Debat over emancipatie bracht gemoederen in beweging CJV bestaat Kaad verdeeld over verbredin: Lichtenberg Programma Radio-Oost WIELERVERENIGING HOLTEN' KURSUSSEN IN HET „P AALHUIS „Pas mode aan" vol kledingtips Tentoonstelling en Verzamelbenrs Zwartbonten in het Stamboek Danswedstrijd in tienersoos „Musky ÊÊtÊÊl Tijdens begrotingsbehandeling in gemeenteraad: - - n HOLTENS NIEUWSBLAD - 17 NOVEMBER 1978 - PAG. 5 „Uitzonderingen daargelaten merken wij op dat het krijgen van kinderen de verantwoorde* lijkheid met zich meebrengt dat deze kinderen zo enigszins mo gelijk in het gezin behoren te worden opgevoed en opgevan gen. De vreugde over het heb ben van kinderen is het waard dat ouders zich niet alleen fi nanciële offers getroosten, maar ook tijd en aandacht vinden om deze kinderen te begeleiden op de weg naar volwassenheid. Het gezin is nog altijd een hoeks teen van onze maatschappij". Deze uitspraak van het college van B. en W. bracht onder meer de gemoederen binnen de PvdA-fractie flink in beweging tijdens de j.l. maandag en dins dag gehouden, raadsvergadering inzake de gemeente- en bedrijfs- begroting voor 1979. Problemen Genoemde uitspraak vormde nl. een belangrijk onderdeel van het antwoord van B. en W. op vra gen van de PvdA-fractie of het college geen initiatieven zou kunnen nemen voor een creche voor niet-schoolgaande kinderen en opvang op school tijdens middagpauzes, vrije middagen en vakanties. „Door het ontbreken hiervan rijzen voor vrouwen die willen gaan werken of studeren grote problemen", merkte de PvdA op. Voor een kleine gemeente als Holten zag het college het ech ter niet als haar eerste taak om hiervoor voorzieningen te treffen, ook al zouden deze voorzienin gen voor bepaalde ouders wel kom zijn, met name ook van wege het kostenaspect, maar ook om lieden zoals hiervoor reeds werd aangegeven. Dieptepunt In de beantwoording zoals door het college gedaan, zag PvdA- woordvoerder Moeliker een abso luut dieptepunt tn de bean twoording van het college. Tevo ren had het college, inzake het benoemingsbeleid onderwijzend personeel ook al opgemerkt: moeite te hebben met de ge huwde vrouw voor de klas zo lang er nog zovele werkloze on derwijzeressen beschikbaar zijn. In deze uitspraken zag de PvdA-fractie discriminatie van de vrouw. „Uit uw redenatie begrijpen wij dat de vrouw maar mooi in de keuken moet blijven en luiers wassen. Als u denkt het insti tuut gezin te versterken door het niet creëren van door ons gesuggereerde mogelijkheden, dan kunt u het wel eens volko men mis hebben. Het tegendeel kan wel eens eerder het geval zijn. Het nalaten kan in be paalde gezinnen juist onge wenste spanningen teweeg bren gen", aldus de heer Moeliker, die daarbij doelde op het feit dat het voor sommige vrouwen juist verfrissend kan zijn wan neer ze naast het eigen gezin ook op andere wijze kunnen functioneren binnen de samenle ving. Overigens onderschreef hij wel: het gezin als hoeksteen van onze maatschappij. „Mits u on der het begrip gezin ook andere samenlevingsvormen dan het huwelijk wilt verstaan", zei hij. Discriminatie Ten aanzien van het benoe mingsbeleid onderwijzend pers oneel merkte het PvdA-raadslid mevr. J. Metsemakers-Rouwé op dat het niet terecht is wanneer wordt gediscrimineerd op de vraag man-vrouw of gehuwd- ongehuwd. „Alle mensen hebber gelijke rechten en als u dan ook nog de vraag van een eventueel dubbel gezinsinkomen hierbij' betrekt dan zit u op het ver keerde pad, want een dubbel inkomen kan wel eens lager uit vallen bij het ene gezin dan een enkel inkomen bij het andere", aldus mevr. Metsemakers. Prioriteiten Namens het college gaf burge meester Enklaar hierop ten antwoord dat de opmerkingen van het college geen enkele dis- 77 Rursussen in het Ponlhuis De komende wintermaan den zullen er in het Paalhuus weer verschil lende kursussen voor volwassenen worden geor ganiseerd. Voor onder staande kursussen is op gave nog mogelijk, u kunt hiervoor kontakt opne men met de stichting voor sociaal en cultureel werk, Beusebergerweg 27, tel 2755. Weven voor beginners Op maandagavond 8 januari om 20.00 uur start er In het Paal huus een weefkursus voor be ginners. Deze kursus, die uit 10 lessen van 2 uur bestaat, staat onder leiding van Will Dijkgraaf. Er wordt begonnen met het timmeren van een weefraam, waarna als eerste werkstuk een proeflap wordt gemaakt, waarbij verschillende bindingen en tech nieken worden aangeleerd. Deze kunnen later in een eigen ont werp verder worden uitgewerkt en toegepast. Tijdens deze kur sus bestaat er tevens de moge lijkheid om te leren spinnen. De kosten voor de 10 lessen bedra gen f 55.-. Wevea voer gevorderden Op de woensdagmorgen zal er een weefkursus voor gevorder den worden georganiseerd. Deze kursus, die evenals de begin- nerskursus onder leiding staat van Will Dijkgraaf en ook uit 10 lessen van 2 uur bestaat, start op woensdag 10 januari om 9.30 uur in het Paalhuus. Deelnemers aan deze kursus worden geacht in het bezit te zijn van een weefraam. Het ligt in de bedoeling om tijdens deze kursus wat dieper in te gaan op de mogelijkheden van het expe rimentele weven en in onderling overleg kan er eveneens aan dacht aan het spinnen worden besteed. De kosten voor de tien lessen bedragen f 50— crimlnerende bedoeling hebben gehad. „Uw stelling dat alle burgers gelijke rechten hebben onderschrijven wij ten volle, maar in een tijd van toene mende werkloosheid, met name onder de jeugd, heb je als over heid de taak aan jongeren voor rang te geven", zei hij. Wethouder J. Warrink vulde hierop aan dat sommige groepe ringen de emancipatie tot ideo logie verheffen. Ook hij erkende gelijke rechten voor iedereen, maar vond wel dat in de hui dige situatie prioriteiten moeten worden gesteld. Het Landelijk Christelijk Jonge- renverbond bestaat dit Jaar 125 jaar. Dit feit is reeds gevierd op 4 november j.l in „de Doelen" in Rotterdam De CJV's in Holten en omgeving willen dit samen nog eens vie ren en wel met een gezamenlijke jeugddienst op zondag 19 no vember om 10.30 uur in de Ne derlands Hervormde Kerk te Holten De CJV's nodigen allen uit dit 125-jarig bestaan samen met hen te vieren in deze herdenkings dienst. Na afloop van de dienst wordt u allen verwacht in „Irene" waar we samen een kop koffie gaan drinken. Besturen CJV's MM MÉM ÉMM "TM 0M „Onze motivering in de Nota van aanbieding de Lichtenbergerweg te verbreden tot 4 meter omdat deze weg meer door het vracht verkeer wordt gebruikt sinds de Toeristenweg over de Holterberg door dit verkeer werd afgesloten was lichtvaardig en niet juist". Chantant samen met Liesbeth List. Hij maakte verschillende lang speelplaten o.a. Shaffy Chantant, Zonder Bagage, Ramses n, De verwaaide keizerin en dè dubbelai- bums Vijf jaar hits en Shaffy en List. Vooral zijn in 1975 verschenen LP „Wij leven nog", waarop eve neens zijn hoog genoteerde hit „We zullen doorgaan" staat, laat een Ramses horen, zoals hij is: Een waanzinnige fantastische artiest in hart en nieren. Luisteraars kunnen vragen aan hem stellen via ons telefoonnummer 053-35 16 35 en 085-45 47 87. Spinnen Onder leiding van Bauk Zwaan zal er op dinsdagmorgen een acht weken durende spinkursus van start gaan. Deze kursus heeft de bedoeling het spinnen in al zijn facetten te behande len; zo zal er worden begonnen met het maken van een spintol, waarna hiermee gesponnen zal worden. Verder zal er aandacht worden besteed aan het spinnen op diverse aanwezige spinnewie len. Het materiaal waarvan ge bruik wordt gemaakt, zal o.a. bestaan uit vlas, zijde, katoen en mohair. De kursus bestaat uit acht lessen van twee uur, waarvoor de kosten f 65.- zijn. Makramé De mogelijkheden met de tech niek „makramé" zjjn zeer groot, zeker wanneer deze wordt aan gevuld met technieken als in diaans weven en „basketery" (engels mandenvlechten). Al deze technieken zullen worden behandeld in een kursus van mevrouw Steenhuis. die op de donderdagavond gehouden zal worden. Hieraan kunnen zowel beginners als gevorderden deel nemen en de kosten voor tien lessen bedragen f 55.-. Het is nog niet bekend wanneer de kursus van start gaat, na aan melding ontvangt u hierover be richt. Kondge»ormd Aardewerk Het werken met klei is iets waarvoor xowel kinderen als volwassenen enthousiast zijn. Al vanaf het begin zijn er leuke re sultaten zichtbaar. Voor volwas senen zal er onder leiding van An de Boer op de dinsdagavond een kursus voor volwassenen beginnen, waarin aandacht zal worden besteed aan het werken met verschillende soorten klei en glazuur. Er is een oven be schikbaar, waarin de gemaakte werkstukken kunnen worden gebakken. De kursus is zowel voor beginners als voor gevor derden en de kosten voor tien lessen bedragen f 60.- lnklusief normaal gebruik van oven en materialen Vrijdag 17 november: 17.00 u. ANP. 17.03 u. Programmaoverzicht en nieuws uit Overijssel en Gelder land. 17.20 u. Met Radio Oost het week end in met als speciale gast Ram ses Shaffy. Personeelsleden van de fa. Kupan B.V. uit Zelhem stelden voor Radio Oost de bedrijfstop drie S. Nieuws, agenda en regio- Aangepaste mode bij handicaps naai weerbericht. 18.00 u. Einde uitzending. Zaterdag 18 november: 17.00 u. ANP. 17.03 u. Radio Oost, program maoverzicht en nieuws uit Overijs sel en Gelderland. 1720 u. Sport voor Sport met recht streeks verslag van de volleybal wedstrijden Quick/Orion- Texoclean/D (heren), Quick/Orion-Deltalloyd/AMVJ (dames), gesprek met de provin ciaal kampioen veldrijden (Gelder land), telefonisch vraaggesprek met Ben Veldhuis n.a.v. de NK bandstoten groot-ereklasse in Alkmaar, telefonisch verslag van het schaatsen om de I Jsselcup, uit slagen overige sporten, (s)portret van Albert Geesing. 18.00 u. Einde uitzending. Zondag 19 november: 11.00 u. ANP 11.03 u. Radio Oost, rechtstreekse uitzending vanuit de Rijnzaal van het Gemeentemuseum in Arnhem met o.a. optreden van de Big Band „Melody and Rithm", met jazzmu ziek in verschillende stijlen, de ca baretgroep „Step In Step Uit", en verder gesprekken met gasten en sportmededelingen. 12.00 u. Einde uitzending. 17.00 u. ANP. 17.03 u. Radio Oost, Sport voor Sport met een nabeschouwing van Sparta-PEC Zwolle, FC Den Haag-FC Twente, karakteristieken van alle overige wedstrijden en en kele uitslagen voetbal. Verslag heren-handbal-wedstrijd De Gazellen-Duyvestein en uitslagen van alle overige sporten uit onze r»:gio. 'i8.00 u. Einde uitzending. Aldus luidde het antwoord van B en W op terzake gemaakt» opmer kingen door zowel de fracties van de PVDA en VVD als die van het CDA (welke fractie verklaarde met deze motivering moeite te hebben) tijdens de jJ. maandag en dinsdag gehouden begrotingsver gadering van de gemeenteraad. Onvoldoende „De vroeger voor zgn. CTD-wegen geldende breedte van 3 meter blijkt thans onvoldoende te zijn, gelet op de soorvorming in de bermen van de weg. Nu deze weg toch van een nieuwe deklaag moet worden voorzien komt het ons wijs voor de aanpas sing daarvan terstond goed te doen omdat het vrachtverkeer op die. weg nodig is voor bediening van aanliggende boeren. Verbreding van de weg zal het vrachtverkeer niet aanmoedigen deze weg als „sluipweg" te gebruiken omdat het op Rijssens en Hellendooms ge bied liggende gedeelte daartoe niet noodt", aldus B en W in een nadere toelichting aen de raad. Bodrijfsinvestering PvdA-woordvoerder A. Moeliker, die in eerste Instantie reeds haa verklaard tegen verbreding van deze weg te zijn omdat deze loopt door een prachtig natuurgebied en om dus te voorkomen dat deze weg wordt gebruikt voor doorgaand vrachtverkeer, zag zich met deze naderd toelichting nog een motief meer toegespeeld tegen verbreding te zijn. „Als landbouwbedrijven zodanig vergroot zijn dat de Lich tenbergerweg te smal is om aan hun behoeften te voldoen en maat regelen genomen moeten worden dan is in onze ogen sprake van een bedrijfsinvestering die niet door de gemeenschap gedragen moet wor den. Maar los daarvan blijven wij tegen met het oog op o.a. milieu aspecten", aldus de heer Moeliker. Ook de WD verklaarde niet over tuigd te zijn van de noodzaak tot verbreding. Stemming Namens het college zei burgemee ster Enklaar dat in ruilverkave- lingsverband al dit soort wegen ook op 4 meter worden gebracht en dat het dus goed is dit ook hier te doen. Bij de stemmingen bleken zij dan ook tegen te zijn Het collegevoorstel wferd overigens toch aangenomen met de fracties van CDA en Gemeentebelangen als voorstemmers. RAMSES SHAFFY BIJ RADIO OOST In het programma „Met Radio Oost het weekend in" is deze week de speciale gast Ramses Shaffy. Hy werd in Frankrijk geboren. Zijn moeder was van Russische af komst, terwijl zijn vader deels Egyptische, deels Franse voorva deren had. Hij belandde in 1940 in Nederland, kwam na verschillende scholen bezocht te hebben uitein delijk op de Amsterdamse To neelschool terecht en speelde daarna acht jaar bij de Nederlandse Comedie. Hij onderscheidde zich door zijn excentrieke humor en flair voor het toneel in tal van rollen. Hy keerde terug naar het cabaret en was het eerst te zien in Shaffy Er zijn niet veel mensen die er niet erg om geven hoe zij er uit zien. De meesten gaan graag goed gekleed of zo, dat zij zich op hun gemak voelen. Dat geeft zelfvertrouwen. Dat geldt zeer zeker ook voor men sen, kinderen met een handicap. Aan hun kleding worden soms spe ciale eisen gesteld. Bij uitgeverij G. F. Callenbach b.v. Nijkerk is dit jaar een boekje verschenen, in sa menwerking met o.a. de Stichting Aanpassingen voor Gehandicap ten, Leidschendam, „Pas mode aan", kledingtips voor handicaps. De titel van het boekje is ontleend aan een tentoonstelling, georgani seerd door de Johanna Stichting, Observatie- en revalidatiecentrum voor jongeren in Arnhem. Ook in andere revalidatiecentra probeer den de therapeuten voorlichting te geven over aangepaste kleding. Er kwam een contact tot stand met andere centra, die ook actief waren op kledinggebied. Zo ontstond er een samenwerking met het reva lidatiecentrum voor Delft en om streken, het Zeeweg Ziekenhuis in IJ muiden en de al eerder genoemde Johanna Stichting. Alle ideeën zijn nauwkeurig beke ken op de practische waarde. Wat het boek zo waardevol en nuttig maakt zijn vooral de tips, die in het eerste hoofdstuk worden behan deld. voor alle groepen te pas ko mend, terwijl ze in het tweede hoofdstuk worden bekeken, gesor teerd rond speciale problemen van bepaalde typen handicaps. In het algemeen is aandacht be steed aan het totaalbeeld, „Zo zie ik er uit", met een schema van tips voor elk type, die een gunstig effect hebben. Aan verschillende onder delen, zoals sluitingen, wordt spe ciaal aandacht geschonken. Een voorbeeld: een klein stukje klit tenband onder ieder knoopsgat, waarop de knoop is genaaid, geeft een natuurlijker beeld dan één lange strip. Hetzelfde klittenband kan worden toegepast bij mouws- lultingen. Zo kan ook een rugsplit met klittenband worden gesloten. Bij de tips voor bepaalde groepen kinderen met een handicap, spas tisch. gedeeltelijk verlamd, met een kunstarm of -been, kinderen in rolstoelen, met beugels of een spie- raandoening, worden ook speciale aanwijzingen gegeven voor het aankleden. Dit wat betreft houding en volgorde en vooral hoe het kind te leren zo veel mogelijk zelf te doen. Dit geldt bijvoorbeeld niet voor een kind met een spieraan- doening, die geleidelijk aan minder zelf zal kunnen doen. Over het algemeen geldt dat de kleding zo glad mogelijk moet zit ten om drukplekjes te voorkomen. Kleding die over het hoofd aange trokken moet worden kan men het best zo veel mogelijk vermijden. Een blouse, jack, jasje of jurk kan uit twee losse delen bestaan. De beide helften moeten dan midden voor en middenachter worden ge sloten. Op die manier zijn de twee helften afzonderlijk aan te trekken. Dit zijn maar enkele voorbeelden om een indruk te krijgen. Dan zijn er nog tal van nuttige wenken over samenstelling en behandeling van de drie vezelsoorten, over het on derhoud en het zelf maken van kleding met aanwijzingen voor het veranderen van een patroon. Dank zij dit boekje zullen meer kinderen en ouderen met een han dicap zich leuker kunnen kleden. Juist door goed aangepaste kle ding kan een handicap minder op vallen. De werkgroep, die het boekje samenstelde, bestond uit de ergotherapeuten Janna Spiekhout, Marga de Bruijn en Ellen Huitema als gangmaaksters uit Beetster- zwaag; Ineke van Hofwegen en Willy van Rooyen uit Delft; Coby Hoogwout uit IJmuiden en Gerda van de Riet uit Arnhem. Het boek staat onder redactie van Iedorette Kiewiet-de Jonge, die als ontwerp ster van kinderkleding al vele jaren bij dit werk als medewerkster van de Johanna Stichting is betrokken. (NADRUK VERBODEN) Zaterdag 18 november houdt de vereniging De Verzamelaar, een grote ruüdag ln dê Evenementen hal te Borne. Verzamelaars en be langstellenden zijn welkom tussen 10.00 en 17.00 uui*. Er kan van alles geruild worden: postzegels, an- zichtkaarten, sigarenbanden, munten, boeken en dingen uit grootmoederstijd. Tevens is aan het geheel een stenen beurs verbonden, uit het gehele land wordt hier aan deelgenomen. Dan is er nog een tentoonstelling van allerlei zaken. De rijkspolitie te aanwezig met een verzameling pet ten en insignes. Oude speelgoed- treinen, brandweerauto's, sigaren kistetiketten, bidprentjes, kaarten van autobussen, schapenvachten uit Friesland. Origineel knipsels uit China, oude schoolboekjes enz. Voor de derde keer wordt deze grote beurs gehouden. West Fries land, Alkmaar, overal komen de bussen en personenauto's vandaan om aan deze dag deel te nemen. Door de inspecteur van het NRS de heer E. Mastenbroek werden de volgende runderen ingeschreven: Eelkje 18, b pl. 80, eig. H. Schuttert; Matje 20, b pl. 80, eig. H. Schuttert; en Zwaantje 3 b pl. 82, eig. H. Vrugteveen; Doutje A126 b pl. 80, eig. H. Vrugteveen; Liesje 24 b pl. 80, eig. H. Vrugteveen; Lubke 22 b 79. eig. H. Vrugteveen; Doutje A129 b pl. 80, eig. H. Vrugteveen; Blom metje 22 b pl. 81, eig. H. Vrugte veen; en Witsnuit 13 b pl. 82, eig. fa. H. Stegeman en Zonen; Janke 69 b 79, G.J. Meyerman; Martha 122 b pl. 82, G.J. Meyerman; Janke 100 b pl. 81, G.J. Meyerman; Janke 85 b 79, G.J. Meyerman; Martha 125 b 79, G.J. Meyerman; Martha 120 b 78, G.J. Meyerman; Janke 89 b pl. 80, G.J. Meyerman; Janke 86 b pl. 81, G.J. Meyerman; Janke 91 b pl. 81. G.J. Meyerman; Janke 81 b pl. l ii 77 De programma-kommissie van de tienersoos „Musky" organi seert op zondagmiddag 19 no vember een grandioze dansmid- dag. De aanvang is 2 uur, deel name is gratis. De muziek waarop gedanst zal worden is de hedendaagse muziek, met als special de dansmuziek uit de film „Grease". Het ligt tn de bedoeling om diegenen, die mee willen doen aan de dansweds trijd, in groepen te laten dansen, niemand hoeft dus alleen op de dansvloer te staan. Men is erin geslaagd een zeer deskundige jury samen te stellen: drie go- go-girls zullen nameiyk de dan- sprestaties van de deelnemers bekyken en aan de beste een platenbon uitreiken. Tevens zul len deze go-go-girls in de loop van de middag een demonstratie geven. De middag is bedoeld voor alle Holtense tieners tussen de 12 en 16 jaar. geïnteresseer den kunnen zich opgeven by de disko in „Musky Op maandagavond 20-11-1978 houdt de Wielervereniging Holten haar seizoen sluitingsavond, in de Sporthal 't Mossink, aanvang 20.00 uur instructielokaal. Een ieder is op deze avond van harte welkom. Onze leden behoren inprincipe alle aanwezig te zyn, e.a. in verband met het bespreken van de plannen voor het seizoen 1979, waar veel staat te gebeuren en ieders in spraak en hulp gaarne gewaar deerd wordt. Op deze avond zal aanwezig zyn dhr. Proszman uit Almelo rwe oud coureur en vete raan houdt een lezing over de wie lersport en al haar facetten, waar men vragen over kan stellen verder heeft hy ook vele belangrijke tips voor onze vereniging, waar onze leden hun voordeel mee kunnen doen. Tot slot willen wy uw aan dacht vragen voor de komende col lecte van de Stichting voor Gehan dicapte Sportlieden, warm aanbe volen. Na afloop gezellig samenzyn in de Sporthal 't Mossink. Wielervereniging „Holten" 81, G.J. Meyerman; Janke 99 b pl. 80, G.J. Meyerman; en Janke 97 b pl. 81 eig. G.J. Meyerman; Betje 165 b 79, A.H.J. Groteboer; Dinie 29 b pl. 83,H.J. NUland; Hinke 69, b 79, G.J. Klaassen; Hiltje 41 b pl. 81, Hiltje 40 b pl. 83, Hiltje 42, b pl. 80, Hiltje 38 b pl. 81 en Hiltje 39 b 79 G.J. Veneklaas Slots. In het keurs tam boek werden Inge schreven: Hiltje 30 b pl. 81, eig. G.J. Veneklaas Slots; Anna 88, b pl. 83, eig. J.W. Haverslag. De afd. Espelo van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hield in „Trefpunt" haar maande lijkse bijeenkomst De presidente mocht een groot aantal dames wel kom heten uit eigen afd., alsmede een flinke groep van de afd. Dyker- hoek die op uitnodiging te gaat waren. Deze avond werd verzorgd door de dames Tromp en Enge lman, medewerksters van het pro- duktschap Groente en fruit Eerst ging mevr. Tromp op enkele min der bekende groente en fluitsoor ten in o.a. de echte ananasvrucht de aubergine, de venkel knol, pa prika's, artisjok en nog enkele soor ten. Tevens werd gewezen op de belangrijkheid van de vitamines en mineralen, de beschermende stof fen. Na haar interessante praatje volgde een diashow over teelt handel, industrie en op de juiste manier bereide schotels. Ook werd nog een groentehapje gepresen teerd en er waren kruiden en recep tenboekjes te koop, verder een ver loting van enkele fruitbakjes. Na de pauze, meteen kopje koffie, werden nog een tweetal instructieve films vertoond. Daarna sloot de voorzit ster met woorden van dank aan de beide dames en aan de gasten uit IXJkerhoek voor hun aanwezigheid deze gezameniyke bijeenkomst De kerstavond wordt gehouden op maandagavond 18 dec.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5