Raad verdeeld over profiel over nieuwe burgemeester En iet geschiedde.... Geen informatie aan vertrouwenscommissie HOLTENS NIEUWSBLAD Meer dan 7O sollicitaties WBM Kerstfeestviering Zondagsschool Holten llllllllllilllll! HOLTENS NIEUWSBLAD BURGERLIJKE STAND Commissaris der Koningin Mr. J. L. M. Niers tot raadsleden: Gemeente Holten Ophalen huisvuil i.v.m. Feestdagen ABONNEMENTSPRIJS IOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 22 december 1978 30e jaargang - no. 51 Hoofdredacteur J Wiggers Kolweg 14. tel. 05483-1356 Plv.v. hoofdred./secr. W Beljers Enkwfeg 5. tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel Verzetstraat 70. tel. 05483-2699 Advertienties Schouwburgplein 7 Almelo, tel. 05490-16666 Abonnementsprijs f 10.- per half jaar, f 20.- per jaar. Losse nummers 40 cent. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" Met bijna 75 sollicitaties is de belangstelling voor de komende vacature van burgemeester in de gemee nte Holten bijzonder groot. Gedurende mijn loopbaan als Commissaris der Ko ningin in Overijssel heb ik nog niet eerder zoveel solli citanten voor een derge lijke. post gehad". Dit zei Mr. J. L. M. Niers tijdens de j.l. maandagavond ten ge meentehuize gehouden openbare raadsvergade ring. Holten in trek Met deze uitspraak blijkt de ge meente Holten nogal in trek te zijn bij de adspirant burgemeesters, daar omstreeks 75 personen zich voor deze post hebben aangemeld. De kans dat Mr. W. H. Enklaar zal worden opgevolgd door een vrou welijke burgemeester is uiterst ge ring, gezien het feit dat zich onder 1 de sollicitanten slechts één vrou- 1 welijke kandidate bevindt. Commissaris der Koningin, Mr J. L. M. Niers, die terzake vaneen, per 1 mei a.s., nieuw te benoemen bur gemeester in de gemeente Holten, advies moet uitbrengen aan de Kroon, woonde J.l. maandag een gedeelte van de raadsvergadering bij om wensen van de raadsleden aan te hoien omtrent het profiel van een nieuw te benoemen bur- gemeester. Verdeeldheid Door de raad werden twee afzon derlijke profielschetsen gepresen teerd n.l. één door het CDA en één door de drie andere raadsfracties (WD, PVDA en Gem. Bel.) geza menlijk. Voorafgaand aan deze raadsverga dering hebben de raadsfracties on derling besprekingen gevoerd om te komen tot slechts één gezamen lijke profielschets namens alle par tyen. Bij die besprekingen is het CDA uit de boot gestapt omdat deze partij, gezien de geaardheid en achtergrond van de totale bevol king, van mening was dat een vier tal punten heel duidelijk in een pro fielschets naar voren dienden te komen welke door de andere par tijen onaanvaardbaar bleken te zijn. Wensen Zo was het CDA onder andere van mening dat een vrouwelijke bur gemeester van Holten minder aan spreekbaar is en dat de te benoe men burgemeester kerkelijk mee levend zal dienen te zijn met één I van de Protestantse kerken, terwijl het CDA verder van mening is dat look een politieke kleur genoemd moest worden. „Wij wensen een burgemeester die lid is van het CDA. maar zijn ook bereid genoe gen te nemen met een WD- kandidaat", aldus H. J Westerik, fractieleider van de CDA-fraetie. Persoon centraal Deze wensen stonden lijnrecht in tegenspraak tot wat de drie andere fracties voorstaan. Voor hen was primair belangrijk de persoon zelf len de kwaliteiten die hy bezit, ter- - Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 NiJverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen bij: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur wijl naar hun mening zowel een vrouw als een man in deze functie benoembaar is. Een ander verschilpunt is ook nog dat het CDA een burgemeester wenst met goede bestuurlijke kwa liteiten, goed gemotiveerd en re presentatief van welke kwaliteiten hij, bij voorkeur op gemeentelijk niveau, reeds blijk heeft gegeven. Het enkel lidmaatschap van een gemeenteraad achtten zij in dit verband onvoldoende, zy dachten dus b.v. aan een burgemeester van elders, een gemeentesecretaris of wethouder, zoals later bleek. De andere fracties daarentegen waren van oordeel dat de nieuwe burgemeester over ruime bestuur- servaring dient te beschikken, zy legden het zwaartepunt op de kwa liteit en de geaardheid van de kan didaat en minder op de politieke kleur. Volgens A. Moeliker, die in eerste termyn optrad als woord voerder van de drie fracties, kan het, vanuit dat licht bezien, even goed iemand zyn die een ruime be- stuurservaring heeft opgedaan in by voorbeeld een grote landeiyke vereniging of bedrijf. Hy voegde hier echter wel aan toe dat de nieuwe burgemeester lid zal moe ten zyn van de WD, PVDA of Ge meentebelang. Deze wens legde hy op tafel vanuit de wetenschap dat het CDA voor zichzelf zou spreken. De heer J. de Waard (WD) vulde hierop even later aan dat in de pro fielschets van zyn fractie ln eerste instantie ook had gestaan dat de nieuwe burgemeester van Prot. Christeiyke signatuur behoorde te zyn en by voorkeur lid van de WD maar dat dit soort wensen door de gezameniykheid was uitgevallen. De heer E. M. v. Schooten voegde hieraan toe dat de fractie Gemee ntebelang met name gedacht had aan een links liberale kandidaat. Leeftijd Alle raadsfracties bleken eens temmig te zyn over de leeftyds- grenzen, welke men legde tussen de 35 en 45 jaar. Volgens CDA- woordvoerder H. J. Westerik is deze leeftydsgrens door zyn fractie meer algemeen bedoeld waarvan de bo vengrens voor hem minder hard bleek te zyn dan de ondergrens. De andere fracties zagen juist weer lie ver iemand aan de onderkant van de gestelde leeftydsgrens dan an dersom. Overeenkomst In beide profielschetsen bleek overeenkomst te bestaan in eisen zoals een regionale instelling van de nieuwe raadsvoorzitter en dat deze een goede visie dient te heb ben op de landbouw en haar pro blemen, terwyi zyn bijzondere aan dacht tevens dient uitte gaan naar onderwyszaken, ruimteUjke orde ning, welzyn, recreatie en volks huisvesting. In de profielschets van het CDA stond verder nog te lezen: „De aanwezigheid van de Canadese be graafplaats brengt internationale contacten met zich. De nieuwe burgemeester zal de Engelse taal goed moeten beheersen en diplo matieke contacten moeten kunnen onderhouden". Procedure Mr Niers beloofde de profielschet sen te zullen toesturen aan alle kandidaten die hy overigens zelf als „niet allemaal gelijk" kwalificeert. Hy sprak bovendien de, verwach ting uit dat een aantal van hen zich zal terugtrekken omdat de pro fielschetsen niet aan de verwach ting van de betreffende personen zullen voldoen. Verder merkte hy op dat de selectieprocedure in zwaarte toeneemt naarmate de groep kandidaten kleiner wordt. „Van 73 sollicitanten lig ik niet wakker maar straks wel van de laatste drie, want dan moet gelet worden op details in kwaliteiten", aldus Mr. Niers. Wanneer de definitieve beslissing over de benoeming zal vallen kon Mr. Niers niet zeggen. „Met het aanhoren van Uw wensen is de pro cedure in feite in gang gezet. Het eindoordeel ligt, na myn aanbeve ling, by de Kroon. Ik zal een zoda nig tempo trachten te volgen dat Holten snel van een nieuwe burge meester zal worden voorzien, maar ik verwacht niet dat dit al per 1 mei het geval kan zyn", aldus Mr Geboren: Geert Willem zv J Spak man en E W Stevens; Janna Catha- rina dv G J E Baerends op J H Nor- de; Martyd Jan zv J J Arfman en A Hüisken; Gëme dv F Pasop én H J Bouwman (geboren te Deventer). Overledem: T Noteboom-Nyland, oud 85 jaar. Holten (overleden te Gorssel). In deze kerstmeditatie zou ik graag de nadruk willen laten vallen op de kerstblydschap als blydschap over wat geschied is. De blijdschap over het feit. over het kerstgebeuren Het gaat er dus om dat wij naar Be thlehem gaan en ons opstellen rondom het kerstfeest: de stal, de kribbe, het kind en dat wij er zingen: een kind is ons geboren! Maarhebben wij zo maar toegang tot dat gebeuren? Heeft dat gebeuren toegang tot ons? Kunnen wy het met onze hand op ons hart volhouden dat het gebeuren toen en daar reden geeft het te vieren nu? Is er soms iets, dat je horen wou? Het huilen van een kind, het zuchten van een vrouw? Dat is immers vele jaren gele den. En wat dan nog? Wat is er geworden van die vre de? Onze vieringen en onze feesten hebben meestal te ma ken met iets. dat korter of langer geleden gebeurd is. Maar tenminste is er het gevaar, dat wat gebeurd is ten hoogste de historische aanleiding tot een feest vormt. De viering zelf is er van los geraakt. Het is een traditie, dat er wat historische herinneringen worden opge poetst, maar dat is folklore. Valt de viering van het komende kerstfeest in hetzelfde kader? Dat ontmoedigende gevoel kan je bekruipen, wanneer je gaat nadenken over de viering van het kers tfeest als een feest, om wat geschied is, dat het kers tfeest wel eens net zo iets zou kunnen zyn. Wij hebben er allemaal nog wel enige notie van, dat het kerstfeest te maken heeft met wat geschied is in Bethlehem. Maar betekent dat meer voor u dan dat wij ieder jaar weer verplicht de kerstboomversieringen van stal ha len of in dit geval weer in de stal neerzetten? Wij scha ren er om omheen. Het kan zijn, dat wij er wat afwezig en onwennig by gaan zitten in een passende houding, die onze verlegenheid camoufleert. Is het folklore? Folklore moet het van het verleden en van de traditie hebben, maar in wezen heeft de traditie nauwelijks meer echt met het verleden te maken. En zou het ook hier niet kunnen gelden, dat waar er wél in wordt ge loofd de woorden vaak gemeenplaatsen worden, die het er niet geloofswaardiger op maken? Ik kan me voorstellen dat er onder u zijn. die wat hui verig worden voor de nadruk op het gebeuren van eens, wat eens geschied is en die er zich maar liever mee bezig houden, te zoeken naar stimulerende gedachten voor heden en toekomst. Het vieren van wat geschied is kan een vlucht zijn voor wat geschiedt en voor wat geschieden moet. Toch is het de vraag, of er over heden en toekomst op het kerstfeest zinvol te denken en te spreken is. Zonder het „en het geschieddde" Kerstfeest is naar zyn bedoe ling tenminste ook en als feest zelfs allereerst het vre zen van wat geschiedde. Het is niet voor niets, dat wy altijd weer terug gaan naar Lukas 2, ndar het verhaal. In dat verhaal komt de uitdrukking „en het geschied de" driemaal voor. Het kerstverhaal is zelfs vanuit dat „en het geschiedde" opgebouwd. De drie onderdelen van het verhaal worden telkens door dat „en het ge schiedde" ingeleid. Maar wat geschiedde er dan eigen lijk? Het eerste „en het geschiedde" is het te doen om een geschiedenis, die te plaatsen is in de tyd en op de kaart: toen en toen en daar en daar. Zo begint het verhaal als een echte vertelling: Er was eens een keizer en die keizer had een stadhouder. Jawel, maar het „eens" is bepaald en het gaat om die bepaalde keizer en om die bepaalde stadhouder Zo zijn de namen, Zo is de bedoe ling van het begin van het verhaal wel duidelijk. Voor het kerstgebeuren moeten wij niet ergens terzijde van de wereld en van de profane geschiedenis zyn, maar daar, waar het gewone leven is, waar politiek wordt gemaakt, waar een Augustus is. een geniaal staats man, met dromen over een Vrederijk, maar onder wiens bewind toch maar de kleinen geschoven worden als pionnen op een schaakbord Als er in Lukas 2 ver teld wordt over een geboorte, dan gaat het om de ge boorte van een tijdgenoot van keizer Augustus en stadhouder Quirinius. En daarby is de humor, dat de groten hier genoemd worden om de kleinen te plaatsen en van een datum te voorzien. NietJezus is hun tijdge noot maar zij zijn tydgenoten van Jezus.De grote ge schiedenis wordt genoemd om dat wat maar een kleine geschiedenis lijkt, die geschiedenis van de twee dood gewone mensen: Jozef en Maria. Want inderdaad - en dat is het tweede - gaat het hier om een „kleine geschiedenis". En is dat nu de moeite waard om eeuwen lang te blijven vieren? Het is alleen maar: er wordt een kind geboren. Zeker, dat is altijd weer een wonder, maar dan toch een soort wonder, waar wy in onze tijd eerder wat te veel van schijnen te hebben. Wy zijn er beter in geworden het wonder t,e voorkomen öf voor het openbloeit te vernietigen dan het te verwachten en te beleven. Het is trouwens in het kerstverhaal niet veel anders. Bijna droog wordt ver teld van de misère de onaanzienlijkheid, de schaduw van de onherbergzaamheid, waarin het kind wordt ge boren. Als dit het is wat geschiedde, dan lijkt het te gaan om wat zich altyd herhaalt. Maar dan wordt er iets bij verteld, dat niet wordt ingeleid met „én het geschiedde", dat zich aan de geschiedenis onttrekt. Want hier wordt de uitleg, de betekenis gegeven. Hier wordt „hetgeen geschied is" tot boodschap. Wat op zichzelf geen reden tot vieren zou zijn, wordt in het verband geplaatst van Gods operatie in deze wereld door Israël en naar Zijn Rijk Wat hier een klein aards gebeuren is, blijkt de hemel te bewegen. Er wordt vooruit gegrepen op wat het kind zal doen als man op zijn woord, zijn werk, zijn dood. zijn opstanding. „U is heden geboren de Heiland, de Christus, de Heer". „Het Woord is Vlees Geowrden" zal een andere evangelist zeggen. En het geschiedde - nu voor het de derde keer - dat de herders tot elkaar spraken: Laten wij naar Bethlehem gaan". Wij gaan zien, hetgeen geschied is. Nee, eigen lijk staat het er anders: om te zien het woord dat ge schied is. Dat is tegelijk wat er te zien is en wat er van gezegd is, wat in verschijning treedt en wat spreekt, nat. hry-\rf 0ok bij wat geschied 1ü. rf.fr beweging kwamen dat ze gingen en zagen, en vertel den. En dat gaat een evangelie lang door, een wereld geschiedenis lang door, omdat het een kerkgeschiede nis lang door gaat. Zo mogen ook wy vieren wat er geschied is. Heilsgebeuren als een gebeuren waaraan Gods bedoeling met mens en wereld helder wordt. Want dat is toch het eerste o{5 het kerstfeest: U is gebo ren" „Het woord is vlees gewerden". Wij vieren het Woord, dat geschied is. Als ik aan God denk hoef ik niet te zoeken in een verre hemel of te delven in de aarde, te speuren in de hoogte of te dalen in de diepte. Er is een Kind, een Man, een Broeder, een Heer in wie God mens werd Het Woord geschied. De evangelisten zullen er over doorschrijven en de kerk zal er over bly ven spreken in woord en daad en de wereld blijft er door gestempeld als Gods wereld. Wy vieren het heils initiatief van God, de God van Israël, die doorging en herbegon in de zoon van David Een eens voor al begonnen begin. Want wat geschied is reikt naar het heden en naar de toekomst. Wy staan maar niet wat in de houding rondom een opgepoetst verleden. Wat geschied is, wil met ons meegaan in he den en in toekomst ook met u? Ds. W. Vons V.l.n.r. mr. J.H. Boelkens, chef ka binet CDK, mr. J.L.M. Niers, com missaris der Koningin en burge meester mr. W.H. Enklaar. kandidaten. Hy ging, zoals gezegd, niet in op de suggestie van de heer Westerik om de commissie op de hoogte te stellen van zyn bevindin gen inzake de sollicitanten. Met deze uitlatingen is duideUJk dat de raad in feite weinig meer invloed kan uitoefenen in de benoemings procedure dan het enkel vooraf kenbaar maken van wensen. Gemeente Holten OFFICIËLE PUBLIXATIE ZITTINS W00NRUIMTEC0MMISSIE Op dinsdag, 2 januari 1979 zal de Woonruimtecommissie geen zit ting houden. Holten, 19 december 1978 I.v.m. Kerstdagen zal het huisvuil van maandag 25 december opgehaald wor den op woensdag 27 de cember. Voor het buitenge bied zal het huisvuil niet op 26 december doch op 2 ja nuari 1979 worden opge haald. Het huisvuil van maandag 1 januari 1979 zai op dinsdag 2 januari 1979 worden op gehaald. Hierby nodigen wij u vriendelijk uit tot het bijwonen van het Zondagsschoolkerstfeest, dat gehouden zal worden op le kerstdag, 's middags om half vier, in de Ned Herv Kerk. Ou ders, grootouders en andere fa milieleden of belangstellenden zyn van harte welkom. De kin deren verzamelen zich om drie uur bij de Dorpsschool en ko men gezamenlijk onder leiding naar de kerk. De zondag voor Kerst, 24 december a.s. ver wachten we de kinderen om 11 uur op zondagsschool. We gaan dan in de kerk de kerstliederen met orgelbegeleiding een keer oefenen en hopen dan om plm. 12.00 uur klaar te zijn. Kinderen die niet alleen naar huis mogen, kunt u dan bij de kerk ophalen. Wy wensen u allen, samen met de kinderen een gezegende Kerstviering toe. Met vriendelijke groeten, Het zondagsschoolpersoneel U ontvangt een fraaie als u een De Commissaris der Koningin ln Overijssel Mr. J L.M. Niers deelde de raadsleden J.l. maandagavond, tydens de gemeenteraadsvergade ring mee dat de vertrouwenscom missie uit de raad niet hoeft te ver wachten dat deze van hem nadere inlichtingen zal krygen omtrent de kandidaten voor de burgemeester- post in Holten. „Ditzou tegen de werkafspraak zyn die de Commissarissen van de Ne derlandse provincies hebben ge maakt met de minister van binnen landse zaken, wy stellen ons pas sief op", aldus Mr. Niers. Uit de raad is in verband met de benoeming van een nieuwe burge meester in Holten een vertrou wenscommissie samengesteld. Deze zal „zoveel mogeiyk biyven meedenken by de vervulling van de vacature", aldus stellen de leden van de commissie, die bestaat uit de fractievoorzitter van alle vier de partyen. Mr. Niers zag de commis sie (na een toelichting van de heer H. J. Westerik (CDA) en commissie- secretaris A. Moeliker (PVDA) als een informatie-verschaffer aan Op grond van de gestegen kosten heeft de minister van Economische Zaken toestemming verleend de abonnementsprijs per 1 januari a.s. nader aan te passen. Met ingang van 1 januari 1979 is onze abonnementsprijs met f 1,- verhoogd en gebracht op f 21,- per jaar. Administratie Holtens Nieuwsblad Gebruik deze voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 Enschede. f- Parker-Jotter ballpoint nieuwe abonnee opgeeft. Naam: Adres: Woonplaats: Geeft op als abonnee op het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Jj Woonplaats: l2| Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per half W jaar/per jaar. -JL,

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1