Enkele hoogtepunten uit lange loopbaan „Kom bij ons binnen, want wij hebben uw vaders gekend" K» Paaseieren zoeken Officier in de Orde van Oranje Nassau TER HERINNERING Nu afscheid mrEnklaar nadert Lampion optocht Ouderkijkavond Kolkleuterschool Waar gaan we heen? heette In de raadzaal Burgeoieester spreekt Belofte lasYallatie Ouders doakboar Moed ea vertrouwen HOLTE NS NIEUWSBLAD - 20 APRIL 1979 - PAG. 5 leen blijkt geen wonden te helen. Ik doe die ervaring bij herhaling op De mensen hebben pas werkelijk vrede met het verlies van hun ver wanten. zelfs na zovele jaren, wan neer ze weten waar de gesneuvelde een laatste rustplaats vond. Het doet hun ook goed te zien, dat er hier met liefde en dankbaarheid voor de de graven gezorgd wordt". Een belangrijk aspect van de pel grimages vindt mr. Enklaar ook. dat het een demonstratie is van het feit, dat we als landen van de weste lijke wereld bij elkaar horen. ..In tijd van vrede hebben we elkaar nodig". De burgemeester van Holten, Mr. W.H. Enklaar, is bij bevordering door H.M. de koningin benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau in verband met zijn be* langrijke arbeid ais secretaris, vice-voorzitter van het Neder lands Oorlogsgraven Comité. De versierselen, aan deze hoge onder scheiding verbonden, werden hem donderdagmorgen in hotel Erika te Berg en Dal, in tegenwoordig heid van zijn gezin en tal van gas ten door de Commissaris der ko ningin in de provincie Gelderland, Mr. H.W. Bloemers, uitgereikt. Daarbij waren voorts tegenwoordig de oud-commissaris der Koningin in Overijssel, Ir. J.B.M.G. de Ridder van der Schueren, bestuursleden van het N.O.C., de wethouders van Holten met hun dames en andere genodigden, aldus meldde Hol tens Nieuwsblad van vrijdag 1 decem ber 1972 Nadat Mr. Bloemers in zijn toe spraak de verdiensten van Mr En klaar voor het oorlogsgravenwerk had geschetst, sprak namens het algemeen bestuur van het Ned. Oorlogsgraven Comité, jhr. R.M.J.F.L. van Grotenhuis, oud- burgemeester van Groesbeek en secretaris-penningmeester van het comité. Deze complimenteerde Mr. Enklaar met de hoge onderschei ding en vertelde hoe deze vanaf de oprichting van het comité zich vol ledig heeft ingezet voor het oor logsgravenwerk, dat niet alleen beperkt is gebleven tot de j aarlij kse herdenkingen, maar waardoor honderden nabestaanden van in de tweede wereldoorlog gevallen Ca nadezen, Polen en soldaten van andere nationaliteit, de oorlogs graven in Nederland konden be zoeken. In deze pelgrimstochten heeft de heer Enklaar een zeer belangrijk aandeel gehad. Dat zijn werk niet onopgemerkt is gebleven bewijst de hoge Canadese onderscheiding, welke hij bij een van zijn bezoeken aan Canada heeft mogen ontvan gen. Mr. Enklaar was zeer verrast en bewogen door deze onderschei ding, een onderscheiding die nor maal slechts aan burgemeesters van een gemeente boven de 25.000 zielen wordt verleend. 's Middags had in hotel Erika een diner plaats waaraan een groot ge zelschap aanzat. 's Avonds bracht de muziekvereni ging „H.M.V." met drumband bur gemeester Enklaar een serenade en kwamen de leden van de afdeling Holten van het Oorlogsgraven Co mité hun opnieuw gedecoreerde voorzitter gelukwensen. Ook en kele leden van de raad, tot wie het nieuws was doorgedrongen, kwa men burgemeester Enklaar geluk wensen. Namens de raad deed dat de heer J Wiggers In zijn dankwoord tijdens een kort gesprek in de woning van de familie Enklaar, zei de burgemeester. „Wat mag je dankbaar zijn om in Holten te wonen en je werk te doen". Hij wees daarbij op de warme gene genheid ondervonden bij zijn in stallatie als burgemeester, bij zijn huwelijk, bij zijn ambtsjubileum, de koninklijke onderscheiding en nu weer bij zijn bevordering tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Een verrassing, die bijzonder groot was. De burgemeester was de H.M.V bijzonder erkentelijk voor de vele malen, dat het korps bij herden kingen en grafbezoek is opgetre den. „Als u er geen behoefte aan hebt, doe het dan voor ons". Dit kreeg de pas vertrokken Canadese ambas sadeur Buil te horen van Holtens burgemeester mr. W.H. Enklaar, sinds het midden van de vorige maand voorzitter van het Nederlands Oorlogsgraven Comi té. „Het heb het gevoel, dat je de herdenking van de gevallenen moet doorzetten. De emotionaliteit is al weg. Je staat niet meer met de tranen in de ogen bij de graven. Het is toch goed, dat je je van tijd tot tijd herinnert welke offers er zijn gebracht om weer in een vrij Nederland te kunnen leven". Vandaag en morgen gaan in vele steden en dorpen Nederlanders weer op stille tocht langs de graven van de gevallenen. Neder landers, Canadezen, Engelsen, Amerikanen, Fransen. Mr. Enklaar, op basis van zijn burgemeesterschap van Holten, de gemeente waar honderden Canadese militairen een laatste rustplaats vonden, sinds 1M6 lid van het Nederlands Oorlogsgraven Comité, be schouwt zijn functie als een zeer zinvolle, zo meldde o.a. het Dagblad van het Oosten, editie 3 mei 1969 „Het is voor onszelf zo goed dat we eens per jaar stil staan bij de of fers. Er is een opdracht achterge laten. De geallieerde militairen, die oceanen overstaken om ons de vrijheid te hergeven, waren ook liever blijven leven. Deze en de volgende generaties moeten er voor zorgen, dat het niet weer voorkomt. Er wordt veel over vrijheid gepraat. Ik heb echter vaaak de indruk, dat we met die vrijheid te roekeloos omspringen. We moeten dacht ik bedenken, dat we met de vrijheid in gebonden heid dienen te leven. Anarchie ligt heel dicht bij vrijheid. De les van Duitsland heeft ons dat wel ge leerd". Een belangrijk aspect, van het werk van het Oorlogsgraven Comité is de organisatie van het bezoek van familieleden aan de graven van de gesneuvelden op Nederlandse bo dem „Iedere keer wanneer Enge lse. Canadese. Amenkaanse en an dere geallieerde nabestaanden naar Nederland komen klinkt uit onze gastvrijheid de ondertoon welke besloten ligt in de woorden van Multatuli „Treedt bij ons bin nen want wij hebben uw vader ge kend" We hebben die gesneuvel den natuurlijk niet persoonlijk ge kend. maar wij kenden ze niette min. omdat zij behoorden tot de volkeren om wier komst wij in de oorlogsjaren hebben gebeden Ze waren ons vertrouwd en wij hadden al die jonge kerels, die zich voor onze bevrijding inzetten, in ons hart gesloten Daarom kennen wij hen. die vaders, zonen en mannen, die in onze aarde rusten" De kos ten. welke aan deze pelgrimage verbonden zijn. betaalt het Oor- Het bezoek van Koningin Juliana aan Holten op dinsdag 14 april 1970 was een hoogtepunt in de stijlvolle plechtigheid, die plaats had tijdens de herdenking van de bevrijding, waar diverse autoriteiten aanwezig waren. Op de foto Koningin Juliana temidden van gezagsdragers. Van links naar rechts de staatssecretaris van Defensie, de heer A.E.M. Duijnsteede, de commissaris der Koningin in Overijssel, jhr. mr. dr. O.F.A.H van Nispen tot Pannerden, Koningin Juliana, de Canadese ambassadeur A.J. Piek en burgemeester Mr. W.H. Enkiaar. Het afscheid van Mr. Enklaar als hoofd der gemee nte. dat op 27 en 28 april zal plaats hebben, is voor ons aanleiding geweest eens te duiken in de historie van zijn lange, vruchtbare ambtsperiode Er is een keuze gedaan uit hoogtepunten: de installatie, het werk voor het Oorlogsgravencomlté, de benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Er zou den veel meer hoogtepunten kunnen worden ge noemd, zoals bijv. zijn werk voor de toeristenweg over de Holterberg, zijn ijveren voor het onderwijs, scholengemeenschap etc De plaatsruimte dwong ons tot een keuze. Zonder twijfel zullen bij het af scheid, dat raad en burgerij van hem nemen, nog wel diverse zaken in herinnering worden geroepn. De uitvoerige berichtgeving (uit Hoitens Nieuws blad en o.a het Dagblad van het Oosten: was ten dele nog in de oude spelling geschreven. Wij hebben uiteraard de nieuwe spelling toegepast. logsgraven Comité uit de op brengstvan de jaarlijkse Klaproos collecte Het Nederlandse volk is graag bereid om jaarlijks een be dragje voor dit doel te schenken maar helaas is het moeilijk om steeds weer mannen en vrouwen bereid te vinden met de collectebus langs de huizen te gaan. Mr En klaar hoopt vurig, dat de plaatse lijke comite's er in slagen ditcollec- tenprobleem tot een oplossing te brengen Het Oorlogsgraven Co mité heeft het geld namelijk drin gend nodig om de nog steeds grote belangstelling onder de familiele den voor grafbezoek te kunnen beantwoorden „De mensen, die zelf in staat waren om een reis naar West-Europa te betalen, zyn al lang bij de graven van hun verwanten geweest Onze zorg strekt zich daardoor in het bij zonder uit tot de mensen, die het zich niet kunnen permitteren om zelf de pelgrimage te betalen. Het blijkt me bij iedere pelgrimage hoe zeer het bezoek beantwoordt aan de behoefte van het hart van de verwanten. Dat geeft ons werk zo'n grote zin. We geven in het mens elijke vlak een.antwoord op de of fers. die bij onze bevrijding zijn ge bracht" Het Oorlogsgraven Co mité brengt de pelgrims onder bij Nederlandse families Het is iedere keer weer een succes De beste her inneringen heeft mr Enkiaar uit eraard aan de gang van zaken in zijn eigen Holten. ..We hebben per jaar gemiddeld zo'n 75 adressen, waar Canadese mensen een gast vrij onderdak kunnen vinden. Als ze komen wordt er plechtstatig een handje gegeven Bij het vertrek wordt er uitgebreid gezoend En dat wil voor Holten wat zeggen" Het is naar onze begrippen al heel lang geleden, dat de hier rustende militairen het leven lieten Tijd al- Op maandag 30 april (Koninginne dag) wordt in Holten weer de tradi tionele lampionoptocht georgani seerd Er zal een optocht worden gehouden waaraan alle Holtense verenigingen zullen deelnemen De route is als volgt start 121 00 uur) vanaf de parkeerplaats hoek La- renseweg - Dorpsstraat Larens- eweg Haarstraat - Diessenplas- straat - Kon Wilhelminastraat - Larenseweg - Tuinstraat - Rietmo lenstraat - Oranjestraat - Noorden- bargstraat - Kolweg - Dorpsstraat - terug naar parkeerplaats De kinderen dienen zelf voor een lampion te zorgen (op de Kol wor den lampioens door de buurtver eniging beschikbaar gesteld) Aan de optocht wordt medewer king verleend door de Holtense Muziekvereniging met drumband en majorettes. Op dinsdag 12 maart 1946 gaf het Dagblad van het Oosten een uit voerig verslag van de installatie van Mr Enklaar als burgemeester. De krant schreef daarover het vol gende: Vanmorgen om negen uur loeiden de sirenes in Holten en dat was het aanvangsignaal van de feestelijk heden. die vandaag ter gelegenheid van de installatie van de nieuwe burgemeester, mr. W.H. Enklaar. worden gehouden De vlaggen werden overal uitgestoken en op straat was het een drukte van be lang. Allerwege werden de laatste toebereidselen getroffen om de nieuwe burgemeester met veel eer- en vreugdebetoon ln te halen. Tegen halftién had zich een grote mensenmenigte verzameld bij Dij- kerhoek en toen de nieuwe burge meester met zijn familie de grens van Holten overschreed steeg een gejuich op. Zij werden hier toege sproken door vertegenwoordigers van de plaatselijke vereniging van Dijkerhoek Daarna stapte Mr. En klaar met zijn ouders in de gereeds taande boerenkleedwagens. en be geleid door bergruiters met een zestigtal paarden maakten zij een rondrit door Holten, welke een ware triomfrit was. Hartelijk werd de nieuwe bewindsman op zijn tocht naar het gemeentehuis toege juicht. Een muziekkorps speelde daarbij vrolijke marschen. Daarop had de installatie plaats in het gemeentehuis. Een groot aan tal autoriteiten en genodigden was hier aanwezig, o.a een twaalftal burgemeesters uit de omliggende plaatsen, alsmede de rector- Magnificus van de universiteit te Groningen, waar Mr. Enklaar ge studeerd heeft, Na de opening der raadszitting sprak de loco-burgemeester, de heer B.J Veneklaas Slots, de bur gemeester in hartelijke bewoordin gen toe. en hing daarop Mr. En- klaar den ambtsketen om. In zijn rede wees spreker op. dat voor de nieuwe burgemeester, die zich thans reeds zo in de sympathie van de burgerij mag verheugen, veel zwaar en moeilijk werk in Holten te doen staat. Hij zei groot vertrou- Voor de in het overblijflokaal van de basisschool gehouden jaar lijkse ouderavond van de Kolkleu- erschool bestond een flinke be langstelling. een feit waarover voorzitter Akkermans in z'n ope ningswoord zijn vreugde uit spraak. Akkermans sprak een woord van welkom waarbij hij zich in t bijzonder richtte tot het personeel van de o 1 Kolschool en de Oudercommissie, het personeel van de openbare kleuterscholen en mevr. Müller en de heer G.S.E. Vegter van de Vereniging voor Openbare Onderwijs. De kascon trolecommissie die bestond uit de heren J Ehren en J. Nijland had boeken en bescheiden in orde be- In de prachtige voorjaarszon hiel den we weer het zo langzamerhand traditioneel geworden eieren zoe ken Ditmaal waren ze verstopt in de voortuin van „Diessenplas" Verscheidene bewoners van „Diessenplas" genoten dan ook van het heen en weer rennen van de kinderen, die overigens zeer voor zichtig waren met de beplanting. De kinderen waren ln drie groepen verdeld, en wel van 1 tot 4 Jaar. van 5 tot 7 jaar en een groep van 8 Jaar en ouder. Diegenen die erg veel eie ren hadden gevonden kwamen in aanmerking voor een prijsje. Ver der kreeg elk kind een aardige paassuprise mee naar huis. Al met al was het weer een leuk kinderfes tijn. dat mede door het goede weer. als zeer geslaagd kan worden be schouwd vonden Als leden van de controle commissie werden benoemd mevr. Achterkamp en de heer GJ. Ste vens. Voorzitter Akkermans sprak een woord van dank tot mevr. G Blaau w en mevr. M. Fransen die de oudercommissie ga&n verlaten. Ook Voorzitter Akkermans die als lid van de oudercommissie niet herkiesbaar was - werd voor het vele werk dank gezegd door hoofd leidster mevr Wittenberg. Als nieuwe leden van de oudercom missie werden benoemd mevr. Arts en de heer A. Klein Velder- man. Na afhandeling van de age nda werd een film vertoond over de schoolreis van het vorige Jaar en werd de verloting gehouden waarvoor door de ouders weer een groot aantal mooie prijzen be schikbaar waren gesteld. Er was verder gelegenheid om de werk stukjes van de kinderen te bezich tigen. 't Was al met al een gezellige en geslaagde avond. Aan allen werd een mooie plant aangeboden. wen in Mr. Enklaar te hebben, dat deze zijn taak op de Juiste wijze zal weten te behartigen. Hierna hield Mr. W.H. Enklaar zijn installatierede. Hi) dankte H.M. de Koningin, die hem tot burgemee- ster van Holten had geroepen, en wethouder Veneklaas Slots, die hem met zulke vriendelijke woor den had geïnstalleerd. Daarop richtte de nieuwe burgemeester zich tot de bevolking van Holten met de woorden van erkentelijk heid en dank voor de wijze, waarop deze hem tegemoet was getreden gedurende de 8 maanden, dat hij met de waarneming van het bur gemeesterschap in Holten was be last. Hun sympathie en hun adhae- siebetuiging met zijn sollicitatie stelde spreker op hoge prijs. Daarop eerde hij de nagedachtenis van zijn voorganger, wijlen A.P R.C Baron Van der Borch van Verwolde en herdacht het vele goede wat deze in zijn lange ambt speriode voor Holten gedaan had. Spr. wees er verder op hoezeer het hem verheugde geroepen te zijn in deze gemeente, waaraan hij zich door zo vele banden gebonden voelde. Tot de gemeenteraad zei Mr. Enklaar, dat deze doordrongen was van de grote verantwoorde lijkheid en van de noodzaak om in eensgezindheid en saamhorigheid te werken. Als zijn eerste taak in Holten zag de nieuwe burgemeester het bevorde ren van een inniger saamhorigheid, dieper gemeenschapszin, groter onderling vertrouwen en meer waardering voor eens andermans werk en overtuiging. We hebben te zoeken naar wat samenbindt en verenigt, zei hij. Spr. wil niet alleen op de bres staan voor de gemeente belangen, maar tevens de gemee nschap dienen en warme belang stelling tonen voor het wel en wee van zijn Ingezetenen. Veel werk is te verrichten en vele moeilijkheden op te lossen, vooral van financiële aard, om de achterstand, die tij dens de oorlog ontstond, in te ha len, aldus spr. Mijn belangstelling sal bijzonder gericht sijn op de herbouw van de vernielde boerderijen, uitbreiding van het eleetrisch lichtnet, mo dernisering van het slachthuis, wegenverbetering, bouwrijp ma ken van bouwgrond. Voorts gaf hij de verzekering, dat hij een ieder, die zijn schendende hand aan het Holter natuursehopon zou willen slaan, met kracht zal weerstaan. trachting kunnen de gemeentebe langen naar behoren worden be hartigd, aldus Mr. Enklaar. Hij be treurde het de politie niet meer on der de gemeenteambtenaren te kunnen rangschikken. Hij wees op de ernstige bezwaren, die de reor ganisatie van de politie in burge meesterskringen ontmoet, doch zei het verheugend te vinden, dat het korps der Rijkspolitie bij de plech tigheid tegenwoordig was, daar mee getuigend van de goede ver standhouding tussen politie en spreker in de gemeente. Bioscopen Almelo PALACE do vr. ma. di 14.30 20.00 uur Coma 16 Jr, Zat. zon. 18.45 21.00 idem; Wo. 20 00 uur idem, Zat., zon wo. 14 30 Pippy Langkous; Zo., ma. 13.30 Idem. VAROSSIEAU Do., vr.. ma., dl., wo., 14.30 20 00 uur Opdracht voor vijf veroordeelden 16 Jr Wo 20 00 uur idem, Za zo 18 45 21 00 Idem. Zat 23 15 Ka mermeisjes staan voor u klaar 16 jr Zo wo 14 30 uur Superman Voorts sprak Mr. Enkiaar de wens uit in hartelijke en uitnemende ver standhouding te mogen werken met de wethouders en de secretaris der gemeente. De goede verstand houding, zoals die in de afgelopen maanden is gegroeid, houdt een be lofte in voor de toekomst, die naar spreker stellig vertrouwt, ten volle zal worden gehonoreerd. De ge meenteambtenaren en allen, die voor de gemeente Holten een die nende taak hebben te verrichten, zullen bU een plichtsgetrouwe ver vulling van hun werkzaamheden in mijn niet alleen de chef. doch te vens een medewerker vinden, waartoe zij zich met alle vrijmoe digheid kunnen wenden. Slechts in eendrachtige samen werking en nauwgezette pllchtsbe- De nieuwe ambtsdrager sprak met erkentelijkheid over zijn ouderlijk huis, waar hij was uitgerust voor de taak, die hem in de maat schappij zou wachten. Ook dacht hij terug aan de tijd, dat hij ter ge meentesecretarie van Markelo mocht worden ingeleid in de ge meentehuishouding. Tot zijn col lega Mr. A.P. Korthals Altes en de oud-gemeentesecretaris van Mar kelo, de heer Ten Have, richtte spreker woorden van dank. Ook de Groninger universiteit, waaraan spreker voor een groot deel zijn vorming te danken had, werd dankbaar door hem her dacht. Haar schone devies: „Ver bum domini, lucerna pedibus no- stris" (het Woord des Heeren is mij een lamp voor den voet) zal spre ker ook bij zijn werk in de gemee nte Holten tot richtsnoer zijn. In die geest hoopt spreker nattig op bouwend en sociaal werk te mogen verrichten in het belang der ge meente Hoiten. De gemeentesecretaris, de heer A.J. Goldstein, nam hierna het woord. In zijn gelukwens wees hij erop dat van de nieuwe burgemee ster in deze tijd van geestelijke en materiële opbouw veel wordt ver wacht. Door toevallige omstandig heden, aldus spreker, hebben wij in Holten een jonge burgemeester ge kregen, die als het ware een ver persoonlijking is van deze nieuwe tijd en die wellicht met nieuwe in zichten en ideeën de welvaart van Holten zal bevorderen Met dank baarheid denkt spreker terug aan de oude tijd, toen baron Van der Borch van Verwolde het ambt van burgemeester bekleedde en in welke tijd Holten een mooie voor uitgang heeft beleefd. Waarin ge tracht is datgene vast te leggen wat de verdere groei van Holten kon bevorderen. De heer Goldstein dacht hierbij aan de aanleg van verschillende kunstwerken, het vreemdelingenverkeer, het ult- breldingsplan etc., waarvoor de burgerij de oude burgemeester steeds dankbaar blijft. Thans staan wij voor een nieuwe tijd met een nieuwe burgemeester, aldus spreker, en hij besloot zijn rede met te zeggen, dat de werklust en de Joviale omgang van Mr. En klaar hem moed en vertrouwen ga ven voor de toekomst, „in de hoop dat u wijs beleid en kracht moge worden geschonken om veel in het belang der gemeente Holten te doen" Hierna voerden nog diverse autoriteiten het woord. Ruim 600 kinderen zongen Mr. Enklaar toe. Diverse zangverenigingen brach ten hem een zanghulde. Daarna volgden een défilé en een groot vuurwerk, aldus meldde het Dag blad van het Oosten.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5