Gemeente wil meer greep op grondspecuiatie door boetebeding C0NC0URS-MPPIQUE ..BERGRUITERS" T.C. heren 2 maakte zich weer niet waar Drieëntwintig ploegen in 3e stratenvoetbaltoernooi SIM" Bij uitgifte bouwgrond Uitgifte volgens puntensysteem Sociaal-economische binding - doorstroming vormen criteria Dienstverlening aan oorlogs getroffenen HOLTENS NIEUWSBLAD -18 MEI 1979 - PAG. 11 Met het invoeren van een „boetebeding" en het uitgeven van bouwgronden volgens een zgn. „puntensysteem" wil len B en W voorkomen dat voortaan bouwkavels in han den geraken van grondspeculanten. Verder zal grondver- koop voortaan uitsluitend plaats vinden aan personen die sociaal en/of economisch aan Holten gebonden zijn, ter wijl in het verkoopbeleid ook de nodige stimulans zal worden gegeven aan de zgn. „doorstroming" in huurwo ningen. Teneinde deze doelstellingen binnen het bereik te brengen stellen B en W de raad voor, tijdens de raadsver gadering van maandag 21 mei a.s., ter zake een verorde ning vast te stellen waarbij de volgende toelichting wordt gegeven: Groei: In het ontwerp-s treekplan LJsselvaUei is aangegeven, dat Holten slechts zal mogen groeien overeenkomstig de natuurlijke aanwas. Nog onlangs hebt U uitgesproken het daarmede niet eens te zijn, en het standpunt van het Gewest te onderschrijven, dat Holten zal moeten groeien overeen komstig de natuurlijke aanwas en een bescheiden migTatle. Hoewel thans niet bekend is hoe Provinciale Staten uiteindelijk op dit verschil van inzicht zullen beslissen is het thans zaak maatregelen te treffen, dat de hopelijk binnen afzienbare tyd beschikbaar komende bouwterreinen en woningen ter beschikking komen en blijven komen van hen voor wie ze bestemd zijn. Ook het dagelijks bestuur van het Gewest Midden IJssel heeft zich diep gaand bezig gehouden met de vraag hoe gewaarborgd kan worden hoe de beschikbaar komende woningen ten goede komen en blijven komen voor wie de groeimarges bestemd zijn. In een nota wordt op deze vraag uit voerig ingegaan. Aan het slot van die nota worden een aantal aanbevelin gen gedaan aan de gemoonten 1 Gelet op de planologische taakstelling dienen maatregelen genomen te worden dat nieuw te scheppen bouwmogelijkheden beschikbaar komen voor diegenen, die sociaal en economisch aan Holten gebonden zijn. Een dergelijke maatregel kan voor wat het eigen woningbezit betreft worden doorgevoerd langs privaatrechtelijke weg bij de uitgifte der door de ge meente te ontsluiten bouwterreinen. Wil zulk een beleid effect sorteren, dan dient binnen bepaald tijdsbestek niet alleen de koper beperkt te worden in zijn mogelijkheden tot doorverkoop, doch ook opvolgende ko pers. Beperking: Bedoelde beperking zal daarin moeten bestaan, dat vervreemding slechts met toestemming van ons college zal zijn toegestaan, terwijl wy gehouden dienen te zijn toestemming slechts te verlenen of te weigeren, overeen komstig door Uw raad in het licht der planologische doelstelling vast te stellen richtlijnen. Een dergelijke beperking achten wij geboden, omdat het niet aan zou gaan, dat iemand, die uitsluitend op grond van zyn economische dan wel sociale binding met Holten een mogeiykheid tot eigen woningbezit heeft verworven, deze op de vrye markt met gewin van de hand zou kunnen doen aan hen, die op grond van te stellen criteria anders niet daarvoor in aanmerking zouden komen. Boetebeding Biykens meergenoemde nota Vestigingsbeleid van het Gewest Midden Ussel wordt aanbevolen de nakoming van een in de verkoopvoorwaarde op te nemen bepaling om verkoop alleen met toestemming van ons college te doen geschieden, door het opnemen van een boetebeding. Wil een dergeiyk beding effect hebben, dan zal by overtreding de boete van een zodanige hoogte moeten zyn, dat een voldoende barrière wordt opgewor pen tegen opzetteiyke veronachtzaming van de aanvaarde voorwaarden. Overeenkomstig de aanbeveling van het Gewest menen wy, dat de boete gesteld zou moeten worden op tweemaal de waarde van de koopsom met een minimum van f 100.000.- met indexering. De index zal alsdan gesteld moeten wórden op hetindexcyfer van verkooppryzen voor bouwterreinen, vastgesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Termijn Naast de hoogte van de boete verdient de termijn waarvoor de beperking van kracht is de aandacht. Hierby dient enerzyds afgewogen te worden, dat de beklemming op het eigendomsrecht niet al te ver in de toekomst mag doorwerken en anderzijds dat de beperking wel zo lang moet gelden, dat zy in het licht van de planologische doelstelling voldoende zinvol is. Verwyzend naar bladzyde 10 van de rota Vestigingsbeleid van het Ge west, menen wy, dat aan een termyn van 10 Jaar niet kan worden ontko men. Wil een dergeiyk beding, in de tyd bezien, effect hebben, dan dient niet alleen de eerste koper in zyn mogeiykheden beperkt te worden maar ook de opvolgende koper (kettingbeding). Dit beding moet dan gelden gedu rende de hiervoor genoemde termyn van 10 Jaar en op niet nakoming daarvan dient de bovengenoemde boete van f 100.000.- plus index gesteld te worden. Hierby zy nog opgemerkt, dat het boete- en kettingbeding als neveneffect hebben, dat speculatie wordt tegengegaan. Prioriteit: Vervolgens zal aandacht moeten worden besteed aan het vaststellen van criteria ter vaststelling van de onderlinge prioriteit van aanvragen om bouwkavels van sociaal en economisch gebondenen, zolang het aantal gegadigden de beschikbare mogeiykheden overtreft. De volgende factoren zouden naar onze mening hierby een rol uienen te spelen: a. sociale binding b economische binding c. het vry maken van een huurwoning d. het reeds in eigendom hebben van een woning. Ten aanzien van deze factoren merken wy het volgende op. worden uitgesloten. Wel achten wy het wenseiyk, dat daarby een termyn wordt gesteld, dat men niet langer dan 10 jaar elders heeft gewoond. Voorts menen wy, dat jongelui, die door studie elders zyn gaan wonen, Holten als woonplaats moeten kunnen kiezen. Ad b. De factor economische binding. wy zyn van mening, dat onder economisch gebondenen moet worden verstaan zy, die by een in de gemeente Holten gevestigd bedryf of instel ling in een volledige dagtaak werkzaam zyn en een dienstverband hebben van bestendig karakter. Voorts menen wy, dat de mogeiykheid aanwezig moet zyn, dat zy die werkzaam zyn by organisaties, waaraan in deze gemeente wordt deelgenomen aangemerkt kunnen worden als econo misch gebondenen. Het komt ons wenseiyk voor dat extra punten worden toegekend, wan neer men op grote afstand van Holten woont, terwyi men alhier zyn dag taak verricht. Het toekennen van extra punten als hier bedoeld is ons inziens eerst dan relevant als de afstand tot Holten meer dan 50 km bedraagt. Bovendien is het noodzakeiyk deze toekenning van extra pun ten aan een maximum te binden om te voorkomen, dat deze categorie de hoogste prioriteit verkrygt. In het vorengaande is aangegeven wie sociaal en economisch gebonden zyn. Deze omschryvingen zyn zodanig, dat degene, die in Holten woont en werkt, zowel sociaal als economisch gebonden is, terwyi degene, die in Holten woont en b.v. in Deventer werkt, alleen sociaal gebonden is. Dit zou betekenen, dat degene die in Holten woont en werkt, meer punten scoort dan degene die in Holten woont en elders werkt, wy menen, dat hierin een onbiliykheid zit t.a.v. de autochtone Holtenaren, die elders werken, omdat voor velen van hen in Holten geen werkgelegenheid is. Er dient daarom een bepaling in de regeling te worden opgenomen, dat by de puntentoekenning aan hen, die zowel sociaal als economisch gebonden zyn, uitsluitend punten toegekend worden voor de sociale binding. Tenslotte achten wy het gewenst, dat het puntenstelsel buiten toepassing biyft, indien met de onmiddeliyke vestiging van een economisch gebon- dene in deze gemeente in byzondere mate het algemeen belang wordt gediend of het belang van de instelling waarby betrokkene in functie komt. Het is moeiiyk hiervoor algemene normen te stellen. Het zal dulde- ïyk zyn, dat hiervan by wyze van hoge uitzondering gebruik zal kunnen worden gemaakt. Doorstroming: Ad c. De factor „vrijmaken van een huurwoning". Aangezien er een stagnatie is ontstaan in de bouw van woningen in de huursector en, omdat de bouw van betaalbare woningen steeds moeiiyker wordt menen wy, dat waar mogeiyk de doorstroming van huur naar eigen woningen bevorderd moet worden. Deze doorstroming kan bevorderd worden door het toekennen van extra punten aan aanvragers van een bouwperceel die thans een huurwoning bewonen. Door toepassing van deze factor wordt bevorderd, dat bestaande huurwoningen beschikbaar komen voor minder draagkrachtigen. Daarby moet wel de restrictie ge maakt worden dat het een huurwoning moét betreffen, waarover de ge meente by de toewyzing kan beschikken. Wanneer deze restrictie niet gesteld wordt zou dit kunnen betekenen, dat de vrijkomende woning verhuurd wordt aan iemand die geen enkele binding met Holten heeft. Ad d. De factor „het reeds in eigendom hebben van een woning". Teneinde te bewerkstelligen dat inwoners die reeds een eigen woning hebben niet in aanmerking komen voor het kopen van een bouwterrein zolang er nog gegadigden zyn, die een huurwoning kunnen vrymaken of economisch gebonden zyn en nog niet in Holten wonen, dient op het aantal punten dat men gescoord heeft op grond van andere factoren een vermindering te worden toegepast. De vermindering dient zodanig te zyn, dat deze gagadigden de laagste prioriteit krijgen. Puntensysteem Het vorenstaande hebben wy uitgewerkt in een concept-verordening welke wy U by gaand ter vaststelling aanbieden, wy merken hierby nog op, dat het aantal punten voor de verschillende factoren zodanig is bepaald, dat daaruit de volgende prioriteiten voortvloeien. Mogelijkheid A. woont in Holten werkt in Holten maakt huurwoning vry B. woont in Holten werkt in Deventer of elders maakt huurwoning vry C. werkt in Holten woont elders, afstand 50 km afstand 70 km is 10 en 2 afstand 100 km is 10 en 5 D. (ongehuwd) woont in Holten werkt in Holten of elders E. woont in Holten werkt in Holten of elders bezit eigen woning en verkoopt deze aan sociaal of economisch gebondene F. woont in Holten werkt in Holten of elders bezit eigen woning en verkoopt deze op de vrye markt Aantal punten 15 punten punten 5 punten 20 punten 15 punten punten 5 punten 20 punten 10 punten vpunten 10 punten 12 punten 15 punten (max.) 15 punten punten 15 punten 15 punten punten punten 7 punten punten 15 punten punten punten 10 punten 5 punten Prioriteit in deze prioriteit kan stijgen tot G. werkt in Holten b.v. arts en woont elders kan hoogste prioriteit krygen zonder toekenning van extra punten op grond van artikel 4 van verordening. Binding: Ad a. De factor sociale binding. Hierby doet zich in de eerste plaats de vraag voor wat onder sociaal gebondenen moet worden verstaan. Hierby moet ons inziens niet alleen het oog worden gericht op degenen die Inwoner zyn. In Holten zyn de laatste jaren nauweiyks woningen gebouwd Als gevolg hiervan zyn een aantal Holtenaren elders gaan wonen. Hoewel het de vraag is of die terug wf Uen keren naar Holten, menen wydat de mogeiykheid daartoe niet mag Tenslotte delen B en W mee dat de commissies rulmteUJke ordening, gemeentewerken en algemene en bestuuriyke zaken geen eensluidend advies hebben kunnen uitbrengen over dit voorstel. Met name bestaat verschil van mening over de duur van het boete- en kettingbeding, de hoogte van de boete, alsmede over de vraag of het beoogde doel moet worden bereikt door middel van een privaatrechteiyke regeling dan wel door het herinvoeren van de Woonruimtewet 1947. Ten aanzien van deze vraagpunten verwyzen B en W naar de nota Vesti gingsbeleid van het Gewest Midden IJssel waarin op deze vraagpunten een duideiyk antwoord wordt gegeven en waaraan het college zich kan conformeren. Op het terrein aan de Postweg op de Borkeld hebben zaterdag plm. 130 amazones en ruiters leden van de Landelijke Rijverenigingen „Vjenne- ruiters", Vriezenveen; „Hertruiters", Hellendoom; „Oosterhofiruiters", Rijssen; „Bergruiters", Holten; „Eschruiters", Wierden; „Markelo" te Markelo „en de" Looleeruiters". Almelo; een sportieve strijd geleverd om de prijzen die door de organiserende vereniging „De Bergruiters" beschikbaar waren gesteld. L-dressuur ring 7: 1. P. Klaas met' „Goose Mieke" Hellendoom, 136 p.; 2. V. Krake met „Moonlight" Almelo, 134 p.; 3. A. Dekker met „Oscar" Vriezenveen, 130 p.; 4. A. van Woudenberg met „Orlandel" Wierden, 129 p.; 5. H. Noltes met „Omo" Wierden, 128 p. LI en L2 dressuur: 1. Karin Brou wers met „Amita" Holten, 132 p.; 2. Gea Harbers met „Patou" Wierden, 128 p. 3. AlieHofmet„Jacky" Vrie zenveen, 121 p.; 4. mevr. Werf Werd met „Sonny Boy" Markelo, 118 p. M-dressuur: 1. Mevr. Vos- Middelamp met „Pepper" Wierden, 126 p.; 2. J. Meyer met „Tremper" Markelo, 118 p.; J. SChoneveld met „Opponent" Holten, 118 d. 's Morgens werd door de deelne mers de dressuurproef gereden, alsmede het B-springen met bar rage op tyd. De voorzitter van de Bergruiters de heer H.W.G. Vixse- boxse sprak een woord van welkom en dankte allen die by de organisa tie medewerking verleenden. Er werd gereden onder de reglemen ten van de Landelyke Ruiterunie. De prestaties werden beoordeeld door de jury die bestond uit mevr. Rootveld, Bornerbroek; mevr. Garvelink, Eefde; mej. Dogterom, Diepenveen; G. Beldman, Holten, H.G. Wes, Delden (Bondsverte- genwoordiger;; H. Reurink, Gees teren; J. Liefering, Eefde; H. J. Meu- lenbeld, Ruurlo; G.J. Scholten, Diepenveen en A. Wes, Delden. Het middagprogramma opende met een grote parade van alle com binaties die werd afgenomen door de h.h. H.W.G. Vexseboxse en H.G. Wes. UITSLAGEN: B-dressuur, ring 1: I. H. Kamp, met „Representant" Wierden, 140 p.; 2. EE J. Meyer met „Lorox" Markelo, 132 p.; H. Kip pers met „Rodric" Wierden, 132 p.; 4EE J. Hinseveld met ,Anzio" Al melo, 127 p.; J. Kloosterman met „Romano" Hellendoom, 127 p.. B-dressuur, ring 2:1. A. Holterman met „Aramis" Hellendoom, 122 p.; 2. J. Schipper met „Nora" Vriezen veen, 121 p.; 3. J. ter Maat met „Or- lean" Holten, 120 p.; 4EE G. Tyhuis met „Bebus" Hellendoorn, 116 p.; G.J. v.d. Bosch met „Olita" Vrie zenveen, 116 p. B-dressuur, ring 3: 1. E. Wessels met „Rayman" Wierden, 130 p.; 2. J. Zielstra met „Rackira" Hellen doorn, 124 p.; 3. A. v.d. Bosch met „Olga" Vriezenveen, 120 p. C-dressuur ring 4: 1. E. Nyhof met „Cherry" Wierden, 133 p.; 2. A. Kamperman met „Oreus" Holten, 129 p.; 3. A. Kroeze met „Goldy" Almelo, 128 p.; 4. P. Klein Bog met „Parcival" Holten, 126 p.; 5. H. Podt met „Romules" Hellendoorn, 122 p. L-Dressuur ring 5: 1 H. Hutterd met „Noblesse" Hellendoom, 122 p.; 2. Ch. Bakker met „Jupiter" Vriezenveen, 117 p.; 3. H. Kleinjan met „Black Boy" Hellendoorn, 110 p.; 4. B. Gerritsen met „Patty" Rys- sen, 106 p.; 5. H. Grobben met „Ne ro" Almelo, 104 p. L-dressuur ring 6:1. EE B v.d. Maat met „Obilix" Ryssen, 135 1/2 p.; P. van Dyke met „Julargo" Hellen- door, 135 1/2 p.; 3. W. Maasen v.d. Brink met „Moonlight" Wierden, 1311/2 p.; 4. B. Dasselaar met „Oscar" Wierden, 129 1/2 p.; 5. H. Kippers met „Pandoer" Wierden, 125 1/2 p. SPRINGEN B: (na barrage) 1. R. Bloemenkamp met „Gitana" Hel lendoorn, 0 f-71 p.; 2. G. Kippers met „Partoe" Wierden O f-70 p.; 3. As Dekker met „Oscar" Vriezen veen, O f-69 p.; 4ee H. Kleinjan met „Black Boy" Hellendoorn, O f-68 p.; Rikus Bronsvoort met „Prima" Holten, O f-68 p.; 6. Inge Meyer met „Loro X" Hellendoom, Of-66 p.; 7. T. Beldman met ,AUard" Holten, O f-64 p. L-SPRINGEN 1. J. Steen met „Olaf' Wierden, O f. 37.5 sec.; 2. J. Kroeze met „Sneb" Almelo, O t 40.1 sec.; 3. B. v.d. Maat met „Obe- lix" Ryssen, O f. 41 sec.; 4. H. Jan- sen met „Philip" Wierden, O f. 41.2 M/Z SPRINGEN: (na barrage) l". K. Fokke met „Santana" Vriezenveen O ft 40.2 sec.; 2. Toon Broekhuis met „Esmerial" Holten, O ft. 43 sec.; 3. W. Maasen v.d. Brink met „Kazan" Wierden; 4. H. Hutterd met „Noblesse' Hellendoom. De verwachtingen waren dat we dit keer T.C. Markelo terug zouden pakken. De vorige westryd werd nog eens bestudeerd en geanaly seerd. We kwamen tot de welge meende conclusie dat een ieder van zyn tegenstander moest en kon winnen. Elk teamlid geloofde er in, ja echt. Deze keer moest het luk ken. Allerlei gedachten speelden door hun hoofden: prachtige aces, cross slice volleys, grote schare supporters, jawel: dropshots dood neervallend op het gravel, ze wer den er lyrisch van. Genoeg gefilosofeerd. Waar lag het dan nu weer aan zult u zich afvra gen. Het weer was uitstekend, de reis vooorspoedig verlopen, in dit keer een parelwitte limousine, met dubbele piloot en grote kofferr- ruimte. Ook niet aan de vorige avond, iedereen had zich aan de opdracht van de captain gehouden, matig consumeren en bytyds naar bed (goed voorbeeld doet goed vol gen). Neen de oorzaak moet toch op de tennisbaan worden gezocht. Het is eigeniyk beter je tegenstander meer fouten te laten maken dan je zelf, en i.p.v. tegen jezelf te spelen daar de tegenstander voor te ne men. Met nog twee wedstrijden te gaan deze competitie moet het toch mo gelijk zyn met een team dat over werkeiyk goede capaciteiten be schikt, de degradatie te ontlopen. Onze volgende wedstrijd is thuis,' dus wel te fietsen, supporters jullie zyn van harte welkom, want van Op 9 mei j.l. vond de loting en poule-indeling plaats voor het 3e Straten- voetbaltoernooi. Door het bestuur werden de „tweede ploegen" van een straat geplaatst, terwyi tevens werd gezorgd dat de eerste elftallen niet in dezelfde poule werden ingedeeld als hun straat- of buurtschapgenoten. De leiding van de wedstrijden is op één uitzondering na in handen van club- scheidsrechters van de beide plaatsehjke clubs. De besturen van de jeug dafdelingen van Blauw-Wit en Holten zuilen zorg dragen voor een groots opgezette verloting, waarvan de trekking na beëindiging van het toernooi zal plaats vinden. De poule-indeling is.als volgt: Poule 1: Dykerhoek 2, Look 1, Hoffestr., Kozakkenstr., Holterenkstr., Schoutenstr.l. Poule 2: Look 2, Burg. v.d. Borchstr., Diessenplasstr., Verzetstr., Churchillstr., Oranjestr. Poule 3: Beuseberg 2, Lageweg, Noordenbergstr., Espelo, La- renseweg, Dykerhoek 1. Poule 4: Schoutenstr 2., Canadastr., Beuseberg 1, Goldsteynstr., Kolweg. De deelnemers dienen in afwyking van voriee berichten op 26 mei om 8.30 uur aanwezig te zyn op het sportcomplex de Meermanskamp. Als alles naar wens verloopt zal de finale rond 5 uur plaats vinden waarna één der firmanten van Sporthuis Beltman de „Bel tmancup" aan de winnaar van het toernooi zal uitreiken. De vorige winna arswaren: in 1977 de ploeg van Dykerhoek en in 1978 de ploeg van good old Lens „Look/Borkeld". jullie moeten we het echt hebben. Mag ik dan nu een .kop koffie. Tot zondag! „Wanneer binnenkort het overleg op gang wordt gebracht over de taakstelling en vormgeving van het nog op te richten ICODO (Informa tie en Coördinatie-orgaan ten be hoeve van de dienstverlening aan oorlogsgetroffenen), zal daarby gaarne gebruik gemaakt worden van de ervaringen en inzichten van het bestuur van dit centrum. Aldus staatssecretaris Kraayeveld- Wouters van CRM toen zy in Utrecht het kantoor Stichting In formatiecentrum voor door de oor log getroffenen opende. De stich ting, die in 1977 werd opgericht, is belast met een aantal taken ten behoeve van alle categorieën van oorlogsgetroffenen en hun nagela ten bestrekkingen, zoals het ver strekken van informatie omtrent wetten en regelingen van allerlei aard, die voor deze groepen van be lang zyn. Ook verstrekt zy informa tie over instanties en personen, die zich met de hulpverlening bezig houden zowel op het materiële als het immateriële vlak. De bewinds vrouw wees erop, dat naast een hernieuwde belangstelling voor de gebeurtenissen tydens de Tweede Wereldoorlog een toenemende be langstelling waarneembaar is voor de problematiek van degenen, voor wie deze oorlog van zo'n ingry pende betekenis is geweest. „Dit draagt ertoe by dat de gehele samenleving rich er beter van be wust wordt, dat er voor oorlogsge troffenen nog vele problemen zyn gebleven; dat voor hen - nu by na 34 jaar na de oorlog - deze oorlog nog steeds niet voorby is. Ook by de jongere generatie zal hierdoor - zy het langzaam - stellig ook begrip worden gewekt voor de moeilijkhe den, waarmee de oudere generatie te kampen heeft gehad en nu nog dikwyis te kampen heeft", aldus de staatssecretaris.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 11