ST. NICOLAASAKTIE1978 HOLTENSE HANDELSVERENIGING Boeren in de tang van Europese Graanpoiitiek Weet je wetje, laat je rijden wet Uitvoeringsmaatregelen per 1 juli 1978 PIET STROOIT METPRIIZEN WAT IS ER TE WINNEN? Rijwiel, vleespakkat, levensmiddelenpakket, draagbare radio, boormachine, diepvrieskast, workmate, drankenpakket, set koffers, sjoelbak, bloembak, handwerkpakket Zaans klokje of i.d., slagroomtaart, spellenpakket, polaroid fototoestel, tuinset, glasservies, kist mandarijnen, kist sinaasappelen, 1 Goudse kaas, filmcamera, scheerapparaat, kaarsenset met kandelaar, etc. HOE KUNT U MEEDOEN? PIET STROOIT METPRIIZEN Boeken nieuws Wet niet-CAO-inkomens Bij elke f 5,- een nieuwe zegeL Dinsdag 14 november a.s. start de grandioze St. Nicolaasaktie van de Hoitense middenstand De aktie loopt tot en met dinsdag 5 december a.s. HOE MEER FORMUtlEREN HOE MEER KANS INLEVERING DEELNAME FORMULIEREN TREKKING eea nieuws zegel HOLTENS NIEUWSBLAD - 10 NOVEMBER 1978 - PAG. 6 Bij alle deelnemende winkeliers krijgt u gedurende één of meer weken bij uw aankopen een zegel. Eén zegel bij elke vijf gulden die u besteedt. Elke zegel die u krijgt plakt u op een formulier. Zodra uw formulier met 5 zegels vol is, bent u klaar en maakt u kans op een van de fraaie prijzen. Als het formulier vol is levert u hef in. Waar u dat kunt doen, leest u in deze adverteptie. Daar staat ook welke prijzen u kunt winnen en wat u nog meer moet weten. En u kunt zo vaak meedoen als u wilt. Met ieder vol formulier dat u inlevert, vergroot u uw kansen. Er worden net zoveel formulieren getrokken als er prijzen zijn. Alle beschikbare prijzen worden dus toegekend. En u weet: u mag net zo vaak meedoen als u maar wilt. Tot en met 5 december a.s. bij alle deelnemende winkeliers op 21 en 28 november en 7 december a.s. om 8.00 uur 's avonds in achtereenvolgend café Jansen, Café de Bies- ter en Hotel Vosman, te Holten. Bekendmaking van de prijswinnaars gebeurt via het Haltens Nieuwsblad. Vergunning is verleend door de kamer van koophandel en fabrieken te Deventer op 6 november 1978 De akkerbouwers dreigen het slachtoffer te worden van de Eu ropese graanpoiitiek De Europese landbouw zit met graanoverschot ten, terwijl de veehouderij graan- en gr aan vervangende produkten importeert Deze merkwaardige graansltuatle is menige akkerboer in Nederland In het verkeerde keelgat geschoten. In Europa wordt Jaarlijks 110 mil joen ton graan verbouwd, terwijl het graanverbruik ongeveer 113 miljoen ton is. De graanproduktie zal In de komende Jaren nog wel stijgen, want met kweekwerk en goede ziektebestrijding kunnen de boeren tot hoogproduktieve rassen komen. De Nederlandse graan te lers lopen voorop met de graanop brengsten per hectare. In andere landen zijn nog voldoende moge lijkheden om het koploperswerk van onze graan boeren in te halen. De Europese graanpoiitiek richt zich niet alleen op de redelijke boe- reninkomens maar ook op een re delijke marktvoorzlening. Met die voorziening zit het trouwens de laatste Jaren goed, want Europa heeft de graanbordjes volledig ver hangen. Tot nu toe Is de Europese Gemeenschap netto-Importeur geweest voor granen Dat wordt anders, want binnenkort gaat er meer graan uit Europa dan erin. Er ls nu al een gerstoverschot van bijna 4 miljoen ton, terwijl Europa 600.000 ton tarwe te veel beeft. Een van de belangrijkste poten van de Europese graanpoiitiek ls het prijsmechanisme. Alle Europese graanprijzen worden opgehangen aan de prijs van de mals. Mals ls de graansoort met de hoogste voe- derwaarde. Alle andere graansoor ten (waaronder tarwe, gerst en rog gel worden geprijsd naar de voe- derwaarde ln vergelijking met die van mals. Het vrij ingewikkelde stelsel van gekoppelde graanprij zen noemt min in de graanwereld ook wel het cathedraalsteisel. Eu ropa is een importeur van mals en graan vervangende grondstoffen. De eigen maisproduktle dekt 56% van het totale verbruik. Er wordt 12 miljoen ton mals Ingevoerd. De veehouders prefereren deze mals die op grond van de hoge voeder- waarde ook de prljszetter ln de Eu ropese graanwereld is. Toen Europa netto-Importeur was, werd de kas van de Gemeenschap gespekt met heffingen of invoer rechten voor mals. Dat geld werd dan weer besteed om onze granen te helpen bij uitvoer naar de we reldmarkt waar de graanprijzen beneden het Europese prijspeil lig gen. De Europese landbouwpoli tiek wordt moeilijker als de rollen omgekeerd worden: meer graan- uitvoer kost meer geld; dat geld wordt niet volledig verdiend met de importheffingen. Voor de Brusselse beleidsmakers ls dat vervelend, want de graanpoiitiek gaat geld kosten. Eigen voedergranen duurder Terwijl Europa tobt met grote hoe veelheden voergranen, stoppen de veehouders in ons land veel mals en andere graanvervangende grond stoffen (voornamelijk tapioca) in het veevoeder Dat ls begrijpelijk want geïmporteerde graanvervan- gers blijken goedkoper te zijn dan de verwerking van Europese voer granen. Vooral in Nederland is het eigen voergraan-aandeel in varkens- en pluimveevoer flink terruggelopen. Het ls voor de veehouder een cen tenkwestie, want meer dan de helft van alle produktiekosten vindt hij terug op de veevoerrekening. Bo vendien heeft de Nederlandse veehouder enkele voordelen ten opzichte van de andere Europese veehouders. Ons land beschikt over uitste kende aanvoerwegen (de Rotter damse haven) en goede veevoede rindustrieën. De akkerbouwers zien de Importen van graanvervangers met verdrie tige ogen aan. ZIJ zouden graag zien dat de veehouders meer Europese voergranen gebruiken. Vooral in Frankrijk wil men de im porten van tapioca (de belangrijk ste graanvervangende grondstof) beperken. Zo n maatregel zou naar twee kanten ongunstig uitpakken. De handelsbesprekingen zouden vooral funest zijn voor de ontwik kelingslanden die veelal graanver vangende produkten (tapioca, tar- wegries, maisgluten, citruspulp, enz.) uitvoeren. Thailand, de groot ste exporteur van tapioca, is als de dood voor een exportstop. Ook onze veehouders zouden aar- 'dig opkijken als de invoer van graanvervangers extra belast zou worden. Wanneer de tapiocaprijs gelijk wordt gemaakt aan die van Europees voergraan, kost dat de veehouder f 25,- per mestvarken. De consument zou drie dubbeltjes meer voor een kilogram vlees moe ten betalen. Deze nadelen wegen zwaarder dan de voordelen die de akkerbouwers kunnen krijgen. Het graanpakket ls trouwens een beperkt deel van het totale Euro pese akkerbouwplan. In Nederland beslaan de granen 35% van het akkerbouwareaal, terwijl de granen nog geen vijfde deel uitmaken van de produktie- waarde in de nationale akkerbouw. De zorgen van de graantelers zijn daarmee niet weggenomen. De Eu ropese graanpoiitiek geeft te den ken. Het heeft weinig zin de akker- bouwbelangen haaks op die van de veehouderij te plaatsen. De kunst blijft deze tegengestelde belangen op zorgvuldige wijze te binden. Dat vraagt studie, overleg en de wil om als landbouw één vuist te maken. B. Schouwing (Nadruk verboden) 1 november jt De maand november is de maand, waarin de jaarboeken uitkomen. Het jaarboek Twente *1979 opent dit jaar de rij Ook deze achttiende uitgave in de reeks biedt weer een bonte verscheidenheid aan bijdra gen. Naast inmiddels bekende me dewerkers, die ook in vorige jaren al hun bijdrage leverden, zijn er ook nu weer enige debutanten, waaaruit blijkt, dat het aantal onderzoekers naar streekaangelegenheden nog steeds groeiende is. Dit laatste geldt eveneens voor de Achterhoek, waar inmiddels het tweede Jaarboek voor de Achter hoek is uitgekomen, dat qua opzet vergelijkbaar is met het Jaarboek Twente. Het derde jaarboek in de rij is het Jaarboek Overijssel, dat zich van de beide vorige onderscheidt, doordat het steeds één bepaald thema tot onderwerp neemt. Zo zijn in voor gaande jaren achtereenvolgens be handeld de Overijsselse kastelen en historische landhuizen, het land schap. de molens, de historische kerken, de monumenten, de gevels tenen en opschriften en de rivieren en beken. In het nieuwste jaarboek zijn het de boerderijen van Overijs sel. die onder de loep worden genomen. Dit gebeurt ook nu weer op de veelzijdige en gedegen, ac tuele en kritische wijze, aangevuld met schitterende foto's en een uitgebreide inventarisatie, die we inmiddels van dit jaarboek kennen. Ook de overige boekenproduktie staat deze maand niet stilVooral de liefhebbers van de kerkelijke ge schiedenis van Twente komen dit najaar aan hun trekken. Nog maar enkele maanden na Geerdink's Ee- mge Bijdragen is nu ook het andere standaardwerk op dit gebied op nieuw uitgebracht, nl. Kerkelijke en Wereldlijk Twente van W. G. Ro- ring. De twee delen van dit werk zijn uitgebracht in één band. die ong. 700 bladzijden omvat. Op het gebied van de folklore mag niet onvermeld blijven de herdruk van Dr. G. J. M. Bartelink's Twents Volksleven. Liederen en Dansen, dat in 1953 voor het eerst ver scheen. Het biedt behalve een zeer deskundige verhandeling over het Twentse lied een omvangrijke ver zameling teksten en melodieen van volksliedjes en -liederen op allerlei terrein en bij allerlei gelegenheden. Van het overige aanbod noemen we nog uit de bekende serie „In oude ansichten" het door Jac Nieuwerth Azn. samengestelde tweede deel van Almelo in oude ansichten en de door velen met ongeduld tegemoet geziene gedichtenbundel van Hen- nik van 'n Schcenken, getiteld Oonze volk. Tot slot nog dit: de in het vorige nummer genoemde Geschiedenis van Overijssel zal niet meer dit najaar, maar eerst midden volgend jaar verschijnen. (Uit in Twente) Op 30 juni 1978 heeft minis ter Albeda van Sociale Za ken de eerste uitvoerings maatregelen bekend ge maakt met betrekking tot dg Wet op de nietrcao-l»' komens. Wat mag er vol gens die regels die op 1 juli 1978 zijn ingegaan? Ten opzichte van die situatie op 31 oktober 1977 zijn de volgende ver beteringen toegestaan: 1. Prijscompensatie: 8 Prijscompensatie mag worden gegeven als het recht daarop be staat op grond van een vóór 1 no vember 1977 gesloten overeen komst of omdat dit ln het bedrijf gebruikelijk is. Een voorwaarde is wel dat de prijscompensatie wordt berekend volgens het geschoonde prijsindexcijfer van het C.B.S. - Bestaat er géén overeenkomst of gebruik met betrekking tot prijs compensatie, dan mag per 1 janu ari 1978 1,94% worden gegeven en per 1 JuU 1978, 1,12% 2_. Kernvoorwaarden: - Wanneer een werkgever op grond van een c a o. verplicht is tot wijzi ging van de kernv oorwaarden (dat zijn de meest essentiële, ln het be sluit uitdrukkelijk aangegeven ar beidsvoorwaarden) voor een deel van zijn personeel, dan mag hij deze wijziging op dezelfde wijze door voeren voor weknemers in zijn be drijf die niet onder een c.a o vallen. Hetzelfde geldt voor de werkgever, die op grond van een overeenkomst of gebruik pleegt aan te sluiten bij een bepaalde c.a.o. of bü een recht spositieregeling van overheidsper soneel. - Wanneer een werkgever niet krachtens c a o. rechtstreeks ver plicht is kernvoorwaarden te wijzi gen, en evenmins pleegt aan te slui ten bij een c a o. die het loon regelt of een rechtspositieregeling van de overheid, mag hy het loon van zyn werknemers met Ingang van 1 ok tober 1978 verhogen met 0,5% 3. Loonsverhoging op grond van leeftijd etc. - Een loonsverhoging op grond van leeftyd, aantal dienstjaren of by- zondere prestaties mag doorgang vinden, als deze vóór 1 november 1977 schrlfteiyk is vastgelegd en aan objectieve maatstaven is ge bonden en als hiervoor geen schrif telijke overeenkomst bestaat, maar wel een bestendig gebruik, geldt het volgende: - Voor werknemers, jonger dan 23 jaar, mag het loon op grond van leeftyd of aantal dienstjaren wor den verhoogd volgens een in het bedrijf bestaand bestendig ge bruik. Deze verhoging mag niet meer zyn dan f 125,50 per maand als deze in het eerste halfjaar van 1978 plaatsvond en als die verhoging nog niet plaatsvond vanaf 1 juli 1978 niet meer dan f 129,20; - Voor werknemers, die ouder zyn dan 23 jaar mag loonsverhoging op grond van leeftyd of aantal diens tjaren of het leveren van byzondere prestaties volgens een in het bedrijf bestaand bestendig gebruik plaatsvinden. De totale verhoging voor deze werknemers gezameniyk per onderneming niet meer zyn dan 0,5% van de loonsom van die werk nemers op jaarbasis Verbeteringen op grond van de Wet Minimumloon en de Wet Geiyk Loon voor vrouwen en mannen moeten normaal worden nageko men. Blijft het daarbij? Nee. Ook - De vaste onkostenvergoedingen mogen per 1 januari 1978 worden verhoogd met 1,94% en met ingang van 1 juli 1978 met 1,12% - Tegemoetkomingen voor particu liere ziektekostenverzekeringen mogen onder bepaalde voorwaar den worden aangepast. - Spaarregelingen en pensioenre gelingen mogen, eveneens onder bepaalde voorwaarden, worden in gevoerd of gewijzigd. - Winstdelingsregelingen mogen onder bepaalde voorwaarden doorgang vinden. - Ditzelfde geldt onder meer voor invoering of wijziging van een sys teem van functieclassificatie en voor de herwaardering van afzon derlijke functies. In bepaalde ge vallen is melding by het Loonbu- reau voorgeschreven.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 6