Flevohof opent seizoen 1979 met paasaktiviteiten voorkomen hartinfarct Verzamelingen kennen eek verzekerd worden houdbare Omzet groente en fruit 2 miljard Tulpen zijn bloemen Weet je wetje, laat je ri Gezinsuitbreiding bij Ouwehand Zoutschade aan bomen Fiets moet aan wet voldoen HOLTENS NIEUWSBLAD - 13 APRIL 1979 - PAO. 19 Met een aantal Paasaktiviteiten opent Flevohof, 150 hektare Kijk, Speel en Doe Park het seizoen 1979. Voor de kinderen zijn er op beide Paasdagen om 13.00,14.00 en 15.00 uur eierzoekwedstrijden, waarna ze de gevonden eieren zelf kunnen beschilderen in één van de huisjes in het Kinderdorp. Dit jaar zijn er talrijke nieuwe ex posities te zien, terwijl ook de kin derboerderijen, tuinen en parken belangrijke uitbreidingen hebben ondergaan. Een grote - permanente - kleder drachtenshow is in het hoofdpa viljoen te bewonderen. Kleder drachten, die ook nu nog worden gedragen, aangevuld met mutsen uit heel Nederland, sieraden en andere voorwerpen, worden in schitterende taferelen gepresen teerd. In de hal van het hoofdpaviljoen is een grote Zwitserland-show te zien, op gezet door het Zwitsers Ver keersbureau. Nieuwe exposities van CEBECO-Handelsraad, RABO-bank en de Champignonin dustrie zullen binnenkort gereed komen. In het park zijn duizenden bloembollen gepoot en de Natio nale Coniferen tuin by het Akker- bouwbedryf wordt uitgebreid met ca. 1.1.00 soorten, waaronder zeer zeldzame exemplaren. In nauwe samenwerking rrt de Stichting Zeldzame Huisdierrassen en de Nederlandse Hoenderclub wordt op Flevohof een Centrum voor Ne derlandse hoenderrassen geves tigd. De eerste tomen hoenders zijn inmiddels gearriveerd. Er zijn al weer volop lammetjes, geitjes, biggetjes en kuiken te zien en een aantal nieuwe aanwinsten onder de siereenden. Kortom, in 1979 valt er weer van alles te kijken en te doen op Flevo hof. De Paasdagen zijn een goede gelegenheid met hele gezin te ko- men kennismaken met al het nieuwe dat Flevohof dit jaar te bie den heeft De prijzen zijn gelijk gebleven aan die van vorig jaar: f7,50 voor vol wassenen en f5.- voor kinderen (van 3 t.m. 12 jaar). Parkeren is gra tis. Het Jaar van het Kind 1979 was voor de Nederlandse Hartstichting aan- leiding om daarop in te haken met een geheel eigen thema, dat betrek king heeft op de gezondheid van de jeugd. Twee aspecten zijn daarin de moeite waard om door een breder publiek onder ogen te worden gezien. Het eerste is de vroege voorzorg ter voorkoming van hart- en vaatziek ten; het tweede betreft de aandacht voor het kind met een aangeboren hartgebrek. Voor het auditorium van de 961 plaatselijke afdelingen, comité's en consulentschappen van de Vrienden van de Hartstichting heeft dr. E. Dekker, medisch directeur van de Hartstichting, uiteen gezet waarom er voor dit thema werd gekozen. Voor de opvang van de 50.000 hartinfarcten, die ieder jaar in ons land ontstaan, beschikken we over ongeveer 200 ziekenhuizen, grotendeels met hartbewakingseenheden. We hebben meer dan 400 ambulances die zijn uitgerust met speciale apparatuur. We hebben zo'n 5000 huisartsen, 200 cardiologen en 1000 internisten. We hebben 9 cardiologische centra waar aan de lopende band wordt geopereerd raison van f 25.000.- per open hart operatie. Daarnaast hebben we nog luchtbruggen naar Houston, Genolier en Londen, die per jaar voor f 120.000 000 - op de betalingsbalans staan. We mogen blij zijn. dat we dat allemaal heb ben. Maar tegelijk moeten we be treuren, dat we het allemaal nodig hebben voor een ziekte, die voor een belangrijk deel te voorkomen zou zijn als er maar een vastbera den nationale poging toe zou wor den gedaan, aldus dr. Dekker In het jaar 1979 wordt opnieuw aan dacht geschonken aan de zo hoogst noodzakelijke preventie (voorzorg) en aan de noodzaak om met die preventie vroeg te beginnen Im mers: het hartinfarct, dat we nu met zulke ruime middelen behan delen en dat onzegbaar leed en vele honderden miljoenen guldens aan schade veroorzaakt, is het eindsta dium van een ontwikkelingsproces van vaatvemauwing (atheroscle- rose) van de kransslagaderen van het hart, dat begint in de jeugd Het schrijdt geleidelijk voort met het stijgen van de leeftijd, en het kan moeilijk of niet tot verdwijnen wor den gebracht als het er eenmaal is. Er gaat niets af, maar er komt wel bij! In 1976 deed de Wereld Ge zondheidsorganisatie een onder zoek in een vijftal Europese steden. In deze steden kon bij meer dan 75% van alle overledenen lijkope ning worden verricht. Vcotvemouwing begint al vroeg In al deze gevallen werd een nauw keurige meting verricht van de at- herosclerose in de kransslagaderen en van de grote lichaamsslagader. Het bleek dat in Europa de ather- osclerose al begint by kinderen van 10 tot 14 jaar. 12-14% van de kinde ren had al echte atherosclerotische haarden in de kransslagaderen (zgn. feibreuze plaques». Deze haarden nemen snel in aantal toe na het 20e jaar by de man en na het 30e jaar by de vrou w.Tussen het 25e en het 39e jaar komen by de man in deze haarden de eerste flinke ver nauwingen en verkalking tot stand. Tussen het 40e en het 69e jaar vinden we de atheroscleroti sche veranderingen in de kranssla gaderen by meer dan 90% van de mannen en vrouwen Ze ontstaan by de vrouw 10 jaar later dan by de man Op deze leeftyd neemt het aantal atherosclerotische haarden metc ompllcatles als kalkafzetting, zweervormlng. bloedstolsel en vaataj'sluiting sterk toe By de 70- jarigen en ouderen gaat dit proces nog verder door; vooral de verkal king m -emt dan sterk toe. Het har-" tinfarct. is een eindprodukt van een proces, dat vaak tientallen jaren eerder en by sommigen al in de kinderjaren begonnen is. Bestry- ding van het hartinfarct en zyn ge volgen zou het beste kunnen ge beuren door de preventie van het basisproces. Dat is de verandering van de kransslagaderen, die op jeugdige leeftyd en niet zelden al op de ldnderleeftyd begint en daarna zonder pardon geleideiyk voort schrijdt. Wil men de atherosclerose voorkomen of tenminste vertragen, dan moet men er vroeg by zyn. Welke mogeiykheden hebben we tot preventie? We weten, dat het optreden van atherosclerose wordt bevorderd door een hoog choleste rolgehalte van het bloed, hoge bloeddruk, de rookgewoonte, waarschyniyk ook door de hoe veelheid lichaamsvet en door be wegingsarmoede. Al deze risicofac toren hangen samen met leefge woonten. Dat zyn o.a. de aard van de voeding, zoutconsumptie, over voeding, roken de recreatie en ook wel de erfelykheid. Maar families hebben meer gemeen dan erfelyke eigenschappen, zy hebben een leefpatroon gemeen In dat leefpa troon groeien kinderen op: Wat zy in die eerste jaren leren eten biyft het hele leven een lekkerny Voor ons is het moeiiyk te begrypen, dat je in Siam by het binnen gaan van èen restaurant in een hok de hond aanwyst die je aan tafel wenst te krygen opgediend. Dat er mensen zyn voor wie slangen of levende In- sekten een delicatesse zyn. Teveel eten en roken Smaken worden in de jeugd ge vormd. Laten we proberen ze zo te vormen, dat wat gezond is ook lekker gevonden wordt. Te weinig beseffen we ook hoeveel moeite er wordt gedaan om de natuurlijke weerstand bij het kind tegen over voeding te doorbreken. Kinderen die hun bord leeg eten zijn brave kinderen. Als ze eenzaam, boos of droevig zijn, troosten we ze met zoetigheid. Als ze wat presteren belonen we ze ermee. Als ze dan later vetzucht hebben en toch niet langs de winkel met roomgebak heen kunnen lopen, vragen we ons af hoe dat komt. Ook de rookge woonte vinden onze kinderen niet zelf uit, maar we leren ze die gelei delijk en geduldig door ons voor beeld en soms ook door directe aanmoediging. In het onderzoek van 1977 bleek dat in 22% van de gevallen de kinderen hun eerste sigaret van hun ouders of oudere familieleden hadden gekregen. Voor vrijwel alle kinderen is die eerste kennismaking onaangena am, maar de aanhouder wint. De aandrang van het milieu gaat net zolang door, totdat er weer een verslaafde bij is. Er zijn aanwij zingen, dat <le neiging tot hoge bloeddruk ook al in de vroege jëugd beginnen kan. In een belang rijk onderzoek, dat voor de Hart stichting verricht is, kon me vrouw J. Ten Berge-van der Schaaf, schoolarts in Groningen aantonen dat vooral de kinderen van de moeders met hoge bloedd ruk speciaal gevoelig zijn voor zout. Zulke kinderen hebben een hogere bloeddruk naar mate zij meer zout gebruiken. In al deze omstandigheden si het kind de speelbal van de druk van zijn om geving. Het wordt tot al de ver keerde leefgewoonten met zorg opgevoed, of liever „afgevoed". Om die ontwikkeling om te buigen moet de gehele omgeving van het kind meehelpen in het gezin en daarbuiten. Daarbij speelt de school een be langrijke rol. De Hart-Stichting zou dan ook graag zien dat de afde lingen van de Vrienden van de Hartstichting in het komende jaar via de ouderverenigingen probe ren invloed uit te oefenen op de schoolgemeenschap, waaronder is te verstaan de leef- en werkge meenschap van kinderen en lera ren, maar ook van de ouders en van de schoolartsen Dat de ouders en de leraren het ro ken staken en dat de kinderen er niet aan beginnen; Dat de voeding die tijdens de schooluren wordt verstrekt of verkrijgbaar is, past in de preven tie van hart- en vaatziekten; Dat de meting van de bloeddruk wordt opgenomen in het onder zoek van de schoolarts; Dat deze ook een actief aandeel neemt in de bestrijding van de vet zucht; Dat aandacht wordt besteed aan het aankweken van liefhebberij in die vormen van lichaamsbewe ging, dit tot op hogere leeftijd kunnen worden volgehouden; Dat geprobeerd wordt vanuit de school ook een goede invloed te doen uitgaan op de leefgewoonten thuis. De Hartstichting wil verder pro beren de kinderartsen, de schooi en jeugdartsen en de leraren te be reiken, te informeren en te moti veren. Want zij ziet het mede als taak van deze groepen om van de kinderen op de scholen niet alleen gezonde kinderen, maar ook ge zonde volwassenen te maken. Im mers: preventie is beter dan luchtbruggen, is de mening van dr. Dekker. In 16% van de Nederlandse huis houdens, dat zijn circa 600.000 ge zinnen bezit men een postzegel- of muntenverzameling. Dit percen tage kan nog met vele procenten verhoogd worden met de verzame laars van mineralen, prentbrief kaarten, grammofoonplaten etc. Vaak heeft zo'n verzameling een behoorlijke geldswaarde. Vele ver zamelaars zijn niet of nauwelijk bewust van deze risico's, waaraan de met veel zorg en geld opge bouwde verzameling bloot staat. Zo kan de verzameling of een deel ervan bijvoorbeeld door brand of inbraak verloren gaan. Door zo'n ramp lijdt de verzame laar, die met toewijding en geduld zijn collecte heeft opgebouwd, vaak een gevoelig financieel ver lies. Er zal een behoorlijk bedrag nodig zijn om een gelijkwaardige verzameling aan te schaffen. Ver zekeren van een verzameling van enige waarde kan raadzaam zijn. Vooropgesteld dat de verzekering nimmer de emotionele waarde van een verzameling kan vergoeden, moeten wij ons bepalen tot de geldelijke waarde van de verzame ling. Bekijken wij de waarde van een postzegelverzameling dan zouden we aan de hand van diverse catalogi tot een redelijke waarde bepaling kunnen komen. Ware het niet dat deze catalogi ons niet ólles vertellen over de waardekenmer- ken zoals de eventuele dunne plek ken. en het al of niet gegomd zijn etc. „Oostblokzegels", die veelal uitge geven worden als propagandama teriaal, worden nogal eens overge waardeerd. Vandaar dat verzeke ringsmaatschappijen voor het taxeren van verzamelingen van grote waarde bijvoorbeeld boven f 15.000.-, gebruik maken van de diensten van experts. Afhankelijk van de maatschappij zijn de kosten van taxatie voor de verzekeraar of de verzekerde Bij een meningsverschil over de waarde van de verzameling kan er bij de meeste maatschappyen een tweede expert benoemd worden. De kosten van deze expert komen afhankelijk van hetgeen in de polis bepaald is, voor rekening van de maatschappij of de verzekerde. Voor verzamelingen onder bijvoor beeld f 15.000.- wordt de te verzeke ren som vastgesteld aan de hand van de inventarisatielijst, die veelal deel uitmaakt van het aan- Van de zyde van de Centrale Politie Verkeerscommissle wordt erop gewezen, dat er fietsen in de handel worden gebracht en gebruikt, die niet zyn voorzien van de wetteiyk voorgeschreven uitrusting, zoals bel, wit of reflecterend geel ach terspatbord en eventueel verlich ting De politie kan hiertegen op treden en men heeft er dan weinig tegen in te brengen, want in de wet staat precies aan welke eisen een fiets moet voldoen. Het ontbreken van de voorgeschreven attributen komt het meest voor by race- en trimfietsen, die oorspronkeiyk niet voor algemeen gebruik op de weg bestemd waren Er is reeds overleg gaande of in de wetteiyke voorschriften uitzonde ringen kunnen worden opgeno men, waardoor ontheffing wordt verleend voor bepaalde attributen by bepaalde soorten fietsen. Wie over de wetteiyke voorschrif ten en fiets-gedrag het naadje van de kous wil weten, kan zyn licht op steken by het boekje „Fiets- etiquette", dat door overmaking van f3.60 op postgirorekening nr. 234567 kan worden aangevraagd by de stichting, fiets! in Amsterdam vraagformulier. De maatschappij houdt het recht door middel van steekproeven toch taxatie te laten uitvoeren. Dekking Heeft men eenmaal besloten de verzameling te verzekeren dan zijn bil de meeste maatschappijen op basis van vervangingswaarde de navolgende risico's verzekerd brand/bllkseminslag/ontplofïïng; - storm; - de gebruikelijke water- en olieschaden; - rook, roet, plotseling uitgestoten door de haard; - in braak of diefstal met sporen van braak. De verzameling wordt verzekerd op basis van „herstel van de verzame ling" bij het gedeelteiyk verloren gaan van de verzameling, op basis van „volledige vergoeding" bij het geheel verloren gaan van de ver zameling. Ondanks de verzekering is het raadzaam de verzameling zo goed mogelijk te beschermen. De verzekeringsmaatschappij kan bij het verzekeren van zeer waarde volle vrzamelingen aanvullende ei sen stellen, met name op het terrein van de beveiliging. Deze eisen kun nen variëren van het aanschaffen van een brandkast tot het aanleg gen van een elektronische beveili ging tegen bijvoorbeeld diefstal. Ter voorkomingvan onderverzeke ring, ontstaan na ingang van de verzekering of na de laatste verho ging bijvoorbeeld ten gevolge van waardestijgingen of nieuwe aan schaffingen bestaat een overdek king, die kan variëren van plm. 10% tot plm. 25%. Hoewel de meeste verzekeringen worden afgesloten op postzegel- en muntenverzamelingen, is het in principe mogelijk elke verzame ling, die op geld waardeerbaar is te verzekeren. Zo hebben verschil lende maatschappijen reeds verze keringen afgesloten voor: poppen; oude kranten/tijdschriften; oud speelgoed; klokken; antieke post brieven; oude wapens; oude an sichtkaarten. Kom in de kas! Onder dit motto werd op zaterdag 7 april in alle be langrijke Nederlandse tuinbouw centra een „Open Dag" gehouden. Voor de tweede maal zetten bon derden tuinders op die dag de deu ren van hun kassen voor het pu bliek open. In de tuinbouwgebieden Gronin gen, Friesland, zuidoost-Drenthe, Vleuten (bij Utrecht), Aalsmeer, Roelofarendsveen, Rijnsburg, Pij- nacker, het Westiand, Voome Put ten en Noord Limburg kan een ie der de kassen binnenstappen. De bezoekers konden kennis nemen van de rijke verscheidenheid aan groente, bloemen en potplanten die de tuinbouw onder glas voort- brengt. De Nederlandse tuinders le veren niet slechts aan de Neder- 1 andse consument. Ook elders ln Eu ropa kan de huisvrouw vrijwel het Jaar rond produkten van hoge kwa liteit kopen, die uit Nederlandse kassen afkomstig zijn. Op de Nederlandse veilingen werd in 1978 voor circa twee miljard aan groente en fruit omgezet Van de bloemen, die in de Duitse winkels worden verkocht Is ongeveer 80% afkomstig uit de Nederlandse tuinbouwgebieden. Deze twee wit lekeurig gekozen cijfers duiden op bet ecnnomische belang van deze bedrijfstak. Veelvormig Tuinbouw in Nederland is een veel vormig bedrijf. Ze omvat teelt in de In Turkije werd de tulp rond de achttiende eeuw als een heilige bloem beschouwd. Tegen de tijd dat ze gingen bloeien werden er grote feesten georganiseerd, omdat de tulp de komst van het voorjaar aankondigde. Zodra tulpen van de bol afgesneden zijn, zijn het snij bloemen en hebben evenals alle an dere snijbloemen voeding nodig ara in de v a as helem a al open te komen. Enige Jaren terug is er een speciale voeding voor tulpen en andere snij bloemen van bol- en knolgewassen samengesteld Deze Chrysalsoort is Ideaal voor onder andere tulpen, irissen, freesla's, gladiolen, lelies, dahlia's en anemonen. De bloemen worden groter en komen prachtig op kleur Wanneer u zo'n mooie bos tulpen koopt, snijdt u ze dan op nieuw met een scherp mes schuin af en zet ze in een v aas gevuld met een Tulpen-Chrysal oplossing. Uw tul pen komen dan veel beter op kleur en blijven langer mooi. Let u wel even op de volgende pun ten: a. gebruik een schone vaas; b. 1 zakje Tulpen-Chrysal per halve li ter water; c. stelen schuin afsnijden; d. water niet verveisen; e. alleen bijvullen met een oplossing Tulpen-Chrysal; f. deze oplossing mag niet met metaal ln aanraking worden gebracht. Jonge Afrikanen Cees Derksen, de man die in Ouwe hands Dierenpark ln Rhenen ver antwoordelijk is voor de goede gang van zaken ln de zogenaamde Afri kaanse hoek, is blij dat zijn lieve lingen weer naar buiten kunnen. „Tegen Pinksteren komt er een Jonge giraf ter wereld En ook drie chapman-zebra's en één gravy. En niet met de spuit „gemaakt" zoals de vorige keer Allemaal langs de natuurlijke weg Puur natuur zoge zegd". aldus een trotse Cees, die In tussen de drie olifanten maar weer eens flink Inde olie zet. „Want dat Is het behoud van hun huid", zegt hij. Hieuw aquarium al apen In tegenstelling tot sommige anders luidende berichten ls het nieuwe ondergrondse aquarium, dat ln Ouwehands Dierenpark ln Rhenen ln aanbouw ls en dat tegen Pasen officieel wordt geopend, nü al voor het belangstelllnd publiek te bezich tigen. Het werk vordert wekelijks heel snel. Er komen steeds nieuwe bewoners bij. In totaal zullen die straks ondergebracht zijn in niet minder dan negen en dertig afde lingen! Het belooft op de G rebbe- berg één van de allermooiste aqua ria van Europa te worden. Hieuroow ooievaar mocht aiet beipen In de „Prins Maurits" vrije vlucht» volieère van Ouwehands Dieren park op de Grebbeberg ln Rhenen zorgt het ooievaarsechtpaar voor een uniek schouwspel Sinds enkele dagen is er een mast ln geplaatst van maar liefst 12 meter boog. Daarop werd met grove takken de zogenaamde „onderbouw" voor het nest geconstrueerd. Op verschil lende plaatsen ln de volière werd fijner materiaal neergelegd om de ooievaars gelegenheid te geven op die aangebrachte onderbouw hun nest te gaan bouwen. Het hele geval was nog maar ampertjes geplaatst en afgewerkt, of het ooievaarsman netje begon naarstig kleine takken aan te slepen naar het zich hoog ln de lucht bevindende platform Het vrouwtje zat in een boom toe te kijken. Toen ook zij aanstalten maakte om een handje te gaan helpen, werd ze zachtzinnig door de man te kennen gegeven, dat dit geen vrouwenwerk was. Ze mocht er niet aankomen. Nadat ze enkele malen door manlief van het ln aanbouw zijnde nest was „gewipt", legdezij zicherbij neeren bleef gelaten toekijken. Het paar is volwassen. Goede hoop dat er Jon gen kamen. open luchtop over het algemeen gro tere oppervlakten .tuinbouw ln de volle grond", zoals de vakterm luidt) en teelt in kassen; de glas tuinbouw Verder maakt men ln de tuinbouw onderstheid tussen „voe- dingstuInbouw" en .sierteelt". De voedlngstuinbouw levert groenten, fruit en champignons. De sierteelt voorziet ons van „voedsel voor het oog", ln de vorm van snijbloemen, potplanten, bloembollen en boom kweker ljp rodukten. Daarnaast kunnen worden genoemd de teelten van medicinale en aromatische kruiden. Totaal worden er niet minder dan zzo'n 1.800 houtige en 2.200 kruidachtige soorten tuin- bouwgewassen geteeld. Het aandeel van de tulnbouwpro dukten ln onze totale agrarische export, ter waarde van rubn f21 miljard in 1975, bedraagt zo'n 20%. Daarvan ls meer dan de helft te danken aan de produkten van de glastuibouw. En dan te bedenken dat die glastuinbouw maar onge veer 0,4% van onze totale opper vlakte landbouwgrond tot haar be schikking heeft. Duitsland grootste afr.eraer Van onze glasgroenten gaat liefst 80% naar het buitenland en van de sierteeltprodukten ca 70%. Daarbij is WestrDuitsland verreweg onze grootste afnemer. In de afgelopen vijfentwintig Jaar is de glastuinbouw sterk uitgebreid de zo'n verdubbelde tot ruim 7800 ha ln 1976 -, terwijl de tuinbouw in de veile grond met zo'n 10.000 ha inkromp. In de groenteteelt onder glas overheersen al enige tijd toma ten, komkommers en sla, de zgn. „grote drie". Overigens wordt de laatste Jaren hard gewerkt om deze overheersende rol wat af te zwak ken. Gewassen als paprika, augurk en aubergine, en in mindere mate radijs, rettich (ramenas). ijsberg sla, courgette, hebben snel aan bete kenis gewonnen. Het Westiand (.glazen stad is het bekendste en. belangrijkste tuin bouwgebied. Wie graag meer wil weten over de glastuinbouw in ons land zal veel informatie kunnen vinden ln de gratis te verkrijgen brochure „Tuinbouw onder glas". Vermeld deze titel op een briefkaart en stuur die aan de Infotiek van het ministerie van Landbouw en Visse rij, Bezuidenhoutseweg 73, Den Haag. U krijgt (even geduld a.uh.) de brochure dan thuisgestuurd. De Bomenstichtlng wijst in een uitvoerig, deskundig overzicht^ evenals andere stichtingen, op de funeste invloed van de grote hoe veelheid zout op de bomen. Dat er rijkelijk met zout is gestrooid in de afgelopen winter is algemeen be kend. Hoe meer neerslag hoe beter, want dan wordt bet zout ln de bodem weggespoeld, aldus de stichting. Zand laat het zout redelijk goed wegspoelen; kiel en veen houden het veel langer vast Ais bomen ln het voorjaar veel kleinere bladeren krygen dan ln voorgaande Jaren en de Waderen ln de zomer bruine randen vertonen en mogelijk af sterven, Is dat een gevolg van zout schade. Afscherving van de bast aan de wegkant is waarschyniyk een gevolg van ln de winter opge spatte pekeL Een bocanveraorger kan de schade beperken. Vanaf het voorjaar tot de tyd, dat een boem volop in blad staat, ls de kans groot dat een bamra gaat bloeden als hij byv. door snoeien wordt bescha digd. De voornaamsteoorzaakhiervan is, dat er als gevolg van de wortel actt- viteit vóór het uitlopen van de bla deren een zekere „overdruk" van sap ontstaat ln wortels, stam en takken van de boom. Dit vocht kan voorlopig nog geen uitweg vinden vla verdamping bladeren zitten nog ln de knop), maar wèl door ont stane wonden. Nu treedt dit bloeden niet bfj alle bcmen ln even sterke mate op; en het wordt bovendien beïnvloed door groeiplaatsamstandigheden (zoals de vochtvoorzlening) en is tevens afhankelijk van de houtsoort By de soorten paardekastanje, iep, popu lier, wilg, esdoorn, noot en berk komt het echter algemeen voor. Bij de laatste drie kan het gebeuren dat de boom ais gevolg van een zware beschadiging zelfs doorbloedt Indirecte schade kan worden ver oorzaakt doordat zich in het sap, dat uit de wond lan^ de bast af stroomt bacteriën ontwikkelen die vaak giftige stoffen afscheiden die bast- en cambiumweefeel kunnen doden. Hierdoor ontstaan na enige tyd soms meterslange wonden, mot alle nare gevolgen van dien. Het is dus raadzaam ln ieder geval bij de genoemde houtsoorten pas te snoeien als de boom volop in blad staat en het sap door de kroon kan worden verdampt

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 19