Wijziging winkelsluiting ten behoeve van toeristen Gezondheid en gezondheidszorg centraal Onbehagen over de procedure Aankoop grond Eerste „U" voor Tosca Zondagsschool- nieows Verkoop grond in De Haar Terugblik Wereldgebedsdag Op politieke scholingscursus autoJest Piwinciale indeling Overijssel HOLTENS NIEUWSBLAD - 16 MAART 1979 - PAG. 5 Burgemeester en wethouders leggen in de vergadering van maandag 19 maart a.s. de raad een voorstel voor om een verordening als bedoeld in artikel 9, 2e lid van de winkelsluitingswet vast te stellen, waarin be paalde vrijstellingsbevoegdheden zijn geregeld. Het college wil met een en ander een optimale service verlenen van het verbod, vervat in artikel 2, le lid (onder b van de wet» op maandagmiddag van 13.00 tot 18.00 uur gedurende de maanden juli en augustus. Er verandert in feite niets ten aanzien van de winkels, die reeds op maandagmiddag zijn geopend. Het is mogelijk voor deze winkels gewijzigde openingsuren vast te stellen, aangezien vanwege genoemde vrijstelling de maandagmiddag in feite niet meer op de aankondigingskaart mag worden vermeld. Feitelijk betekent dit voor de ondernemer ook een uitbreiding van dé mogelijk heid tot openstelling van de winkel, aldus B. en W. In het uitvoerig gemotiveerde voorstel schrijven b en w. het volgende: Op 1 november 1978 is in werking getreden de winkelsluitingswet 1976. Ten aanzien van de uitvoering van deze wet doen zich thans een tweetal problemen voor, te weten: 1 Ingevolge artikel 2. lid 1. van deze wet is het verboden een winkel voor het publiek geopend te hebben a indien niet bij iedere voor het publiek bestemde ingang v an die winkel op zodanige wijze, dat daarvan van buitenaf gemakkelijk kan worden kennis genomen, een door of namens B. en W. gewaarmerkte aankondiging is aangebracht, waarop de openingstijden van die winkel zijn aangegeven b op een tijd stip. dat niet ligt binnen de aangegeven openingstijden; e. op nieuwjaars dag enz. Een aankondiging wordt niet gewaarmerkt, indien de daarop aangegeven openingstijden inhouden, dat de winkel voor het publiek geopend zal zijn: a. op zondag, b op werkdagen voor 5.00 uur. c op zater dag na 17.00 uur. d. op andere werkdagen na 18.00 uur, e gedurende meer dan 52 uur per week. Tijdens de door de gemeenteraad aangewezen koop avond (in Holten donderdagavond) mag een winkel geopend zijn van 18.00 uur tot 21.00 uur. De ondernemer mag dus in beginsel zelf de openstel lingsuren van zjjn winkel vaststellen, waarbij hij echter is gebonden aan een maximum openstellingstijd van 52 uur per week Ook maandagmiddag open Een groot aantal ondernemers heeft overeenkomstig de reeds jaren be staande regeling (vanwege de verplichte halvedagsluiting ingevolge de winkelsluitingswet 1951) de openstellingsuren zodanig vastgesteld, dat zij met inachtneming van het maximum aantal uren van 52 uur per week op maandagmiddag gesloten zijn, terwijl een groot aantal ondernemen ook geen gebruik maakt van de door de raad vastgestelde koopavond. Bij een aantal van deze ondernemers bestaat de behoefte om ten behoeve van de vele vakantiegangers de winkel ook gedurende de zomermaanden juli en augustus, met handhaving van de bestaande openstellingsuren, op maandagmiddag geopend te hebben. Gelet op het maximum aantal van 52 uur per week is dit voor een aantal van hen niet mogelijk. Om toch op maandagmiddag geopend te kunnen zjjn zouden deze onder nemers de openstellingsuren zodamg moeten wijzigen, dat zij blijven bin nen het maximum van 52 uur per week. Dit is echter geenszins hun bedoe ling. zij willen de huidige openstellingsregeling handhaven Opgemerkt wordt hierbij nog. dat de raad bij zyn besluit van 30 juli 1953 heeft besloten, dat de verplichte halvedagsluiting op maandagmiddag niet geldt gedu rende de maanden juli en augustus Tevens heeft de raad bij zjjn besluit van 5 november 1954 bepaald, dat het verbod tot openstelling van winkels na 18.00 uur (ingevolge artikel 2 onder c van de winkelsluitingswet 1951) niet geldt gedurende maanden juni, juli en augustus tot 20 00 uur Een soortgelijke vrijstelling gold voor de markt- en straathandel tot 21 00 uur. Deze verordeningen zijn bij inwerkingtreding van de winkelsluitingswet 1976 vervallen. Beide besluiten waren genomen vanwege de specifieke plaats die de gemeente Holten ten aanzien van het vreemdelingenverkeer (toerisme) innam. Gesteld kan wórden dat het toerisme in Holten in de loop der jaren sterk is toegenomen Het verzoek van enkele ondernemers komt ons dan ook alleszins redelijk voor. Bij brief d d 22 januari 1979 heeft de Holtense Handelsvereniging medegedeeld, dat aan openstelling van de winkels in de avonduren gedurende de zomermaanden geen behoefte bestaat, doch dat wel behoefte bestaat de winkels gedurende de maanden juli en augustus op maandagmiddag geopend te hebben Krachtens arti kel 9, lid 2 van de Winkelsluitingswet 1976 kan de raad. indien plaatselijke omstandigheden daartoe aanleiding geven, bij door de minister goed te keuren verordening, vrijstelling verlenen van ondermeer het in art. 2. eerste lid. onder b vervatte verbod of aan het college de bevoegdheid verlenen om in de gevallen, in de verordening aan te wijzen en met inacht neming van de daarin gestelde regelen, op een daartoe strekkend verzoek ontheffing van dit verbod te verlenen. Blijkens de toelichting bij dit artikel kan bij plaatselijke omstandigheden gedacht worden aan bloemenver koop bij begraafplaatsen en ziekenhuizen, de winkel op kampeerplaatsen en bij grensovergangen, kermissen, buurtfeesten, carnaval en toerisme. Bij gebruikmaking van de vrijstellingsmogelijkheid van genoemde veror dening zal de ondernemer het geopend zijn van zijn winkel op maandag middag op andere wijze aan het publiek kenbaar moeten maken. Kampeerbedrijven Ten aanzien van de winkels op kampeerbedrijven zij nog het volgende opgemerkt: Vele vakantiegangers komen eerst tegen de avond aan op een camping en zijn hierdoor vaak niet meer in de gelegenheid op zaterdag vóór 17.00 uur en op andere werkdagen vóór 18.00 uur hun inkopen te doen. Teneinde hiertoe wel de gelegenheid te bieden is het wenselijk de winkels op kampeerbedrijven langer open te stellen. Voorts is gebleken, dat exploi tanten van recreatieterreinen behoefte hebben aan openstelling van kampwinkels op zondag. Blijkens de circulaire van het ministerie van Economische Zaken van 23 augustus 1976 kan door een verordening, als bedoeld in artikel 9, tweede lid, van de winkelsluitingswet 1976(plaatse lijke omstandigheden), de mogelijkheid worden geschapen, dat een win kel op zondag voor het publiek geopend is, dan wel dat kleinhandel op deze dag plaatsvindt. In verband hiermede stellen wy voor in bovengenoemde verordening ons college de bevoegdheid te verlenen op een daartoe strekkend verzoek ten behoeve van een ondernemer van een winkel op een camping e.d. vrijstel ling te verlenen van het verbod, vervat in artikel 2, Ie lid, onder b. van de winkelsluitingswet 1976 op zaterdag van 17.00 uur tot 20.00 uur, en op andere werkdagen van 18.00 uur tot 20 00 uur en op zondag van 10.00 uur tot 18.00 uur. Ingevolge artikel 7, lid 1 van de wet is het verboden in de uitoefening van markthandel. straathandel of handel te water goederen te koop aan te bieden, te verkopen of af te leveren op werkdagen na 19.00 uur. op zaterdag na 17 00 uur en op de avond waarop de koopavond (donderdagavond) wordt gehouden na 21 00 uur. Eenzelfde verbod, doch dan op werkdagen na 18 00 uur. geldt ingevolge artikel 8 ook voor de uitoefening van een bedrijf, anders dan in een winkel of in de uitoefening van markthandel. straathandel, of handel te water. Met dit bedrijf wordt b.v. bedoeld de incidentele verkoop in tentoonstellingsgebouwen, de verkoop op open terreinen, ofwel vanuit boomgaarden, kassen of tuinen en door middel van colportage. Verzoek dorpsfeestcommissie Van de dorpsfeestcommissie Holten is een verzoek ontvangen om de kra men en stands tijdens het te houden dorpsfeest tot 24.00 uur geopend te mogen houden Soortgelijke verzoeken kunnen ook verwacht worden voor school- en volksfeesten, kermissen enz Gedacht kan hier worden aan het school- en volksfeest te Dijkerhoek en Espelo en het houthakkersfeest. Vrijstelling van bovengenoemde verboden is alleen mogelijk indien de raad een verordening als hierboven onder 1 vermeld vaststelt, waarbij dan tevens vrijstelling wordt verleend van de verboden, vervat in artikel 7 en 8 van de wet. Aangezien vooraf niet bekend is op welke data dergelijke festiviteiten zullen plaatsvinden lijkt het ons raadzaam dat de raad het college de bevoegdheid verleent op een daartoe strekkend verzoek onthef fing van de gestelde verboden te verlenen. Opgemerkt wordt nog. dat in verband met de mogelijkheid tot openstel ling van een winkel op zondag deze verordening op grond van de wet vervalt uiterlijk 5 jaren nadat zij in werking is getreden, teneinde te bevor deren, dat periodiek in het bijzonder wordt nagegaan of het nog noodzake lijk is de verleende vrijstelling en de gevallen, waarvoor ontheffingen kun nen worden verleend, te handhaven. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Twenthe en Salland. district Salland. heeft bij brief d.d. 2 maart, medegedeeld, dat zij zich met de voorgestelde verordening op grond van artikel 9. tweede lid van de winkelsluitingswet 1976 kan vereni gen. Op de derde en voorlaatste politieke scholingscursus voor vrouwen, maandagavond in zaal Vosman" was het on derwerp „Zorgen rond de gezondheid" een onderwerp waarover als eerste van het vier leden tellende forum mevr. M. ter Borg te Holten, hoofdwijkverpleegkundige in een toespraakje van 8 minuten als deskundige haar me ning gaf. Haar antwoord op de vraag „Hoe denkt u over het recht van patiënten op informatie over de eigen gezond heidstoestand?" was duidelijk: De patiënt heeft zeker recht op informatie maar... onder recht dan liever ver staan „mee beslissen" Rechten hebben is wat eenzijdig. De patiënt heeft dan verwachtin gen van de hulpverleners (arts, verpleger, maatschappelijk werk ster), De hulpverlener heeft ook verwachtingen van .de patiënt nl. iets doen met de informaties. Het zou een samenspel moeten zijn van gelijkwaardige mensen. Indien er dus goed overleg is tussen patiënt en hulpverlener spreekt het vanzelf dat het ter sprake komt dat de hulpverlener graag te rade wil gaan bij gespecialiseerden. Dat hierbij informatie gegeven moet worden is duidelijk Bij overleg, op basis van wederzijds vertrouwen, zal dit geen probleem geven De laatste jaren vindt deze wijze van werken geluk kig steeds meer ingang zo zei mevr Ter Borg. Mevr. M. Mol-van Hamersveld te Deventer, lid van de Prov Staten voor de P.v.d.A. wees op het standpunt van haar partij die vindt dat de erkenning en be scherming van de rechten van de patiënten wettelijk geregeld moe ten worden. De patiënt heeft recht op volledige informatie over zijn eigen gezondheidstoestand. Dat wil zeggen dat hij zowel de be vindingen van de arts. als de gere gistreerde gegevens (dossiers) ter inzage moet hebben indien hij dat wenst. Iedere patiënt heeft zelfbeschik king over zijn/haar lichaam. Het is de plicht van de arts uit te leggen wat de bepaalde mogelijkheden zijn en wat daarvan de gevolgen zijn. Het moet mogelyk zijn dat on geneeslijke patiënten weigeren mee te werken aan een onnodige Bij brief van 22 mei 1978 heeft mi nister van Binnenlandse Zaken het 17-provinciënplan bekend ge maakt. Volgens dit plan zullen de gemeenten in het Gewest Midden IJssel deel uitmaken van een pro vincie „Veluwe". Bij besluit van 4 september 1978 heeft de minister van Binnenlandse Zaken onder meer voor de provincie Overijssel een werkgroep ingesteld, die hem en Gedeputeerde Staten moeten adviseren omtrent de provinciale indeling van Overijssel. Bij de brief van 16 januari 1979 hebben Gedeputeerde Staten de gemee ntebesturen het rapport ter ken nismaking toegezonden. In het voorstel, waarmee de Gewe straad op 20 december 1978 in- Voor de realisering van de be stemmingsplannen „2e sportvel- dencompiex Larenseweg", „Be drijventerrein De Haar II" en „Dijkerhoek" is het noodzakelijk, dat de gemeente de eigendom ver krijgt over de in die plannen gele gen gronden. Een aantal grondeigenaren is slechts dan bereid de hun toebeho rende grond aan de gemeente te verkopen, wanneer zij de beschik king kunnen krijgen over een per ceel vervangende grond. Thans doet zich de gelegenheid voor tot aankoop van een perceel grond, gelegen in de buurtschap Beuseberg langs de Schipbeek, ter grootte van ongeveer 4.93.00 ha., welk perceel bijzonder geschikt is als ruilobject, schrijven B en W. de raad. De eigenaar van deze grond, de heer E W. Vincent. Molenbelterweg 13 te Holten, heeft zich bereid ver klaard een gedeelte van het hem toebehorende perceel, groot onge veer 4.93 00 ha aan de gemeente te verkopen voor de hem geboden prijs van 6 25 per m2, totaal der- haive 308.125 - inclusief alle ver goedingen en voorts onder andere onder de volgende voorwaarden: a De gemeente Holten zal vanaf de datu m van het raadsbesluit tot aan de datum van de betaling van de koopsom een rentevergoeding van 8% over de koopsom moeten beta len. b. Verschil tussen de hiervoren ge noemde oppervlakte en de werke lijke oppervlakte, zal geen invloed hebben op de gesloten overeen komst van koop en verkoop, doch zal worden verrekend tegen de overeengekomen prijs van 8.25 per m2. c De overdrachtskosten komen voor rekening van de gemeente Holten Nadat de gemeente de ei gendom over het onderhavige on roerend goed heeft verkregen, zou de verdeling daarvan over de hier voren vermelde bestemmings plannen als volgt kunnen plaats vinden' het 2e sportveldencomplex La renseweg 2 54.38 ha. bedrijventer rein De Haar II 1 79 40 ha: Dlan nu- kerhoek 0.59.22 ha. totaal 4.93 00 ha. Omtrent eventuele grondtransac- ties met de desbetreffende gron deigenaren in voornoemde be stemmingsplannen zullen B en W de raad. te zijner tijd nadere voor stellen doen. De commissie gemeentewerken kan zich met de onderhavige aan koop verenigen. Teneinde de eiectnciteitsvoorzie- ning in Nieuw Heeten te verbeteren moeten twee transformatorhuisjes worden gebouwd aan de Kolde- weesweg aldaar. De gemeente kan daarvoor twee strookjes grond krijgen van lOen 12 m2, gelegen aan genoemde weg en eigendom van de gemeente Raalte, die bereid is de stroken te verkopen voor 200 - per strook, zodat de ge meente Holten in totaal 400 - op ta fel moet leggen. Ter plaatse van het huisje dient een bestrating te worden aangelegd, aldus B. en W. in hun voorstel aan de raad. Als de raad ermee akkoord gaat. gaat de aankoop door. Nog een voorstel van het college over grondaankoop betreft de koop van een strook van plm. 21 m2. waarvan H.J. Aaltink, Helhuizer- weg 8 te Holten etegenaar is Koop prijs 200 - op de grond zal een trans- formatorkast worden gebouwd voor de stroomvoorziening ten be hoeve van het binnenkort te stich ten landbouwbedrijf door de heer J. Lubbersen aan de Rutgersweg Bij notariële akte d.d. 28 mei 1969. verleden ten overstaan van notaris B H. Pluimers te Markelo. is aan de heer J.W Wegstapel of diens ver- krijgden tot 26 juni 1978 het recht van voorkeur tot koop verleend op een bouwterrein, gelegen aan de Larenseweg. ten zuiden van het perceel Larenseweg 61. ter grootte van ongeveer 740 m2. Bedoeld recht van voorkeur tot koop is onder andere verleend on der de volgende voorwaarden: 1. Wanneer de heer Wegstapel voornoemd, of diens rechtverkrij genden verklaren gebruik te ma ken van het hem verleende recht van voorkeur tot koop. zal de grond worden overgedragen tegen de door de raad van de gemeente Hol ten vast te stellen (en door Ged. Staten goed te keuren) verkoop prijs en voorwaarden ten aanzien van de in bestemmingsplan „De Haar" gelegen bouwgronden 2 De heer Wegstapel of diens rechtverkrijgenden zijn verplicht alsdan op bovengenoemd bouwter rein zo spoedig mogelijk althans binnen een termijn van één Jaar na de datum, waarop de notariële akte van transport is verleden, één wo ning te bouwen. De heer J.W. Wegstapel, Dorperdij 17 te Holten, heeft bij brief d.d. 16 mei 1978 verklaard gebruik te wil len maken van voormeld recht van voorkeur tot koop en heeft B en W verzocht het perceel bouwterrein aan hem te verkopen Bedoeld bouwterrein hebben B en W de heer Wegstapel te koop aan geboden tegen de op 5 oktober 1970 door de raad vastgestelde kavel- prijs van 23 500 - vermeerderd met een rentevergoeding berekend over de periode van 11 november 1970 tot en met 19 maart 1979. en de ver schuldigde omzetbelasting, totaal een som van 55.285.77. De in 1970 vastgestelde kavelprijs voor het onderhavige perceel is nadien niet bijgesteld. Het college is van oordeel, dat de aangeboden prijs redelijk is te noemen. Tegen verkoop van het onderhavige perceel bouwterrein aan de heer J.W. Wegstapel hebben B en W geen bezwaar Zij stellen voor tot verkoop over te gaan. Op de clubmatch te Enschede be haalde de bouvier teef ..Tosca van Mierendael" van fokker-eigenaar Schenkenberg van Mierop te Hol ten een eerste „Uitmuntendheid" in de openklas teven. groot Toyota nieuws dertig Jaar verschil Peugeot diesels ruitenwisser op de achterruit Volvo voert produlctle op Renault 18 stationcar ♦•bUzonder koetswerken Als voorbereidingscomité van de Wereldgebedsdag waren we dank baar dat er op 2 maart j .1. weer méér bezoekrs waren dan vorig jaar. De laatste jaren groeit het aantal deelnemers. Het was ook verheu gend dat de Chr. School „De Scha kel" dit jaar een eigen bijeenkomst hield Voor de aparte dienst in „Diessenplas" was er tot onze spijt minder belangstelling dan we ver wacht hadden. Tenslotte geven we U nog even de opbrengst van de kollekte door (bestemd voor bestrijding van de onkosten en voor het Oekumerusch centrum in Mindolo, Zambia): „Schakel". 163 40. Kerk en Diess enplas: 215.00 Comité Wereldgebedsdag Zondag a.s 18 maart begint de tweede dienst in de Ned. Herv. Kerk weer om kwart over tien De zondagsschool-uurtjes lopen al tijd gelijk met deze tweede dienst, zodat wij alle kinderen vanaf zon dag 18 maart weer om kwart over tien verwachten C H. v Ieperen-Esseboom stemde, onderschrijven b en w. ten volle het onbehagen dat daarin tot uitdrukking komt over de gevolgde procedure. Wij achten het onjuist om over wijziging van territoriale grenzen een oordeel te vragen, zon der dat enig inzicht wordt geboden in de taken, welk aan de provincies en gemeenten worden toegedacht in het her te verkavelen Nederland, aldus het college Geen enkele aanwijzing wordt ge geven in hoeverre het de Rijks overheid ernst is met de decentrali satie. welke zo vaak met de mond wordt beleden, maar geen gestalte verkrijgt, zeker niet in het plan tot reorganisatie van het binnenlands bestuur, zoals dat thans voor ligt. Voorgaande Ministers van Binnen landse Zaken, welke zich met dit onderwerp bezig hielden, faalden al evenzeer in dit opzicht bij de ont werpen. welke zij ter zake in de dis cussie brachten. Nu het oordeel slechts wordt gevraagd omtrent het territoriale aspect van de reor ganisatie van het binnenlands be stuur. zij gewezen op de conclusie van de werkgroep, wier rapportage te Uwer kennis is gebracht, luiden de „Gelet op hetgeen de werk groep heeft vermeld omtrent het belang van de maatschappelijke samenhang, de schaal voor de pro vincie alsmede omtrent de eisen van democratie, doeltreffendheid en doorzichtigheid meent de werk- gjuep. uai nel voorstel van ue mi nister ten aanzien van de nieuwe provincie Overijssel volstrekt on aanvaardbaar is. dat ook een provincie, die zou be staan uit het huidige grondgebied van Overijssel minus Twente, evenzo volstrekt onaanvaardbaar is; dat bij een nieuwe provinciale inde ling van Overijssel recht zal moeten worden gedaan aan de maatschap pelijke samenhang in en rond de huidige provincie Overijssel; dat hieraan voldaan wordt in de provincie zoals de werkgroep hier voor omschreven heeft en welke op kaart 2 is aangegeven. Uitgaande van een provincie Twente bepleit de werkgroep daarom met klem de vorming van een provincie overeenkomstig haar aangegeven voorstel." Deze con clusie van de werkgroep sluit ge heel aan bij het standpunt dat de Gewestraad op 20 december j.L heeft ingenomen wy zyn van mening, schryven b. en w. de raad, dat wanneer de Minister van Binnenlandse Zaken een terri toriale indeling blijft nastreven en als uitgangspunt daarvoor het 17- provlnciènplan biyft hanteren, en een provincie Twente als een gege ven dient te worden aanvaard, een indeling van het Gewest Midden IJssel in een provincie „IJsselland" als meest wensehjk wordt geoor deeld. B. en w stellen daarom voor Gedeputeerde Staten te berichten, dat kan worden ingestemd met de uitkomsten van het rapport van de territoriale Werkgroep Overijssel inzake de provinciale indeling van Overijssel. verlenging van het stervensproces, hetzy bij levenstestament, hetzij door een mondelinge verklaring tegenover een arts. in het byzijn van getuigen. Binnen de partij wordt een toenemend recht van het kind op zelfbeschikking onder schreven, Dit houdt in dat de arts overleg dient te plegen of de ouders al dan niet informatie kunnen kry- gen over het betreffende kind. In de gezondheidszorg worden met name de leidinggevende banen nog steeds niet door vrouwen bezet. Dit zou veranderd kunnen worden door ook op het gebied van de ge zondheidszorg het emancipatiebe leid dat de P.v.d.A. voor ogen staat uit te voeren zo besloot mevr. Mol. Ook de VVD vindt zo zei de heer D.M. Plate, huisarts te Dalfsen dat de rechten van de patiënt bij wet dienen te worden vastgelegd. Daarbij gaat het o.m. om de vrije artsenkeuze, het recht op zegge nschap en informatie, de bescher ming van de persoonlijke levens sfeer en de mogelijkheid tot be klag. De VVD bepleit een formulering van de rechten van de patiënten de bescherming daarvan. Het funda mentele beschikkingsrecht van de individuele mens over eigen licha melijk en geestelijk bestaan is in het geding als het uitgangspunt zou worden gekozen dat de zieke mens per definitie geen eigen ver antwoordelijkheden meer kan dra gen en dat deze derhalve aan ande ren dienen te worden overgedra gen. De gegevens over de gezond heid van een patiënt zullen uitsui- tend gebruikt mogen worden voor het doel waarvoor ze zijn verstrekt. Het is zo besloot de heer Plate geen eenvoudige zaak om het recht van de patiënten vast te leggen in rege ls. Volgens de heer H.J. Straatman te Raalte, lid van de Prov. Staten voor het C.D.A. heeft in principe elke patiënt recht op informatie over de eigen gezondheidstoe stand, maar er kunnen factoren zijn van psychologische aard, die aanleiding kunnen zijn, dat de be handelende arts besluit om geen of zeer weinig informatie te ver strekken. Teveel informatie kan namelyk ook een averechtse uitwerking hébben op het genezings-proces. Binnen het medisch tuchtrechtzyn voorzieningen getroffen, waardoor de artsen niet vrijelijk informatie mogen geven aan derden, zonder toestemming van de betrokken pa tiënt. Gewaakt moet worden voor voldoende privacy en respect voor individuele rechten, ook voor be jaarden Dit dient in de huisregels van de inrichting te worden opge nomen De rechtspositie van de verpleegkundigen is zeer goed ge regeld in de onlangs ingevoerde CAO's ziekenhuiswezen, maar elke regeling - ook voor werknemers in andere bedrijven - is voor verbete ring vatbaar. Een regelmatige eva luatie zal daarom op zyn plaats zyn. Het CDA heeft als leuze in de ver kiezingsstrijd de woorden ge bruikt „Samen verantwoordelyk" Dat betekent, dat wij vinden, dat de gehele bevolking met elkaar er voor moet zorgen, dat de samenle ving als zodanig kan functioneren. Daarbij past ook de rol van men sen, die zich vrywillig inzetten om bepaalde onderdelen in onze sa menleving draaiende te houden, waar een manco is aan professio nele begeleiding. Evenals in andere groeperingen wordt in de gezond heidszorg al vele jaren gebruik ge maakt van vrouweiyke werk kracht. Het CDA is van mening, dat zij daarin nog niet de functie heeft die de vrouw toekomt. In de uit voerende zorg is een voortdurende ontwikkeling waar te nemen ten aanzien van de geiykwaardigheid van de vrouw, maar in de structu ren (in de besturen van instellingen en kruisorganisaties b.v.) zyn de vrouwen onvoldoende vertegen woordigd. Het CDA en het CDA- vrouwenberaad zullen by voortdu ring blyven bevorderen, dat vrou wen ook in deze structuren zullen worden opgenomen zo besloot de heer Straatman. Er werd door de dames een groot aantal vragen ge steld die het forum de gelegenheid gaf om op tal van dingen en pro blemen nog wat dieper in te gaan. Mevr. Berrevoets te Markelo, die weer als discussieleidster optrad dankte de forumleden voor hun 8-minuten „visie" en het bean twoorden van de vragen en bood een geschenkbon aan De laatste cursusavond in dit sei zoen zal worden gehouden «p maandag 19 maart 's avonds oas 20.00 uur in zaal „Vosman". Het onderwerp dat dan centraal staat is „Buis in eigen huis". In het fa- rum hebben dan zitting mevr. M.A. de Vuyst-Sturm te Giethoorau mevr. J. Timpte te Hengelo, de heer K. H. Vos te Deventer, raada- lid CDA, en dr. K. van Dijk te Ra den (Dr.).

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5