Chrysler Simca gaat maar door HEFFINGEN OF BELASTINGEN Jeugdsentiment in Leidschendam MOOIE PEUGEOT Nieuws van nieuwe Amerikanen - OP WIELEN - ABARTH NU MET 5-BAK Langzamerhand komt er meer nieuws binnen hoe de nieuwe serie automo bielen van General Motors er uit zal zien. Enkele we ken geleden konden we al leen nog maar het moto- raandrijfaggregaat op een afbeelding tonen, nu is het mogelijk veel meer te ver tellen. De auto's van de merken Chevrolet, Pontiac, Olds- mobile en Bulck hebben afmetingen die ongeveer gelijk zijn aan een Eruopese middenklasser. De ontwikkeling, bij GM bekend als de „X"-cars, heeft een bedrag van 2.7 miljard dollar gevergd, het hoogste bedrag ooit geïn vesteerd in één modellen- reeks. Het zijn compacte, zuinige, naar Amerikaanse maatstaven lichte, techno logisch Europees aan doende automobielen. Het uiterlijk, de luxe, het com fort, bedienbaarheid en ge ruisloze gang zijn echter typisch Amerikaans. Voorwielaandrijving en geheel nieuw ontworpen 4- en 6- cilinder motoren dwarsgeplaatst zijn de be langrijkste technische vernieuwingen. Gemakke lijk onderhoud is ook ess entieel. Vier carrosserie-types worden aangeboden. Twee- en driedeurs coupé, vier- en vijfdeurs sedan, alle met een wielbasis van 2.66 m. De buitenlengte varieert van 4 49 tot 4.62 m. De inteneurruimte is groter dan by de grote U S. mo dellen die zij vervangen. Een be langrijke doelstelling met deze vernieuwing is het gemiddelde brandstof- verbruik sterk te ver lagen Dat is een eis die de rege ring in Washington heeft vastge steld. Vandaar ook dat er koort sachtig gewerkt is deze nieuwe modellen. De 4-cilinder motor heeft een inhoud van 2.5 liter en de V6 meet 2.8 liter. De handge- schakelde bak of de automaat is met het differentieel schuin naar achteren onder de motor ge plaatst. De 4-cilinder is geheel nieuw ontworpen, waarbij speci fiek de dwarsstroomcilinderkop en een geheel nieuw ontwikkelde carburateur de punten zijn die het verbruik beperkt moeten houden Het vermogen is 67 Kw of 91 pk bij 4000 toeren Van 0 tot 100 accelereert de automatische versie in ongeveer 15 seconden. Ook de V6 is nieuw ontworpen. Hier is het vermogen 86 Kw of 117 pk. Uiteraard zijn de koetswerken zelfdragend Aandrijving en voor- ielophanging zijn op een hulp- chassis gemonteerd Dit voor komt het doordringen van motor trillingen e d naar het passa gierscompartiment Mc Pherson veer- en ophangsysteem voor. Achter een starre as met schroef- veren en rondom telesccpische schokdempers Het tandheugel stuursysteem draagt zorg voor een preciese besturing. Een dia gonaal remsysteem met geventi leerde schijfremmen voor en trommels achter is op alle model len standaard Het interieur biedt een grote mate van verscheiden heid bij de diverse uitvoeringen. Een voorbank met vaste rugleu ning, met gescheiden rugleunin gen of 2 aparte stoelen zyn enkele van de mogefijkheden Een groot aantal options is leverbaar Vanaf mei zullen de „X"-cars leverbaar zyn. De prijzen zyn nog niet be kend, maar in de lijn der verwach ting ligt dat deze concurrerend zyn. Chrysler Simca gaat maar door.Nu al weer een drietal spe ciale jubileum uitvoeringen van de Horizon, de 1308 en de Bag- heera Een verfraaid uiteriyk, een zeer complete uitrusting en een aantrekkeiyke prijs. De auto's zyn leverbaar in beperkte mate en de aanbiedingen zijn tijdefijk. De Horizon is uitgerust met de 1442 cc. motor met dubbele car burateur De carrosserie heeft een 2 kleurige metaallak, door een bies gesscheiden. Er zyn 3 verschillende combina ties mogeiyk. Naast de basisui trusting heeft de Horizon getinte ruiten, veloursbekleding, licht metalen velgen en radiaalbanden in de maat 155 SR 13. De 1308 Ju- biléé heeft nog 2 pk. meer, heeft eveneens lichtmetalen wielen met 165 SR 13 banden, stuurbe krachtiging, electrisch bediende zijruiten van de beide voorportie ren, schuifdak, speciale hoofd steunen cn ook veloursbekleding. De Matra Bagheera levert nog wat meer pk.'s en komt op 90 din.pk. Speciale Michelin XVS- HR radiaalbanden zitten op lichtmetalen velgen. Verder een gelaagde voorruit en getint glas, een middenconsole, ook elec trisch bediende zyruiten, een vouwdak met windvanger, ve loursbekleding en een radio toebehoorkit. liewerk tegen steenslag be schermd. Deze koplamp- „grilles" waren in feite een ver kleind model van de grote radia- teur grille, waardoor een zeer apart frontaanzicht van de auto werd verkregen. Verder had de auto voor een optimaal uitzicht een panoramische voorruit en was met drie -uitenwissers uit gerust. Een andere byzonderheid was dr t net stuur niet rechts of links 'as geplaatst, maar mid denin tsoms adverteerde Pan- hard .iet een heer en twee dames op d j voorbank en soms met twee heren en een dameAlles by el kaar een hele b yzondere auto, die door kunstkenners als een fraai stuk „Art Déco" werd be schouwd. De jongste van het drietal nieuwe auto's is een Studebaker uit 1950, een Amerikaan, die het jeugdsentiment van menigeen in beroering zal brengen. Met de oorlog achter de rug, wilde men ook in de auto-industrie nieuwe wegen inslaand, en zo zorgde de „New Look" ook voor andere „gezichten" in de Amerikaanse autowereld Deze Studebaker uit 1950 is daarvan één van de spre kendste voorbeelden. De „neus" was duideiyk geïnspireerd door een .Dakota" vliegtuig en de enorme achterruit liep ver tot opzy door. „Skylight Coupé" noemde Studebaker dit model, dat op het eerste gezicht de ind ruk gaf achteruit te ryden als het vooruit reed. Dat was het begin van de tekst van een advertentie in een klassieken en oldtimers rubriek. Op de plaats van de puntjes stonden typen en het telefoonnummer Omdat we belangstellend waren naar een aangeboden model bel den we en maakten we een afspraak Net als by alle an dere merken worden er dage- ïyks gebruikte Peugeots aangeboden Niets geen by- zonders omdat er ook van dit bekende Franse merk vele tienduizenden exemplaren in ons land lopen Vlak na de 2e wereldoorlog, toen auto's op een toewijzing verkregen werden, deed het merk Peu geot vrij sterk van zich ho ren. Het waren in de eerste jaren de types 202. U kent ze misschien nog wel, met de beide koplampen vlak naast elkaar achter de grille. Velen vonden dat foeileiyk, maar na even wennen viel het nogal mee. Toen kwamen de 203's met een overweldi gend succes en werden van 1948 tot en met 1960 gepro duceerd. De opvolger werd de 403 en daarna kwam de 404, die in het verkeersbeeld nog dageiyks te zien is. Onze interesse ging uit naar een 402 Dit was destijds in de dertiger jaren de grootste Peugeot met o.a. de moge- ïykheid voor twee extra zit plaatsen tussen voor- en ach terbank. Uniek dus om er één te treffen die in originele staat verkeerde en zelfs zon der gerestaureerd te zyn wilde rijden. Te koop voor f7500.-, waarby wel opge merkt dient te worden dat er heel wat te restaureren viel om de auto het predikaat nieuwstaat te kunnen geven. De enthousiaste Peugeot- verzamelaar en ook een bee tje handela— wat er te koop stond zag er allemaal heel netjes uit- is de.heer J. van den Broek, die in Vinken- buurt woont niet ver van Ommen en telefonisch be reikbaar is onder nr. 05237-482. Wie weet is er ie mand die nu net zo'n Peu geot zoekt, want exclusief was die wel. De Abarth ALL2 is het snelste model uit de Autobianchi-serie. Ter verhoging van het rijkomfort op de grote weg en ter verlaging van het brandstofverbruik wordt de Abarth nu met een vyf- versnelllngsbak geleverd Deze temperamentvolle auto kan nu op de grote weg rustiger bereden worden Immers in de 5e zakt het toerental by 100 km snelheid maar liefst 600 toeren Men ziet het meer Een5-bakisby vele modellen geen optional meer, maar gewoon standaard. Fiat levert een 5-bak in de Rltmo, de 131, de 132 en de dieselversies. De Abarth in deze uitvoering is wel wat duurder. De prijs is incl. BTW f14 555-, de 4-bak versie staat geprijsd voor f 13 957 - nuova Aff2 Abarth Heftige kritiek ontstond er toen de vijf gulden bij betalen op een dag zieken huisverblijf op het punt stond ingevoerd te wor den. Onder deze druk heeft men er maar van afgezien. Ieder idee of de verwezen lijking daarvan heeft z'n voor- en tegenstanders. Dat kan ook niet anders omdat ieder mens een ei gen interpretatie aan het geen ter sprake komt ge eft. Recenteiy k kwam aan de orde om een heffing te gaan Invoeren op het geluid dat auto's produceren Het laagste bedrag iou 10 gulden worden en het hoogste maar liefst honderd Hoe wil men dat beoor delen. Alle auto's die in ons land ryden en gekentekend zyn beho ren te voldoen aan de voorschrif ten die door de Ryksdienst voor het Wegverkeer aan de auto ge steld zyn. Iedere nieuwe type auto dat geïmporteerd zal gaan wor den, wordt gekeurd en op geluid getest Dan pas kan de auto ge kentekend worden In de loop der jaren is er al zoveel gedaan om door motoren voortbewogen voertuigen milieu-vriendeiyker en stiller te maken. Wanneer men echter wil praten over voertuigen die veel lawaai produceren, dan is het luisteren naar het uitlaatgeluid van een motorfiets al voldoende. Een ca tegorie dus, die wat dat onderdeel betreft, aan banden gelegd zou moeten worden. Een deskundige heeft recenteUjk in een commen taar gezegd dat het 't zoveelste voorbeeld is van uitmeleken van de automobilist. Het innen zou geiyk met de wegenbelasting moeten geschieden Op alle mo gelijke manieren wordt getracht automobilisten en dat zyn er in ons land zo'n 5.5 miyoen op te la ten draaien voor staats inkomsten, die nooit en te nim mer voor het wegennet en de vei ligheid op de weg gebruikt wor den. Moeten we dat dan maar zo ovser ons heen laten gaan? Wat is er voor alternatief? Als we in grote getale onze auto laten staan voor een kortere of langere periode, dan zyn er legio anti-auto figuren die hun instemming niet onder stoelen of banken steken. Men vergeet dat een niet onbelangrijk deel van de werkende bevolking in de autobrache z'n boetrham verdient Juist in een tyd dat er zo veel werklozen zyn moet men voorkomen dat er. op welke ma nier dan ook, nog meer bykomen. Een ander aspect is dat wanneer de olietekorten ernstiger vormen aannemen, de auto minder ge bruikt moet gaan worden, waar door de werkgelegenheid inci denteel ook in gevaar komt Dus nu zeker geen nieuwe maatreglen afkondigen die een sterk negatief effect kunnen sorteren. '-r Op 31 maart openden de deuren van het Nationaal Au- tomobielmuseum in Leidschendam weer tot eind okto ber. Er is weer veel nieuws te zien, want men is er in de afgelopen tijd in geslaagd om op verschillende inte ressante en fraaie voertuigen de hand te leggen. Zo is er nu na een grondige res tauratie een Tamplln uit 1921 te zien. Dit merkwaardige voer tuigje werd (hoe kan het ook an ders) ln Engeland gebouwd, ■waar men dit soort lichte autoo tjes op fietswielen „Cyclecar" placht te noemen. Het lange en smalle model heeft veel weg van een twee-persoons kano, vooral omdat de Inzittenden, met de be nen gestrekt, er achter elkaar net in kunnen. Een 2 cylinder lucht- gekoelde motor zorgt met behulp van een ketting en een V-snaar voor de aandryving Omdat er maar ongeveer 2000 auto's van het merk Tamplin zyn gemaakt, is het niet verwonderiyk dat het buiten Engeland onbekend is ge bleven. In zyn tyd was het echter één van de goedkoopste motor voertuigen op vier wielfen. Éen heel andere (veel duurdere) klasse vertegenwoordigt een Panhard uit 1937 Het is een mo del dat de oude Franse fabriek „Dynamic" noemde en dat, toen het in 1937 op de Paryse Salon voor het eerst te zien was, niet weinig opzien baarde. Het was een auto vol met orginele vormgevings- en constructie de tails De ronde, golvende ïynen van de carrosserie moesten de luchtweerstand verminderen en de bolle spatborden verborgen byna helemaal de vier wielen. De koplampen waren, in tegenstel ling tot wat in die tyd gebruike- iyk was, in de spatborden opge nomen en werden door een tra-

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 21