Omroepsysteem ter discussie op politieke scholingscursus Klachtencommissie Gemeenteraad niet enthousiast over plannen minister Buren kwamen broedskoo" halen Buis in eigen huis Beeld werkloosheid maar triest blijft Reorganisaties binnenlands bestuur Provincie IJsselland minst slechte alternatief iiiuu i-/ - l.o i\lj:\i~\x\j x ia ia - x'rlOr. io Jet medium televisie is maandag- jvond op de laatste avond van de lolitieke scholingscursus in zaal 1 osman breedvoerig besproken. 5e geanimeerde discussie na de in- eidingen van drie sprekers en na le beraadslagingen in groepjes ;oonde duidelijk aan welke pro teïnen men ziet in het landelijk lelevisie-bestél en welke verbete- ingen c.q. veranderingen men jraag zou wensen. Van de vier sprekers, die waren uitgenodigd, pas dr. K. van Dijk (VVD) verhin derd De anderen waren: mevrouw F. Timte uit Hengelo, die namens ie P v.d.A het woord voerde, me- /rouw M de Vuijst-Sturm uit Giet- loorn, die haar visie namen D'66 ^af. en de heer K.H. Vos uit Dever - ter, lid van de Deventer gemeente raad. namens het C.D.A. Discussieleidster was mevrouw E. Bervoets-Wiersma te Markelo. Mening D'66 Mevrouw Vuijst herinnerde eraan, dat toen in 1951 (na de radio) ook de televisie haar intrede deed het voor be hand lag dat dit medium aan de bijf hoofstromingen van de bevol king zou worden toevertrouwd. De omroepwet van 1967 introduceerde een open bestel, dat TROS, Evan gelische Omroep en onlangs Veron ica binnenhaalde. Ook buiten de reclame raakt de omroep meer en meer doortrokken van de commer cie. We worden steeds meer overspoed met buitenlandse cultuur en de nuidige wetgeving op het terrein van de media en de omroep kunnen niet alle gevaren opheffen, die de omroep bedreigen. Daarom moet men streven naar een wetgeving, die aan de eisen van de tijd voldoet. De geprofileerde omroepen dienen niet mee te doen aan vervlakking terwille van de kijkersgunst, i Omdat niet iedereen toegang heeft I tot het uitzenden voor radio en t.v. 'moet gestreefd worden naar grote 'keuzevrijheid voor de consument. Gelijke kansen voor iedereen - De drempel tot de ether kan worden verlaagd door uitbreiding van een derde t.v -net voor opvoedkundige doeleinden en een vijfde en zesde landelijk radionet en plaatselij- |ke/regionale omroepen in alle stre- 'ken. Ook de veelvormigheid in de voorziening van informatie dient te worden gewaarborgd. Spreekster was van mening dat wanneer het mogelijk is tot ge- j richte verspreiding te komen, zoals bij technische hulpmiddelen als i vieuwdata en pay t v het wenselijk en mogelijk kan zijn aan indivi duele behoeften tegemoet te ko men Men kan niet aantonen dat de wens, om bij het onderwijs audiovi- sueel materiaal te gebruiken, ver- 1 taald kan worden in meer of minder onderwijstelevisie. Het bijstellen van een onderwijsmediatheek als het NIAM verdient aanbeveling. Mevrouw Vuijst vond dat op geen j enkele uiting, dus ook niet op re- j clame, enigerlei preventieve cens- j uur mag worden uitgeoefend Toet- sing achteraf op goede smaak blijft mogelijk Er dient een pleidooi te worden gehouden voor reclame voor emancipatie en niet in tegen overgestelde richting (discrimina tie). D'66 is tegen acties voor om roepbladen voor bijv. ledenwerving en grammofoonplaten Inkomsten uit dergelijke activiteiten moeten I volgens haar het gehele omroepbe stel ten goede komen. Stondpunt P.v.d.A. Tot de instelling van de huidige omroepwet in de late jaren zestig is er over het algemeen een goede weerstand geweest tegen de drang van de commercie, in welke vorm dan ook, om meer invloed te krijgen op de programma's, aldus mevro Timte Er moet met een schaars ar tikel als de zendtijd ook schaars worden omgesprongen Het toela ten van telkens weer een nieuwe omroep sinds het huidige bestelal leen op het getalscriterium, is uit de bozen De omroep is een gemee nschapsgoed. Voor een levens- en maatschappijbeschouwing kan zendtijd ter beschikking worden gesteld, wanneer men binnen de grenzen van de wet een zekere aan hang heeft Zo ongeveer staat het in de wet. Maar die is sinds de inwer kingtreding met precies toegepast Zou in alle eerlijkheid een Tros. een EO. maar te zwijgen van de V O O zijn opgeld hebben kunnen doen wat niet reeds binnen de bestaande organisatie opgevangen had kun nen worden zo vroeg zij zich af De NOS had dan als podium voor die kleinere groeperingen kunnen op treden Mevrouw Timte betoogde dat er maar zeer weinig als vereni ging werkzame omroeporganisa ties werkzaam zijn. De meeste zijn stichtingen; van enige ledenin vloed is geen sprake Daarom wijst de partij criteria op getalsnorm af. Ze denkt ook aan omroepverkiezingen, hoewel dat aanleiding kan geven tot het pro pageren van zijn eigen club. De ontwikkeling van de kabeltele visie zal volgens spreekster de evo lutie van krachten, die meer en meer zoeken naar nieuwe gebieden, voor de commercie stimuleren. Dat kan aanleiding geven tot meer ver vlakking dan nu al gebeurt. De sa menleving is gediend met duidelijk geprofileerde omroepen, die een to taalprogramma kunnen brengen. Daarin zal de eigen identiteit naar voren kunnen komen. Dat is geen schande in onze maatschappij. Er is nog te vaak intolerantie en er wordt vaak afgeweken van solid ariteit met de zwakkere in daad werkelijke zin. Ten opzichte van de informatie op de t.v. betoogde mevrouw Timte, dat er niet meer informatie dient te komen, wel betere met een niet te theoretische inhoud, die aansluit bij de interesses. Voor het onderwijs geve men meer ruimte Zij dacht aan een specifiek onderwijsnet, aan open school- voorlichting. Zij kantte zich tegen de reclame van de STER, omdat er een zepr grnte di^rriminatie ieeens de vrouw in zit. Bepaalde reclames zijn onstellend dom, kinderlijk en kinderachtig. Fabeltjeskrant als voorbeeld De heer Vos noemde de Fabeltjes krant een uitstekend voorbeeld hoe indringend het t.v -medium is. In het bedrijf waar spreker heeft gewerkt werden de namen van de figuren, die in dat programma spe len, als het ware „overgeheveld" naar personen die in dat bedrijf werkzaam zijn, als was het dan een grap. Merkwaardig, een kinderpro gramma dus dat een „vertaling" vond in de dagelijke omgang van mensen. Hoe belangrijk de t.v. is moge blij ken uit het feit. dat in 1965 het ka binet Marijnen is gevallen over het omroepbestel. Nederland kent een open bestel, hetgeen inhoudt dat wie voldoende aanhang heeft toe gang heeft tot de ether. De heer Vos wees op het zogenoemde huismans-kiesrecht, volgens het welk de hoofbewoner van een pand uitmaakt voor welke omroep een gezin kiest. Men beconcurreert el kaar via gidsen en wil aanhang La ter is de werving van leden via pro gramma's gekomen Die commer cie is gebleven. De heer Vos schetste het ontstaan van de Evangelische Omroep als een ge slaagd experiment, in tegenstelling tot een poging bij de liberale stro ming om tot een omroep te komen. Hij toonde zich een voorstander van de veelkleurigheid in het t.v.- bestel zoals men dat tegenwoordig kent. Op de vraag of er meer of minder ruimte voor het onderwijs moet komen op de t.v. zei spreker, dat de school in haar algemeenheid kansen moet hebben op de televi sie En ten opzichte van de reclame zei spreker, dat die zou moeten uit nodigen tot emancipatie-acties. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met het voorstel vanBenW tot het instellen van een commissie ter voorbereiding van de beslissing van de raad op de beroep- en bezwaarschriften. Met algemene stemmen werd deze commissie als volgt bemand: Lid Plv. lid CDA VVD Gem. Bel. PVDA H.J. Westerik J. de Waard E.M. v. Schooten A. Moeliker A.J. Nijkamp H.J. Robers G.J.W. Reilink J. Metsemakers-Rouwé In verband met de door de raad zo gewenste openheid van bestuur stelde de VVD-fractie voor om in de commissie ook een plaats in te ruimen voor iemand buiten de raad, doch hieraan bleken zowel B en W als de andere raadsfracties geen behoefte te hebben. Met name niet omdat de commissie, op grond van de verordening, het recht heeft in daartoe aanleiding ge vende gevallen een deskundige aan te trekken en vervolgens niet omdat de burgerij kennis kan ne men van de adviezen aan de raad van deze commissie. Namens de fractie Gem.Bel. verklaarde de heer G.J.W. Reilink echter wel ers- tig bezwaar te hebben tegen de be paling in de ontwerpverordening dat een deskundige slechts kan worden aangetrokken met toe stemming van het college. Aangezien de commissie veelal bezwaarschriften zal behandelen welke gericht zijn tegen besluiten van B en W was hij van mening dat de commissie op eigen titel een deskundige behoort aan te trek ken. Nadat de heer Reilink met deze opmerking bijval had gekre gen van zowel de VVD als de PVDA-fractie werd zijn voorstel, na enige aarzeling door het college overgenomen. Winkelsluitingswet Bij behandeling van de ontwerp- V.l.n.r. dhr. K. Vos, mevr. J. Timte, mevr. E. Bervoets-Wiersma mevr. M. de Vuyst-Sturm. Dank Discussieleidster mevr. Bervoets-Wiersma te Markelo sprak een woord van dank tot de leden van het forum en bood een geschenkbon aan Tevens dankte zij de „Werkgroep Holten" voor de perfecte organisatie van de vier cursusavonden in dit seizoen. De belangstelling was ook dit seizoen weer goed, de sfeer op de avonden was weer als voorgaande jaren dus al met al reden tevreden te zijn. Mevr. Ladiges-v d. Linde dankte namens de Holtense Vrouwenver enigingen mevr. Bervoets, die ook dit seizoen weer op zo prettige wijze de avonden heeft geleid Zij deed haar woorden van dank vergezeld gaan van een bijzonder fraai boeket voorjaarsbloemen. Wanneer de minister bij reorgani satie binnenlands bestuur blijft vasthouden aan het 17 provinciën- plan en wanneer bovendien een verordening inzake de winkelslui tingswet stelde de heer H.J Weste rik (CDA) voor te bepalen dat bin nen het tijdsbestek waarop de campingwinkels op zondag open mogen zijn (van 10 tot 18 00 u.) die opening te bepalen tot vier uur per zondag. Voor dit voorstel stemden E M v Schooten (Gem.Belen de gehele CDA-fractie tegen De beide wethouders alsmede de PvdA- en VVD-fractie. waarmee het voorstel werd verworpen. Zonneschermen voor Chr. Kleuterschool Bij behandeling van het voorstel van B en W tot het verlenen van medewerking voor het aanschaffen van buitenzonweringen voor de bijzondere kleuterschool aan de Schoolstraat ontspon zich een nogal felle discussie tussen burge meester Mr. W H Enklaar en de PVDA-fractie. De oorzaak hiervan was gelegen in de volgende feiten: Op verzoek van het schoolbestuur ging de raad op 31 januari j.l. ak koord met het aanschaffen voor genoemde school van zgn luxaflex zonwering Bij het nadien opmaken van een kostenbegroting door de woninginrichter is echter gebleken dat het i v.m de constructie van de ramen haast onmogelijk is luxaflex aan te brengen en dat luxaflex bo vendien kans geeft op snijwonden. Derhalve richtte het schoolbestuur een nieuw verzoek tot de raad om inplaats van luxaflex buitenzon wering aan te brengen en B en W stelde de raad dan ook voor dit ver zoek in te willigen. Namens de PVDA-fractie verklaarde Mevr. J. Metsemakers-Rouwé dat de argu menten van het schoolbestuur niet kloppen omdat zij. eveneens van een woninginrichter had gehoord dat het aanbrengen van luxaflex wel degelijk kon „Geen enkele school in Holten is voorzien van buitenzonwering en wij vragen ons bovendien af of daarmee de nor male eisen van de kleuteronder wijswet niet worden overschre den De heer J. de Waard (VVD) verklaarde vervolgens in de com missie reeds te hebben opgemerkt dat luxaflex altijd problemen geeft en toen reeds te hebben geadvi seerd bepaalde zonwerende foliën op de ramen aan te brengen. „Bo vendien hebben we dit soort inves teringen voor de openbare scholen naar de toekomst, verschoven! v m budgettaire problemen", zei hij Burgemeester Enklaar had heel wat overredingskracht nodig beide fracties ervan te overtuigen dat de raad geen schoolbestuurtje mag spelen Die zonneschermen zijn he lemaal voor de verantwoordelijk heid van dat schoolbestuur Daar moet de raad afblijven Hij kan al leen medewerking weigeren als. zoals dat heet. de normale eisen worden overschreden En dat is hier niet het geval, want zonnewe ring kan tot de schoolmeubelen worden gerekend registreerde openstaande vraag was 519 (522). Het aantal werkloze vrouwen bedroeg 594 (593), terwijl er een vraag was van 61. Het aantal werkloze timmerlieden bedroeg 24. metselaars en voegers 16. betonwerkers 2, stucadoors 8. huisschilders 17. Tien grondwer kers zoeken werk en 3 stratenma kers Iri de metaalsector was het aantal werklozen als volgt: draaiers 2. constructiebankwer kers 4. machinebankwerkers 14. verwarmingsmonteurs 13, auto monteurs 5. electromonteurs 17. lood- en zinkwerkers 4 In de textiel waren 4 man als werkloos inge schreven, in de landbouw 69. In de sector handelspersoneel stonden 63 werklozen ingeschreven, van wie 19 vertegenwoordigers en 20 win kelbedienden Negen boekhouders zoeken werk. 112 kantoorbedien den, 45 man onderwijzend person eel Ir de categorie handelsperson eel wa*en 83 vrouwen werkloos; 81 winkelbedienden zijn zonder werk. 77 kantoorbedienden, 6 typistes en 72 onderwijzeressen. Tweeënveer tig verpleegsters hebben zich laten inschrijven en 9 maatschappelijk werksters. Veertig werklozen in de sector dienstpersoneel willen graag aan de slag. Het aantal werklozen in verschillende gemeenten was als volgt. (Het tweede cijfer is dat van januari) Holten 47-42, Diepenveen 37-41, Rijssen 118-106, Markelo 21- 20, Goor 74-68, Almelo 1165-1165, Wierden 182-171, Hellendoorn 241- 233, Enschede 1580-1623, Deventer 704-693, Zwolle 914-916. De cijfers van het gewestelijk ar beidsbureau te Deventer laten zien, dat er in februari in de situa tie op de arbeidsmarkt weinig verandering is gekomen. Bij de vrouwen nam de vraag iets toe in de kantoorsector, maar gezien de relatief hoge werkloosheid onder vrouwen blijft die vraag mini maal. Eind februari waren 1007 mannen zonder werk 'in innuari 989). De ge- aparte provincie Twenthe zal ont staan wordt indeling van het ge west Midden IJssel in een provincie IJsselland door B en W van Holten het meest wenselijk geacht. Hoe wel de gemeenteraad j.l. maandag avond zonder hoofdelijke stem ming steun verleende aan dit standpunt van het College waren de geluiden welke hierover vanuit letterlijk alle raadsfracties werden vernomen beduidend minder posi tief. „Wij zouden het liefst zien dat Overijssel blijft zoals het nu is doch wanneer Twenthe toch een zelf standige provincie mocht vormen achten wij aansluiting van het ge west Midden IJssel in de nieuw te vormen provincie IJsselland het minst slechte alternatief', zo klonk het wat treurige geluid vanuit alle raadsfracties. De heer H.J. Weste rik (CDA) constateerde dat alom verdeeldheid heerst. Bovendien vond hij dat overmatig wordt ge discussieerd over de geografische Op de boerderij van de familie Reevoord aan de Veenweg in de Look was het dinsdagmiddag een paar uurtjes extra gezellig. Heel begrijpelijk zo aan de vooravond van het huwelijk van de dochter des huizes Janny met de jonge boer Henk Wolters van de Slagendijk 4 te Markelo. In het middelpunt van de belangstelling stond deze mid dag de fraai gebouwde roodbonte 3-jarige „broedskoo" die door de buren van de bruidegom Henk Wibbelink en Jan Bussink zou worden „overgeplaatst" naar het bedrijf aan de Slagendijk. De buren van Reevoord probeerden door het bieden van een forse prijs de koe in de stal van Reevoord te houden maar de bruidegom ging niet over stag. Z'n „taaiheid" kostte hem wel een extra rondje maar dat had hij er graag voor over. De bruid en de bruidskoe zo zei hij, horen bij el kaar en daar was toch iedereen het ook wel mee eens. Het huwelijk van Janny en Henk werd woensdag ten gemeentehuize van Markelo vol trokken en in de Ned. Herv. Kerk bevestigd door ds. W. Vons, herv. pred. te Holten. Een gezellig tafereeltje op het erf bij Reevoord aan de Veenweg. begrenzing van de provincies nieuwe stijl terwijl nog niets be kend is over de bestuurlijke .be voegdheden en aangezien er geen zekerheid is dat Twenthe een eigen provincie gaat vormen zou hij het liefst zien dat Overijssel blijft zoals het nu is. De heer A. Moeliker (PVDA) deelde kortweg mee dat voor zijn fractie herindeling in 17 provincies niet hoeft. Aansluiting bij de nieuwe provincie IJsselland kenmerkte hij als „het minst slechte alternatief'. Gelijklui dende opmerkingen werden ge hoord van de heer E.M. v. Schooten Overijssel zo laten (GB) die Overijssel het liefst in de huidige vorm zag voortbestaan. Ook woordvoerder van de WD de heer J. de Waard wilde Overijssel het liefst onverkort handhaven. „Als we er al vanuit zouden moeten gaan dat Twenthe een provincie wordt, zijn wij van oordeel dat in ieder geval een zeer belangrijk deel van de Holtense gemeenschap naar practische oriëntatie en naar geaardheid veel meer „oosterling" is dan „westerling" en dat dus niet zonder slag of stoot de keus bij her indeling naar het westen toe uitr valt", was zijn oordeel. Wanneer er toch een provincie IJsselland moet komen dan was hij voor uitsnij ding van de polders. Met name een plaats als Lelystad is bevolkt door vrijwel uitsluitend westerlingen die qua geaardheid nogal met ons ver schillen. Bepaald fel keerde hij zich tegen het feit, dat hier weer over de hoofden van de bevolking heen wordt beslist, „Waarom heeft u de Holtense bevolking de vraag niet voorgelegd wat men wil?" vroeg hij. Namens het College sloot burge meester rnr. W.H. Enklaar zich ge heel aan bij de gevoelens van de raadsleden en vatte de discussie als volgt samen: slechts indien de pro vincie Twenthe er komt lijkt aan sluiting bij IJsselland de beste op lossing doch Overijssel bij voor keur laten zoals het is. Overigens vond hij de hele materie rondom de bestuurlijke herindeling te zeer complex voor het houden van een soort referendum. De uitslag daar van zou derhalve als een emotio nele keuze van de bevolking kun nen worden gezien waarmee je in de praktijk niet veel verder komt. Hiermee was de heer J. de Waard het echter niet eens. „De praktijk heeft maar al te vaak geleerd dat de beslissing van zogenaamde des kundigen ook niet altijd tot de enige weg ten leven leidt", zei hij.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13