ESPELOSCHOOL MOET BLIJVEN Woningbonw in Liberaal Café Veel lof voor het nieuwe gebonw van de scholengemeenschap Onderavond o.l. school Espelo Vaststelling nieuwe winkelsluitingsverordening Jongerendienst Boeiend gesprek op f am.-avond „Solidaridad" Tal van sprekers en... BURGERLIJKE STAND Verloren en gevonden HOLTENS NIEUWSBLAD - 24 NOVEMBER 1978 - PAG. 7 Het cadeau van de In november 1975 besloot de gemeenteraad, dat de openbare lagere school te Espelo in stand moest wor den gehouden hoewel het bij de wet vereiste gemid delde aantal leerlingen de school niet meer bezocht. De Lager-onderwijswet 1920 bepaalt namelijk, dat de gemeenteraad tot ophef fing van een openbare school voor lager onderwijs moet besluiten indien het gemiddeld aantal leerlin gen minder dan 50 bedraagt in een gemeente met min der dan 25.000 inwoners. Het gemiddeld aantal leer lingen bedroeg toen 34 2/3. In 1978 bedroeg het gemiddeld aantal leerlingen 30. zodat vóór 1 februari 1979 besloten moet wor den of de instandhouding van de o.l. school in Espelo al dan niet wordt gevorderd. Ook over de pe riode 1979 tot en met 1981 zal het aantal leerlingen minder dan. 50 bedragen. Een tweede leerkracht kan, gelet op de thans geldende leerlingenschaal vooralsnog aan de school verbonden blijven. Voor zo ver thans bekend zal het aantal leerlingen eerst in de jaren 1982 en 1983 zover dalen, dat, zonder ver dere leerlingenschaal verlaging, deze tweede leerkracht per 1 au gustus 1983 ontslagen zal moeten worden. By opheffing van de school zouden 18 kinderen, indien zij de o.l. school te Dijkerhoek zouden bezoeken, vier kilometer of meer moeten afleggen, terwijl 23 tende ren op meer dan vier kilometer van de o.l. Dorpsschool wonen. In verband met het vorenstaande en gelet op het feit, dat zoals bij de viering van het 75-jarig bestaan van de school ook weer is gebleken, de school een belangrijke streek- functie vervult, zijn B en V/ van me ning, dat de o.l.s. Espelo ook gedu- Zondag 26 november a.s., staat de Jongerendienst weer in het teken van de oecumene. Na, de enkele weken geleden gehouden dienst ter voorbereiding van het bezoek aan de R.K.-kerk te Nieuw -Heeten, en het bijwonen van de R.K.- kerkdienst, wordt er a.s. zondag een dienst gehouden ter afsluiting van hetonderwerp oecumene. Deze afsluiting betekent niet dat we stoppen met het werken aan de oe cumene; we hopen dat de contac ten met de R.K.-kerk die we heb ben gehad een aanzet zijn om nog meer te doen aan de oecumene. Daarom nodigen we a.s. zondag ook alle Rooms Katholieke jonge ren uit Holten uit op de Jongeren dienst te komen, om het contact te verbeteren, en kennis te maken met de Jongerendienst. De Jonge rendienst begint om tien uur en wordt gehouden in zaal 2 van „Ire ne". We hopen zondag behalve de vaste bezoekers ook veel Rooms- Katholieke Jongeren te begroeten. Zondag 10 december, dus over veertien dagen, zal er geen jonge rendienst zijn. In verbnd met de „Open Avondmaalsviering", in de tweede dienst in de Ned. Her vormde Kerk. We hopen dat alle jongeren deze dienst mee zullen vieren. Tot zondag 10 uur in „Ire ne". De Jongerencommissie rende de drie-Jarige periode 1979 t.m. 1981 in stand gehouden dient te worden. De oudercommissie van de school heeft medegedeeld, dat de school beschouwd moet worden als het hart van de buurtschap. Opheffing zou de eenheid en saamhorigheid van de bevolking schaden. De In- spectrice van het kleuter- en lage- ronderwijs in de Inspectie Holten te Deventer heeft bij brief &d. 3 okto ber 1978 geadviseerd de school in stand te houden. Zowel de gemeenschappelijke schoolraad als de onderwijscom missie heeft het college geadvi seerd de raad voor te stellen te be sluiten dat de instandhouding wordt gevorderd. Gelet op het vorenstaande stellen B. en W. de raad dan ook voor thans te besluiten, dat de instandhou ding van de openbare lagere school Espelo ingevolge artikel 19 der Lager-onderwijswet 1920 wordt ge vorderd. Verder toont de film ons hoe bis schop Leonidas Procano - gedreven door de evangelische zekerheid dat óók deze mensen voor God meetel len - er met zijn medewerkers in slaagt enige hoop en enig zelfver trouwen in de harten van deze In dianen te doen dagen. Via een eigen radiozender, door landbouwcoöp eraties en door het stimuleren van het bouwen aan eigen Indiase ge meenschappen in de bergen, heeft hij hun nieuwe moed gegeven en groeiende onafhankelijkheid van hun onderdrukkers en uitbuiters, die het werk van bisschop Procano dwarsbomen en via hun vrienden bij politie en overheid, onder het mom van ijver voor Nationale Vei ligheid, de bisschop en zijn mede werkers lieten gevangen zetten. In de geanimeerde discussie, die daarop volgde met Paul van der Harst, de landelijk secretaris van „Solidaridad". werd erop gewezen, dat hier maar een klein facet en on derdeel getoond is van de gewel dige nood in de mengelmoes van volken en rassen met al hun span ningen in Latijns Amerika. Denood op het platteland, die getoond werd, is weer anders dan die van de uitgestrekte krottenwijken der ge weldig grote steden. „Solidaridad" steunt alle mogelijke en zinvolle programma's van vakbonden, boe rencoöperaties, kerken en buur torganisaties. opgezet door Latijns-Amerikanen zélf. vooral als door die programma's óók mensen opgeleid worden die zelf stimule rend werkzaam kunnen zijn om de „boeren-zonder-land" en de ..arbeiders-zonder-werk" enige nieuwe hoop te geven. Vanuit de evangelische bewogenheid, die „Solidaridad" bezielt, leeft er veel begrip voor de geestelijke en cultu rele ontworteling van de Indianen, die hun eigen groots verleden na uwelijks meer kennen, al denkt men bij die „nieuwe hoop" vooral ,aan de christelijke hoop. Echter „hoop" dan beslist niet als een troostvol verdovingsmiddel om in schreeuwend onrecht te berusten, mó&r „hoop" ais een innerlijke kracht om tóch te volharden tn al het werk, dat dient om tot een rechtvaardiger samenleving te komen Gróót worden de spannin- „Gemeentebesturen moeten de woningmarkt kennen voordat zij bouwen" aldus het WD-kamerlld Pol de Beer tijdens een druk be zochte bijeenkomst in café „De Biester" Dat betekent dat door enquetering de werkelijke behoefje aan wonin gen (aantal, type, grootte i.v.m. ge zinssamenstelling, prijs of huur die men denkt te kunnen betalen enz.) onder de inwoners van de gemee nte dient te worden vastgesteld. Ter wille van woningbouwplannen (die natuurlijk in een zeer vroeg stadium intern aan de orde komen) moeteen gemeentebestuur een ac tieve grondpolitiek voeren. Geen lange aarzelingen, wel zakelijk- hard onderhandelen. Waar specu latie dreigt dient het wapen van de onteigening ten algemene nutte gehanteerd te worden. Met betrekking tot het financiële dekkingsplan van het kabinet wees spr. er op dat de jarenlang her haalde wens van de WD in opposi tie: 100% inflatiecorrectie thans ge realiseerd wordt De vreugde hier over wordt echter wel getemperd - zoals verscheidene aanwezigen opmerkten - door het feit dat de be lastingdienst nog steeds doorgaat met zijn opwaardering van woon huizen waarmee men onder het ka binet Den Uyl begonnen is. De eigenaar-bewoner wordt hierdoor dubbel gepakt: m de VB wegens een papieren vermogensstijging (hij woont immers in zijn huls en kan geen waardestijging realise ren) en in de IB op grond van een hoger huurwaardeforfait dat be rust op diezelfde papieren vermo gensstijging. Dit is slechts propa ganda voor het streven naar eigen woningbezit en bovendien onbillijk uit een oogpunt van belastinghef fing omdat slechts schijnwinst be last wordt. De heer de Beer was het hiermee volkomen eens en herin eerde er aan dat deze zaak reeds door WD-kamerleden aan de mis ter van financiën is voorgelegd. Het kabinet zal hier stellig wat aan moeten doen. gen en brandend worden de vragen ook voor Solidaridad - dóór waar fascistisch-dictatoriale machtheb bers in Latijns-Amerikaanse staten zelf bevorderen of toelaten, dat zij, die financieel belang hebben bij de onontwikkeldheid en afhankelijk heid van het volk, de gebouwen van boerencoöperaties en de kantoren van vakbonden in brand steken en de leidende figuren van beide straf feloos vermoorden, om het werk dat dient om te komen tot een rechtvaardiger samenleving tel kens weer af te breken om de ge wekte „nieuwe hoop" te verdrinken in hopeloosheid. Met een woord van hartelijk dank aan de heer Van der Harst en een oproep onder ver wijzing naar 1 Corinthe 13 - om vanuit de liefde, die nimmermeer vergaat, ónze verantwoordelijk heid jegens Latijns Amerika te ver staan, besloot pastoor Rademaker deze boeiende bijeenkomst. Geboren: Caroline Everdien dv F J W M Mensink en van A. J Scholten; Koenraad Jan zv J K de Vries en van E S Grasdijk (geboren te De venter). Ondertrouwd: W H Veneklaas, oud 23 jaar en E W Reilink, oud 21 jjar; H Aanstoot, oud 24 jaar en H Riet berg, oud 20 jaar; A J van Straaten, oud 26 jaar, Olst en A J Metdeman, oud 23 jaar, Holten Gehuwd: R Steenhuis. oud 23 jaar. Diepenveen en W M J Klein Hor man, oud 20 jaar. Holten Gevonden: 2 sleutels, een geldbed rag, huissleutel, 3 armbandjes. Verloren: mapje met geschenken bon van V D f 75,-, armband, hor loge met blauw bandje, kindat)ril zilveren montuur, schooltas met boeken en schriften, massief gou den armband, vaste band. Op de Interkerkelijke Voorlichtingsavond over „Solidaridad", belegd door de sectie „Latijns Amerika" van de Gemeentelijke Commissie We- relddiaconaat onder leiding van pastoor Rademaker, zagen de aanwezi gen, leden van vele plaatselijke verenigingen, in de film „Rijke mensen sterven ook" tegen de achtergrond van de woeste schoonheid van het Andesgebergte, de grauwe ellende van Indianen in Equador, die in hope loosheid en minderwaardigheidsgevoelens zichzelf en alle respect voor zichzelf verloren hebben, in drank vergetelheid zoeken en verwarde verhalen vertellen over de onderdrukking en de uitbuiting waardoorzij in deze ellendige toestand zijn gekomen. Bij de ingebruikneming van het prachtige, uit twee verdiepingen bestaande schoolgebouw, dat vol ledig is aangepast aan het reeds bestaande gebouw van de scho lengemeenschap werd nog door de volgende genodigden het woord gevoerd: Wegens verhindering van de voor zitter van de oudercommissie, de heer J. Louwerenburg, werd diens speech uitgesproken door de heer D. J. Knaap uit Bathmen. Daarin werd er op gewezen, dat de contac ten met ouders, voogden en verzor gers door de school op uitmun tende wijze worden verzorgd. Uit de schoolfonds, dat wordt gevormd uit jaarlijkse bijdragen van de ou ders, worden noodzakelijk geachte zaken, waarin niet door de overheid wordt voorzien, gefinancierd. Uit voerig ging de heer Knaap in op de betekenis van het schoolfonds en de apparatuur, die daaruit werd bekostigd, waarbij ook het „reser vefonds nieuwbouw" werd aange sproken, dat door deze bouw niet meer beschikbaar zal zijn. Zijn be toog mondde uit in het aanbieden van automaten met wegwerpbe- ^ïrtjes en met het uitspreken van m? hoop, dat de samenwerking tus sen oudercommissie en schoollei ding in de nieuwe behuizing ook in de toekomst zeer prettig zal zijn. Toelevering Namens de burgemeester van de „toeleverende gemeenten" voerde de heer J. van der Zwaag, burge meester van Goor, het woord, die als een stem uit de regio zijn geluk wensen kwam aanbieden met het prachtige nieuwe gebouw. Hij her innerde er aan, dat 50 van de schoolbevolking van ver over de genzen komt, met name uit Bath men, Markelo, Goor enz. en vroeg zich met een grapje af of dat voor Holten geen aanleiding kan zijn om tot het gewest Twente toe te tre den. De Goorse magistraat bood de school drie gemetselde planten bakken aan met een handleiding, zoals hij zei, voor de verzorging van planten en bloemen. De heer G. S. E. Vegter haalde als mede-initiatiefnemer herinnerin gen op aan de activiteiten van het eerste uur. In het vroege najaar van 1951 heeft men zich gewend tot het gemeentebestuur. De ontvangst was belangstellend-instemmend, de bespreking positief en voortva rend. Dit te meer toen door de later overleden kleermaker Beltman een lange lijst van toekomstige leerlin gen werd aangeboden. „Wij prijzen ons gelukkig, dat het zilveren jubileum van de Ulo school samenvalt met de herope ning van de scholengemeenschap, na de zo indrukwekkende vergro ting en vernieuwing, zodat het zil ver van de Ulo-school een bijzonder accent verleent aan dit feest", al dus Vegter. Als vertegenwoordiger van de Ver eniging voor Openbaar Onderwijs vestigde hij de aandacht op een ernstige teruggang bij de jongeren in het gebruik van de eigen taal en in de onvoldoende beheersing daarvan. Om een beter begrip van de taal te stimuleren bood hij bij de gelukwensen namens de V O.O. een bedrag aan. om enkele boeken aan te schaffen, die de aandacht voor de taal kunnen prikkelen. Uitdaging In verband met het verblijf van de architect van de school, de heer Jo- rissen uit Rijssen. in het buiten land. bood diens vertegenwoordi ger, de bouwkundige H. K. Bou- man, de gelukwensen aan. Hij noemde het aanpassen van de 16 bestaande lokalen aan de 40 nieuwe lokalen voor de architect een uitdaging, die mede door de geweldige inzet van de rector, drs. Bakker, en het verdere goede sa menspel met de bouwers, gelukt is. Hij bood een wandversiering aan, die de verbondenheid met de regio symboliseert. Met een kartonnen vis op een stokje bood de heer A. L. Lange- ndoen namens allen die binnen de school werkzaam zijn een groot aquarium aan. „Ik meen te mogen zeggen, dat praktisch iedereen het een genoegen vindt om in dit nieuwe gebouw te mogen werken", aldus Langendoen. Het kan niet op „Feest vanmiddag, tien Jaar mammoet, vijf en twintig Jaar voortgezet onderwijs te Holten en een nieuwe behuizing". Met deze woorden begon de heer P H. Cammeraat. directeur van „De Noordenbarg", namens de hoofden van plaatselijke scholen, bij het aanbieden van de gelukwensen. „Het kan niet op. Niet alleen de leerlingen kennis bijbrengen, maar cok: kunnen laten werken in de sfeer van vrolijkheid, zorgvuldig heid en vertrouwen, die zo nodig zijn voor jonge mensen op deze leef tijd. Vrijheid en gebondenheid dus. Ook een gebouw kan daarin veel betekenen", zei de heer Camme raat „Er is gevraagd naar een wens en toen werd gezegd: een zeefdruk voor de lerarenkamer. Geen zeefd ruk, maar een spel aan de wand is het geworden, mogelijk een teken aan de wand". Met deze woorden bood Cammeraat een verschijfbaar tegeltableau aan. weliswaar voor de lerarenkamer, maar verwijzend naar de doelstellingen, dus naar de leerling. De rector, drs. P. Bakker, sprak na al deze gelukwensen en geschen ken een uitgebreid dankwoord. „Maanden geleden ben ik al be gonnen met het maken van aante keningen en toen ik ze de afgelopen week nog eens doornam, merkte ik dat mijn stemming ten aanzien van vele zaken toch wel wat milder is geworden". leefmilieu De heer Bakker wilde de aanwézi- gen zijn oorspronkelijke opmer kingen besparen, maar wees er op, dat twee jaar geleden het water al tot de lippen was gestegen; on danks het gebruik van lokalen el ders in het dorp. Er moest met ver knipte roosters gewerkt worden en dat betekende lessen tot 17.00 uur. Voor een streekschool met bus diensten om het uur in feite een on aanvaardbare situatie. Herinne rend aan een uitspraak van Prof. Bladergroen over de rampzaligheid van het leefmilieu voor vele tende ren en aan een uitspraak in de Volkskrant over de onhoudbaar heid van de scholennood, bracht spreker daarover een drietal sug gesties naar voren. Drs. Bakker noemde vervolgens praktisch allen die aan de bouw van de nieuwe school hebben meegewerkt en bracht hen daarvoor lof en dank. Voor de heer Bakker had nog de heer De Poel, directeur van de Godelindc-scholengemeenschap te Naarden het woord gevoerd en herinnerd aan de vele contacten die door de Godelympische spelen zijn ontstaan. Ook ziin school heeft In juni j.l. heeft de gemeenteraad een verordening ingevolge de Winkelsluitingswet 1975 vastge steld, waardoor het mogelijk werd gemaakt om tijdens de middens- tandsbeurs een winkel of gebouw- buiten de normale openingstijden geopend te hebben. De staatssecretaris van Economi sche Zaken heeft deze verordening echter niet goedgekeurd, omdat er zijns inziens geen sprake is van plaatselijke omstandigheden. Zo danige regeling dient vastgesteld te worden op grond van de nieuwe 10-dagen-regeling, die wordt ge noemd in artikel 9, eerste lid van de Winkelsluitingswet. Geadviseerd wordt uw raad voor te stellen de onderhavige verordening in te trekken en een nieuwe veror dening vast te stellen. Een dergelijke verordening kar, voor de gehele gemeente, doch ook voor een deel van de gemeente gel den. Aangezien de middenstandsbeurs steeds wordt gehouden in een ge bouw in het Dorp Holten zijn B. en W. van mening dat de reikwijdte van de nieuwe verordening beperkt kan blijven tot het dorp Holten. Hoewel niet wettelijk voorgeschre ven hebben zij omtrent de,nieuw vast te stellen verordening overleg gepleegd met de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Twente en Salland te Deventer. De Kamer heeft medegedeeld dat zij er mee akkoord kan gaan. B. en W. stellen de raad dan ook voor de bestaande verordening in te trekken en een nieuwe in boven geschetste zin. vast te stellen. Goedkeuring van deze verordening is niet nodig. Volstaan kan worden haar aan het Ministerie van Eco nomische Zaken en aan de Arron dissementsrechtbank toe te zen den. hetzelfde doorgemaakt als de Hol- ter onderwijsinstelling. Hij bood een schilderij met tekening aan met op de achterzijde het Konink lijk Besluit, zoals ook Holten dat voor zijn school ontving. Het slotwoord werd gesproken door de burgemeester, die alle sprekers nog even de rij liet passe ren en hen bedankte voor hun góede woorden en geschenken, de school aangeboden. Terwijl de ene groep onder leiding het schoolgebouw met zijn uitste kende outillage ging bezichtigen, konden anderen een consumptie gebruiken en genieten van de heer lijke toostjes, die op lange tafels stonden opgesteld. Het gemeente- De monumentale voorgevel van de school. bestuur en de schoolleiding lieten zich bij deze officiële gelegenheid als goede gastheren kennen. De o.l. school in de buurt schap Espelo hield in de school een zeer druk be zochte ouderavond, die ge deeltelijk nog in het teken stond van het 75-jarig jubi leum dat in de afgelopen zomer op grootse wijze werd gevierd. Nadat de ouders vanaf 7 uur de vorderingen van hun kinderen hadden bekeken en besproken met het onderwijzend personeel, opende de voorzitter van de Ou dercommissie de heer D B Nijland rond half negen de bijeenkomst met een welkomstwoord, waarna enkele huishoudelijke zaken wer den afgewerkt In zijn openings woord sprak Nijland zijn grote vreugde uit over de „gebruikelijke" grote opkomst en bedankte hij de aanwezigen voor hun aandeel in het welslagen van het jubileum feest. Nadat de secretaris, de heer D J. Nijland, de notulen van de vorige bijeenkomst had gelezen en er uit voerig over het a.s. schoolreisje en de door de gemeente geplande cen trale verwarming was gesproken, dienden er twee nieuwe leden voor de oudercommissie te worden ge kozen. Hierbij werden benoemd mevr Joh Rensen-Panlman en de heer H Markvoort. De heer D J Nijland werd weer voor drie jaar herkozen. De voorzitter heette de nieuwe leden hartelijk welkom en richtte enige afscheidswoorden tot de heren B J Stevens en J W. Vruggink. die vele jaren hun tijd en beste krachten aan de school had den gegeven Hij liet deze woorden vergezeld gaan van een afscheids geschenk, waar bij de dames niet werden vergeten. De kascommissie bevond alles in orde De heer J. Ha verslag werd voor het volgend jaar onder dankzegging vervangen door mevr Joh. Ulfman-Boode. zodat zij met de heer W. Lubbersen de nieuwe kascommissie vormt. Daarna kreeg het woord de heer G. J. Haverslag, die intussen gearri veerd was met de heer H. Jansen, beiden oud-leerlingen en verte genwoordigers van het oud leerlingen-comité (de heer Jansen bovendien vele jaren lid van de Oudercommissie). De heer Haverslag had een verheu gende mededeling. Het batig saldo van zijn commissie overhandigde hij met enige welgekozen woorden aan de heer F J. Hol. hoofd van de school, in de overtuiging dat er wel een nuttig gebruik voor de kinde ren zou worden gemaakt. Onder applaus werd de school f2503.66 rijker De avond werd besloten met het vertonen van bijna 200 dia's van het feest, vervaardigd door de he ren Nijland en Hol. Om pl.m. 11 uur ging men na een dankwoord van de voorzitter voldaan huiswaarts. oud-leerlingen (ruim 2500 gulden en een diapro-' jector) werd aangeboden door de heer G. J. Haverslag.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 7