I „Mijn geduld is nagenoeg op Vroege lenteboden t^F. Old papier bracM ii Dijkerhoek ruim f 800.- op Tips voor de wintersport AVONTUURLIJK VAN TWEE VUURPIJLEN Rnilbureao gehandicapte verzamelaars Weet jewetje, laat jeraden Programma Sporthal 't Mossink pupillen Zaalvoetbaltoernooi junioren SV Holten Zaalvoetbal- competitie Blauw Wit Nieuwjaarsreceptie Blauw Wit Minister Gardeniers over standplaatsen woonwagens 99 KINDERVERHAAL HOLTENS NIEUWSBLAD - 29 DECEMBER 1978 - PAG. 5 Op het bedrijf' van de heer G. Paalman, Patrijzenweg 4, (Look) zfjn op zondag 24 december twee lammeren geboren. De tweeling verkeert in blakende welstand en Anja en Johan zijn er heel blij mee. 't Gebeurt maar hoogst zelden dat voor kerstmis lammeren geboren worden, maar nu is het dan wel gebeurd. Voorboden van een vroege lente? Zaterdag a.s. organiseert de Orcom een zaalvoetbaltoernooi voor ju nioren in de Sporthal. De aanvang is om twaalf uur. Alle spelers wor den dringend verzocht om half twaalf aanwezig te zijn. De indeling van de elftallen wordt in de Sport hal bekend gemaakt evenals de in delingvan de kleedkamer. Alle spe lers moeten een rood en een wit Na drie woensdagen rust, omdat de sporthal niet beschikbaar was, gaat woensdagmiddag 3 januari a.s. de pupillenzaalvoetbalcompe- titie verder met de vierde weds trijddag Tot en met woensdag 14 februari "79 wordt wekelijks elke woensdag gespeeld. Het programma voor 3 januari is als volgt. EERSTE DIVISIE. 16.30 - 16.50 uur Cambuur-Her- acles: 16.50-17.10 uur Graaf- schap-Fortuna SC. 17.10-17.30 uur Telstar-Excelsior. EREDIVISIE 17 30-17.50 uur Go Ahead Eag- les-Ruda JC; 17.50-18 10 uur Feije- noord-Ajax; 18 10-18 30 uur Twen- te-PSV Jongens, kijk goed hoe laat je moet spelen en zorg datje op tijd aanwezig bent' Het programma voor de volgende weken wordt steeds op het „.bord" in de sporthal vermeld. Dus hou het bord in de gaten! shirt meebrengen en sport- of gym schoenen. En een verzoek aan alle spelers, leiders en toeschouwers: zet uw vervoermiddel op de daar voor bestemde plaats en laat dus alle in- en uitgangen vrij. Toon za terdag uw sportieve plicht. De oud-papieractie van de Dijker- hoekse schooljeugd heeft in 1978 het mooie bedrag van f 810,- opge bracht. De fraai resultaat, vooral wanneer men bedenkt dat de kilop rijs maar drie cent is. Met de op brengst.heeft men belangrijke din gen kunnen doen voor de school jeugd- Een aanvulling op de taal methode, leesboeken en naslag werkjes werden aangeschaft. Ver der werd het geld besteed aan de viering van Koninginnedag. Kers- De ZZV ..Blauw Wit" houdt zater dag 6 januari 's avonds vanaf 8.00 uur in het clubhuis ..Meermans kamp" de jaarlijkse „nieuwjaarsre ceptie". Iédere niet-actieve Blauwwitter die de vereniging ook maar een beetje een warm hart toedraagt is van hartp welkom. Er wordt gerekend op senioren en A-junioren gaflan- keerd door in de beste nieuwjaars stemming verkerende al dan niet los/vaste aanhang Er zal worden gezorgd voor een drankje en een hapje en mogelijk is er nog gele genheid voor een spelletje bingo tfeest, zwemwedstrijd enz. De ac ties worden in 1979 onverminderd voortgezet en de eerste inzameling zal direct na de kerstvakantie plaatshebben. In het belang vamde kinderen vragen oudercommissie en personeel geen oud papier weg te gooien of te verbranden. „Het is weer vijf voor twaalf, want de klok is al weer zoveel keer rond ge weest. Er is een tendens merkbaar bij delen van de woonwagenbevolking om het eigen spoor verder te trekken zonder zich nog veel aan de samenleving gelegen te laten liggen: „die burgers die moeten ons toch niet". Dit is een ont wikkeling, waarover we ons als samenleving af moeten vragen hoe dit komt en wat we eraan kun nen doen". Dit zei minister Gardeniers van CRM, toen zij 18 december in het de partementsgebouw te Rijswijk de Commissie van Advies voor de uitvoering van de Woonwagenwet in stalleerde. De bewinds vrouw voegde er onmiddel lijk aan toe, dat het haar stellige indruk was, dat er heel véél aan gedaan kan worden. Mevrouw Gardeniers: „We zullen moeten doorgaan met die maatre gelen te nemen, die zo duidelijk ge nomen moeten worden. Voor de standplaatsenproblematiek kan ik zeggen dat mijn geduld nagenoeg op is. Met name de gemeenten, de goede niet te na gesproken en dat is een groeiend aantal, moeten op een aanhoudende druk van het depar tement rekenen". Ook vond zij, dat de woonvorm wagen een geaccep teerde woonvorm is en dat het in de lijn ligt deze woonvorm bij het mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening onder te brengen „Het spreekt vanzelf, dat bij deze overgang de continuiteit in beleid gehandhaafd moet blijven, dus blijvende erkenning van de woonvorm wagen en eenzelfde in spanning voor meer en betere standplaatsen", aldus de minister. Ook betoogde zij dat de nogal be kritiseerde Wopnwagenwet. naar analogie van de Woningwet, een woonwet mo^t gaan worden voor woonwagens. De nu geïnstalleerde commissie zal zich bezig gaan hou den met „al datgene wat van be lang is voor de bevordering van de deelneming van de woonwagenbe volking aan het maatschappelijk en cultureel leven iri het aïgemèen en voor de uitvoering van de Woonwagenwet in het bijzonder". De commissie is als volgt samenge steld: Voorzitter: mr W.J,E. Crommelin te Zwolle: Op aanbeve ling van de provinciale besturen: mr. HA, Strijd-Groenewegen te Harderwijk; mw. drs. I. Gunther te 's Gravenhage; C.Th. van Wierin- gen te Haarlem; Op aanbeveling van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten: mr. E.L. d'Hondt te Hilvarenbeek; drs. G.A.A. Smits te Schiedam: mr. J A C. Verheijden te 's-Gravenhage. Op aanbeveling van kerkelijke en particuliere in stellingen welke bemoeiing hebben met de woonwagenbevolking: drs. J W H. Hendriks te Bergen op Zoom; mr. L.S.J. Buis te 's-Herto- genbosch; mw. L,J Heiwig te Hil versum, Uit de kring van de woon wagenbevolking: J J. Finke te De venter; G. Josee te Haarlem. G Meerts te Schiedam; C. Descendre te Hulst; H.K. Verhof te Luijksge- stel Uit de kring van de Provinciale Opbouworganen: mr. RH. van Scherpenhuizen te 's-Gravenhage. Uit de kring van de secretarissen van Coördinatiecommissies als bedoeld in artikel C van het Besluit werk en kosten woonwagencentra: A G H. Veldman te Maastricht. Uit de kring van de beheerders van woonwagencentra als bedoeld in artikel 16. onder a. van het Besluit werk en kosten woonwagencentra: A.E.W. Schraven te Weurt(Gld). Elk jaar groeit het leger van wintersporters en dat betekent elk jaar mensen die voor de eerste keer gaan. Speciaal voor hen de volgende tips, die echter ook voor gevorderden wel licht nog interessant zijn. Veel mensen gaan met de auto en proberen in één dag hun reisdoel te halen. Cijfers wijzen uit, dat bij die categorie rijder? in het tweede deel van het traject veel ongelukken gebeuren. Door vermoeidheid en door de andere (weersomstandig heden. De combinatie van slecht zicht door sneeuwval, vermoeid heid en onbekendheid met het tra ject maken duidelijk waarom. Als het even kan: rijdt de afstand in twee dagen. De auto zelf moet natuurlijk ook in perfecte staat verkeren. Overleg met de garage welke maatregelen u moet nemen (olie, antivries, accu). Zijn de ruitewissers nog goed in or de? Hoe staat het met het profiel van de banden? De deurrubbers kunt u het beste inwrijven met sili- conenspray. Een spray om een deurslot te ontdooien kan uit komst bieden. Reservebrii Sneeuwkettingen zijn meestal ver plicht en wist u dat bijvoorbeeld in Oostenrijk brildragende automobi listen verplicht een reservebrii bij zich moeten hebben? Dat in Zwit serland op sommige trajecten kunststof sneeuwkettingen verbo den zijn? Dat in Zwitserland geen LPG kan worden getankt? Kor tom, informeer tevoren grondig over het land waarin uw reisdoel ligt. Wie zelf de ski's op een imperial meeneemt moet bedenken dat een imperial, waarin de ski's kunnen worden vergrendeld, een stuk ge makkelijker is. Wie de auto even verlaat moet anders elke keer zijn ski's goed in de gaten houden, meenemen of opbergen. Bevestig de ski's goed, want ongelukken door losschietende ski's worden bijvoorbeeld in Duitsland streng bestraft. V/ie zijn ski's op de auto vervoert, moet ook zorgen voor een hoes, anders worden ski's erg vuil en dat is slecht voor ski's, maar vooral ook voor de kostbare bin dingen. Denk om de zon overbodige luxe, net als een goede zonnebril. De intense reflectie van de zon op het witte sneeuwopperv- lak kan sneeuwblindheid tot ge volg hebben. Denk daar ook bij de fotografie om: de sterke reflectie van de sneeuw. Met speciale filters kunnen teleurstellingen worden voorkomen. Voorkom blessures V/at het skieên of langlaufen be treft: ga vooral tevoren oefenen. Door ski-gymnastiek te doen, te wandelen of te fietsen. Belast met name de kuitspieren. Wie zich voorbereidt loopt aanzienlijk min der kans op blessures. Pas vooral de derde dag op, want - zo wijzen de cijfers uit - dan gebeuren de meeste ongelukken. Na de eerste gewen ning krijgt de overmoed de over hand en dat komt meestal op de derde dag tot uitdrukking. Oriënteer u ook omtrent uw kle ding. Meerdere dunne lagen kle ding zijn bijvoorbeeld veel beter dan één dikke trui. Wie lange sneeuwwandelingen gaat maken, moet zich overtuigd weten van de waterdichtheid van zijn schoenen. V/at druivensuiker voor onderweg kan bij vermoeidheid helpen. En als het om eten gaat: ontbijt zoet en vooral stevig en een warme maal tijd tussen de middag is beter dan 's avonds. Vergeet niet een plastic mapje dat om de nek gehangen kan worden, waarin het abonnement voor de skiliften makkelijk bij de hand ge houden kan worden. En vergeet ander water) is ook geen n*et. een pasfoto voor dat abonne ment mee te nemen. V/ie een kwaal II BB 9 heeft moet zorgen dat hij of zij altijd informatie bij zich heeft over de aard van die kwaal en over de me dicijnen die worden gebruikt. Dat zijn zo maar wat tips, waaruit moge blijken, dat wie onvoorbreid op wintersport gaat, grote risico's loopt. Nogmaals: Informeer goed. De verschillende verkeersbureau's van de wintersportlanden staan u graag met raad en daad bij. V/at veel mensen vergeten is een goed zonnebruinmiddel, dat be scherming biedt regen de sterke ultra-violette straling, In de bergen verbranden zelfs mensen, die nor maliter nooit verbranden. Be scherming van de huid is dus nood zakelijk, maar we willen natuurlijk ook „lekker bruin" terugkomen. Dat kan, bijvoorbeeld met het nieuwe twee-tube-produkt Bio Bronze, dat in de Franse winters portgebieden is uitgetest. Mensen die een lippencrème vergeten kun nen daar behoorlijk last van onder vinden. Springende lippen door de kou komen erg vaak voor. Een middel tegen diarree (andere voe ding, ZATERDAG 10.00-12.U9 Mintonette; 12.00-17.00 S.V. Holten (eventueel tot 18.00 uur) ZONDAG Oudejaarsdag MAANDAG Nieuwjaarsdag DINSDAG 09.00-18.00 Stichting Sociaai- ^uitureel Werk; 16.15-22 45 Mintonet te; 16.00-18 40 Instructielokaal - Stichting Soc. Cult Werk WOENSDAG 09.00-16.30 Stichting Sociaal Cultureel Werk; 16.30-18.30 Blauw-Wit; 19 00-23.00 Badmintonclub DONDERDAG 13.30-16.00 Stichting Sociaal Cultureel Werk; 16 00-18 00 S V Hol ten; 18 00-21.00 S.V. Holten, afd. handbal, 21 00-23 00 Hockeyclub. 16.00-22.00 instructielokaal Stichting Soc. Cult. Werk J VRIJDAG 15 00-16 00 Mevr. Bannink-zaalvoetbal; 16 30-19.00 Hockeyclub, 19.00-22.00 Mintonette, 22 00-24.00 Tennisclub Voor reservering van nog vrije uren in het bovengenoemde week einde, kan men zich vanaf vrijdagmiddag 12.00 uur rechtstreeks wenden tot de beheerder (sporthal, tel. 31 80». Alle overige reserve ringen uitsluitend via het gemeentehuis, afd sportzaken (tel 16 66> Natuurlijk wilde Henkie weer vuurwerk. En natuurlijk vonden zijn vaderen moeder dat niet goed; maar natuurlijk, na veel gezeur, stapte Henkie de vuurwerkwinkel binnen. Tinus, de vuurwerkverkoper, verkocht nog veel meer: punaises, spijkers, speelgoed, drop, theedoe ken, vaatkwasten...je kon het zo gek niet den ken, of Tinus had 't in zijn winkel. Prop- en propvol was die. Maar wel gezellig! Het hele dorp kocht alles bij Tinus. Alles, behalve brood en vlees. Een paar keer per dag stapte Henk de winkel van Tinus binnen voor een boodschap: een schrift, een pak zout, een keukendweil. In huis is zoveel nodig! Maar het liefst ging Henk in de tijd voor Oud- en Nieuwjaar. Op de toon bank stond dan een grote trommel. Boordevol met vuurwerk! Zevenklappers, vuurpijlen, fonteintjes, sterretjes, gillende keukenmeiden, rotjes. Dit jaar vond Henk dat hij oud genoeg was om wat meer vuurwerk te kopen, maar aangezien vader en moeder daar anders over dachten, zou dat niet gebeuren. Dat vuurwerk liet Henk geen moment met rust. Als hij maar bij de fonteintjes en sterretjes, een paar vuurpijlen mocht hebben...! Die waren niet zo gevaarlijk, zei Tinus. Maar vader en moeder hielden voet bij stuk: wel een paar fonteintjes en sterretjes, maar geen vuurpijlen of andere ge vaarlijke dingen! De vuurpijlen in de trommel hadden de begerige ogen van Henkie al vaak gezien, en ze hadden wel een beetje medelijden met hem. „C-ossiemoppie"! Zo gevaarlijk zijn wij toch niet", mopperden ze op een dag. „Nou", aarzelde een gillende keukenmeid, „als jullie te vroeg ontploffen, kan Henkie net zo goed zjjn handen verbranden als ieder van ons". Ze wees op de rotjes en zevenklappers. „Ik zou me wel inhouden" zei vuurpijl Langpiet. „Ik zou met ontploffen voor ik in de lucht was". Vuurpijl Slangjan knikte ijverig, „Ik ook hoor! Ik zou nooit gaan branden voordat ik een heel eind weg was" „Wat willen jullie dan doen", grinnikte de keukenmeid, „achter Henkie aanhuppelen en 's avonds in zijn jaszak kruipen?" „Nee", ant woordde Slangjan. „Ik weet dat Henkie zo dol is op vuurwerk, dat hij misschien onvoorzichtig zou zijn Maar ik vind er wel iets op". Tingeling. deed de winkelbel, en daar stapte Henkie met zijn vader binnen. „Aha", lachte Tinus. „Ik weet wel waarvoor jullie komen" H(j wees op de trommel. Henkie's vader lachte ook. „Dat heb je goed geraden. Tinus Geef ons maar hetzelfde als het vorig jaar: vijf fonteintjes en tien sterretjes. „En twee vuurpijlen, papa", bedelde Henkie. „Geen kwestie van Veel te gevaarlijk, hoor! Ti nus knikte aarzelend. „Och meneer, deze vuur pijlen zijn niet zo gevaarlijk", zei hij Onzin", meende vader ..Alle vuurwerk is gevaarlijk" En Henk kan blij zijn dat hij fonteintjes en sterretjes krijgt. Het vuurwerk in de trommel lag doodstil te wachten op de hand van Tinus, die al in de doos naar fonteintjes en sterretjes aan 't graaien was. „Veel plezier ermee, jong", lachte Tinus, „en een gezellig oudjaar en een goed nieuwjaar". „Dank je wel. Tinus. Van hetzelfde".,zeiden va der en Henkie tegelijk. „Ik kom straks nog een paar boodschappen voor moeder halen", riep de laatste nog. Het vuurwerk stootte elkaar aan. Zouden de vuurpijlen er al iets op gevonden hebben9 De rest van de doos wist. als de vuurpij len iets in hun koppie hadden, dan zou het ge beuren ook' Slangjan en Langpiet lagen samen te fluisteren. Toen begonnen ze te sissen van het lachen. De doos trilde er van. „Wat mankeren jullie9", vroegen de anderen verbaasd. „Dat zul len jullie wel merken Maar houden jullie je nu een beetje rustig We krijgen het vanavond nog druk en gaan nu wat slapen. Verwonderd keek het vuurwerk naar de pijlen. Die twee voerden wat in hun schild. En jawel. Toen Henkie een uur later bij Tinus naar binnenstapte met een grote boodschappenmand, sprongen de vuurpijlen verschrikt rechtop. Ze hadden werkelijk gesla pen! Tinus nam f\et briefje uit de mand en begon de boodschappen erin te doen. suiker, rozijnen en meel voor de oliebollen, zoutjes voor bij de wyn en nog veel meer. Natuurlijk stond Henkie te wachten bi) de vuurwerktrommel. Voorzichtig streek hij over de vuurpijlen en de zevenklap pers De mand was nu bijna vol en Tinus zette hem op de toonbank. „Ziezo Herik! Dat is samen negen gulden en zes dubbeltjes". Hij draaide aan de zwengel van de kassa en Henkie telde het geld op de toonbank. De vuurpijlen stonden nu rech top in de doos en opeens hoep weg waren ze verdwenen in de mand Het andere vuur werk gaf geen kik Wat een moed hadden die twee! Ze hadden er net zo goed naast kunnen vallen! Slangjan en Langpiet gleden onder de pakjes margarine, maar ze probeerden toch een beetje boven in de mand te blijven. Ze moesten er straks immers weer uit kunnen springen' Thuis gekomen zette Henkie de mand op de keukentafel en ging buiten spelen. De vuurpijlen klauterden over de rand van de mand en lieten zich in de keukenla rollen, die een klein eindje openstond. Hè. hè. ze hadden het wel een beetje benauwd gehad En dat was niet goed. Als ze te warm werden konden ze ontploffen, zonder dat ze het zelf wisten. Gelukkig hoefde moeder niet in de keukenla te zijn en 's avonds kropen de vuurpijlen zachtjes uit de la. door de keukendeur naar buiten Ze wisten dat Henkie morgen, op oude jaar, in de achtertuin zijn fonteintjes zou laten spuiten en zijn sterretjes zou laten bran den Die domme Slangjan en Langpiet' Ze lagen te bibberen tussen de struiken en tot overmaat van ramp begon het ook nog te rege nen. Ze waren ten einde raad. Hun hele vuurpijlen-leven lang hadden ze zich verheugd op hun avontuur in de donkere lucht. Ze zouden knetteren en branden en mooie kleuren afgeven, maar ho maar! Als ze nat werden, kon er niets van dat alles gebeuren Ze kropen terug naar de keuken en bleven in de buurt van het fornuis, achter de kolenkit liggen. „Oppassen", fluis terde Langpiet. „Als we nu weer te droog wor den. beginnen we hier al te knetteren". „Hemel tje, ja", bibberde Slangjan. „Als we zo doorgaan, komen we nooit in de lucht". Ze bleven een paar uurtjes binnen liggen drogen, maar rolden toen maar weer naar de tuindeuren. Ze zochten naar een goed plaatsje. Ze mochten niet te nat en niet te droog worden. En het lukte! Onder het afdak voor de fietsen lagen ze droog en toen oudejaars avond aangebroken was, zagen ze vader en Hen kie naar buiten komen. Henkie kon zijn onge duld niet bedwingen en-stak één voor één de fonteintjes in de grond, een lucifer eraan en pssssst, daar begonnen ze te spuiten. Met vuur rode wangen stond Henkie te kijken. Hij klapte in zijn handen en kon bijna niet wachten totdat vader de sterretjes had uitgepakt. Toen alles was opgebrand wilde vader naar binnen gaan. Aan alle kanten knalden de pijlen en de zeven klappers De buren riepen elkaar een gelukkig nieuwjaar toe en vader en Henkie schudden handen over de heg Opeens wees vader naar de .grond. „Wat ligt daar nou?", vroeg hij verbaasd. „Dat lijken wel vuurpijlen" Met grote ogen stond Henkie ernaar te kijken. Dat waren pre cies dezelfde als bij Tinus in de trommel „Die hebben buurkinderen hier zeker laten vallen toen ze me kwamen halen om naar school te gaan", veronderstelde hij „De grotere jongens van hiernaast hadden ze ook bij Tinus gehaald", „Mag ik er een aansteken", bedelde hij. Maar vader hield voet bij stuk. „Je bent er echt nog te jong voor, Henk Ik zeg het niet om je te plagen, maar het is veel beter van niet". Henk snapte het wel. „Dan steekt u ze toch wel aan", smeekte hij „Die pijlen liggen daar zeker op te wachten'" „Roep moeder maar gauw. dan zullen we dat eens eventjes laten zien", lachte vader Met z'n drieen stonden ze in de achtertuin met de vuur pijlen in de hand.Plechtig stak vader een lucifer aan enpsssssssst! Sissend en spetterend vlo gen Slangjan en Langpiet door de lucht. Je kon zien dat ze het avontuur van hun leven beleef den Ze maakten fraaie bochten en kleuren en alle buren stonden verbaasd te kijken naar de prachtigste vuurpijlen van de hele buurt! (NADRUK VERBODEN» De Stichting „Ons Trefpunt", Ruilbureau voor Gehandicapte Verzamelaars in Nederland, geves tigd te Leeuwarden, viert deze maand haar eerste lustrum. Ont staan uit een onderafdeling van het lektuurdepót van het Nederlandse Rode Kruis, werd op 28 december 1973 de stichting Ons Trefpunt op gericht, met als grote animator achter de schermen, wijlen de Hr. Mr. D.P. de Hoop Scheffer, oud Hoofdpenningmeester van het Ne derlandse Rode Kruis. De stichting is uitgegroeid tot een flinke lande lijke organisatie, die geheel pro-deo werkt en iedere gehandicapte - in valide of bejaarde die dat wenst, behulpzaam is bij het inrichten of aanvullen van een verzameling, van wat voor materiaal dan ook. Mede door het lidmaatschap van de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie 'te Utrecht, bestrijkt het werkterrein van de stichting geheel Nederland. Een ieder, die in teresse heeft in bovengenoemde stichting kan zich om inlichtingen wenden tot de Stichting Ons Tref punt - Postbus 513 - 8901 BH Leeu warden

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5