CDA fractie in Algemene Beschouwingen: P.v.d.A. fractie in Algemene Beschouwingen: BOOTJE DER BOTEN „Volkshuisvestmgsprobleem verdient grote zorg" Winst energiebedrijven aanwenden voor isolatie woningen Tegen verbreding Licbtenbergerweg. Amnesty Internationa! HOLTENS NIEUWSBLAD - 3 NOVEMBER 1978 - PAG. 5 „De CDA-fractie acht het volkshuisvestingprobleem zo danig dat het grote zorg verdient. Gaarne vernemen wij van het college binnen welke termijn de woningbouwac tiviteiten een aanvang kunnen nemen. Er is grote behoefte aan eigen woningbezit en de nota omtrent het uitgiftebe- leid zal nog dit jaar moeten worden behandeld. Het wo ningbezit van „Onze Woning" verdient aandacht in de on- derhoudssfeer en het isoleren van woningen verdient aanbeveling. Het overleg dient gestart te worden om te komen tot het bouwen van betaalbare huurwoningen". constructie van het kruispunt Larenseweg-Dorpsstraat-Stationss onvoldoende heeft bijgedragen tot de verkeersveiligheid op dit punt. Wij stellen dan ook voor op dit kruispunt verkeerslichten aan te brengen. Juist door de reconstruc tie zijn daarvoor nu mogelijkheden aanwezig", aldus de heer Westerik, die vervolgens vroeg naar de ge bruiksmogelijkheden van de Dij- kerhoekse molen. Erfbealairting „De CDA-fractie acht het wenselijk bij het verlenen van bouwvergun ningen in het buitengebied te wijzen op subsidiemogelijkheden met betrekking tot erfbeplanüng. Vervolgens wil onze fractie graag aandacht vragen voor de volgende punten: a. Extra aandacht voor zandwegen en paden; b. Reewild-spiegels plaatsen waar dat gewenst is; c. Oriëntatieborden plaatsen, d Hoewel de VW wandel- en fiets routes kent, deze zodanig aange ven dat ze beter zichtbaar worden; e. Adviseren van de Welstands commissie zodanig toepassen dat daarin een beleid zichtbaar wordt; f. Het ontwerpen van de wegenleg ger zo voorbereiden dat de uit komsten van de ruilverkaveling inpasbaar zijn". Onderwijs Ten aanzien van onderwijs steunde hij hét voorstel tot ekstra verho ging van het bedrag per leerling met f 5-, vestiging van een kleu terschool te Dilkerhoek en her overweging inzake schoolgrenzen. Inzake de onderwijsbegeleidings dienst vroeg hij informatie over de werkwijze en resultaten van deze dienst, aanstelling van een va kleerkracht gymnastiek, spoedige oplossing van de huisvestingspro blemen van de „Noordenbarg" en het Lager Agrarisch Onderwijs, promovering van de dagschool voor volwassenen, coördinatie tus sen openbaar- en bijzonder onder wijs en het bevoegd gezag en aan dacht voor jongeren bij het benoe mingsbeleid onderwijzend person eel en aanstelling van een raadslid in het Stichtingsbestuur Muzieks chool Holten/Rijssen. Aldus sprak de heer Westerik tij dens de j.l. dinsdag gehouden raadsvergadering tijdens de alge mene beschouwingen van de CDA- fractie op de gemeente- en bedrijfs- begroting voor het Jaar 1979. Hij constateerde dat de tijd van het niet kunnen bouwen voorbij is en dat er dus duidelijke uitgangspun ten ontwikkeld moeten worden. Verder was hij van mening dat het doorstromingsbeleid wederom een nieuwe aanzet moet krijgen en vroeg zich af of éénpersoonshuis houdens wel in gezinswoningen moeten blijven wonen. Vervolgens vroeg hij om een onderzoek naar de woningbehoefte waarbij bejaar denwoningen niet vergeten mogen worden en vroeg ook na te gaan hoe het bewonen van zomerhuisjes thans geschiedt. Terzake van grondverwerving voor eigen wo ningen zei hij dat de ontwikkelin gen van de laatste tijd bijna dwin gen te komen tot het ontwerpen van een anti speculatiebeding. Financiën Ten aanzien van de financiën zei de heer Westerik dat de kleur van de begroting al aangeeft dat ook de lokale overheid met „Bestek *81" van doen krijgt en in dat licht was hij van mening dat in de eigen huishouding van de gemeente ge keken zal moeten worden waar be zuinigingen kunnen worden aan gebracht. Ook wenste hij een na dere gedachten wisseling over de bestemming van de diverse ge meentefondsen. Openheid Ten einde te komen tot meer open heid van bestuur dacht de heer Westerik met name aan periodiek overleg tussen het college en de fractievoorzitters, de burgers die het college schriftelijk benaderen uit te nodigen voor een gesprek en niet alles met een brief afdoen en de aandacht welke Holtens Nieuws blad dit jaar aan de begroting heeft gegeven ook in de toekomst te con tinueren. Verder vroeg de heer Westerik om een periodiek geneeskundig onder zoek voor het gemeentepersoneel. werving en scholing van brand weerpersoneel en verbetering en uitbreiding van de straatverlich ting. Woonwagenkamp „Hoewel door de raad van Holten duidelijke suggesties zijn gedaan omtrent een plaats voor vestiging van een sub-woonwagenkamp wordt toch het verwijt gehoord dat Holten niets doet. Onze fractie meent dat de aangegeven plaats er één is. die zowel in het belang van de toekomstige bewoners als ook in dat van de Holtenaren is. Gaarne worden wij geïnformeerd over de stand van zaken op dit ogenblik" aldus de heer Westerik. Ruimtelijke ordening Ten aanzien van het bestemming plan „Beuseberg" vroeg hij vervol gens hoe het aankoopbeleid in de zen zal zijn en welke mogelijkheden er voor de gemeente nog zijn inge val de speculatiegeruchten op waarheid berusten. Ten aanzien van het „Komplan" zag hij zoveel remmende factoren dat dit plan niet als één totaalplan kan worden uitgevoerd en vroeg hierin alterna tieven te ontwikkelen. Ter realise ring van het tweede sportvelden complex vroeg hij herhaaldelijk te blijven aandringen op DCAW- subsidie. Industrieterrein Met betrekking tot het industrie terrein „De Haar" vond hij dat de optie welke op het nog resterende deel is gegeven aan een termijn ge bonden zal moeten worden. Wegen Hoewel de heer Westerik niet tegen verbreding van de Lichtenberger- weg was, onderschreef ook hij de argumentatie van het college niet, omdat sluipwegen moeten worden voorkomen. Verkeerslichten „De CDA-fractie meent dat de re- niet in voldoende parkeerruimte kan voorzien. Een tweede mogelijkheid is het be drag hetwelk bij grondverkopen ten gunste wordt gebracht van het fonds Dorpsuitleg te splitsen in: a. fonds Dorpsuitleg; b. fonds Centrale voorzieningen. Het fonds Centrale voorzieningen, danwel parkeerfonds bestaat in wezen al, doordat bijdragen gestort zijn of nog gaan worden (Vincent b.v. - DURA e.d.). De verdwijning van de accommo datie Holterman heeft een leemte doen ontstaan in de accommoda ties ten dienste van het Culturele leven. Onze fraktie is van mening dat een gemeenschapscentrum in een grote behoefte zou voorzien. De exploitatiekosten zullen even wel zodanig zijn dat het vooralsnog niet uitvoerbaar blijkt te zijn Wij menen evenwel dat er instan ties zijn welke stichting en exploi tatie vergemakkelijken. Wij verzoeken het college de moge lijkheden in dezen te onderzoeken. Verkeerslichten Het fonds afvloeiing K.W.S.B.- personeel behoeft in zijn totaliteit niet meer in stand te blijven. Een deel van dit fonds pl.m. f 100.000,- zou aangewend kunnen worden voor de éénmalige aan schafkosten van verkeerslichten. De rente van het fonds wordt toe gerekend aan de algemene dienst. Het rentebedrag hetwelk onttrok ken wordt zou aangezuiverd kun nen worden door b.v. de afschrij vingstermijn van de wegenschaai op 8 jaar te stellen. Besparing pl.m. f6975-. Aldus de heer Westerik, die er tens lotte op wees dat deze begrotings behandeling met name voor bur gemeester Enklaar de laatste zal betekenen in verband met zijn a s. pensionering en wenste hem en zijn familie een goede gezondheid toe en alleen die op het gemeentelijke erf werkzaam zijn Gods onmisbare zegen. „Zeer ernstige principiële bezwaren hebben we tegen de dotaties uit de energiebedrijven naar de algemene midde len van f 10.000- voor het electriciteitsbedrijf en maar liefst f 65.000- uit het gasbedrijf. De winsten uit de ener giebedrijven zullen een bestemming moeten krijgen welke verband houdt met deze bedrijven. Een uitermate goede zaak lijkt ons om met dit geld de isolatie van wo ningen ter hand te nemen". Dit zei de heer A. Moeliker namens de PVDA-fractie tijdens de j.l. dinsdag gehouden raadsvergadering in zijn zgn. ..Algemene Beschouwin gen" op de gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor het dienstjaar 1979. Energie Sprekend over de energiebedrijven vroeg de heer Westerik het boven grondse elektriciteitsnet te verka belen en vond de dataties uit de energiebedrijven naar de algemene middelen een moeilijke zaak en vroeg aandacht voor de huisves ting van het G.E.B. Eigen beleidspunten Tenslotte presenteerde de heer Westerik het college het volgende verlanglijstje van het C.D.A.: Kosten bestemmingsplannen De C.D.A.-fraktie stelt de vraag, of het juist is kosten voor het maken van bestemmingsplannen zoals zomerhuisjesterrein, recreatieter reinen e.d. toe te rekenen aan de algemene dienst. Bij bestemmingsplannen waarvan de gemeente Holten de exploitatie in handen heeft worden deze kos ten wel doorberekend, hetgeen be tekent dat adspirant kopers dan wel meebetalen. Kan het college meedelen welke kosten er gemaakt zijn, ten be hoeve van bestemmingsplannen, waarvan de exploitatie niet in ge meentehanden is? Is het college met ons van mening dat een heroverweging hierin ge wenst is? fonds Centrale voorzieningen DeC D A -fraktie zag voorts gaarne de instelling van een fonds waaruit verwerving en aanleg van. met na me. parkeervoorzieningen bekos tigd kunnen worden. De middelen voor dit fonds kunnen bijeen gebracht worden door een ongeveer heffing bij het verlenen van een 300.000 pleziervaartui- bouwvergunnlng van een verkeer- Het nieuwste, of al- saantrekkend obiect en welke zelf thans een van de nieuw- „Besfek '81" Hoewel de heer Moeiiker ver klaarde verheugd te zijn met een sluitende begroting was hij echter wel van mening dat een sluitende begroting geen doel boven alles mag zijn. Volgens hem is het niet goed om die reden noodzakelijke uitgaven achterwege te laten en vroeg om nadere uitleg omtrent de uitwerking van „Bestek "81" op de begrotingscijfers. Ten aanzien van „Bestek '81" merkte hij op dat dit stuk niet het karakter heeft van ombuigen maar eerder van terug buigen en wees hierbij met name op de bezuinigingen in de onderwijs- hoofdstukken. Belastingen Ten aanzien van de belastingen pleitte hij in het algemeen voor jaarlijkse bijstelling van de tarie ven inplaats van schoksgewijze verhogingen. Ten aanzien van de onroerend goed belasting was hij van mening dat er tussen onderling vergelijkbare woningen onderling nietiaanvaardbare verschillen in getaxeerde waarden terug te vin den zijn. „Graag zouden wij eens af willen van het recht begrepen in huisvuil- zakken. Met een geringe extra ver hoging van een 0.60 per maand kan dit zonder enige financiële last voor de gemeente. Daar het aantal ge bruikte huisvuilzakken in onze gemeente aanzienlijk terugloopt, zou dat zelfs betekenen dat de op brengst voor de gemeente beter gewaarborgd Is bij het uitsluitend heffen van een vast recht. Ook voor de konsument zijn er voordelen aan verbonden. Zij kunnen dan immers hun huisvuilzakken overal kopen en vaak erg voordelig. Bovendien is er al een grootwinkelbedrijf, dat plastic draagtassen uitgeeft, die na gebruik uit te scheuren zijn tot huisvuilzak. Om te voorkomen dat men dan ook alle soorten zakken als huisvuilzak gaat gebruiken, zal men uiteraard een definitie dienen te maken van het begrip huisvuil zak", aldus Moeliker. Ten aanzien van de woonforensen- belasting vroeg hij zich af of het pla fond van de maximale belastbare verkoopwaarde vanf 50.000.-thans niet verder naar boven moet wor den uitgebouwd omdat dit plafond, sedert de invoering van deze belas ting nimmer werd aangepast. Tens lotte vroeg de heer Moeliker de mo gelijkheid te willen onderzoeken om de wekelijkse warenmarkt het gehele Jaar door te houden. Openheid Als voorzichtige eerste aanzet om te komen tot meer openheid van bestuur vroeg hij de raadsleden in het bezit te willen stellen van de agenda en notulen van de B en W v ergaderingen, opdat de fracties die geen wethouder leveren niet steeds in het nadeel behoeven te zijn van de fracties die wel een wet houder hebben mogen leveren. Verder vroeg hij om aanstelling van een voorlichtingsambtenaar en vroeg in de commissie Georgani seerd overleg aandacht te schen ken aan de werksfeer en werkom geving van de gemeenteambtena ren. Sub-woonwagenkamp „Met grote zorg hebben wij in de aanbiedingsnota kennis genoemen van uw mededeling, dat over de keuze van een vestigingsplaats voor een sub-woonwagenkamp geen overeenstemming kon wor den bereikt tussen de gemeente, het Regionaal Woonwagencen- trum, de P.P D en C.R.M. Deze si tuatie betreuren wij ernstig omdat, naar ons herhaaldelijk is gebleken, de problemen rondom een verant woorde woonsituatie voor woon wagenbewoners vele malen groter zijn dan voor andere bevolkings groepen binnen onze samenleving. Onze vragen zijn dan ook: Welke zijn de wensen omtrent de keuze van een vestigingsplaats van zowel het woonwagencentrum, de P.P.D. en C.R.M. en waarom kon hierin geen overeenstemming worden be reikt? Is het juist dat door het niet bereiken van overeenstemming omtrent de plaats van vestiging van het sub-woonwagenkamp thans de gemeente buitenspel is gezeten nu aanwijzing van bovenaf zal plaatsvinden?, aldus Moeliker. Volksgezondheid In het licht van het landelijk stre ven het genezen van ziekten meer om te buigen naar preventieve ge zondheidszorg vroeg de heer Moe liker een rookverbod in te voeren tijdens openbare vergaderingen. Hij vond zeker het verstrekken van gratis gemeenterokertjes onge loofwaardig wanneer tegelijk ge streefd wordt naar preventieve ge zondheidszorg. Verder vroeg hij bij gemeentelijke recepties geen alco- hoÜHaéande dranken te serveren. BesteonhigsplafMen Ten aanzien van het bestem mingsplan „Beuseberg" ver klaarde de heer Moeliker dat na gunstige uitspraak van de Kroon de hoop van zijn fractie is omgesla gen in wanhoop omdat de grond prijzen inmiddels zo hoog zijn opge lopen dat van „goedkope" woning bouw geen sprake meer kan zijn. „Waar zullen de toekomstige be woners nu weer vandaan moeten komen om de nieuwe wijk te bevol ken?" vroeg hij. Ten aanzien van de grondverwerving door de gemee nte vroeg hij welk beleid door het college werd gevoerd, vooruitlo pend op de Kroonuitspraak en welke vooruitgang hierin thans ls geboekt. In het algemeen vroeg hij zich af of de grondpolitiek van de gemeente wel voortvarend genoeg is geweest. Bij realisering van wo ningbouw vroeg hij vertier om tij dige inspraak van toekomstige be woners. Ten aanzien van het Dura-complex (Hotel Holterman) merkte hij op dat vele Holtenaren hebben kunnen constateren hoe als gevolg van particulier Initiatief met gemeenschapsbelangen kan worden gesold. Het braak liggende terrein noemde hij een triest resul taat. Ten aanzien van de woning bouw verklaarde hij zich tenslotte gelukkig met het feit dat gewerkt wordt aan duidelijke richtlijnen voor uitgifte van bouwterreinen. Hij vroeg hieraan tijdig bekend heid te geven. Verder wilde hij we ten wat met aanvragen van bouw terreinen gebeurt welke in het ver leden reeds werden ontvangen, lidrtefibergerweg De P.v.d.A.-fraktie is er een abso luut tegenstander van het vracht verkeer door een prachtig natuur gebied als de Ligtenberg aan te moedigen door verbreding van de Ligtenbergerweg met 1 meter. Wij zien hiervoor ook geen enkele re den aanwezig omdat, voor zover ons bekend de gemeenten Rijssen en Hellendoorn hierin geen aan sluitend beleid voeren en ook niet zullen voeren. Integendeel. Met name de gemeente Hellendoorn heeft de aansluiting van de Hexe- lerweg op de Rijssensestraat te Nijverdal (welke aansluiting zou moeten bieden voor het door gaande vrachtverkeer) zelfs onder broken door plaatsing van spoor bielsobstakels en verkeersdrem pels, waardoor ter plaatse een woonerfsituatie is ontstaan en ook als zodanig is aangegeven. Vanaf het punt waar de Hexelerweg als vorengenoemd is onderbroken is weliswaar een nieuwe aansluiting op de Rijssenseweg gemaakt, doch de T-splitsing ter plaatse is zodanig nauw opgezet dat vrachtwagens aldaar zo niet onmogelijk, dan toch er moeilijk kunnen afdraaien, ter wijl deze alternatieve aansluiting tevens een omweg betekent. Hier uit blijkt, ons inziens terecht, dat óók de gemeente Hellendoorn eer der de neiging heeft het gemotori seerde verkeer door dit gebeid af te remmen dan te stimuleren. Het ste typen ls een stalen jacht (hier op de foto), Tlelsa genaamd. Met de Tielsa heeft Dirk Nauta meegedaan aan een acht maand durende zeilrace rond de wereld. Op deze tocht werd 27.000 afgelegd. Het schip meter lang. mijl is 20 motief van het college de Ligten bergerweg voor het doorgaande vrachtverkeer te verbreden als al ternatief voor de toe risten weg spreekt ons dan ook absoluut niet aan. Wanneer het vrachtverkeer op die weg de neiging heeft toe te ne men (hetgeen wij betwijfelen) dan rijst bij ons de vraa g of het dan geen tijd wordt ook deze weg voor het vrachtverkeer te verbieden, anders dan ten dienste van aanwonenden. Onderwijs Nu de scholengemeenschap vol tooid is vroeg hij met name de aan dacht te richten op andere scholen ln de gemeente, met name uitbrei ding van de „Noordenbarg" en rea lisering van een Lagere Agrarische School. Nu sommige lagere scholen onderbezet dreigen te geraken in leerlingenaantal vroeg de heer Moeliker nog eens te willen naden ken over aanpassing van school grenzen. Ten aanzien van de Bos- school te Espelo vroeg hij moeite te willen doen deze school tn stand te houden, mede gezien de functie van deze school binnen de gemee nschap Espelo en verklaarde zich volledig achter het voorstel het be drag per leerling met vijf gulden ekstra te verhogen. Welzijn Naast onderwijs zag de heer Moeli ker met name ook welzijn bet kind van de rekening worden van de heilsplannen van het kabinet De centralisatie vond hij alleen een goede zaak wanneer van rijkswege ook middelen worden verstrekt om welzijnsbeleid te realiseren en dat laatste zag hy niet zitten. Verder was hij van mening dat optimaal welzijnswerk pas kan worden ver kregen wanneer kan worden be schikt over een centraal gelegen gebouw. „Zou het niet mogelijk zijn leegstaande schoollokalen te laten benutten door de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk?", wilde hij weten. Verlanglijstje Vervolgens bood de heer Moeliker bet college een eigen verlanglijstje aan bestaande uit 13 punten. Be langrijkste punten hieruit waren: 1. Zijn verzoek om tijdelijke Instel ling van een bioloogjecoloog die de gevolgen van grondwateronttrek king voor de flora en fauna moet onderzoeken. 2. Voor vrouwen die willen studeren of werken vroeg hij het college in itiatieven te willen nemen, zoal3 voor een kindercrèche en opvang van schoolkinderen tijdens de middagpauzes en vakanties. 3. In Holten te komen tot Instelling van een vacaturebankje nu de werkloosheid duidelijk stijgt 4. Uitbreiding van de bibliotheek met een zgn. spel-otheek (uitleen van spelen en spelletjes). 5. Het prettiger maken van de Dorpsstraat/Oranjestraat voor winkelende voetgangers, 6. Het aanbrengen van een betere publieke tribune in de raadszaal omdat deze ruimte thans meer weg heeft van een broeikas of rookhoL 7. Verbetering in de woon- en ver keerssituatie van de KoL „Tenslotte, voorzitter, nog een op merking over de opvang van nieuwe raadsleden. In het bedrijfs leven, doch ook bij veel overheden, is het een goed gebruik dat nieuwe staf- en kaderleden, middels een gesprek met de dagelijkse leiding en een rondgang door het bedrijf of de dienst, zo goed mogelijk op de hoogte gesteld worden van de gang van zaken. Het had ons een goede zaak geleken wanneer ook met be trekking tot de nieuw gekozen raadsleden een dergelijke gedrags lijn zou zijn gevolgd. Verder dan een Installatietoe spraak, die op ons een beetje de indruk maakte van een onwel- komstwoord, zijn we niet gekomen. Na afloop van de raadsvergadering van 5 september J.l. verzocht lk u dan ook namens mijn fraktie om een dergelijke „kennismakingsbij eenkomst", welk verzoek met uiter lijk enthousiasme werd ontvangen. Toch was het noodzakelijk u na de vergadering van 2 oktober nog maals aan dit verzoek te herinne ren. Inmiddels zijn we weer een maand verder en heeft de zo noodzakelijke en reeds toegezegde rondgang nog steeds niet plaatsgevonden. Wjj zijn er van overtuigd dat een opti maal geïnformeerd raadslid van evident belang is voor het goed funktioneren van dat raadslid. Voor het op de lange baan schuiven van ons alleszins redelijke verzoek hebben we geen goed woord over. Wij betreurden het op 5 september j.l. dat verzoek zelf te moeten doen. Dat van de zijde van het college op dit punt geen initiatieven verwacht behoefden te worden, ls ons nu we' duidelijk. Niet duidelijk ls ons nog steeds waarom twee maanden na het eerste verzoek nog niet aan dat verzoek ls voldaan. Op welke ter mijn verwacht u thans de Partij van de Arbeid-fraktie en waarom kon dat niet eerder geregeld worden?", aldus besloot de heer Moeliker zijn algemene beschouwingen.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5