Yan Rijksbijdrage niet al te veel verwachten Onze cyclamen is een dankbare plant Niet teveel weg snijden StraMing op melk kost boer 9000 golden rGeluids-filmtips" microfoon er b»i Werkgroep Welzijn Holten: SLAATJE SLAATJE 2.45 2.95 1.65 2.85 0.69 0.49 0.69 0.99 0.59 Aan vroegtijdig opgegeven advertenties kunnen wij de meeste aandacht besteden O.L.M. pleit voor vervroegd pensioen Temperatuur Vocht HOLTENS NIEUWSBLAD - 16 FEBRUARI 1979 - PAG. 5 De werkgroep Welzijn Holten heeft gedateerd januari 1979, haar eerste verslag uitgebracht en heeft daarin op uitvoerige, verant woorde wijze gewezen op de rijks bijdrageregeling voor sociaal- culturele activiteiten. Er is bo vendien veel aandacht geschon ken aan de inventarisatie: naar accommodatie, naar activiteit en naar de organiserende vereniging. Aan suggesties en aanbevelingen ontbreekt het evenmin. Zo doet de Werkgroep de suggestie deze uit te breiden met vertegenwoordigers van verschillende verenigingen, welke suggestie ook is verwerkt in het voorstel van B. en W. aan de raad. De in december 1977 ingestelde werkgroep kreeg, zoals bekend op dracht de vaststelling van een wel- zijnsplan voor de gemeente Holten voor te bereiden Ze is van mening dat de voorbereidende fase nu ach ter de rug is. Per 1 januari van dit jaar is de Rijksbijdrageregeling sociaal-culturele activiteiten in werking getreden, hetgeen bete kent dat de gemeente nu de enige subsidiegeefster is Het ministerie van C.R.M. kan eèft rijksbijdrage verlenen in de kosten, Üie de ge meente voor genoemde activitei ten moet maken. Er is een decen tralisatie van het sociaal cultureel beleid. Voor dit jaar zal die beperkt blijven tot de sociaal culturele ac tiviteiten op locaal en regionaal ni veau. De rijksbijdrage wordt alleen verleend voor die sociaal culturele activiteiten, waarvoor geen andere rijksregeling geldt Zo komen on derwijsvoorzieningen. openbaar bibliotheekwerk en kinderdagver blijven niet in aanmerking voor steun. Daaronder vallen wel. vormings- en ontwikkelingswerk volwassenen: opbouw- en actie- werk: club- en buurthuiswerk, cen tra kunstzinnige vorming (mu ziekscholen bijv i; amateuristische kunstbeoefening, volkscultuur, sportieve recreatie, sportbeoefe ning die niet gereglementeerd is. peuterspeelzaalwerk. jeugd- en jongerenwerk, speeltuinwerk. Niet te veel verwachten Het verslag waarschuwt tegen te hoog gespannen verwachtingen van de hoogte der rijksbijdrage: die zal n.l. niet onbeperkt zijn. Voor Holten betekent dit dat ge noemde bijdrage niet hoger zal zijn dan de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk over 1978 nog rechtstreeks van C.R.M. zal ont vangen. Wel kan men een aanvrage om een rijksbijdrage indienen wanneer onder andere door of vanwege de gemeente uitgebrachte sociaal cul turele activiteiten worden opgege ven. Het jaarprogramma 1981. de subsidieverordening en de in spraakverordening moeten uiter lijk 31 december 1980 met door de raad vastgestelde welzijnsplan 1981-1984 aan het ministerie van CRM worden voorgelegd Enquete De inventarisatie van bestaande sociaal culturele activiteiten, waarmee in april 1973 was begon nen. heeft langer geduurd dan ver wacht was. Eén vereniging wilde niet meedoen aan de enquête ter wijl een andere meende dat de vra gen niet van toepassing zijn op het werk dier vereniging Op 16 mei 1978 hebben alle verenigingen een enquêteformulier toegezonden ge kregen en op 19 september '78 is een „herinnering" gestuurd aan die verenigingen die nog niets van zich hadden laten horen Op 8 novem ber 1978 is nogmaals een enquête formulier gestuurd aan de vereni gingen. waarvan het formulier nog niet was ontvangen Omdat geen stukken als onbestel baar zijn teruggezonden neemt de werkgroep aan, dat er verenigin gen zijn die geen medewerking hebben willen verlenen aan de en quete. Later zal alsnog gepoogd worden ook de verenigingen bij de welzijnsplanning te betrekken. Het verslag geelt een uitstekend overzicht van de frequentie van de diverse activiteiten en in welke accommodatie ze plaats hebben, alsmede van de inventarisatie naar organiserende vereniging. Tenslotte wordt verwezen naar de gemeentebegroting 1979 over de huidige subsidieverlening De be groting vermeldt een totaal aan gemeentelijke bijdragen groot 225 456,89: Rijksbijdrage 88074.-, totaal 313.530,89 Het begrotings overzicht geeft niet aan welke lo cale verenigingen en groepen wel en welke niet krachtens de huidige regelingen en raadsbesluiten voor deze subsidies in aanmerking ko men. Men vindt ze elders in de be groting. Ten opzichte van die cij fers is geen rekening gehouden met de eventuele konsekwenties voor de gemeente van de invoering van de Rijksbijdrageregeling sociaal- culturele activiteiten, aldus het verslag In vrijwel geen enkele huiskamer waar we kamerplanten vinden ontbreekt de cyclamen. VV'e mogen rustig zeggen, dat deze plant bijzonder gewild is en ze zijn dan ook in elke bloemenwinkel te kust en te keur te koop. Het is ook in derdaad een fraaie en zeer dankbare plant, maar dat neemt niet weg, dat er liefhebbers zijn, die met de cycla men moeilijkheden hebben, want het is ook een gevoelige plant die, zoals trouwens veel kamerplanten, prompt rea geert op een niet juiste behandeling. Dikwijls weet de liefhebber dan niet wat er aan zijn behandeling mankeert en op die manier heeft het houden van deze plant geen succes. Daarom geven we hier even het een en ander over de wijze waarop wij onze cyclamen moeten behandelen om er een goede gezonde plant van te maken die ons zal vergasten op een prachtige bloei. even nader bekijken met betrek king tot onze cyclamen Zo in het najaar willen we wel de gelegenheid te baat nemen om onze heesters en bomen wat bij te snoeien. Dat kan heel goed, omdat veel bomen en planten nu hun bla deren kwijt zijn en dus een goed overzicht hebben. Bij al die plan ten kunnen we het dode hout wegsnijden. Een waarschuwing is echter wel op zijn plaats. Dood hout wegsnijden betekent niet eert plant tot op de grond wegsnoeien. Er zijn tuinlief- hebbers die dit doen. zeker wan neer het bovengenoemde deel van de betreffende plant dood is In zo n geval kunt u een en ander beter la ten staan! ook al biedt dat niet zo'n fraaie aanblik Dood hout wegsnij den wanneer er nog wat van de plant overblijft is goed Maar alles boven de grond wegsnijden niet. In die dode takken zit meestal nog wel vocht en dat beetje vocht kan de plant in de winter, wanneer hij toch al zoveel problemen heeft met zijn waterhuishouding, dringend nodig hebben Bovendien zijn die hele maal kaal gesneden planten ook minder goed tegen de vorst be stand Wee thy het wegsnyden dus wel wat u doet en bekijk een en ander eerst rustig alvorens het mes er in te zet ten Deze week weer volop verse groente zoals: hagelwitte bloemkool, sperzieboontjes, peultjes, witlof, spruitjes, venkel. Chinese kool. bleekselderij, spinazie, enz. EXTRA ZATERDAGAANBIEDING ALS KLAPOP DE VUURPIJL BLOEMKOOL 1 grote hagelwitte GRAPEFRUITS 10 grote PERZIKEN 1 literblik heerlijke DEL MONTE FRUITCOCKTAIL 1 groot blik Volop alle soorten mandarijnen en sinaasappels EXTRA WEEK AANBIEDING Maandag: BIETEN 1 kilo Dinsdag: RODE KOOL 1/2 kilo gesn Woensdag: HUTSPOT 1/2 kilo Donderdag BANANEN 1 kilo prima Vrijdag: WITTE KOOL 1/2 kilo gesn Voor elke plant zijn er drie dingen van grote betekenis en dat zijn. temperatuur, vocht en licht Deze drie punten zullen we een voor een De cyclamen behoort tot de familie der primula's en evenals al haar familieleden is ze niet zo erg op veel warmte en zeker niet op droge warmte gesteld. Het gevolg hiervan is. dat de plant het by de goede temperaturen in een flink verwarmde kamer minder goed doet. want ze houdt van tem peraturen die liggen tussen de 10 en 14 graden Celsius. Het is dus al snel te warm. In een kamer met centrale verwarming komt daar dan nog bij. dat we een droge warmte hebben en dan-gaat liet meestal snel fout. Onze cyclamen moet dus staan op een plaats waar het niet al te warm is en in een centraal verwarmde kamer doen we goed. een bakje wa ter ter verdamping aan de radiator te hangen, zodat de lucht in de ka mer vochtig blijft „Een ramp voor zeer velen in de rundveehouderij". Zo betitelde de heer D.J. Jonkhans te Hardenberg, voorzitter van de Overijsselse Landbouw Maatschappij tijdens een druk bezochte vergadering van leden van de afdelingen van de kring Deventer OLM in zaal „Het Bonte Paard" in Dijkerhoek/Hol- ten de prijsvoorstellen van de Eu ropese Commissie. We zullen alles moeten doen wat mogelijk is om deze ramp te keren zo zei de boe- renvoorman. Hy becüferde. dat de Brusselse plannen voor strafheffïng op de melk. de boeren veel geld gaat kos ten. De vrees bestaat, dat er dit jaar ln Europa weer een styging van de melkproduktie in zou kunnen zit ten van vier procent Vertaalt men dit in rnelkgeld. dan komt men uit op een heffing van 7 cent per liter wat voor een gemiddeld veehou derijbedrijf met 27 melkkoeien neerkomt op een achteruitgang van ruim negenduizend gulden Met krachtige woorden gaf hij aan. dat een dergeiyke daling van het inkomen onaanvaardbaar is voor de boeren Als we die achteruitgang afeetten tegen dé vakbondseisen in de me taal. dan vraag ik my af naar welke middelen de boeren wel moeten grypen. wanneer hun dit onrecht wordt aangedaan aldus de voorzit ter die niet te ontkomen is aan na tionale maatregelen Jonkhans stelde, dat de zwakkeren in de landbouw het eerst de dupe zullen worden van de Brusselse prijsvoor stellen Zy Immers kunnen het al lerminst een prysverlaging verdra gen HU signaleerde, dat by deze ontwikkeling nog eens duidelyk aan het licht komt ..hoe bitter weinig hulp er aan de kleineren in de landbouw worai geboden De sociale regelingen van de boeren, die hun bedrijf niet aanpassen aan de ontwikkelingen zijn ronduit be droevend slecht De overheid biedt wel een helpende hand. maar die hand is gevuld met iets minder dan niets Volgens JonkhanS is uit sta tistieken gebleken, dat een groot aantal boeren ln Overijssel op de rand van een minimum inkomen balanceert. Bij een vermindering van het inkomen zullen zij als eerste voor de bijl gaan HIJ drong aan op een ingrijpende verbetering en uitbreiding van so ciale maatregelen in de landbouw. Wij boeren mogen best aanspraak maken op meer meende de heer Jonkhans. die alvast een voorstel in die richting deed Hij pleitte voor vervroegde pensionering. Als in het algemeen leder straks met 63 Jaar het arbeidsproces mag beëindigen, waarom zou een boer dat dan niet kunnen. De overheid zou best met een aan gepaste regeling kunnen komen om dat mogelijk te maken In zijn betoog kantte hy zich verder tegen de komst van mammoetbedrijven van de Industrie op het platteland Ook de vestiging van nieuwe be- dryven door mensen van buiten de landbouw wees hy met klem af Be perkingen zyn gewenst, maar ze mogen de ontplooiingsmogelijk heden van zelfstandige gezinsbe- dryven niet in de weg staan aldus de heer Jonkhans De vergadering ln ..Het Bonte Paard' stond onder leiding van de voorzitter van de Kring Deventer O L. M de heet B Haverslag uit Okkenbroek die ln zyn openings woord critiek oefende op de richt- lynen die door Ged Staten van Overijssel gehanteerd worden bij bestemmingsplannen De land bouw heeft deze richtlijnen altijd van de hand gewezen Momenteel mag binnen een straal van 350 me ter van een woonkern niet anders gebouwd worden dan met toe stemming van G S In het bestem mingsplan Bathmen vallen hier onder 29 bedrijven en het blijkt dat nu al een bedrijf sinds '78 bezig is om een vergunning te krijgen voor het bouwen van een fokvarkens- stal Op de aanvraag tot de bouw is nog steeds geen beslissing geno men ondanks het feit dat de raad van Bathmen unaniem van mening is dat dit bedryf zonder meer moet kunnen uitbreiden Duidelijk rijst hierbij de vraag wat of Inspraak van de bevolking te betekenen heeft en welke waarde men nog moet hechten aan de functie van de raad en wat blijft er over van de toezegging van G.S. de richtlijnen soepel te zullen hante ren. Of bepaalt de Prov. Planologi sche Dienst (P.P.D.l het beleid en niet Ged. Staten? Als dat zo is klopt er iets niet binnen ons demo cratisch bestel zei voorzitter Ha verslag. Er werden in deze vergadering een aantal vragen gesteld over o a be- dryfsverzorging, onroerendgoedbe- lasting. opvoering vrye voet ver mogensbelasting. EEG. melkprys, pryzen akkerbouwprodukten etc die de heer Jonkhans en de heer Y v d Wal. secr prov afd OLM de gelegenheid gaven om op tal van belangrijke zaken nog wat dieper in te gaan Met het geven van water moeten we bij de cyclamen een beetje voor zichtig zijn. want zowel de knol als de stelen zijn erg gevoelig voor rot ting en voor koud water Daarom ge^en we onze cyclamen altijd lauw water en als het buiten kouder wordt, voeren we de temperatuur van het water iets op Bovendien geven we het water op hetschotelje onder de plant, zodatzij hetzelf kan opzuigen Om koude voeten tegen te gaan schenken we het water dat na een uurtje op het schoteltje overblijft af Zoals reeds eerder ge zegd. anders staat de plant met de voeten teveel ln het water en is de kans op rotting groot. Bovendien gaat het water op dat schoteltje af koelen en kan dan tenslttte te koud worden voor de plant Is de plant door omstandigheden helaas te droog geworden en gaat ze helemaal slap hangen, dan hel pen we haar weer op de been door d'.' plant in een emmer met lauw water te dompelen. Niet te diep. even onder de potrand is voldoen de We wachten dan tot er geen bel len meer omhoog komen en halen dan de plant er weer uit Even goed uit laten lekken en ze kan weer op haar plaats Onze cyclamen houdt wel v an licht, maar dat moet niet gaan lelden tot hoge temperaturen. Dus wel eeri^ lichte plaats geven, maar niet in de volle zon Wanneer we de plant op de vensterbank hebben staan is dat goed maar wanneer dat een vens terbank is waar op een bepaalde tijd van de dag de zon volop komt te staan is het raadzaam dan de plant af te schermen tegen de zon en de hitte Datzelfde geldt ook als we de plant zomers m de tuin zetten, wel licht, maar niet in de volle zon De bloeiende plant krijgt eenmaal in de week kamerplantenmest. Is de plant uitgebloeid, dan geen mest meer en minder water. Over winteren op een vorstvriie plaats Uitgebloeide bloemen en geel ge worden.bladeren verwijderen duur ze uit te draaien 1. De moderne geluidscamera maakt het mogelijk, gelijktijdig beeld en geluid op te nemen en vast te leggen voor (jaren) later. Als u binnenshuis gaat filmen, denk er dan om dat de microfoon steeds zo dicht mogelijk bi) de geluidsbron b.v. uw baby, wordt geplaatst en tenminste 2 meter van de camera vandaan Het geluid van de camera zou an ders worden opgepikt en storend hoorbaar kunnen zijn in het geluid. "Dit probleem wordt minder bij de betere en wat duurdere geluidsca mera's. Ten eerste is bij deze het camerageruis geringer, terwijl door de "sterkere zoomlens" van een grotere afstand gefilmd kan wor den. EEN GOEDE MICRO- 2. KIES FOON. De cameramicrofoon moet van goe de kwaliteit zyn. Het is echter vaak mogeli|k een kwaliteitsmicrofoon aan te schaffen en deze op het toe stel aan te sluiten. Microfoons van het z.g. "richtinggevoelige type" verdiénen de voorkeur. 3. MEELUISTEREN. Het is altijd aan te bevelen mee te luisteren tijdens de opname met be hulp van de bijgeleverde oortele foon U kunt het geluid dan ook in stellen met de speciale knop aan uw toestel op b.v. High (helder voor spraak binnenshuis b.v.) of low (laag bij opnamens in ruimten of omgeving met veel lawaai - stad, vliegveld enz "Bij de betere camera's (bijv Nizo) zyn zelfs dne automatische instel Imgen mogelijk, terwijl het opname niveau ook geheel met de hand in stelbaar is". 4. IS MONTAGE MOGELIJK? Als u uw geluidsfilm later wilt mon teren (knippen en plakken'om een andere volgorde der scene's te ma ken) dient u elke nieuwe opname te beginnen met'1 volle sekonde stilte! Het geluid loopt op uw geluidsfilm n.l. 1 sekonde voor op het beeld. Bij montage knipt u waar nodig de stilte weer weg. De Nizo 2056 heeft overigens een knopje om films die u niet mon teert geluidtechmsch pauzeloos te doen veriopen, elk geiuid van een nieuwe scene begint dan al na 0.2 sek. Voor geluidsmontage zijn er viewers met een speciale toonkop en naar wens oortelefoon of luidspreker in gebouwd. 5. GELUID VAN RECORDER OF TV? Goede geluidsfilmcamera's bezitten een mogelijkheid om het geluid van radio - TV of bandrecorder recht streeks op uw film op te nemen. Zo kunt u b.v uw favoriete ster van de TV opnemen, zingend en wel. Nodig is, dat uw TV een extra aan- sluitingsbus heeft voor een kop-tele- foon of«2e luidspreker Via een ka bel en eventueel adapter kunt u dat verbinden met de camera. Het TV geluid komt dan beslist helder op de film. Geluid opnemen via de mi crofoon qeeft minder fraai geluid. 6 ONDERBREEK DE SPREKER NIET Bij geluidsfilm zult u vaak langere scene's krijgen dan met stomme op namen. Laat een spreker even oefe nen of breek de scene's af op pun ten waar hij zelf een zin afheeft. Moderne geluidscamera's als op de foto, bezitten overigens een z.g. fa- deoutknop, waarbij het geluid van uw scene langzaam afzwakt voor u stopt. Bij de nieuwe scene begint het geluid dan zacht en komt gelei delijk op normale sterkte. 7. DE NIZO 1048 EN 2056. Nizo brengt twee ultra moderne ge luidscamera's in de handel. Het ty pe 1048 is een iets vereenvoudigde versie van de 2056. De 2056 is een geluidscamera voor de zeer veelei sende amateurfilmer. De camera bezit een Schneider-Macro-Vario- gon f 11,4/7-56 mm. Zoomautomaat voor 8x zoom. Twee snelheden (tuimelschakelaar) Vergrendeling voor overgang naar Macro bij 7 mm. brandpunt. Belichting naar wens automatisch, als met de hand instelbaar of vast te zetten. Plus 1 F tegen licht korrek tie en plus/min 1 F stop continue korrektie. Automatische fade out en fade in. Enkelbeeldschakeling mei flitskontakt. Timer met interval van 2,5 en 15 sekonden. Instelling con- tinueloop. Snelheden voor filmen 9-16 2/3-18-24-25 en 36 beeldjes per sek. Filmteller, batterijcontrole. 3 Microfooninstellingen en volume regeling mogelijk met de hand! On derbreking geluidsopname mogelijk. Schakelaar voor Microfoon of TV/ Phone. Schakelaar voor directe ge luidsopname of 1 sec. vertraging. Opklapbare handgreep-batterijhou der Inf Braun Electric Nederland. Visseringlaan 22 Rijswijk.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5