Beuseberg had weer grootste paasvuur I RIETDEKKER KOLKMAN (84) NOG DAGELIJKS OP HET DAK HOLTENS NIEUWSBLAD Samenwerken met burgemeester mr. W. H. Enklaar Programma afscheid burgemeester mr. H. W. Enklaar op zaterdag 28 april 1979 BURGERLIJKE STAND HOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 20 april 1979 31e Jaargang - no. 16 Hoofdredacteur J. Wiggers Kolweg 14. tel. 05483-1356 Red.medewerker D J. Mondeel Verzetstraat 70. tel. 05483-2699 Stichtingsbestuur: Kozakkenstraat 5. tel. 05483-3022 Advertenties Schouwburgplein 7 Almelo, tel. 05490-16.666 Abonnementsprijs f21.- per jaar. Losse nummers 40 cent. 'Uitgeversmaatschappij Van der Loefi B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" Zij lijn er nog, maar ze worden zeldzamer: de families, waarin het vak werk, dat hoog in het vaandel staat geschreven, over gaat van vader op toon en meer dan één generatie vakmensen levert. Rietdekker G.H. Kolkman, wonende aan de Elsenerveldweg op de grens van Holten en Markelo te Markelo, is er een van. Kolkman, 84 jaar oud, is zo goed als zeker de oudste rietdekker in ons land, en hij leerde het ambacht van zijn vader, die ook weer diens vader als leermeester had. Een respectabel aantal jaren dus waarin de Kolk- mans hun beroep hebben uitgeoefend. Nog nooit ongeluk gehad Vanaf zijn zeventiende jaar werkt „de Klooke", onder welke naam hij bekend staat, al met het riet en het pleit voor zijn voorzichtigheid en zijn grote routine, dat hy in al die jaren nog nooit een ongeluk heeft gehad. Wat Kolkman, wiens zoon Bets ook in het vak zit, doet dat is prima vakwerk, zeggende boeren in alle eenvoud. Dat zal ook wel de reden zijndat Kolkman niet verle gen zit om werk „Iej komt nog vóls te vól haandn te kort", zei hij, toen we hem enkele weken geleden op zochten in de periode, dat vader en zoon als gevolg van de barre weer somstandigheden het dak niet op konden. Nu de lenteboden geluk kig voor ander weer hebben ge zorgd gaat hij weer de boer op en pakt hij als vanouds zijn gereeds chap om met vakmanschap de da ken etc. van riet-te voorzien. Uit- eindelijk is dat zijn arbeid en niet .het manden vlechten, dat hij tij dens de winter deed - overigens met niet minder securiteit dan het rietr dekken. De 84 jarige sympathieke verteller loopt bepaald niet met zijn neus in de wind bij alle waarde ring. die hem wordt toegezwaaid. I Kolkman erkent dat je zo'n vak niet een twee drie leert en dat je vooral in het begin wel eens fouten i maakt. Maar ook als volleerd riet dekker zit je met problemen, bij voorbeeld wanneer je dakkapellen moet maken en er secuur moet worden gepast en gemeten. I Beloning beter dan vroeger j Als Kolkman normaal kan Werken kan hij negen vierkante meter per dag afmaken en daarvoor is de be loning stukken beter dan vroeger. Hij is oud genoeg om te weten, dat zo'n zestig Jaar geleden Je nog geen twintig gulden in de week verdien de. Nee, dan is de loonstandaard tegenwoordig wel ideaal. Ondanks de behoorlijke beloning is er zeer weinig animo om het vol gens Kolkman mooie vak te leren. Reparatie van een oud dak geeft soms smeerrommel en daar past de huidige jonge mens blijkbaar voor, meent de bejaarde vakman. Kolkman's ambachtelijk werk is bepaald niet alleen in de directe omgeving van Holten-Markelo bekend. Hij heeft opdrachten uit gevoerd in een deel van Salland en Twente, tot zelfs in Oldenzaal toe. Monumentenzorg weet hem voor mooi mooi werk ook te vinden. Nog niet zo lang geleden moest hy in Glanerbrug een karweitje opknap pen, dat niet v oor de eerste de beste is weggelegd, omdat als genoemde Rijksdienst iets laat opknappen het altijd een pand of wat dan ook van een zekere waarde is Het riet waarmee Kolkman werkt komt in de herfst uit Frankrijk en de Oos tbloklanden en in de zomerdag uit de N O.-polder. Hollands riet is fij ner van structuur, aldus Kolkmans rijke ervaring, en riet zegt hyis een mooi materiaal om mee te werken. Of het een „gewoon" dak is of een steil kap, Kolkman weet de weg te vinden met zijn dakstoeltje. Hy zet alles zo goed vast dat er geen onge luk kan gebeuren. Werken met riet is plezieriger dan met dakstro, dat vroeger veel werd gebruikt. Dat moest je afsnijden en dat voelde je op het laatst terdege aan je vingers Als bindmateriaal wordt momen teel roestvrij draad uit België ge bruikt; het is een stuk beter dan het gegalvaniseerd draad, waarmee destyds moest worden gewerkt en dat met name na de laatste werel doorlog niet van goede kwaliteit was Een 84-jarige kan heel wat her inneringen opdiepen Kolkman weet nog. dat het riet per schuit in Deventer werd aangevoerd en dan met paard en wagen naar Holten werd gebracht Subsidie Rieten daken horen in het land schap. Daarom vindt Kolkman het in Holten een prima idee dat een subsidie van f 20,-per m2 riet wordt gegeven aan die landbouwers, die al een rieten dakbedekking hebben en een subsidie vragen voor repara tie/vernieuwing. Dat geschiedt krachtens de verordening tot sub sidiëring in de kosten van herstel en/of vernieuwing van rieten da ken. Kolkman verzekert ons - en we geloven het graag - dat riet jaren mee kan gaan. Op steile kappen bijv heeft hij eens rièt gezien, dat hij er zo'n halve eeuw geleden ge legd had De verklaring is niet in gewikkeld: hoe steiler het dak hoe beter de afwatering. Met een be grijpelijke trots heeft Kolkman ons zijn werkmateriaal laten zien zoals een rietklopper. Kljk. zei hij, toen we bij de schuur rondkeken, daar heb je nog die echte ouderwetse dakpannen Je ziet ze weinig meer. Zolang Kolkman het nog kan doen klimt hij op het dak Vier en tachtig jaar en nog dagelijks in de weer. Je neemt er je pet voor af! De „boakenbouwers" uit de buurt schap Beusëberg die in 1978 hard werken zagen beloond met de eerste prijs en in de carnavalsop tocht in februari jl. op het span doek rond een „mini-boaken" op een wagen lieten weten dat dit voorjaar weer de eerste prijs voor de Beuseberg zou zijn hebben het helemaal waar gemaakt. De jonge lui die enkele weken geleden start ten met de bouw in een weide van Aanstoot (Huusken) bouwden aan de Evertjesweg, onder aan de Zuurberg ten zuiden van Holten een „boaken" met een omtrek van meer dan 70 meter en hoogte van bijna 10 meter en het was voor de keuringscommissie die bestond uit de h.h. W. Beijers, G.J. Lange- nbarg, P.B. Muller (techn. ambte naar gemeentewerken Holten) niet al te moeilijk om vast te stel len dat de Beusebergers woord hadden gehouden De bouwers in Dljkerhoek, van de plannen van de concurrentie volle dig op de hoogte, en door „scouts" dagelijks in de gaten gehouden hadden vrijdag en zaterdag nog ex tra transportmaterieel en man schappen ingezet maar het lukte toch niet om een groter „boaken" te bouwen dan de Beusebergers. De „Diekerhoekers" leverden met een brandstapel van 58 meter omtrek en 8 1/2 meter hoogte een schitte rende prestatie en ze kregen naast de 2e prijs ook de schoonheidsprijs voor de mooiste „boaken". Met het toekennen van deze prijs was de commissie unaniem van oordeel dat de „Diekerhoekers" de meeste zorg aan de opbouw hadden be steed De prijzen, een le prijs van f 135.- een 2e prijs van f75 -, de „Schon- heidsprljs" f 40 - werden zaterdag avond in hotel „Vosman" uitge reikt door de heer Wiggers. Hy dankte de Jongere en oudere bou wers voor hun inzet (waarby de eer van de buurtschap veel zwaarder weegt dan de prys!) waardoor een traditie gelukldg nog steeds biyft 1 voortbestaan. Wiggers dankte te vens de logiesverstrekkende be drijven (hotels, campings- en va kantiecentra's) voor hun bydrage in de pryzenpot. Hulde aan jeugd Voordat burgemeester Enklaar zondagavond om plm. half tien de enorme stapel in de Beuseberg in de fik stak bracht hy hulde in 't by- zonder aan de jeugd die met assis tentie van ouderen weer prachtig werk heeft verricht. Evenals in het voorjaar van '78 bouwden de Beus ebergers ook nu weer de grootste „boaken". Als buurtbewoner had hy het graag aan „Diekerhoek" ge gund maar het lukte niet ondanks een bescheiden bydrage uit het kleine bosje by ons huis aan de Oude Stationsweg. Mr. Enklaar dankte voor de uitnodiging van de Beusebergers om hun „boaken" te ontsteken en sfcrak de wens uit dat zyn opvolger nog vele paasvuren in Holten mag ontsteken. De voorzit ter van de „boakencommissie" de heeer J. Aanstoot dankte de bur gemeester voor zyn bereidheid om het grootste paasvuur in vlam te zetten en hy bood mr. Enklaar en mevr. Enklaar een attentie aan. Enorme belangstelling Het was de Eerste Paasdag 's avonds in en rond Holten enorm druk. Een stroom van auto's be woog zich tussen 8 en 10.30 uur veelal stapvoets over de smalle GERRIT HENDRIK KOLKMAN „de Klooke" al bijna 70 jaar riet dekker, en nog altijd plezier in z'n werk zand- en harde wegen naar de „boakens" waar het een complete chaos werd. Niemand had echter haast en ongelukken kwamen dan ook niet voor. Naar schatting trok, het vuur in de Beuseberg plm 4000 bezoekers en ook voor het vuur aan de Espelo- dyk in Dykerhoek bestond veel be langstelling. Plm. 13.00 uur Het gezin Enklaar wordt met koetsjes opgehaald van de woning aan de Oude Station sweg te Dykerhoek. Koetsjes van de „Bergrijders". Route naar Hol- ten:Oude Statlonsweg- Dykerhoek-Oude Deventerwerg- J eurlinksweg-Ambtswoning. Plm. 14.00 uur Vertrek gezin En klaar met begeleiding naar Dorps kern; Raalterweg-Burg. v.d. Borchstr.-Dorpsstraat-Smidsbelt met medewerking van „H.M.V." en de Bergrulters Plm. 14.30 uur Aankomst gezin En klaar op Smidsbelt. De laatste honderd meter wordt te voet afge legd door een haag van schoolkin deren met vlaggen. Zanghulde door schoolkinderen m.m.v. HMV. Korte toespraak met aanbieding geschenk burgerij. Opening manifestatie. Plm. 14.45 uur Begin manifestatie in kermissfeer met ruim 60 attrak- ties, t.w. demonstraties, verkoop, moonwalk, rondritjes, ringsteken, oude ambachten, poppekast, dis co, kegelen, doelschieten, bal gooien, enz., enz., verzorgd door verenigingen. Plm. 18.00 uur Einde manifestatie. Ondertrouwd: B. de Weerd, oud 22 jaar, Gorssel en: E.O. Kolkman, oud 19 jaar, Hol ten; J.W. Manenschyn, oud 31 jaar, Holten en: R. J. Roelofs, oud 26 jaar, Apeldoorn; G. Koerse, Zaandstad en: J.E. Duncan, Holten. 19.00 - 21.30 uur Toneelvoorstelling door O.C.H. met het bfijspel in drie bedry ven: „,n Beeld van een man" 19.00 - 21.00 uur Receptie voor de bevolking van Holten om persoon- lyk afscheid te nemen van burge meester Enklaar in de aula van de Scholtengemeenschap. 19.30 - 21.30 uur Demonstraties op de parkeerplaats en ruimten rond de Sporthal met o.a. vendel- zwaaien, boerendansen, turnen, judo, enz. Plm. 21.45 uur Groot vuurwerk aan de Vrijheidslaan-Keizersweg. Plm. 22.00 uur Einde afscheid Bur gemeester Mr. W.H. Enklaar. N.B.: Vanaf twaalf uur zal de kom van Holten voor doorgaand ver keer worden afgesloten i.v.m. de opbouw van de kramen voor de manifestatie. Vanaf twaalf uur zal het parkeer terrein van de Sporthal worden af gesloten voor de demonstraties van 's avonds. Voor de Vryheids- laan geldt een parkeerverbod aan beide zyden vanaf het politiebu reau tot aan de Keizersweg. WÊÈÊÈÈ^ÈÊMÈ^ÈÈ^^' U ontvangteer! fraaie, als u een Naam: Gebruik deze Adres >/oor het opaeven r/p Parker-Jotter ballpoint nieuwe abonnee opgeeft. van een nieuwe abonnee Inzenden aan Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 Enschede. Woonplaats: Geeft op als abonnee op het Holtens Nieuwsblad Dhr/mevr Woonplaats: I Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per half jaar/per jaar J De redactie heeft my gevraagd myn zienswijze te willen geven over de samenwerking met burgemeester Enklaar in verband met diens aanstaande vertrek. Gaarne voldoe ik aan dit verzoek, niet alleen omdat ik één van de weinigen zal zijn die zo'n groot deel van zijn ambtsperiode met hem heb mogen samenwerken, maar ook en bovenal omdat die samenwerking zo uitermate plezierig is geweest. Hoewel de taak van een burgemeester wezenlijk verschilt van die van een gemeentesecretaris hebben beiden in de praktijk van alle dag vele en vaak Intensieve kontakten. In een dergeiyke situatie is het van groot belang dat de samenwerking in een goede sfeer kan plaatsvinden en dat de onderlinge verhouding harmonieus verloopt. Een goede onderlinge verstandhouding tussen de burgemeester en de secretaris heeft naar myn mening een positieve invloed op de verdere gang van zaken bij bestuur en administratie Ook in dit opzicht is het zo belangrijk geweest dat Mr Willem Henric Enklaar burgemeester van Holten is geweest. HIJ immers is een man met eigenschappen en kwaliteiten, die het alleen maar tot een voorrecht maken om mee samen te mogen werken. De geest en de sfeer, die steeds zo kenmerkend zijn geweest voor dit werken met elkaar kunnen het beste worden weergegeven met de woorden die hijzelf zovele keren daarvoor heeft gebezigd in zijn traditionele oudejaarstoespraken. In deze toespraken maakt hij leder Jaar gewag, zij het telkens met andere woorden, van de uitnemende en hartelijke verstandhouding van betrouw bare vriendschap, harmonieus samenspel, onbeperkt vertrou wen en van eerlijke en vriendschappelijke samenwerking. In derdaad, zo heb ik het samen werken en samen optrekken met burgemeester Enklaar ook ervaren, een samenwerking, door trokken van een vriendschappeiyk en onbeperkt vertrouwen. Dat zijn de pellers geweest waarop onze samenwerking zo vele jaren was gebaseerd. Wanneer iemand op basis van deze gevoelens met een ander wenst samen te werken, dan verraadt dat toch wel een bepaalde instelling. Dat typeert de mens, die achter burgemeester En klaar schuil gaat. Dan ls het duidelijk dat hij een mens is, die niet zoekt naar hetgeen scheidt, maar altijd datgene weet te ontdek ken en op te sporen wat bindt. zyn grote gevoel voor humor alsook zijn charmante wijze van optreden hebben eveneens bUgedragen tot goede onderlinge be trekkingen. Mede door deze eigenschappen wist hij steeds een sfeer te scheppen, waarin op een ontspannen wijze zaken konden worden besproken. Zyn bewonderenswaardig geduld gecombi neerd met de kunst om te luisteren hebben hem dikwijls in staat gesteld scheidsmuren te slechten en verstoorde relaties te her stellen. In die geest en in die sfeer heb ik met burgemeester Mr. Enklaar mogen samenwerken. Op die basis heeft hij een saamhorigheid bewerkstelligd, die de grondslag van onze samenwerking is ge worden. Dat betekent natuurlijk niet, datje het altijd en in alle opzichten eens moet zijn met elkaar. Het betekent wel dat de goede ver houdingen niet worden verstoord door afwijkende meningen. Ik heb het als een voorrecht beschouwd met een man als burge meester Enklaar zovele jaren te hebben mogen samenwerken. Dat heeft het werken ln Holten tot een vreugde gemaakt. Dat heeft er toe bygedragen, dat ik elke dag met plezier naar mijn werk heb kunnen gaan. Het kan welhaast niet anders, of dat moet de gemeente Holten ten goede zijn gekomen, Dat is dan, naast de vele andere, ook een verdienste van burgemeester Mr. W.H. Enklaar geweest. Holten, 16 april 1979 G. J. LANGENBARG, gemeentesecretaris Officiële publikatie Uitloting en rentebetaling obliga tielening 1952 groot f. 60.000.00 Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat ln een op 10 april 1979 gehouden openbare vergadering van hun college zyn uitgeloot de obligaüenummers 51 en 60 van de obligatielening 1952, oorspron- keiyk groot f. 60.000.00. Het bedrag dezer obligaties is op 1 mei betaalbaar gesteld by de Al gemene Bank Nederland, Dorps straat 24, Holten tegen inwisseling van de uitgelote obligaties. De rente van deze lening Is op 1 mei a.s. betaalbaar gesteld tegen inwis seling van rentecoupon nummer 27 by de Algemene Bank Nederland, Dorpsstraat 24, Holten. SLUITING GEMEENTEKANTOREN EN -BEDRUVEN Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat ln ver band met het afscheid van de bur gemeester de gemeenteiyke kanto ren en bedrijven op vrijdagmiddag, 27 april a.s. gesloten zullen zyn OPHALEN HUISVUIL Het huisvuil op de vrijdagroute zal in verband met het gesloten zyn van de dienst gemeentewerken in plaats van op vrijdagmiddag, 27 april a.s. op vrijdagmorgen, vóór 12.00 uur, worden opgehaald. De container aan de Waagweg by de werf Gemeentewerken zal op vrijdagmiddag, 27 april a.s. eve neens gesloten zyn. In plaats van op 30 april a.s. (Ko ninginnedag) zal het huisvuil op de maandagroute worden opgehaald op dinsdag 1 mei a.s. Holten, 18 april 1979 Burgemeester en wethouders van Holten, W.H. Enklaar, burgemeester G.J. Langenbarg, secretaris SP0RTC0MMISSIE De voorzitter van de Sportcommis- sie maakt bekend dat de vergade ring van de Sportcommlssle van 23 april a.s. is verplaatst naar maan dag 7 mei a.s. De voorzitter voornoemd, H. Rustebiel

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1