Sinterklaas is ouder dan u denkt Milieubewuste aan de fietser Sinterklaas denkt Landbouwschool Bathmen verhuist m s Waar gaan we heen? HOLTENS NIEUWSBLAD - 1 december 1978 - PAG. 11 strooifietspiet op Piet'sstrooifiets Vrolijk kinderfeest was vroeger een ernstige plechtigheid. Elk jaar staan we weer versteld van 3e grote vitaliteit van Sinterklaas. Doe het hem maar eens na. Op hoge leeftijd gedurende een luttel aantal Jagen een maximum aan werk ver- ietten. En onder welke omstandig- leden? Bij nacht en ontij rijdt hij >ver de soms met sneeuw bedekte laken. In onze tijd, waarin ieder loor A.O.W. of andere pensioenre- [elingen verzekerd is van een rus- ige oude dag, komt men spoedig Ot de vraag: Is dat eigenlijk wel een oelaatbare taak voor zo'n oude nan? Want dat Sinterklaas oud is, al niemand ontkennen. Men be- loeft maar naar de ietwat gebogen ;estalte te kijken of naar de eer liedwaardige grijze haren van zijn laard om te constateren; hier heb- len we met een zeer oud man te loen. Toch heeft de Sint voorgan gers gehad, want het Sinterklaas eest is bijna zo oud als de wereld. !n bij het beantwoorden van de raag; wie waren de voorgangers an onze Sint?, of, hoe werd vroeger ;et Sinterklaasfeest gevierd?, ko- aen we tot eigenaardige ontdek ingen. Wanneer we namelijk de erschillende geschriften nagaan, relke handelen over de herkomst an het Sinterklaasfeest of over de orspronkelijke Sinterklaasgestal- i, en niet alleen Sinterklaas, maar ok Zwarte Piet wordt dan onder e loep genomen, dan blijkt dat de leningen verdeeld zijn. Er zijn er, ie beweren dat de eerste Sinter- laas een bisschop was. De bis shop van Myra, die in zijn leven eel goede daden heeft verricht, pgetekend in de talrijke legenden, le er over zijn persoon bestaan. Op |jn paard, een schimmel, reed de isschop van her naar der, verge- ;id van een negerjongen, Zwarte iet. 6 december is de naamdag an Sinterklaas. Vaak wordt reeds an de vooravond van de eigenlijke ag het feest ingezet...en dus... Sin- irklaas heeft echter verscheidene ïllega's die allen in december het- ilfde werk doen: het geven van ge- ihenken. Zo is er in Engeland de ierstman, in Denemarken de oelman, in Rusland Sint Nikóla. •ehalve de laatsgenoemde hebben ïze collega's niets van doen met l gelijken zij allerminst op een bis hop. Het Sinterklaasfeest, dat - j het in verschillende vormen ds in een vrij groot gebied wordt jvierd, heeft, dat blijkt wel uit de punten van overeenkomst, 'eral eenzelfde oorsprong. En de finterklaas" gestalte heeft dus ik overal eenzelfde oergestalte. hi gestalte, die zich in de loop der uwen heeft getransformeerd in Kerstman, de Joelman of, wat is land betreft, in de alom he inde en zeer gewaarde goedhei- [man, zittend, op zijn witte paard vergezeld door een of meer rarte knechten. met de lange rode baard, rijdend op zijn even wilde paard met acht po- ten, was de weinig gelijkende voor ganger van onze Sintvan de goedhartige man, wat beverig wat gebogen Maar vergist li zich niet Ook onze Sint presteertheta*# nog om met snelle vaart, zelfs bij het slechtste weer, over de daken te rijden. Zwarte Piet De geschiedenis van Zwarte Piet is niet minder boeiend. Piet is van ouds geen neger, noch Moor. Maar wie was hij dan wel? Bij het zoeken naar de chte identiteit van de zwarte knecht moeten we - net als bij zijn meester - weer teruggaan naar de oude geschiedenis, naar een tijd waarin de mens heel dicht bij de natuur leefde en van de na tuur afhankelijk was, bij dag, maar ook bij nacht. Geen wonder dat onze verre Voorouders zich wel eens afvroegen: wat voor een wezen zal de maan toch wel zijn? Trouwens, deze vraag is nog steeds urgent. Maar men weet nu dat de maan om de aarde draait en men vraagt zich af: hoe kunnen we de maan berei ken? Toen vroeg men zich telkens af: waar is die maan nu weer geble ven? Wel, die - zo meende men toen stel lig - verborg Zwarte Piet, vroeger de personificatie van de „donkere maan", in dezelfde zak, als waar hij nu de stoute kinderen in stopt, In Denemarken vertoont zich een soortgelijke „maanfiguur". In de cember beweegt deze sinistere „Zwarte Piet" zich voort met een stuk hout tussen de tanden. Op beide uiteinden van het hout bran den twee kaarsen. Het zwartge maakte gezicht van de man stelt de „donkere" maan voor, de twee kaarsen de „halve" maan. Sinter klaas, de Godsvoorstelling, en Zwarte Piet, de maangestalte, hebben elkaar gevonden in het tweetal, waarom zoveel draait in begin december. Het Sinterklaasfeest Het Sinterklaasfeest - nationaal gebeuren, waaraan radio en televi sie volop meedoen - waarvoor stra ten worden afgezet, waarvoor bur gemeesters en andere hoogwaar digheidsbekleders hun hoge hoe den uit de kast halen, dat Sinter klaasfeest was vroeger een familie feest, gevierd in huiselijke kring. En heel vroeger was het - we treden weer eens terug naar zeer oude tijden - het zogenaamde initiatief- feest, het inwijdingsfeest. De rij pere jeugd werd dan als volwassen in de stam opgenomen. Er werd dan gesproken over allerlei onder werpen, zo ook over het huwelijk: de gard van Zwarte Piet was vroe ger het levenssymbool, een bundel jonge twijgen. En ook godsdiens tige handelingen hadden plaats. De klomp welke nu nog wordt klaargezet met wortels en wat stro voor het paard, was vroeger een sikkelvormig - halve maan - schui tje, gevuld met veldopbrengst. Het offer aan God. De klomp wordt door het kind bij de schoorsteen geplaatst in de hoop dat Sinter klaas er wat in zal doen. Een vage herinnering aan wat vroeger ge beurde toen de schoorsteen - een open gat in het dak - de verbinding was tussen mens en God. De jeugd plaatste op het inwijdingsfeest de offerschaal onder de opening. Wanneer dan de maan opkwam, was er een moment waarop het mysterieuze hemellichaam het of fer bescheen. God nam het offer aan. En meer dan dat. God gaf nog iets terug: voorstellingen, van koek gemaakt, over het door hem ge wenste monogame huwelijk. Een jong meisje kreeg een man, een jongeling een vrouw. Onze speculaas- en taai-taaipoppen, de vrijers en de vrijsters, zijn daarvan nog overblijfselen. Met de komst van het Christendom veranderde er veel. Heidense op vattingen omtrent God verdwe nen. Nieuwe zeden en gewoonten deden hun intrede. Maar vele oude gewoonten bleven, al werd aan veel gebruiken een andere betekenis gegeven. Sinterklaas is nu de bis schop, bekleed met mijter en staf. Zwarte Piet zijn gedienstige knecht. En elk jaar komen zij weer, ook al zijn zij beiden oeroud. (Nadruk verboden) DEVENTER DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof 1, tel. 1 15 00, b.g.g. 166 41 Woensdag 29 en donderdag 30 no vember 20 u.: De nieuwe Neder landse musical Swing Pop van Seth Gaaikema. Dinsdag 5 december 8.30 en 10.45 u.: Als portretten spoken, toneels tuk van J.A. Tempelaars en J. v.d. Heyden. Dinsdag 5 en woensdag 6 december 9.30 en 10.45 u.iFatima en het raad sel, musical van Daan Poelder en F. Beerens. NB. Op Pakjesavond 5 december zijn alle bioscopen gesloten BIOSCOPEN LUXOR 1, Brink 20, tel. 1 86 62 Weekfilm do. 30 nov. t.m. wo. 6 dec.: Het monster slaat weer toe (16 jr.). Nachtvoorstelling vr. 1 dec. 23 u.: Erosroulette (16 jr.). Matinee zo. 3, wo. 6 dec. 14 u.: Al leen op de wereld (a.l.). Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 u./za. 18.30 en 21 u./zo. 16, 18.30 en 21 u. CINEMA, Lange Bisschop straat 69, tel. 111 00 V/eekfilm do. 36 nov. t.m. wo. 6 dec.: Goodbye Emanuelle (16 jr.). Matinee za. 2, zo. 3, wo. 6 dec. 14 u.: Pietje Bell (a.l.). Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20.30 u./za. 19 en 21.30 u./zo. 16, 19 en 21.30 u. LUXOR 2, Roggestraat 3, tel. 1 86 62 Weekfilm do. 30 nov. t.m. wo. 6 det. Vrijwel iedere Nederlander heeft een eigen fiets. Volgens recent onderzoek hebben wij samen zo'n slordige 9,5 miljoen fietsen. Als je van het aantal landgenoten de heel jonge kinderen en anderen die niet kunnen fietsen aftrekt, dan moetje tot de conclusie komen dat alle overigen wel een fiets bij de hand hebben. Daarom stopt Sinterklaas heel wat fietscadeautjes in de zakken die op 5 december voor de deuren worden gezet of, waar dat nog mogelijk is, door de schoorstenen naar binnen glijden. nterklaas en zijn schimmel Uien we die oorsprong van „Sin- rklaas" vinden, dan moeten wij pst de geschiedenis van het rfi- sr van de Sint nagaan: het paard, fc komen dan terecht bij het volk, ,t in de grijze oudheid, in de voór- risteiyke tijd, leerde het paard te mmen en in kudden bijeen te Bngen. Dit volk leefde in het ippengebied op de grens van Eu- pa en Siberië, op de wijde vlak- p, waar de talrijke halfwilde arden ronddraafden De grootte t kudde was een maatstaf voor rijkdom van de eigenaar Maar ilke omvang het bezit ook had, 'ijd was er één paard bij, dat ge el afweek van de rest. Het stak, or de witte kleur, scherp af tegen [donkere soortgenoten. Het was (schimmel. Ditpaard was het aan id gewijde dier. En zelfs toen de jns leerde het paard te berijden, (ef het zadel van de schimmel g. Nimmer zou een ruiter het gen deze schimmel te bestijgen, int die was immers het paard arop God zelf reed. Ja, soms jende men een Godsgestalte op paard te zien zitten, In het Ippengebied, waar de hemel ron- jn aan de horizon de aarde raak- jwas de hemel immer dichtbij, t witte paard, de schimmel, was S het aan God opgedragen offer- r. Worden niet nu nog de heilige fien in India voor God gereser- jrd? Deze schimmel nu en zelfs i berijder zijn bij ons bekend, nt we kunnen ons allemaal nog Ide Godgestalte Wodan voor de st halen. Stond niet van deze 'oude ruimtevaarder een plaatje ide eerste les van ons geschiede- boekje Gezeten op zijn paard, )pnir, reed Wodan met letterlijk jgende vaart door het lucht- jn. Zijn mantel wapperde hoop Een helm met horens bedekte wilde, ongekamde haren. Wal- >n en woeste honden vormden eveneens vliegende gezels- Een luguber tafereel, een lu iere God. En deze wilde God, Het ministerie van land bouw heeft het licht op groen gezet voor de verhui zing van de lagere agrari sche school van Bathmen naar Holten. In deze laatste gemeente krijgt de land bouwschool van de OLM (Overijsselsche Landbouw Maatschappij) de beschik king over een semi-perma- nent gebouw aan de vrij heidslaan. Tot voor kort waren deze lokalen in ge bruik bij de scholengemee nschap voor atheneum, !ia» vo, mavo en meao. In de nieuwe ruimten moet men eerst aan de slag met ver bouwen en opknappen, voordat de verhuizing van Bathmen naar Holten kan plaats vinden. Naar ver wachting kan dat karwei in enkele weken geklaard zijn, zodat de lagere agrarische school begin 1979 in het nieuwe onderkomen kan. De haast, waarmee gewerkt wordt, is ingegeven door het feit, dat de OLM het gebouw in Bathmen lie ver vandaag dan morgen wil verla ten. De school aan de Noteboom- straat 12 is absoluut niet meer ge schikt voor onderwijsdoeleinden. De lokalen zijn veel te klein, er zijn te weinig nevenruimten voor ad ministratie en leerkrachten en het gebouw vertoont diverse gebreken. De OLM-school huist sinds 1961 in deze barak Toendertijd was het gebouw bedoeld als een noodon- derkomen, waarin men op z'n hoogst tien jaar zou verblijven Die periode liep vele jaren uit Met het verstrijken van de tijd werden de problemen steeds groter. Op het laatst werden ze zelfs zo urgent, dat er hoe dan ook maatregelen moes ten komen. In overleg met ouders, inspektie, schoolbestuur, gemee nte en meerdere OLM--afdelingen viel medio dit jaar het besluit om de school te verplaatsen De keuze viel op Holten. Holten ligt centraler dan Bathmen en biedt bovendien een scala aan andere vormen aan voortgezet onderwijs. Aanvanke lijk lag het in de bedoeling om in Holten een nieuw gebouw neer te zetten, dat plaats zou bieden aan twee OLM-scholen: de lagere agra rische school Bathmen en de school v.oor algemeen vormend en beroepsoriënterend onderwijs De Noorderbarg (LHNO). Deze laatste school kampt ook met ruimtegeb rek. Die oplossing bleek voorlopig niet haalbaar, omdat het Rijk geen geld beschikbaar heeft. Samen met het gemeentebestuur is de OLM daarna gaan zoeken naar een an dere mogelijkheid. Die deed zich voor, doordat de scholengemee nschap het semi permanente ge bouw beschikbaar stelde. Het wachten daarna was op goedkeu ring en geld van het ministerie van landbouw. Dezer dagen is die brief binnengekomen. Daarin zegt het ministerie een bedrag van bijna 100.000 gulden toe voor het ver bouwen en opknappen van de school. Dat werk houdt onder meer in het maken van een nieuwe in gang aan de Vrijheidslaan, het iso leren en opknappen van lokalen, het bouwen van een rijwielberging en het uitbreiden van twee praktijk lokalen. Daarvoor gebruikt men delen van een ander semi-perma- nent gebouw, dat eveneens vlakbij de scholengemeenschap staat. In de „nieuwe" school krijgen de 77 leerlingen en de elf leerkrachten de beschikking over vier theorieloka len en twee praktijklokalen plus enkele nevenruimten. Een kantine ontbreekt nog. Desondanks is de OLM best tevreden met deze nieuwe voorziening, die een enorme vooruitgang betekent met het gebouw in Bathmen. Boven dien kan het nieuwe onderkomen veel meer leerlingen herbergen. In Bathmen was het maximum 80 scholieren. De Holtense school heeft een mogelijkheid tot uitgroei naar 120 leerlingen. De OLM heeft goede verwachtingen, dat deze toename ook zal plaats vinden. Dit gezien de grote belangstelling, die er momenteel voor agrarisch on derwijs is. De landbouwschool heeft een groot voedingsgebied. De leerlin gen komen voor het merendeel uit Salland (Schalkhaar, Diepenveen, Raalte, Colmschate en Bathmen), maar ook uit Twente (Ambt Del den, Markelo, Holten, Goor) en zelfs uit Gelderland (Wilp en Gors- se!). Voor de meesten betekent de overplaatsing niet, dat ze veel ex- .tra kilometers moeten reizen. Iedereen mag dan zomaar een fiets hebben, een complete fiets met al les er op en er aan is nog wat anders. Voor de fiets is altijd wel een toebe horen te vinden en dat wordt dan een geschenk dat echt gebruikt wordt. Het aardige van die fietsge- schenken is dat je er alle kanten mee uit kunt, dat er voor „elck wat wils" is te vinden en dat voor de meest uiteenlopende bedragen een cadeau kan worden gekocht Prak tische geschenken naast meer de coratieve en mogelijkheden te over voor het maken van een surprise. Je zou bijna over vergeten ge schenken kunnen spreken, omdat de fiets zo bij ons dagelijkse doen en laten hoort, dat je gemakkelijk vergeet dat er rond de fiets en het fietsgebruik zoveel Sinterklaasca deaus bestaan. Veel nuttige fietstoebehoren Wij zijn eens in een aktieve fletsen- handel gaan kijken om te zien wat er zoal te kiezen is. Er blijken heel veel mogelijkheden te zijn. Om te beginnen met een paar uitermate praktische en onmisbare of de vei ligheid dienende geschenken. Dat is bijvoorbeeld de grote rode reflec tor voor achter op de fiets. Volgend jaar verplicht en nu al van veel be lang voor de veiligheid Ook voor de veiligheid reflecterende peda len, een licht-uitstralende of weerkaatsende armband en spat- lappen met reflecterende ogen of driehoek. Spaïlappen zijn een veel te vaak vergeten attribuut, ze zijn er in zwart, grijs en wit. Er zijn te genwoordig ook fietsbanden met aan de zijkanten een onverslijtbare lichtweerkaatsende „ingebakken" strip, zodat de fietser ook van opzij in het donker goed zichtbaar is. Dat kan ook worden bereikt door op de spaken reflecterende kunststof plaatjes aan te brengen. EPlffllW dit laatste niet veel geld gemoeid, maar het is wel een stukj e levensbe- lang. En dan fietssloten. Op iedere fiets behoort een zeer degelijk fiets slot te zitten In de praktijk ont breekt het daar nogal eens aan. Er zijn nog altijd veel fietsen, vooral bij de zeer jonge jeugd, zonder slot Soms een slot dat geen enkele be scherming meer biedt omdat het verroest is, niet meer functioneert of met een paperclip te ontsluiten of met een schroevendraaier is open te breken. Er zijn op het oge nblik fietssloten in de handel die met recht onverwoestbaar kunnen worden genoemd Zo'n slot is een heel nuttig geschenk en kan diefstal-schade voorkomen. Een simpel doch noodzakelijk iets als een fietsbel kan een leuk cadeautje worden. Veel fietsen hebben wel een bel (dat is ook een wettelijke verplichting), maar een groot aan tal van deze bellen werkt niet. Soms is roestvorming daarvan 'de oorzaak. Op het ogenblik ziin er daarom ook fietsbellen met kunst stof binnenwerk, waarbij dit man kement nauwelijks kan voorko men. Voor kinderen zijn er overi gens bellen in de handel met leuke en kleurrijke plaatjes. Dat maakt de fiets fleuriger. Nog een paar nut tige geschenken: een snelbinder, die bij iedere fiets hoort om bagage van velerlei vorm te kunnen mee nemen, een veilig kinderzitje voor wie kleine kinderen heeft (even tueel te voorzien van een wind scherm). Voor het hele gezin een degelijke fietsvoetpomp. Zo'n hulpmiddel hoort in ieder huis aanwezig te zijn, zoals er bij iedere fiets een zadeltasje hoort met ban denplakmateriaal en wat kleine sleutels en ander gereedschap voor het zelf verrichten van eenvoudige reparaties. Speciaal voor de fietstoerist Voor mensen die graag fietstochten maken is er heel wat te bedenken, zoals een hoogwaardig zadel. Een goed fietszadel zorgt voor extra fietsplezier en dat is het waard om hier wat aandacht en geld aan te besteden. Er zijn veel soorten za dels van sterk uiteenlopende prijzen. Wie tochten of fietsrondrit- ten maakt en onderweg regelmatig de kaart moet raadplegen, zal on derweg veel profijt hebben van een stuurkaartklem. Wie wil weten hoeveel kilometers hij aflegt en hoe snel hij dat doet, moet een snel heidsmeter en een kilometerteller op zijn fiets monteren. Beide zijn vaak in één apparaatje verwerkt Onmisbaar ook voor wie de fiets gebruikt om te trimmen. Wie dat doet, moet weten hoe hij het doen moet en daarvoor is er het boekje Fit door fietsen met veel adviezen voor het fietsen voor de gezondheid en daarbij een aantal uitgewerkte fietstrimprogramma's. Door over making van f. 8,20 op postgirore kening nr. 234567 kan dit boekje worden aangevraagd bij de stich ting: fiets! in Amsterdam. Fietskleding Wie regelmatig met de fiets naar werk of school gaat, zal de behoefte hebben aan speciale fietsrege- nkleding. Er is wat dit betreft een flink assortiment op de markt, waaronder het fietspak dat een paar jaar geleden door het ministe rie van Verkeer en Waterstaat werd bekroond. Belangrijk is om voor fietsregenkleding opvallende en daardoor veilige kleuren te kiezen. Voor de sportieve fietser die graag flinke tochten maakt zijn er fiets- shirts en fietstruien, zoals die ook door sportievelingen worden ge bruikt, koersbroekjes rr.et het be faamde zeemleer in het kruis en na tuurlijk fietsschoenen, al of niet met metalen binnen- of buiten- zoolplaten. Vooral dit laatste art' kei is sterk in opkomst en biedt veel voordelen. Dit alles is maar een greep uit de vele mogelijkheden. Sinterklaas hoeft echt niet in de keuze-zorgen te zitten Voor de fiets is heel wat te vinden, èn: iedereen is op zijn tijd fietser. In deze voormalige noodlokalen van de Schotengemeenschap, voor het opknappen waarvan het Rijk een ton beschikbaar zal stellen, zal f- de Lagere Landbouwschool uit* Bathmen tot betere tijden onder- gebracht worden. (beh. ma. en di.) Blue Movie (16 Jr.). Nachtvoorstelling vr. 1 dec. 23.15 u.: Als de kraanvogels overvliegen. Cyclusvoorstelling ma. 4 dec. 20.15 u.: Botsende jeugd (12 Jr.). Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20.15/». 18.45 en 21.15/zo. 15, 18.45 en 21.15 u. EDB 1, Smedenstraat 1, tel. 1 36 15 V/eekfilm do. 30 nov. t.m. wo. 6 dec.: Jimmie one you. Nauhtvoorstelllng vr. 23, za. 24 u.: Borsalino (16 jr.). Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 u./za. 18.45 en 21.15 u./zo. 14.30, 18.45 en 21.15 u. EDB 2, Smedenstraat 10, tel. 136 15 V/eekfilm do. 30 nov. t.m. ma 4 dec.: Moord op de nijl - 5e week (12 jr.). Nachtvoorstelling vr. 23, za. 24 u.: Rosemary's baby (16 jr.). Filmart wo. 6 dec. 20.15 u.: Blind gangers. Aanvangstijden weekfilm: dage lijks 20.15 u./zo. ook 15 u. FILMHUIS 51ET EI VAN COLUM BUS, Polstraat 76, tel. 1 23 11 Do. 30 november 21 u.: Vier onster felijke clowns. EXPOSITIES KUNST RONDOM, Openbare Leeszaal, Brink 70, tel. 1 35 06 Geopend: di. t.m. vr. 10-17.30 u. en 19-21 u./za. 10-17 t.m. 2 dec. Harry van Kruiningen, etsen geïnspireerd op het ontstaan van het leven; Ma rianne Frank, aardewerk en porse lein. 5 t.m. 30 dec. Terese Relts ma de Boer, zilveren en gouden siera den en wandkleden. R. VARINGS KUNSTKABINET, Korte Assenstraat 15. Geopend: vr.enza. 13.30-17 u.: Win tercollectie: grafiek van Riet Schultheiss, Toon Harmsma, Pim de Boer, André Deregt en Louis Spee. DE SPAANSE RUITER, Noorden- bergstraat 33 Geopend: di. t.m. vr. 10-18 u./za. 10-16: Hein Janning, Naieve schil der ziet ons lanö(tm. 16 dec.). GALERIJ LENTEN, Kletterstraat 25-27, Epse, teL 218 15 Geopend: wo. t.m. za. 10-17 u./zo. 14-17 t.m. 10 dec. Go de Kroon; beeldhouwwerk van Elüe van den Broek. KASTEEL GROOT HOENLO, Diepenvee nseweg 1, Olst, tel. 05708-21 48. Geopend: ma. tm. za. 10-17 u./zo. 12-17 u. Lm. 24 dec. Herman Gorter en Henriette Roland Holst in hun tijd. GALERIE TAMBARAN, Berg straat 34, tel. 1 50 77 Geopend: da 19-21 u./vr. t.m. zo. 10-18 u. tra. 10 dec. Wim Drion, schilderijen, stofgouaches, teke ningen. KUNST IN HUIS, Modelwoning Fuut 17, Groot Douwel) Geopend: dagelijks 14-17 u./vr. ook 19-21 u. tekeningen en schilderijen van Riek Schagen. RUIMTEVAARTCENTRUM DE VENTER, Muntengang 1, teL 1 97 55, b.g.g. 1 88 89. Geopend: op aanvraag. Alles over bemande ruimtevaart. MUSEUM DEWAAG, Brink 57, tel. 145 56 Geopend: di. t.m. za. 10-12.30 u. en 14-17 u./zo. 14-17 u. 450 jaar De Waag. MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED, Noordenberg straat 9, tel. 197 39 Geopend: di. tm. za. 10-12.30 u. en 14-17 u./zo. 14-17 u. Mechanisch speelgoed. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink 55, tel. 1 45 56 Geopend: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 u./zo. 14-17 u. oude ganzen borden. ALBERT SCHWEITZER CEN TRUM, Brink 89, tel. 1 96 75 Geopend: di. tm. vr. 9-12 en 14-17 u./za. 13-16 u. Leven en werk van Albert Schweitzer. KUNSTUITLEEN, Grote Poot 19, tel. 1 18 48. Geopend: di. tm. vr. 14-18 u./do. ook 19-21 u./za. 12.30 en 14-17 u. 'T HOEKHUIS, Brink 38, tel 132 50 Geopend: di. t.m. za. 13-18 u.: Fo to's van oud Deventer. KAPJESWELLE. Aankomst van de Sint per s.s. Spanje. Dinsdag 5 december 9.15 u.: Aan komst Sint Nicolaas. 9.45 u.: Optocht door de stad. Route: Parkweg, Boedekerstraat, Van Twickelostraat, Gibsonstraat, Nieuwstraat Engestraat, Broeder enstraat, Lange Bisschopstraat, Grote Kerkhof; aldaar défilé voor Sint Nicolaas bij de Schouwburg. Bij erg slecht weer gaat de aan komst misschien niet door; als de vlag van de toren hangt gaat het wel door; U kunt ook informeren van 7-8 op tel. 7 21 21. NIVON, Grote Kerkhof 10. Zo. 3 december vanaf 10.30 u. Ni- zondag koffie-ochtend met specia liteit koek-versieren. KOOPAVONDEN VOOR SINT NI COLAAS: 28-29-30 november -1 en 4 december 19-21 u. POSTILJONMOTEL DEVENTER, Deventerweg 121, tel. 2 40 22. Za. 2 december 20 u.: Skandina- visch Buffet m.m.v. Delta-4, VOLKSSTERRENWACHT BUS- SLOO, Bussloselaan 4, Bussloo, tel. 05716-577. Vrij. 1 december vanaf 20 u. Kijk- In-Kijk-Avond.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 10