Grandioos afscheid in sfeer van saamhorigheid Uw omgang deed afstanden vervagen Vergadering Christelijke PiatteluisvTORwesboEd Cadeau burgerij: een garage Cadeaus bij stroom waarderende woorden Gemeentesecretaris Langenbarg: HOLTENS NIEUWSBLAD - 4 MEI 1979 - PAG. 5 „Holten dankt U", stond er in grote twarte letters op een wit spandoek, dat zaterdag in bet centrum van Holten, in de buurt van het gemeente buis over de gehele breedte van de straat was gespannen. Holten heeft de vertrokken burgemeester en de zijnen gedankt op een wijze, waarvoor alle lof geldt die in taal kan worden omgezet. Zoveel spontaniteit, harte lijkheid en waardering, die ook zaterdag tot uiting is gekomen, siert de Holtense burgerij, die in de locale geschiedenis een hoofdstuk heeft ge schreven, dat voor het nageslacht een voorbeeld moge zijn van saamho righeid en offervaardigheid. Het huldigingscomlté, onder voor zitterschap van de heer G. J. van 't Holt, heeft dat ondervonden. Het hoogtepunt van het afscheid zaterdag 28 april toen zeurderige regen en voorjaarskou een (geluk kig) mislukte poging deden het feest te bederven, was de aanbie ding van het geschenk der burgery Be vorm van aanbieding getuigde al van een originele gedachte! Rit vonuit Dijkerhoek De familie Enklaar werd zater dagmiddag van de woning in Dij kerhoek afgehaald met koetsjes van De Bergryders. De Dykerhoe- kers hadden het gedeelte van de Stationsweg tot de hoofdweg naar Deventer gesierd met dennetjes met Geurige papieren roosjes en diezelfde versiering (hartverwar mend) was ook te zien in de hoofd straat van de buurtschap, de Dy- kerhoeker straatweg. Via de oude 8tationsweg, de oude Deventerweg en de Jeurlinksweg werd langs de ambtswoning gere den, waar het gezin Enklaar verrast werd met het grote spandoek „Welkom op uw afscheidsfeest". Over de Raalterweg, de Burgemee ster van der Borchstraat ging het naar de Smidsbelt, langs met vlag gen versierde route. Een kleurige parade: de mannen van H.M.V. in hun strakke uniform, de majorettes styivol marcherend en de kleintjes met hun rode kapjes en zwarte broekjes, die by de trap van de grote wagen van Holterman-Müller een kleine erewacht vormden. De overdekte ruimte in de „wage nreus" fungeerde als podium voor de Enklaar-familie. Betere plaats dan de Smidsbelt had men niet kunnen kiezen: in het hart van de gemeente, in „zyn" gemeente, nam Mr. Enklaar de zanghulde van de vijfde klassers van alle scholen in ontvangst, onder directie van de heer Henny J. Fransen, terwyi af gevaardigden van culturele - en sportverenigingen met de vaandels belangstellend toekeken en luis terden. „U bent in de 34 jaar van uw bur gemeesterschap burgervader en burgemester geweest en hoe groot uw liefde en inzet voor Holten is geweest weten we, zei de heer Vant Holt. Holtenaren zyn mensen van weinig woorden en meer van da den. Hy herinnerde eraan welk een ontvangst het huldigingscomité overal kreeg toen het werkte voor een afscheidscadeau: overaL was spontaniteit. Toen kwam het hoogtepunt. Oud wethouder J. Rietberg ging voor op een heftruck zitten, die zich langzaam vanuit een speciale plaats in beweging zette en recht naar de wagen reed. De wethouder ging letterlijk even de lucht in, niet om luchtkastelen te bouwen, maar om een groot pak vlak voor de voeten van de verbaasde bur gervader te laten deponeren. Dat was voortreffelijk truck-werk en er zat ook een „trucje" aan vast, want toen het pak open was ge maakt zag de familie Enklaar tot haar verbazing een maquette van de woning Dijkerhoek, compleet met omgeving, met boompjes ge sierd. Het ging niet om deze maquette. Wethouder Rietberg haalde tot groot plezier van Mr. Enklaar een bouwtekening voor de dag en een besluit, ondertekend doorloco- burgemeester Stegeman, voor de bouw van een garage met berg ruimte by Mr. Enklaars woning. „Namens de bevolking mag ik u dit overhandigen als bewys van ver bondenheid en waardering", zei de heer Rietberg sober. Hy overhan digde bovendien het fraai ingefijst welkomstlied van de schooljeugd en een fotoreportage van de huldi ging. Met werktekening en verleende bouwvergunning en al dat moois was de burgervader verlegen. Hy gewaagde van een ontroerend afscheid. Waar hebben wy dat toch aan aan te danken, zei hy bewogen. Dat kan alleen in Holten met zyn Ideale bevolking. Dank, beste men sen, voor wat u hebt gedaan en wat u bent geweest. Het is hartverwar mend en diep ontroerend voor my, ,rrfijn vrouw en myn naasten. Twee meisjes van H.M.V., Gerrie ten Elshof en Tiny Vorkink, vonden dat het een gepast ogenblik was daarna om de burgervader en me vrouw Enklaar c.s. een hartver- sterkinkje aan te bieden. Burge meester Enklaar moest even op een knop drukken. Met een aantal zware knallen werd de reeks van dorpsmanifestaties „ingeluid". Dorpsomroeper Jan Hol terman (Jan van Liezen) had tevoren met zyn oude fiets de burgemeister nog even toegesproken. Het was gran dioos! Het geschenk van de bevolking werd aan het echtpaar Enklaar aangeboden door de voorzitter van het afscheidscomité de heer G.J. van 't Holt. Burgemeester Enklaar op de mini-kermis met een krentebrood en een ballon. Niet minder dan veertien sprekers hebben na de sluiting van de raadsvergadering vrijdagmiddag het woord gevoerd. Ook In deze toespraken klonk duidelijk de grote waardering die men had voor het werk van de scheidende burgemeester en cljn echtgenote. In zijn dankwoord aan bet adres van de heren Stegeman, Wiggers en Langenberg wees Mr. Enklaar erop, dat «ijn werk een levensver vulling is geweest. Een raad zon der tegenpartij is geen raad, zei spreker, maar wij «ijn samen door het leven gegaan. Hy dankte harteiy k voor zoveel eer, voor het geschenk, voor alle vriendschap, waarin hy eveneens de heer Langenbarg betrok. Hy kenschetste hem als een Integer, bekwaam man, een voortreffelijke secretaris. Khropeii-gegoocheS Op humoristische wyze vertelde de burgemeester, dat hy eens de klompen, die voor de deur van de burgemeesterskamer stonden, verwisseld heeft. „Hoe de mensen hun eigen klompen hebben kunnen terugvinden is my tot op heden nog niet duldeiyk", aldus Mr. Enklaar. De ry van sprekers werd geopend door burgemeester H. Posthuma van Deventer die het woord voerde namens de burgemeesterskring en namens de organisaties die ron dom Deventer werkzaam zyn. Hy noemde Mr. Enklaar een man, die weliswaar bedachtzaam was, maar •toch met de ontwikkeling der din gen mee ging. En wat hy deed, deed hy in een bepaalde styi. Hy vond Mr. Enklaar bepaald geen type van een uitstervend ras. De heer Post- hum* roemde de aandacht en de energie, die de heer Enklaar had gegeven aan het gewest en dankte hem voor wat hy deed voor zyn werk aan de periferie van Deventer. Hy overhandigde een geschenk. Burgemeester A. Lieuwen van Wierden dankte namens de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten Mr. Enklaar voor het feit, dat de VNG de burgervader disponibel stelde. Velen hebben zich door u gezegend gevoeld, aldus spreker. Dag van weemoed Oud-wethouder J. Rietberg (lid van de raad van sept. 1945 tot septem ber 1978 waarvan de laatste 12 jaar wethouder) noemde de „Enklaar- ?eriode" een goede tyd, waarin oanden van vriendschap zyn ge groeid, die een biyvende waarde voor de toekomst in zich houden. Het arbeidsveld van mr. Enklaar strekte zich uit tot ver buiten de gemeentegrenzen. Intergemeente- UJke zaken hadden zyn interesse en vele bestuuriyke taken kwamen op zyn schouders. De dag van van daag is daarom niet alleen een dag van weemoed, 't is bovenal een dag van dankbaarheid, omdat burge meester en mevr. Enklaar samen in goede gezondheid deze tydsdrem- pel mogen overschrijden, dankbaar dat u belden ieder op uw eigen plaats zoveel voor zovelen hebt kunnen en mogen doen. Op deze middag spreken de woorden die uw vader tydens uw installatie u mee gaf aan, de zegenbede „U zegene God, Hy stelle u tot een zegen". Vandaag zeggen wy: „Ja, zo is het geweest, zo hebben wy 't mogen er varen". Wy, wensen u beiden, Mr. Enklaar en mevr. Enklaar by den voortduur die zegen toe, van die God, die ons aller leven leidt, zy het tot vreugde en voldoening van uw kinderen en van allen die u dit zo van harte gunnen zo besloot de heer Rietberg. Burgemeester Berger van Heino re leveerde het waarnemend burge meesterschap van Mr. Enklaar van Heino, zijn werk voor de provin ciale WV en het recreatieschap Salland. Hfi bood een geschenk onder couvert aan. Socioloog ir. R. Hajema van de gemeente Holten wees op drie V's, die belangrijk zijn geweest voor de relatie met Holten: vriendschap, vertrouwen en vrijheid. Hij offreerde als dank een zaagbok met bijl, trekzaag en snoeischaar, een tekening van een klaproos en klaprooszaad voor de tuin. Dankwoorden voor het werk voor het Nederlands Oorlogsgravenco- mité, waarvan Mr. Enklaar voorzit ter is, sprak jhr. R. van Grooten huis. „U hebt Uw werk voortreffe- iyk gedaan; wij weten wat wij aan U hebben", aldus spreker. Bedroefde kinderen hebt U vaak gelukkig gemaakt. Hij bood een etui van drinkbekers aan. De heer J. Bax sprak namens de plaatsefijke ker ken (Hervormde, Gereformeerde kerk. R.K. kerk). Prima rapport. Een geestige originele blijk van waardering uitte dr. P. Bakker, rec tor van de scholengemeenschap, namens het gehele onderwijs. Hij had in overleg met andere onder wijsmensen het „schoolrapport" van Enklaar samengesteld. Het zag er goed, zelfs prima uit. Technisch lezen: een tien, hoog leestempo. Begrijpend lezen: wat paternalis tisch. Schrijven: prima, aparte stijl. Rekenen: goed, hulp van de heer Vuuregge. Nederlands: tien, bloemryke taal. Vaderlandse ge schiedenis: warme interesse voor Holten. Aardrijkskunde: Interesse ruimt, ordening. Kennis der ma tuur: ontsluiting Holteibe g. .Te kenen: weinig eigen werx. 7 ichts- melljke oefening: onvoluoende. Verkeer: onvoldoende. Betrapt op te hard rijden. Vfijt: meer dan een tien. Gedrag: zeer hoog, zeer cor rect. Een keer heftige uitbarsting, maar dat was voor de belangen van Holten. Handenarbeid: moet wat aan gedaan worden. Verzuim: pri ma, nooit verzuimd. Omdat dit rapport zo keurig was overhan digde drs. Bakker namens het Hol tense onderwijs een radio- cassetterecorder. Kolonel C.H. Honcoop, districts commandant Rijkspolitie herin nerde aan zijn eigen installatie, 3 1/2 jaar gelden. Hij uitte vooral zijn vreugde over de geslaagde pogin gen van Mr. Enklaar om de rijkspo litie voor Holten te behouden. Hij kon geen cadeau aanbieden in zijn functie, maar nodigde Mr. Enklaar uit eens met hem op vriendschap pelijke wijze een „boom" op te zet ten. Ais provinciaal militair comman dant van Overijssel sprak de heer J.F. Spiering, die hem een cadeau offreerde. De heer J. Wiggers voerde het woord namens Holtens Nieuwsblad, mevrouw A.E.G. de Haan namens het orgaan „De Mars", en Anne van de Brink uit Dy kerhoek sloot de rij van sprekers namens de buren van DUkerhoek, die zeer biy zijn dat de heer Enklaar en de zijnen daar wonen, daar op de plek waar de burgervader zyn vrouw vond. Mocht het met de „houtzagerij" niet willen lukken dan zal men graag de helpende hand bieden. Met een harteiyk gestemd dank woord werd de vrijdagplechtigheid afgesloten en maakten honderden genodigden en belangstellenden gebruik van de gelegenheid het burge j .'csterspaar de hand te drukken. Ouder hen bevonden zich diverse burgemeesters, enkele oud-burgemeesters, de chef van het kabinet van de commissaris der Koningin, mr. Boelkens, de vice consul van de Canadese ambassa de, de heer J.P.A. Seguin, die door Mr. Enklaar speciaal was verwel komd, en tal van anderen, onder wie de heer de Boer namens Ged. Staten van Overijssel. De gemeentesecretaris, de heer G.J. Langenbarg, die vrijdagmid dag in de raad het woord voerde namens alle medewerkers van de gemeente en de gepensioneerden, noemde het afscheid van Mr. En klaar een historisch gebeuren. Holten kan men zich nauwelijks voorstellen zonder burgemeester Enklaar. Ook de portefeuille pers oneelsaangelegenheden had niet in betere handen kunnen zijn. U bent een bestuurder, die de kunst verstaat om met mensen om te gaan; die ons altijd spontaan en hartelijk tegemoet treedt, met al tijd en voor een ieder een toepas selijk woord, doorspekt met hu mor. Dat maakte de omgang tus sen u en ons zo ongedwongen en zo vriendschappelijk, zei spreker De wyze waarop u met ons omging deed afstanden vervagen, waar door er als vanzelf een band ont stond. U werd dan ook graag als één der onzen beschouwd. U was het ook, die veel aandacht besteedde aan gebeurtenissen in het persoon- fijke of ambtefijke leven, hetgeen altijd erg op prsys werd gesteld. U bent eveneens een man, die in het menseiyk vlak zich graag laat lei den door datgene wat het hart hem ingeeft om te doen. Dat geeft warmte en dat geeft hartelijkheid. Dat schept een sfeer van vertrou wen en van saamhorigheid. Het is byzonder belangrijk dat er in een dergefijke sfeer kan worden ge werkt. Dat is niet alleen prettig voor de werkers, maar dat werkt ook inspirerend en dat bevordert de teamgeest. Wie dat alles doet en kan bewerkstelligen moet wel een bekwaam bestuurder zyn. Die be kwaamheid kwam ook tot uit drukking in het beoordelen van ambtefijke adviezen. U doorzag onmiddelfijk de bestuurfijke con sequenties. By de kritische beoor deling van deze adviezen ontdekte u al snel waar een aanvulling nodig of wensefijk was om tot een goede oordeelsvorming en een juiste be slissing te komen. Afwykende zienswijzen en opmerkingen wer den op niet mis te verstane wyze op kladbriefjes kenbaar gemaakt. Hoewel u een grote vryheid liet voor persoonfijke zienswijzen bij het maken van beleidsadviezen, stond u er op, ja, beschouwde u het als een plicht dat er in elk geval geschreven werd wat formeel ge zien geschreven moest worden. U wilde daarmede uzelf en uw mede bestuurders er by bepalen, wat in formeel opzicht de consequenties konden zyn voor het geval van het advies zou worden afgeweken. U wist dat wy allemaal in een glazen huis zitten, op welke plaats wy ook in het gemeentefijk apparaat zijn gesteld. Als het nodig was sprong u graag in de bres als één of meer me dewerkers aan kritiek bloot stond. Zo hebt u steeds achter het ambte- fijk apparaat willen staan en de verantwoordefijkheden gelegd waar ze behoren te liggen. De heer Langenbarg dankte na mens alle medewerkers en de ge pensioneerden Mr. Enklaar voor de grote bydrage in de goede persoon- ïyke verhoudingen. Spreker rele veerde eveneens het werk van me vrouw Enklaar, die op de achter grond een grote rol moet hebben gespeeld bij het werk van haar man. „Ook u liet steeds van uw be langstelling bfijken als het ging om persoonfijke aangelegenheden, wy zyn ook u zeer erkentelijk voor de tyd en de aandacht die u aan ons hebt willen besteden", aldus spre ker. Hy offreerde namens de mede werkers en gepensioneerden een koelkast aan, „met voldoende ruimte voor de drankjes", zoals de heer Langenbarg het uitdrukte, en cadeaubonnen om de koelka struimte te vullen. Op elkaar ingespeeld De gemeentesecretaris dankte Mr. Enklaar in 't bijzonder voor de prettige wijze van samenwerken, die gebaseerd was op vertrouwen. Wij wisten van elkaar, dat het voor de goede gang van zaken in feite onvermijdelijk is, dat wij wel eens op eikaars terrein bezig zijn. Dat heeft echter nimmer problemen gegeven. Wij deden het immers niet voor ons zelf, maar in het be lang van de gemeente. Wij waren geheel op elkaar ingespeeld en kenden eikaars gedachten en op vattingen. Dat maakte het werk niet alleen zoveel gemakkelijker, maar ook plezieriger. Het spijt mij dan ook bijzonder, dat aan die sa menwerking nu een einde komt. Ik heb het als een groot voorrecht ervaren zovele jaren met een man als u, met zovele kwaliteiten en goede eigenschappen, te hebben mogen samenwekren. Uw eerfijk- heid en uw openhartigheid, maar ook uw hoge bestuursopvatting heb ik altyd byzonder gewaar deerd. De enige manier trouwens om de voren recht te houden. U stond voor uw zaak als het in uw ogen om een goede en rechtvaar dige zaak ging. Dan beet u zich daarin vast en rustte u niet voor dat het einddoel was bereikt. Een tegenstander kreeg het dan zwaar te verduren. Wat een stukken wer den er in zulke situaties, maar ook wel in andere gevallen door u ge produceerd. Onvoorstelbaar. Dank voor vertrouwen Ik dank u voor het grote vertrou wen, dat u my hebt gegeven, voor de ruimte die u my gaf om mijn werk te doen, voor de wyze waarop u my steeds tegemoet bent getre den ondanks myn gebreken en te kortkomingen, voor het geduld, dat u voor my hebt opgebracht en voor al dat gene wat het werken hier tot een vreugde heeft gemaakt. De heer Langenbarg herinnerde aan het wekelijkse spreekuur. Ty dens zo'n spreekuur had spreker een foto gemaakt van een stilleven, bestaande uit de deur van de bur gemeesterskamer, met een paar klompen ervoor en een kapstok ernaast. Die foto, die de geest ademt van vervlogen tyden, over handigde de heer Langenbarg Mr. Enklaar, niet als geschenk, maar als een hulpmiddel by de vele her inneringen. Hy besloot met erop te wijzen dat voor de burgemeester een periode met perspectief en nieuwe moge- fijkheden aanbreekt. Die mogefijk- heden zult u met uw creatieve geest ongetwyfeld vinden; daar ben ik van overtuigd. Hy wenste Mr. En klaar en de zynen het allerbeste toe voor de toekomst. In de maandelijkse byeenkomst van de afdeling Holten van de Bond van Christeiyke Plattelandsvrou wen (C.P.B.), die j.l. donderdag werd gehouden, sprak de heer v. Laar, lid van het hoofdbestuur van de Diabetes Vereniging Nederland over het onderwerp „Diabets Melli- tis" (suikerziekte). De Diabetes Vereniging Nederland bestaat al sinds 1945. Zy behartigt de belan gen van haar leden in de ruimste jzin van het woord, zoals byvoor- beeld, uitgebreide voorlichting en hulp op medisch en maatschappe lijk gebied, lezingen; gespreks- avonden, vormingsweekends etc. Na deze eerste uitleg over de ver eniging, werd de film ,,Ik ken ook iemand" vertoond, waarna een korte koffiepauze volgde. Ha deze onderbreking hield de heer v. Laar een lezing over Diabetes Mellitis. „Suikerziekte" wordt veroorzaakt, door een tekort aan het hormoon insuline dat gemaakt wordt in de alvleesklier, een klier gelegen in de buikholte. By „suikerpatiënten" wordt geen of onvoldoende insuline door het lichaam gemaakt. Het ge volg van dat tekort is een verhoogd bloedsuikergehalte. Verschijnselen van „suikerziekte" zyn o.a. een overmatige eetlust, erge dorst, 'net zich moe en slap voelen. Na de le zing kwamen nog tal van vragen los. Om plm. half elf moest de pre sidente, mevrouw v. Iperen- Esseboom helaas een einde aan de discussie maken. Na een hartefijk dankwoord gesproken te hebben tot de heer v. Laar werd de avond besloten met het zingen van psaim 32 vers 4. Deze avond was tevens de slotavond van dit vergaderseizoen.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5