Europese verkiezingen (2) Plechtige verdenking van de gevallenen Honderdjarige Enklaar dankt u AAN MIJN VADER HOLTENS NIEUWSBLAD HOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 11 mei 1979 31e jaargang - no. 19 Hoofdredacteur J. Wiggers Kolweg 14. tel. 05483-1356 Red. medewerker D. J. Mondeel Verzetstraat 70. tel. 05483-2699 Stichtingsbestuur: Kozakkenstraat 5. tel. 05483-3022 Advertenties Schouwburgplein 7. Almelo, tel. 05490-16666 Abonnementsprijs f 21.- per jaar. Losse nummers 40 cent 'Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" Door de oud-strijders en het voormalig verzet werd een krans gelegd door Herman Smit (links) en Cor van der Berg Voor de stille tocht naar het monument der gevallenen aan de Molenbelterweg werd in de Ned Herv Kerk een interkerkelijke samenkomst gehouden waarin pas toor Rademaker van de parochie Holten-Nieuw Hee- ten een korte meditatie hield naar aanleiding van het gelezen bijbelgedeelte Joh. 3 vers 1 - 16. We leven zo zei pastoor Rade maker in een wereld waarin veel vragen en problemen zoals bijv hoe kan de aarde bewoonbaar bijven? en/of hoe kan ze voor al len bewoonbaar blijven? Daar naast. hoe komen we tot meer rechtvaardigheid meer vrijheid en meer vrede? Kunnen wij ons bij het bezig zijn met dez? pro blematiek nog zorgen maken over doden' En in 't bijzonder komt dan vanavond de vraag meer toegespitst naar voren moeten wij ons nu nog zorgen maken over die doden die hun leven gaven meer dan dertig ge leden voor onze vrijheid? En vrede? En wie roept ons nu na 34 jaar nog steeds op om solidair met hen te zijn? Alleen een comité van oud strijders? Alleen een stichting oorlogsgraven of de beheerscommissie van de ere begraafplaats van de Canade zen op de Holterberg' Zeer ze ker ja! Er is echter en gelukkig maar een diepere reden waar van welke commissie ook dient uit te gaan n 1 God en zeer bij zonder in Zijn Zoon. Jezus Christus die voor ons aller vrijheid de kruisdood heeft on dergaan En omdat God zich door de dood van Jezus Christus solid air verklaard heeft daarom is Jezus ook niet dood gebleven maar uit die dood tot nieuw le ven verrezen Omdat wij gelo ven dat de gekruisigde Jezus weer leeft hebben ook wij hoop voor onze doden dat ook zij verder leven in het hiernamaals Zo is het en blijft het mogelijk bewust onze doden te herden ken en met hen solidair te blijven Dus dan niet alleen vanuit het historische feit dat ze toen hun leven gaven, maar nog veel meer dat ze nu bij God zijn. wegens hun solidariteit met ons leven in vrijheid en vrede In deze solidariteit voelen wij ons bewust verbonden en zijn we in staat om de stille tocht te maken En mocht er toch nog droefheid zijn, laten we het dan vergelijken met Golgotha en Het Kruis, waarachter de verrij zenis ten eeuwige leven al op blinkt. ook voor onze vrijheids strijders zo besloot pastoor Ra demaker zijn meditatie De sa menkomst met plm 60 belang stellenden werd besloten met het staande zingen van de ver zen 6 en 14 van het Wilhelmus Na de samenkomst volgde een stille tocht naar het monument waar r.adat een minuut stilte in acht was genomen en de oud sergeant Gvd Bos de namen der van de gevallen kameraden had genoemd kransen werden gelegd door loco-burgemeester H Stegeman namens het ge meentebestuur en door de h h C van der Berg en H Smit na mens de oud-strijders, de Indië- strijders en het voormalig ver zet De eenvoudige maar in drukwekkende plechtigheid werd besloten met. het zingen van de twee bekende coupletten van het Wilhelmus en het spelen van ..The Last Post' door een trompettist van .H M V Het wezen van mijn felle adoratie Een man wiens beeld ik boven alles eer Een gouden hart vol levenslust en levens gratie Te kort op deze aard hij is niet meer Te vroeg werd je aan ons ontnomen Je vulde 't huis met gouden zonneschijn En als ik nu op deze plek mocht komen Kan het daar nooit meer zo als vroeger zijn En wijl ik daar in droeve droom verzonken Dan denk ik aan vervlogen kindertijd Want zoveel vreugd en goeds door U geschonken Ons leven en van and'ren heeft verblijd. Aan U te denken vader is mij heilig Gedachten gaaf als zuiver diamant 't Vertrouwen U geschonken was daar veilig U hielp trooste en gaf met milde hand. Geen schilder kan uw beeld weergeven Geen dichter U bezingen in zijn zang Het juiste beeld staat in mijn hart geschreven O, moge het blijven daar uw dierbaar beeld, mijn hele leven lang. Holten, mei 1979 B.C. deH.B. „De vrijheid van de mens, ge waarborgd door de parlementaire democratie; respect voor de wet ten, die met meerderheid van stemmen zijn aanvaard als richt lijnen voor de samenleving", dat is het uitgangspunt van de idee, die aan de Europese Gemeenschap ten grondslag ligt. De vrijheid van de een ga niet ten koste van de ander, hetgeen in houdt dat geen enkel dictatoriaal geregeerd land lid kan worden van de Europese Gemeenschap. Elk jaar op de tweede dinsdag van maart komt het Europese parle ment bijeen en vergadert verder een of twee keer per maand in de vergaderplaatsen als het paleis van Europa te Straatsburg of het Eu ropa Centrum te Luxemburg In de overvloed aan propaganda materiaal, die is afgedrukt voor deze verkiezingen, wordt kenbaar gemaakt, dat de twaalf commis sies, waaruit het parlement be staat, belangrijke zaken behande len zoals politiek, wetgeving, be grotingen, economie en geldzaken, werkgelegenheid en onderwijs, so ciale zaken, regionaal beleid ruim telijke ordening, vervoer, milieu beheer volksgezondheid, consu mentenbescherming. energie en onderzoek, externe economische betrekkingen Meerdelig Men kan de taak van het Europese parlement als een meerdelige zien controle, wetgeving, begroting en voor zichzelf versterking der be voegdheden Het Europese parle ment, met zijn wetgevende be voegdheid, neemt deel aan de tot standkoming van de gemee nschapswetgeving Het brengt ad vies uit over de door de Europese commissie bij de raad van minis ters ingediende wetsontwerpen De raad stelt de Europese wetten vast. maar alleen met advies van het par lement Het parlement heeft naast een begroting ook een controle rende bevoegdheid Zonder In allerlei details te treden zij vermeld dat enkele instellingen belangrijk zijn voor het functione ren De commissie van de Europese Gemeenschappen die in de wande ling de commissie wordt genoemd, 13 leden telt, die worden aangewe zen door de nationale regeringen in onderling akkoord, doch die geen opdrachten van de regeringen mo gen aanvaarden. Haar taak is het verdrag van Rome, in 1956 ondertekend en dat de grondslag vormt van de gemee nschap, uit te voeren Met dat ver drag kwam de economische sa menwerking op gang en hebben de E.G.-landen beloofd, dat ze niet al leen de vroegere koloniale gebie den wilden helpen, maar ook de ontwikkelingslanden in het alge meen. De raad van ministers, in welke raad een minister zit uit elke lid staat en die tot taak heeft te be kijken of een voorstel voor alle ne gen landen kan worden uitgevoerd. Het Europese parlement, dat nu di rect gekozen wordt door alle bur gers uit de gemeenschap. Het hof van justitie, bestaande uit rechters van de gemeenschap Wordt het verdrag var. Rome door een lidstaat, of door een instelling geschonden, dan moet een klacht bij het Hof worden ingediend. Het Rekenhof, dat de uitgaven van de E G controleert en negen leden telt Het Economisch en Sociaal comité, samengesteld uit 144 leden, verte genwoordigend werkgevers, werk nemers. landbouwers, consumen ten etc die in onderling overleg tussen de lidstaten worden be noemd. 32000.000.000 Het reeds gemelde begrotingsbe drag van 32 miljard gulden lijkt hoog, doch men vergete niet dat het inter-Europese instituut als de E G veel geld moet uitgeven voor de industrie, wegenverbetering, hulp aan regio's, aan milieube scherming Zo verstrekt het uit de E G ont stane Europees sociaal fonds geld aan mensen om een ander vak te leren als ze werkloos worden Er wordt gewerkt aan een 40-urige werkweek, aan de oprichting van een speciale Europese stichting die ijvert voor milieuhygiëne Er is vaak veel kritiek geweest op De honderdjarige mevrouw Broere-Koudijs, met haar zoon Jan Broere op haar kamer in het Be jaardencentrum „Diessenplas". Mevr Jannetje Broere- Koudijs heeft zaterdag in het Bejaarden centrum „Diessenplas" haar hon- derste verjaardag gevierd Zij werd hiermee schriftelijk geluk gewenst door koningin Juliana en ontving een telegrafische geluk wens van de commissaris der ko ningin in Overijssel mr J.L.M Niers Namens het gemeentebe stuur werd Holtens oudste ingeze tene gelukgewenst door loco burgemeester H Stegeman Hij bood een prachtige bloemenmand aan. Verder kwamen o.a gelukwensen van de heer H.D Alink, voorzitter van het bestuur, de heer E.A. Postma, directeur van het cen trum, namens directie, staf en personeel en de heer H.C. Beek man namens de bewoners. De ja rige ontving verder een groot aan tal bloemstukken en schriftelijke de Europese Gemeenschap. Dat de besluitvorming niet altijd even gemakkelijk is (en is geweest) kan men zich misschien voorstellen, indien men zich realiseert dat veel politieke kopstukken in een inter nationaal lichaam nog wel eens teveel aan hun eigen nationale be langen denken. Het preken voor eigen nationale parochie is niet al tijd in dank afgenomen. Men bedenke evenwel, dat de E.G. al diverse zaken internationaal heeft kunnen regelen. Vier en der tig jaar na 1945, toen in het ver scheurde Europa de eenheid nog zoek was, is bereikt dat er een een heid is gegroeid op demodratische basis. Een eenheid waarvan ook ons land profiteert. Of de eenheid in Europa in de toekomst zal groeien kan de meest optimisti sche politicus niet voorspellen. De Westeuropese eenheid is er: op sociaal, economisch en juridisch gebied, met alle onvolkomenhe den die er nog aankleven. Wil Nederland zijn stem in het ka pittel behouden, wil het een been hebben om op te staan, dan moet het stemmen. Want stemmen is hier: meebouwen. Op 6 juni kan men dit doen. Op de details van de verkiezing ho pen we voor de verkiezing nog even de aandacht te vestigen. (M.F.) gelukwensen van familie, vrien den en kennissen, waarvoor door haar zoon de heer J Broere te Hol ten werd dank gezegd. Mevr. Broere is op 5 mei 1979 gebo ren in Woudenberg (Utr.) als jong ste in een gezin van 8 kinderen. Haar moeder stierf op 49 jarige leeftijd en de toen pas 13 jarige jannetje stond voor de verzorging van het gezin Zij trouwde in 1905 met Jacob Broere waarna ze gin gen wonen in Zeist Toen haar man in 1954 overleed bleef ze tot haar 92ste jaar haar huishouding zelf doen Na inwoning gedurende 4 jaar bij haar zoon in Holten ver huisde ze op 1 september 1975 naar het Bejaardencentrum „Diessen plas" waar ze het altijd uitstekend naar haar zin heeft. De gezondheid van mevr Broere gaat de laatste tijd wat achteruit maar ze is nog zeer helder van geest. In de dagen, waarop ik met mijn vrouw als burgemee ster van Holten afscheid nam van mijn ambt en mijn werk in Uw midden, hebt U, Holtenaren, op zo overtui gende en overweldigende wijze doen blijken van Uw welgezindheid jegens ons beiden, dat wij stil daaron der zijn geworden. Wij hebben tijd nodig gehad om te verwerken wat er bij die gelegenheid aan hartelijk heid, sympathie en gui vriendschap op ons af is ge komen. Wie een leven heeft mogen hebben, als mijn vrouw en ik in deze goede Hol ter gemeenschap, is rijk, wie daar boven op een wijze, als zij deed, de hand ten afscheid gereikt krijgt, mag zich rijk en bevoorrecht achten. Bevoorrecht, omdat hij heeft mogen ervaren dat zijn goede bedoelingen zijn onderkend, omdat zijn warme gevoelens voor Holten met zijn bevolking duidelijk beantwoord mochten worden. Het is nog maar nauwelijks ten volle tot ons doorge drongen hoevelen er in touw zijn geweest, om ons dit toch wel zeer bijzondere afscheid te bereiden. Wij realiseren ons nu pas hoe velen onder barre weer somstandigheden op pad zijn geweest, om het funda ment te leggen van waaruit de afscheidsmanifestatie en het prachtige afscheidsgeschenk werden opge trokken. Wij kunnen slechts bevroeden hoeveel uren aan denkwerk, organiseren en vergaderen het „Afscheids- eomité" heeft moeten geven, om ons afscheid te doen zijn wat het geworden is Toewijding en een duidelijke bereidheid om ons een onvergetelijk afscheid te berei den, hebben wij heel duidelijk onderkend. Het Af- scheidscomité heeft aile initiatieven, welke uit het Hoiter verenigingsleven naar voren kwamen op een uiterst bekwame wijze gecomponeerd tot die manifes tatie, welke te onzer ere heeft plaats gevonden. Onze tocht naar de feestmarkt, langs versierde wegen, in prachtige koetsen met een indrukwekkend escorte van muziek en ruiters langs wuivende mensen en op gestelde delegaties van verenigingen was onvergete lijk. Als een lawine is die 28ste april over ons heen geko men, ons voerende van de ene verrassing naar de an dere blijde ontmoeting zijn sluitstuk vindend in een prachtig vuurwerk. Wat moet ik er nu verder nog van zeggen? Niet anders, dan dat woorden eigenlijk te kort schieten om U te zeggen wat het door U aan ons bereide afscheid mijn vrouw en mij gedaan heeft Niet alleen diepe dankbaarheid voor wat er allemaal op ons af is gekomen maar niet minder de verwonde ring, dat U dat allemaal voor ons over had Uw prach tige geschenk, uw spontane inzet, Uw warme handd ruk op afscheids receptie, dat alles heeft tot ons een taal gesproken, welke wij met een bewogen hart niet hebben misverstaan. Hartverwarmend is het einde geweest van 34 jaren burgemeester zijn van Holten. Met een bewogen dankbaarheid, welke opwelt uit de grond van ons hart denken wij terug aan die 28ste april, raliseren wij ons te meer, welk een voorrecht het is geweest 34 jaren burgemeester van Holten te heb ben mogen zijn. Het grootse afscheid nemen wij als een kostbare en dierbare herinnering mede in ons verdere leven. Holtenaren, de Enklaars danken Uü W H. Enklaar U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u een nieuwe abonnee opgeeft Naam Gebruik deze Adres voor het opgeven van een nieuwe abonnoe Inzenden aan Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 Enschede Woonplaats Geeft op als abonnee op het Holtens Nieuwsblad 'Dhr /mevr Adres Woonplaats Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per f jaar/per jaar

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1