hierop vooruit door nu reeds van Rykswege gelden beschikbaar te stellen om het gemeenten mogelyk te maken beleid te voeren ten aan zien van sociaal-culturele activitei ten op basis van een plan en een programma, die op lokaal niveau en op democratische wyze zyn voorbereid. Zo kan worden geko men tot een samenhangend beleid, dat aansluit by behoeften en initia tieven van de plaatselyke bevol king. Doordat belanghebbenden (mede-) zeggenschap hebben in de vormgeving en programmering van activiteiten, zullen de burgers meer dan tot nu toe verantwoorde lijkheid kunnen dragen voor eigen en anders welzyn. In de praktijk be tekent deze beleidsombuiging dat alle aanvragen voor subsidies ten behoeve van sociaal-culturele acti viteiten vanaf 1 januari 1979 by de gemeenten moeten worden inge diend. De gemeenteraad stelt een vierjarenplan en een jaarhjks pro gramma vast, dat vervolgens by het ministerie van CRM wordt in gediend. By de procedure, die door de gemeente voor het verkrijgen van een rijksbydrage moet worden gevolgd, dienen de bevolking en de belanghebbende groepen en instel lingen betrokken te worden. De di recte relatie tussen het ministerie en de instellingen komt dus te ver vallen. Reikwijdte De thans ingevoerde ryksbydrage regeling heeft betrekking op alle activiteiten van sociaal-culturele aard. Alle instellingen ep groepen, die zich hiermee bezighouden, val len dan ook in principe onder de regeling. Gedacht kan worden aan werkvormen als: - vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen;- opbouwwerk en ac- tiewerk; - club- en buurthuiswerk; - kunstzinnige vorming; - amateu ristische kunstbeoefening en volkscultuur; - sportieve recreatie; peuterspeelzaalwerk; - jeugd- en jongerenwerk; - speeltuinwerk. Overgangstermijn De eerste twee jaren zullen de ge meenten by het aanvragen van een rijksbydrage kunnen volstaan met het overleggen van een lyst met door de gemeente voor 1979 of 1980 gesubsidieerde instellingen en groepen. Voor 1979 moet deze lyst uiterlyk op 1 juni 1979 by het minis terie zyn ingediend. Met ingang van 1981 zullen aan het departe ment het vierjarenplan en het jaar iykse programma moeten worden toegezonden. Ook zal CRM dan over een gemeentelyke subsidie verordening en een inspraak verordening moeten beschikken. Kleine gemeenten, die minder dan f75.000.- ryksbydrage ontvangen, zyn grotendeels van deze voor waarden vrijgesteld. Tydens de lessen maatschappyieer en in enkele klassen by het vak ge schiedenis is op de Scholengemee nschap Holten aandacht geschon ken aamde komende Europese ver kiezingen. De geschiedenis van de Europese eenwording, de gang van zaken en het nut van deze verkie zingen kregen ruime aandacht. Maandag 21 mei 's middags om 13.00 uur organiseert de heer J. Bouwmeester, leraar maatschap pyieer, een forum dat als afsluiting gezien moet worden van deze les sen. Na korte inleidingen van de drie forumleden kunnen de leerlin gen de discussie aangaan. De leden zyn de heren H. Wisselink (C.D.A. lid 2e Kamer) uit Bathmen, W. Al- bers (P.v.d.A. lid Europees Parle ment) uit Zutphen en Ir. J. Baas uit Markelo (V.V.D. lid Europees Par lement, lid le Kamer). De by eenkomst zal tussen half drie en kwart voor drie besloten wor den. De duiven (208) van de P.D.V. „De Bergvliegers" werden voor een wedvlucht van plm. 250 kilometer zaterdag om 13.10 gelost in Soig- nes. Eerste duif geklokt om 16.36.58 Vlotte vlucht. 1,3,19,28,35,, Comb. Schup- pert/Kreykes; 2,15,20,23,32,38,40, H. Willems; 4,6,7,12,24,25,36,37.39,41, Comb. Egberts; 5,9,18,27,31,42, A. ten Dam; 8,33, K. Brummer; 10, H. van Beek; 11, H. Wansink; 13,14,16,17,26, E. Veneklaas; 21,29, A. ten Dam. (1) ERKEND TANDTECHNIKER Reparaties kunstgebitten, klaar terwijl u wacht Uitsluitend na tel. afspraak Zwaluwstraat 31, Goor Tel. 05470-4113 U ontvangteer! fraaie -'/'/y Parker-Jotter ballpoint nieuwe abonnee opgeeft. Gebruik deze Het Landbouwschap viert op 23 mei het 25-jarig bestaan. Op die dag heeft om 14.00 uur een herden kingsbijeenkomst plaats in de Flevohof te Biddinghuizen. Tydens de feestelyke byeenkomst wordt de jubileumrede uitgespro ken door mr. B.W. Biesheuvel, oud-lid van het dageiyks bestuur en het bestuur van het Landbouw schap. De heer G.J. Hageman, oud-bestuurslid van het Land bouwschap en oud-lid van de ge- westeiyke raad voor Groningen, belicht de gewesteiyke aspecten in de belangenbehartiging van het Landbouwschap. Bovendien zal tydens de jubileumvergadering het woord gevoerd worden door drs. J.J. Schouten, voorzitter van het Landbouwschap, en mr. A.P.J.M.M. van der Stee, minister van Landbouw en Vissery. Het Landbouwschap viert het 25-jarig bestaan als centraal orgaan van overleg, dat de belangen behartigt van de land- en tuinbouw en van allen die daarin werkzaam zyn. In het Landbouwschap werken de drie centrale landbouworganisatie (clo's), de voedingsbonden FNV en de voedingsbond CNV samen. voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 Enschede. Naam: Adres: j W'haar-Vriwyk. De wedvlucht „DE Woonplaats: ZILVERMEEUW": r- i. I 1 A. Snippe en zn. (16.55.00;, 2. J. t .°u "i S "nee h, I Smit (16.55 47), 3 Idem (16.§7.26), 4. op het Holtens Nieuwsblad J A Geerding (16.58.00), 5. A. Geer- Dhr.,'mevr.: I ding (16.58.00), 6. A. Geerding, 7. I MM Jasper, 8. C.H Lensen, 9. G.J. resIGeerding, 10. H. Prijs. Vlucht Sint Chuislain. Woonplaats: L|i 1. G. Jannink, 12.13.11 jdd pe jaar. Combinaüe Bos (16.54.32), 2. 4. E. de jong, 12.15.08. B Combinatie Bos (16.57.22), 3. B. 5. j. Bruins, 12.16.02 •Platjes (16.58.21,), 4. W. Wessels (16.59.07), 5. Combinatie Aalderink wedvlucht 6. Combinatie Aalder- ink/Leemhuis, 7. Combinatie Bos, 8. Combinatie Bos, 9. Combinatie 'Mulder, 10. Combinatie Aalderink (17.02.51.) Het seizoen komt nader, daarom gaan wij net voor de pinksteren wederom met de Toer Is Mee krant verschijnen. In dit evenementen- krantje kunnen alle ontspan ningsmogelijkheden worden op genomen, dus groot en klein, wy zouden de verenigingen of clubs dan ook vriendelyk willen verzoe ken, indien zy iets organiseren dit aan ons te willen opgeven. Wel is het nodig dat wy de gegevens 14 dagen van te voren in ons bezit hebben. Zoals U weet verschynt deze vakntiekrant in geheel Over- yssel, t.w. in een Oost en West editie. De oplaag is plm. 30.000 stuks, welke gratis aan alle hotels, bungalowbedryven en campings worden bezorgd. Nogmaals willen wy clubs, verenigingen of een ieder die wat organiseert verzoeken ons dit op te geven. Het VW-kantoor is dagelyks geopend, tel. 1533. Wy van onze kant zullen trachten ook dit seizoen de vele gasten wat ontspanning te brengen, maar zonder hulp van anderen is dit he laas niet mogelyk. VW Holten VRIJDAG 18 MEI 15.00 - 22.00 uur Middenstands- beurs met minikermls. Terrein: Keizersweg t/o sporthal 't Mossink. ZATERDAG 19 MEI Sport- en speldag ZW „Blauw Wit" op Sportpark .„Meermans- kamp" (zie ber.). ZONDAG 20 MEI 14.00 uur Discobal in café „De WIp- pert" (zie adv.); 19.30 uur Dansen in bar-dancing „Boode" te Bathmen (zie adv.). WOENSDAG 23 MEI 19.45 uur Slotavond Herv. Vrou wengroep Holten in de hal van school „De Schakel" (Boschkamp, straat). DONDERDAG 24 MEI Groot ponyconcours op „erve Twenhaar" (Ryssenseweg). ZATERDAG 26 MEI 9.00 uur Aanvang 3e Stratenvoet- baltoemooi op Sportpark „Meer manskamp" (zie ber.). Inzameling van lompen in de buurtschappen t.b.v. „H.M.V." (zie ber.). VRIJDAG 8 JUNI 20.00 uur Gemeenteavond Ned. Herv. Gemeente in gebouw „Ire ne". Spr. dokter Schaeffer, zen dingsarts in Ghana (Afrika). Dinsdagmorgen werd in de Oranje straat het Holtense meisje J.F.G. (16) aangereden door een luxe auto die bestuurd werd door J.H.A.D. te Holten. Het ongeluk, ter hoogte van de huishoudschool, was een gevolg van het plotseling links af slaan van het meisje waardoor de automobilist die in dezelfde rich ting reed een aanrijding niet meer kon voorkomen. Twee personen raakten woensdagmiddag gewond toen de auto waarmee zy door het Beukenlaantje reden in een bocht in een slip raakte en tegen een boom botste. De auto- die door de botsing total-loss raakte werd be stuurd door J.W. T.J. v.d. B. Hy en zyn medeinzittende FJL (22) eve neens uit Holten liepen een lichte hersenschudding en snywonden op. Op de S14 ter hoogte van Jan sen (Erve Voelman) raakte zondag avond A ten D (29) uit Espelo de macht over het stuur van z'n luxe auto kwijt. De wagen sloeg over de kop en kwam in de bermsloot te recht. Ten D. werd met verwondin gen aan het hoofd naar het zieken huis in Deventer overgebracht." Voor wie regelmatig tijdens een wandeling de gazons bij de wonin gen bekijkt, zal het ongetwijfeld zijn opgevallen, dat er maar weinig gezons echt fris en groen uitzien. Vaak wordt dan de' ver keerde conclusie getrokken dat de eigenaar er geen zorg aan heeft be steed. Meestal is het tegenoverge stelde het geval en hebben we te maken met het resultaat van een minder gelukkige bemestings methode. Voor de argeloze gazoneigenaar waren er immers ook heel wat kan sen aanwezig om vergissingen te maken. Hy moest rekening houden met de weersgesteldheid, want het gazon moest droog zyn. Maar daarna diende het snel te gaan re genen of anders moest de tuinslang er aan te pas komen. De meeste el lende werd echter veroorzaakt wanneer men met een royaal ge baar v/at extra kunstmest uit strooide en geen rekening hield met de juiste oppervlakte en die hiervoor benodigde hoeveelheid. Deze zgn. „verbrandingsverschyn- selen" zyn het gevolg van een te grote concentratie van voedings stoffen by de wortels van de plan ten. Jarenlang heeft men gezocht naar een meststof, die het einde zou betekenen voor deze teleurstel lende ervaringen. Met de komst van een geheel nieuwe meststof Asef Excellent gazonmest is men hierin volledig geslaagd. Deze ga zonmest kan onafhankelyk van de weersomstandigheden worden ge strooid en men kan de benodigde hoeveelheid per jaar eventueel in een keer geven ARTS: J.H.A. Bruins, Keizersweg 32, tel. 1280. Vrydag 17.00 u. tot ma. 8 uur en Woensdag 24/517.00 tot vrijdag 26 mei. 8.00 u. Spreekuur 11.00 en 16.00 uur By spoedge vallen bellen: 05483-1280 WIJKVERPLEGING Zr. M. Maarse, Gildenurg 434, Deventer, tel. 05700-52039 b.b.g 05700-22700 Hemelvaartsdag mevr. M.H. Honig-van 't Spyker, Fliermatenw. 13,, Holten, tel. 05731-445 b.g.g. 05700-22700 Spreekuur wykverpleegkundi- gen en afhalen verpleegartike- len van 13.30-14.00 u. in het Groene Kruisgebouw, Gaar- denstraat. ZIEKENVERVOER AMBULANCE Telefoon: dienstdoende arts of alarmnummer 0011 ZIEKENFONDS Maandags mobiel kantoor par- keerterr. Sporthal, ,,'t Mos sink", van 9.00-11.00 uur TANDARTS: R. Brouwer, Boomkamp 10a, Ryssen, tel. 05480-3194. Hemelvaartsdag: E.A. Witkop, Pelmolenweg 4, Ryssen, tel. 05480-2260 Spreekuur spoedge vallen: 5.00-5.30 uur nam. ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8.15-11.3C uur in het Groene Kruisgebouw FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen Groene Kruis gebouw. G.J. Kraay, tel. 2299 DIERENARTS: W.C.W. Wamelink, Houtweg 18. Spreekuur zat. morg. 8-9 u. tel. 1515 daarna tot maandagmor gen 8.00 uur 2004. GEZINSVERZORGING Bureau Dorpsstraat 16, tel. 2784. Spreekuur maand. te.m. vryd. 8.30-9.30 uur OPEN BEJAARDENWERK: Tafeltje dekje: Inlichtingen tel 1201 en 1517 st. voor Maatschapp. Dienstver lening „Midden-Overyssel" Dorpsstr. 16, tel. 2784 Spreek uur ma. t,e,m, vryd. 8.30=9.30 u. Tydens de weekends zyn Maat schapp. Werk en Gezinsverzor ging bereikbaar onder nummer: 05486-16465 WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST Tot en met zondag 20 mei: W. ter Schure, Verzetstraat45, tel 05483-2715 Maandag 21 te.m. zondag 27 mei: C. Dykstra, Schoutenstraat 35, tel 1833 Aangifte van gestorven dieren op zaterdag van 9-11 uur aan het slachthuis, tel: 05486-1318 STORINGSDIENST Zaterdag 19 t.e.m. vrydag 25 mei: ELECTRA: S.J. Huisman, Borkeldweg 21, tel. 3493, GAS: H.J. Kolkman, Churchill- straat 99, tel. 3016 POLITIE: Telefoon: 1352-2665 en 26 55 Na 6 uur 's avonds bellen: 05200-71234 BRANDWEER Telefoon 2222 dag en nacht

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 3