Koninginnedag Geslaagde viering Reünie in kader van 10 jaar „U was burgemeester voor alle burgers" Viering Koninginnedag o.l.s. Espelo EUROPESE VERKIEZINGEN (1) INVITATIE VOOR LENTECONCERT Herinnering aan vele activiteiten Mr. Enklaar Bejaarden- societeit Raadsnestor J. Wiggers Uitslag naam raden van pop van de Welfare Voor de Hartstichting Loco burgemeester Stegeman: HOLTENS NIEUWSBLAD - 4 MEI 1979 - PAG. 7 De nestor van de raad, de heer J. Wiggers, sprekende namens de raad, herinnerde vrijdag in de raadsvergadering aan de installa tie op 12 maart 1946 van Mr. En klaar als burgemeester van de goede gemeente Holten, door loco-burgemeester Veneklaas Slots. Ds. Jebblnk, sprekend na mens de kerkeraad der Hervormde gemeente, besloot toen zlja toe spraak met de volgende dichtrege ls: „Stuur 't scheepje door de bran ding heen, met rustig vaste hand". Spreek duidelijk EN-KLAAB uw woord, met takt en kloek ver stand". Bij dit afscheid constateren wy, dat u de raad van de dichterdoinlné 34 jaar ter harte hebt genomen en naar beste weten ln praktyk hebt gebracht, wy, als leden van de raad, zyn hiervan 16,12,8.4 Jaar of nog slechts enkele maanden ln functie, getuige van geweest en hebben dat altyd zeer gewaar deerd. Dat betekent niet dat wy het altyd met elkaar eens waren, meer dan eens totaal on-eens, maar dit heeft aan de vriendschap en samenwer king geen afbreuk gedaan. De discussies waren meer dan eens pittig, soms fel, de sfeer wel eens even spannend en minder prettig, maar nooit xo dat een stevige handdruk aan het eind van de ver gadering achterwege bleef. Positief geladen kritiek vond u no dig en nuttig en werd door u hoog gewaardeerd. U gaf de raad de enige achterban waarvoor u res pect hebt- ruimschoots gelegen heid voor discussie en liet de hamer (altyd duidelijk hoorbaar) pas val len als iedereen de gelegenheid had gehad om haar of zijn persoonlijke mening, of die van de fractie, te ge ven over de verschillende zaken die aan de orde waren. Ook het ambtenarenkorps kreeg voldoende aandacht. Vele malen hebt u in onze vergaderingen uw grote waardering uitgesproken vow betoonde ijver en nauwgezette plichtsbetrachting. bulten uw ambt van burgemeester, zijn vele. In 't bijzonder denk ik hierbij aan uw belangrijke arbeid als secretaris, vice-voorzitter en voorzitter van het Nederlands Oor logsgraven Comité. U hebt zich vanaf het ogenblik van de oprich tingvan het N O C. volledig ingezet voor het oorlogsgravenwerk. dat niet alleen beperkt is gebleven tot Tijdens de zaterdag gehouden ma nifestatie ter gelegenheid van het afscheid van burgemeester mr. W.H. Enklaar, kon in de stand van de Welfare (van het Ned. Rode Kruis afd. Holten) de naam worden geraden van een pop, gemaakt door enkele bewoonsters van het Bejaardencentrum „Dlessenplas". Zeer velen deden aan deze „raderij" mee maar niemand had de juiste naam „Agaath" opgegeven. By lo ting kwam als winnares uit de bus Ima Honcoop, Oranjestraat 73. De huis aan huis collecte ten bate van de „Hartstichting" heeft in Holten f 6200.- opgebracht. De plaatseiyke afd. „Vrienden van de Hartstichting" dank allen de gaven en hen die collecteerden heel harte- ïyk. de jaarlijkse herdenkingen, maar waardoor honderden familieleden van in de 2e wereldoorlog gevallen Canadezen, Polen en soldaten van andere nationaliteiten de graven op de Canadese Begraafplaats op de Holterberg of elders ln ons land konden bezoeken. In verband met deze arbeid werd U by bevordering door H.M. de Koningin benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau en ontving U hoge onder scheidingen van de Canadese, Franse en Engelse regering. Een hoogtepunt in Uw leven en dat van uw vrouw en kinderen was de feestelijke herdenking van uw 25- jarig ambtsjubileum op donderdag 18 juni 1970 en de spontane huldi ging door de gehele bevolking. Na 34 jaar nemen wij afscheid van U als burgemeester en burgerva der van Holten en wij als raadsle den van onze voorzitter, onder wiens leiding het prettig vergade ren was. Met uw slagvaardigheid en humor wist U onze vergaderin gen te ontdoen van alle saaiheid. Aan de sympatieke, menselijke jo viale manier van omgang als bur gemeester en als burger van Hol ten zullen wij dankbaar terugden ken. Namens de raad wens ik U en uw vrouw nog vele goede en gelukkig jaren in Dijkerhoek waar het tus sen de Diekerhoekers goed wonen is. In uw toespraak ter gelegen van uw 25-jarig ambtsjubileum ge tuigde U ervan hoezeer Gods na bijheid U en uw gezin had geholpen om de weg door het leven te vinden. Hy wil ook in de toekomst met U zijn. Zo besloot Weggen die names de raad een'zonnescherm aanbood voor het huis van de familie En klaar aan de Oude Stationsweg ln DIJKERHOEK waar het tussen de „DIEKERHOEKERS" goed wo nen zal zijn. De leerlingen van de vier basis-scholen brachten het gemeentebe stuur een aubade. Koninginnedag werd in Holten traditiegetrouw weer ingezet met een aubade door de kinderen van de vier basisscholen in het dorp, voor het voltallige gemeentebe stuur op de stoep van het gemee ntehuis. Onder leiding van de diri gent van „H.M.V." Henny J. Fran sen en met begeleiding van het mu ziekkorps openden de leerlingen de aubade met het bekende lied uit Valerius' Gedenck-clank „Kom nu met zang van zoete tonen" en zon gen verder nog het „Sallandlied" (tekst van meester Brouwer) „Het liedje van 't Oranjefeest" en tot be sluit de twee bekende coupletten van het „Wilhelmus" die door de vele honderden belangstellenden spontaan werden meegezongen. Na de zanghui de wees burgemee ster Enklaar in een korte toespraak op het grote voorrecht hier elk jaar op Koninginnedag deze zanghulde van de kinderen en ouderen in ont vangst te mogen nemen. Overal is biyheid rond de 70ste verjaardag van onze geliefde koningin Juliana. Een vorstin waarvoor iedereen eer bied heeft en een symbool van een heid in ons volk, zo besloot mr. En klaar, die deze aubade waaraan vele ouders van nu toen ze nog kin deren waren meededen, zag als een waardige afsluiting van zyn ambt als burgemeester van Holten. Kinderspelen Na de aubade begaven de kinderen zich naar „Kalfstermansweide" waar ze zich onder gure weersom standigheden vermaakten met spelletjes als doelschieten, zaklo- pen, balgooien, etc. Lampionoptocht 's Avonds trok met de Holtense Muziekvereniging voorop een lam pionoptocht door een deel van het( dorp. Ook tydens deze optocht wa ren de weersomstandigheden verre van ideaal maar toch was het een leuke finish van Koninginnedag 1979. Jeugdsociètelt De 8chure bestaat dit jaar 10 (tien) jaar, een vrywel unieke gebeurtenis die uiteraard gevierd moet worden. De vrijwilli gers van De Schure hebben een omvangrijk programma samenge steld ln het kader van het tien-Jarig bestaan. Over de aard van deze ac tiviteiten die in de periode van mei tot en met september plaatsvin don, zullen nog nadere publlkaties volgen. We hebben gemeend de ac tiviteiten te moeten openen met een reünie voor alle oud- medewerkers van J.8. De Schure. Een reünie voor alle mensen die hun tyd en energie in het runnen van De 8chure steken of hebben gestoken. De aanmeldingen voor het festyn zyn grotendeels binnen, diverse mensen hebben hun komst al aangezegd. We hopen dat het weer een ouderwets gezellige hap pening zal worden komende zater dagavond 5 mei, waar heel wat bij gepraat kan worden. Uiteraard zyn we helaas voor onze bezoekers a s. zaterdagavond gesloten, maar niet getreurd; we zyn de rest van het weekend normaal geopend. J.S. ,JDe 8chure" Reisbericht voor dinsdag 8 mei: Vertrek: 8.15 uur vanaf Bejaarden centrum „Dlessenplas" en 8.20 uur vanaf gebouw „Irene" Bos chkampstraat. Telefoonnummer van hotel v.d. Maas ln Ootmarsum, waar de warme maal tyd genuttigd zal worden, Is 05419-1281. Thuis komst plm. 6.00 uur. Beter weer is besteld! Laten we samen duimen! Het sou te ver voeren om alles wat in de achterliggende Jaren op het gemeenteiyk erf en particulier ter rein, waarmee u als burgemester en wy als raad te maken kregen, op een rytje te xetten. Daarom wil lk my beperken tot enkele dingen die er uitspringen n.l. de woningbouw, enkele Jaren na de oorlog heel be scheiden begonnen aan de Pasto riestraat, Hendrik Jan Wanslnk- straat en de Kolweg, met daarna het Kolcomplex, de Boschkamp, de Gaarden en de Haar. De bouw van het gemeenteyik slachthuis (later verkocht aan U-vlees B V. en uitgebreid met een moderne vlees- warenfabrlek) het zwembad „Twenhaarsveld" (hopenÜJk nog es een overdekt!), bejaardencentrum „Dlessenplas" met bejaarden wo ning Sporthal Mosslnk", aanleg sportpark „Meermanskamp", nieuw politiebureau en postkan toor, Industrievestigingen, U-vlees BV, vleeswarenfabriek „Encko", machinefabriek „Unlverdal", Ter Horst. Kon. Jute-tndustrle; Vaes- sen 8choemaker (thans Wavin) en een aantal bedry ven op het nieuwe Industrieterrein „De Haar" dat zeer snel is volgebouwd. Ook bet onderwijs bad uw intense belangstelling,. De Initiatieven die U ontplooide In bet belang van goed onderwijs si ja talrijk ea re sulteerden in bet bouwen van ba sisscholen, 7 kleuterscholen, met als kroon op uw „schoolwerk" de bouw van de Scholengemee nschap Holten en de officiële ope ning van dit imposante complex aan do Haar- straat op 21 novem ber 1978 door mr. A. Gathler, secretaris-generaal Voort gexet Onderwijs. Ik sou onvolledig zUn als ik niet herinnerde aan uw onvermoeibare strjjd voor goedkeuring van het plan „Beuseberg" en het bouwen van woningen ter plekke. Vele malen reisde U hiervoor naar den Haag-op 9 Januari 1978 in ge zelschap van de byna voltallige raad- om ln een openbare vergade ring van de Raad van 8tate de de gens te kruisen met de inspecteur van de Ruimteiyke Ordening ln Overijssel en Gelderland, die met enkele buurtbewoners, tegen het plan beroep had Ingesteld. Uw strijd en die van Oed. Staten werd met succes bekroond, toen by Ko nlnkiyk Besluit van 5 september 1978 de Ingestelde beroepen onge grond werden verklaard. Veel onder werk De activiteiten, die U ontplooide Loco-burgemeester H. Stegeman sprak tydens de Raadsvergade ring van vrijdag zyn oprechte dank uit voor de welwillende en tegemoetkomende houding van burgemeester Enklaar, toen hy in september 1978 met een geheel nieuw college moest beginnen. Misschien wel de grootste veran dering tydens uw loopbaan, te meer omdat toen ook de secretaris, de heer Langenbarg, met ziekte verlof afwezig was en werd waar genomen door de heer Vuuregge, aldus spreker. Juist de wyze waarop u de nieuwe wethouders tegemoet bent getre den heeft veel bygedragen tot een goede onderlinge verstandhouding ln het College, zei de heer Stege man, die eraan herinnerde dat hy ook als toeschouwer aanwezig was by de ambtsaanvaarding. De aan wezigheid toen was voor spreker een vreugde. Eerder hebben wy elkaar al ont moet ln kerkeiyk verband en van uit de landbouworganisaties, de landbouwschool en de huishoud school. Dat u met gemengde gevoe lens de dag van vandaag dlchterby hebt zien komen ligt voor de hand. Het werk, elgeniyk uw hobby, moet u overlaten aan een ander; dat gaat niemand ln de koude kleren zitten. 194S QMtMioreord Als u straks de deur hebt dichtge trokken en niet meer langer gere geerd wordt door uw agenda en uw dagen zelf kunt Indelen zullen zon der twyfel uw gedachten teruggaan naar het jaar 1945, toen er nog geen gemeenteraad was en de burge meester ook de taak van de raad waarnam. zei de loco burgemeester. De heer Stegeman herinnerde aan de woorden die toen loco^burgemeester B.J Vene klaas Slots heeft gesproken: „Groot is het arbeidsveld dat voor u open ligt, als wy denken aan het herstel der wegen, uitbreiding der electriflcetie, woningnood en aller hande bouwplannen". U ant woordde. „Myne heren leden van de raad, lk behoef u wel niet te ver zekeren hoezeer het my verheugd heeft dat lk geroepen ben ln uw gemeente te mogen arbeiden". U hebt gearbeid, voor meer dan 100% u ingezet en uw werk gedaan met grote bekwaamheid en grote zorgvuldigheid. U was een gebo ren bestuurder en uw energie hebt u tot vandaag volgehouden, want u had het gevoel dat uw werk nog niet af was. U wilde zoveel moge- iyk zaken afdoen en tot een goed einde brengen. U bent een burgemeester geweest voor alle burgers van de gemeente. Een ieder kon bij u terecht met zyn zorgen en zijn wensen. Als raadsvoorzitter hebt u op de ons bekende wyze leiding gegeven aan de raadsvergaderingen, die u met veel tact en geduld hebt voor gezeten. Graag gaf u ieder lid de gelegenheid datgene te zeggen wat deze meende te moeten zeggen, al dus de heer Stegeman. die de vastr houdendheid van Mr. Enklaar kenmerkend noemde voor zyn persoon, waardoor talloze zaken tot een goed einde zyn gekomen. Zo o hebt u in de loop der jaren zeer veel besluiten de haven binnenge loodst. Wethouder Stegeman her innerde aan het werk van Mr. En klaar voor Instellingen en organi saties, die van zyn kunde en kennis hebben mogen profiteren. Hy rele veerde de onderscheidingen, die mr. Enklaar heeft gekregen en con stateerde dat de periode van Mr. Enklaars burgemeesterschap een goede is geweest. Hy betrok ook mevrouw Enklaar by het afscheid, omdat ook xy veel voor de burgers heeft gedaan. Cadeau De heer Stegeman deed daarna mededeling van het cadeau dat namens de gemeente werd aange boden. Het is een koperen plaat, die een plaats zal krUgen in de hal van het raadtrayis. De plaat vermeldt de volgende woorden: „1946-1979. Met dank aan burgemeester Mr. W.H. En klaar voor sijn nimmer aflatende Inzet voor de belangen van de ge meente Holten en baar inwoners." „wy hebben het goed gehad met elkaar en Holten ls dankbaar dat u zoveel Jaren een uitnemende bur gemeester bent geweest" De heer 8tegeman besloot met de wens uit te spreken dat er nog een periode van vele goede jaren zal mogen komen, waarin Mr. Enklaar en de zynen zal kunnen genieten van de goede dingen in het leven. Hy voegde daaraan toe de bede: „Wy vermogen alles in Hem, Die ons kracht geeft". Ondanks de overvloed aan propaganda-materiaal voor de verkiezingen van een Europees parlement staat de gemiddelde stemgerechtigde burger in ons land en waarschyniyk ook wel buiten onze grenzen wat vreemd aan te kijken tegen die verkiezing, die voor Nederland is vastgesteld op donderdag 7 juni (in Belgie zondag 10 juni). De verkiezingen voor de Tweede Kamer, voor de Provinciale Staten en last but not Ter gelegenheid van de viering van Koninginnedag was door de ouder commissie een speurtocht uitgezet in het Espelose bos. Er moesten door de kinderen op diverse plek ken opdrachten worden uitge voerd, o.a. doelschieten, ring- goolen, bussen gooien, korfbal, enz. Het eindpunt was Het Trefpunt, waar de kinderen hebben gezongen en werden getracteerd. Meester Hol en Mevr Keestra maakten daarna de uitslag bekend. Ie prys: Groep Gerda Nyenhuis, Gerrie ten Dam, Hendrika Nyiand, Rianne Siykhuis en Jarrny Mark voort. 2e prys: Groep Anita van der Kolk. 3e prys: Groep Johan Prins. 4e prijs: Groep Albert Jan Nyiand. 5e prijs Groep Gerrit Blankena. Ieder kreeg een leuk kadootje en men ging na een gezellige morgen voldaan naar huls. Als dank voor alles wat de Inwoners van Holten ln het afgelopen Jaar voor het uniformfonds van „de Mu ziek" byeengebracht hebben, no digt de Holtense muziekvereniging H M.V. iedereen uit tot het bywo- nen van een Lenteconcert dat ge geven zal worden in de aula van de „Scholengemeenschap Holten" op zaterdag 12 mei a s aanvang 20.00 uur „H M.V dat onder dlrektie staat van Henny J Fransen zal o.a. GOPAK (een Russische dans), Sa rabande en Choral and rock out ten gehore brengen, terwyi ook het be faamde Buglers Holiday met trompet-soli van Wiro DoUekamp, Bert Fransen en Henny Fransen op het programma staat. Later op de avond staat de bezoeker nog meer muzikaal vuurwerk en lichtvoetige stukken te wachten. Als biyk van waardering aan geheel Holten is deze avond vry toegankeUjk. least voor de gemeenteraad zijn een vertrouwelijk aangelegen heid. Maar de stem uitbrengen op een Europees parlement, met zijn zware procedures, met zijn begro ting die in 1978 32 miljard gulden bedroeg, schijnt minder vertrou welijk, doch het is de schijn die be driegt. Het moet elke Nederlander, die door de wet in staat wordt gesteld te stemmen, duideiyk zyn dat ln dat Europese parlement Nederland een duideiyke stem dient te laten horen. In negen lidstaten zullen 258 miljoen kiezers in totaal naar de stcmbuMHMen (BB dlmitsMi ling van dat parlement te bepalen, omdat dit parlement zo belangrijk is door allerlei besluiten, die ln het grote verband worden genoemen. Negen landen zullen ter stembus trekken: naast Nederland, Belgie, Denemarken, Frankrijk, de Bonds republiek Duitsland, Ierland. Ita lië, Luxemburg, Engeland, Grie kenland. Er is in een ontwikkeld land als het onze genoeg kennis voorradig van andere landen om te weten, dat in die landen allerlei na tionale belangen een rol spelen, waarmee een Internationale instel ling als het Europese parlement moeite heeft. Geschiedenis Duikt men in de geschiedenis van dit parlement, dan komt men uit spraken tegen, die onverbloemd wyzen op de wens tot een verenigd Europa te komen. President Roos evelt van de Ver. 8taten was daar al van overtuigd, de staatsman Win ston Churchill, de sterke man van Engeland in de tweede wereldoor log, niet minder, al was hy van me ning, dat Engeland met zyn vele gebieden daar maar bulten moest biy ven. Hy doelde alleen op de lan den op het Europese vasteland. He laas is het grote Ideaal van promi nente staatslieden, die een parle ment wilden voor geheel Europa, niet verwezeniykt. De grens tussen Oost- en West Europa zal naar menseiyke berekening nog wel biyven bestaan. Frankrijk minister van buitenlandse zaken Robert Schuman (1949-1953 minister) kwam met de idee de Franse en Duitse kolen - en staalproduktie in één organisatie onder te brengen Het resulteerde ln een op 18 april 1951 ondertekend verdrag voor de EGK8, de Europese gemeenschap voor kolen en staal. De Britten vonden geen motivering om mee te doen, doch ondanks deze afeydige Britse houding werd toen de eerste stap naar Europese (lees beter: Westeuropese) samenwerking ge zet. De geschiedenis na de realisering van vermelde stap kent belangrijke data: 25 maart 1957: de ministers van de zes landen, die de EGKS zyn opge nomen, al. Frankrijk, West Duits land, Belgie, Luxemburg, Italië en Nederland, tekenen het verdrag tot oprichting van de Europese Ge meenschap en dat van Euratom ln Rome; ze starten een jaar later in Brussel. En twee jaar later (1 Ja nuari 1959) wordt de eerste verla ging van de invoerrechten tussen de Zes doorgevoerd. Drie jaar later aanvaarden de zes de algemene uitgangspunten van het gemee nschappelijk landbouwbeleid, dat momenteel 74% van de begroting uitmaakt. Engeland, Ierland en Denemarken zyn ln 1972 tot de Eu ropese Gemeenschappen in Brus sel toegetreden en ln 1974 ls de in stelling van een Europese Raad, bestaande uit staatshoofden en re geringsleiders, een feit geworden. Dan rest te vermelden, dat in 1975 in de Afrikaanse stad Lome, hoofd stad van Togo, de conventie is on dertekend tussen de negen en 46 ontwikkelingslanden uit Afrika, het Caralblsch gebied en de 8ttlle Oceaan. Straks zal de Europese burger, door te stemmen, via de Europese verkiezing (waartoe op 20 september 1976 werd besloten) persoonlijk rechtstreekds de sa menstelling van het Europees par lement, en daardoor ook de Euro pese politiek, kunnen beïnvloeden Voor dat parlement moeten 410 le den worden gekozen (nu zijn er 198). Duitsland, Frankrijk, Engeland en Italië zullen elk 81 afgevaardigden mogen kiezen, Nederland 25, Belgie 24, Denemarken 16, Ierland 15 en Luxemburg 6. Het rechtstreeks ge kozen parlement zal zelf zyn eigen uniforme kieswet uitwerken. Het Europees mandaat duurt vijf Jaar. Leden van het Europese parlement kunnen ook lid zyn van hun natio nale parlement, doch die combina tie is niet meer verplicht, zoals tot dusver wel het geval was. Hoe dit parlement nu werkt hopen we ln een tweede bydrage uiteen te zetten.- M.F.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 7