HALVE EEUW BMW NIEUW BIJ AMERIKANEN auto Dieselen met Peugeot UW RIJBEWIJS Üktueel Michelingids Onderweg '•v Autofabrieken en Im porteurs verrassen de vak-journalisten te genwoordig nog al eens op lectuur en foto's van automobielen uit de beginjaren tot nu toe. Dat is een interessante zaak, want bulten de oldtimer-fanaten weten weinigen van ons hoe de eerste automobielen er uit zagen en hoe de technische aspecten waren. Om die allemaal op te diepen en uitvoe rig te beschrijven zou den per merk al pa gina's nodig zijn. Dat kan dus niet. Wat uiter aard wel kan is uit de pers-documentatie en het fotomateriaal wat te selecteren en dat in een kort résumé te vertel len. Nu op dit moment be staat BMW 50 Jaar. In die 5 decennia is heel wat tot stand gekomen. Met ups en downs. De laatste kritieke fase was in de zestiger jaren toen BMW de grote sprong moest gaan maken van de kleine 700 naar de grote 1500. Dat speelde zich af in 1962/63. Ge lukkig was de nieuwe 1500, die snel gevolgd werd door een 1800, een 1600 en een 2 liter een schot in de roos. De nieuwe modellen volgden elkaar snel op en by BMW is het op dit moment zo dat de vraag veel groter is dan de produktie-capaciteit. By BMW herkent men altyd het markante voorfront dat in de loop der Jaren, met het lager worden van de voor kant van de auto, stilis tisch aangepast werd. Ook het witblauwe merkembleem is altyd hetzelfde gebleven. Eind 1928 kwam de Fahrzeugfabrik Eise nach in handen van BMW dat de afkorting is van Belerische Motoren Werke. In Eisenach, dat in Oost-Dultsland ligt werden na de 2e wereld oorlog nog EMW's ge maakt. (een afkorting van Eisenacher Moto ren Werke) Dat waren identieke auto's maar men had het embleem van het beroemde merk gewyzigd. In München en Dingolflng -waar vele jaren de Goggo's en de Glas automobielen van Hans Glas gefabriceerd werden- lopen nu vele modellen van de band. De foto geeft 50 jaar BMW automobielbouw weer. De 6 afgebeelde modellen, de eerste drie zyn voor-oorlogs, de laatste drie stammen uit het na-oorlogse tyd- perk tot nu. Het zyn een Dixi 1929, een 303 uit 1933 de 326 uit de 2e helft van de jaren der tig, de 502 uit de vyfttger jaren, dan de 02 ry die omstreeks de wisseling van de jaren 60/70 grote furore maakte en de nieuwste generatie 728/733. Selfservice aan de pomp kan ook zo z'n problemen geven. Benzine-maatschappijen zijn tot zelfbediening overgegaan om het tekort aan personeel op te vangen. Een prettige bijkomstigheid voor de automobilist is dat hij ongeveer 4 cent minder betaalt per liter. En dat is op een tank van 50 liter al tijd nog 2 gulden. Vrij gemakkelijk verdiend niet waar? Maar het be- wegwijzeren moet dan wel zo zijn dat het uitgesloten is dat men ver keerde brandstof tankt. In Amstelveen reed een automobi list voor een pomp met het op schrift ,juper". Hij nam de slang uit de houder en liet de tank vollo pen. De beheerder of een andere aanwezige functionaris was bui ten in gesprek met een klant en at tendeerde hem terloops er op dat hij 2-takt brandstof aan het tan ken was i.p.v. de gewenste super- benzine. De pompen bleken vernieuwd te zijn en hij was er nog niet toe ge komen het juiste opschrift aan te brengen, waardoor deze op zich niet ernstige fout gemaakt kon worden. Nu is een halve liter 2-tact olie vermengd met 25 liter benzine in de tank van een auto die een 4-takt motor heeft niet zo'n pro bleem. Hoogstens is het te zien aan een rookpluim bij gas geven of gas loslaten. Wei is deze mengbrand- stof ongeveer 14 ct. per liter duur der dan super-benzine. Coulant was geweest dat de man van het pompstation dat verschil in mindering bracht. Maar nee hoor. Voor zijn fout moest de au tomobilist wel betalen. Een rare gang van zaken, waarmede de benzine-maatschappij het zeker niet eens zal ziin De grote Franse bandenfabriek Michelin is zeer aktief op het ter rein van landkaarten en gidsen. .Ieder jaar worden de Michelin Gidsen bygewerkt en heeft de ko per een breed overzicht aan in formatie over hotels, restaurants, garages etc. Te veel om op te noemen. In de Guide Michelin Benelux zijn 85 plattegronden af gedrukt van steden en hun voor steden met toegangswegen. Wat hebt n meegekregen vu 5M miljoen kg zont? Het is békend, de winter 1978/1979 is een van de strengste gëweest in deze eeuw. Behalve lage tempe raturen, werden de achter ons liggende maanden ja nuari en februari echter vooral gekenmerkt door extreme hoeveelheden sneeuw die zijn gevallen en door de veelduldige, he vige „ijzel-buien" Ette lijke malen raakte het openbare leven ontwricht en verlamd, door de ijzige greep van de winter. Nie mand zal de problemen vergeten waarmee geïso leerde steden en dorpen te kampen hebben gehad. En heel autorijdend Neder land herinnert zich leven dig hoe moeilijk het vaak was om naar het werk en weer thuis te komen. Ge lukkig heeft de enorme in zet van al die medewerkers van Rijkswaterstaat, pro vincie en vele gemeente lijke diensten het kwaad zoveel mogelijk beperkt. De hoofdwegen bleven in de meeste gevallen redelijk tot goed berijdbaar. Dank zij het strooien van zo'n 500.000 ton, ofwel 500 mil joen kg wegenzout. De schade door aanrijdingen en slippartijen loopt in de tientallen miljoenen guldens. Minder be kend is misschien, dat door de gi gantische hoeveelheden wegen- zout, naast de schade aan het mi lieu, voor nóg een forse schade post wordt gezorgd. De kombina- tie van zout en vocht is nu een maal de grootste vijand van elke auto. De direkt zichtbare schade door roest aan karrosserie. w.o. koplampranden, bumpers, wiel doppen, sierstrips etc. bedraagt naar schatting reeds tientallen miljoenen guldens. Daarbij komt nog zeker een veelvoud van dit bedrag aan gevolgschade, die ontstaat door bepaalde onderde len op dit moment zó door deze extra-agressieve korrosie zijn aangetast, dat ze binnenkort ge repareerd of zelfs vervangen moe ten worden, b.v. electrische in stallatie, remmen, ruitenwisser- motoren, sloten etc Vele malen groter is de schade door de waar devermindering van onze auto's. Deze zal voor elke auto verschil lend zijn, maar moet toch gauw worden begroot op enkele hon derden guldens of méér Op dit moment kan deze schade door het invreten van roest nog worden beperkt, misschien zelfs helej-maal voorkomen. Maar dan General Motors zal binnenkort een nieuwe ge neratie van kleine Amerikaanse wagens in Eu ropa introduceren. Deze modellen zijn voorzien van voorwielaandrijving en een dwarsgeplaat- ste vier cylinder of zes cylinder motor in V-vorm. Op bijgaande foto van het aandrijfagregaat van de Chevrolet „Citation" herkent men de tand heugel stuurinrichting, de McPherson voorwie lophanging en de geventileerde remschijven. De nieuwe series zullen in verscheidene caros- serie-uitvoeringen leverbaar zijn. hebben de afmetingen van een Europese middenklasse wagen. moet de autobezitter wel maatre gelen nemen. Grondig reinigen is het eerste wat nu moet gebeuren. Goed wassen met ruim water is nodig om de zoutaanslag op de laklaag van Uw auto te verwijde ren. Bij voorkeur met een krach tige waterstraal om ook in naden en hoeken grondig te kunnen rei nigen. Nog beter is het, om ook de onderkant van de auto goed schoon te maken. Dit kunt u ook laten doen, wellicht bij uw garage maar zeker bij het dichtstbij zijnde Tectyl Station, waar men d.m.v een hogedrukreininger uw auto echt vakkundig schoon maakt en tevens controleert of de afwateringsgaten nog open zijn. De kosten hiervan bedragen on geveer f 50.-. Is de eerste eenmaal goed schoon, dan is het tijd voor een nauwkeurige kontrole. Voor hen die de voorgeschreven jaar lijkse herhalingsbeurten hebben laten uitvoeren zal deze reiniging veelal voldoende zijn. Het kan echter ook anders. Is de roestwe- rende laag op de bodem, wielkas ten e.d. nog intakt? Hoe staat het met de roestvorming op andere plaatsen? In de portieren? By de koplampen? In het dragende ge deelte van de karrosserie? De Tectyl-ealer kan u dit precies vertellen. Kan u adviseren om een beperkte Tectyl-nabehandeling van de meest vitale delen te laten uitvoeren. Dit kost, afhankeiyk van het type auto, tussen de f 100.- en f 150.-. Misschien is het echter zaak. om meteen een kom- plete Tectyl ML-behandellng te laten uitvoeren Waarbij alle holle ruimten van de auto, onderzijde, wielkasten e.d. tegen roest wor den beschermd. Dit kost dan, ook weer afhankelijk van welke auto u heeft, f200- f300- Natuurlijk kunt u ook zelf het no dige doen om de schade te beper ken. Behalve zorgvuldig schoon maken en ontroesten kunt u be paalde plaatsen b.v. bumpers, wieldoppen, grill, koplampran den, scharnierende delen, etc te gen verdergaanse roest bescher men met Tectyl, verkrygbaar in spuitbussen en kleinverpakking. Om ook moeilijk bereikbare plaatsen goed te kunnen behan delen, zyn de spuitbussen Tectyl Amber en ML voorzien van een extra spuithulpstuk. Alvorens u begint lees de ge bruiksaanwijzing op de spuitbus goed door! Voor de verschillende plaatsen en materiaalsoorten van uw auto, zijn er verschillende soorten Tectyl Las- en felsnaden kunt u het beste behandelen met Tectyl ML. Dit heeft sterk water- verdringende eigenschappen. Tectyl ML is ook het produkt by uitstek voor profielkokers van motorkap en kofferdeksel. U ge bruikt hierbij het spuithulpstuk. Achter sierstrips, antennnebe- vestlging, spiegelbevestiging spuit u een ruime hoeveelheid Tectyl, zodat die goed tussen alle kwetsbare naden kan kruipen. Binnenkanten van de voor- en achterbumper spuit u met behulp van het spuithulpstuk in. Met een schone doek en eventueel wat Tectyl verwijderaar neemt u de overtollige resten weg. Aan siytage onderhevige onder delen zoals wielkasten en onder zijde van de auto werkt u by met de Tectyl-Bodysafe. Mocht reeds roest aanwezig zijn probeer dit eerst zoveel mogelijk te verwy de ren en behandel dit ooppervlak eerst voor met Tectyl ML. Kijkt u vooral ook eens onder de vloerbedekking. U zou niet de eerste zijn die juist déér roest ontdekt. Hoewel sneeuw en pekel groten deels zijn verdwenen, is dit geens zins het geval met de hierdoor ontstane schades en storingen. Dageiyks openbaren zich nog storingen aan sloten, scharnie ren, ruitenwissermotoren, ver lichtingsschakelaars etc. Ter be strijding hiervan is onlangs een nieuw universeel produkt ont wikkeld, t.w. Valvoline 1299. Dit is vochtverdrijver, smeermiddel, antiroestmiddel, kruipolie en rei niger in één. Mack, een fabriek van zware vrachtauto's en hier op de markt niet zo geweldig bekend, en Re nault bedrijfswagens hebben een overeenkomst op commercieel en technisch gebied getekend. De samenwerking houdt in dat Mack in Amerika het midden- programma van Renault Véhicu- les Industriels zal gaan verko pen, daarbij inbegrepen Canada. Overeenkomsten in de auto branche tussen fabrikanten in de verschillende werelddelen wor den veelvuldiger. Volkswagen in Duitsland is bezig met het uitvoeren van een diver sificatie programma. Dat impli ceert het overnemen van con cerns die zich op ander indus trieel terrein begeven. Men is be zig geweest met Nixdorf Compu- tor, maar dat gaat niet door. Wel werd de Triumph Werke A.G. overgenomen, die al een groot belang had ia de Adlerwerke. Deze fabrieken zijn belangrijke producenten van kantoormachi nes o.a. typemachines, rekenma chines en kleine computersys temen Alle auto-fabrikanten ter wereld hebben het vorige jaar gezamen lijk 41.7 miljoen auto's gefabri ceerd. Ten opzichte van het jaar daarvoor 1977, een toename van ca. 1 miljoen stuks. Het aandeel van de personenauto's in het to taal van 1978 bedroeg 31.3 mil joen. Het jaar daarvoor kwamen er 30.7 miljoen personenauto's uit de fabrieken, een stijging met ongeveer 2%. De drie belangrijk ste produktiecentra op de wereld zijn de EEG, de VS en Japan. Van de EEG is W. Duitsland de groot ste, gevolgd door Frankrijk, Ita lië en Engeland. De VS zijn de 2e grootmacht en Japan volgt op de 3e plaats. In Engeland gaat Shell banden en accu's verkopen. Dit gebeurt via een aantal geselecteerde ben zinestations. Echter geen banden onder eigen merk, maar uitslui tend bekende merken als Dunlop en Michelin. De definitieve be slissing is afhankelijk van een proefperiode die inmiddels van start is gegaan. BASEL, maart. - De Dieselrace is in volle gang. En de ombuiging van het image dat Diesels jaren achtereen droegen evenzeer. Was een Diesel een jaar of vijf geleden nog een „taxi", tegenwoordig wordt het al bijna als sta- tus-symbool beschouwd voor de energie- en milieube wuste zakenman. Terecht, want zeker wie met de sel heeft gereden zal moeten be- nieuwste Peugeot 604 Turbo Die- amen dat dieselryden een heel Veka in Best, een onderneming in verkeersleermiddelen, heeft een uitgave het licht doen zien, waarin alle leerstof voor het behalen van het rijbewijs behandeld wordt. Sa menwerking met instanties op het gebied van de rü-op- leiding zorgden er voor dat dit leerboek een gedegen wetenschappelijke basis heeft. Het 160 pagina's tellende boekwerk kan gebruikt worden naast of in plaats van de tot dusver aangeboden boekwerken. Veel foto's, teke ningen, schetsen en verklaringen bij de afbeeldingen maken dat de leerling die z'n rijbewijs wil halen, daar een goede hulp bij heeft ,,Het rijbewijs" is verkrijgbaar bij de rijschool en bij de boekhandel en deprijs bedraagt f 13.90 nieuw licht werpt op autorijden. De 604 Diesel Turbo maakt name lijk gebruik van de enkel - jaren geleden geïntroduceerde 2^04 cc Peugeot viercilinder Dieselmo tor, welke als extra in de 504 mo dellen kon worden besteld. Alleen monteerde Peugeot een uitlaat gas-turbo - een door de uitlaat gassen aangedreven compressor - op de motor. Daarmee wordt meer lucht in de cilinders ge pompt en kan mede dankzy te vens wat extra geïnjecteerde die selolie een hoger vermogen wor den bereikt en - nog belangijker - een hoger motorkoppel. Zodoende levert de 604 diesel turbo 80 pk (59 kW), terwyi de 504 „2300 D" het tot 64 pk brengt. In ieder geval werd de 604 er de snel ste in Europa op de markt ver- krygbare Diesel door: 157 km/h bedraagt zyn topsnelheid, en met vyfbak acceleert de wagen in 17,5 sec. naar 100 km./h. Opvallendste eigenschap van deze zowieso erg stille Diesel: men voelt niet wan neer de turbo in werking treedt, zo gelykmatig is het koppelver loop. En zuinig zal de wagen ook wel zyn want dat is Diesels al ja ren eigen. We gooien het op moei teloos 1 op 10,5. Importeur Nefkens denkt over enkele maanden met de levering van de wagen te kunnen begin nen, voor een prijs die vermoede- ïyk rond de 36.000 gulden zal lig gen. Ook de 305 Diesel is inmid dels verschenen en deze tot byna 1600 cc vergrote motor zal qua prestaties niet hoeven onder te doen voor de VW Golf Diesel: de 305 D levert namefijk 49 pk, slechts 1 pk minder dan de Golf D. Prijsidee: net onder de 20 mille

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 15