Uitvoerig antwoord B. en W. op „algemene beschouwingen" BEDOELING ALGEMENE BESCHOUWINGEN"DOOR SOMMIGEN ONVOLDOENDE ONDERKEND IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 HOLTENS NIEUWSBLAD - 17 NOVEMBER 1978 - PAG. 13 Naar aanleiding van de door de raadsfracties in de vergadering van dinsdag 31 oktober gehouden „Alge mene Beschouwingen" (zie Holtens Nieuwsblad van vrijdag 3 november) ontvingen de raadsleden een twee en veertig pagina's tellend „boekwerk" waarin B en W antwoord geven op de door de voorzitters van de fracties de heren H. J. Westerik (CDA), E.M. van Schooten (Gem. Belang), A. Moeliker (P.v.d.A) en J. de Waard (WD) gestelde vragen en/of suggesties. Er werden bijna tweehonderd vragen gesteld waar van 117 door de heer de Waard die hiermee, om in sporttermen te spreken, zijn „concurrenten" (die sa men tot een „score" kwamen van 79) met een straat lengte klopte. voor het beantwoorden van de vragen zeggen B en W in een „Voorwoord": Met waardering hebben wij ge constateerd, dat de fractie's van de raad met bijzondere aan dacht hebben kennis genomen van de begroting 1979 met daarbij behorende stukken. Wij zijn dankbaar te hebben mogen ervaren, dat de raad onze er kentelijkheid en waardering deelt ten opzichte van al diege nen van onze gemeente ambtenaren, die aan de voorbe reiding van de aan u overge legde begrotingen, aanbiedings brief en investeringsschema met zo veel toewijding hun inzet hebben gegeven. Deze erkentelijkheid voor de verrichte arbeid mag, u liet daarvan duidelijk blijken, niet Ujden onder de kritiek, welke u op de inhoud van de u aange boden begroting hebt geoefend, wy hebben zulks duidelijk on derkend en gewaardeerd. Ons bepalende bij de inhoud van de algemene beschouwin gen, zoals u deze hebt gehou den, mogen wij in het algemeen opmerken, dat door sommigen uwer onvoldoende de bedoeling van dergelijke beschouwingen is onderkend. Niet voor niets worden, vooraf gaande aan de begrotingsbehan delingen zogenaamde commis- -sievergaderingen gehouden, waarin alle mogelijke detailvra gen kunnen worden gesteld, niet voor niets ook staan onze be- leidsambtenaren gereed om on duidelijkheden in de begrotings stukken toe te lichten. Het ver driet ons, dat van deze moge lijkheden door sommigen uwer onvoldoende gebruik wordt ge maakt. Algemene beschouwingen heb ben ten doel om naar aanlei ding van de aangeboden begro ting van gedachten te wisselen over het beleid, dat uit deze begroting blijkt, niet om in de tails in te gaan op onderge schikte punten. Heeft men zich wel gerealiseerd dat ons college nog maar 3 weken oud was, toen het geroepen werd u zijn aanbiedingsbrief voor de begro ting 1979 aan te bieden? Is het dan wonder, dat op dat ogenb lik nog geen afgewogen beleids programma voor het te volgen beleid kon worden aangeboden. Wij doelen hierbij onder meer op de gemaakte opmerkingen, dat ons college na 2 maanden in functie te zijn geweest nog steeds geen nota heeft geprodu ceerd omtrent openheid in het gemeentelijk beleid. Het zal u 'duidelijk moeten zijn, dat u aan loze kreten geen houvast hebt, maar dat deze zaak fundamen teel moet worden doordacht. Het mag dan zijn, dat de ln het college samenwerkende partijen zich hebben uitgesproken voor een grotere openheid, dat wil nog niet zeggen, dat deze par tijen een afgerond programma in deze hebben vastgesteld. Over wogen dient te worden in hoe verre de openheid kan worden uitgebreid, zonder daarmede de werkbaarheid van bestuur en gemeentelijk apparaat te frustre ren. Het met pensioen gaan van onze voorzitter heeft op de be sluitvorming in deze geen in vloed. Heeft men, zo vragen wij ons af, wel voldoende onder kend, welke de betekenis is van het houden van algemene be schouwingen. wy dachten, dat deze beschouwingen ten doel hebben om in te spelen op het beleid, dat het college van bur gemeester en wethouders denkt te voeren. Informatieve vragen, waartoe de raad gerechtigd is, passen ons inziens niet, voor zover deze een detaillistisch karakter hebben, in de algemene be schouwingen, maar in de voor afgaande commissievergaderin gen dan wel via ons ambtelijk apparaat, dat daartoe maar al te gaarne bereid is. De beantwoording van de ge stelde vragen, vraagt een on voorstelbare inzet van ons ge hele ambtelijke apparaat, terwijl via commissievergaderingen en regelrechte informatie bij de chefs van de afdelingen per ommegaande een duidelijk ant woord zou kunnen worden ver kregen. Eén en ander betekent dat noodzakelijke arbeid is moe ten blijven liggen, wij denken in dit verband alleen reeds aan de verslaglegging van de gehouden raadsvergaderingen. Ons appa raat is in verband met de wijze, waarop de begrotingsbehande ling thans is verzwaard, in onze ogen onnodig belast. Wij beve len derhalve in de toekomst, ook na 1 mei 1979, een meer ef ficiënte behandeling van de be groting in uw welwillende aan dacht aan, aldus B en W. Vraag: V.V.D. Ten aanzien van veel beleidsas pecten ontbreekt een toekomst visie van dit nieuwe college. Dit wordt negatief gewaardeerd. C.D.A. De te verwachten beleidsvoor nemens worden gemist. Antwoord: Het is merkwaardig, dat opge merkt wordt, dat een toekomst visie van het nieuwe college wordt gemist. Men realiseert zich dan niet, dat het college pas op 5 september 1978 is aangetreden, dat sedertdien 3 weken zijn verstreken, nadat de aanbiedingsbrief werd aangebo den. Men kan in redelijkheid niet verwachten, dat op zo korte termijn een toekomstvisie kan worden ontwikkeld. Wij menen, dat het op zichzelf zou kunnen worden gewaardeerd, dat wij tijdig de gemeentebe groting 1979 in behandeling konden geven. Voorts wijzen wij er op, dat de financiële mo gelijkheden nauwelijks ruimte laten voor het ontwikkelen van een nieuw beleid. Vraag: V.V.D. a. Kan een acceptabele verhou ding gekregen worden tussen inkomsten en uitgaven van de warenmarkt. P.v.d.A. v. Is het mogelijk de markt het gehele jaar door te houden. Antwoord: a. De vraag om een acceptabele verhouding te krijgen tussen inkomsten en uitgaven moet met neen beantwoord worden en wel om de volgende rede nen: 1. De inkomsten (tarieven) lig gen op een norm vergelijkbaar met elders of zelfs erboven. 2. De uitgaven zijn in belang rijke mate schoonmaakkosten, die gemaakt worden in de avonduren. 3. Uitbreiding van de markt is vanwege de relatie vraag aanbod vooralsnog niet inte ressant. b. Ongeveer twee Jaar geleden heeft de toenmalige secretaris van de marktcommissie een en quête gehouden onder de marktkooplui en bezoekers van de markt Inzake het houden van een jaarmarkt. Uit deze enquête is naar voren gekomen, dat van de zijde van de markt kooplieden en van de zijde van het publiek er geen belangstel ling bestaat voor het instellen van een jaarmarkt. Een aantal standplaatshouders had wel belangstelling, doch dit zijn b.v. de standplaatshouders met eigen (verwarmde) wagens, zoals de viskraam, patates-frites kraam, bloemen en planten verkoop vanuit de wagen. De groente- en fruit kramenhouders hebben geen belangstelling, omdat in de winter de kans aanwezig is, dat het fruit en de groente bevriest. Bovendien zal het aantal wegblijvers, naar verwachting, te groot zijn. Een warenmarkt is vooral in de winter erg afhankelijk van het weer. Voorts zullen zich pro blemen met verlichting, ver warming van de kramen kun nen voordoen. De marktcom missie heeft destijds gemeend, aan de hand van de uitkomsten van de enquête burgemeester en wethouders niet te moeten ad- Mifllll een jaarmarkt 111 II? stellen. Wel is de termijn van de seizoenmarkt verschoven naar begin november. De marktcommissie zal zich er op nieuw op beraden in hoeverre bovenstaande bezwaren nog gelden. Vraag: V.V.D. - Op grond van welke motie ven, anders dan die ter verkrij ging van inkomsten, wordt de hondenbelasting gehandhaafd. - Waaraan worden de hiermee verkregen inkomsten besteed. - Pleiten voor afschaffing hon denbelasting. Heffing past niet meer bij de tijd waarin wij thans leven. - Sterk voorstander van invoe ring van rijpaardenbelasting daar ruitersport de gemee nschap veel geld kost. Antwoord: - De hondenbelasting wordt mede geheven ter verkrijging van inkomsten. Voorts moet worden bedacht, dat deze belas ting een -zij het in geringe mate- een rem betekent om honden te houden, omdat deze, in verband met vervuiling van straten en pleinen, voor het schoonhouden daarvan een ex tra belasting voor de rein igingsdienst betekent. - De inkomsten worden toege voegd aan de algemene midde len waaruit algemene kosten worden betaald. Wel is in 1974 besloten een subsidie te ver strekken aan Stichting Dierena siel Deventer en omstreken. In 1979 zal aan die Stichting een subsidie van naar raming f 1.913,32 worden toegekend. - Het standpunt met betrekking tot afschaffing van de honden belasting wordt niet door ons gedeeld. Overigens zou afschaf fing een inkomstenderving be tekenen van ca. f28.500.-. - Hoezeer men ook voorstander is van een rijpaardenbelasting, het is op grond van de gemee ntewet niet mogelijk tot invoe ring van een dergelijke belas ting over te gaan. Vraag: V.V.D. Ten behoeve van welke uitgave-posten worden de in komsten uit de woonforensen- en toeristenbelasting besteed. Zijn tarieven toeristenbelasting overeenkomstig de tarieven van buurgemeenten. In hoeverre is het mogelijk om in het vakan tieseizoen toeristische activitei ten te stimuleren of initiatieven voor nieuwe activiteiten te ontwikkelen. Antwoord: Tegenover de inkomsten uit de woonforensenbelasting en de toeristenbelasting staan geen bepaalde uitgaafposten. Deze inkomsten zijn bedoeld tot ver hoging van de algemene midde len. Bewoners van huizen, waarop de woonforensenbelas ting van toepassing is alsmede de toeristen veroorzaken im mers ook kosten en profiteren van voorzieningen die uit de algemene middelen worden be taald. Huisvuildienst, reiniging van wegen en straten, instand houding V.V.V.-apparaat e.d. Het is niet mogelijk om de ta rieven van de toeristenbelasting te vergelijken met de tarieven van buurgemeenten, aangezien het merendeel van de buurge meenten geen toeristenbelasting heft. Voor 1979 gaat Markelo f0,33 en Hardenberg f0,35 per overnachting heffen. De volge nde buurgemeenten heffen geen toeristenbelasting: Rijssen, Raalte, Hellendoorn, Bathmen, Gorssel en Goor. Wij achten het niet op de weg van de gemeentelijke overheid liggen om nieuwe initiatieven of activiteiten te ontwikkelen in het kader van het toerisme. Wij menen dat de V.V.V. in deze zal moeten worden gesteund, indien de gemeentelijke midde len daartoe de mogelijkheid bieden. Vraag: V V.D./p.v d.A. Gedane toezeggingen m.t.b. op vang van nieuwe raadsleden niet nagekomen. Antwoord: Wij betreuren het. dat de ge dane toezeggingen met betrek king tot de kennismaking met de ter secretarie en bedrijven werkzame ambtenaren nog niet zijn gehonoreerd. Wij erkennen, dat wij in deze in verzuim zijn geweest en dat aan de sugge stie, welke uit de boezem van de raad is voortgekomen in een veel vroeger stadium had beho ren te zijn voldaan, zulks te meer, omdat aldus aller belang Wegens de overvloed' aan kopij moest een gedeelte van de bean twoording door B en W van de algemene beschouwingen en en kele artikelen blijven overstaan tot volgende week. daarmede zou zyn gediend en het verzoek zinvol en redelijk is. De moeilijke personeelsomstan- digheden ter secretarie moge een verklaring doch geen ver ontschuldiging zijn voor onze onachtzaamheid in deze. Vraag: Gemeentebelang/V V D. Welke invloed heeft de raad op de benoemingsprocedure van een burgemeester Acht het college het in de hui dige tijd verantwoord om de ambtswoning van de burgemee ster tegen zeer hoge kosten op te knappen, in de wetenschap, dat daar geen enkele vorm van huurverhoging tegenover staat. Is het college bereid haar voor nemens tot verbetering van de ambtswoning pas nader uit te werken nadat in de vakature zal zijn voorzien. Heeft het college zich beraden over de situatie die ontstaat als de te benoemen burgemeester er de voorkeur aan geeft zelf in zijn huisvesting te willen voorzien. Antwoord: Ten aanzien van de invloed van de raad op de burgemeestersbe noeming is de raad bekend ge worden uit mededelingen van onze voorzitter, in uw vergade ring van 31 oktober 1978, waarom wij ons van verdere mededeling ontslagen kunnen achten. De ambtswoning van de burge meester is verouderd, en voldoet in feite niet meer aan modern wooncomfort. Rekening moet er mede worden gehouden, dat een nieuwe burgemeester andere ei sen stelt aan zijn woning dan de huidige heeft gedaan Wij heb ben voor het opknappen het ge raamde bedrag opgenomen op dat aan e.v. redelijk te stellen eisen kan worden voldaan. Het- geen niet wegneemt, dat beste ding van het begrotingsbedrag niet ten volle behoeft te ge schieden al naar gelang de wen sen zullen zijn van de nieuwe bewoner daarvan. De vergoeding voor het gebruik van een ambtswoning is bij de wet gere geld, zijnde 12% der wedde. Vanzelfsprekend zal t.z.t. ten aanzien van het opknappen van de ambtswoning gewacht moe ten worden totdat overleg ter zake met de nieuwe burgemee ster kan plaatsvinden. Mocht de nieuw te benoemen burgemeester er de voorkeur aan geven in eigen huisvesting te voorzien, dan zal hiermede rekening worden gehouden en zal moeten worden bezien wat met de ambtswoning alsdan zal dienen te geschieden. Vraag: P v.d.A. Achten aanpassing van de raad zaal aan de eisen des tyds noodzakelijk. Suggesties: wegbreken zijmuur en daarachter gelegenheid ruim ten inrichten als publieke tribu ne; het aanschaffen van een geluid sinstallatie gekoppeld aan een bandrecorder. Is voorstander van invoering rookverbod voor openbare ver gaderingen, zeker gehouden in kleine ruimtes. Het gratis ver strekken van rookartikelen is uit een oogpunt van ziektepreventie een zaak die het gemeentebeleid ongeloofwaardig maakt en is zeer geldverkwistend. Kan worden aangegeven welk bedrag bespaard zou kunnen worden door het niet verstrek ken van rookartikelen. Ziet graag, dat bij gemeentelijke recepties e.d het verstrekken van alcoholhoudende dranken achterwege blijft. Antwoord: De raadzaal is inderdaad niet aangepast aan de eisen destijds. Aanpassing daaraan zal aan merkelijke kosten met zich meebrengen. Koeling is reeds eerder overwogen, doch vanwege de kosten achterwege gelaten, ofschoon zulks geen overbodige luxe mag worden geacht. De overdadige warmte in de raad zaal wordt veroorzaakt door de vele gloeilampen, waardoor een hoge temperatuur aan de bo venkant van de zaal ontstaat, terwyi de vloertemperatuur ge ring is. De vorige raad heeft zich daarover ook in die geest uitgesproken. Het uitbreken van de zuidelijke zijwand, als gesug gereerd is enige jaren geleden al eens overwogen, doch terwille van de kosten achterwege ge bleven. De geluidsinstallatie staat op het investeringsplan zonder jaartal De gesuggereerde verbeteringen zijn zeker zinvol. Gezien de financiële consequen ties menen wij, dat deze voor alsnog achterwege moeten blij ven. Wij zyn overigens gaarne bereid u binnenkort een koste- nindicatie over te leggen Tav. het voorstel om het verstrekken van rookwaren en alcoholica in den vervolge achterwege te la ten mogen wy verwyzen naar een experiment dat het provin ciaal bestuur enige jaren gele den ondernam Het provinciaal bestuur heeft dit experiment als zodanig beëindigd, wy zyn van oordeel, dat de gastvryheid met zich medebrengt, dat geen wyzi- gingen worden aangebracht in de huidige gang van zaken, ook al zou zulks een besparing op rookartikelen van ongeveer f2.000.- met zich mede brengen. Vraag: P.v.d A. Is het na veel aandrang eens mogeiyk een populaire uitgave van de gemeentebegroting te realiseren. Antwoord: Het college is van mening, dat het Holtens Nieuwsblad de door ons gedachte openbaarheid in ruime mate heeft gediend Com plimenten aan de medewerkers van het Holtens Nieuwsblad Gemeentebelang Waarom wnjkt prognose van Zuid-West Sail and t.w. 1 woon- wageneenherd per 1000 inwoners af van de landelijke norm van 1 woonwageneenheid per 3000 in woners. C.D.A. Wil geïnformeerd worden over de stand van zaken m.b.t. de vestiging van een sub woonwagenkamp in Holten. - P.v.d.A. Welke zijn de wensen omtrent de keuze van een vestigings plaats van zowel het woonwage ncentrum, de P.P.D. en C.R.M. en waarom kon hierin geen overeenstemming worden be reikt. Is het juist, dat door het niet bereiken van overeenstemming thans de gemeente buiten spel is gezet en nu aanwijzing van bovenaf zal plaatsvinden. V.V.D. Zijn van mening, dat een opin iepeiling onder de bevolking een hulpmiddel kan zyn om uit de impasse te geraken. Antwoord: Het woonwagenschap Zuid-West Salland is wat betreft het sprei- dingsbeleid voorloper. Het ge volg daarvan is dat er zich in een aantal gevallen problemen voordoen. De medewerkers van het schap propageren by het spreidingsbeleid, naar deze zelf zeggen, de confrontatiepolitiek. Voor het college is het de vraag of dit de juiste methode is. De woonwagen zal per 1 januari of later volledig als woonvorm worden erkend, d.w.z. dat de woonwagen komt te vervallen onder het Ministerie van Volks huisvesting. D.w.z. dat er een normalisatieproces moet plaats vinden, waarby normen en re gels die by normale huisvesting van toepassing zijn ook gaan gelden voor de woonvorm wa gen. Dat betekent ook dat het wonen en werken gescheiden dient te zijn. In welke mate ge scheiden is nog niet duideiyk. Het feit, dat er nog zovele vra gen niet beantwoord kunnen worden maakt dat het sprei dingsproces vertraagd wordt. Nog dit jaar zal er een gesprek plaatsvinden met de gedepu teerde Berkhout. 1:3000 is geënt op het totale land, inclusief de grote bevolkingscentra. De woonwagenbewoners zyn echter hoofdzakelijk gelocaliseerd in het zuiden, oosten en noorden van het land. Dit is de reden dat hier in het oosten de norm 1:1000 is ontstaan. Gebleken is dat er op het woonwagencen trum nog steeds geen totale in ventarisatie heeft plaatsgevon den, omtrent de spreidingswen- sen. Een voorlopige inventarisa tie wyst uit dat 20 wagens wil len vertrekken naar een plaats buiten de regio en dat 1 bewo ner te kennen heeft gegeven naar Holten te willen. Het totale kamp in Deventer herbergt op dit moment 95 wagens. De gemeente is wat betreft het aanwyzen van een plaats, of meerdere plaatsen zeker niet buitenspel gezet. Het is op dit moment alleen de wens van de opbouwwerkers dat de gemeen ten gedwongen moeten worden. Dit is echter voor het college van Holten geen aanleiding zich passief op te stellen. Een opiniepeiling van de bevol king zoals gesuggereerd is thans prematuur, omdat de bestem mingsplanprocedure daartoe voldoende mogeiykheden biedt en alsdan beter gericht kan zyn. Vraag: VVD. Kan het college aangeven op welke wyze het budget voor propaganda ten behoeve van de reserve Rykspolitie wordt be- -steed en wat daarvan de effec ten zyn. Antwoord: De geringe subsidie ten behoeve van de reserve Rykspolitie is een bescheiden bydrage in de kosten van de bindingsavond, welke jaariyks voor de leden van de reserve Rykspolitie wordt gehouden De reserve Rijkspolitie bestaat uit plaats genoten en is bestemd om by bijzonder eventualiteiten dienst te dqen in deze gemeente. P.v.d.A. Parkeerverboden in woonstraten in de Haar worden regelmatig overtreden. Hiertegen wordt niet opgetreden. Kan de voorzitter als hoofd van de plaatseüjke po litie zeggen wat de redenen zijn van dit door de vingers zien. •Zijn van mening, dat voor het algemeen belang geldende maat regelen gerespecteerd dienen te worden desnoods door gebruik te maken van minder sympat hieke methoden. Wat vindt het college van het langdurig parkeren van caravans op de parkeerterreinen. Antwoord: wy delen de ergenis van vrage nstellers over het onmaatschap pelijke gedrag van hen, die te gen de bedoeling in hun auto's parkeren in de woonstraten van de Haar. De borden, waarby het parkeren in deze stj-aten op niet mis te verstane wyze wordt ver boden, blijken echter formeel onvoldoende weer te geven, dat parkeren verboden is. Het open baar Ministerie kan op grond daarvan niet tot vervolging overgaan. Het gevolg is, dat door het gedrag van enkelingen, de gemeente genoodzaakt is bij iedere zystraat borden te plaat sen. Afgezien van het ontsierend gevolg daarvan vergt zulks een uitgave van ca. f15.000.-. Wan neer één bewoner het „ik voor my zelf en God voor ons allen" hanteert, zal zulks tot gevolg hebben dat anderen desgelyks zullen handelen. Gevolg is dat de straten vol komen te staan, dat geen ambulance en geen vuilnisauto meer toegang kan krygen, dat men eikaars auto beschadigt en dat burenruzies ontstaan. Wij zijn met de vrage nstellers van oordeel, dat zou moeten worden doorgepakt. Het is spijtig te ervaren dat de onwil van enkelingen ons dan noodza ken tot een uitgave van ca. f 15.000-, ten koste van de ge meenschapsgelden. Wanneer de borden of gele stre pen zyn aangebracht - beide kosten evenveel - dan zijn die enkelingen van hun parkeer plaats voor de deur beroofd, maar de gemeenschap is ca. f15.000- armer. De politie treft in deze geen enkele blaam, deze kan pas optreden wanneer haar de middelen daartoe worden verschaft. Intussen zullen wij trachten alsnog het redelyk ver stand te doen zegevieren. Vraag: P v.d.A. Hoe *Jenkt het college over woonerven c.q. verkeersdrem pels Wat zijn de plannen t.a.v. woon erven in de nieuwe bestem mingsplannen. Antwoord: In planherziening „de Haar" en in het plan „de Beuseberg" zyn woonerven gepland. In be staande plannen woonerven ma ken is een dure zaak die veel meer omvat dan een drempel maken en een bank of een bloembak plaatsen. De gehele straat moet eruit en opnieuw aangelegd worden. De kosten per straat kunnen variëren van f50.000.- - f 100.000.-. Vraag: PvdA. Hoe ver staat het met de recon structie van de verkeerssituatie op de Kol. Zyn de bewoners op de hoogte gesteld van de resultaten van de hearing zyn van mening, dat er aan de verkeerssituatie op de Kol wel het een en ander verbeterd moet worden. Antwoord: In 1975 hebben wy met de bewoners van de Kol gesproken over een herinrichting van deze buurt. Daarby bleek, dat deze bewoners aan de aandragen reconstructie- mogeiykheden weinig behoeften hadden. Nadernand zyn by ons door een zeer beperkt aantal bewo ners nog ideeën naar voren ge bracht, waarover door andere be- Vervol» op pa». 15

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 13