Zo gemakkelijk kleurvergroten Wetenschappelijke doorbraak door nieuwe tandpasta Verkeersmap geeft wegen aan naar zelf-redzaamheid Autogordel overal altijd dragen GEBRUIK GORDEL VOORIN VERPLICHT n de strijd tegen tandbederf Veilig Verkeer Nederland brengt onder het motto „Autogordels vast en zeker" het nut en de noodzaak van de gordel nog eens extra onder de andacht. Uit onderzoeken is namelijk gebleken, dat de gordel minder wordt gedragen dan bijvoorbeeld in 1975, toen de gordeldraagplicht voor voor-inzittenden van personenauto's van kracht werd. Van de automobi listen draagt nu 71 procent de gordel buiten de bebouwde kom en slechts 51 procent doet dat binnen de bebouwde kom. Veilig Verkeer Nederland wijst er op. dat de autogordel bij^de huidige stand van de techniek gezien kan worden ais het meest effectieve beschermingsmiddel voor bestuur ders en passagiers van auto's bij verkeersongevallen. Volgens de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOVi wordt met een gordel om de kans op dodelijk letsel ruim 60 procent kleiner, terwijl de kans op ernstig letsel met ruim 30 procent afneemt Het dragen van autogordels is verplicht voor bestuurders en voor passagiers vanaf 12 jaar i van personenauto's en combinatie-auto's, die na 1 Januri 1971 in Nederland in gebruik zijn genomen en vanaf dat tijdstip bij aflevering gordels op de voor-zitplaatsen moeten hebben. Het gaat hier dus om auto's, die zijn ingericht voor het vervoer van niet meer dan acht personen, de chauffeur inbegrepen. VVN, dat in het verleden verschei dene autogordelvoorlichtings- campagnes gevoerd heeft, wil tij dens de nu begonnen herhalingsac tie met spots op radio en televisie, brochures en folders ie inzittenden van auto's nog meer motiveren de gordel altijd, overal en op de Juiste manier, dus zo strak mogelijk te dragen Vol van 10 meter Bij een botsing treden enorme krachten op De „klap" die bijv de inzittenden van twee met een snel heid van 50 km op elkyar inrijdende auto's moeten opvangen, is te ver gelijken met de smak die iemand maakt wanneer hij van een hoogte van 10 meter valt. Met het schrap zetten van arnjen en benen is dus bij een ongeval niet veel te berei- ^en Alleen de autogordel houdt automobilisten en hun passagiers vast op hun plaats en zorgt ervoor dat zij binnen de wagen blijven in plaats van eruit geslingerd te wor den (dat laatste betekent een aan zienlijk grotere kans op ernstig en dodelijk letsel). Autogordels moe ten ook gebruikt worden binnen de bebouwde kom Want, ook bij een botsing met „stadssnelheid" (on geveer 30 km per uur» lopen de in zittenden van een auto de kans zwaar gewond of gedood te worden als ze geen gordel om hebben. Ook langs het water Er zijn mensen die hun gordel los maken als zij langs water rijden Hun argument Als je met de auto in het water terecht komt, belet de gordel een snelle ontsnapping uit de zinkende wagen. Bij die redene ring wordt echter één ding over het hoofd gezien: De klap waarmee een auto het wateroppervlak raakt, is te vergelijken met een middelzware botsing Zonder gordel om kunnen de inzittenden bewusteloos en/of ernstig gewond raken, zodat ont snappen vrijwel onmogelijk is.' Wordt men echter door de gordel op zijn plaats gehouden, dan is men vèel eerder in staat onmiddellijk na de duik in het water de gordel los te maken en te proberen de auto te verlaten. Nooit losjes dragen Het is mogelijk dat. iemand met de over de heup en borst lopende drie- puntsgordel problemen onder vindt met het strak dragen, bijv het moeilijk bereikbaar zijn van knoppen op het dashboard. In dat geval is het beslist oryuist de gordel dan maar met meer speling te ge bruiken Elk type autogordel moet namelijk zo strak mogelijk worden gedragen om het grootste effect te sorteren Een gordel die losjes ge dragen wordt, biedt geen beveili ging. Integendeel, bij een botsing kan men onnodig letsel oplopen, bijv door onderuit schieten. Met automaat Wie zich in zijn bewegingsvrijheid belemmerd voelt of lichamelijk on gemak ondervindt, kan beter een driepuntsgordel met automaat nemen of een heupgordel met of zonder automaat. De automaat be staat uit een oprolsysteem met een blokkeermechanisme, dat in wer king treedt bij een plotselinge he vige ruk (botsing), maar dat bij langzame bewegingen de gordel doet meegeven De allernieuwste automaten reageren zelfs al zodra de wagen sterk afremt of optrekt. Omdat internationaal de tendens bestaat auto's uitsluitend met driepuntsgordels uit te rusten, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gemeend de mensen uit bovenstaande groep die een li chaamslengte hebben van minder dan 1.50 meter van de gordeld raagplicht te moeten uitzonderen. Voor mensen die klein van stuk zijn, kan namelijk het schouderge deelte van de driepuntsgordel bij een flinke botsing letsel aan de hals veroorzaken Hen wordt echter aangeraden gebruik te maken van de heupgordel, die een zeer goede beveiliging biedt De draagplicht geldt ook niet voor ernstig invalide bestuurders die in aangepaste auto's rijden en niet zelf de gordel kunnen vastmaken, voor taxichauffeurs tijdens het vervoer van passagiers, voor be stuurders die bezig zijn goederen op te halen of af te leveren bij op korte afstand van elkaar gelegen plaatsen en tijdens het achterui trijden. Kinderen tot 4 jaar mogen op de voor-zitplaats alleen meerijden in een goedgekeurd kinderzitje, dat deugdelijk is bevestigd Op het keurmerk moet vermeld staan dat het zitje geschikt is voor de voor zitplaats. Kinderen van 4-12 jaar mogen voorin zitten mits gebruik wordt gemaakt van een kinderzitje (zoals vermeld voor kinderen van 0-4 jaar) of van een heupgordel. Aangezien de gordel de inzittenden in geval van een botsing op de plaats vasthoudt, waardoor wordt voorkomen dat zij in contact ko men met het auto-interieur of door of uit de wagen worden geslingerd, is het duidelijk dat ook passagiers op de achter-zitplaatsen zeer ge baat zijn bij het dragen van gordels. Volwassenen kunnen voor de achter-zitplaatsen kiezen uit heupgordel of driepuntsgordel. Voor baby's (0 tot ongeveer 9 maanden) is de relswieg of kinder wagenbak geschikt; deze moet klem gezet worden tussen voor- en achterbank en zo mogelijk met een riem worden vastgemaakt Kinderen van 9 maanden tot 4 Jaar in een goedgekeurd kinderzitje. Kinderen van 4-12 Jaar in een goed gekeurd kinderbevetllgtngsmiddel of anders in een goedgekeurde heupgordel. HOLTENS NIEUWSBLAD - 16 FEBRUARI 1979 - PAG. 15 egen jaar wetenschappelijk onderzoek heeft een opval- ende doorbraak opgeleverd in de strijd tegen cariës, één an de belangrijkste problemen voor de volksgezondheid in Ie welvaartslanden. Dr. ir. H. Hoogendoom van Akzo Den- al Research ontdekte in het speeksel een natuurlijk af weersysteem tegen de bacteriën. Deze bacteriën zjjn ver- mtwoordelijk voor het ontstaan van cariës. Hij slaagde er niet alleen in de bac- terieremmende stof in ons speek sel te identificeren, maar het lukte (jem ook om door middel van en- aymen het afweersysteem in het §peeksel te activeren: het resul taat is een nieuwe tandpasta, Zen dium, die dezer dagen in ons land is geïntroduceerd. Dr. Hoogen doom promoveerde halverwege zijn onderzoek op een proefschrift bver zijn wetenschappelijk werk. De situatie met betrekking tot ca ries is in Nederland verre van roos kleurig. Een onderzoek onder 965 schoolkinderen leert, dat slechts 3 kinderen geen cariës hebben Bij 6-jarigen treft men gemiddeld elf kleine gaatjes aan; bij 11-jarigen 12, bij 13-jarigen 15 en bij 21-jarigen 22 grote gaten in tanden en kiezen. Op 45-jarige leeftijd heeft vijftig pro- Cent van de volwassenen een kunstgebit, aldus het onderzoek (bron Nederlandse Vereniging van Tandheelkunde). Drie factoren Drie factoren spelen bij het ont staan van cariës een rol: het gebit, ónze voeding en bacteriën. Aan het gebit kan weinig worden veran derd. Alleen door middel van fluo ride kunnen tanden en kiezen beter tegen tandbederf worden be- i schermd. Onze voeding zou zijn te verbeteren, maar de praktijk heeft aangetoond, dat-acties-als^^noep verstandig" en andere voorlich tingscampagnes, nog weinig effect sorteren. Door de sterk van het na tuurlijke patroon afwijkende voe ding en eetgewoonten, blijkt het natuurlijke afweersysteem niet meer opgewassen te zijn tegen de bacteriën, die suiker omzetten in melkzuur. Deze zuurvorming is de voorwaarde voor het ontstaan van cariës. Dr. Hoogendoom ontdekte dat in ons speeksel van nature een bacterie-remmende stof wordt ge vormd. Deze remstof zorgt ervoor, dat de bacterie geen suiker kan op nemen en omzetten in melkzuur. De nieuwe tandpasta Zendium, die op basis van het wetenschappelijk onderzoek Is ontwikkeld, bevat na ast fluoride tevens enzymen, die het natuurlijk afweersysteem ln de mond versterken. Het activeert de vorming van remstof in ons speek sel. Effectief Dat het systeem in Zendium effec tief kan worden genoemd, heeft onder meer een proef met ratten aangetoond: van twee groepen van deze dieren, dié een voor het gebit „ongezonde" voeding kregen voor geschoteld, werd de ene groep be handeld met een traditionele tandpasta en de andere groep met Zendium. Bij een lang niet opti malegebitsvorming scoorde, Zendiumgroep een cariësreductie van tachtig procent. Een dergelijk „hard" getal zal moeilijk te produ ceren zijn voor mensen, die met Zendium poetsen Het terugdrin gen van tandbederf is van een aan tal factoren afhankelijk, zoals goed poetsen, eetgewoonten en de indi viduele kwaliteit van het gebit. Toch hebben proeven duidelijk gemaakt, dat Zendium werkzaam is tegen cariës en dat niet alleen: het blijkt dat een herstelde afweer in hetspeeksel belangrijk is voor de gehele mondhygiëne, dus niet al leen minder zuurvorming en pla que, maar ook minder tandvlees ontstekingen en ook bij aphten is Zendium werkzaam. Proeven in binnen- en buitenland hebb°n deze feiten aangetoond. Ter gelegenheid van de introduktie van Zendium is aan alle tandartsen in Nederland een boek aangebo den, waarin niet alleen het project van dr. Hoogendoom wordt uit eengezet, maar dat ook een samen vatting biedt van alle wetenschap pelijke kennis in de strijd tegen ca riës. Van het boek „Tandheelkun dige preventie en haar wetens chappelijke basis", heeft onze staatssecretaris van Volksgezond heid, mevrouw mr. E. Veder-Smit. het eerste exemplaar in ontvangst genomen. Tijdenseen bij eenkomst op het ministerie van Volksgezondheid en milieu hygiëne donderdag 8 februari is staatssecretaris mr. E. Veder-Smit het eerst exemplaar aangeboden van het boek „Tandheelkundige preventie en haar wetenschappe lijke basis". Op de foto: professor .dr. K.G. König en de staatssecreta ris. Zelf vergrotingen maken van kleurenfoto's was vroeger voor amateurs moeilijk te realiseren. Door de komst van de nieuwe hulpmiddelen en materialen is de Ook de - veelal geestelijk - gehandi capten die in sociale werkplaatsen verblijven, worden hoe langer hoe meer opgenomen in het totale maatschappelijke bestel. Die inte gratie brengt met zich dat ze mee doen aan activiteiten buitenshuis. Om de plaatsen waar deze activi teiten zich afspelen te bereiken, moeten ze de straat op, dus aan het verkeer deelnemen. „Hoe ze dat zo goed (en dus zo veilig) mogelijk kunnen doen. wordt hun aan de hand van de nu gereedgekomen werkmap verteld door medewer kers van de vormingscentra", zegt Henk Boersma. Als consulent van de afdeling Opvoeding en Vorming van Veilig Verkeer Nederland heeft hij bijgedragen tot het tot stand komen van de handleiding. hobby van het zelf kleurvergroten ook binnen het bereik gekomen van amateurs, die geen ervaring hebben in de donkere kamer. was toen evenwel, wie zich met deze begeleiding zou bezighouden. De keus viel op de bestaande vor mingscentra van de Landelijke Or ganisatie Vormingswerk Werkende Jongeren (LOVWJ) en de Lande lijke Organisatie Christelijk Vor mingswerk (LOCV). In ruim 100 van de rond 200 centra die ons land telt, is dit werk nu in volle gang. Het waren de vormings centra zelf die aanklopten bij Veilig Verkeer Nederland. Voor hen was deze organisatie een „oude beken de" door de contacten die er al eer der waren geweest bij het samens tellen van een verkeerswerkmap voor partieel leerplichtige jongelui van 16-18 jaar. Een vriend vergroot al vele jaren zelf zfjn kleurenfoto's. Eerlijk gezegd hebben we hem daarom altijd bewon derd, sinds we een avondje zijn donkere kamer-gast waren. Met veel geduld werd er die avond toege werkt naar één goede kleu- renvergroting, die na veel proeven en materiaalver- bruik inderdaad tot stand kwam. Kleurenvergroten was vroeger een hobby al leen voor de erg geduldige doka-man of vrouw. In een kwartier Onlangs hadden we een kleurver- groting nodig en vroegen we die vriend met enige schroom of hij dat wilde verzorgen. Het bleek geen enkel probleem te zijn want zei hij „kleurvergroten is nu zo gemakke lijk, dat iedereen het kan leren. Kom maar 's mee" En zo stonden we die avond in zijn donkere kamer en dat was meteen al de eerste ver rassing. daan, stapte WN's Henk Boersma naar de LOVWJ en de LOCV om na te gaan of zij er voor voelden geza menlijk een werkmap voor vor mingsmedewerkers ten behoeve van de verkeersvorming van jonge ren uit sociale werkplaatsen samen te stellen. Praktisch De drie organisaties vormden een werkgroep, die de zaak verder in studie nam. Begin vorig jaar viel het besluit: die map moet er zo gauw mogelijk komen. De door WN aangedragen advie zen en suggesties werden door me dewerkers van LOVWJ en LOCV „vertaald" naar de wereld waarin de lesstof moest worden gebruikt. Zo ontstond een map waarin de mensen die in de vormingscentra met „verkeer" zijn belast, een groot aantal ideeën krijgen toegespeeld voor een op het bevattingsvermo gen van de doelgroep afgestemde behandeling van dat onderwerp. De nadruk ligt op praktische ver keersvorming. Veel aandacht wordt daarbij be steed aan het gedrag van voetgan gers en fietsers, twee categorieën weggebruikers waartoe de in so ciale werkplaatsen werkzame mensen merendeels behoren. Geen doka meer. Die donkere kamer was namelijk niet donker meer ook al hing er die avond wel een gordijn. Je kunt nu in elke kamer, die 's avonds even donker gemaakt kan worden, kleu renfoto's ontwikkelen. Alleen het belichten van het fotopapier ge beurt nog in het donker, het ont wikkelen. dat vroeger in volkomen duister in van die plastic bakken gebeurde, wordt nu in een buis ge daan. Dat heet de „drum" en dat is eigenlijk een donkere kamer in het klein. Nieuw hulpmiddel. ..We beginnen", vertelde onze gids in kleurendokaland. ..met het af wegen van de juiste kleurverhou- dingwant dat was vroeger het moeilijke punt. Na een proefop- name voor het vaststellen van de juiste belichtingstijd wordt die kleurbalans berekend met behulp van een colour-analyser, die de goede onderlinge kleurverhouding vaststelt. Vroeger was dat erg tijd rovend; nu heb je na één, hoogstens twee proeven een perfekte kleuren foto. De korrekties, die nodig zijn worden aangebracht via een prak tische kleurenmengknop op het vergrotingsapparaat of met losse kleurfilters. Tijd bekort „Nog een voordeel is", vervolgde hij, „dat de voorheen lange ontwik- keitijden nu zijn ingekort door het gebruik van papiersoorten, die aan twee kanten met een plastic laagje zijn bedekt. Dit papier kan veel sneller ontwikkeld worden. En tenslotte zijn de vroeger zo moeilijk te hanteren regels voor de samens telling en de warmte van het ontr wikkelbad nu minder streng, zodat een graadje warmer of kouder echt geen rampzalige gevolgen heeft". In de praktijk. Na die enthousiaste toelichting 2ijn we die avond nog lang samen aan het kleurvergroten geweest. Niet omdat er zoveel tijd nodig was voor de kleurenfoto, waarom we hadden gevraagd. Maar omdat we na dat eerste resultaat zo de smaak te pakken kregen, dat er nog een paar volgden. In één avond leerden we hoe je mooie vergrotingen in kleur kunt maken van kleurendia's en negatieven. We ontdekten hoe ge makkelijk het is om via een proefs trook de juiste belichtingstijd vast te stellen en hoe je een colour-ana lyser moet bedienen. We ontwik kelden eigenhandig in een kleu- rendrum een paar foto's en waren verbaasd datje in zo'n korte tijd en met zo weinig ontwikkelvloeistof een goed produkt in handen kunt krijgen. Een ontdekking. Een belangrijke aanzet tot het geven van verkeerslessen aan jongeren die werkzaam zijn in sociale werkplaatsen, is de handeleiding die Veilig Verkeer Nederland en vor mingswerkers hebben samengesteld. In deze zojuist ver schenen map staat aangegeven welke mogelijkheden er zijn om 18-23-jarigen die op grond van een handicap niet in het gewone arbeidsproces kunnen worden opgenomen, voor het onderwerp „verkeer" te interesseren. De vor mingscentra, waar zij één of twee dagen per week komen, hechten grote waarde aan deze verkeersvorming. Het is een onmisbare schakel in de „opleiding" naar zelfred zaamheid, die deze groep mensen in de vormingsinstituen krijgt. In volle gang Wegwijzer De vraag die gesteld werd was. hoe Enkele jaren geleden werd besloten het project „verkeer" voor de 18- in het weekprogramma van de so- 23-jarigen uit de sociale werkplaatr ciale werkplaatsen vormingsacti- sen de beste kans van slagen zou viteiten in te bouwen voor de daar hebben. geplaatste jongeren. Grote vraag VVN fungeerde ook nu weer als wegwijzer Op hun beurt stuurden de vormingsinstituten rapporten, waarin de resultaten van verkeers- programma's, die op basis van de geadviseerde methode waren uit gevoerd. stonden vermeld Met deze gegevens op papier en met de ervaringen die hy zelf tijdens ver scheidene proeflessen had opge- Alternatieve route „Er kunnen zich verkeerssituaties voordoen", aldus Boersma, „die voor gehandicapten, ook al hebben zij verkeersvorming ontvangen, te ingewikkeld zyn. Dan zal er voor deze groep verkeersdeelnemers naar een alternatieve route moeten worden gezocht" „Een andere oplossing is overleg met de wegbeheerder om te bekij ken hoe de bestaande situatie zo danig verbeterd kan worden, dat er ook voor gehandicapten is uit te komen". Enkele jaren geleden maakte deze ervaren dokaman na enkele uren werk een geslaagde kleurenfoto vanaf een negatief. Het resultaat van deze avond was: een aantal goede kleurenvergrotingen van dia's en negatieven. En wat het be langrijkste was, we ontdekten een nieuw hobby, die ons bijzonder boeide en die we. na nog zo'n avond samenwerken, al aardig onder de knie zullen hebben. Want zélf kleurvergroten vanaf dia's en nega tieven is gelukkig geen laborato riumwerk meer maar een hobby, die bereikbaar is geworden voor ie der, die het wil leren.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 15