Holten in winterslaap? Kom nou! Levend licht van hemel waarts gericht vlammetje EEN SPEELFILM 1 BIJ U THUIS Verkoop Bosje met Mierenfaima aan Overijssels Landschap OP DG ORES VOOR BEJAARDEIMDEN Jong talentin concert Laatste appél „Solidaridad" Nachtfilm Marx Brothers Zandwegen dicht? INGEZONDEN HOLTENS NIEUWSBLAD - 15 DECEMBER 1978 - PAG. 17 Een veelgehoorde klacht onder de Hol- tense bevolking is dat er in de winterpe riode zo weinig te beleven valt in deze ge meenschap. Vooral voor volwassenen is het aanbod van aktiviteiten zeer gering. Weliswaar organiseren verschillende ver enigingen aktiviteiten in besloten kring, doch evenementen voor de gehele gemee nschap vinden niet of nauwelijks plaats. De stichting voor sociaal en cultureel werk heeft gemeend op deze klachten in te moe ten spelen en zij heeft daarom besloten om: aktiviteiten te organiseren die voor de ge hele Holtense bevolking bestemd zijn d.w.z. voor kinderen, tieners, jongeren en volwassenen, en haar volle medewerking toe te zeggen wat betreft mankracht, orga nisatie, en materialen om de aktiviteiten en evenementen zo geod mogelijk te laten verlopen. Om deze taken uit te voeren is er vanuit de stichting een kommissie in het leven geroepen om alle aktivitei ten voor te bereiden en te koordineren. Met groot en thousiasme is men aan het werk gegaan en is eerst geïnventariseerd wat er in Holten zoal te doen is rond de kerst. Daarna is het programma aangevuld met aktiviteiten die vanwege hun hoge kosten en veelom vattende organisatie, in het verleden achterwege zijn gebleven en die bestemd zijn voor de totale bevolking. Inmiddels zyn op dit initiatief veel positieve reakties ontvangen zodat verwacht kan worden dat Holten rond de kerstperiode naar buiten zal treden met een volwaardig programma. De aktiviteiten die door de verschillende verenigingen zelf worden georganiseerd worden ook door henzelf bekostigd. De grotere evene menten die het totale programma nog aantrekkelijker maken, kunnen financieel niet alleen door de stichting gedragen worden. Daarom heeft men een beroep ge daan op de Holtense Handelvereniging, de gemeente Holten, een plaatselijke Rabobank en het V V V. om dat men van mening is dat het hier een programma betreft dat voor heel Holten van belang is. Intussen heeft de Handelsvereniging positief gereageerd op dit initiatief en heeft een financiële toezegging gedaan. Alle verdere gegevens betreffende het programma, zoals kaartverkoop, aanvangstijden e.d. zullen door middel van affiches en folders nader worden bekend gemaakt. Bij een aantal aktiviteiten, voornamelijk voör kinderen, zijn nog een aantal vrijwilligers nodig die mee willen werken aan de uitvoering van het pro gramma. Geïnteresseerden hiervoor kunnen kontakt opnemen met de stichting, tel. 2755. Voorlopig programma kerstweek Holten. 20 december: Volkskerstzang in de sporthal m.m.v. 8 koren en H.M.V. aanvang 19.30 uur. 21 december: Kerstwijdingsdienst in de Diessenplas voor bewoners en medewerkers, aanvang 15.00 uur. Kerstviering in Irene door de Chr. Plattelands Vrou wen en de Herv. Vrouwengroepen uit Holten en Dy- kerhoek. 22 december: Verwerpingen door de supportersver eniging Holten op de Meermanskamp, aanvang 19.30 uur. 23 december: Kerstbakjes maken voor kinderen van de handenarbeidklubs welke worden gebracht naar hoog-bejaarde inwoners, aanvang 10.00 uur in het Paalhuus en het Kolnus. 26 december: Koffie-konsert (onder voorbehoud) aan vang 10.30 uur. Wandelpuzzeltocht voor het hele gezin, vertrek 13.30 uur, inschrijven om 13.00 uur bij de Schu- re. Kerstavond en kerstmannetje in de Schure, anvang 21.00 uur. 27 december: Grote dans - konsertavond m.m.v. The New Orleans Syncopators. Aanvang 20.00 uur in de aula van de scholengemeenschap, toegangskaarten in de voorverkoop f 6,-, later f 8,-. Deze zeer bekende groep verzorgt eerst een konsert met daarna een spe ciaal jazz-dixleland-bal. Kinderkennis in het Paal huus, aanvang 14.30 uur met o.a. een rad van avontuur, spookhol, grabbelton e.d. Fotowedstrijd voor tieners, uitreiking van de fototoe stellen om 15.00 uur in tienersoos Musky. Grease— avond voor tieners, om 19.30 uur in de tienersoos Musky toegang f 1,-. 28 december: Zaalvoetbaltoernooi voor pupillen de gehele dag in de Sporthal. Muziekfestival voor kinde ren, 's morgens voor kinderen van 6-8 jaar en 's mid dags voor kinderen van 8-12 jaar. Aanvang 9.30 en 14.00 uur in het Paalhuus. Speurtocht voor tieners, aanvang 14.30 uur vanaf tienersoos Musky kosten f 1,-. Film ..Lenny" in de Schure, aanvang 20.30 uur. 29 december: Zaalvoetbaltoernooi (vervolg). Knut- selmorgen voor kinderen van 4-7 jaar. aanvang 10.00 uur in het Paalhuus, 's middags voor kinderen van 7-12 jaar, aanvang 14.00 uur. Oudejaarsbal voor tieners, aanvang 19.30 uur in Musky. Fototoestellen van de fotowedstrijd inleveren bij Profoto. Twentse humor avond in gebouw Irene, aanvang 19.30 uur en de toe gang bedraagt f 6.-. Medewerking verlenen Fons Pla- tenkamp. Gait oet 't Klooster, Harm Agteresch en de blaaskapel „De Bokk'njagers". Springwedstrijd voor pony's, aanvang 9.00 uur m.m.v. Rjjssen. Markelo, Wierden, Haarle en Holten. 30 december: Zaalvoetbaltoemooi voor pupillen (ver volg). Filmfestival voor kinderen, aanvang 10,00 uur in het Paalhuus. 31 december: Oliebollencross van de s.v. Holten, aan vang 9.00 uur op de Meermanskamp. Oudejaarsviering en bingo op de Diessenplas. 1 januari: na de kerkdienst koffie drinken in de Diess enplas. Oliebollentoernooi voor de leden van de Hoc keyclub Holten. 2 januari: Sportdag voor jongeren in de sporthal, aan vang 9.30 uur 3 januari: Sportdag voor tieners in de sporthal, aan vang 9.45 uur Fotomiddag voor kinderen aanvang 14.00 uur in het Paalhuus. Klaverjascompetitie voor jongeren, aanvang 20.00 uur in de Schure. Afsluiting sportdag tieners, aanvang 19.30 uur in Musky. 4 januari: sportmiddag voor kinderen van 6-12 jaar in de sporthal, aanvang 14.00 uur. Lezing door Fred Hate hos i de krea van de Haarschool over fotografie van dieren in het wild. aanvang 19.30 uur, toegang f2,50. 5 januari: Nieuwjaarsreceptie van de s.v Holten. 6 januari: Poppentheater voor jongeren. De van de t v. bekende Otto van de Mieden zal om 20.30 uur een voor stelling verzorgen in de Schure. Twente-rit door de ponyclub. De van de t.v. bekende Otto van de Mieden zal om 20.30 uur een voorstelling verzorgen in de Schu re. Twente-rit door de ponyclub. Start om 9.00 uur bij manege Snorrewind voor grote paarden en pony's, af stand van deze schitterende tocht: 30 km IJsclub „De Noordpool" zal „ijs" en wederdienende kampioen wedstrijden voor Holtenaren organiseren en afval- wedstrijden. Het is zeer goed mogelijk dat er in dit programma fouten zijn geslopen, ook zal het (nog) niet geheel volledig zijn. Wijzigingen e.d kunt u doorgeven aan het kantoor van de Stichting, Beusebergerweg 27, tel. 2755. Kerstboom in het middelpunt Volgens vóórchristelijk gebruik zal men ook dit jaar weer huis, hof en kerk opsieren met dennegroen en hulst als symbool van de herle vende groeikracht. De duisternis geeft zich echter niet voetstoots gewonnen, heeft daarvoor de steun nodig van levend licht, van een hemelwaarts gericht kaarsvlam metje, een vurige bloem op een rechte stengel In huis en hof weer kaatst het licht in de glanzend schoon geboende omgeving. Was dennegroen als versiering eeuwenoud, de kerstboom - zo rond 1837 is er voor het eerst sprake van - kwam uit Duitsland. Niet iedereen wasermee ingenomen, en het is nog lang als een modeverschynsel be schouwd. Maar ook in Duitsland is het geen oud gebruik. Daar is het ontstaan in de 17e eeuw, uit een op gesierde groene tak, waarin nog geen lichtjes waren aangebracht, wel papleren rozen. Maar die tak als uitgangspunt is al eeuwen oud. Bekend is uit Limburg nog het voorbeeld van de „Barbaratak- ken", kerse- of berketwygen, die in water of vochtige aarde geplaatst, met Kerstmis bloeiden. Dit kan men zien als een gekerstende visie van heidense vruchtbaarheids- symbolen. Zo zou men ook een ver- geiyking kunnen maken tussen de kerstboom en, als die inderdaad heeft bestaan, een oudgermaanse llchtjesboom. maar meer ligt het voor de hand onze denneboom - en dan vooral met de kluit - te zien als vegetatiesymbool net als de aloude meiboom. Maar hoe het ook zy. de glans van het kerstgebeuren, van het licht in de aardse duisternis, gebracht door de geboorte van Christus, straalt af op allen die verlangen naar het middelpunt van vredige stilte, stille nacht, de heilige nacht, waarin Maria „De Prophetie heeft opengedaanIn een uitgave van 1630 met „geesteiyke Kers- en Nieuwe Jaers Liedtjens behelsende de ontfangenisse en geboorte On- zes Heeren de Saighmakers Jesu Christi" staat: Mijn ziele moet u loven zolang dees dag verjaart Toen gij o God van boven Verkeren kwam op aard Er werd een mensenkind dat men in doeken windt Om te geven het eeuwig leven Aan die gij mint. De verhalen en legenden rond de stille nacht zyn vol van angst dat er uit de duisternis van de midwinter geen nieuw leven zal ontluiken. Lang voor de kerstbomen het sym bool werden van het licht, was het de kribbe. Het zou Franciscus van Assisl zyn geweest, die, toen hy in de Kerstnacht van 1223 de mis wilde lezen in de grot van Greccio in Italiè, een ruif onder het altaar plaatste met de os en de ezel ern aast. Hy zou het kerstgebeuren aanschouweiyker hebben willen maken. Later kwamen er het kin- deke. Maria en Josef by. het kin- deke liggend op Lieve Vrouwe Be- dstroo. Meer planten zyn van by- zondere betekenis in de kersttyd Van de kerstroos, een plant met donkergroene bladeren en witte bloempjes wordt verteld, dat ook die in de kerstnacht ontwaakte uit de winterslaap en opbloeide, maar vergat zich weer te sluiten Zo von den de herders de kerstroos in bloei. De bloei van de kerstroos in de win ter is realiteit, evenals de frisheid van de den, de spar, de mistletoe, en de hulst De mistletoe, de vogel- ïym of maretak werd het symbool van de maagdeiykheid. Bessen van de maretak, in zilver gevat, werden om de hals gedragen. Zo vormden ook zy een wapen tegen de dreiging van de duisternis die by iedere midwinterzonnewende weer moet worden overwonnen in de stille nacht met de glans en hoop op vre de. Vrede op aarde. In de mensen welbehagen O koningen en wijzen en herders in het dal wilt gij nog eenmaal reizen en ko men tot mijn stal. Zult gij om vrede vragen of leeft het oude woord: in mensen welbehagen - slechts bij mijn engelen voort. „Aanbevolen voor bejaar dentehuizen en diensten centra, alsmede voor oplei dingen bejaardenzorg. Ge schikt als ontspannings- en .p discussiefilm voor de rijpere De grootste mierenhoop die in het bosje te vinden was. Wel zijn er nog een aantal kleine mierenburchten aanwezig. Het Algemeen Bestuur van het Zuiveringschap „West-Overijssel" ver gadert op donderdag, 21 december, om 9.30 uur in de Uitspanning „Het Engelse Werk", Katerveerdijk te Zwolle. Deze vergadering is openbaar. Aan de orde komt onder meer de verkoop van bosgrond met wetens chappelijke betekenis (Mierenfauna) bij de rioolwaterzuiveringsinstal latie in de Beuseberg aan de stichting „Het Overijssels Landschap". In een toelichting op zijn voorstel zegt-het Dagelijks Bestuur van het Zuiveringschap dat bij de keuze van de plaats waarop gebouwd is uitvoerig overleg is gepleegd met de diverse daarbij betrokken over heidsinstanties. waaronder ook de consulent natuurbehoud van het Staatsbosbeheer te Zwolle Laatstgenoemde functionaris had geen bezwaar tegen de bouw van de installatie op hiervoren vermeld terrein, mits het met houtopstan- deri bezette gedeelte van het aan te kopen terrein zorgvuldig gespaard zou worden Het desbetreffende bos is nl van grote wetenschappe lijke betekenis wegens het daarin voorkomen van een buitengewoon talrijke mierenfauna, die daar ab normaal grote nesten bouwt, ter wijl het terrein ook floristisch en vegetatiekundig van belang is. Hiermede is onzerzijds ingestemd, aangezien het bosje deels functio neerde als beplantingsstrook voor de installatie te Holten. Vooral ech ter, omdat betrokkene zich bereid verklaarde onder goedkeuring van hogerhand het bosje van het zui veringschap van rijkswege te doen aankopen. In verband met het dichtdraaien van de subsidiekraan door de Minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk bleek het achteraf voor de consu lent natuurbehoud echter onmoge lijk de betreffende grond aan te ko- In J.S De Schure zal vrijdagavond en zondagmiddag weer een film ge draaid worden. Doch zoals u uit de kop van het artikel kunt opmaken zyn de aanvangstyden van de film een weinig gewijzigd De film. geti teld „Day at the races", begint op vrijdagavond 15 dec. om 11 uur 's avonds en op zondagmiddag om half 3. Deze film van de inmiddels vermaard geworden Marx Brothers stamt uit de tijd vlak na Chaplin, is noginzwart-wit en bevathumorop hoogstaand cultureel niveau. Een weekend in De Schure. dat u niet mag missen. Jeugdsoos „De Schure Veel ouderen weten ongetwijfeld wat bejaardenbonden zijn en welke activiteiten zij ontplooien. De drie grote bonden in Nederland tellen samen meer dan vierhonderdduizend le den. Allemaal aangesloten bij de algemene, de katholieke of de protestantse bejaardenbond. Toch zullen velen van ae eén mil joen Nederlandse 65-plussers die nog geen lid zyn, ongetwijfeld ook wel eens iets gehoord hebben over (bejaardembonds-activtteiten als vormingswerk, ontspanningsmo- geiykheden. culturele activiteiten, kadercurssen enzovoort En vooral staan de bonden vaak op de bres als het gaat om de verdediging van de belangen van ouderen Als die belangen op politiek terrein liggen, treden zy gezameniyk op in het zo genaamde Centraal Orgaan Sa menwerkende Bejaardenorganisa ties (COSBOt. Wie zich eens op de hoogte wil stel len over het werk van de drie bon den. kan terecht op de volgende ad ressen (waar de bonden ook hun maandblad uitgeven) - Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen. Weerdsingel W Z. 18a te Utrecht, tel (030) 31 52 78, maandblad. Samen op Weg; - Unie van katholieke bejaarden bonden. Demer 16a te Eindhoven. tel. (040 4 3 79 18, maandblad: Le vensavond, - Protestants Christeiyke Ouderen Bond. Verdiweg 281 te Amersfoort, tel. (0331 5 10 42. maandblad: Echoklanken afdeling Holten ANBO. W Beijers. Enkweg 5. tel. 12 34. In een publikatle In dit blad maken Gedeputeerde Staten van Overys- sel bekend, dat vanaf 18 december gedurende 30 dagen op de gemeente-secretarie ter Inzage ligt een verzoek van de gemeente Hol ten om haar vergunning te verle nen voor de ontgronding van en kele percelen of gedeelten daarvan, gelegen in het gebied omsloten door de spooriyn, de bebouwde kom van Holten, de Larenseweg en de provinciale weg S14 (ten be hoeve van het aan te leggen sport veldencomplex. aldaar Red H.N.i. pen. Inmiddels toonde de stichting Het Overijssel Landschap te Dalf- sen, in het kader van de onderlinge werkverdeling daarop geatten deerd door voormelde consulent, belangstelling voor het zogena amde mierenbosje en deed het ver zoek dit te mogen aankopen, onder voorbehoud dat de subsidiënten van de stichting, te weten de pro vincie Overyssel en het Ministerie van C R.M., hiervoor de nodige fi nanciële middelen beschikbaar zullen stellen. De stichting heeft overigens de verwachting dat dit het geval zal zyn. Tegen de verkoop van het bosje aan de stichting „Het Overijssels Landschap" bestaan Op zaterdag 16 december 1978 zal het Nationaal Jeugdorkest van Jeugd en Muziek (Nederland) 's avonds om 20.00 uur een concert verzorgen in de Bergkerk te De venter. Het zal veel muzieklief hebbers in en rond Deventer ver heugen, dat dit geweldige orkest voor de vijfde keer naar Deventer komt, en dat het zal spelen in de zo schitterend gerestaureerde Berg kerk. Het programma, dat betrekkeiyk kort zal duren, bestaat uit twee on derdelen. Eerst treedt de jonge, veelbelovende Nederlandse tuba solist Tjeerd Oosterdorp voor het voetlicht. Hy zal het publiek in de gelegen heid stellen, kennis te maken met het vrij onbekende tubaconcert van Ralp Vaughan Williams. Daarna zal het orkest te horen zyn in één van de geliefde meesterwer ken uit de muziekliteratuur: de Vierde Symphonie van Anton Bruckner, die als de „Romantische Symphonie" terecht zo'n grote be kendheid heeft gekregen. Dit concert is geplaatst in het ka der van de festiviteiten rond het in gebruik nemen van het geheel ge restaureerde complex Klooster Noord (Buiskensklooster) door de Stads- of Athenaeumbibliotheek, de regionale steunbibliotheek voor Overyssel. Het concert Is mede ge richt op een belangrijke gebrui kersgroep van de bibliotheek: stu derenden by het hoger beroepson- derwys en het wetenschappeiyk onderwys in Overijssel. Uit de groep van studerende jongeren is ook het orkest in belangrijke mate samengesteld. Door dit concert wordt aan de festiviteiten een by- zondere glans verleend. Het Nationaal Jeugdorkest speelt in een volledige symphonische be zetting, en bestaat deels uit vak studenten, deels uit gevorderde jonge amateurs. Het is muzikaal, maar ook pedagogisch en sociaal, een leerschool voor Jongeren uit heel Nederland. Het orkest heeft ln vrywel geheel Europa grote triom fen gevierd De werken die in De venter zullen weerklinken zyn een deel van het programma dat het orkest met veel succes gespeeld heeft op het laatst gehouden tour nee naar Zwitserland. Zoals in vele landen werd daar, afgelopen zomer, ook opgetreden voor radio en t.v. De vaste dirigent Roelof van Dries ten zal het orkest lelden. Enkele zakeiyke gegevens: tgoe- gangspry s f7.50 per persoon. Leden en donateurs van Jeugd en Muziek, jongeren en pas 65plussers echter slechts f5-. Kaartverkoop. VW, Stationsplein 2, Deventer Athe neumbibliotheek, Klooster 12, De venter, en 's avonds aan de kerk. van de zijde van het D B. geen be denkingen. Van de Stichting, kan en mag. gezien haar doelstellingen, verwacht worden, dat het bosje haar behoren wordt onderhouden. Als koopsom kan de door het zui veringschap betaalde koopprijs gehanteerd worden vermeerderd met de gemaakte aankoop- en on derhoudskosten tot een totaal van f 17.173.49. Het D B. stelt het Algemeen Be stuur voor de betreffende grond voor die prys te verkopen. jeugd en volwassenen". Deze toelichtende tekst ge ven de Verenigde Film diensten (VNFI) in Hilver sum bij de Duitse film „Lina Braake en de bank". Lina Braake is een oude dame. die door een bank uit haar huis gezet wordt. Het gebeurt allemaal vol gens de regelen der wet, maar niet temin op een nogal onbarmhartige wijze. Het tehuis waar Lina in terecht komt is mooi gelegen, maar de sfeer is er niet best. In dit bejaardencen trum ontmoet Lina een oude gentleman-oplichter. met wie zy op subtiele en humoristische wijze kennismaakt en ideeën opvat en uitwerkt om wraak te nemen op de bank. Hoe deze sociale comedie verder loopt, laten we liever in hetmidden. maar regisseur Bernhard Sinkel is jurist en heeft het allemaal precies uitgekiend. Overigens maken de Verenigde Filmdiensten in een speciale film catalogus duidelijk, dat zy allerlei soorten films verhuren, zoals ont- spanningsfilms, psyschologische films, natuur- en reisfilms en na- tuurlyk diverse films die de derde levensfase als onderwerp hebben. Meer inlichtingen kan men krygen bij: De Verenigde Filmdiensten, Postbus 515 te Hilversum, tel. (035) 1 76 45 (Pas 65). (Buiten verantwoordelijkheid van de redaktie). Terwijl de Adventsactie „Solidaridad" voor Latijns Ame rika op Adventswljdingen en Kerstfeestvieringen van ver enigingen en groepen in volle gang is en de collecten in de kerken voor de deur staan confronteren wij u nog een maal met Latijns-Amerika. Mexico en Brazilië zijn twee van de grootste en belangrijkste landen in Latyns Amerika. Landen rijk aan grondstoffen en aan mogelijkheden voor ontwikkeling van de bevol king. Maar ondanks de industrie, de handel, de landbouw en de ex ploitatie van de grondstoffen, ver keren velen in armoede De armste 20% van de bevolking krijgt maar 3.5% van het nationaal inkomen in handen Terwijl de rijkste 5% van de bevolking achtmaal zoveel ver dient als de gemiddelde loontrek ker. De allerarmsten (10%) van de bevolking moeten echter maar zien hoe ze met 130 gulden per jaar rondkomen. Trieste cijfers. Koele gegevens, waarachter een mens onwaardig bestaan voor velen schuilgaat. De Latynsamerikaanse samenleving wordt nog steeds ge kenmerkt door armoede, vooral veroorzaakt door uitbuiting. Toch hoeven we deze cijfers niet te laten voor wat ze zyn. In Latyns Amenka zijn er mensen die zich verzetten tegen het onrecht. Door organisa tie proberen zij zelf verandering te brengen in een mensonwaardig systeem en in de onwetendheid van de massa. In Nederland wordt ieder jaar voor deze mensen de aktie So lidaridad gevoerd. Een aktie spe ciaal voor Latyns Amerika, dit jaar met als thema „Werk en gerechtig heid voor iedereen". Met dit thema sluit Solidaridad aan bij kritiek van arbeiders en werklozen in Latijns Amerika op hun samenleving. Zy eisen via hun vakbonden, buurtor ganisaties en kerken „werk en ge rechtigheid voor iedereen". Solid aridad wil hun organisaties graag in staat stellen de eis te bUjvwn verwoorden en rekent daarbij op steun van het Nederlandse publiek. Ongeveer 200 projekten wachten op ondersteuning, met gemiddeld 16.000 gulden. Kort geleden werden wij allen geschokt en verontwaar digd door de brutale triomf van het onrecht in de vryiating van de oor logsmisdadiger Menten. Het was een schok en het was een bittere ervaring, maar onze eigen levens mogelijkheden werden er niet door bedreigd. In Latyns Amerika zyn overeenkomstige triomfen van het onrecht in véle staten aan de orde van de dag, maar dan zó, dat de levensmogelykheden van boeren en arbeiders en hun kinderen er ook direct door bedreigd worden. Wie dat beseft en verstaat, weet ook dat hij geroepen is zich in woord en daad solidair te betonen met de onrechten en verdrukten van Latyns Amerika, want neutra liteit tussen onderdrukten en (meest fascistische) onderdrukkers en uitbuiters is onmogelijk! De si tuatie is zo, dat wie niet metter daad kiest voor de onderdrukten die speelt de onderdrukkers in de kaarten dat wil niemand! Daarom steun allen als een man „Solidari dad" (giften op giro 875587 van de Rabobank te Holten, ten gunste van rek. „Werelddiaconaat" met vermelding van „Solidaridad"). (Naam en adres van inzender bij redactie bekend.) (Men verzocht ons plaatsing van het volgende bericht.) De zandwegen in de Holterberg af sluiten voor auto's9 Zeg het niet hardop, wantje tegenstanders zul len talrijk zyn, en strydbelust! Je kunt nög zo natuurminnend zijn, zomaar ineens de zandwegen dichtdoen overweegt zélfs de werk groep Natuur en Milieu niet. De le den hebben daarover wel diep gaand beraadslaagd, onlangs, ty- dens één van hun byeenkomsten. De aanleiding was een bericht in een Gelders dagblad, waarin een soortgelijke maatregel voor na tuurgebieden in Gelderland werd aangekondigd Deze zal geiden voor bepaalde perioden (broed- en paartijd, bijvoorbeeld). Welnu, wat voor Gelderland goed wordt geoordeeld zal voor Overijssel niet verkeerd zijn' Je kunt de natuur óók op een sim peler manier een handje helpen, nameiyk door zich wat minder ln de verdelgingsdriften uit te leven. Denk eens aan de wegbermen: wat gaat daar niet verloren aan bloe men en Insecten door maaien en spuiten! Op de wandelingen langs veldwegen in het buitenland besef je pas, hoeveel armetieriger onze eigen plantenwereld de laatste ja ren is geworden Wel lijkt het erop, dat men nu er niet zo uitbundig op los spuit als eertyds. Een gunstige ontwikkeling, die zich zeker moet voortzetten! Dit zyn enkele van de onderwer pen, die de werkgroep natuur en milieu aan de orde stelde. Andere gesprekspunten waren: het zout- strooien by sneeuwval, behoud bomenbestand, bescherming van houtwallen, bevordering gebruik „kringlooppapier", kwesties, die by de bespreking veel vragen oproe pen, vragen, waarop een goed ant woord niet makkeiyk te geven blijkt! De deskundigheid binnen de groep dient steeds weer te worden aangevuld met de kennis van ande ren. Gelukkig is er altyd steun van welwillende zegslieden en kundige raadgevers. Die steun zal zeker van pas komen als in behandeling komt een bro chure van de milieufederatie Over yssel: „Aandachtspunten voor een gemeenteiyk milieubeleid" Naar verwachting zal de werkgroep met- tertyd hierover meer ln de open baarheid treden Een goed onder werp voor een volgend verhaal.' Naam en adres Inzender by redak tie bekend

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 17