Joorkeur gezamenlijke sociale erzekeringskantoren in de regio SKI VEILIG, BEGIN THUIS 30 jaar rechten van de mens Schrijf avonden f oor hulp aan politieke gevangenen Hou 't prettig.... WËÊSSêÊ. i deelrapport aan SER: Vogels van diverse pluimage 10 december 1978 Maandag 18 december.... 30 jaar rechten van de mens HOLTENS NIEUWSBLAD - 15 DECEMBER 1978 - PAG. 19 rKoauuiDSï ski vwe/wanG n®€OAflos€ ski voxnsnG i meer regionale uitvoering van toclale verzekeringen zou tege- »t komen aan de algemene op ting dat de cliënt ln de sociale Eekering meer centraal moet in. Bovendien kan op die ma- bD de uitvoering van de sociale Bekering de verwevenheid tot Irukking komen met aanver- ite beleidsterreinen. Met deze tste worden bedoeld, het totale tale zekerheldsbeleld, het beleid t de arbeidsvoorziening, de kgelegenheld en de welzijns- en ondheldszorg. Op de derde ats kan een meer regionale uit- rlng ook een kleinschaliger kterrein tot gevolg hebben, irdoor voor het personeel dat in sociale verzekering werkt aan- fckelljke mogelijkheden kunnen staan voor taakverrulming en ardoor het geheel ook voor hen er overzichtelijk kan worden, t staat als voorlopige conclusie ien tweede deelrapport), dat de anlsatlebureaus Berenschot en sboom en Hegener ln het kader I het „Vervolgonderzoek Uifc- (ring van de Sociale Verzekering langere termijn" aan de speciale jeleidingscommissie van de daal-Economische Raad (SER) >ben uitgebracht. In dit rapport )ben de bureaus onderzocht wat )als de vorige week reeds srd gemeld organiseert de aatseiyke Werkgroep van nnesty International op aandag, 18 december a s. ree schryfavonden voor üp aan politieke gevan- inen in hotel Vosman en in it gebouw .„Bethaniê" te Ijkerhoek. Met het schrij- in wordt op beide avonden in begin gemaakt om 20.00 Ir. It is niet een zogenaamde groet- lartenactle (ook wel kerstkaarte- ictle genoemd). De lntematlo- lle Jaarvergadering van Amnesty lemational heeft nameiyk vast- isteld, dat deze actie onevenwich- 5 was, dat er schadelijke effecten in kleefden voor de gevangenen lar Amnesty voor werkt, en dat i vergeten gevangenen niet echt et deze actie bereikt werden. Met ze schrDfavonden zal een beroep idaan worden op de autoriteiten in de landen, waarvan bekend is it er politieke gevangenen voor- >men. Daarvan zijn voldoende tressen bekend. De praktijk heeft tgewezen, dat dergelijke acties |n grote betekenis zijn. Slechts n enkel voorbeeld: Dezer dagen erd door de redactie van „Wordt irvolgd" het maandblad van A I. tricht ontvangen van de vrijlating in Roberto Saplains ln Chili. 8a- ains, die tijdens de regering van tiende onder andere een functie .'kleedde in de Unldad Populair, erd bi) de staatsgreep van sep- mber 1973 gearresteerd en heeft odsdlen gevangen gezeten oe ernstig de toestand overigens i blijkt uit een bekendmaking van mnesty tijdens de herdenking ln de Universele VN-verklaring Inde Rechten van de Mens van 10 ecember 1948. In minstens 71 lan en zitten mensen ln strijd met eze verklaring in de gevangenis, letzljn personen die op geweldloze Ijze uiting hebben gegeven aan un politieke of religieuze overtoil ing. In twaalf andere landen heeft mnesty mogelijke gevallen van E wetens ge van genen ln onder oek. De organisatie heeft ln totaal D00 gewetensgevangenen geadop- ierd of ln onderzoek. De term „ge- 'etensgevangenen" gebruikt Am- esty International al van haar op- Ichting ln 1961 af, voor mensen die m hun overtuiging, ras, taal. uidskleur, geloof of sekse gevan- Ëen en geen geweld hebben t of gepropageerd. En zo nog tiendulzenen andere ln ruim 50 landen op wllle- wUze gearresteerd en vaak de mogelijkheden zijn voor een meer regionale uitvoering van de Individuele uitkeringsbeslissing (de zga „distribuerende functie") en van die onderdelen ln het uit- voerlngswerk, die tot doel hebben om de sociale risico's zoveel moge lijk te beperken (de zgn. begelei dende functie"). Onder dit laatste valt bijv.: voorlichting, doorverwij zing naar een andere instantie en het geven van advies bij ziekte, In validiteit, werkloosheid, (herischo- llng. Vonden van regionale uitvoering Bfj het onderzoeken van de vraag welke vormen van regionale uit voering in aanmerking komen hebben Berenschot en Bosboom en Hegener een onderscheid gemaakt tussen het maken en geven van (al gemene) beleidsrichtlljnen ener zijds en alles wat komt kijken bij de behandeling van het individuele ultkeringsgeval anderzijds. De richtlijnen voor het beleid zullen voor de volksverzekeringen (AOW, AWW, kinderbijslagregelingen) bij voorkeur landelijk centraal moe ten worden vastgesteld en voor de jaren zonder vorm van proces ge vangen gehouden. Een bijna ont moedigende situatie. Niettemin doet de plaatselijke werkgroep van Amnesty Interna tional een dringend beroep op al len die een bijdrage willen leveren om te trachten het lot van deze mensen te helpen verlichten door op 18 december te komen schrij ven. werknemersverzekeringen (ZW, WAO/AAW en WW) bij voorkeur centraal per bedrijfstak of bedrijfs vereniging. De behandeling van het Individuele geval kan het beste regionaal per bedrijfstak afzonder lijk of regionaal voor alle bedrijfs takken samen geschieden. Voorlopige conclusies In hun tweede deelrapport aan de SER concluderen de bureaus tot een voorkeur voor gezamenlijke regionale kantoren, waar de indi viduele uitkeringsgevallen voor de WW. ZW en WAO/AAW voor alle bedrljfstakken/bedrijfsvereniginge: kunnen worden behandeld. Voor het algemene beleid zullen voor de afzonderlijke bedrijfstakken/be drijfsverenigingen centrale (lande lijke) kantoren nodig zijn. Voor de volksverzekeringen komen de bu reaus ook tot regionale kantoren met daarnaast een beleidsbepa lende instantie op centraal niveau. De bureaus zien geen zwaarwege nde redenen om vast te blijven houden aan een gescheiden uitvoe ring van werknemers- en volksver zekeringen. In deze regionale uitvoering, die Berenschot en Bosboom en Hege ner voorlopig het beste vinden, zal er naar de verzekerde toe vooral een samenvoe^ng tot één geheel moeten plaatsvinden van de uit voering van alle regelingen, die voor hem van belang zijn. Bovendien zal er gestreefd moeten worden naar een behandeling per geval, die gericht is op het individu en waarbij rekening wordt gehou den met de werk-, woon- en gezins situatie. Ook de coördinatie met andere regionale beleidssectoren, waarbij rekening gehouden wordt met regionale omstandigheden, dient zoveel mogelijk in de nieuwe uitvoeringsvorm tot zijn recht te komen. De indeling van regio's - aantaken verdere verdeling in lokale vesti gingen - en mogelijke tussenvor men of combinaties van vormen van regionale uitvoering moeten nader bestudeerd worden in de volgende fasen van het onderzoek. Behoud von bevoegdheden In hun voorlopige conclusies over een regionale opzet zeggen de or ganisatiebureaus, dat de bedrijfs verenigingen - afzonderlijk of in combinaties - de bevoegdheid moe ten houden om voor hun onderdeel van het bedrijfsleven voorschriften en richtlijnen vast te stellen, diébe trekking hebben op recht, hoogte en duur van de uitkeringen en op de procedures die moeten worden ge volgd. De bedrijfsverenigingen zullen daarbij tevens de mogelijkheid moeten houden om alle aanver wante regelingen te verzorgen met maximaal dienstbetoon ten op zichte van het bedrijfsleven. Hierbij gaat het vooral om zaken als bedrijfspensioen-, risico- en vakan tiefondsen, inning van bepaalde bijdragen, statistische informatie. Invloed eigen bedrijfstak- omstandigheden Bij de onderlinge vergelijking van de verschillende vormen van re gionale uitvoering was een belang rijk punt wat de invloed van de spe cifieke omstandigheden binnen een bedrijfstak (onderneming) is op de behandeling van het individuele uitkeringsgeval en op de uiteinde lijke beslissing. Uit het onderzoek dat de bureaus daarnaar hebben ingesteld is gebleken dat de meeste gevallen zonder moeilijkheden aan de hand van de richtlijnen van het bestuur en met een goede voorbe reiding, door de administratie zelf kunnen worden afgedaan zonder dat voorlegging aan de kleine commissie (een commissie van werkgevers en werknemers uit het bestuur van de bedrijfsvereniging) behoeft plaats te vinden. By de ge vallen die ter beslissing aan de kleine commissie worden voorge legd blyken de bedrijfs(taks)om- standlgheden nauwelijks meer van invloed te zjjn op de beslissing. In hun tweede deelrapport wijzen de onderzoekers erop, dat hun con clusies een voorlopig karakter hebben, omdat misschien zal blij ken, dat ze na het verdere onder zoek, waarin bijvoorbeeld de admi nistratieve en de bestuurlijke kan ten aan de orde komen, moeten worden bijgesteld. Meedenken over uitvoering Evenals van het eerste deelrapport heeft de SER ook nu weer een po pulaire brochure gemaakt, opdat zoveel mogelijk mensen kunnen meedenken over de toekomstige uitvoering van de sociale zeker heid. De eerste brochure had een oplage van bijna 20.000 Het totale „vervolgonderzoek naar de uitvoering van de sociale verze kering op langere termijn", dat in opdracht van de SER plaatsvindt, moet in maart 1979 klaar zijn. Daarna zal de SER een advies uit brengen aan de regering Een exemplaar van het deelrap port 2 wordt u op aanvraag vanzelf sprekend gaame toegezonden. Aanvragen by secretariaat Bege leidingscommissie p/a Soc. Ec. Raad, Postbus 90405, 2509 LK 's- Gravenhage. Ook dit jaar trekken vele hon derdduizenden naar de sneeuw. Per bus, vliegtuig, trein of auto, in groepen via een touroperator of individueel, ze zijn terug te vinden op snelle pistes, glooiende weitjes voor de beginner of uitgestrekte loipen voor de langlaufer. Voor dat jaarlijkse groeiende le gioen van wintersporters geldt ook: zoveel hoofden zoveel zinnen. Je treft er de toegewijde skiërs pur sang: vroeg naar bed, vroeg op, lunchpakket mee en lange tochten, de snelle afdalers, die op een Olym pische. piste Franz Klammer spe- len, de beginners, die onder leiding van een leraar een hoogteverschil van 1 meter met ware doodsver achting op 2 ski's proberen uit te glijden en de langlaufers, die als kleine poppetjes door uitgestrekte wouden de prachtige natuur in lijken te schuiven. Steeds meer Ne derlanders ontdekken de winters port als tweede of zelfs als enige, ideale vakantie. Enthousiast en vol goede moed ga je op reis. Je hoofd al bij die pret op de lange latten, het gezellige glaasje Glühwein en de après-ski Toch krijgen veel win tersporters wel eens te maken met de keerzijde van de medaille. Bot breuk overkomt inderdaad slechts een heel klein percentage, maar toch ze komen elk jaar weer voor. Maar spierpijn, gewrichtspijn, „en keltjes", „verdraaide" knieën, dat overkomt velen. En die nare zaken zijn, over het algemeen, eenvoudig te vermijden. De Nederlandse Ski Vereniging voert daarom dit jaar een aktie onder het motto: Ski Vei lig, Begin Thuis. Begin thuis Goede ski's met goed afgestelde bindingen zijn een eerste vereiste. Natuurlijk kun je die materialen ook huren of kopen in de plaats van bestemming. De Nederlandse vak handelaar heeft ook eersteklas ma teriaal in voorraad voor koop of huur, maar minstens even belang rijk is de tijd die u en hij bij keuze en afstellen er voor uit kunnen trek ken. Veertien dagen in de sneeuw bete kenen voor uw spieren een stuk ar beid waar zij de andere 351 dagen Vanaf 8 december 1978 tot en met 25 februari 1979 herbergt het Tex tielmuseum te Enschede binnen zijn muren een kleine, maar uiterst verfijnde tentoonstelling onder de titel: „Vogels van diverse pluimage" Het betreft hier een aantal prach tige stukben uit de zeer rijke tex- tielcollectie van het textielmu seum te Krefeld, dat deze als brui kleenvoor de duur van de tentoon stelling aan het Enschedese tex tielmuseum heeft afgestaan. Alle weefsels laten een vogelmotief zien, dat middels diverse technie ken is aangebracht. Het kan dus zowel geborduurd zyn als geweven, geappliqueerd, heel fyn opgeschil derd, of byvoorbeeld door een uit sparingstechniek op de kettingd raden gebracht vóór het weven. By de werkelyk zeer mooie stukken zyn er, die dateren uit de 8e, 9e eeuw Wat de-materialen betreft, deze bestaan uit zowel katoen, lin nen, wol, als zyde. Grote zwart/wit foto's van het vo- gelmotlef hangen naast het desbe treffende doek, zodat de bezoeker mog eens extra duideiyk de byzon- derheden van de techniek en van het motief worden getoond. In het Textielmuseum, Espoort- straat 182, Enschede, tel. 053- 319093. Open: dinsdag-zaterdag 10-12, 14-17 uur, zondag 14-17 uur, maandag gesloten. van het jaar niet aan toe komen. Om een goede lichamelijk voorbe reiding thuis in de huiskamer te kunnen beginnen, geeft de Neder landse Ski Vereniging een boekje uit met een aantal eenvoudige oe feningen die de „ski-spieren" ont wikkelen en trainen. Bij dat boekje zit een grammofoonplaatje inge sloten waarop die oefeningen ln het juiste tempo met eigentijdse mu ziek zijn aangegeven. Dat disko- boekje is bij een groot aantal win tersportzaken te koop of franco thuis te krijgen door overmaking van 7.- op girorekening 3 597161 ten name van Nederlandse Ski Vereniging te Den Haag. In het boekje staan tevens een aantal ski-termen in Frans en Duits als een geheugensteuntje voor de be ginner. Met het oog op die voorbe reiding geeft de Nederlandse Ski Vereniging de volgende 10 veilig heidstips. Veiligheidstips De Nederlandse Ski Vereniging hoopt dat ledereen, die op winters port gaat, even vrolijk en heelhuids thuis komt als hij vertrokken is. En dat kan makkelek, als u tenminste met een paar puntjes rekening houdt: 1 Koop of huur goed materiaal. Materiaal en vakkennis doen in Nederland niet onder voor het bui tenland. Vraag de materiaalfolder van de Nederlandse Ski Vereniging aan. 2. Laat uw bindingen vakkundig afstellen. Laat dat door een vakman doen op goedgekeurde afstelapparatuur. 3. Zorg dat u zelf ook weet hoe u uw bindingen kunt af- of bijstel len. U bent als skiër zelf verantwoorde lijk! Een vuistregel is, dat u HffWSS van uw skischoen met de vuist uit de teenbinding moet kunnen slaan. Om de hakbinding te testen: Laat een ander achter op uw ski gaan staan, gooi nu, in uw schoenen staande, uw lichaamsgewicht naar voren en de hiel van uw schoen moet uit de hakbinding losschie ten. 4. Zorg dat uw bindingen schoon en ingevet zijn, en uw ski's gewachst en de kanten gevijld. Een goed ge prepareerde ski laat zich beter stu ren en is dus veiliger. 5. Bereidt u lichamelijk goed voor op uw ski-vakantie. Oefen met dit boekje en plaatje. U kunt ook een kursus ski- gymnastiek volgen. Een stap ver der, u kunt trainen op een kunst stofskibaan. Inlichtingen over kur- sussen en banen bij de Nederlandse Ski Vereniging, tel. 070-54 40 00. 6. Gaat u met de auto, pak ski's en bindingen goed ln, liefst op een af sluitbaar ski-imperial (diefstal!). Zorg voor sneeuwkettingen of banden. Bel de ANWB over de beste route (070-26 44 26) 7. Verantwoord ski-onderricht Sta, niet alleen in Nederland maar ook in de sneeuw, op gediplo meerde skileraren. 8. Houdt u aan de Fis verkeersre gels op de piste. 9. Laat naar bed en veel drinken gaan niet samen met plezierig en veilig skiën. Vermoeidheid en overvloedig al- koholgebruik behoren tot de be langrijkste oorzaken van ski ongevallen. 10 Zorg voor goede verzekeringen Het lidmaatschap van de Neder landse Ski Vereniging (44.- per jaar voor een hoofdlid) houdt onder meer in, dat u het hele Jaar een ski verzekering hebt, dus ook op de kunststofbanen in Nederland. Op 10 december 1948 werd de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens plechtig afgekondigd door de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties. Wereldbekend zyn de artikelen waarmee deze Verklaring begint: 1„Alle mensen worden vry en geiyk in waardigheid en rechten geboren". 2. „Een ieder heeft aanspraak op alle rechten en vrij heden, in deze verklaring opgesomd, zonder enig on derscheid van welke aard ook, zoals ras, kleur, ge slacht..." Niemand zal ontkennen dat bovengenoemde en vele andere in de Verklaring opgesomde rechten nog dageiyks met voeten worden getreden. Maar evenmin kan worden ontkend, dat een Inbreuk hierop algemeen als „schending van een fundamenteel recht van de mens" wordt gevoeld. Dit vooronderstelt dat algemeen wordt aan vaard, dat universele rechten van de mens bestaan. De Verklaring is geproclameerd, zoals de Preambule benadrukt, „als het gemeenschappelijke, door alle volken en naties te bereiken ideaal, ...opdatlederindlviduenelk orgaan van de gemeenschap er naar zal streven ...deze rechten algemeen en daadwerkeiyk te doen erkennen en toepassen". Deze rechten zyn dus niet meer zoals in vroeger tijden exclusief voorbehouden aan een bepaalde groep op grond van afkomst, stand of nationaliteit. Met het citeren van de term „streven" komen we by een tweede belangrijk aspect van de Verklaring, nameiyk de rechtskracht. De Verklaring van 1948 heeft, op zich, geen enkele rechtskracht, ze is „slechts" een ideaal, zoals we zagen in de Preambule. Haar taak is het. te fungeren als norm. als „geweten", als permanente oproep aan alle naties om deze rechten in een stelsel van nationale en interna tionale wetten vast te leggen, zoals dit in Europa reeds in 1950 in het Verdrag van Rome tot uitdrukking kwam Het heeft nog tot 1966 moeten duren voordat de Internationale Verdragen inzake Burger- lyke of Politieke, en Economische. Sociale en Culturele Rechten tot stand kwamen. Ook deze Verdragen dient men eerder als uitgang spunten dan als eindpunt te beschouwen; in de praktyk blyken zowel Interpretatie als controle voor verQJning vatbaar, terwyi ook de discussie over een verdere uitbreiding van de rechten van de mens in volle gang is. De Dag van de Rechten van de Mens, elk jaar 10 december, is juist ingesteld om eraan te herinneren dat dit ge- meenschappeiyk beleden ideaal een nog steeds onvoldoende nage komen gelofte is. De Herdenking van de Universele Verklaring, op 10 december aanstaande, is dan ook een herdenken met het oog op de toekomst... Het Unesco Centrum Nederland hoopt door het uitbrengen van een speciale lesbrief 30 jaar rechten van de mens, (zie verder in dit nummer), een bydrage aan het zo belangrijke onderwys in de rech ten van de mens te kunnen leveren. Op 10 december was het 30 jaar geleden, dat de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens plechtig werd afgekondigd door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Op initiatief van de Stuurgroep ter herdenking van het 30-jarig bestaan van de Rechten van de Mens zal door de samenwerkende organisaties een informatiepakket ter beschikking worden ge steld van het Nederlands Bibiliotheek en Lectuur Centrum N.B.L.C., dat op zijn beurt weer dit pakket in de tweede week van december naar tweehonderd bibliotheken in ons land zal sturen. In overleg met bovengenoemde stuurgroep is door het Unesco Centrum Nederland een lesbrief vervaardigd in samenwerking met het Nederlands Juristen Comité voor de Rechten van de Mens, welk lesmodel bestemd is voor het voortgezet onderwijs. De tekst is van de hand van dr. S.C. Derksen, terwijl de redactie wordt gevormd door mr. J. H. Smeets en mr. F. H. Tunnissen. Van deze lesbrief zijn meerdere exemplaren verkrijgbaar a f 0,50 plus verzendkosten bij het Unesco Centrum Nederland alwaar ook de tekst van de universele Verklaring van de Rechten van de Mens, prijs f 0,25, verkrijgbaar is. Het ligt in het voornemen op 18, 19 en 20 december a.s. voor de scholen te Amsterdam filmvoorstellingen te houden ter gelegen heid van de Dag van de Rechten van de Mens. hetgeen reeds jaren lang goed gebruik is. in samenwerking met de Wethouder voor het onderwys en het Tuschinski-concern. De film Max Havelaar zal alsdan worden vertoond voor de Amster damse scholen van het voortgezet onderwijs en by de uitnodiging hiervoor zal naast een korte beschryving van de film een verhande ling worden gevoegd, waarin de nadruk zal worden gelegd op een aantal themata uit de film „Max Havelaar" dat in relatie wordt gebracht met de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Tevens zullen de docenten worden verzocht vóór het bijwonen van de filmvoorstellingen de Universel Verklaring, die eveneens wordt meegezonden by de uitnodiging, met hun leerlingen te willen be handelen. In het kader van het 30-Jarig bestaan van de Rechten van de Mens zal het Unesco Centrum Nederland een aantal spreekbeurten ver zorgen met als onderwerp „De Universele Verklaring en het Verdrag van Rome".

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 19