Volkswagen terreinauto British Leyland introduceert Innocentie op onze markt. de De eek» werd ruimer en comfor tabeler maar niet groter Mazda op de markt met nieuw model Elf caravan-specialisten showen de nieuwste modellen in Borne personen Vanaf komende zaterdag 10 febr. wordt in de Evenementenhal te Bome weer de grote caravan-ten toonstelling gehouden. Naast de Caravan RAI, jaarlijks in het RAI complex te Amsterdam, zijn er in enkele plaatsen in ons land regionale beurzen. In het noorden, in het zuiden in Rotterdam en in Bome. De Evenemen tenhal in Bome, vroeg vroeger onderdeel van het Spanjaard tex- tielconcem, wordt al enkele jaren geëxploiteerd als tentoonstel lingsgebouw. Regelmatig zijn er consumentenbeurzen en de cara vans zijn er één van. De Vereniging de Twentse Caravan bedrijven met een aantal leden exposeren gedurende 9 dagen, tot en met 18 februari alle merken en modellen die zij vertegenwoordigen.In het totaal be stand van alle caravanmerken, in ieder geval de bekendste pro ducenten, zijn de meesten daar aanwezig. Elf bedrijven, 9 dealers van caravans en vouwwagns, één producent van kampeerauto's en een specifieke accessoirezaak vullen de ruimte. Ieder jaar weer, het wordt nu voor de 4e keer georganiseerd, is de hal keurig aangekleed en hebben de bezoekers ruimschoots gelegen heid alle modellen te bekijken. Om de lezer vooraf een overzicht te geven, vermelden we in een kort bestek welke bedrijven er staan en wat voor producten zij verkopen. De toercaravan en de vouw wagen worden in de vacantie- periode enorm veel gebruikt. De caravan heeft daarnaast uit recreatief oogpunt een be langrijke functie omdat deze buiten het hoogseizoen voor vele week-ends klaarstaat. Op een camping of om er op uit te trekken. De fabrikanten maken honderden modellen, niet alleen in lengte- maten maar ook in uitvoering. Van de eenvoudige 3.20 m-caravan caravan tot complete huisjes op wielen met een hoeveelheid accessoires die zelfs een lang duriger verblijf tot een genoe gen kunnen maken. All caravans in Almelo expo seert Chateau en Paradiso. Deze laatste is een vouwwagen met vast dak. Chateau is op de Caravan RAI uigekomen met de nieuwe Grand-Prix lijn, die aërodynamisch gunstig ge vormd is. Verder brengt ALL de Walker vouwwagen, die uitr geklapt kan worden. De kam peerder slaapt dan wel van de grond. Knobben uit Wierden brengt Constructam, IT (International Trailers) en Münsterland. Dit laatste merk heeft z'n fa- brieksbasis in Sassenberg, niet ver van hier. Constructam en IT zijn Belgische merken met een nauwe verwantheid. Bij de eerste valt de vormgeving op met ronde en hoeken een aflo pend dak. IT maakt een con ventionele caravan. Hebocar uit Harbrinkhoek is een producent van Op Merce des en Hanomag chassis wordt een opbouw van eigen ontwerp en uitvoering gemaakt. De kampeerauto is in opmars, al- BTC caravans in Enschede is de naam voor Bürstner Tour Caravans. Dit Duitse merk staat goed in de belangstelling. Voor Twente, de Achterhoek en omgeving is men dealer. De grotere maten hebben een echte rondzitgroep-hoek. Kas ten, deurtjes etc. zijn van echt hout en de buitenwanden zijn volgens een nieuw procédé samengesteld. en daardoor lichter en steviger Deka Caravans in Hengelo brengt op de show in de toer- wagenseetor Avento als Neder lands merk en Tabbert als Duitse fabrikant. Avento heeft een hefdak. Uitstekende venti latie en wat minder luchtweer- stand bij het rijden. Tabbert is een merk dat door de jaren heen een grote bekendheid heeft gekregen. In Essen op de caravan-salon presenteerde Tabbert een breedspooras. Diepemaat in Haaksbergen showt twee bekende Duitse merken. TE caravans uit Oed- ten Mülheim en Eriba uit Bad Waldsee. Bij deze tweede is de Touring-serie erg bekend. Spe cifiek een caravan voor een kleine auto. De grotere model len hebben bij enkele modellen een stalen skelet. TE staat voor Thrun-Eicker met de mo dellen King, Sprinter, Mallorca en Weltbummler. Pen Caravans uit Haaksber gen vult z'n standruimte met 3 merken toercaravans. Kip als bekend vaderlands merk, Adria als Joegoslavisch en Dethleffs als Duitse producent. Alle 3 hebben een uitgebreide serie en allemaal exposeren kan niet. Maar de meest gevraagde typen zullen er zeker staan, en dat geeft dan al een gevjrieerd overzicht. De Thij uit Oldenzaal ver koopt Biod caravans en de al eerder genoemde Münsterland van Saure uit Sassenberg. Biod wordt in Oldenzaal gefa briceerd en heeft een geheel polyester opbouw. Geen hoe kige vormen maar veel afron dingen, Dat kan met kunststof. Aan de isolatie werd de laatste tijd zeer veel aandacht be steed, waardoor Biod ook door de winter-caravanner te ge bruiken is. Ten Brinke Hengelo verte genwoordigt het grote Duitse en Engelse CI-concem. Cl be tekent Caravan International en de caravans komen voor namelijk uit Engeland en Duitsland. De Sprite is in z'n kleinste uitvoering gunstig ge prijsd en kan achter een kleinere auto meegenomen worden. Wilk is de duurste re presentant In Bome moet U ze maar gaan bekijken. hoewel niet-zo stoomachtig als destijds gedacht werd. Voor kampeerders die vele weken trekken wel een uitkomst. Het interieur is variabel. Naar ie ders wens uit te voeren. Schipper Almelo importeert Duitse, Franse, Engelse en Deense merken. Uit Duitsland Schweikert, uit Engeland Pi- per, uit Frankrijk La Bohème, ook vouwwagens, en uit De nemarken de bekende Camp- Let vouwwagen, met polyester kuip. Schweikert is een gere nommeerd Duits merk. Piper komt uit een grote Engelse fa briek en het Franse merk ge niet ook heir een grote be kendheid. De Camp-let is ste vig hier licht en in luttele ogenblikken bruikbaar te ma ken. Vel tink uit Nij verdal brengt Knaus caravans en Tago vouwwagens. Ook Knaus is een Duits merk en qua productie-aantallen één van de grootste. Van origine was Knaus architect en bouwde uit interesse een caravan. Van het één komt het ander. De fa briek groeide uit tot een grote onderneming Tago is Neder lands fabrikaat, solide ge bouwd en goed afgewerkt. Eén van de eerste wagens met be rmkeuken Als laatste van de deelne mers Oswi uit Hengelo. Oswi is een specialist op het gebied van accessoires. Van alles en nog wat voor kampeerders en caravanners hebben zij in voorraad of kunnen het leve ren. Ook onderdelen om zelf een aanhanger etc. te bouwen. Daihatsu Nederland B.V., Rotterdam, liet ter gelegenheid van de RAI-tentoonstelling een speciale versie van de Charade Coupé maken: de „Black Sun", een auto die voor minder geld méér aan uitrusting heeft. „Black Sun" heet de auto om dat hij is uitgevoerd in de kleur zwart én omdat hij een Sunroof open dak heeft. Dat is niet het enige. Deze auto heeft meer extra's te bieden, name lijk halogeen breedstralers, een zwartwitte visgraat stoelbekle- ding en een sportstuur. Van het type waarvan hij is afge leid heeft hij standaard al een radio, een vijfbak, een ruite- wisser/sproeier op de achter ruit, achterruitverwarming en al het andere dat nodig is om een auto zéér compleet uit te voeren. De prijs is f 13.500.- incl. BTW Dat is f 475.- min der dan het type waarvan hij is afgeleid, de Charade Coupé XTE-5. Alleen tijdens de RAI- tentoonstelling wordt deze auto verkocht; hij kan zowel op de stand van Daihatsu (Amstelhal, stand 308) worden besteld als bij de Daihatsu- dealers. De aanbieding geldt zolang de voorraad strekt. Ter gelegenheid van de Per sonenauto RAI 1979 introdu ceert BL Nederland de Inno- centi-serie personenauto's. Deze scheppingen van carrossier Bertone worden door de Inno- centi-fabriek te Milaan ge bouwd en zijn in 1974 voor het eerst op de Italiaanse markt gelanceerd. Sedertdien zijn ze door de verkooporganisaties van British Leyland in Zwitser land, Frankrijk, Oostenrijk en Duitsland geïntroduceerd. Be gin 1979 gebeurt dat op de au tomarkten van Nederland en België. Hoewel de Innocenti's tech nisch gezien verwantschap ver tonen met de Mini's, wordt dit niet in de naam tot uitdruk king gebracht. De auto's dra gen uitsluitend de naam „In- nocenti" plus de type-aandui ding, maar zonder enige ver dere toevoeging, zoals bijvoor beeld Mini of Leyland. In ons land zullen drie typen worden verkocht, namelijk: - de Innocenti 90L (998 cc motor) f 11.190,- incl. BTW - de Innocenti 120L (1275 cc motor) f 12.390,- incl. BTW. - de Innocenti De Tomaso (1275 cc motor) f 14.690,- incl. BTW. De door de fabriek ten be hoeve van de Italiaanse markt In het kader van „25 jaar evo lutie van de moderne perso nenauto" staan tijdens de ko mende RAI tentoonstelling een aantal 25 jaar oude auto's naast vergelijkbare moderne exemplaren. Zelden krijgt men de kans op duidelijker wijze de vooruitgang in de auto constructie te zien. Afgezien van de enorme stappen voor waarts die de industrie in technisch opzicht maakt, zijn het ook de talloze praktische en tastbare aspecten, die het verschil tussen nu en 25 jaar geleden zo duidelijk aantonen. Een kwart eeuw geleden be reikte de ontwikkeling van de autoconstructie een zekere stabilisatie. De oorspronkelijk paardeloze wagen was een volwaardig vervoermiddel ge worden waarin iedere construc teur geheel naar eigen inzicht een maximum aan technische en esthetische creativiteit had gestopt, en dat alles binnen redelijk compacte afmetingen. Men leek zelfs op een dood punt te zijn gekomen, want de Europese industrie nam veel modesnufjes over van de Ame rikanen, zoals chroomversierin gen. Dat ging soms ten koste van de praktische bruikbaar heid. Een enkele constructeur waagde het echt nieuwe ideeën te lanceren. Maar tegen het eind van de jaren vijftig begon de evolutie die feitelijk nu nog voortduurt. Sir Alec Issigonis introduceerde de dwarse moto ropstelling in combinatie met voorwielaandrijving. Dat resul teerde in de belangrijkste na oorlogse automobiel verbete ring; een efficiëntere benutting van de beschikbare afmetingen van een auto. De aanvanke lijke veronderstelling dat gro tore wagenlengte en -breedte automatisch meer binnen ruimte impliceerde, wankelde. Wie de hoofdmaten van de twee autogeneraties die zijn tentoongesteld vergelijkt, zal zien dat vooral in het geval van de populaire middenklas se-auto's de wielbasis gemid deld enkele centimeters toe nam, terwijl de exterieurlengte gelijk bleef of zelfs vermin derde. Hetzelfde geldt voor de totale breedte die vergeleken met de spoorbreedte minder groeide. Die gewijzigde onder linge verhouding tussen de hoofdafmetingen en het streven naar veel compactere aandrij- forganen resulteerde in ieder geval in een sterk toegenomen beschikbare binnenruimte tus sen de wielen. In een moderne auto neemt men veel meer ontspannen plaats als in. een auto van 25 jaar geleden. En dat terwijl de afmetingen nauwelijks verschillen. Een bij komend voordeel van de aan gepaste zitpositie betreft de geringere carrosseriehoogte, die voor een betere stroomlijnvorm nuttig bleek. Vrijwel tegelijkertijd met de dwarse motoropstel- Volkswagen ILTIS is de naam van de onlangs uitge brachte terreinwagen voor de levering aan het Duitse leger. Binnenkort zal deze uitvoering ook In een civiele versie op de markt worden gebracht. Op de RAI tentoonstelling is het eer ste civiele model te zien. Aandrijving De Volkswagen ILTIS is door zijn robuuste bouw uit ermate geschikt voor gebruik onder zeer zware omstandighe den. De in de lengterichting gebouwde, watergekoelde vier- clllnder lijnmotor met boven liggende nokkenas en vijfmaal krukas, neemt ge noegen met normale benzine. Het vermogen bedraagt 55 kW (75 pk) en geeft de auto een topsnelheid van 130 km/u De laagste snelheid is 4 km/u. Met een maximale lading van 500 kg is de ILTIS in staat stijgingen tot 77% te overwinnen. Dit is vooral mo gelijk door toepassing van vijf versnellingsbak (met terrein versnelling) en een achteruit versnelling met aangepaste overbrengingsverhoudingen. De eerste vier versnellingen zijn volledig gesynchroniseerd. Alle versnellingen kunnen met vierwielaandrijving gereden worden, de voorwielaandrijving is bij gebruik op de normale weg uitschakelbaar. Een sper- differentieel. tijdens het rijden in- en uitschakelbaar, voor komt het doorslippen van een van de voor- of achterwielen. De voor- en achteras van de Volkswagen ILTIS zijn met ro buuste dubbele dwarsstabilisa- toren uitgevoerd. Bij de wie lophanging (onderhoudsvrije), aandrijfassen, veren en tril lingsdempers gaat het om identieke onderdelen die zowel rechts als links, voor en achter te monteren zijn. Met de MAZDA 626 komt een doordacht gekonstrueerde middenklasser op de markt, die een typisch „Europese" lijn en zeer complete voorzie ningen als meest opvallende kenmerken heeft. De combina tie van een lage luchtweer- stand (coëfficiënt 0,38), een laag eigengewicht en een be proefde techniek maken bij de MAZDA 626 een economisch gebruik aannemelijk. In feite zijn 2 basismodellen leverbaar, de Sedan en de Hardtop, die naar keuze met een 16 of 2.0 li tor motor kun nen zijn uitgerust. Ten aanzien van de overbrenging kan bij de ook geproduceerde N-typen (standaarduitvoering) worden niet geïmporteerd; in Neder land zullen uitsluitend de L-uitvoeringen (luxe) verkrijg baar zijn. In het algemeen voldoen de Innocenti's aan de volgende omschrijving: luxueuze, goed uitgeruste driedeurs auto's in de kleine klasse, zeer goed af gewerkt, met een variatie aan begage-opbergmogefijkheden (optimale bagagecapaciteit 1000 liter). De 120L en De To maso typen leveren zeer aan zienlijke prestaties en doen de „Cooper-tijden" van weleer her leven. De Innocenti 120 weegt 720 kg. De 47 Kw welke de motor le vert, brengen de wagen in 12,6, seconden van 0 naar 100 km/uur en zorgen voor een topsnelheid van 145 km/uur. Bij de Tomaso (725 kg) levert de motor 51,8 kw. Deze wagen accelereert van 0 naar 100 km/uur in 10 seconden, terwijl de topsnelheid 150 km/uur be draagt. ling/voorwielaandrijving deed ook een totaal nieuwe carros serieconceptie zijn intrede: die met de achterklep, ook wel 3e of 5e deur genaamd. Aanvan kelijk accepteerde het koper- ispubliek deze conceptie waarbij de vorm van de auto op die van een combinatiewa gen leek - niet direct. Men gaf de voorkeur aan de traditi onele lijn met motorkap, pas sagiers-compartiment en koffer ruimte. Met name de Europese carrosseriestylisten ontwikkel den deze inderdaad soms on aantrekkelijke 3/5 deurs koets werken echter tot uiterst ele gante en toch functionele car rosserieën. Tegenwoordig vin den veel automobilisten een dergelijke carrosserie zelfs pro gressief gelijnd. De grotere ge bruiksmogelijkheden, doordat met al dan niet weggeklapte achterbank meer of omvangrij ker bagage kan worden ver voerd, blijken doorgaans een doorslaggevend argument om tot aankoop van een 3/5 deurs auto over te gaan. Tot slot hebben de modern ste plaatwerk-technieken niet alleen de veiligheid van de carrosseriekooi gediend. Zij maakten ook bepaalde vormen in het plaatwerk mogelijk waardoor de interieurbreedte vooral op schouderhoogte nog beter kan worden benut. Te vens kunnen soms niet-dra- gende delen van de carrosserie (spatborden) eenvoudig worden losgeschroefd van de voor het overige integrale carroseriekooi wat bij plaatschade tijd be spaart. Meer nuttige binnen ruimte vormt slechts één as pect van modem rijcomfort. Een goede handelbaarheid van de auto, een complete uitrus ting en een eenvoudige bedie ning zijn van even groot be lang. Het is dus niet zoals vroeger dat alleen een soepele vering bepaalt of een auto „comfort" biedt. 1.6 Sedan een keuze uit een 4-versnellingsbak of een auto maat, en bij de 2.0 liter model len uit een 5-versnellingsbak en een automaat worden ge maakt. De 1.6 Hardtop wordt standaard met 5-versnellingsbak geleverd. De vering van de 4 28 m. lange wagen wordt verzorgd door spiraalveren rondom met stabilisators zowel voor als achter. Vier deuren (bij de Hardtop-modellen uiteraard twee) geven toegang tot het interieur van de MAZDA 626 Sedan. Stofbeklede, anato misch gevormde stoelen geven een plezierige zit. Het dash board is overzichtelijk en zeer compleet: alle bedieningsele menten liggen binnen het on- middelijke handbereik. Rijden met de MAZDA 626 geschiedt in een opvallende rust, wat het gevol is van een stevige con structie en royaal gebruik van geluiddempend materiaal. De kofferruimteverdient alle lof. Extra aardigheidje, de rugleu ning van de achterzittingen in de MAZDA 626 kunnen worden neergeklapt. Zo kunnen dus ook lange voorwerpen zonder problemen worden vervoerd of 3 personen en hun omvangrijke Zoals gezegd, is de MAZDA 626 van vrijwel elke denkbare accesoire voorzien. Hoewel zo'n complete uitrusting van tyd tot tijd ook wel in andere (meestal duurdere) auto's kan worden aangetroffen kan de bestuurder van een MAZDA 626 toch over een aantal zaken beschikken, die men vrijwri nooit tegenkomt. Om een voorbeeld te noemen: zijruit- ontwaseming. Al met al: een interessante middenklasser, die wel eens bij velen door de aantrekkelijke vormgeving in de smaak kan vallen. 's-Gravenhage, 29 januari 1979.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 15