Veel schriftelijke vragen tijdens raadsvergadering G.S. Beslissen over geschil met Holten STER-reclame, kabel-t.v. en N.O.S. in centrum van discussies Kievitseieren zoeken en rapen tot 6 april HOLTENS NIEUWSBLAD - 23 MAART 1979 - PAG. 5 )penheid van bestuur Vat de schriftelijke vragen betreft ;wam allereerst aan de orde een raag van de PvdA-fractie inzake et nogal lang uitblijven van een oor Ben W indertijd toegezegde ota betreffende de door de raad ewenste openheid van bestuur. \an dit onderwerp is tijdens de Verkiezingscampagne vóór de ge meenteraadsverkiezingen door vrijwel alle politieke partijen nogal wat aandacht besteed en bij het samenstellen van het College van B én W verklaarde CDA en Gemee ntebelang vorig jaar met name op idit punt overeenstemming te heb- jben bereikt. [Nadat de PvdA-fractie tijdens de jalgemene beschouwingen voor de begroting 1979 hierover reeds vra- 'gen had gesteld, waarop het Col lege toen als excuus aanvoerde dat de wethouders net waren aange treden. kwam de heer A. Moeliker j.l. maandag hierop nog eens terug. ..De nadruk waarmede alle in de raad vertegenwoordigde partijen de openheid en openbaarheid aan de orde hebben gesteld moet voor het college toch zeker wel een vin gerwijzing zijn geweest dat de raad met het op de lange baan schuiven van een nota inzake openheid en openbaarheid geen genoegen zo.- nemen. We zouden dan ook gaarne van u vernemen hoever het op dit moment met genoemde nota is. Als we goed geïnformeerd zijn ligt de nota gereed. Is dit juist en zo ja. waarom is deze dan niet met de meeste, spoed in de raad of in de commissie Algemene en Bestuur lijke Zaken gebracht? In welke raadsvergadering zal deze nota worden opgenomen?" aldus de heer Moeliker. Niet eenvoudig Namens het College gaf burgemee ster Mr. W.H. Enklaar ten ant woord; „het formuleren van de wij ze. waarop ook op gemeentelijk ni veau. de openheid en openbaarheid het beste kan worden gediend is toch niet zo eenvoudig als men aanvankelijk zou denken, omdat verschillende aspecten in de over wegingen moeten worden betrok ken. teneinde de praktische uit voerbaarheid te beoordelen. Het is inderdaad juist, dat de C.D.A -fractie en Gemeentebelang in onderling overleg omtrent een aantal uitgangspunten t.a.v. open heid en openbaarheid overeens temming hebben bereikt en tot conclusies zijn gekomen. Het feit, dat andere zaken ons de laatste maanden nogal intensief hebben bezig gehouden heeft er toe geleid, dat het opstellen van een de finitieve nota nog niet heeft plaats gevonden. Wij hebben daarbij naar blijkt de prioriteiten anders ge steld, dan u zou hebben gewenst. Dat spijt ons. Het is niet zo, als u veronderstelt, dat de nota voor be handeling gereed ligt. Met name redactioneel is de notitie nog niet in dat stadium, dat op grond daar van reeds een beleid kan worden gevoerd. T a v. de geformuleerde conclusies bestaat er binnen ons college een grote mate van overeenstemming. Wij zullen er naar streven in een af zonderlijk te beleggen vergadering van de commissie A.B.Z. in de maand april, deze conclusies aan de orde te stellen. In deze conclu sies zijn onze beleidsvoornemens neergelegd. Afhankelijk van de uitslag van dit beraad in de commissie A.B.Z. kan worden bepaald in welke raadsver gadering de onderwerpelijke nota kan worden behandeld. Vakaturebank-spel-o-theek ..In de algemene beschouwingen voor de begroting 1979 hebben wij o a. aangekaart. a een vakaturebank in bijv, de bi bliotheek, en b de instelling van een zgn. spel-o- theek. In uw antwoord liet u ons weten de spel-o-theek aan te kaarten by de plattelandsbibliotheek en verder zou het college zich oriënteren op een vakaturebank Mogen wij van u vernemen of u zich inmiddels al in verbinding hebt ge steld met de plattelandsbibliot- h<>ek om over een spel-o-theek te praten en zo ja, wat was het ant woord van de bibliotheek. Tens lotte zouden we dan ook gaarne nog vernemen hoe het college thans over de vakaturebank denkt." aldus luidde vervolgens de tweede vraag van de PvdA-fractie Hierop gaf mr Enklaar als ant woord: ..Inderdaad zijn bij de behandeling van de begroting voor het diens tjaar 1979 door de diverse fracties een aantal vragen gesteld. Helaas is het tot op dit moment nog niet mogelijk geweest om ons over al deze vragen nader te beraden c q. hierover een beslissing te nemen Dit geldt ook voor de door u ge noemde onderwerpen. Wij zeggen u toe. dat wij thans binnen afzienbare tijd aandacht zullen schenken aan de door uw fractie gestelde vra genv. Tijdens de j .1. maandagavond ten gemeentehuize gehouden openbare raadsvergadering was vrijwel even veel tijd ge moeid met de behandeling van 17 ingekomen stukken en met de beantwoording door B en W van een aantal schrifte lijk door de raad gestelde vragen dan met de rest van de in totaal 16 agendapunten. Gebouw „De Halm" voor sociaal-cultureel werk? Eveneens namens de PvdA-fractie stelde de heer Moeliker een schrif telijke vraag met de suggestie de gebouwen van de voormalige broodfabriek „De Halm" aan te kopen en als dorpshuis in gebruik te nemen voor sociaal-culturele ac tiviteiten. „Het behoeft geen betoog dat onze gemeente op gebied van sociaal en cultureel werk zeer stiefmoederlijk is bedeeld. Bezuinigingen in Den Haag hebben ertoe geleid dat de nieuwbouwplannen van de Stich ting voor Sociaal en Cultureel Werk op de lange baan zijn geschoven en het lijkt een realiteit dat het nog wel erg lang zal duren alvorens Den Haag de benodigde middelen voor een nieuwbouw prijsgeeft Veel gemeenten hebben deze situa tie zelf ook wel onderkend en heb ben zelf de benodigde middelen bij een vergaard om gemeenschaps voorzieningen te treffen. Uit be trouwbare bron hebben wij verno men dat op niet al te lange termijn het gebouw van „De Halm" weer te koop zou komen. Wij willen het Col lege vragen wat zij er van denkt om dit. pand aan te kopen en aan te wenden voor het sociaal cultureel werk in Holten." aldus Moeliker „Ook wij hebben bij geruchte ver nomen, dat het gebouw „de Halm" opnieuw te koop zal worden aan geboden. Het is ons evenwel niet bekend op welke termijn dit zal ge schieden. Nog afgezien van de vraag in hoeverre het complex ge schikt is voor het door de fractie beoogde doel. zijn wij van mening, dat ons op dit moment de fina nciële middelen ontbreken om tot de aankoop van dit gebouw over te gaan. Voor de uit de aankoop van het gebouw voortvloeiende kapi- taallasten en de jaarlijkse exploita tiekosten kan in de begroting voor het dienstjaar 1979 geen ruimte worden gevonden. In hoeverre zulks wel mogelijk zal zijn in de be grotingen voor volgende jaren kunnen wij thans nog niet beoorde len. Onze verwachtingen dienaan gaande zijn nog niet hoog gespan nen. Zoals wij u reeds bij de bean twoording van de algemene be schouwingen op de begroting 1979 meedeelden, zijn de subsidiemoge lijkheden op dit moment beperkt, zo niet nihil. In verband hiermede achten wij het op dit moment niet mogelijk het onderhavige pand aan te kopen," was het antwoord hierop van burgemeester Mr W.H. En- klaar. Ten aanzien van de bewering van Mr. Enklaar als zouden de fina nciële middelen ontbreken bleek de heer Moeliker een geheel andere mening te zijn toegedaan „We beschikken in Holten over een flink bedrag dat bestemd is voor zgn. bovenwijkse voorzieningen. Wij zijn van mening dat we in Zwolle goede kans maken deze gel den voor dat doel te mogen gebrui ken. Bovendien zou bij aankoop van „De Halm" het Paalhuus weer tè gelde kunnen worden gemaakt en zou ook de opbrengst wegens verkoop van het postkantoor aan de PTT voor dit doel kunnen wor den gebruikt", aldus Moeliker Wethouder Warrink echter vond het nog wat vroeg nu al over aan koop van „De Halm" te praten om dat hierover alleen maar wat ge ruchten de ronde doen. „Als we echt iets aan de huisvesting voor sociaal en cultureel werk zullen doen zullen we ook wel de nodige wegen vinden om daarin te voor zien maar ik voel niet veel voor ad hoe beslissingen. Mr. Enklaar sloot de discussie tenslotte af met de opmerking begrepen te hebben van de PvdA. „Denk aan deze sugge stie". Geen extraatje „De tijd van nauwelijks begaan bare besneeuwde en beijzelde we gen ligt naar wij hopen voor dit jaar achter ons We weten dat de men sen van gemeentewerken zich bij nachten ontij hebben ingezet om er voor te zorgen dat de ongemakken tot een minimum beperkt bleven. Onder vaak barre omstandheden hebben zij daarvoor gezorgd, ter wijl de meeste van ons nog op één oor lagen. De fraktie van de Partij van de Ar beid wil daarvoor haar erkentelijk heid uitspreken aan de mannen van gemeentewerken en wil daarbij tevens het voorstel doen om aan hen die aan de gladheidsbestrij- ding enz. hebben meegewerkt een extraatje te geven van f70.- als blijk van waardering voor het feit dat zij ten behoeve van de gemee nschap zulk belangrijk en ondank baar werk hebben gedaan. Wan neer tot dit extraatje besloten wordt zouden we daarbij willen voorstellen dit ter gelegenheid van de Pasen te doen uitbetalen. Het lijkt ons dan niet meer aannemelijk dat dan de sneeuwploeg nog eens moet aantreden. Wij hopen dat het College dit voorstel wil overnemen en in de raad zal brengen". Aldus een vraag van de heer A Moeliker (PvdA). Namens het Col lege reageerde burgemeester En klaar hierop als volgt: „Naar aanleiding van de door de heer Moeliker namens de fractie van de PvdA gestelde vraag delen wij u het volgende mede De bij de fractie opgekomen gedachte heb ben wij reeds overwogen, voordat deze door middel van een schrifte lijke vraag aan ons werd voorge legd. Wij hebben echter geen vrij heid kunnen vinden aan deze ge dachte gehoor te geven. Wij kunnen echter goed begrijpen, dat een der gelijke gedachte bij u opkomt en evenals u hebben wij veel waarde ring voor de wijze waarop en de in zet waarmee de betreffende men sen van gemeentewerken onder barre weersomstandiheden zich van hun taak hebben gekweten bi; de gladheidsbestrijding. Wij heb ben daar ook reeds in een èerdei stadium uitdrukking aan gegeven Dit neemt niet weg, dat wij menen dat aan deze suggestie geen gevolg kan worden gegeven in verbanc met de daaraan verbonden conse quenties. Hierbij valt ondermeer te denken aan situaties waarin van personeel van het G.E.B extra in spanning wordt gevraagd in ver band met schade aan het electrici- teitsnet ten gevolge van storm e.d. Dergelijke situaties hebben zich in het verleden meermalen voorge daan. Het is nauwelijks mogelijk ten deze vooraf grenzen te trekken. Het is vanzelfsprekend, dat in der gelijke situaties de gemaakte overuren met de daarbij behorende toeslag vergoed worden". Zowel d-e heer E.M. v. Schooten (GB) als de heer J. de Waard (VVD) verklaarden zich in het antwoord van B en W geheel te kunnen vin den. De heer H.J. Westerik (CDA] zei over deze materie reeds een persoonlijk gesprek te hebben ge had met burgemeester Enklaai waarbij ook hij was bezweken voor de argumenten van de precedent werking. Burgemeester Enklaar zei tenslotte wel wat te voelen voor een bedankbriefje maar dat hoefde van de heer Moeliker weer niet. Bestemmingsplanforum Tenslotte stelde de P.v.d.A.-fractie de volgende vraag omtrent het be stemmingsplanforum: Tijdens de raadsvergadering van 22 januari jl. heeft de Raad met de stemmen van de Partij van de Ar beidsraadsleden tegen het be stemmingsplanforum opnieuw bemand De discussie omtrent de benoe ming van de leden van dit forum ligt. nog vers in het geheugen ver onderstellen wij Een ons inziens al leszins redelijk voorstel de benoe ming uit te stellen en ons eerste eens te bezinnen op de vertegen woordiging in dit forum werd in eerste instantie dringend ontraden door de voorzitter met het argu ment, dat hij het forum binnenkort nodig had. Een op zich goed argu ment, ware het niet dat het forum eerst op 4 april a s. bij elkaar komt, zodat we in de raadsvergaderingen van 19 februari en 19 maart nog de tijd hadden gehad om ons over de samenstelling van het forum te buigen. Het argument van de voorzitter dat het forum de 22e januari benoemd moest worden omdat hij het bin nenkort nodig had vinden wij dan ook zeer misleidend en kan de stemming op de avond van de 22e januari onevenredig en naar thans blijkt op in onze ogen onterechte wijge hebben beïnvloed Wij zouden gaarne van het college vernemen of zij van mening-is die avond correct te hebben gehan deld? Namens het college antwoordde burgemeester Enklaar: Nu een vergadering van het bestemmingsplan-forum is uitge schreven voor 4 april a.s. is het on juist te stellen, dat de raad zich nog in de vergadering van 19 maart had kunnen buigen over de samenstel ling van het bestemmingsplan forum Op de dag dat de raad ver gadert zijn de stukken reeds aan de forumleden verzonden. Wilde met een eventuele nieuwe samenstel ling voor de eerstkomende verga dering van het bestemmingsplan forum rekening kunnen worden gehouden dan zouden de leden uit erlijk in de raadsvergadering van 19 februari jl. moeten zijn benoemd. Dit zou niet mogelijk zijn geweest, omdat eerst moet worden besloten over een eventuele nieuwe samens telling c.q. wijziging van verorde ning regelende de taak en de sa menstelling van het bestemmingsplan-forum. Eerst daarna zouden wij de verenigingen en instanties hebben kunnen ver zoeken kandidaten voor benoe ming op te geven, die dan in een volgende raadsvergadering zouden kunnen worden benoemd. Hierbij mag niet vergeten worden, ■Jat het opgeven van kandidaten Joor verenigingen of instanties ge- ■uime tijd vraagt, hetgeen heel be grijpelijk is omdat in de meeste ge vallen niet wekelijks vergaderd wordt door deze verenigingen en nstanties. Het zal u uit het vorens taande duidelijk zijn geworden, dat met een wijziging van de samens telling van het forum enkele maan den zijn gemoeid. Wij menen dan ook, dat wij in de raadsvergadering van 22 januari jl. correct hebben ge reageerd op vanuit de vergadering gestelde vragen en gedane sugge sties. Van misleiding noch van een beïn vloeding van uw raad is derhalve geen sprake, nog daar gelaten, dat wij ons in onze dialoog met de raad van dergelijke praktijken plegen te onthouden. Energieverbruik fijdens winterperiode De fraktie Gemeentebelang stelde vervolgens vragen omtrent het energieverbruik tijdens de winter periode. „Nu Koning Winter zijn aftocht heeft geblazen, komen bij ons de volgende vragen op: 1 Kunt u ons meedelen hoe groot in onze gemeente Holten het extra energieverbruik is geweest, in ver gelijking tot voorgaande „norma le" winters. 2. Teneinde te voorkomen dat t.z.t. bij de eindafrekening een extreem hoge nota aan de afnemers wordt aangeboden verzoéken wij u na te gaan of de mogelijkheid bestaat reeds thans middels een verhoging van de voorschotnota deze ach terstand gelijkmatiger te incasse ren". aldus Gemeentebelang, welke fraktie uit perspublikaties had vernomen dat gemiddeld 25 meer energie werd verbruikt. Namens het college zei burgemee ster Enklaar. 1. De extra toename van het gas verbruik over de periode oktober 1978 tot en met februari 1979 ten opzichte van de overeenkomstige periode in de winter 1977/1978 kan worden geraamd op ca. 16%. Voor het elektriciteitsverbruik kan de extra toename worden geraamd op 2%. 2. De eindafrekening over het jaar 1978, waarin het tijdvak oktober t.m. december 1978 is begrepen, zal de gebruikers in de de loop van deze maand worden aangeboden. Ter voorkoming van een hoge ein dafrekening over 1979. als gevolg van het extra gasverbruik, zal met ingang van de eerstvolgende voorschot-nota het voorschotbe drag worden verhoogd met 9,28% Om administratief-technische re denen zal deze verhoging op de nota tot uitdrukking worden ge bracht in een verhoging van de prijs per m3 en niet in een verhoging van het aantal m3 gasverbruik per maand. Via een bijsluiter bij de voorschota zullen de verbruikers van deze verhoging op de hoogte worden gesteld. In ons blad van vorige week maak ten wij reeds melding van schrifte lijke vragen van de C.D A.-fraktie betreffende de noodlokalen bij scholgengemeenschap en de bou- waktiviteiten in de kom van het dorp. Op deze vragen gaf de bur gemeester het volgende antwoord: 1. De taxatie van de noodlokalen bij de scholengemeenschap heeft plaats gevonden op 9 maart jl Het taxatierapport is op dit moment nog niet ontvangen. De consequen ties zijn derhalve nog niet bekend. Vooruitlopend op de ontvangst van dit rapport hebben wij de directeur gemeentewerken gemachtigd om de lokalen af te breken. Met de af braak is inmiddels een aanvang gemaakt. 2, Naar het zich thans laat aanzien mag worden verwacht, dat binnen afzienbare tijd met de bouwaktivi- teiten in het komplan wordt be gonnen. De bouwvergunningen voor de beide door Dura B V te bouwen winkelgalerijen met wo ningen zijn inmiddels verleend. Hoewel niet geheel te voorkomen zullen wij er op toezien, dat belem meringen, die zich even tv eel, in verband met de bouw, kunnen voordoen, tot een minimum zullen worden beperkt. Voorzover moge lijk zullen bij de afgifte van tijde lijke vergunningen, de daarvoor noodzakelijke en redelijk te achten voorwaarden, worden eestetd De watergraaf van het Zuiveringschap West Overijssel, dat donderdag 15 maart in Zwolle vergaderde, heeft in de vergadering van het algemeen bestuur nuiteengezet wat het verschil van opvatting is tussen de gemee nte Holten en het Zuiveringschap over de overname van de inmiddels afgebroken rioolzuiveringsinstallatie. De hoogte van de te betalen over nemingssom is het knelpunt. Het zuiveringschap blijft van mening, dat bij de berekening van de te betalen overnemingssom de werkelijke ge bruiksduur van de over te nemen installatie als basis moet worden genomen. Dat komt neer op een verkorte afschrijvingsduur. De gemeente Holten is het daar mee niet eens. zoals we reeds schreven in onze editie van 19 ja nuari. Het zuiveringschap heeft met algemene stemmen besloten Ged. Staten te verzoeken een voo beide partijen bindend advies uit te brengen over de toe te passen nor men bij de berekening van de aan de gemeente te betalen overne mingssom. Daarbij wordt dan uit- Tijdens de discussies op de laatste avond van de politie scholingscur sus kwamen allerlei vragen los: o.a. over de Ster-reclame, over de ka beltelevisie, over de bijdragen die betaald moeten worden etc. In het begin van deze discussies werd o.m naar voren gebracht dat er in feite twee omroepverenigin gen zijn, n.l. de VPRO en de VARA; de andere zijn stichtingen. Bij veel omroepzuilen is men abonnee. Men heeft een programmablad, wat nog niet zeggen wil dat het programma zo goed is. Er is thans een wetsont werp bij de Tweede Kamer om het huismanskiesrecht af te schaffen. De vraag wat er met de STER ge beurt was aanleiding tot een leven dige gedachtenwisseling. Wanneer de Ster zou verdwijnen dan zou een bijdrage naar draagkracht moeten worden geheven, maar dan moet de overheid wel bijpassen, meende mevrouw Timte. De heer Vos bracht naar voren, dat de Ster f 120.- miljoen per jaar op brengt, die wordt verdeeld over de omroeporganen. Die prijs van f 120.- miljoen zit in de produkten die worden aangeprezen. Gaat de Ster verdwijnen dan gaat dat het publiek meer geld kosten. Bijdrage naar draagkracht, maar hoe? De belastingdienst, aldus de heer Vos, is de enige die op de hoogte is van het inkomen van de mensen en die geeft geen informatie. Volgens me vrouw Vuijst zou een heffing naar draagkracht kunnen. Het inkomen kan men koppelen aan registratie en belasting. Bij de vraag of het open school- experiment op de beeldbuis kan worden gepresenteerd merkte me vrouw Vuijst op dat er blijkbaar een schrik is voor vormingstoneel aio men daar wat voor wil doen. Mis schien ligt de oorzaak van de slechte subsidiëring in het feit, dat in het algemeen in de politieke par tijen de mannen domineren. Een prestige-kwestie blijkbaar die een rol speelt. Met betrekking tot de N.O.S.die de apparatuur levert voor uitzen dingen aan alle omroepen, had men o.m. kritiek op het pro gramma „Panoramiek". Dit zou een onderdeel moeten zijn van een omroepvereniging. Aan het einde van de interessante bijeenkomst werd namens de cur susleidster aan mevrouw Bervoets-Wiersma bloemen na mens alle cursisten overhandigd. Mevrouw Bervoets op haar beurt dankte de forumleden, wie eeen at tentie werd aangeboden. Cursus leidster mevrouw A.M. Ladiges- van der Linde wees nog eens op de noodzaak dat vrouwen meer poli- tek actief worden. Er zijn er te weinig in de landsvertegenwoordi- ging en elders. KABEL-T.V. De heer Vos zette op deskundige wijze uiteen wat de voor- en nade len zijn van de kabeltelevisie. Een van de voordelen is dat er geen ont siering is door hoge t.v.-masten, maar dat kabel - t.v. ook kostbaar der is. Er lopen processen, aange spannen door de Engelsen, over ontvangst van Britse programma's in West-Nederland (bijv Amstel veen), waarvoor men auteursrech ten wil ontvangen. Bovendien krijg Je bij kabel t.v. een groot aanbod van stations en je kunt ook tal van F.M.-kanalen aanbieden. Tijdens de discussies werd gesproken over de mogelijkheid tot censuur by hen die het systeem voeren. De heer Vos noemde by die discussies het Deventer voorbeeld, waar de ex ploitatie van kabel - t.y. geschiedt via een organisatie, waarin verte genwoordigers van wjjk- en buurt- gemeenten zitten. Toch vond me vrouw Vuyst het onjuist dat in dat geval vertegenwoordigers een sys teem realiseren; dat is een achte ruitgang. Geen vercommercialise ring van eigen omroep. Op grond van de Vogelwet 1936 is het toegestaan kievitseieren te zoeken en te rapen gedurende de daarvoor vastgestelde raaptyd. Er mag worden geraapt tot en met 5 april Het ministerie van CRM, dat met de uitvoering van de Vogelwet is belast, vestigt er de aandacht op, dat het zoeken en rapen van kievit seieren aan bepaalde wettelyke voorwaarden is onderworpen. Zo mag men op gronden, die men niet zelf in gebruik heeft, alleen zoeken en rapen in gezelschap van de grondgebruiker of met diens schrif- telyke toestemming. Alleen de ei- gënaar van de gronden heeft zo'n toestemming niet nodig. Een an dere voorwaarde is dat men geen hond by zich mag hebben by het zoeken. De handel in kievitseieren is tydens de raaptijd en twee dagen daarna toegestaan. Er wordt op het ogenblik een wyziging van de Voge lwet voorbereid, waarby de handel in kievitseieren wordt verboden. Verwacht wordt dat dit verbod vol gend jaar van kracht aal zyn. Daarmee wordt vooruitgelopen op de algehele herziening van de Voge lwet. die over enkele jaren haar be slag zal krygen. gegaan van de toestand per 1 ja nuari 1972 voor de in Holten gele gen en aan Holten in eigendom toebehorende voormalige zuiver ingsinstallatie. De voorzitter, watergraaf ir. C.D. Viehoff, legde uit dat de normen, die gelden voor de overname, zijn ontleend aan het Verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. In 1971 waren deze normen in voorbereiding en zij zyn later aan alle gemeenten toegezon den. Dat deze aan de orde zouden komen was wel bekend. Het Zuiver ingschap heeft dan ook met volle instemming van Holten de instal latie verplaatst, zoals ook andere installaties zijn overgenomen naar de situatie per 1 januri 1972. Over de practische uitvoering zijn Zuiveringschap en de gemeente het wel eens geworden. De werken op het oude terrein worden overge nomen door Holten, dat de eerste keus krijgt voor de historische grondwaarden. De eisen die G.S. later stelden met betrekking tot de afstand waren in 1971 nog niet zo concreet. De heer H. Kottelenberg had zich afgevraagd of Holten be kend was met de voorwaarden, toen de onderhandelingen over de nieuwbouw startten, omdat de overname van de oude installatie toch ter sprake is gekomen. Het lid de heer G. Wessels betreurde het, dat G.S. nu moet worden verzocht een uitspraak te doen. Herstel riolering In een algemene inleiding, voordat de agendapunten werden afgehan deld, merkte de watergraaf op dat het Zuiveringschap geen voorkeur wil uitspreken over de eventuele herindeling van de provincie; daarvan willen wy geen speelbal worden, zei ir. Viehoff. Hij wees voorts op de coördinatie enerzijds van de zuivering van het afvalv/ater en anderzijds van de rio lering. De riolering is vaak eerder aangelegd dan de zuiveringsinstal laties. Wij zijn met een zuiverin gsplan aan de gang en willen eerst herstel van gemeentelyke riolerin gen. Als een zuiveringsinstallatie klaar is moet de lozing van onge zuiverd rioolwater op Rijkswateren worden beëindigd. In Deventer moest in een tijdsver loop van een half jaar een kwart miljoen extra worden betaald, toen de zuiveringsinstallatie klaar was en desondanks ongezuiverd riool water in de IJssel terecht kwam. De gemeenten wachten op een sub sidie van de D.A.C.W., doch de rio leringsplannen moeten worden uitgevoerd en niet afhankelijk worden gesteld van genoemde sub sidie. Persleidingen Broeklond-Raalte Het algemeen bestuur besloot met algemene stommen een plan vast te stellen voor de aanleg van de persleidingen Broekland-Raai te en Wesepe-Broekland en dit plan te realiseren via onderhandse aan besteding. De transportleidingen met bijbehorende gemalen van Nieuw Heeten en Heeten naar de zuiveringsinstallatie te Raalte, evenals die van Luttenberg en Ma liënheem daarheen zijn al uitge voerd. Volgens het geldende zuiver ingsplan zal de kern Broekland in 1978/1979 via een te stichten ge maal en een aan te leggen trans portleiding op de installatie te Raalte worden aangesloten. De Waterleiding Maatschappy Over ijssel zal met precies dezelfde trace ring als die van de leiding van hét zuiveringschap een transportlei ding leggen. De start daarvan is dit voorjaar en zal nog ruim twee km. in de richting van Wesepe worden gelegd. Het is gewenst de aanslui ting van de kern Wesepe voor te be reiden wegens voorgenomen ophef fing van de zuivelfabriek aldaar. De kosten van de werken, die ten laste komen van het zuiveringschap, be dragen f843.000.-. Zuivering in N.O.-polder Een van de belangrijkste voorstel len, die het algemeen bestuur aan- nam, was de vaststelling van een plan voor de bouw van een riool waterzuiveringsinstallatie te Tol- lebeek, waardoor alle dorpen in de N.O.-polder plus Urk zullen wor den aangesloten. De installatie wordt een actief-slibinstallatie. De kosten worden geraamd op 18,5 miljoen gulden. Of voor deze kos ten nog gerekend moet worden op een Rijksbijdrage, Caarover is nog geen zekerheid. Wij boren tot de duurdere zuiveringschappen in den lande, aldus de watergraaf, ir. Viehoff. De ItKlen hadden grote waardering voor het plan.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5