Vroege voorzorg gezond kind; gezondere zorg voor hartekind Gezonder eten! Grote bedrijf seenheden intensieve veehouderij Fotovouwblad „Stads- en dorpsgezichten" Monique van de Yen speelt hoofdrol in aktie Coca-Cola Licht en olielampjes en kaarslantaarns In het jaar van het kind Maatregelen gewenst tegen... Programma Radio Oost 20 vrouwen naar Hollywood... HOLTENS NIEUWSBLAD - 9 MAART 1979 - PAG. 15 By de Ryksdienst voor de Monu mentenzorg te Zeist (Postbnus 1001) is verschenen het fotovouw blad „Stads- en Dorpsgezichten". Het is het 6e in een reeks waarvan reeds eerder verschenen zyn: 1. Vechten voor molens, 2. Boerder- yen, 3. Kastelen en buitenplaatsen, 4. Kerken, monumenten en 5 Woonhuizenmonumenten. Tot op heden zijn meer dan 300.000 vouwbladen verstuurd op aan vraag. Door de bijzondere grote vraag naar vouwbladen zullen deze in april in boekvorm verschynen (oplage van 70.000 ex) waardoor aan de wens van velen tegemoet wordt gekomen. Het laatste vouw blad bevat tal van foto's van histo rische gebouwen, in steden en dor pen, plattegronden en dergeiyke. Het Jaar van het Kind 1979 was voor de Nederlandse Hart stichting aanleiding om daarop in te haken met een geheel eigen thema, dat betrekking heeft op de gezondheid van de „spes patriae". Twee aspecten zijn daarin de moeite waard om door een breder publiek onder ogen te worden gezien. Het eerste is de vroege voorzorg ter voorkoming van hart en vaatziekten; het tweede betreft de aandacht voor het kind met een aangeboren hartgebrek. Voor het auditorium van de 961 plaatselijke afdelingen, comité's en consulent- schappen van de Vrienden van de Hartstichting zette dr. E. Dekker, medisch directeur van de Hartstichting, uiteen waarom er voor dit thema werd gekozen. Voor de opvang van de 50.000 har tinfarcten, die ieder jaar in ons land ontstaan, beschikken we over on geveer 200 ziekenhuizen, groten deels met hartbewakingseenhe- den. We hebben meer dan 400 am bulances die zyn uitgerust met de- fibrillatoren. We hebben zo'n 5000 huisartsen, 200 cardiologen en 1000 internisten. We hebben 9 cardiolo gische centra waar aan de lopende band wordt geopereerd raison van f25.000.- per open hart opera tie. Daarnaast hebben we nog luchtbruggen naar Houston, Geno- lier en Londen, die per jaar voor f 120.000.000,- op de betalingsba lans staan. We mogen biy zyn, dat Het programma van Radio Oost van vrijdag 9 tot en met donderdag 15 maart ziet er als volgt uit: Vrijdag 9 maart 17.00 ANP; 17.03 Programma-overzicht en nieuws uit Gelderland en Overijssel; 17.20 Met Radio Oost het weekend in, met als speciale gast Paul v. Vliet terwyi personeelsleden van NOB O koekfabrieken uit Ede de Radio Top vyf hebben samengesteld. De uitzending is rechtstreeks vanuit de Stadsschouwburg in Nijmegen. 18.00 Einde uitzending. Zaterdag 10 maart 17.00 ANP; 17 03 Programma-overzicht en nieuws uit Gelderland en Overys- sel; 17.20 Sportprogramma van Radio Oost; 18.00 Einde uitzen ding. Zondag 11 maart 11.00 ANP; 11.03 Radio Oost op zondag-morgen. Een rechtstreekse uitzending van uit de bowling-boerdery Nyverdal Koersendyk 5 in Nyverdal. Hierin het optreden van Musica Curiosa met clevecimbel, dwarsfluit, kromhoorns, stry kers/blazers, en het cabaret stepinstepuit; 12.00 Einde uitzending. 17.00 ANP; 17.03 Het sportpro gramma van Radio Oost; 18.00 Einde uitzending. Maandag 12 maart 12.00 ANP; 12.03 Nieuws en muziek; 12.30 Einde uitzending; 17.00 ANP; 17.03 Programma-overzicht en nieuws uit Gelderland en Overyssel; 17.20 Het boerenprogramma; 17.50 Nieuws en agenda; 18.00 Einde uit zending. Dinsdag 13 maart 12.00 ANP; 12.03 Nieuws en muziek; 12.30 Einde uit zending; 17.00 ANP; 17.03 Programma-overzicht en nieuws uit Gelderland en Overyssel; 17 20 Mensen in het nieuws; 17 50 Age nda en nieuws; 18.00 Einde uitzen ding. Woensdag 14 maart 12.00 ANP; 12 03 Nieuws en muziek; 12 30 Einde uitzending. 17.00 ANP, 17 03 Programma-overzicht en nieuws uit Gelderland en Overyssel; 17.20 Radio Oost op locatie, 18 00 Einde uitzending. Donderdag 15 maart 12 00 ANP; 12 03 Nieuws en muziek; 12 30 Einde uitzending; 17 00 ANP; 17 03 Programma-overzicht en nieuws uit Gelderland en Overysdsel; 17 20 Knelpunten in de regio; 17 50 Age nda en Nieuws; 18.00 Einde uitzen ding. we dat allemaal hebben. Maar tege lijk moeten we betreuren, dat we het allemaal nodig hebben voor een ziekte, die voor een belangryk deel te voorkomen zou zijn als er maar een vastberaden nationale poging toe zou worden gedaan.. In het jaar 1979 wordt opnieuw aandacht geschonken aan de zo hoogst noodzakeiyke preventie en aan de noodzaak om met die pre ventie vroeg te beginnen. Immers: het hartinfarct, dat we nu met zulke ruime middelen behandelen en dat onzegbaar leed en vele hon derden miljoenen guldens aan schade veroorzaakt, is het eindsta dium van een ontwikkelingsproces van vaatvernauwing (atheroscle- rose) van de kransslagaderen van het hart, dat begint in de jeugd Het schrijdt geleideiyk voort met het stygen van de leeftyd en het kan moeilyk of niet tot verdwynen wor den gebracht als het er eenmaal is. Er gaat niets af, maar er komt wel by! In 1976 deed de Wereld Ge zondheidsorganisatie een onder zoek in een vyftal Europese steden. In deze steden kon bij meer dan 75% van alle overledenen ïykope- ning worden verricht. In al deze gevallen werd een nauw keurige meting verricht van de at- herosclerose in de kransslagaderen en van de grote lichaamsslagader. Het bleek dat in Europa de ather- osclerose al begint by kinderen van 10 tot 14 jaar. 12-14% van de kinde ren had al echte atheroclerotische haarden in de kransslagaderen (zgn. fibreuze plaques) Deze haar den nemen snel in aantal toe na het 20ste jaar by de man en na het 30ste jaar by de vrouw Tussen het 25ste en het 39ste jaar komen by de man in deze haarden de eerste flinke vernauwingen en verkalking tot stand. Tussen het 40ste en het 69ste jaar vinden we de atheroscleroti- sche veranderingen in de kranssla gaderen bij meer dan 90% van de mannen en vrouwen. Ze ontstaan bij de vrouw 10 Jaar later dan by de man. Op deze leeftyd neemt het aantal atherosclerotische haarden met complicaties als kalkafzetting, zweervorming, bloedstolsel en vaatafsluiting sterk toe. By de 70-jarigen en ouderen gaat dit pro ces nog verder door; vooral de ver kalking neemt dan sterk toe. Het hartinfarct is een eindprodukt van een proces, dat vaak tientallen jaren eerder en bij sommigen al in de kinderjaren begonnen is. Be strijding van het hartinfarct en zijn gevolgen zou het beste kunnen gebeuren door de preventie van het basisproces. Dat is de atheros clerotische verandering van de kransslagaderen, die op jeugdige leeftijd en niet zelden al op de kin derleeftijd begint en daarna zon der pardon geleidelijk voort schrijdt. Wil men atherosclerose voorkomen of ten minste vertra gen, dan moet men er vroeg bijzijn. Welke mogeiykheden hebben we tot preventie? We weten, dat het optreden van atherosclerose wordt bevorderd door een hoog choleste rolgehalte van het bloed, hoge bloeddruk, de rookgewoonte, waarschyniyk ook door de hoe veelheid lichaamsvet en door be wegingsarmoede Al deze risicofac toren hangen samen met leefge woonten. Dat zyn o.a. de aard van de voeding, zoutconsumptie, over voeding, roken, het recreatiepa troon en ook wel de erfelykheid. Maar families hebben meer gemeen dan erfeiyke eigenschappen. Zij hebben een leefpatroon gemeen. In dat leefpatroon groeien kinderen op. Wat zy in die eerste jaren leren eten blyft het hele leven een lek- kerny. Voor ons is het moeilyk te begrijpen, dat je in Siam by het binnen gaan van een restaurant in een hok de hond aanwystdiejeaan tafel wenst te krygen opgediend. Dat er mensen zyn voor wie slangen of levende insekten een delicatesse zijn. Smaken worden in de jeugd gevormd. Laten we proberen ze zo te vormen, dat wat gezond is ook lekker gevonden wordt. Te weinig beseffen we ook hoeveel moeite er wordt gedaan om de natuurlyke weerstand by het kind tegen over voeding te doorbreken. Kinderen die hun bord leeg eten zijn brave kinderen. Als ze eenzaam, boos of droevig zyn, troosten we ze met zoetigheid. Als ze wat presteren be lonen we ze ermee. Als ze dan later vetzucht hebben en toch niet langs de winkel met roomgebak heen kunnen lopen, vragen we ons af hoe dat komt. Ook de rookgewoonten vinden onze kinderen niet zelf uit, maar we leren ze die geleidelijk en geduldig door ons voorbeeld en soms ook door directe aanmoedi ging. In het onderzoek van 1977 bleek dat in 22% van de gevallen de kinderen hun eerste sigaret van hun ouders of oudere familieleden hadden gekregen. Voor vry wel alle kinderen is die eerste kennisma king onaangenaam, maar de aan houder wint. De aandrang van het milieu gaat net zolang door, totdat er weer een verslaafde by is. Er zijn aanwijzingen, dat de neiging tot hoge bloeddruk ook al in de vroege jeugd beginnen kan. In een belangryk onderzoek, dat voor de Hartstichting verricht is, kon me vrouw J. ten Berge- van der Schaaf, schoolarts in Groningen, aantonen dat vooral de kinderen van de moeders met hoge bloeddruk spe ciaal gevoelig zijn voor zout. Zulke kinderen hebben een hogere bloeddruk naar mate zy meer zout gebruiken. In al deze omstandig heden is het kind de speelbal van de druk van zyn omgeving. Het wordt tot al die verkeerde leefge woonten met zorg opgevoed, of lie ver „afgevoed". Om die ontwikke lingen om te buigen moet de gehele omgeving van het kind meehelpen in het gezin en daarbuiten. Daarby speelt de school een belangrijke rol. De Hartstichting zou dan ook graag zien dat de afdelingen van de Vrienden van de Hartstichting in het komende jaar via de ouderver enigingen proberen invloed uit te oefenen op de schoolgemeenschap, waaronder is te verstaan de leef- en werkgemeenschap van kinderen en leraren, maar ook van de ouders en van de schoolartsen om gezamen- lyk te bereiken: - dat de ouders en de leraren het roken staken en dat de kinderen er niet aan beginnen; - dat de voeding die tydens de schooluren wordt verstrekt of ver krijgbaar is, past in de preventie van hart- en vaatziekten; - dat de meting van de bloeddruk wordt opgenomen in het onderzoek van de schoolarts; - dat deze ook een aktief aandeel neemt in de bestrijding van de vetr zucht; - dat aandacht wordt besteed aan het aankweken van liefhebberij in die vormen van lichaamsbewe ging,, die tot op hogere leeftyd kunnen worden volgehouden; - en dat geprobeerd wordt vanuit de school ook een goede invloed te doen uitgaan op de leefgewoonten thuis. De Hartstichting wil verder pro beren de kinderartsen, de schooi en jeugdartsen en de leraren te be reiken, te informeren en te moti veren. Want zij ziet het mede als taak van deze groepen om van de kinderen op de scholen niet alleen gezonde kinderen, maar ook ge zonde volwassenen te maken. Im mers: preventie is beter dan luchtbruggen! Steeds meer mensen raken ervan overtuigd dat we lang niet altijd ge zond eten. De kwaliteit van ons voedsel wordt vaak ondergeschikt gemaakt aan zaken als gemak van toebereiding enz. „De Ragebol" in Deventer is een winkel, die zich bezighoudt met het bieden van alternatieve mogelyk- heden, om tot een betere samens telling van ons voedsel te komen. Daarom hebben wij op 20 maart mensen van „De Ragebol" uitge nodigd om ons wat voorlichting te geven Ans Brink zal hierbij tevens een lezing houden over homeopat hie. Het maken van licht is zo oud als het bestaan van de mens. Terracotta en bron zen olielampjes werden reeds in de Romeinse tijd gebruikt voor het verlich ten van de doorgaans smalle straten en werden opgehangen aan de huisge vels. In die verlichting zat wel een systeem. Zo is uit oudheidkundige opgravin gen aan het licht gekomen, dat bijv. in een straat, die ruim 570 meter lang was, bijna 400 lampen waren aangebracht. Bij een uit valsweg van 700 meter telde men niet minder dan meer dan 500 lampen. Volgens de hekeldichter Iuvenalis kon men in Rome 's avonds beter niet uitgaan vanwege de slechte verlichting. Die was veel beter in grote steden die tot het Romeinse rijk behoorden, zoals Jeruzalem, Antiochië en Alexandrië. Bekend is dat de Moren (Noord Afrikanen), die eeuwen lang Spanje en een groot deel van Portugal hebben be- Ook willen we proberen om een consumentengroep op te richten, met als doel het hierheen halen van produkten uit hun winkel. Dit om het bezwaar van de afstand te on dervangen. HebtU belangstelling? Kom dan op dinsdag 20 maart 's avonds om 8 uur naar de „Schure", aan de Beusebergerweg 27. Voor nadere inlichtingen kunt U bellen: Eveline Verkerk, tel. 3519; Wil Dijkgraaf, tel. 2967; Wenda Jol, tel. 2695. zet, hebben gezorgd voor een voor die tijd goede en praktische ver lichting, zoals in Cordoba. Maken we een sprong van de oud heid naar de middeleeuwen dan vinden we opgetekend, dat in Lon den in 1405 werd verordineerd, dat op kerstavond voor iedere woning een brandende lantaarn moest worden gehangen. Tien jaar later moesten Londense huiseigenaren een brandende lantaarn buiten hangen, wanneer tenminste tussen begin november en half februari de nachten donker waren. In Frank rijk, ten tyde van Lodevijk de Veer tiende, brandden er in Parys 6500 kaarslantaarns, waarvoor 1625 kaarsen moesten worden gemaakt Leipzig kende in de achttiende eeuw 750 olielantaarns. De gasverlichting ontstond in het brein van de Engelsman Chisley, die in de 17e eeuw in de Russische stad Bakoe had gezien hoe uit de aarde ontsnapt gas kon branden. Onder de pioniers van de gasver lichting moet eveneens vermeld worden de naam van de Nederlan der Minckelers, die erin slaagde gas uit steenkool te produceren. De gasverlichting won daarna geleide lijk terrein. Londen telde in 1823 al 30500 gaslantaarns. Rotterdam, Amsterdam, Hannover, Berlijn en Wenen kregen hun gasverlichting in de periode van 1817 tot 1834. Die gaslampen waren nogal simpel samengesteld: er was een gaatje geboord in een metalen buisje. De ontdekking van de petroleum als brandstof betekende een concur rentie van het gas. De electrische verlichting heeft tenslotte die van het gas en van de petroleum totaal verdrongen. Bejaarden onder onze lezers zullen zich nog het gloei kousje herinneren, dat voor de gas verlichting telkens moest worden aangeschaft. De ontwikkelingen naar grote bedrijfseenheden in de intensieve veehouderij moeten omgebogen wor den. Een serieuze poging om via maatregelen paal en perk te stellen aan groot schalige produktie- eenheden en mammoetbe- drijven is op korte termijn noodzakelijk. Het Landbouwschap zal op korte termijn een onderzoek instellen naar mogelijkheden om vestiging van nieuwe bedrijven en de groei naar grootschalige produktie in de intensieve veehouderij aan normen en regels te binden. Het veelzijdige en ingewikkelde vraagstuk van grootschalige produktie maakt het voor het Landbouwschap onmoge- lijk nu een standpunt in te nemen over een vestigingsbeleid en grote bedrijfseenheden. Dit probleem dient zeer zorgvuldig en uitgebreid behandeld en besproken te worden aan de basis, dat wil zeggen door de bedrijfsgenoten en hun organisa ties. In het bestuur van het Landbouw schap dat over dit vraagstuk uit voerig sprak tijdens de bestuurs vergadering van 7 februari 1979, va rieerden de meningen van globale maatregelen tot concrete plafon nering van het aantal dieren per bedrijf. Het bestuur is van mening dat planologische en milieumaat regelen niet gehanteerd mogen worden voor agrarische structuur doeleinden, dus evenmin om de vestiging van nieuwe bedrijven te regelen. De agrarische produktie, ook in de intensieve veehouderij, dient bij voorkeur voorbehouden te worden aan het agrarisch gezins bedrijf. Dat beginsel is niet te rijmen met een penetratie van de toeleverende en verwerkende in dustrie in de veehouderij. Een aan tal bestuursleden van het Land bouwschap pleit voor een plafond in de bedrijfsomvang. Het betreft een maximum aantal dieren die per bedrijf gehouden mogen worden. Van werknemerszijde is de vraag naar voren gekomen of een kader wetgeving van de overheid geen ruimte moet overlaten aan het be drijfsleven om zelf regelend op tg treden. Mogelijkerwijze ligt hier een taak voor de publiekrechtelijke! bedrijfsorganisatie, aldus een ver tegenwoordiger van een werkne mersorganisatie. Het bestuur van het Landbouw schap erkent de noodzaak de zorg wekkende ontwikkelingen naar grote bedrijfseenheden in de in tensieve veehouderij om te buigen. Daartoe zal op korte termijn on derzocht worden welke maatrege len hiervoor passen. In dit onder zoek dient ook het loonmest- contract meegenomen te worden. Ter gelegenheid van het feit, dat de KLM binnenkort een recht streekse lijnverbinding opent op Los Angeles, organiseren de Ne derlandse Bottelaars van Coca- Cola, Fanta en Sprite in samen werking met de KLM een grote consumentenaktie rond het thema Hollywood. Zo verloopt de aktie Gedurende de maanden maart, april en mei zijn de schroefdoppen van alle literflessen Coca-Cola, Fanta en Sprite volgens een nieuw en uniek systeem voorzien van losse plastic schijfjes, waarop 10 verschillende tekstjes vermeld zijn. Het publiek moet een complete se rie van 10 tekstjes op een deelna meformulier plakken en insturen, waarbij een origineel zinnetje de inzending volledig maakt. Hoofdprijzen Uit de binnengekomen formuliern kiest een onafhankelijke jury de meest originele inzendingen en kent de pry zen toe. Hoofdprijzen zijn 20 éénpersoons trips naar Hol lywood, waar de winnaars een zeer gevarieerd programma wacht; o.a. wordt met Monique van de Ven een bezoek aan een filmstudio ge bracht Tweede hoofdprijzen zyn 10 tweepersoons trips naar New York met een even gevarieerd pro gramma als Hollywood. Veel publiciteit Een groot aantal publiciteitsmedia wordt voor de aktie ingeschakeld, zoals vrouwenbladen en de Hilver- sumse radiozenders. Daarnaast is een breed scala van winkelmate riaal ontwikkeld, zoals flessehan- gers, schapbakken, krattenbak- ken, raambiljetten, vloerdisplays, truckposters, waarop Monique steeds als belangrijkste blikvanger fungeert. Geëmancipeerde aktie Aangezien het overgrote deel van de aankopen in de levensmidde lensector door vrouwen geschiedt, hebben de Nederlandse Bottelaars van Coca-Cola gemeend de vrouw centraal in de aktie te moeten stel len Dit komt tot uitdrukking in de keuze van Monique van de Ven als personality, maar ook door de aard van de hoofdprijzen de 20 trips naar Hollywood kunnen alleen door vrouwen gemaakt worden Geen zeldzame doppen Alle 10 tekstjes, t w Drink Coke, Drink Sprite. Drink Fanta, Drink Coca-Cola. Coke geeft plezier. Hol lywood. Monique van de Ven, Los Angeles met KLM. New York met KLM en Doe Amerika Nu met KLM. komen in gelijke aantallen over Coca-Cola, Fanta en Sprite voor. Er zijn geen zeldzame tekstjes in omloop, zodat iedereen gelijke kansen heeft een complete serie bij elkaar te sparen. De aktie sluit maandag 28 mei. Monique van de Ven

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 15