lertig miljoen golden ?oor 71 miljoen knallen Harmonisatie ijsselceitrale Kruisvereniging verwerpt nationaal plan bij rood licht Buttons op maat, te kust en te keur mm Gezondheidsvoorlichting en -opvoeding HOLTENS NIEUWSBLAD - 29 DECEMBER 1978 PAG. 7 De dertig miljoen gulden die rond de jaarwisseling eind '77 de lucht inging heeft ons „getrakteerd" op ca. 70 miljoen minióntploffinkjes. De Nederlandse Stichting Geluid hinder ijvert voor een verminde ring van de geluidsoverlast door vuurwerk, door de periode, waarin vuurwerk mag worden ontstoken, te beperken. In een rondschrijven aan de bur gemeesters van aile gemeenten in ons land bepleitte de Nederlandse Stichting Geluidshinder landelijke uniformiteit door het hanteren van de modelverordeningen omtrent vuurwerk, zoals deze door de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) worden geadviseerd. Naar het publiek gericht verschijnt deze maand een campagne in de dagbladen onder het motto: „Wees zacht, knal alleen op nieuwjaars nacht". Bovendien stelt de NSG gratis posters beschikbaar, die eventueel ook verkrijgbaar zijn bij de gemeentehuizen of politiebu- ro's. Knal alleen op nieuwjaarsnacht! De meeste mensen zullen weinig bezwaar hebben tegen het afsteken van vuurwerk - dat hoort nu een maal bij de jaarwisseling. Maar ge knal dagen vóór en nó nieuwjaars nacht is overbodig en ergert velen. Daarom vraagt de Nederlandse Stichting Geluidshinder „Knal al léén op nieuwjaarsnacht". Dé tien gebeden bij vuurwerk Ejftd december is het weer zo ver. Knallend vuurwerk, soms letterlijk eit figuurlijk brandend in de han del van degenen, die het midder nachtelijk uur van de jaarwisseling niét kunnen afwachten. Het Veilig heidsinstituut in Amsterdam heeft eëp aantal veiligheidsregels op een ri£gezet. Elke liefhebber van vuur werk, hoe goed naar zijn mening ook bekend met de gebruiksaan wijzing (in het Chinees?) en het ef fect, doet er wijs aan de volgende „tien geboden" eens zorgvuldig door te lezen. Vuurwerk is van tijde lijke aard. Een verkeerd of onzorg vuldig gebruik heeft echter vaak blijvende gevolgen. Dit zijn de punten waarop moet worden gelet: Koop alleen vuurwerk dat is voorzien van een duidelijk leesba re, in de Nederlandse taal gestelde, handleiding, bij de officiële vuur werkwinkels. 2. Bewaar het vuurwerk in bij voor keur een metalen trommel op een Veilige en droge plaats, zo mogelijk ^buitenshuis. 3. Kies een veilige ontstekings- jplaats, in verband met brandge vaar. Denk aan mens en dier. Let op rieten daken en ander brandbaar jnateriaal. Sluit ramen en deuren vóór het vuurwerk begint. 4. Lees de handleiding ruim vóór het ontstekingstijdstip. Hetzelfde geldt voor het klaarzetten van de te gebruiken hulpmiddelen, zoals flessen voor het plaatsen van vuur pijlen. Plaats de flessen half in de grond of, als deze bevroren is, vul ze met zand. 5. Bepaal vooraf de plaats, zo ver mogelijk van de ontstekingsplaats, vanwaar huisgenoten kunnen toe kijken. Houd daarbij rekening met eventueel optredende gladheid. 6. Gebruik voor het afsteken geen lucifers, maar een gloeiende sigaret of sigaar. Steek niet per abuis het vuurwerk in de mond terwijl gelijk tijdig de sigaret wordt weggewor pen. 7. Experimenteer niet met vuur werk. Probeer niet zelf vuurwerk te maken. 8. Bundel geen vuurwerk terwille van effectverhoging, dat is levens gevaarlijk, maar ontsteek ieder stuk apart. 9. Bereid kinderen zorgvuldig voor, wanneer ze oud en wijs (voorzich tig) genoeg zijn om vuurwerk te mogen ontsteken. 10 Telefoonnummers van brand weer, arts en politie bij de hand, voorkomen, dat in geval van nood kostbare tijd verloren gaat met zoeken. En tenslotte: overtuig u, dat geen onontploft of half verbrand vuur werk achterblijft. Dat levert gevaar op voor kinderen, die de volgende ochtend op zoek gaan. Gelioorschade door vuurwerk Op initiatief van TNO zijn onlangs geluidmetingen verricht aan knal lend vuurwerk. Doel van het onder zoek was de kans op gehoorschade te bepalen. Wanneer het geluidsniveau van vuurwerk wordt vergeleken met dat van andere geluidsbronnen, dan scoren sommige soorten vuur werk zeer hoog met 160 decibel (dB) op 2 m. afstand. Bij dit niveau treedt acute gehoorbeschadiging (springen van trommelvlies) op. De pijngrens ligt op 140 dB; een lan dend straalvliegtuig op 250 m. hoogte produceert bijv. plm. 100 dB. Voor een normale woonwijk ligt het geluidsniveau overdag, buiten, op gemiddeld 50 dB. Een vallend blad scoort slechts 10 dB. Er van uitgaand dat men met een onbeschermd oor al gauw blootge steld wordt aan een tiental knallen, dan moet men minstens 4 m. als veilige afstand tot het vuurwerk aanhouden. Voor 100 knallen wordt dit tenminste 14 m. Ejn dergelijke hoeveelheid vuurwerk zal op 1 m. afstand van het oor dan misschien nog geen verwondingen aan het ge zicht ten gevolge hebben, maar in één op de twintig gevallen al een merkbare gehoorbeschadiging veroorzaken. Het oplopen van een gehoorbeschadiging kan merkbaar worden door oorsuizen of oorflui- ten. Een gehoorbeschadiging bouwt zich in het algemeen lang zaam op. Wanneer men zijn handi cap bemerkt is er niets meer aan te doen. Veel dierenleed door vuurwerkplezier Het vuurwerkplezier van enkelen betekent een kwelling voor onze huisdieren. Veel dieren, opge schrokken door vuurwerk-knallen, lopen in paniek van huis weg, gaan zwerven of komen om in het ver keer. De dierenbescherming advi seert dan ook uw huisdier in de vuurwerk-periode zoveel mogelijk binnen te houden. „Laten we zacht zijn voor elkaar" en laten we onze huisdieren daarbij niet vergeten! Een groep Amerikaanse onder zoekers is er onlangs in geslaagd voor het eerst bacteriën mens elijke insuline te laten maken. Dit gebeurde met de nogal sterk in discussie zijnde techniek van de genetische manipulatie. De eerste industriële toepassing van geneti sche manipulatie is daarmee een stap dichterbij gekomen. De N.V.. Electriciteits- Maatschappij IJsselcen- trale zal per 1 januari 1979 een aantal tariefmaatrege len nemen die erop zijn ge richt uniforme tarieven te hanteren voor alle klein verbruikers. Niet alleen be tekent dit een belangrijke stap naar harmonisatie van de tarieven in landelijk verband, maar ook wordt bereikt dat de tarieven van de verschillende elektrici teitsbedrijven onderling beter vergelijkbaar wor den. Hoewel er een aantal on derlinge verschuivingen zijn voor bepaalde groepen vérbruikers, zal de totaal opbrengst van de tarieven gelijk blijven. Vanaf 1 januari 1979 zullen voor de kleinverbruikers in het directe voorzieningsgebied van de IJssel- centrale uniforme tarieven van kracht worden. De achterliggende gedachte rond deze harmonisatie is het streven naar uniformiteit van de elektriciteitstarieven om voor de verbruikers een zo groot moge lijke duidelijkheid en billijkheid te scheppen. Ook de consumentenor ganisaties hebben bij herhaling aangedrongen op een betere verge lijkbaarheid van de elektriciteit starieven. Voor de gemiddelde gezinshuis houding komt de tariefharmonisa tie neer op een verhoging van slechts 3% ofwel circa f 0,75 per maand. De overige kleinverbrui kers - agrarische-, winkel- of an dere bedrijven - zullen per maand 2% tot 6% minder gaan betalen. Vermeld dient hier ook te worden dat bij het streven naar harmonisa tie van de tarieven niet alleen de directe verbruikers van de IJssel- centrale zijn betrokken, doch dat ook de gemeenten met'een eigen distributiebedrijf in het concessie gebied van de IJsselcentrale een bijdrage hiertoe leveren. Na overleg tussen de IJsselcentrale en de betreffende gemeenten (Al melo. Coevorden, Denekamp. Ens chede, Goor, Haaksbergen, Hel- lendoorn, Holten, Kampen, Losser, Oldenzaal en Rijssen) is besloten dat de distributiebedrijven binnen het concessiegebied van de IJssel centrale de dagkilowattuurprijs zullen stellen tussen circa 8 en 9,25 cent. De overige tariefcomponen ten zullen gelijk zijn aan die van de IJsselcentrale. De tariefmaatregelen zoals hier voor omschreven zijn inmiddels bekend gemaakt in het voorlich tingsblad „Stroom", dat in het di recte voorzieningsgebied huis aan huis wordt verspreid. Ook worden alle verbruikers op de hoogte ge steld met een bij de rekening bijge voegd informatieblad. Suikerziekte Insuline is een hormoon, dat tiënten die „suikerziekte hebben' dagelijks tot zich moeten nemen. Suikerziekte wordt veroorzaakt door een tekort aan het hormoon insuline dat gemaakt wordt in de alvleesklier, een klier gelegen in de buikholte. Bij „suikerpatiënten" wordt niet of onvoldoende insuline door het lichaam zelf gemaakt. Het gevolg van dat tekort is een ver hoogd suikergehalte in het bloed. Verschijnselen van suikerziekte zijn: een overmatige eetlust, sterke dorst, zich slap en moe voelen. An dere veel voorkomende verschijn selen zijn een grotere kans op griep en infecties (steenpuisten- en slechte genezing van wonden. Op den duur kan men ook blind wor den. Door middel van de toedie ning van bepaalde medicijnen kan de insulineproduktie van het eigen lichaam gestimuleerd worden. Mensen die suikerziekte van kindsbeen afhebben of die aan een ernstige vorm van suikerziekte lij den, moeten zich dagelijks een on derhuidse injectie met insuline toedienen. Hoe suikerziekte precies ontstaat is niet duidelijk. Het is vaak een er felijke ziekte die pas op latere leef tijd tot uiting komt. Personen die gedurende een groot deel van hun leven te dik zijn geweest, lopen een grotere kans om suikerpatiënt te worden dan mensen die slank zijn gebleven. In Nederland zijn onge veer 500.000 patiënten. De insuline wordt op dit moment verkregen uit de alvleesklier van geslachte koeien en varkens. Deze insuline wijkt iets af van de mens elijke insuline. Hoewel de levens van vele patiënten ermeer gered worden, krijgt één op de twintig last van onplezierige bijeffekten (al lergie). Voor deze mensen is het vooruitzicht dat over niet al te lange tijd voldoende menselijke in suline voor kanden zal zijn, zeer prettig. DNA-recombinant De insuline-produktie door bacte riën is'het resultaat van de tech niek waarmee men veranderingen in de erfelijke eigenschappen kan aanbrengen. De erfelijke eige nschappen van elk individu zijn vastgelegd in de samenstelling van het DNA, de stof die in elke cel voorkomt. Inhet begin van de jaren zeventig ontdekte men. dat het mogelijk was DNA-strengen op be paalde plaatsen „door te knippen" DNA aan elkaar te plakken. Als nu bijvoorbeeld een stukje DNA van een plant, dier, virus of mens in het DNA van een bacterie wordt inge past, dan wordt dit recombinant- DNA genoemd. Dat betekent dat die bacterie één of meer vreemde eigenschappen met zich mee draagt. P^* Wettelijke regeling Theoretisch is het mogelijk dat per ongeluk of zelfs door moedwillig geknutsel op deze manier ziekte verwekkende bacteriën kunnen ontstaan. In verschillende landen probeert men een wetgeving te maken voor dit erfelijk „knip-en- plak-werk". Het ziet er naar uit dat de veiligheidseisen in zulke wetten een stuk minder streng zullen wor den dan aanvankelijk in de bedoe ling lag. Dat gebeurt op grond van het hernieuwde inzicht, dat het manipuleren van het DNA van bac teriën moeilijker is dan men aan nam. Het succes met de insuline produktie gaast waarschijnlijk ook bijdragen aan een soepele wetge ving. Nu is immers aangetoond dat het recombinant-DNA de mens heid groot voordeel kan brengen. Dr. ir P van de Putte, een Leidse onderzoeker op dit gebied, zou het echter een kwalijke zaak vinden, als alleen op deze gronden vrij baan gegeven wordt aan het recombinant-DNA onderzoek. Hij vindt wel dat de kans op ongeluk ken bij genetische manipulatie zeer gering is. De Groningse biochemi cus Lucas Reijnders is Juist van mening dat volkomen onterecht de conclusies zijn getrokken „dat de kans op ongelukken wel meevalt". De industrie maakt zich klaar Terwijl de geleerden redetwisten over de voors en tegens van het DNA-recombinant onderzoek en de politici zich buigen over een soepele of strenge wetgeving, ziet de industrie weer een hele nieuwe winstgevende markt opengaan. In Amerika maakt de firma Genen- tech, die enige jaren geleden werd opgericht om de resultaten van het DNA-recombinant onderzoek op industriële wijze toe te passen, zich op om insuline te produceren met behulp van bacteriën. KitMÏKHTiHS Nederlakd GIRO 368000] De button-rage is in volle opmars en hoogst waarschijnlijk niet meer te stuiten. Deze rage begon in Ame rika en heeft inmiddels Europa (ook ons land) op meer dan over tuigende wijze veroverd. Het zijn in de eerste plaats tieners die met buttons rondlopen, maar verder ook leden van clubs en verenigin gen en niet te vergetenpolitici! Een button geeft immers de moge lijkheid een naam of zelfs een idee uit te dragen. Tot nog toe konden liefhebbers in het algemeen kiezen uit een weliswaar uitgebreid maar niet onbeperkt assortiment. Sinds kort is daarin verandering geko men. In Amenka is namelijk een bijzonder handig en handzaam sys teem ontwikkeld, dat het voor ie dereen mogelijk maakt zelf snel en op eenvoudige wijzer echte buttons voor slechts enkele dubbeltjes per stuk te produceren. En niet alleen buttons, maar ook gespen, jojo's, losse spiegeltjes, sleutelhangers, hangers aan kettinkjes, enz. De werking van de unieke apparatuur is uiterst eenvoudig: het enige wat men voor het maken van buttons nodig heeft, zijn fotootjes (uit een tijdschrift of iets dergelijks), wat drukwerk of plakletters. En wat verder nodig is, is fantasie en crea tiviteit. En daaraan ontbreekt het welke fan dan ook meestal niet! Het systeem heeft de benaming Badge-A-Minit, wordt in meerdere uitvoeringen geleverd en wordt in Nederland en de overige Europese landen op de markt gebracht door Badge-A-Minit Europe B.V. in de Meern. Al voor luttele tientjes kan men eigenaar worden (of iemand eigenaar maken) van een vestzak fabriekje voor buttons. Het aanbrengen van een apparaat bij met verkeerslichten geregelde voetgangersoversteekplaatsen dat een ratelend en tikkend geluid voortbrengt ten behoeve van blin den, verdient de voorkeur boven andere systemen. Dat is de conclu sie van een onderzoek van het In stituut voor Zintuigfysiologie TNO, dat is gepubliceerd in het tijdschrift Verkeerskunde van de ANWB Zowel het rode als het groene licht dient te worden aangegeven met geluidsignalen en wel een lang zaam tikkend geluid bi) het rode voetgangerslicht en een snel rate lend geluid bij groen licht. In geval een continu geluidsignaal hinder oplevert voor omwonenden, kan een drukknop uitkomst bieden waarmee de blinde of slechtziende zelf de ratel-tikker in werking kan stellen. De ratel-tikker heeft on dermeer als voordeel ten opzichte van andere systemen, zoals zoe mers en piepers, dat het bepalen van de richting waaruit het signaal komt zeer goed mogelijk is. De bevindingen van IZF-TNO wer den bevestigd door een praktijk proef met medewerking van de Ne derlandse Blindenraad, waarbij een aantal proefpersonen met ver schillende voorzieningen werden geconfronteerd. Bovendien vonden al deze blinden en slechtzienden een akoestische signalering bij voetgangersoversteekplaatsen erg belangrijk (V» «wal»; Enkele jaren geleden werd door de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne de Commissie Na tionaal Plan voor Gezondheids voorlichting en -opvoeding inge steld. Deze commissie heeft nu haar eerste advies aan de minister gegeven. De Nationale Kruisver eniging door de inhoud van dit ad vies zeer teleurgesteld. Zij verwerpt zowel de voorgestelde structuur als de gevolgde werkwijze. Het advies bevat een voorstel om gezondheidsvoorlichting te gaan bedrijven vanuit nieuw te vormen regionale organisaties, min of meer onder leiding van een - ook nieuw te stichten - Nationaal Instituut. De regionale GVO-organisaties zou den in deze opzet moeten worden gevormd door een verplicht sa menwerkingsverband tussen de diverse instellingen en organisaties die gezondheidsvoorlichting in hun programma hebben. Geen nieuwe verzuiling De Nationale Kruisvereniging is van mening, dat de gezondheids zorg in het algemeen en de gezond heidsvoorlichting in het bijzonder niet gebaat zijn bij verzuiling van de GVO. GVO kan veel beter via bestaande organisaties tot ont wikkeling worden gebracht. Het werken onder regie van een Natio naal Instituut is bovendien lijn recht in tegenstelling tot het alge meen erkende uitgangspunt van gezondheidsvoorlichting: aanslui ten bij de problemen en behoeften van de plaatselijke bevolking, meent de kruisorganisatie. Zij weet waarover zij spreekt: de kruisver enigingen waren de eersten in ons land, die gezondheidsvoorlichters aanstelden. Dat is alweer zo'n vijf-" tien Jaar geleden en de ervaring heeft geleerd, dat een centralisti sche aanpak al te gemakkelijk kan lelden tot eenvormige, eenzijdige en verschraalde voorlichting. De Commissie Nationaal Plan GVO legt in haar advies weliswaar sterke nadruk op de noodzaak van sa menwerking, maar in de praktijk blijkt nu reeds, dat de door de Commissie opgelegde samenwer king doel wordt op zichzelf en een vaak onevenredig grote - tijdsin vestering vergt. Samenwerking ja maar dan wél van onderaf opge bouwd rond een concreet doel. On rustbarend is bovendien de indruk, dat men reeds naar de realisering van de plannen toewerkt. De regio nale experimenten overigens met behulp van de kruisvereniging op gezet - worden als voorlopers van de nieuwe regionale GVO- organisaties eenzijdig versterkt. Men praat wel over evaluatie, maar vooalsnog worden deze experimen ten alleen met zichzelf vergeleken. Alternatieven worden in het advies niet geboden. Andere mogelijkhe den - zoals uitbouw van gezond heidsvoorlichting via de bestaande organisaties worden praktisch ge blokkeerd. In de begroting van het Ministerie van Volksgezondheid wordt de geadviseerde aanpak al tot norm verheven. De kruisver eniging wordt in het advies van de Commissie Nationaal Plan vrijwel over het hoofd gezien. Zij wordt ge karakteriseerd als ,een curatief werkende instelling' en dat terwijl het kruiswerk meer dan honderd Jaar geleden werd opgericht Juist om preventief te werken en voor lichting te geven. Toen gezond heidsvoorlichting tot een specia lisme uitgroeide, stelde de kruis vereniging als eerste in ons land ge zondheidsvoorlichters aan. Toch zou de kruisvereniging - in de visie van de plannenmakers - slechts goed zijn voor die GVO, die in ver band staat met haar curatieve ta ken. Dat de kruisverenigingen met haar rond tienduizend verpleeg kundigen, verzorgenden, artsen, artsen, diëtisten (die dagelijks in contact komen met de mensen in hun thuissituatie) de meest voor de hand liggende organisatie is voor gezondheidsvoorlichting, wil de Commissie Nationaal Plan GVO kennelijk niet zien. De kruisvereni ging staat niet alleen met deze zienswijze. Dat bewees de Tweede Kamer, toenzlj omstreeks Juni 1975 bij de behandeling van de .Struc tuurnota Gezondheidszorg* - een motie Indiende, waarin gepleit wordt voor GVO bij de kruisorga nisatie. Tot op dit moment is de kruisorganisatie echter niet of na uwelijks in staat gesteld de moge lijkheden welke het kruiswerk op het gebied van de gezondheids- voorlcihting heeft, uit te bouwen door de aanstelling van GVO- consulenten. De Nationale Kruis vereniging heeft zojuist een alter natief plan aangeboden aan de Staatsecretaris en de Tweede Ka mer. Hierin vraagt de kruisvereni ging ten minste 1 gezondheidsvoor- lichter per provincie gesubsidieerd te mogen aanstellen: voor de gro tere provincies zou dit 1 voorlichter per 500.000 inwoners moeten zijn, Voor de nabije toekomst dient er naar gestreefd te worden, dat per gezondheidsregio 1 GVO- consulent in dienst van de kruisor ganisatie zal worden aangesteld, zegt het rapport. Voorrang zou wel licht moeten worden verleend aan de plattelandsgebieden, omdat deze tot op heden het slechtst zijn bedeeld met mankracht. Op grond van wat zij sinds jaren reeds doet op het gebied van de gezondheids voorlichting, meent de kruisver eniging dat een redelijk deel van de beschikbare gelden voor gezond heidsvoorlichting aan haar zouden moeten worden toegekend. Telegram De Nationale kruisvereniging heeft de Staatssecretaris van Volksge zondheid per telegram medege deeld, dat zij het advies van de Commissie Nationaal Plan GVO verwerpt. Bovendien vraagt zij ge hoord te worden door de Staatse cretaris, alvorens er beslissingen worden genomen

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 7