PARLEMENTAIR JAAROVERZICHT 1978 was voor SER druk maar vruchtbaar jaar Van onze parlementaire medeiverker) Voorzitter dr. J. W. de Pous: HOLTENS NIEUWSBLAD - 29 DECEMBER 1978 - PAG. 12 Terughlik in woord eim beeld Drie dagen feest in Espelo i.v.m. 75-jarig bestaan van de „Bos- school". Kinderen oogsten met demonstratie van oude spelletjes en dansjes veel applaus. Kruideniersbedrijf Baltus, La- renseweg, vierde 50-jarig bestaan. Raad voor de laatste keer in oude samenstelling bijeen poseerde op de stoep van het gemeentehuis. Piet van Doorn, gehuldigd in ver band met 40 jaar lidmaatschap van het Chr. Nat. Vakverbond (C.N.V.). Bij het uitspreken van de regeringsverklaring, op 16 januari, zal minis ter-president Van Agt niet hebben vermoed welk een moeilijk jaar zijn kabinet voor de boeg had. Hij sprak weliswaar van een gammel rubber bootje dat zich wel op de golven drijvende zou weten te houden, maar hij kon toch moeilijk bevroeden dat bijvoorbeeld de bezuinigingsplannen in Bestek '81 zo massaal zouden worden veroordeeld. Tegen het einde van het jaar zag het er naar uit dat het Kabinet-Van Agt het laatste sprankje sympathie van de grootste vakbeweging FNV had verspeeld, terwijl zelfs de overheidsdienaren in krasse bewoordingen en met akties de korting op hun trendverhogingen met zes maal een half procent van de hand wezen. De onderwijswereld liep te hoop tegen het beleid van minister Paisen de tweede nota bouwbeleid van minister Beelaerts van Blokland kreeg in Kamer en bouwwereld een slecht onthaal. Aanvankelijk was in het land wel begrip te vinden voor de ambitieuze bezuinigingen die CDA en VVD noodzakelijk achtten. Met het bedrag van 10 miljard gulden leek alleen de oppositie in de Kamer wat moeite te hebben. Maar toen de aap uit de mouw kwam en duidelijk werd dat de sociale uitkeringen en de ambtenaren zouden moeten inleveren, was de lol er al gauw af. Toch leverden de verkiezingen voor gemeenteraden en provinciale staten aanzienlijke winst op voor het CDA, dat een zekere aantrek kingskracht uitoefent op de men sen die vroeger de oude confessio nele partyen KVP. ARP en CHU in de steek hadden gelaten. Zy keer den in het Christendemocratische kamp terug. Daar kon hetpersoon- lyke drama van Roelof Kruis, nga, die aftrad als minister van Defensie in de kwestie van de neutronen bom, niets aan afdoen Maar de prognoses van de onderzoekbu reaus wijzigden zich in het nadeel van het CDA toen de afi'aire- Kruisinga later in het jaar werd ge volgd door nog enkele zaken die in de gelederen van het CDA grote verwarring opriepen. Zonder de chronologische volgorde aan te houden, springt natuurlijk het dramatische vertrek van CDA-fractievoorzitter Willem Aantjes er uit. Zyn oorlogsverleden kwam boven water nadat degenen die daar al jarenlang kennis van hadden gedragen, uiteindelyk de directeur van het Ryksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, Prof Lou de Jong, op de hoogte stelden Aantjes was vrijwillig toegetreden tot de Germaanse SS en dat bete kende het einde van een loopbaan die, zonder deze smet, zeker met de ministersteek bekroond zou zijn geworden De onheilsmare over Aantjes' verleden sloeg als een bom in, juist op het moment dat de Christendemocraten zich van de koopsompolissen-affaire aan het herstellen waren Van de 38 be weerde bezitters van koopsompo lissen bleven er vijf over, maar ook hier was weer sprake van een aan tasting van het Christendemocra tisch imago. In de zaak-Menten, die dit jaar zijn climax vond in de vryiating van de Blaricumse miljo nair. viel opnieuw de naam van een vooraanstaand man in de wereld van de Christen-democratie, oud-voorzitter van de Tweede Kamer. Dr Kortenhorst, die des tijds Menten de hand boven het hoofd zou hebben gehouden Of het nog niet genoeg was kwam tegen begin december het nieuws los dat CDA-Tweede Kamerlid Piet van Zeil voor een halve ton aan gratis vliegtickets van de KLM zou heb ben ontvangen. Deze affaire, aangevuld met de voortdurende kritische begelei ding van het kabinet Van Agt door de Jbvalisten" in de CDA-Kamer- fractie en het vertrek van voorman Jaap Boersma naar het bedrijfsle ven. deden het get» voor het Kabi net-Van Agt keren. Aan de opposi tie kan dit niet worden toegeschre ven, want die is, zo menen vooraan staande waarnemers, van matig gehalte gebleken. Zakelijk, dat wel, met de presentatie van alterna tieve plannen voor de afzonderlijke begrotingen. Maar tot nu toe heb ben de Socialisten weinig succesjes geboekt, behalve in enkele geval len waarin de loyalisten uit het CDA meewerkten. Ernstig geschil ontstond over de halfprocents kor tingen op de sociale uitkeringen De tot fractievoorzitter geroepen Ruud Lubbers van het CDA liet de regering weten voor deze korting niet veel te voelen. Hy stelde een meer gedifferentieerde manier voor, waarbij de laagste uitkerin gen het lichtst worden getroffen. Zowel Kabinet als CDA hielden voet bij stuk en bij het schryven van dit jaaroverzicht, was de uitslag van dit duel nog niet voorspelbaar. Ook dit kabinet kreeg een gijzeling te verwerken. Na de bevrijding van de gijzelaars in het Provinciehuis te Assen kwam vice-premier en mi nister van Binnenlandse Zaken, Wiegel, ras met de lang beloofde nota inzake het vraagstuk rond de Molukse minderheid in Nederland. Maar ook dit werkstuk viel niet in goede aarde by de betrokkenen en sindsdien is er eigenlijk sprake van een gewapende vrede De grote vraagstukken van werk loosheid en inflatie gaven geen op lossingen te zien, zy het dat het cy- fer voor de prijsstijgingen over het gehele jaar 1978 op 4.2 procent ïykt uitte komen. Maar donkere wolken pakten zich tegen het einde van het jaar boven het Kabinet samen. Na ast het enorme financieringstekort van de overheid van meer dan 14 miljard gulden, kwam het bericht dat de betalingsbalans voor het eerst sinds jaren een negatief saldo te zien gaf. Nog meer reden om ge- zameniyk de broekriem aan te trekken, nog meer reden om geza menlijk een offer te brengen Maar de rek is er uit, de premiedruk lijkt het maximum vermogen van de werknemer te hebben bereikt In Bestek "81 zyn al gaten geslagen. De f 100 - eigen risico in de zieken fondsverzekering is door de Tweede Kamer ongedaan ge maakt, terwijl ook het verhoogde B T.W.-tarief voor dierentuinen, kermissen e.d. en voor dag- en nieuwsbladen kansloos is gewor den. Geen best jaar dus voor het Kabinet^Van Agt, dat het nieuwe jaar ingaat met schier onoplosbare problemen. Voor de kiezer is het echter lang niet zeker dat een voortydig afscheid van de ploeg van Van Agt een betere coalitie zal terugbrengen. Want op het Bin nenhof is de gulden nog steeds geen daalder waard en met dit gegeven zal elke minister van Financiën te kampen krijgen. (Nadruk verboden» ting en het rapport „Demografi sche ontwikkelingen en particu liere consumptie" illustreren dat de plaats van de consument in het sociaal-economische gebeuren steeds meer en steeds systemati scher punt van aandacht is. De SER-voorzitter kondigt aan, dat de Raad in de eerste helft van 1979 een advies zal uitbrengen over het sociaal-economische beleid op de middellange termyn. Naar hij vertrouwt, zal dat advies een be langrijke bijdrage vormen voor de aanpak van de „ook in 1979 onge twijfeld nog moeilijke" sociaal- economische situatie. Voor dat ad vies verwacht dr. De Pous binnen kort een aantal bouwstenen in een nota van de SER-commissie van Economische Deskundigen. Daarin heeft de CED haar rapport van 29 juni geactualiseerd. Daar naast werkt de Commissie Ont wikkeling Nationale Economie (ONE) aan een advies over het sec- torstructuurbeleid. De Sociaal-Economische Raad heeft in 1978 in totaal 228 adviezen aan de regering uitgebracht. Een 20-tal daarvan was van fundamen teel sociaal-economische beteknis en/ofvan principiële maatschappe lijke relevantie. Ook voor het ko mendejaar is de adviesportefeuille van de SER goed gevuld. Een groot aantal belangrijke adviezen is in voorbereiding, terwijl een aantal nieuwe adviesaanvragen in het vooruitzicht is gesteld Dat zegt de voorzitter van de SER, dr J W de Pous in een „Terugblik op 1978" ..Voor wat betreft 1978 kan ik vaststellen dat het voor de SER een druk. maar vruchtbaar jaar is geweest, waarin de Raad, commissies en werkgroepen in be langrijke mate hebben bijgedragen aan de vormgeving van het te voe ren sociaal-economisch beleid en van onderdelen ervan", aldus de SER-voorzitter. Niet zonder zorg De ontwikkeling in 1978 was niet zonderzorg Evenals de Jaren daar voor werd 1978 gekenmerkt door een stagnerende economische groei en een stijgende werkloos heid. Voor de beleidsvorming voor deze problemen heeft de Raad op 22 september een advies uitge bracht over de aanvaardbare om vang en groei van de collectieve sector. „Dit SER-advies is van grote betekenis, met name omdat het een belangrijke rol vervulde en nog vervult bij het verdiepen van het inzicht in en de meningsvor ming over de huidige sociaal- economische vraagstukken", aldus dr De Pous. Het advies bevatte bo vendien een aantal eensluidende aanbevelingen van werknemers- en werkgeversorganisaties te zamen met de kroonleden. Aanbevelin gen, die liggen op het terrein van noodzakelijke lastenverlichting, schepping van arbeidsplaatsen in zowel marktsector als isemii- collectieve sector en herverdeling van arbeid om de arbeidsplaatsen evenwichtig over de beroepsbevol king te spreiden. In zijn terugblik op 1978 zegt de SER-voorzitter. wat de micro- economische verdehngsproblema tiek betreft, dat het inkomensbe leid „nog steeds te veel onsamen hangend en ad hoe" wordt gevoerd. In dit verband wijst hij vervolgens op het op 15 september door de SER uitgebrachte advies, waarin een beleid gericht op redelijke in komensverhoudingen „op meer principiële wdze" wordt geanaly seerd Ook al was het geen eens temmig advies, het bevatte niet temin over een aantal zeer wezen lijke uitgangspunten voor het in komensbeleid wel een gemee nschappelijk standpunt. Wanneer deze gemeenschappeiyke uitgang spunten zouden worden vertaald in praktisch beleid, dan zou dit advies zeer grote consequenties hebben voor de inkomensverhoudingen Als een volgend belangryk veld in het SER-advieswerk van het afge lopen jaar noemt dr. De Pous dat van de Commissie voor Consumen tenaangelegenheden De CCA- adviezeïi over de standaardvoor- waarden by transacties van de consument fzgn „kleine letter tjes"». het advies over de huishou delijke en consumentenvoorlich Verder in behandeling De SER heeft op dit moment ver der onder andere de volgende be langrijke onderwerpen ln behande ling: - het sectorstuctuurbeleid - de tweede fase WIR - werkgelegenheid in de kwartaire sector - de positie van de gehuwde vrouw in de volksverzekeringen - het volumebeleid in de sociale verzekering - de arbeidsmarktpositie van de vrouw - het sociaal beleid in de onderne ming - de samenstelling van de raden van commissarissen - herstructurering van de PBO - voorontwerp van wet inzake de consumtenkoop Afgezien hiervan is een aantal nieuwe adviesaanvragen in het vooruitzicht gesteld over o.a.: - een raamwet Inkomensvorming - het opnemen van een strafsanctie in de wet minimumloon - het aanpassingsmechanisme mi nimumloon/sociale uitkeringen - de zgn. netto-netto problematiek en een arbeidsvoorzieningenwet.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 12