Algemene beschouwingen VVD fractie „Nota van aanbieding zwak stuk Taalgebruik Algemeen beeld Onderwijs Algemene uitkeringen Belastingen Kennismaking Vestiging sub-woonwagenkamp Zwembad Twenhaarsveld Bestemmingsplannen Woningmarkt-onderzoek en woonruimteverde ling. Schoonheidscommissie Onderwijs Oud wethouders m m m m c 0 c oL 0 0 0,. _.:o HOLTENS NIEUWSBLAD - 3 NOVEMBER 1978 - PAO. De begroting ter hand nemend verklaarde hij vrijwel onmiddellijk door de bomen het bos niet meer te zien vanwege het ambtelijke taal gebruik en vroeg in de toekomst in ambtelijke stukken meer de taal te gebruiken die voor brede lagen van het publiek begrijpelijk is. Voor de toekomst vroeg hij om een begro ting waarin herkomst en bestem ming van de gelden, opgesplitst naar deelfacetten en deeltaken, zijn omschreven omdat simpele vragen als: „Wat kost de stedebouwkundig adviseur?" of: „Waar blijft het geld van de toeristenbelasting?" aan de hand van deze begroting niet kun nen worden beantwoord. „Het totale begrotingsbeeld is niet onverdeeld gunstig. Het komende Jaar zullen enkele uitkeringsbe- dragewn lager uitvallen, dan op grond van het gewoonterecht van de laatste Jaren („trend" heeft zoiets in ambtelijke kring) zou mo gen worden verwacht. Dus geen „bezuinigingen", geen „afpakken", geen „terugdraaien" of welk ander negatief geladen woord moderne riode 1980-1883 met de opmerking, dat u zich gesteld ziet voor magere Jaren, wy zyn van oordeel, dat Juist onder die omstandigheden een wijs bestuurder lauweren kan oogsten. Wy zyn benieuwd, wat dit College biykt te bedoelen met wat zy zelf op blz. 5 van de nota van aanbieding noemt „een financieel kritisch be leid", 20 vervolgde de heer de Waard zyn betoog. „Doordat u in de nota van aanbieding geen blijk geeft de zaken tanda- van de geraamde meeropbrengst menteel doordacht te hebben viel nw verhaal ons tegen en vinden wij het van f5 250.- kan naar ons oordeel een zwak stuk. Ten aanzien van veel beleidsaspecten ontbrak een toe- ruimschoots worden goedgemaakt komstvisie van dit nieuwe college, wat wij negatief waarderen. BIJ de door verlaging van de post„onder- uitreiking van de begroting 1979 In de raadsvergadering van 5 september houd voortuinen", aldusde heer De sel uzelf, voorzitter: „Deze boekwerken stellen niet zo heel veel voor". Waard. Wij zijn het daarmee eens". Met deze vrij harde kritiek begon WD- De WD Is van mening dat in de woordvoerder J. de Waard tijdens de J.I. dinsdag gehouden raadsverga- eerste plaats het de bewoners zyn, deringzijn algemene beschouwingen op de gemeente- en bedrijfsbegro- ^ie moeten beslissen over de wijze g waaroplnhunstraatdevoortulnen zullen worden onderhouden, in de tweede plaats het de gemeente is die de uitvoeringstaken, waarom door betrokkenen feiteiyk niet is gevraagd, dient te beëindigen. Het onderhoud van voortuinen dient vrij te zyn. Tweede argument: Deze werkzaamheden leveren een op brengst op, die slechts een klein onderdeel uitmaakt van de daar aan door de gemeenschap bestede gelden. In het verleden zijn tussen de be woners/de buurtvereniging, wo ningbouwvereniging „Onze Wo ning" en de gemeente gesprekken geweest over het onderhoud van tuinen. Nu de bestaande situatie, die naar het oordeel van de WD de vryheid van de huurders altyd al nodig heeft beperkt, met ingang van 1 jan. a.s. tot aanzienfijk hogere kosten leidt, dient zy te worden stopgezet. De huurders zyn mans genoeg om hun eigen tuinen aan te leggen en te onderhouden. Daar van zyn er al bewijzen. Wy vragen het College deze kwestie opnieuw te bespreken met betrok kenen, teneinde tot beëindiging van de bestaande situatie te ko men. Door 79 gezinnen in „de Kol" en door 278 gezinnen in „de Haar" wordt in de huurprijs van hun wo ningen een bedrag betaald voor tuinonderhoud door de Gemeente. Lager onderwijs De uitkeringsbedragen van het Ryk zyn hier krapper uitgevallen dan verwacht. By het onderwijs zal voor het komende jaar het parool moeten zyn: „roeien met de riemen, die Je hebt". Een parool overigens, waarmee de schooistaven geleerd hebben te leven. En dat leven ls ze tot nu toe goed afgegaan. De frak tie van de WD is byzonder tevreden over de aanpak en de resultaten van het basisonderwijs. De lagere scholen draalen ln het algemeen goed ln onze gemeente. Voor het aantrekken van een va kleerkracht gymonderwys op la gere scholen zag hy in bystelllng van de onderwysuitkering onvol doende ruimte de salariskosten te sociaal-demagogen hiervoor maar dekken en vroeg tenslotte naar de Gezamenlijk brengen deze 357 ge- mnopn pphmilfpn moor- mln/ipr clenkt» hmottln» «an haf mmln. n .n. mogen gebruiken, maar: minder groeien. Gewoon de toekomstver wachtingen en de beleidsvoorne mens afstemmen op een meer te rughoudende toename van de fina nciële middelen. Dat is op zich een goede zaak. Herbezinning op waar we als gemeentebestuur mee bezig zijn is nooit zinloos. Onszelf dwin gen om by voorbeeld de plaatsefijke belastingen en rechten min of meer tegen de gewoonte die is gegroeid ln, niet of slechts weinig te verho gen kan geen kwaad. We zullen on szelf dan opnieuw de volgende 5 vragen moeten stellen: - Waarom wordt een bepaalde be lasting of een bepaald recht gehe ven? - In welke mate zyn bepaalde diensten kostendekkend? - Is het stelsel van heffingen en rechten nog steeds eeriyk? - Worden de geïnde gelden juist be steed, in die zin dat de betaler rede- UJkerwys gemotiveerd biyft om zyn aandeel aan het gemeentelijk ge beuren te leveren? - Kunnen wy ons meer terughou dend opstellen ten gunste van de ontplooiing van het particulier in itiatief? Vanuit deze vragen en uiteraard vanuit haar liberale mens- en maatschappy-opvattingen beoor deelt de fraktie van de Volksparty voor Vryheid en Demokratie haar eigen beeld en dat van de Raad van het College. Door die bril lezen wy de aan de orde zynde stukken", al dus de heer De Waard die ten aan zien van de bezuinigingen opmerk te: „Wy kunnen ons niet aan de ind ruk onttrekken, dat in de primi tieve begroting te mechanisch te werk is gegaan. Pas toen die ter ta fel lag is naar onze waarneming het potlood in verschillende etappes steeds scherper geslepen". Verder waarschuwde hy voor té op timistische verwachtingen ten aanzien van de rentevoet voor aan te trekken financieringsmiddelen omdat elke halve procent verschil voor de gemeente een bedrag ad. f29.000.-betekent. De toegezegde algemene uitkerin gen uit het gemeentefonds geven inderdaad een bescheiden toe name te zien t.o.v. het lopende iienstjaar. Laten we daarover ech- «r niet somber doen. Door met i&me weloverwogen de kosten te jeheersen of terug te dringen en ich telkenmale te bezinnen op de ïoodzaak van bestedingen, alvo- ens daarover een besluit te nemen, can met relatief Iets minder royale niddelen een goede hulshouding vorden gevoerd. leeft het College op grond van de mvang van de algemene ultkerin- :en voor 1979 toekomstige knel- >unten gesignaleerd, met name rnders dan zich een trendmatige anpassing van de algemene ultke- Ingen zouden hebben voorge- laan? )e fraktie van de WD dringt er by iet College op aan te bevorderen, lat de totale kostenstyglngen bln- ien de gemeentelijke huishouding le door de Minister van Blnnen- andse Zaken aangenomen percen- age» voor de toename over 1979 iet. overschrijden (2% prijsstijging n 2,35% volumetoename), r besluit uw beschouwing over het neerjarenperspektief voor de pe- slechte bezetting van het gymlo kaal aan de Tuinstraat Tariefsverhogingen in de belas tingsfeer wenste hy alleen toe te staan voor zover de kostenontwik kelingen daartoe aanleiding geven, zulks overeenkomstig het beleid van het huidige kabinet en dient waar mogelijk te worden gestreefd naar een kostendekkend tarief. Maar ook niet meer dan dat Op grond hiervan vroeg hy welke crite ria hebben gediend by het verho gen van de tarieven van 0- 3 1/2-5-6 1/2 en 10% en vroeg ver volgens wat het college heeft on dernomen om de kosten terug te dringen zoals die van het zwembad, de algemene begraafplaats en rein igingsrechten. „Deze laatste vraag willen wy toe lichten. U schryft in de nota, dat per huisvuilzak „ongeveer 1 dubbeltje" aan reinigingsrecht wordt geheven. Naar onze mening ls dat echter „ongeveer 1 kwartje"! Dat scheelt méér dan de bekende slok op de borrel. U neemt als basis van het gebruik aan „70 huisvuilzakken per aansluiting". Als dat reëel is,-is het geraamde bedrag onder letter „e" ruim f17.000.- aan inkomsten te laag. U schryft by de reinigings rechten, dat de ministeriële richt lijnen een minimum heffing voor 1979 aangeeft van f 60.- per jaar. U gebruikt deze halve waarheid, overigens naast andere argumen ten, om de tariefeverhoging van 6 1/2% te motiveren", aldus De Waard Waarom deze halve waarheid? Het genoemde minimum is immers voor deze gemeente van geen en kele betekenis! Overigens vragen wy: - Welke afspraken denkt het Col lege voor de komende jaren met de gemeente Markelo te maken om trent het gebruik van een hulsvui- lauto? - Op grond van welke motieven, anders dan die ter blote verkrijging van inkomsten handhaaft het Col lege de hondenbelasting? - Waaraan worden de hiermee ver kregen inkomsten besteed? - Ten behoeve van welke ultgave- posten worden de Inkomsten uit de woonforensen- en toeristenbelas ting besteed? De fraktie van de WD zal voorstel len voor belastingverhogingen, die redeiyk zyn en aan het door de staatssekretaris genoemde toet singscriterium voldoen, steunen. Dat wil zeggen, dat de kostenont wikkeling de enige aanleiding kan zyn en dat voor verhogingen van meer dan 3 1/2% aangetoond moet worden dat er anders financiële te korten zouden ontstaan, die later niet meer kunnen worden inge haald. Dit houdt ln. dat wy ons ir. principe zouden kunnen verenigen met verhogingen van meer dan 3 1/2% van de reinigingsrechten, de rioolrechten, de marktgelden, de begrafenisrechten, en de zwemta- rleven. Het voor houders van een Pas-65 hanteren van verlaagde zwemta- rieven Juichen wy toe. Het niveau van de woonforensen- belasting vinden wy dermate hoog, dat wy vooralsnog van mening zyn. dat een verhoging hiervan voor de dienst 1979 niet meer voor de hand ligt. Het niet kunnen ontvangen zinnen een bedrag op van f 4.497.-. Het feitefijk onderhoud aan be doelde tuinen kost niet slechts de in de primitieve begroting onder post 309 - e - 7 geraamde bedrag van f 21.061.25 maar bovendien de door Soweco voorgestelde verhoogde verrekensom van f 5.- per manuur. Dat laatste geldt overigens, naar wy hebben begrepen, alleen voor de tuinen ln de Churchillstraat. de Canadastraat en de Verzetstraat. De kosten voor tuinonderhoud komen daarmee op totaal f34.111,25. Evenals alle andere woordvoerders verklaarde ook de heer De Waard groot belang te hechten aan open baarheid en openheid van bestuur. In het College is het met name dhr. Warrink, die reeds vóör zijn be noeming in sept. de aandacht op zich deed vestigen door zyn abso lute voornemen de beslotenheid van het gemeentefijk gebeuren, als hy wethouder zou zijn, waar moge- UJk en nuttig open te breken. „Tussen de fraktles, die in het Col lege zyn vertegenwoordigd, is ten aanzien van de openheid van be stuur overeenstemming bereikt", schrijft u. „Dat is dan mooi", heb ben we de neiging te zeggen. Maar wat tussen de frakties gezegd wordt te bestaan, bestaat kennefijk in het College nog lang niet U be dient zich van het bekende middel: het toezeggen van een nota. Maar u zegt niet, wannéér we die nota in 1979 zullen ontvangen. Wil het College aangeven of de nota vóór of na de burgemeesterswisse ling zal verschynen? Dhr. Warrink heeft in het Dev. Dagblad van 11 okt. jl. betoogd, dat hy openheid een noodzaak vindt voor een goed bestuur van de ge meente Holten. Wy roepen hem toe daar snel mee te zyn. Hy zegt ln hetzelfde Interview overigens geen echte vastomlynde wensen te heb ben. Het is spytlg voor zyn kiezers (en voor ons als collega-raadsleden) om dit te lezen. wy wyzen hem erop. dat er méér zaken te doen zyn dan alleen het organiseren van een meer open werkwyze. Daar mag hy van ons best zo nu en dan van wakker lig gen (om ln de styi van genoemd in terview te biyven). Dat in de Nota van Aanbieding zelfs geen voorlo pige eerste gedachte is gegeven over openheid stelt ons byzonder teleur", merkte hy op. Op 5 sept. zegde de voorzitter, aan sluitend aan de raadsvergadering, de nieuwe leden toe voor een ken nismaking met en het voorstellen van de nieuwe raadsleden aan het personeel zorg te zullen dragen. Daar ls echter tot op heden niets van gekomen. Zelfs een toegezegd organisatieschema heeft ons niet bereikt. Als de wyze waarop dit Col lege de nieuwe raadsleden tege moet treedt illustratief is voor de omgang met het ambtenarencorps, rest slechts een negatieve konklu- sie. Met betrekking tot dit onderwerp ls het u genoegzaam bekend, dat wy ons op het standpunt stellen, dat voor elke Individuele burger een zo groot mogeiyke vrijheid by het kiezen van de eigen woonsitua tie dient te worden nagestreefd. Voor wat betreft vestigingsplaats van een sub-kamp menen wy, dat die moet worden vastgesteld ln on derling overleg tussen betrokke nen en de Holtense gemeenschap. Om uit de door het College ge noemde impasse te geraken, zou een onder de plaatseiyke bevolking te houden opiniepeiling een hulp middel kunnen zyn. Een laatste vraag met betrekking tot dit hoofdstuk. Kan het College een duldeiyke spe- cifikatie geven van de kapitaal suitgaven by post 96 (bestem mingsplannen)? Zulks ter nadere toelichting bij hetgeen over deze begrotingspost in byiage 7 is ver meld. Naast hetgeen wij hier reeds van zeiden willen wy hier naar voren brengen, dat het tekort op de ex- poitatie van dit bad, nameiyk ruim f211.000.- neer komt op ca. f 100.- per gezin. Dat ls veel geld. Nooit heeft de liberale fraktie onder stoe len of banken gestoken, dat goede sportakkommodaties van grote waarde zyn voor de lichameiyke ontplooiing en training. Vooral een zwembad leent zich voor onge dwongen gebruik door vrijwel le dereen. Maar onze fraktie heeft u evenmin haar oordeel onthouden, dat deze voorzieningen geen on evenredig zware belasting voor de gemeenschap mogen inhouden. Wij achten met genoemde f100.- de grens van het toelaatbare bereikt. Wat ls er overigens aan de hand. Na een mysterieus lange voorbe reidingsperiode is onlangs zo onge veer op de valreep van het zwems- elzoen, een tweede bassin geopend. Natuuriyk kost dat extra geld. Maar het is in Holten ook extra druk, met al die vakantiegangers. Nu hebben wy horen verluiden, dat juist als het erg druk is, dus juist als de omstandigheden zich voordoen waarvoor het tweede bassin is ge bouwd, dit bassin dicht gaat in verband met personeelsgebrek in het zwem toezicht. Kan het College ons hierover ope ning van zaken geven? Ten aanzien van de grondverwer ving in het bestemmingsplan „Beuseberg" drong hij aan op min- neiyke schikking en tegelijkertijd ook een onteigeningsprocedure in de hoogst mogelijke versnelling te houden en vroeg ook naar plotse ling stilte die gevallen is ten aan zien van het aanvullend bestem mingsplan „De Haar". Met betrek king tot het bestemmingsplan „Zuiderlook" vroeg hij om een ge sprek met de inspecteur van Mi lieuhygiëne tijdens een openbare raadsvergadering inzake zijn voorwaarden met betrekking tot dit plan. „Nu in de nabije toekomst ge bouwd kan worden zullen richt lijnen voor de uitgifte van bouwter reinen moeten worden vastge steld", aldus het College in de laat ste alinea van haar betoog by het hoofdstuk Volkshuisvesting. En ln de laatste zin wordt een nota aan gekondigd. Symptomatisch voor uw stijl van werken, voorzitter, ls, dat u dit zeer vitale onderwerp helemaal aan het einde van dit hoofdstuk notabene met 2 zinnetjes afdoet Steeds hebt u ln het verleden hier omheen ge praat. U kent de woningmarkt ln deze gemeente niet; ln leder geval niet werkeiyk. Maar u wilt dat niet toegeven! Herhaalde malen heeft de WD in deze Raad aangedron gen op enquêtering van de wo ningmarkt. U zegde lets in die rich ting toe, maar er gebeurde niets. Wij hebben herhaalde malen aan gedrongen op het manifest maken van de latente vraag, of, in gewoon Nederlands: op het bewust oproe pen en waarnemen van de voor u nog verborgen, maar onder de plaatselijke bevolking zeker leven de, woonruimte-wensen. U zegde lets ln die richting toe. maar er ge beurde niets. De WD heeft her haalde malen met klem betoogd, dat een Inventarisatie en analyse ring van de noden en kenmerken van de Ingeschreven woningzoe kenden met voorrang moest wor den verricht om daaruit een basis te vormen voor het woningbouwbe leid. U zegde iets in die richting toe, maar er gebeurde niets. Het Col lege verspilt vele, vele maanden kostbare tyd aan onderhandelin gen met een prctjektontwlkkelaar maar ls niet in staat een woning- bouwprogrammering samen te stellen, anders dan met een ln de lucht gestoken natte wijsvinger! En nu ls er een nieuw College, dat sleutelt aan een puntenstelsel voor toewijzing. Dus helaas weer niets doende aan de werkelijke vraag. U zegt ons een nota met richtlijnen toe. Het College heeft hiermee zelf het bewijs geleverd, dat ze tot het maken van een bouwprogramma onmachtig ls. „Bij ons bestaat, op grond van daarover ontvangen signalen, de Indruk, dat de Invloed van wat In de wandeling wordt genoemd de schoonheidskommissie ln 2 op zichten verkeerd werkt. Wat bij welstand wil is, ls wet. Het College onttrekt zich mogelijk te veel aan haar eigen verantwoordelijkheid op het terrein van het beoordelen van bouwaanvragen. Vrijwel zon der enige uitzondering wordt elke wissewas (met alle kosten van de aanvrager van dien!) aan „wels tand" voorgelegd. Dat komt ons te ongenuanceerd voor. Evenzeer wordt vrijwel zonder uitzondering het advies van welstand door het College gevolgd zonder dat het Col lege zich daarvan de kostenkon- sekwenties voor de aanvrager heeft gerealiseerd. Ook dat komt ons te ongenuanceerd voor. Wij dringen er by het College op aan haar beleid in deze en de daarultvolgende wer- kinstrukties voor de betreffende ambtenaren te willen herzien. In het tweede opzicht werkt naar onze indruk de invloed van de schoon heidskommissie verkeerd waar het gaat over het uiteindelijke resul taat van hun adviezen over „artis- tisiteit" en „esthetica". Naar ons oordeel behelst met name dat tweede woord ook de mate waarin een bouwwerk in harmonie met di- irekte omgeving wordt gebracht. Wij zijn van oordeel, dat wat dit laatste betreft ln de kern van ons goede dorp veel kwaad is geschied. Iemand die, byvoorbeeld, op het kruispunt van de Dorpsstraat en Larenseweg in alle richtingen ziet wat gebouwd en verbouwd is, ont- dekt een bonte chaos van vormen en stijlen. Hiervoor kan maar één verklaring zijn: een falend beleid. Voor zover wij de situatie kunnen beoordelen is uw voorstel de uitke ringen voor het lager- en kleute ronderwijs extra te verhogen met f 5.- per leerling onvoldoende doordacht. Het is nog te vroeg om Sinterklaas te spelen. De V.V.D. kiest zeker een positieve opstelling bij de beoorde ling van knelpunten in het onder wijs. Als genoemde f 5.- per leerling een noodzakelijke uitgave zal blijken te zijn, kennen wij onze ver antwoordelijkheid. Daarover be hoeft geen twijfel te bestaan. Maar we kunnen niet ongemotiveerd f6.730.- voteren. Bij een nadelig saldo in het kleuteronderwijs van bijna f24.000.- ligt een verhoging van het bedrag voor ontwikke lingsmateriaal met bijna 20% niet direkt voor de hand. De school ln Espelo moet blijven. Er zijn verschillende overwegingen naar voren te brengen waaruit de konklusie volgt, dat de school dient te worden opgeheven. Het is alleen het belang van de buurtschap Es pelo, dat bij verdwijning grote schade zou lijden. De betrokken heid en de inzet van de hele gemee nschap Espelo, maar vooral van de ouders van de kinderen, steunen wij met instandhouding van de school. De Dag-Mavo voor volwassenen draalt nu enkele maanden. Wij zijn trots op dit V.V.D.-initiatief. Dat de deelname niet zo groot is, doet daaraan niets af. Holtenaren kijken wel eens meer de kat, langer dan anderen, uit de boom. Hoe beoordeelt het College de le venvatbaarheid van de Dag-Mavo op wat langere termijn? Onderwijsbegeleidingsdienst Toen 2 jaar geleden ln deze Raad ls beslist over deelname aan de on derwijsbegeleidingsdienst Mldden-IJssel te Deventer, stemde de V.V.D. als enige fraktie tegen. Wij zagen er geen enkel hell in. On danks die politieke nederlaag heb ben wy een positieve opstelling ge kozen, om de dienst de gelegenheid te geven, te tonen, wat ze waard ls. Welnu dat heeft ze gedaan: f 60.000 weggegooid geld, want van het echte werk van deze Inmiddels 9 personen sterke dienst hebben wij geen enkel positief resultaat kun nen bespeuren! Ja, we weten het wel: de dienst kon niet naar beho ren werken, omdat er geld te weinig ls. De direkteur zegt dat tenminste, wy geloven er niets van: gebleken ls, dat de potenties er niet zyn. Maar men gaat wel dóór met duur personeel aan te trekken. Het Col lege vraagt voor 1979 opnieuw geld. Nu ca f 22.000.-. Voor de scholleren hebben we nog een uitgavepost: spraakonderwys (ruim f 11.008.-» Dat ls goed uitgegeven geld! Over het spraakonderwys zijn wij by zonder tevreden. De schoolhoofden zyn over de resultaten daarover unaniem positief. Samen met de O.B.D. ls dat f 33.000.-. Dat ls f 3.70 per inwoner of wel ca. f 25.- per leer ling. Het grootste deel van dit be drag kon naar ons oordeel beter worden besteed. Van ons hoeft de O.B.D. niet meer! Scholengemeenschap Ten aanzien van de scholengemee nschap waarschuwde hy voor het gevaar van massaliteit waarin de kinderen zich verloren gaan voelen. Om die reden verklaarde hy dan ook tegen verdere uitbreiding van deze school te zyn. Tenslotte wilde hij weten waarom de omliggende gemeenten niet bijdragen ln de te korten van deze school. Is er overleg met het Gemeentebe stuurvan Rijssen en natuuriyk met het bestuur van de school over de toekomst van het muziekonderwijs in Holten en zo ja, watis daarvan te melden? Subsidie „Rieten daken" voor iedereen! Het doel van de subsidie-regeling voor het herstellen van rieten da ken is gelegen ln het bijdragen, door de verschijningsvorm van zoYi rieten dak, in het landschap van het buitengebied van onze gemee nte. Ook een boerderij of bedrijfs gebouw, met van origne een rieten dak, dat niet meer z'n oorspronke lijke bestemming heeft draagt bij aan het landschapsbeleven. In de huidige regeling zit een niet te rechtvaardigen onderscheid tus sen subsidie-aanvragers. Wij zijn van oordeel dat iedereen voor deze subsidie in aanmerking dient te komen, als het landschappelijke aspekt daartoe aanleiding geeft. Zelfs ln sommige situeringen bin nen de bebouwde kom is dit laatste denkbaar. Bovendien zijn wij van mening dat voor deze meer recht vaardige toepassing van de rege ling binnen de huidige begrotings- opzet ruimte gevonden kan wor den. Is het College van mening, dat het landschapsaspekt het enige ele ment in de beoordeling van subsidie-aanvragen dient te zijn? Waarom is in het investerings schema een PM.-post opgevoerd, terwijl het College toch op blz. 23 van de nota van aanbieding een uitgesproken mening heeft over besteding van gelden in het kader van de toepassing van deze subsidie-regeling? Met betrekking tot de inmiddels funktionerende sportkommissie merken wij op, de eerste periode van dat funktioneren met „hoop gevend" te willen betitelen. Wij hebben de „Nota inzake de be hoefte aan sportvoorzieningen in de gemeente Holten" één dezer da gen ontvangen, maar wij hebben nog geen gelegenheid gevonden daarop een weloverwogen reaktie te formuleren. Met betrekking tot de energieoe- drijven stellen wij de volgende vra gen: Hoe ligt het niveau van de elektri citeitstarieven in onze gemeente ten opzichte van die in overig Over ijssel? Vinden B W een onttrekking aan het gasbedrijf ten gunste van de al- gemene middelen van naar onze berekiening ca. f 27.- per huishou den verantwoord in deze tijd van bewust kiezen voor matiging? Kan in de begrotingen van elektri citeitsbedrijf, gasbedrijf en vlees keuringsdienst de ruimte voor loonkostenstijging van 10% wor den teruggebracht naar een meer verantwoord niveau? De ontwikke ling die het College nu ten aanzien van het gasbedrijf voorstelt (wij duiden op de 65.000.- onttrekking) is in onze ogen een verkeerde ont wikkeling. In het verleden heeft de WD daarover al signalen gegeven. De liberale fraktie is van oordeel, dat op grond van onze uitgang spunten, zoals aan het begin van ons betoog gegeven, de ruimte die in de begrotingen van de bedrijven tussen lasten en baten wordt aan getroffen, dient te worden besteed aan tariefsverlaging. Pas dan is het beleid vanzelfsprekend. De uitkeringen aan ex-wethouders zijn ongetwyfeld op de formeel juiste wijze uitgerekend. Ons rechtvaardigheidsgevoel zegt ech ter, dat hier iets niet goed zit De uitkering is niet ln verhouding tot het aantal Jaren, dat men deze fijne gemeenschap gediend heeft. Bij beëindiging van het wethouder schap vóór de pensioengerechtigde leeftijd wordt onvoldoende acht geslagen op de daarna zich voor doende effekten van Inkomsten el ders. U bUJkt daar Inmiddels zelf niet meer in te geloven, voorzitter. In deze begroting wordt er namelyk geen cent voor uitgetrokken. Dat doet ons genoegen. De reservering uit vóórgaande Jaren kunt u beste den aan een definitieve uitbreiding achter het bestaande gemeente huis. Daar is wel ruimte voor, Het karakter van de Smidsbelt en haar omgeving behoeft dan niet meer door middel van een groot bouw werk te worden omgebracht, zo be sloot de heer De Waard. Rob Clercs poging ln de laat ste ronde van het wereldkampi oenschap zich door een over winning op Gantwarg alsnog als nummer twee te klasseren, om daardoor het recht te verkrijgen Harm Wiersma uit te dagen voor een titelmatch, had een fa- likant verloop. Niet alleen ging de Amsterdammer roemloos ten onder tegen de man uit Minsk, ook Wiersma werd er onaange naam door verrast Een barrage van drie partijen (minimaal) zal nu moeten uitmaken wie de we reldtitel toekomt Wiersma of Gantwarg. Het verloop van deze zo sensa tioneel verlopen partij, waarin de Rus met wit speelde, was: 1. 32-28, 16-21 2. 31-26, 11-16 3. 33-32, 7-11 4. 37-31, 19-23 5. 28x19, 14x23 6 31-27, 23-28 7. 32x23, 18x38 a 43x32. Tegen een minder sterke tegenstander zou zwart met deze vrijwillig toege laten kortevleugetopsluiting wel licht succes hebben gehad, maar Gantwarg kent het recept 8. 10-14 9. 41-37, 12-18 10. 3033, 13-19 11. 4041, 9-13 12. 44-39, 4r9 13. 48-43, 1-7 14. 37-31, 7-12 15. 41-37, 5-10, ia 5044, 2-7 17. 47- 41, 20-24 18. 43-33, 15-20 19J 34- 30!! (zwart mag niet 20-25 we gens 4943, gevolgd door een damzet naar veld 5, zodat wit ongehinderd naar 25 kan), 10-15 20 30-25, 18-22 21. 27x18, 12x23 22. 49-43, 8-12 23. 31-27, 12-18 24. 3631, 3-8 25. 33-29!, 23x34 20 39x30, 8-12 27. 41-30 13-23 23. 44-39, 12-18 29. 39-34, 7-12 30. 43-39 (ook 27-22 geeft schijf- winst!). L- <3! m 9 9 c cl 0 0 0 0 Het moment waarop zwart materiaal moet offeren. Op 23- 28? komt voor wit altijd 25x3 als eindslag. Op 24-29? speelt zwart eerst 27-22 en daarna 30- 24. 30. 18-22 31. 27x7, 11x2 32. 31-27, 2-7 33. 27-22!, 17x28 34. 26x17, 7-11 35. 17-12, 16-21 30 39-33, 28x39 37. 39x43, 21-26 38. 43-39, 11-17 39: 12x21, 26x17 40. 32-27, 13-18 41. 37-31, 6-11 42. 31-26, 11-16. O."O i jm O 0 00 p O O 43. 39-33! Zwart, speculeerde in de wederzijdse tijdnood op 43. 38-32? waarop 18-22, 27x29 24x44 40x49, 19-24 30x10, 15x4 25x3, 4-10 3x21 16x47 nog tot remise zou hebben gereikt 43. 9-13 44. 42x37, 24-29 45. 33x24, 20x29 46. 37-32, 14-20 47. 25x14, 19x10 48. 40-34!, 29x40 49. 45x34, 10-14 50. 34-29!. 23x25 5L 27-21, 16x27 52. 32x23* en zwart gaf zich gewonnen. Op 14-20, 26-21, 25-30, 21-16 enz. komt zwart niet meer op de daratyn. Via 15-20, 26-21, 20-24, 21-16, 25- 30 enz. is er voor wit een een voudige* overmacntswmst Voor puzzelaars: met schijf 36 op 42 zou zwart de stand nog tot remise voeren! H. Bloemsma

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 7