VOORLICHTING OVER SNIJMAISTEELT lii Filmenook om zo'n winter nooit te vergeten Uw camera houdt ook van de winter Kringloop op Irene Vorrink papier Landbouw beneden 0- n Nieuwe arbeidsplaatsen in de landbouw Prijsvoorstellen E.C. Ruwvoer het goedkoopste veevoer Beroepschrift HUbiüiMö Wii,u WÜÜL.AL) - y t JitSKUAKI 1979 - PAG. 13 Een mens vergeet verschrikkelijk gauw. Niet, omdat we zo verge- etachtig zijn, maar omdat nieuwe ervaringen steeds weer vroegere indrukken overspoelen Neem nu eens de winter, die we rond de jaar wisseling beleefden. In één dag een overgang van regen naar sneeuw, van plus 10 graden naar min 15. We weten nu nog hoe de wereld om ons iheen veranderde en hoe bizar de winterse beelden waren. Maar over een paar weken en zeker over en kele maanden vervaagt de herinne ring. Dan zeggen we hoe was dat toen ook weer? En over een paar jaar zelfs: was die gekke winter nu twee of drie jaar geleden? Wie filmt bewaart Wie in deze winter, als hij ook ver- I der nog zulke merkwaardige beel- i den oplevert, de filmkamera zou hanteren legt historische momen- ten vast. Historisch, omdat ze bij zonder fijn zijn voor nu en vooral voor later. Uitgestorven en be sneeuwde wegen, onderge sneeuwde auto's, schaatsers in een sneeuwjacht, de ijspegels langs de dakgoot, het zijn beelden van een winter, die we zelden beleven. De filmkamera zorgt er voor, dat al die ongewone beelden bewaard blij ven: ze worden gekonserveerd voor later. Veel voorbeelden. Eigenlijk zijn er zo vele voorbeelden te geven van gebeurtenissen, die best een aantal filmscénes waard zijn. Een vakantie bijvoorbeeld. Uw laatste zomervakantie lijkt al weer lang geleden. Wat heeft het toen ge regend. Maar ook: wat was die boottocht mooi. En hoe druk was het aan het strand. En wat stond die zonnehoed u leuk U kunt ze nog vaak voor uw geest halen, die blijde en ook wel eens wat sombere va- kantiebeelden. Mensen, die een filmkamera hebben, pakken dan hun projektor en ze zien hoe het was. Die kleuren. De beweging. Al die avonturen worden opmeuw werkelijkheid En dat zullen ze blij ven doen, want van elke film heb je een leven lang plezier. Ander voorbeeld Kinderen beginnen als babyze worden peuter en kleuter ze groeien de lagere school door en worden elk jaar groter op weg naar hun volwassenheid. Ze veranderen eerst per week, later per maand en dan per seizoen Wie weet nog hoe een kind als baby was? Wat het deed. Hoe krom het praatte. En welke avonturen het beleefde. Het is leuk voor de ouders om zo'n ont wikkeling van baby tot volwassene stap voor stap te volgen. Maar 't is ó:ok en eigenlijk veel leuker voor dat kind zelf, omdat het dan later beschikt over een film van zijn of haar jeugd, een film die vooral zo boeiend is omdat je er zelf de hoofdpersoon van bent Een onvergetelijke dag Dat zeggen mensen, die een bijzon dere gebeurtenis vieren Een jubi leum bijvoorbeeld of een feest in de familie. We zouden bijna willen zeggen: vergéét het maar, want al die hoogtepunten onthouden, dat gaat niet. Zeker niet op een dag, dat je met indrukken wordt overspoeld is het moeilijk al die momenten vast te houden Maar gelukkig is er iemand, die met de filmkamera im pressies heeft vastgelegd op de beeld- en geluidsband. En als alle drukte allang voorbij is en het feest wegebt in de herinnering, zijn er die beelden, die dat stuk geluk hebben bewaard om het nog vaak te kun nen beleven Nu beginnen Daarom een goede raad voor wie dit jaar z'n leven ook zó vast wil houden: dat kan met elke filmka mera. Met een heel mooie, die alles kan tot geluiden opnemen toe maar evengoed met een erg simpe le, die niet anders doet dan beelden registreren. Daarnaast biedt de filmhobby voor mensen, die echt iets van hun films willen maken, vele mogelijkheden tot ontspannen en kreatief bezig zijn Dat is extra meegenomen, want filmen is voor al alle gelukkige en bijzondere momenten van nu vastleggen voor later. Zo'n moment is tekenend voor deze winter: bevroren autoruiten moeten worden schoongemaakt voor de familie kan vertrekken. Leg zo'n moment vast met de film kamera, adviseert in bijgaand ar tikel onze filmmedewerker. Wie filmt, bewaart z'n leven lang alle momenten, die het onthouden waard zijn. De tijd, dat een fotokamera in veel er met de kamera zulke aardig fo- Voor de door het Consulentschap voor de Rundveehouderij te Hen gelo in samenwerking met de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting, de afdelingen van de O.L.M. en de C.B.T.B. en de snijmaiskern te Holten in zaal „Het Bonte Paard" in Dijkerhoek georganiseerde Voorlichtingsmiddag voor de snijmaisteelt bestond een zeer goede belangstelling; een feit waarover de heer A. v.d. Brink die de leiding had van de bijeenkomst zijn vreugde uitsprak. Hij richtte zich in zijn welkomstwoord in het bijzonder tot de sprekers, de heren ing. C.H. Harmsen te Almelo, spe cialist voedervoorziening te Hen gelo, en P. Bethlehem te Hasselt, specialist gewasbescherming en de heer J. Groenewegen, directeur van de Landbouwschool en 18 vierde klassers. Grondbewerking hoogst belangrijk. De heer Harmsen die sprak over het onderwerp „De teelt van de snijmais" schonk uitvoerig aan dacht aan de soort/kwaliteit van de grond en de bewerking van de grond Snijmais vraagt om een niet te natte grond. Om het zaad en de rijenbemesting op de juiste diepte in de grond te kunnen krijgen is een regelmatig bezakte grond nodig. Om dit te bereiken, mede beslist noodzakelijk voor een goede vochtvoorziening, moet de grond- ook zandgrond - minstens zes we ken voor het zaaien geploegd wor den. De beste tijd van zaaien ligt tussen 20 april en de eerste dagen van mei. Elke week uitstel geeft 5% verlies aan droge stof-opbrengst Snijmais die vroeg wordt gezaaid heeft de meeste kans uit te groeien tot best opbrengend en voldoende afgerijpt voedergewas. Bij de teelt van snijmais gaat het tenslotte om de voederwaarde die voor het rundvee gebracht kan \yorden. Dat houdt in dat het dro- gestof gehalte voldoende hoog moet zijn daar anders te grote in- kuilv er liezen optreden Oogst daarom, zo besloot de heer Harmsen met te vroeg en zie er op toe dat bij het oogsten niet te hard wordt gereden en met scherpe mes sen wordt gehakseld en dat - om broei te voorkomen in de onderste lagen - de kuil goed vast wordt ge reden- Ziekten en onkruid De heer Bethlehem die aan de hand van lichtbeelden sprak over het onderwerp „ziekten- en onkruidbe- strijding in de snijmaisteelt" waar schuwde voor overdosering bij de bestrijding van Insecten en on kruid. Wanneer dat gebeurt kan dit tot gevolg hebben dat op zulke perce len het volgende seizoen bepaalde gewassen slecht of helemaal niet willen groeien In verband met kans op schade aan een volgend gewas mag nooit twee keer atrazin worden gespoten. Uit onderzoek bleek dat mechanische onkruidbe- strijding gemakkelijk wortelbe schadiging en daardoor groeirem- ming geeft Bovendien wordt door de versto ring van de grond de werking van de reeds aanwezige onkruidsbe strijdingsmiddelen verminderd. Met mechanische hulpmiddelen kan moeilijk een volledige on- kruidbestruiding in mais worden gerealiseerd Er werden naar aanleding van de lezingen enkele vragen gesteld die sprekers de gelegenheid bood om op enkele dingen wat nader in te gaan Aan het eind van de middag werd het klankbeeld „Maisolym- pida 1977" vertoond. De heer Lubbersen, ass. Land- bouwvoorlichtingsdienst te Bath- men, hield in deze bijeenkomst een praatje over „Snijmaiscontract- teelt" In Holten werd in 1978 totaal honderd hectare geteeld doch deze oppervlakte zal in het komende seizoen waarschijnlijk groter wor den De snijmaisteelt zal in de toekomst zeker een grote rol blijven spelen in de bedrijfsvoering. Op dinsdag 27 februari zal met de telers over de contractprijs een bespreking plaats hebben. gezinnen alleen aktief was in de zomer, tijdens de vakantie, is al lang voorbij. Wie in de winter door een park of bos wandelt, ziet heel wat mensen foto's maken. Kame ra's houden van de winter; als er sneeuw ligt of als het berijpt is. En ook als sloten en vaarten bevroren zijn en er wordt geschaatst, zijn er vele mooie plaatjes te schieten. Alle seizoenen Dat is een goede ontwikkeling, want een mensenleven bestaat niet alleen uit zonnige vakantiedagen. Wie met de foto- of filmkamera probeert zijn leven van alledag in beeld te brengen, moet het hele jaar door kamera-aktief zijn. In alle sei zoenen zijn er fotogenieke plaatjes te maken. Bovendien is het een boeiende hobby om die seizoenen in beelden te vangen en die zoveel mogelijk te kombineren met het le ven van het eigen gezin. Wie zo een fotoverzameling of film maakt van zijn leven, bouwt aan een bezit, waardoor alle hoogtepunten van dat leven kunnen worden bewaard en opnieuw beleefd. Fotograferen in de winter Sneeuw en rijp, ijs en mist dat zijn de elementen, die dit seizoen het bijzondere aksent geven, waardoor Ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Naar aanleiding van publicaties in Holtens Nieuwsblad van 26-1 en 2-2 j.l. over kringlooppapier wil ik graag onderstaande aan de lezers van dit blad kwijt. Allereerst zou ik willen opmerken, dat ik mij best kan voorstellen dat wanneer een vereniging iets propageert, zij dan niet aspecten aanhaalt die de pro paganda niet ten goede komen. Van de totale wereldhoutproduktie wordt slechts 7% gebruikt voor de papierindustrie. De opmerking dat de Nederlandse papierindustrie in de toekomst voor een groot deel af hankelijk zal zijn van grondstoffen uit eigen land is m.i. uit de lucht gegrepen. De voornaamste grond stof (hout) wordt voor het grootste deel geïmporteerd Nederland is echt wel zuinig op zijn bossen. (Na tuurrampen kun je niet voorko men) Terzake echter, voordat kringlooppapier (verder aangeduid als kp) weer geschikt is om te be drukken - beschrijven gaat (nog) moeilijk vindt in de papierfabriek een reinigingsprocedé plaats. In verband met kostprijs kp laten de Nederlandse fabrikanten van kp de Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap vindt dat de voorstellen van de Europese Commissie, voorzover die thans bekend zijn, ver beneden de toch al sombere verwachtingen blijven. Deze voorstellen hebben betrek king op de EG-landbouwprijzen 1979/80, de monetair compens erende bedragen (mcb's) en de me- deverantwoordeiijkheidsheffing in de zuivel. ue voorstellen van tie Europese Commissie komen in het geheel niet tegemoet aan het standpunt van het Landbouwschap inzake de prijsaanpassing en de afbraak van mcb's. Zij betekenen een aantas ting van de inkomens- en de con currentiepositie van de Neder landse agrarische sector. Het Landbouwschap heeft grote be zwaren tegen de voorgestelde melkheffing die variabel is (herzie ning om de vier maanden), geen Het is voldoende bekend, dat het krachtvoer een stuk duurder is dan het op het bedrijf gewonnen veev-, oer. Voor de veehouder is het daarom van het allergrootste be lang zijn voeder (gras, hooi, kuil) zelf te verbouwen. De voor het vee zo onmisbare bestanddelen als ei witten, zetmeel en mineralen be hoeven beslist niet alleen in de vorm van duur krachtvoer te wor den verstrekt Ruwvoer is veel economischer' Bij de bemesting moet hiermee echter wel terdege rekening worden ge- nouden. De meststoffen moeten namelijk zodanig worden gekozen, dat een voer wordt verkregen dat smakelijk is en veelzijdig van sa menstelling. Een meststof als bij voorbeeld Thomasmeel-kali bevat niet alleen fosforzuur en kali. maar daarnaast ook kalk, magnesium en sporenelementen. Dit zijn nu Juist de mineralen die van zo'n grote be tekenis zijn voor de gezondheid en de produktie van het was. De kalk van deze PK-meststof Thomasmeel-kali bevat ongeveer 10 werkzame kalk) komt verder joed van pas om de verzurende werking van kalkammonsalpeter Dp te heffen. Bovendien worden tiermee de kalkverliezen, die ener zijds ontstaan door uitspoeling. In ons bericht in de editie van 2 fe bruari over waarschuwing aan be drijven, die gier lozen op 't water is sprake van het ongegrond verkla- rf n van een beroepschrift. Om mis- vtrstanden te voorkomen zij nog gemeld, dat ongegrondverklaring geschiedde door de tweede kamer uit Ged Staten voor de behande ling van administratieve geschil len Vermeld was alleen Tweede Kamer anderzijds door opname door het gewas, ruimschoots gecomDPns- ;erd maximum kent en bovendien voor de Nederlandse veehouders extra nadelig uitwerkt- De weigering van de Europese Commissie om de EG- landbouwprijzen te verhogen laat geen ruimte voor een evenwichtige afbraak van de bestaande mcb's. Dat pakt voor de Nederlandse agrarische sector ongunstig uit. De voorstellen omtrent een afbraak van de mcb's die eventueel inge steld worden na de invoering van het Europess Monetair Stelsel zul len nader moeten worden bestu deerd. Het bestuur van het Landbouw schap zal op 7 februari aanstaande nader ingaan op het totale pakket voorstellen van de Europese Com missie, waarvan de details nog niet bekend zijn. Als de overheid 15 miljoen gulden uit de fondsen voor aanvullende werkgelegenheid aanwendt voor de bedrijfsverzorgingsdiensten, kunnen binnen enkele jaren min stens enige honderden nieuwe ar beidsplaatsen worden geschapen. Na een „handreiking" van minis ter Albeda heeft het Landbouw schap gevraagd om financiële sti mulansen in het kader van de be- drijfsverzorging. Op 28 november 1978 deed de rege ling voorstellen aan de sociale partners, in het kader van het loon- overleg. Daarin werden financiële middelen in het vooruitzicht ge steld om via bedrijfsverzorgings diensten de werkloosheid in de landbouw te verminderen Het Landbouwschap heeft op 1 fe bruari 1979 in een brief aan minis ter Albeda van Sociale Zaken ge vraagd om 15 miljoen gulden uit het programma aanvullende werk gelegenheid 1979 Met deze midde len kan de bedrijfsverzorging in de land- en tuinbouw uitgebouwd worden. Bedrijfsverzorgingsdiens ten bieden vervangende arbeid zo dat agrarische ondernemers aan vrije tijd en vakantie toekomen. Dat zijn sociale verworvenheden die buiten de agrarische sector ge meengoed zijn geworden. Vervan gende bedrijfshulp geeft in de landbouwsector ook mogelijkhe den tot de gewenste bijscholing Het Landbouwschap ziet goede mogelijkheden via aanvullende werkgelegenheidsgelden enkele honderden nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen in de land- en tuin bouwsector Het wil bovendien in haken op de mogelijkheden die het Europees Sociaal Fonds voor be paalde werknemersgroepen biedt inkten in de papierbrei zitten. Door div. soorten chemicaliën te gebrui ken wordt kp geschikt gemaakt om bedrukt te worden. Lozing vindt plaats in het rioleringsstelsel en oppervlaktewateren! Ik moet toe geven dat energiebesparing en vermindering luchtvervuiling te gen dit nadeel opwegen. Kp is niet duurzaam. Wat betekent dit? TNO Delft heeft kp onderzocht en is tot de conclusie gekomen dat de houdbaarheid van kp na verloop van tijd vermindert waardoor ge gevens verloren kunnen gaan, die wel bekend hadden moeten blijven, notulen vergadering, begrotingen, jaarrekeningen, bestuursbesluiten e.d.) Daarom zullen scholen, sportverenigingen, bedrijven en particulieren verantwoord te werk moeten gaan bij gebruik kp. Voor stukken die in hun en andermans archieven opgeborgen worden moet kp beslist niet worden ge bruikt. De overheid kent een wette lijke regeling die bepaald voor welke stukken kp wel en niet mag worden gebruikt. U kunt zich voor stellen dat wanneer gegevens over een bepaalde tijd niet meer be schikbaar zijn. dit zowel het we tenschappelijk als historisch on derzoek ten zeerste zal bemoei- lijken. Meerdere afwegingsfactoren kp niet te gebruiken zijn mij be kend, maar zijn in het kader van dit artikel niet relevant. Kp is momen teel alleen bruikbaar voor „kort le vend drukwerk". Clubbladen, ou dermededelingen inzake onder wijs. bedrijfsmededelingen eA Overigens wat leest u liever een be drukt of geschreven vel op witte ondergrond of het grijze kp zoals de bijsluiter nota energiebedrijven over de maand januari. Daar m.i gebruik kp in de politieke sfeer is getrokken zal het (ais zo vele din gen) na verloop van tijd wel weer verdwijnen. Als ik u dan ook nog mededeel dat kringlooppapier ook wel Rene Vorrink papier wordt ge noemd, weet u wel uit welke hoek de wind waait. to's gemaakt kunnen worden. Daarom is het eerste advies voor wie de winter wil vangen: wees niet te bang voor kou en sneeuw maar trek er op uit. Er is misschien wat moed voor nodig, maar wie dat ad vies opvolgt, geniet dubbel: tijdens zo'n gezonde wandeling door par ken en bossen of door de polder. En daarna, als je enkele dagen later de buit bekijkt: foto's of films, die la ten zien hoe mooi het was. En dat zie je dan op een moment, dat mis schien al die schoonheid in de na tuur al weer is verdwenen Sneeuw vraagt om kontrast. Soms vallen sneeuwfoto's wat te gen. omdat zo'n sneeuwlandschap er in het echt wel mooi uitziet, maar op de foto komt zo'n witte massa niet duidelijk uit. Je mist iets en daarom is het verstandig te zorgen voor een goed kontrast in sneeuw foto's. een donker paal of boom op de voorgrond een hek of een water partij. Wie deze voor zijn kamera kan krijgen doet er goed aan om bij zwart/wit opnamen een geelfilter te gebruiken, waardoor een betere kontrastwerking wordt verkregen. Tegenlicht benutten IJs en vooral sneeuw hebben een prettige eigenschap: ze verdelen het zonlicht, zodat je daardoor in de winter vaak goede tegenlichtfo- to's kunt maken. Als vuistregel geldt, dat bij tegenlicht goede fo to's mogelijk zijn als u ook met het blote oog in het licht kunt kijken. Sneeuw- en ijsfoto's, die in tegen licht worden genomen, krijgen vaak net dat kontrast tussen licht en donker, waardoor zo'n foto boeiend wordt. A. Trompetter, 7451 DS Holten. Verzetstraat 60 IJSPRET VANGEN Vergeet als u er met het gezin op uittrekt om te schaatsen de ka mera niet. Vooral als er zon is, kun nen er op het ijs vaak mooie pren ten worden gemaakt. Als u zelf schaatst moet u er wel voor zorgen, dat bij een val de kamera niet als eerste met het ijs in aanraking komt. want een fototoestel kan niet best tegen vallen, 't Is ook niet ver standig de kamera in de auto te la ten liggen in verband met de moge lijkheid van diefstal. Kleine motieven Voor mensen, die de wereld om hen heen willen vastleggen in mooie fo to's, geeft de winter ook extra kan sen. Soms kan dat met een gewone kamera; veel motieven zijn ook ge schikt voor het maken van makro- foto's. Makro- of dichtbijfoto's kunnen gemaakt worden met een voorzetlensje of - als u een kamera hebt met een verwisselbaar len- zensysteem - met tussenringen. Met beide hulpmiddelen kunnen tot heel dicht bij het onderwerp nog scherpe foto's gemaakt worden. Motieven, die op deze wijze mooie beelden kunnen opleveren, zijn: ijsbloemen op de ramen, sporen in de sneeuw, plantjes of takken die berijpt zijn. Waarmee we maar willen zeggen; uw kamera houdt van de winter. Of er nu uitbundig veel sneeuw is of een beetje rijp. een mistige polder of een bevroren ruit: de winter is fotogeniek waar u hem ook ont moet. Er is maar één ding nodig voor zo'n ontmoeting: er op uit trekken om die winterse beelden voor altijd te bewaren. Soms duurt zoiets moois maar enkele uren of dagen. Op foto's liggen ze voor al tijd vast. Een winterlandschap kan mooi zijn, maar is in foto's niet altijd boeiend weer te geven. Goede raad: zorg voor een donker motief op de voorgrond zoals hier is ge daan. Dan ontstaat er kontrast en diepte. '<11

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13