Installatie Nationale Kindereommissie Voorzichtig werk tussen giftig slangengebroed Wijs op Weg Eisse Kalk met - Kerken en kathedralen het bekijken waard Nederland rijk bedeeld Stekpoeder laat uw stekjes sneller groeien Reizigers in vroeger dagen her- .kenden al op grote afstand de stad, «gie ze naderden. Het was het beeld Haan de horizon, waarin zich de ka- W rakteristieke contouren afteken den. Het meest bepalend in dat beeld was de kerk en vooral de to- sren, dia als baken fungeerde. In Bonze tijd worden de bedehuizen Bvaak overschaduwd door flats en kantoorgebouwen, waardoor veel stadsaanzichten bijna identiek zijn. De kerk blijft echter een van de mooiste uitüigsvormen van p menselijke beschaving. 'Ons land telt duizenden godshui- f^en. Er is nagenoeg geen stad of dorp zonder kerk Kleine en grote, klassieke en moderne, monumen tale en eenvoudige, geen twee zyn precies aan elkaar gelijk. Het is wel licht interessant de geschiedenis Van de kerkgebouwen eens op te diepen. In de begintijd van het Cristendom, hier gebracht door onder andere Bonifacius, bouwde men de eerste kerken. Kleine, hou ten gebouwen, die de tanci des tyds niet hebben doorstaan. In de 10e eeuw ging men steen als basisma teriaal gebruiken. Torens en koor Edam: Toren als baken gaven het gebouw een waardiger aanblik. In de 11e en 12e eeuw bouwde men in Romaanse stijl. Voor het eerst werd het kruis, sym bool van Christus''dood, gebruikt in de grondvorm. De Romaanse bouwkunst laat zich bewonderen in de Sint Servaas en de Onze Lieve Vrouwe kerk beide in Maastricht. Het is een vrü „blokachtige" wijze van bouwen, die men ook nog wel tegen komt in veel kleine kerkjes in het noorden. De Onze Lieve Vrouwe Munsterkerk in Roermond is eveneens een goed voorbeeld van deze stijl De periode tot ongeveer het einde van de 15e eeuw duidt men aan als de Gotiek. De be roemde Franse kathedralen zijn in die stijl opgetrokken Ze zijn ro buust en toch speels van lijn, ze hebben een woud van steunberen en schraagbogen, ze zijn een uiting van bewogen religieus leven. De mooiste voorbeelden in ons land zijn de Sint Jan in Den Bosch en de Domtoren (de kerk is door een storm gedeeltelijk verwoest) in Utrecht. Andere gotische kerken van allure zijn de Onze Lieve Vrouwe kerk in Breda. De Sint Bavo in Haarlem, de Martinikerk in Groningen en de Pieterskerk in Leiden De 16e en het begin van de 17e eeuw was de tijd van de Hollandse Renaissance, de wedergeboorte van de Griekse en Romeinse bouwkunst. De Westerkerk in Am sterdam, de begraafplaats van Rembrandt, is een van de mooiste renaissance-kerken in ons land. Vanaf de 16e eeuw worden, van wege Luthers reformatie, belang rijke protestante kerken ert later ook joodse synagogen gebouwd. Na de 17e eeuw volgen de bouw stijlen elkaar in hoog tempo op. In de 19e eeuw kreeg men weer een hang naar het verleden, vandaar de terugkeer van de oude bouwtran- Eén van de mooiste voorbeelden van de Gotische bouwkunst, de Sint Jan in 's-Hertogenbosch. ten in een hernieuwde vorm De 20e eeuw kenmerkt zich door een strakke en zakelijke stijl in de bouw van godshuizen. Het moge duide lijk zijn, dat ons land een grote ver scheidenheid aan kerkgebouwen bezit. Niet alleen gebouwen, waar van de archtitectonische waarde buiten twijfel staat, maar ook vele minder rijke bouwwerken. En toch, als men daar de ogen laat ronddwa len, ontdekt men zoveel schoon heid, dat men versteld staat van de scheppende kracht van mensen handen. In veel kerken staan orge ls, waarop van tijd tot tijd concer ten worden gegeven. De VVV's staan belangstellenden met raad en daad terzijde Men is bekend met de openingstijden, men weet waar de Pas 65 kan wor den gebruikt en waar rondleidin gen kunnen worden aangevraagd. Als u toch in Bangkok bent - en waarom zou u niet één van de 800.000 buitenlanders zijn die per jaar de hoofdstad van Thailand bezoeken - moet u beslist ook naar de slangentuin van het Thaise Rode Kruis gaan, want het betreft hier niet alleen een toeristische at tractie maar ook een uniek stuk Rode Kruiswerk. En èls u gaat, doet u het dan tegen elf uur 's och tends, want dan worden de slan gen gevoed en wordt hun ook gif afgenomen, met behulp waarvan serum wordt bereid voor de be handeling van patiénten die door slangen zijn gebeten. De fauna van Thailand, een tro pisch land, een grote verscheiden heid aan slangen waarvan som mige zeer giftig zyn, maar andere niet. Elk Jaar doet zich in Thailand een groot aantal ongelukken voor als gevolg van beten door gevaar lijke exemplaren Daarom heeft het Thaise Rode Kruis in 1923 een ei gen slangentuin opgericht, waar ,vyf soorten slangen, waaronder de cobra, de koningscobra en de adder van Russell, wordt gehouden. De slangentuin maakt deel uit van de wetenschappelijke sectie van het Thaise Rode Kruis en is ook op .korte afstand gelegen van een groot Rode Kruis-complex met 'o m. een ziekenhuis en de hoofdze tel van de nationale vereniging. Per slong 2 a 3 grom gil Om elf uur 's ochtens dus worden de slangen gevoed, eerst met vlees (want slangen zijn vleeseters) en vervolgens met melk, maar dat dient minder als voedsel dan wel om hen te kalmeren Daarna wordt gif afgenomen door een lichte druk op een klier bij de kop. Per slang wordt zo n twee drie gram gif op een glazen schaaltje verkregen, waar zeer voorzichtig mee wordt omgesprongen Het is niet bekend hoeveel mensen daarmee zouden kunnen worden gedood, maar de hoeveelheid is in ieder geval voldoende om er 50.000 muizen of duizend konijnen mee om het leven te brengen. Het om gaan met de slangen is een zaak van beheersing en training. De medewerkers worden vier maan den opgeleid alvorens zij in de grote kuilen mogen afdalen, waar de slangen zich vaak onder bolle deksels met elkaar ophouden. Rond die kuilen stelt zich elke och tend een groot publiek - vaak ge wapend met fototoestellen - op, om het gebeuren te kunnen gadeslaan, aldus schryft Rode Kruis Koerier, waaraan wij dit artikel ontlenen. De wetenschappelijke sectie van het Thaise Rode Kruis, ook bekend onder de naam Pasteur Instituut, verkrijgt haar slangen van gespe cialiseerde vangers (en ook wel van de plattelandsbevolking die daar voor een vergoeding ontvangt naar gelang de afmetingen en de soort van de slangen). De bevolking van Thailand wordt ook van jongsaf vertrouwd ge maakt met het verschijnsel slan gen. Men leert welke exemplaren gevaarlijk zijn en welke niet en wat men moet doen in het geval van beten. Snel handelen is daar bij een eerste vereiste en van be lang is dan ook dat men weet door welke soort men is gebeten Dan kan het serum worden toege diend, dat in voldoende voorraad op vele plaatsen in het land aanwe zig is. Het Thaise Rode Kruis stelt de serums ter beschikking van het Ministerie van Volksgezondheid in het land, dat ook wel buurlanden met eenzelfde fauna als Thailand voorziet. De bereiding van de se rums is een lang proces Het van de slangen in de tuin verkregen gif wordt ingespoten in paarden, die afweer8tof in het bloed vormen dat wordt gebruikt voor verdere be werking. Aan het bereidingsproces komen ook nog muizen en konijnen te pas en wetenschappelijk gezien betreft het een bijzonder stuk werk Slangen zijn van nature niet agressief, maar zij bijten wel als ze worden geprovoceerd, bijvoor beeld als men er per ongeluk op trapt. Ais ze in de rul zijn, zijn ze extra gevaarlijk. De medewerkers van de slangentuin lopen zelf niet zoveel risico, maar hun werk ver eist toch de nodige moed en in elk geval voorzichtigheid Zij zijn op geen enkele wijze immuun voor het gif en als zij zouden worden gebe ten, zouden zij ook een behandeling met serum dienen te ondergaan. Niet elke dag wordt bij elke slang gif gewonnen. Dat gebeurt met tus senpozen van ongeveer veertien dagen. De 'medewerkers kunnen aan de klieren van de slangen zien of zij al weer aan de beurt zijn. Cobra doodsgevaarlijk De beet van de cobra moet het meest worden gevreesd. Zonder behandeling zal de dood daarna in één tot zes uur toeslaan. De ko ningscobra is de grootste slang. Een volwassen exemplaar heeft een lengte van liefst vier meter. Maar verhoudingsgewijs is het gif van een gewone cobra toch tien maal zo sterk als van de konings cobra, die bovendien nog veel minder snel tot bijten geneigd is. Het voeden met behulp van een pincet van de slangen in de tuin is noodzakelijk omdat zij in gevan genschap weigeren zelf voedsel tot zich nemen. Vandaar dat zij tweemaal per week een hoeveelheid vlees krijgen. De slangen vermenigvuldigen zich ook niet in de tuin, maar blijven er wel maandenlang leven. In elk geval worden steeds voldoende nieuwe exemplaren in de tuin aangevoerd om de zo noodzakelijke hoeveelhe den sera te kunnen produceren. Daarmee helpt het Rode Kruis in Thailand helpen en de voorberei dingen voor die hulp in de slange ntuin te Bankgkok zijn zeker een bezoek ter plaatse waard Elk jaar worden in Thailand 2000 3000 mensen gebeten door slangen. In andere tropische landen (India) is dat cijfer nog hoger. Vandaar het „melken" van de slangen om anti serum te krijgen. Deze foto is in Bangkok genomen. De gerouti neerde helpers zijn voorzichtig met de giftige monsters (die overi gens heel nuttig zijn door het ver delgen van ratten en muizen.). In aanwezigheid van H.K.H. Prin ses Beatrix, erevoorzitster van de „Nationale commissie Internatio naal Jaar van het Kind 1979", is in Den Haag de kindercommissie van het Jaar van het Kind geïnstal leerd door de voorzitter van de Na tionale Commissie, Mr. Th. H. Bot. Een Jaar van het Kind zou niet al leen een onjuiste benaming zijn, maar ook onjuist zijn opgezet, in dien de kinderen daarbij niet zelf actief zouden worden betrokken. De Nationale Commissie I.J.K. is dan dan ook van mening dat kin deren zelf zo volledig mogelijk moeten worden ingeschakeld bij het Jaar van het Kind. Het zelf stekken is de laatste jaren enorm populair geworden. Via tijd schriften, dagbladen en zelfs radio is een levendige ruilhandel in stek jes ontstaan. Het zelf stekken is echter helaas nog niet altijd een succes Uit onderzoek is gebleken, dat naast vele goede maatregelen die reeds genomen worden om het stekje los van de moederplant te laten wortelen, er een tekort is aan groeistoffen in het stekje Groeis toffen zyn stoffen (hormonen) die door een gezonde plant regelmatig worden gevormd en die de levens processen van een plant optimaal laten funktioneren (bijvoorbeeld beworteling. bloei, vruchtvor ming). Bij een stekje zijn vooral de groeistoffen die de beworteling moeten bevorderen van vitaal be lang. Men is er in vakkringen daarom toe overgegaan deze groeistoffen aan het stekje toe te dienen, zodat een snellere beworte ling gegarandeerd is. Deze groeis toffen zijn nu ook in de vorm van Pokon-stekpoeder voor de liefheb ber te koop. Het gebruik is erg een voudig. U maakt het ondereind van het stekje vochtig en steekt het 1 2 cm in het stekpoeder. Daarna steekt u het stekje in de stekgrond. U zult zien dat het gebruik van stekpoeder voor een goede en snel lere beworteling zorgdraagt. Vraag uw winkelier om meer informatie over stekpoeder! Voorgeschiedenis Een aanzet daartoe ïz gegeven door aan alle schoolkinderen tussen de zes en veertien jaar een brief te stu ren -ruim 2 miljoen brieven zyn in februari verzonden- waarin de kin deren onder meer gevraagd is wat zij zich van het Jaar van het Kind voorstellen. In de afgelopen maand zijn hierop tienduizenden reacties ontvangen. Van kinderen die in hun antwoorden de meest prak tisch uitvoerbare suggesties voor 1979 hebben geven, zijn een vijf tiental gekozen voor de „Kinder commissie van het Jaar van het Kind" Een speciaal voor dit doel samengestelde jury onder voorzitr terschap van de schrijver/illustra tor Dick Bruna, heeft uit deze brie ven 25 kinderen geselecteerd. Bij de selectie heeft de jury o.m. gelet op: - de leeftijd: té jonge kinderen vra gen leek niet reëel, derhalve werd de minimum leeftijd op 10 jaar ge houden: - aard en haalbaarheid van de ge geven antwoorden, - voldoende variëteit in de com missie wat betreft plaats van her komst, leeftijd, jongens/meisjes, Nederlandse/buitenlandse kinde ren, gehandicapte/niet- gehandicapte kinderen, schoolty pen. Nadat de keuze van de jury had plaatsgevonden, is daarop telefo nisch overleg gepleegd met de school en de ouders van de kinde ren en vervolgens met de kinderen zelf over de mogelijke bereidheid en geschiktheid. Vervolgens zijn uit eindelijk vijftien kinderen uitgeno digd om lid te worden van de Na tionale Kindercommissie. Vervol gens zijn uiteindelijk vijftien kinde ren uitgenodigd om lid te worden van de Nationale Kindercommis sie. Aan de samenstelling daarvan gaf de Nationale Commissie op 14 maart jl. haar goedkeuring. Werkwijze De Kindercommissie zal worden begeleid door de werkgroep 4 van de Nationale Commissie, de groep die zich bezighoudt met de organi satie van programma's met en voor kinderen. De secratris van de Kin dercommissie zal ondersteund worden door het secretariaat van de Nationale Commissie. De Kin dercommissie zal tenminste één maal per maand op woensdagmid dag of zaterdag vergaderen, welke vergaderingen op verschillende plaatsen in het land worden ge houden. De belangrijkste onderwerpen die in deze commissie aan bod zullen komen zijn de ideeën en suggesties die de kinderen van de kinder commissie zelf hebben ingestuurd alsook de inzendingen van ande ren. De commissie zal deze ideeën bespreken en er een aantal uitkie zen om in plannen uit te werken. Daarnaast zullen plannen en ideeën uitde Nationale Commissie c.q. uit haar werkgroepen aan de Kindercommissie worden voorge legd, tenminste voorzover ze zich daartoe lenen. De Kindercommissie zal niet zon der bevoegdheden blijven. De in de Kindercommissie ontwik kelde plannen zullen door de com missie zelf uitgevoerd worden, zo nodig met steun van de „grote" commissie c.q. haar werkgroepen. Dat houdt dus in dat de Nationale Commissie de plannen van de Kin dercommissie niet nogmaals uit voerig ter discussie zal stellen. De Kindercommissie zal over enige fi nanciële middelen kunnen be schikken, zij het dat plannen met financiële consequenties wel over leg vragen tussen de penningmee ster en dé Kindercommissie. Leden van de Kindercommissie zullen toegang hebben tot de ver gaderingen van de Nationale Commissie om plannen en voor stellen te bespreken. Leden van de „grote" commissie echter hebben slechts toegang tot de vergaderin gen van de Kindercommissie wan neer een agendapunt daartoe aan leiding geeft. Tenslotte zal de Kindercommissie een actief aandeel krijgen in de voorbereiding en uitvoering van de slotbijeenkomst die waarschijnlijk in december in Den Haag zal wor den gehouden. Op de woonboot Quinta, een voor malige Groninger zee-tjalk die eenvoudig maar gezellig is inge richt, woont Eisse Kalk. Eisse Kalk, 40 jaar oud, is voorzitter van de Initiatiefgroep Wijs op Weg, een groep die opkomt voor het open baar vervoer, de fietser en voetgan ger. De woonboot van Eisse Kalk ligt aan de Kattenburgergracht in Amsterdam, de op één na drukste weg in de stad. Veel verkeer naar de haven en de vlakbij-gelegen IJtun nel komt er overheen. „Het is dat ik van de binnenstad houd. Anders was ik misschien, net als zoveel an dere mensen, wel verhuisd naar een of ander rustig dorpje. Want als voetganger of fietser is het hier le vensgevaarlijk", zegt Eisse. Als kinderen en bejaarden niet meer rustig op straat kunnen spelen, wandelen of fietsen, is er iets mis. Vandaar dat Eisse Kalk met ande ren drie jaar geleden de Initiatief groep Wijs op Weg heeft opgericht. Wat is die Initiatiefgroep nu pre cies? Eisse Kalk: „Het is eigenlijk geen nieuwe groep. Het is een soort pressiegroep van mensen uit groe pen die ai bestonden. Die groepen komen allemaal op voor openbaar vervoer, fietser en voetganger. Zo zitten in de Initiatiefgroep mensen van de Nederlandse Spoorwegen, van de streekbusvervoerbedrijven, van de vervoersbond CNV, uit ak- tiegroepen als de Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijder- sbond, Stop de Kindermoord, Witr kar. De Reizigers Openbaar Ver voer en uit Milieuorganisaties. Verder hebben we er politici bijge haald die zich in hun party met verkeer en vervoer bezighouden. Geen autootje pesten „We willen geen autootje pesten, zoals wel wordt beweerd. Dat laten we graag aan de automobilisten zelf over. Maar als perjaarzo'n 1000 fietsers en voetgangers, waaronder veel kinderen, in het verkeer om komen, wegen de voordelen van de auto niet langer op tegen de nade len. Aan de auto wordt bovendien in de steden nog steeds ruimte op geofferd voor wegen en parkeren. Terwyi er grote behoefte is aan ruimte voor woningen, groen en speelplaatsen. Vergeet ook niet hoe het landschap wordt aangetast door al die wegen. Waardoor Je met de auto weer steeds verder moet ryden om echt buiten te kunnen zyn". „Men vergeet bovendien dat veel mensen geen auto hebben of het gewoon niet kunnen betalen. Denk maar aan bejaarden, huls vrouwen, mensen met een uitke ring en kinderen. Ik vind datr zij, net als de automobilist, recht heb ben om zich te kunnen verplaatsen. Net zo goed als mensen recht heb ben op goed onderwijs en goede ge zondheidszorg, hebben zy recht op goed openbaar vervoer". We kun nen, zegt Eisse Kalk, best wat min der auto rijden, zeker in het woon werkverkeer. Maar dan is het wel nodig dat het openbaar vervoer wordt verbeterd en zeker niet duurder wordt. Ook aan de fletser en voetganger moet veel meer wor den gedacht: „Door het autover keer komen de fletser en voetgan ger steeds meer in de knel. Het wordt daarom hoog tyd ook eens aan het te denken. Dat hoeft echt niet altijd erg veel geld te kosten. Je hoeft niet overal dure vrije fietspa den aan te leggen, zeker niet in de steden. Hier en daar een straat af sluiten en andere straten opnieuw indelen, geeft fietsers en voetgan gers voldoende vrye en veilige ver keersruimte. Met bulten en versp ringen in het wegdek kun je al een prachtig woonerf inrichten. Met een goedkoop paaltje midden op de weg, kun je de auto's al tegenhou den. In landehjke gebieden zou Je byvoorbeeld op bepaalde tyden en dagen de wegen voor auto's kun nen afsluiten. Dan kunnen school kinderen en mensen die van de na tuur willen genieten, lekker en vei lig fietsen en wandelen". Met de reizende tentoonstelling De regering laat, volgens Eisse Kalk, alles maar een beetje op zyn beloop. Maar veel gemeentebestu ren willen echt wel wat doen voor het openbaar vervoer, de fletser en de voetganger. Vaak weten zy ech ter niet hoe ze dat moeten aanpak ken. Dat geldt ook voor aktiegroe- pen en buurtgroepen die het anders willen. „Daarom heeft de Initiatief groep Wys op Weg besloten te laten zien wat we allemaal kan en wat ook al gebeurt. We hebben een aan tal video-films en tentoonstellin gen gemaakt. Ze gaan over acht onderwerpen: parkeren, aanpak binnensteden, de buurtbus, woon erven, fietsroutes, inrichting sta tionspleinen, vrije busbanen en be perking van het autogebruik Ui landeUjke gebieden. In iedere film en tentoonstelling worden goede voorbeelden gegeven. Er is ook een boekje gemaakt, de wys-op Weg- wyzer. waar alles in staat. Dit ma teriaal is uitermate gesclkt voor buurtgropen en aktiegroepen die ideeën willen opdoen om de ver keerssituatie in hun wyk te verbe teren. Maar ook voor gemeentebe sturen en provincies is de reizende tentoonstelling en het boekje erg handig. We hopen dat de bewonera en gemeenten daardoor zelf aan da slag gaan. HopeUjk wordt het dan plezieriger de bus te nemen of M wandelen en fietsen. Want als kin deren niet meer veilig kunnen fiet sen en op straat kunnen spelen, zy» we wel goed op de verkeerde weg". Voor inlichtingen en aanvrage» van de reizende tentoonstelling kan men terecht by het secreta riaat van wys op Weg, Postbus 2000, 3800 Amersfoort, tel: 033-24224

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 15