öpenbais activiteiten in de Scholengemeenschap Toespraak gebonden door dr. P. J. Gathier ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van de openbare scholengemeenschap Holten ETvLJrJJ'j; 1 HOLTENS NIÉUWSBLAD - 24 NOVEMBER 1978 - PAG. 5 fittsan - berging jTs ~1 h MyirvTÓ PARKEREN Kranen kom er Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan en de opening van de nieuwe school, zal er OPEN HUIS worden gehouden op de volgende tijden: vrijdag 24 november van 14.00-16.00 uur voor buren en Hol tenaren; vrijdag 24 november van 19.00-22.00 uur voor de ouders van leerlingen; zaterdag 25 november van 16.00-18.00 uur voor reünisten. Iedere bezoeker wordt bij binnen komst door de Oudercommissie een kop koffie aangeboden, waarna men de verschillende vakgebieden in de vaklokalen kan gaan bezoe ken. In het kort kan men de volgende evenementen verwachten: Bij Textiele werkvormen en Teke nen vindt men leerlingen aan het werk met batikken, weven, verven van wol etc en met het maken van eigen teken en schilderwerk Door Geschiedenis. Aardrijkskunde en Nederlands zijn kleine exposities opgezet met o.a. ais onderwerp de geschiedenis van het dorp Holten. Bij Natuurkunde en Scheikunde ziet men leerlingen aan het werk met verschillende proeven, terwijl bij het vak Biologie de bloedgroep van de argeloze bezoeker kan wor den bepaald Bij het vak Sterren kunde kan men zich verliezen in het oneindige heelal aan de hand van een fraai opgezette en uitge werkte dia-serie Het vak Wiskunde komt in deze dagen ludiek aan de bak met een boeiend maanlanders spelletje, wat gespeeld wordt op een professionele computer, die de school deze dagen te leen heeft van de T H Twente Geklopt en gehamerd wordt er bij Handvaardigheid, waar men kan genieten van de tentoongestelde eigen werkstukken Bij de vakken Duits, Engels en Frans kan men op natuurlijke wijze kennismaken met deze in de vakantie o zo han dige hulpmiddelen bij de commu nicatie. Bij Frans kan men tevens op een Parijs aandoend terrasje een stukje kaas proeven. Films vindt men bij Economie/Handelswe tenschappen, terwijl het vak Maat schappijleer u iets over de Maat schappij zal vertellen. Bij het vak Latijn waant u zich terug in de klassieke oudheid; u kuntzich daar overigens ook in het Nederlands verstaanbaar maken. Tijdens uw rondtocht zult u vergezeld worden door aangename muzikale klanken in verschillende stijlen, afkomstig van leerlingen die het vak Muziek aan het beoefenen zijn. Tenslotte kan men de vertoning bijwonen van de door eigen mensen gemaakte Bouwfilm, die de ver schillende stadia der bouw weerge eft. Verdere feestelijkheden: Vrijdag 24 november: 14.00-16.00 uur OPEN HUIS voor belangstel lenden en genodigden (om 't half uur filmvoorstelling over nieuw bouw); 19 00-22.00 uur OPEN HUIS voor ouders. Zaterdag 25 november: 15.00 uur Ontvangst reünisten; 1600 uur Open huis reünisten; 18.00 uur Broodmaaltijd en cabaret reünis ten in twee groepen, 21.30 uur B in aula en sporthal. liimiiiiiiiiiiiiiiimiiiNimiNiwiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiHiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiNtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiinimiiiu niet het onderwijs kunnen volgen dat ze wensen. Meneer de voorzit- ter dames en heren. Ik hoop dat u niet de schrik om het hart is gesla gen bij het aanhoren van zoveel problemen. Ik heb ze hiet opge somd om u en de scholengemee nschap te ontmoedigen. Integen deel. Ik ken uw energie en vasthou dendheid en ik heb gemeend van daag - nu het gebouw klaar is - u enkele nieuwe kluiven voor te hou den. Ik wens u daar sterkte bij. Meneer de Voorzitter. Nu is het plechtige moment aangebroken waarop ik het nieuwe gebouw offi cieel mag openen. Ik doe dat dan met de wens dat de 25-jarige scho lengemeenschap Holten nog vele jaren een bron van inspiratie mag zijn voor leerlingen, ouders, leraren in Holten en omgeving maar niet minder voor de andere scholen ir Nederland. Een blik in de rechter helft van de aula. Op de voorgrond enkele lera ren en oud-leraren o.a. de heren Wittermans en Ras met echtgenote en de heer en mevrouw Broere. m co*>cierg« ujö kabinet drukkerij toiiatten barging mag m mogarijn 4 mgang ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ auto-test Peugeot 604 TI Japan wordt voorzichtig (Mitsubishi) Radarverklikker in samenwerking met Rijkspolitie beproefd Verscherpte wettelijke voorschriften gas-inbouw Rubriek „Onderweg" „.Vijfde antieke automarkt Autotron „De Stichting en de ont wikkeling van de scholen gemeenschap Holten is niet opgelegd noch geïnitieerd van bovenaf. Zij is van on derop opgekomen, zij is als het ware afgedwongen van de minister, die het laatste woord had. Dit staat in het gedenkboek dat ter gele genheid van het 25-jarig be staan van de school is sa mengesteld en ik kan u ver zekeren dat het nog waar is ook. De scholengemee nschap Holten is niet het re sultaat van Haagse initia tieven en inspanningen maar van de mensen uit Holten. Den Haag heeft het de Holtense pioniers overi gens niet al te moeilijk ge maakt en zelfs geregeld hulp geboden. Als dat niet het geval geweest zou zijn, dan had ik hier nu niet mo gen staan en had het be stuur wel iemand anders gevraagd om op deze feest dag het woord te voeren. Op de allereerste plaats wil ik hulde brengen aan degenen die hier in 1964 met de voorbereiding van het Havo-Mavo-experiment en in 1965 met de uitvoering daarvan zyn begonnen. Holten behoort tot de 5 eerste scholengemeenschappen Havo-Mavo en dat wil wat zeggen. In die jaren van voorbereiding op de invoering van de mammoetweg in 1968 waren het in eerste instantie de vhmo-scholen die zich van het Havo hadden meester gemaakt. Zij beschouwden het Havo als voort- gekomen uit de vroegere MMS, za ten met het probleem van de vele zittenbiy vers op het gymnasium en de HBS en zochten een passende opleiding voor deze jongens en meisjes. By het Ulo lag de situatie anders. Daar zocht men naar moge lijkheden om onderwys op hoog gewaardeerd niveau te biyven ge ven. Het Ulo vreesde dat het Havo vele goede Ulo-leerlingen zou weg trekken en wenste dit daarom in eigen huis te houden. Het was dan ook niet verwonderiyk dat er weinig contact bestond tussen de Havo-experimenten vanuit het VHMO en die vanuit het Ulo Het VHMO en het Ulo waren twee ver schillende werelden met eigen pe dagogische centra, eigen bekosti gingsregelingen en eigen doelstel lingen. Die 5 eerste Havo-Mavo- scholen moesten hun hulp dan ook vrywel uitsluitend uit eigen kring halen. Maar vooral waren het de experimenterende scholen zelf die - met goede hulp van de pedagogi- De plattegrond van het schoolge bouw met daarboven de verdie ping. ihe centra - de problemen moes ten oplossen. En die waren niet ge ring. In het voorjaar van 1965 - toen de school hoorde te mogen gaan experimenteren - was er nog maar heel weinig bekend over het toe komstige Havo en Mavo en per sep tember 1965 moesten de experi menten beginnen. De Havo- experimenten verbonden aan VHMO-scholen waren pas een jaar oud en de Mavo-experimenten be gonnen ook pas zomer 1965. De richtlijnen voor de scholen wa ren uiterst summier, nieuw lesma teriaal ontbrak geheel. Het enige voorradige was wat vrije tijd voor de leraren en bovenal de vaste wil om er wat van te maken. De Ulo heeft altijd op eigen benen gestaan. De onderwyskundige pioniersgeest is altijd actief geweest in het Ulo/Mulo, maar deze kreeg vooral bij deze experimenten alle kans om zich te tonen. Onder de vleugelen van de com missie VWO-Havo-Mavo en met veel hulp van de pedagogische cen tra zijn de scholen aan het werk ge togen. De eerste pioniers hebben daarbij de weg vrijgemaakt voor vele volgscholen en daarbij vorm gegeven aan het Nieuwe Havo en Mavo. Dit Havo en Mavo is niet tot leven gebracht in het ministerie in Den Haag maar in een handvol scholen zoals Holten. Maar Holten deed nog meer. Men beperkte zich niet tot overigens be langrijke en boeiende onderwijs kundige zaken maar men stortte zich ook op de organisatie van het onderwijs en zijn totaliteit. Men analyseerde de behoeften aan on- dérwysvoorzieningen in deze streek en bundelde deze in een steeds breder wordende scholen gemeenschap. In 1958 werd er hier al geëxperi menteerd met de 3- en 4-jarige Ulo, in 1961 is op eigen kosten begonnen met wat nu Meao heet, in 1974 komt het Atheneum er by, in 1976 zelfs een atheneum met latyn. Inmid dels bleven de onderwijskundige ontwikkelingen doorgaan. Eerst in 1972 het experiment met het vak tekenen als examenvak by het Ma vo, in 1976 gevolgd door het vak handenarbeid bij zowel Mavo als Havo. Sinds kort is daar aan toege voegd het vak textiele werkvormen bij het Mavo en het vak handenar beid als examenvak op het Athe neum. Hulde aan de scholenge meenschap Holten voor hun ener gie en inventiviteit. Onlangs schreef een conrector in het NGL- blad dat het avontuur uit het on derwys is en dat de leraren te weinig bewegingsvrijheid hebben. Zeker is waar dat de grote vryheid die in de jaren 1964-1968 bestond voor de experimenterende scholen nu niet meer aanwezig is. Zo'n grote vrijheid betekende tegelyk een grote onzekerheid voor alle be trokkenen. Niet ieder kan het op brengen om lang in zo'n grote on zekerheid te werken. Na 1968 is de vryheid steeds meer ingedamd juist om grotere zekerheden voor leraren en leerlingen te verkrijgen. De bedoelde conrector heeft gelijk als hij dit als een nadeel voor de verdere onderwijsontwikkeling be schouwt. Het gehele systeem moet voldoende flexibel blyven om zich gemakkelijk te kunnen aanpassen aan de steeds veranderen behoef ten en aan regionale situaties. In itiatieven zoals hier in Holten ge durende een reeks jaren zijn geno men zyn gelukkig geen uitzonde ring. Eigenlijk zou het de normale situatie moeten zyn want voor on derwys is niet alleen de minister verantwoordelijk. maar ook de ou ders, de studerenden, de leraren, het bestuur en degenen die ver antwoordelijkheid dragen voor de plaats of het gebied waar de school zich bevindt. Onderwijsvoorzie ningen maken deel uit van alle maatschappelyke voorzieningen waarover een plaats of streek be schikt en moeten dan ook in sa menhang met elkaar functioneren. Onderwij saktiviteiten staan niet los van andere maatschappelyke aktiviteiten en vooral langs lokale en regionale weg moet het verband hiertussen worden gelegd. De cen trale overheid moet hiertoe ruimte bieden en de school zal deze moge lijkheid moeten gebruiken om in te spelen op de wensen van de plaats en de streek. Pas dan worden de belangen van de gemeenschap en van de leerlingen in hoge mate ge diend Van een dergelyk samenspel zijn heel wat voorbeelden te geven. Ik noem er maar een paar. Ik mag zo meteen dit nieuwe gebouw ope nen, betaald door ons allen teza men. Dit gebouw is - evenals vrijwel alle schoolgebouwen - speciaal op gezet voor bepaalde vormen da gonderwijs. Maar we weten dat het parttime onderwijs - overdag en 's avonds steedsl meer belangstelling Directeur-generaal Gathier reikt de rector, drs. P. Bakker, de sleutel van de school over. Burgemeester Enklaar en wethouder Stegeman als lachende derden op de achter grond. gaat krijgen. Vele gemeenten heb ben behoefte aan sportaccommo datie, aan gemeenschapsruimten, aan ruimten voor maatschappe lijke en gezondheidsdiensten en aan bibliotheken en vrijwel altijd worden daarvoor aparte gebouwen opgezet. In vele gevallen kan het voordelig zijn om dergelijke voor zieningen in één schoolgebouw te plaatsen maar zeker even belang- ryk is dat langs die weg de afstand tussen onderwijs en maatschappij wat wordt verkleind. Een ander voorbeeld heeft te maken met het schrijnende probleem van de jeugdwerkloosheid. We weten allen dat dit niet zo maar het gevolg is van de bestaande aansluitingspro blemen tussen onderwijs en werk. Maar toch blijkt dat daar waar school en bedrijfsleven intensief met elkaar samenwerken een be langrijk deel van de problemen kan worden opgelost en veel jeugd werkloosheid kan worden voorko men Het is niet voor niets dat de staatssecretaris de Jong van on derwys en minister Albeda van so ciale zaken in hun beleidsplan voor nieuwe onderwijsvoorzieningen voor 16-18-jarigen gewezen hebben op de wenselijkheid van goede re gionale relaties van school en be drijfsleven. Niet om het onderwijs in dienst te stellen van het bedrijfs leven maar om de schoolverlaters een passende dienst te bewijzen. Tenslotte noem ik u als derde voorbeeld het stichten en instand houden van scholen. Om diverse redenen wordt het steeds moeily- ker om in een plaats of streek alle gewenste onderwijsvoorzieningen te hebben en te houden. U weet dat het leerlingental bij het lager on derwijs sterk daalt en dat deze da ling geleidelijk aan zich ook in het voortgezet onderwijs gaat afspelen. In de loop van de 80-er jaren zullen de gevolgen steeds duidelyker worden. Heel wat scholen zullen dan zo klein worden dat ze öf op grond van de wettelijke bepalingen moeten worden opgeheven dan wel hun onderwijspakket sterk moeten inkrimpen. Het is duidelijk dat vooral de wat dunner bevolkte streken hierdoor enigszins in moei lijkheden zullen komen. Deze in krimping van onderwijsmogelyk- heden heeft plaats in een tijd waarin de behoeften aan een gro tere variatie aan onderwijsvoorzie ningen juist toeneemt: moeders volgen Mavo, ouderen gaan zich omscholen. Vele ouderen krijgen - al of niet gedwongen - meer vrije tijd en onderwys wordt gelukkig nog altijd als een waardevolle vrije tijdsbesteding beschouwd. Nieuwe ontwikkelingen zoals de introduc tie van expressievakken en de Open School onderstrepen dit nog eens. Als we hierbij ook nog besef fen dat onze financiële mogelijkhe den zeker niet ruimer zullen wor den is het in ons aller belang tydig te overwegen wat er in de loop van de 80-er jaren moet gaan gebeuren. Het zal u niet verbazen als ik u zeg dat we op het ministerie al meer dan een jaar bezig zijn om - in over leg met de onderwijsorganisaties - aan te geven welke mogelykheden er zyn of moeten komen om het ge varieerde onderwijspakket ook in minder bevolkte gebieden in stand te houden of zelfs nog wat uit te breiden. De praktijk leert dat er zo'n grote verscheidenheid aan wensen en mogelykheden in het land te vinden is dat alle regels maar moeilijk te geven zijn. De be langrijkste initiatieven zullen ook nu weer - net zoals in de jaren 1964- 1968 - uit het land zelf moeten ko men. Ter plekke weet men precies wat er gedaan kan worden en wat in de lokale omstandigheden moge lijk en onmogelijk is. Vanuit Den Haag kunnen moeilijk fusies of verplaatsingen worden afgedwon gen, ook als dit vanuit de verte re delijk ly kt. Op enkele plaatsen zijn er samen werkingsverbanden opgezet om te komen tot een regionaal of lokaal ontwikkelingsplan voor het voort gezet onderwys, vaak in nauw over leg met het ministerie. Ik meen dat dit de enige mogelijkheid is om te voorkomen dat al binnen 10 jaar onze leerlingen - en ook hun ouders

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5