auto-test Peugeot 604 Tl aktueel auto Japan wordt voorzichtig. allerlei Verscherpte wettelijke voorschriften gasinbouw De Auto van het jaar Onderweg Vijfde antieke automartkt in Autotron. auto test Op de Duitse Autobahnen komt de automobilist zeker om de 40 a 50 km wel een benzi nestation tegen. Dat wordt ook regelmatig aangegeven. Het stil komen staan zonder brandstof is strafbaar en bovendien op een autosnelweg levensgevaar lijk. Nodig is dat zeker niet, omdat een regelmatige blik op de benzinemeter wel aangeeft wanneer ongeveer getankt zal moeten worden. Op de week ends is het, evenals op de door-de-weekse-dagen, op de lange doorgaande routes een drukte van belang. Tiendui zenden, misschien wel hon derdduizenden auto's bewegen zich voort om de voor velen lange afstanden te overbrug gen. Kort geleden reden we rich ting Stuttgart op de bekende Linker-Rheinische- Autobahn. Goed van weg, fraai van land schappelijke entourage en snel te rijden. In de avondschemer op een zondagavond stopten we bij een „Tanksteïle" om even vol te tanken. Er stonden al heel wat auto's en achter ons kwamen er nog meerdere aangereden. Ze verdeelden zich over de 3 pomp-eilanden. Er bleek maar één pompbe diende te zijn die rennend van de een naar de ander trachtte de mensen te helpen. Diverse automobilisten reden na even gewacht te hebben weer weg, omdat de pompbediende ieder een niet op z'n beurt hielp. Dat kon ook niet want hij had totaal geen overzicht. Aange zien het zelftanken ook in Duitsland sterk toeneemt en veel automobilisten er van uit gaan dat dat bij een flink aantal pompen al het geval is, wordt op de pomp aangegeven wanneer dat niet zo is. Zo ook hier. In zo'n geval dient de benzi nemaatschappij en dat was hier de BP, er wel voor te zor gen dat er een pompbediende meer is, zeker in de spitsuren, om alle klanten toch redelijk vlot weg te helpen. In het ge val als hier geschetst komt er ook niets van dienstverlening in de vorm van schoonmaken van voorruit en koplampgla zen, iets dat in deze periode van het jaar regelmatig ge wenst is. Misschien vanuit deze rubriek een hint aan de maat schappij om dat snel te ver anderen. Renault heeft de 14 TS geïn troduceerd. Deze snelste vari ant van de bekende 14 lijn heeft een wat meer vermogen gevende motor, een fraaier in terieur en een iets opvallender uiterlijk. De TS gaat inch BTW f 16.450.- kosten. Dat is 1000 meer dan de GTL en 1890 gulden meer dan de standaard uitgevoerde 14. Op dit mo ment staat de auto al bij de dealer. Hyundai Nederland heeft de prijzen bekend gemaakt voor het type Pony, dat binnenkort leverbaar zal zijn. Het type STD gaat f 11.600.- kosten. De modellen DLX en GLS worden voor resp. f12.600 en f13.400 geleverd. De Hyundai komt uit Zuid-Korea. Mazda en Datsun hebben kort geleden de prijzen met enkele procenten verlaagd. Het is waarschijnlijk een tij delijke prijsverlaging, die bij Datsun maar voor enkele mo dellen geldt en bij Mazda voor meerdere. is ongeveer geU)k aan het vo rige jaar. Vooral de zaterdag en de zondag trokken de meeste belangstellenden omdat, er op die dagen in de veiling- 'hal een tweede automarkt ge houden werd. De onderdelen- stands in het Autotron-gebou- wencomplex deden heel goede zaken. Bij de automobielen werden vooral de goed geres taureerde exemplaren verkocht en dat gold eveneens voor ca briolets. Een „Sandwichman" probeerde z'n auto's aan de man te brengen als afgebeeld op de foto. Op deze foto komt de ge strektheid van de 604 duide lijk naar voren. De overhang naar achteren, ook goed zicht baar, is vrij groot. heel vormen met de in het spatbord aangebrachte knip perlichten, vormen het mar kantste aspect aan de 604. De mooi gestileerde leeuw in het midden is het overbekende Peugeot-embleem. De vier por tieren geven een zeer goede in- en uitstap. Daarnaast heeft de kofferruimte een omvang die veel bagage kan bevatten. Het interieum is zeer comfortabel. Op de achterbank kunnen 2 maar ook 3 volwassenen uit stekend zitten. Voldoende hoofdruimte, veel beenruimte en een brede armsteun in het midden wanneer 2 plaatsen bezet zijn. Werken Japanse industrieën nu veel met elkaar samen? Uiteindelijk streven zij toch een gemeenschappelijk doel - overleven in de harde wereld wijde concurrentiestrijd - na. Vergeet dat maar. Nergens be vechten autoproducenten el kaar zo fel als in Japan. Alle fabrieken ontwikkelden hun ei gen voor schone uitlaatgassen bedoelde motorconstructies, en gemeenschappelijke motoren- bouw - zoals bij Renault, Peu geot en Volvo - kent men niet. Ook over de grenzen vecht men hard voor eigen kost, en met name in China ziet Mit subishi een grote toekomst, al zal dat voorlopig de eerste 20 jaar alleen om trucks gaan. Per slot van rekening moeten volgend jaar meer dan 15.000 auto's worden verwerkt, dat betekent verkopen en indien noodzakelijk kunnen repareren. Sinds kort is Peugeot Euro pa's grootste automobielfabri kant Na de overname van Chrysler - Citroen behoort al weer wat langer tot deze au togigant - zijn alle 3 gebun deld in de Society Peugeot Anonieme. De top wordt ge vormd door de Peugeot TI en de Citroen CX 2400 Prestige. In wezen 2 totaal verschil lende concepties, maar dat is zeker geen ongelukkig aspect. Integendeel. Want daardoor kan er voor beide merken in de verkoop een gunstige con currentie bestaan. Als test-onderwerp dit keer de TI versie van de 604. Het is een auto in een al wat duurdere prijsklasse. Dit al leen wanneer men vindt dat 36 duizend gulden een heel bedrag is. Wanneer men het uit de visie bekijkt van wat andere topmerken kosten dan valt de 604 qua prijs heel erg mee en is gezien het gebodene zelfs gunstig geprijsd. Meer vermogen De TI werd nog niet zo lang geleden toegevoegd aan de be staande 604 met carburator motor. De V-6 met een inhoud van 2664 cc. wordt eveneens gemonteerd in de Renault 30 TS en de Volvo 264. De motor is een gezamenlijke ontwikke ling van deze 3 auto-concerns en wordt gefabriceerd in Dou- vrin. Het is een heel modem geconstrueerde motor, die uit lichtmetaal spuitgietwerk ver vaardigd wordt. De inspuitmo- tor heeft een hoger vermogen, waardoor deze èn beter trekt èn soepeler loopt. Daarbij ge voegd een voortreffelijk schake lende vijfbak, die uit een Franse fabriek komt. Natuur lijk moeten al deze 144 din.pk. op de weg gebracht worden Daartoe is de 604 heel best in staat. Trouwens van Peugeot verwacht men ook niet anders. Alles maar dan ook werkelijk alles is afgestemd om met deze auto comfortabel, veilig en als het moet snel te rijden. Voor de wielophanging gebruikt Peugeot voor het Mc. Pherson systeem en achter draagarmen met schroefveren en telescopi- sche schokbrekers. De wielop hanging is rondom onafhanke lijk. Een technische uitvoering waarbij de wegligging optimaal kan zijn. Uitstekende wegligging En dat is bij deze auto het geval. Licht onderstuurd en stabiel tot op hoge snelheid. De vering is soepel en de schokbrekerwerking optimaal, hetgeen voor het comfort in het algemeen van groot belang is. Bij volle belading en daar mee doelen we ook op de no dige bagage in de kofferruimte, is de overhang naar achteren wat groot. Dat komt omdat de achtersteven ver naar achteren uitsteekt. In zo'n geval doen de bekende Koni schokbrekers wonderen. Deze zyn ook van groot nut wanneer een caravan getrokken wordt. De 604 is daartoe bijzonder goed in staat. De besturing, als laatste aspect m.b.t. de wegligging, heeft een bekrachtiging die eveneens erg goed functioneert. De bestuurder blijft het gevoel met de weg behouden, hetgeen wil zeggen dat de bekrachti ging bij toenemende snelheid minder werk doet. Het remsysteem is opge bouwd uit rondom schijfrem men. Voor geventileerde schij ven en achter normale. De be krachtiging is zodanig afge steld dat de bestuurder echt nog wel wat druk moet uitoe fenen om de remmen in wer king te stellen. Dat is een goede hoedanigheid, want dan kan men goed doseren. Tijdloos De carrosserie is strak ge lijnd en niet direct opvallend. Het heeft als voordeel dat er een zekere voornaamheid van uitgaat en dat zal de bedoeling van ontwerper Pininfarina ge weest zijn. Ook Peugeot is het daar mee eens omdat een mo del bij deze fabriek een lange reeks jaren mee moet en dan is een tijdloos gestyleerde car rosserie het beste. Trouwens bij Peugeot ziet men nooit ge avanceerde koetswerken en wanneer men nu nog een 404 bekijkt dan is dit beslist geen verouderd model. Het voorfront met een matzwarte grille en aan beide kanten een tweetal koplampen, die bijna één ge- Na de oorlog moesten alle grote Japanse industrieën evenals In Duitsland worden opgedoekt of op kleinere schaal worden voortgezet Dat gold ook voor Mitsubishi, één van de vooroor logse Japanse grootmachten. Maar nauwelijks had generaal McArthur zijn hielen gelicht, of heimelijk sloten de versnip perde bedrijven zich weer bij elkaar aan. Met als resultaat dat heden ten dage Mitsubishi volgens insiders het grootste concern ter wereld genoemd kan worden. Dat lijkt niet onmogelijk, want overal in OostAziè en uiteraard in Japan komt men de naam Mitsubishi op grote schaal en frequent tegen. Zo ongeveer als de naam Fiat in Italië. Mitsubishi - in 1870 opgericht door de latere scheepsmagnaat Yataro Iwasaki - omvat o.a. banken, scheepswerven, vliegtuig fabrieken en textielindustrieën, en ook het bekende cameramerk Nikon behoort tot de groep, die als Mitsubishi Heavy Industries opereert, en in Tokyo zelfs hele stadswijken bezit. De Mitsub ishi Motor Company is sinds 1977 een onafhankelijke partner in de groep, zij het dat MMC na Toyota en Nissan de grootste autofabrikant van Japan is, vooral dankzij haar Trucks. Met de Colt wil het merk nu echter ook tot de allergrootste personen wagen merken gaan behoren. Grootmacht Japanners zijn altfjd erg voorzichtige, behoudende lie den geweest, behalve na de oorlog: toen konden zij hun expansiedrift - voortkomend uit angst te zullen ondergaan aan hun gebrek aan grondstof fen - nauwelijks beteugelen met als gevolg dat het de derde industriële grootmacht ter wereld werd. Zo groot werd Japans 'invloed, en zo snel steeg de export, dat in het buitenland werd gedacht aan protectionistische maatregelen. Hoewel dat in sommige landen begrijpelijk was - met name in Engeland - mogen we blij zijn dat het niet zover is gekomen. De Japanners zelf voelden de bui trouwens wel hangen, en schroefden hun export, met name die van auto's, langza merhand terug, waardoor in het welvarende Japan nog meer auto's - en dan vooral grote - op de weg kwamen. De productie moest immers door gang vinden. In het alledaagse verkeer komt men daardoor tegen woordig in Japan voornamelijk middenklassers - Toyota Cari na's en Crowns, Datsun Blue birds en Presidents en natuur lijk Mitsubishi Sigma's - tegen; de echt kleine modellen zoals wij die kennen vindt men er minder dan verwacht en tij dens een zesdaagse reis kwa men we zelfs maar twee keer een Datsun Cherry tegen! Nog een opvallend punt: de afge remde export heeft ook geleid tot een versnelde verversing van het Japanse wagenpark, dat momenteel gemiddeld vijf jaar oud is! En slecht onder houden of beschadigde auto's komt men op de Japanse we gen niet tegen. Het aantal grote Mercedessen verbazing wekkend groot; men krijgt de De wettelijke voorschriften die gelden bij het inbouwen van gas-apparatuur in auto mobielen zijn verscherpt. Met ingang van 1 oktober j.l. moet de aansluiting om de tank te kunnen vullen aan de buiten kant van de auto aangebracht Redelijk verbruik De prestaties zijn bij deze comfortabele, ruime reisauto uitstekend. De acceleratie van 0 tot 100 km. verliep in nog geen 11 sec. De topsnelheid volgens de telleraanwijzing was ruim 180 km. per uur, op de chronometer bleken dit 162 echte kilometers te zijn. Het verbruik op de autowegen met overwegend snel gereden tra jecten bedroeg 1 op 8 a 9. Dit lar- te bij een constante snel- h an 140 km. op de teller. In c stad kwamen we in doorsnee op 1:7.3 km. De vijfde versnelling is van wezenlijke invloed op het motortoerental en dus ook het verbruik. Bij 120 echte km. draait de motor 3300 toeren in de 5e versnel ling. Een zeer gunstige waarde. Eindoordeel. In de dure prijsklasse waar prestaties, ruimte en comfort een 'must' zijn - waarvoor leg je anders zoveel geld neer - komt Peugeot vooral met de 604 TI heel goed mee. Met an dere Europese topmerken zijn er natuurlijk verschillen. De een is nog geraffineerder af gewerkt, de ander is nog snel ler of heeft een wat sportie vere wegligging. maar de 604 TI is in deze met een Duits woord uitgedrukte 'Nobel- klasse' wel één van de gun stigst geprijsde. Dat ook bij deze auto een enkele kritische noot geplaatst werd doet weinig afbreuk aan het geheel. zijn. Daar waar de leidingen in de gastank komen en de meter die de hoeveelheid in de tank aangeeft geplaatst is, moet een lucht/gasdicht om hulsel het geheel afdekken. Bij het inbouwen betekent dat wat meer werk en een ho gere prijs, daartegen is de vei ligheid verbeterd. Bij het tan ken met de aansluiting in de koffer komt bij het ontkoppe len altijd wat gas vrij. Dat ver spreid zich snel en vaak ruikt men in het interieur gas. Ge vaar kan dat niet direct ople veren, maar o het toch geheel uit te sluiten ztfn de nieuwe voorziening van kracht gewor den. Er -zijn altijd nog veel auto mobilisten die bang zijn om gas te gebruiken als brandstof in een auto. We kunnen ons dat voorstellen omdat een on deskundige inbouw wel grote risico's met zich brengt, maar een deskundige verzorging van het geheel absoluut veilig is. Onder de motorkap is de ap paratuur aangebracht die het gas in de carburatuer voert en voor een gelijkmatige verdeling zorgt. Deze is zodanig bevei ligd dat ook hier niets kan ge beuren. Het is wel zaak dat af stellen etc. uitsluitend gedaan wordt door een erkend in- bouwstation. Aangezien het aantal inbouwstations zich drastisch aan het uitbreiden is, verdient het aanbeveling dat de automobilisten zich terdege er van overtuigt dat hjj bij een erkend bedrijf terecht komt. Eén eis is dat de tank tot 80% gevuld mag worden. Dat wordt voorgeschreven omdat b.v. ie mand die 's avonds nog z'n tank laat vullen, bij het bin nenzetten van de auto hoege naamd geen gas verbruikt heeft. Wanneer de garage warm is of in een direct naastgelegen vertrek een cv. ketel brandt is er kans dat het gas uitzet en door het over- drukventiel met kans op ont vlammen. Ook in zomerse pe rioden met hoge temperaturen kan dit voorkomen. Vandaar nooit een tank met de maxi male hoeveelheid gas voltan- ken Positie importeur Daarop aansluitend moeten we eigenlijk ook de positie van importeur HNG belichten. De tijd dat een importeur van Ja panse auto's via knullige dea lers zijn auto's kon slijten is voorbij; hij moet nu knokken tegen Japanse collega's en Eu ropese merken, met een steeds stijgende koers van de Yen als hete adem in de rug. HNG is daarom als een der eerste om geschakeld op de modernste technieken: een directe sate- lietverbinding met Japan voor een snel contact en een mo derne computerservice voor alle - ook de kleinste dealers. De vijfde antieke automo biel markt in het Autotron te Drunen werd bezocht door meer dan 20.000 bezoekers. Dat De voorstoelen en dat geldt speciaal voor de bestuurders stoel, bevielen iets minder goed. We zaten wat diep en de stoel was wat kort. Op lange ritten niet onverdeeld plezierig. Maar dat is heel persoonlijk. Zit> en stuurpositie zijn wan- 'neer men grote afstanden af legt uitermate belangrijk. Het dashboard geeft rijkelijke in formatie. Drie grote ronde klokken en een tweetal klei nere metertjes. Veel schake laars op de middenconsole en verlichting- en knipperlicht schakelaar aan de stuurkolom Bij Peugeot zit deze laatste aan de rechterzijde. Bij alle andere merken links, hetgeen enige aanpassing vraagt. De ruiten worden electrisch be diend, evenals het schuifdak. De deuren worden pneuma tisch vergrendeld bij het om draaien van de sleutel. Ruime ventilatiemogelijkheden, die door het schuifdak nog ver groot worden. Vroeger was dit een standaard accessoire op alle Peugeots. Nu levert dit merk ook auto's zonder, al hoewel de TI. uitsluitend met deze accessoire leverbaar is. Een schuifdak zorgt wel voor extra windgeruis, zeker wan neer een windvanger op het dak zit. indruk dat het tezamen met grote Amerikaanse auto's de enige importwagens van Japan zijn. Concurrentie Japan is echter voor nog een ding bang: de toenemende concurrentie van omliggende Aziatische landen. Was Nippon ooit zelf een goedkoopte-eiland, nu behoort het tot de duurste landen ter wereld, en zijn de Japanse auto's bijvoorbeeld in andere Oostelijke landen niet meer zo geliefd. De Koreanen exporteren al hun eigen veel goedkopere Hyundai, en an dere landen (Taiwan) zullen volgen. Dus gooit Japan het nu over een andere boeg; mo derne geconceptioneerde voor- wielaangedreven wagens zoals de Colt doen hun intrede en volgens Mitsubishi zullen ook andere nieuwe modellen van het merk voorwielaandrijving krijgen. En tevens komen er dieselmotoren in o.a. de Sigma. Binnen enkele weken weer komt de Auto van het jaar voor het voetlicht. De ingewij den zullen zo ongeveer wel we ten welk mark en model het wordt. Al maanden zijn de 53 autojoumalisten, die de jury vormen, bezig met het beoorde len. Dat is geen gemakkelijke taak. Dit jaar zijn er heel wat nieuwe modellen uitgekomen en daaruit moet dan maar de winnaar komen. Ver van huis vier Japanners, te weten 2 Toyota's en 2 Datsuns. Uit Eu ropa 2 Italianen, de Fiat Ritmo en de Alfa Giulietta, uit Frankrijk de Renault 18, de Peugeot 305 en de Simca Hori zon. Vanuit Engeland de Sun beam, de Princess 11 en de Rover 2600. Duitsland is verte genwoordigd met de BMW 323 i. de Opel Senator en de Audi 80. Zweden en Rusland met ie der één auto en wel de Saab Turbo en de Lada Niva. Dan is de rij gesloten. Het is moeilijk nu al te voorspellen. Maar er zijn natuurlijk tussen de mededingers enkele zeer se rieuze kandidaten. We noemen in dit geval de Renault 18, de Peugeot 305, de Simca Hori zon, de Fiat Ritmo en de Alfa Giulietta. Uit onze eerste vijf dus 3 Franse merken en 2 Ita liaanse die naar voren komen, leder jaar weer een spannende strijd, die het winnende merk neen windeieren zal leggen. Wanneer de Ritmo van Fiat het wordt, dan hier nog eens een afbeelding van de auto waarvan Fiat de komende ja ren heel veel verwacht.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 25