Algemene Beschouwingen Gemeente Belang: Langdnrig bloeiende kamerplanten Armagnac *$95 Slavenbuigs Bank Aan aile groepen die op enigerlei wijze een Kerswijding of Kerstviering houden Eindelijk raadscommissie woningbouwzaken AGENDA „Hondenbelasting past niet in tijd waarin wij leven" Sempévsap. JanVruggink Weekenddienst 10% korting LEEMREIZE MEUBELEN S. BAKKER Verloren en gevonden BURGERLIJKE STAND HOLTENS NIEUWSBLAD - 3 NOVEMBER 1978 - PAG. 3 Zeer geachte Dames en Heren, Het gedenken van de geboorte van Christus bedoelt nooit een vruch teloos en zinloos gedenken te zijn, maar bedoelt ons altijd tot daden in zijn Geest te brengen. Tien ker ken (waaronder de R.K., de Her vormde, de Vrije Evangelische Kerk en de Hernhutters) en het Le ger des Heils werken al jaren sa men in de Advents-actie „SOLID- ARIDAD" om juist in deze tijd, het gedenken van Christus geboorte in ons hart te doen resulteren in het metterdaad gedenken van de ar me, ellendige en onderdrukte mensen en volken van Zuid- Amerika. Het is verheugend dat in de Ad ventstijd massaal en op vele plaat sen in onze gemeente aandacht aan Christus geboorte geschonken wordt. Nu het Kerstfeest massaal en op vele plaatsen in onze gemeente ge vierd wordt, zouden wij, wat de vrucht van dat gedenken betreft, gaarne komen tot één grote ge meenschappelijke daad in zijn Ge est, het metterdaad gedenken van de arme, ellendig en onderdrukte menseri en volken van Zuid Ameri ka, door allen op uw Kerstwijding of Kerstfeestviering (óók) te collec teren voor Solidaridad. Gelukkig zijn er al verschillende verenigingen - kerkelijke en niet kerkelijke - die dat doen. maar la ten wij nu in de Advents- en Kerst tijd ééns allemaal samen alle te genstellingen doorbreken door ons met de tien kerken en het Leger des Heils gezamenlijk in te zetten voor de actie Solidaridad Overigens begrijpen we wel dat er bezwaren zijn: Aan velen uwer zal dan meermalen een bijdrage voor Solidaridad gevraagd worden Sommigen zullen dat niet erg vin den, maar wie het niet zo prettig vinden moeten toch bedenken, dat dit kleine bezwaar niet opweegt te gen het indrukwekkende en ver heugende van een allen verenige nde Adventsactie. Een ander bezwaar zou kunnen be staan bij algemene verenigingen, die wel Kerstfeest vieren, maar als regel geen kerkelijke acties steu nen. Dat is volkomen begrijpelijk en aanvaardbaar, maar men moet Tijdens de verbouwing op alle niet afgeprijsde goederen. midden in Enter. NED. HERV. KERK 00 en 10 30 u ds C C Addink In de 2e diénst Bed Heilige Doop. Oppasdienst mevr de Blaauw-v d Brink en Janny Veltkamp Uitgangscollecte Diaspora GEREF. KERK 9.30 en 15 00 u ds H J Bouw huis van Rljssen In beide diens ten is de le coil. Dankdagcol lecte en de 2e voor rente en af lossing Kindemevendienst (klas i en 2) mej M Schuppert (res. mevr M van Engbrinki Kinderoppas Mevr Stam- Veldhuis, mevr O Samson mevr. Beukenkamp-.Offrlnga (res.), mevr Paalman-Zwlers. mevr MeUerink-Smedes. mevr Bosschers-Weelink (res R.K. KERK Zaterdag 17 00 uur. zondag 9 30 uur. DIJKERH0EK o. ds. A. W. Berkhof, Uitgangs collecte Diaspora 0KKENBR0EK 10 00 u ds M de Heer, Uit gangscollecte. Diaconie NIEUW MEITEN Zaterdag 19 00 u., zondag 8 00 u. en 11 00 u. dit o.t ook weer niet te onaantast- baar maken Immers ook de over heid - en wat is er algemener dan de overheid - steunt via het ministerie van ontwikkelingssamenwerking voor mlllioenen kerkelijke projec ten in de ontwikkelingslanden Daarom menen wij te mogen ver wachten dat ook de algemene ver enigingen, die op enigerlei wijze Kerstwijding houden of Kerstfeest vieren, metterdaad zeggen. „Ja. ook wij, graag met allen samen voor Solidaridad" Tenslotte kunnen wij ons voorstel len, dat u meer wilt weten over „So lidaridad" Daarom nodigen wij u hartelijk uit u tenminste door een grote delega tie te doen vertegenwoordigen op de voorlichtingsbijeenkomst over „Solidaridad" op donderdag 16 nov in Irene des avonds 8 uur waar de film „Rijke mensen sterven ook" ons in zal leiden in de vragen en problemen van Latijns Amerika, terwijl de heer Paul van der Harst uit den Haag, de secretaris van So lidaridad. toelichting zal geven en vragen zal beantwoorden. Wij ho pen jaarlijks tegen Adventstijd een soortgelijke bijeenkomst voor u te organiseren Elke lezer van dit be richt wordt tevens hartelijk uitge nodigd voor de bijeenkomst op 16 nov. a.s. 's avonds om 8 uur in „Ire ne" Namens de Sectie Latijns Amerika: Pastoor A. Rademaker. voorzitter J Schippers, secretaris Nadat dit onderwerp tijdens drie achtereenvolgende raadsvergad- ringen aan de orde is geweest mocht de raadscommissie woning bouwzaken tijdens de Jl. dinsdag gehouden raadsvergadering einde lijk het zo gewenste levenslicht aanschouwen Ging het bij de eerste vergadering vooral om het niet samenvoegen van deze com missie met die voor ruimtelijke or dening. bij de tweede vergadering ging het vooral om de vraag wie voorzitter van de commissie wo ningbouwzaken zou worden en of deze commissie al dan niet diende te worden ondergebracht bij de portefeuillehouder voor sociale za ken (wethouder Warrink) Tijdens de dinsdag gehouden raadsvergadering werden tenslotte de leden voor deze commissie be noemd WD-woordvoerder De Waard bracht bij deze gelegenheid nog weer eens in herinnering ook al eerder gevraagd te hebben een raadslid aan te wijzen dat deel gaat uitmaken van de commissie woon ruimtezaken. „In uw voorstel wordt hierover met geen woord ge- „De fractie van Gemeentebelang heeft nooit ender stoelen of ban ken gestoken dat zij geen voor stander is van heffing van hon denbelasting. Deze heffing past naar ons oordeel niet meer bij de tijd waarin we thans leven en zijn dan ook voor afschaffing van deze belasting. Wel zijn wij sterk voor stander van invoering van een rij- paardenbelasting, daar de rui tersport de gemeenschap veel geld kost" Dit zei de heer E. M. v. Schooten tijdens de j.l. dinsdag gehouden raadsvergadering namens de frac tie Gemeentebelangen in zijn al gemene beschouwing op de gemeente- en bedrijfsbegroting voor 1979. Belastingen Ten aanzien van de voorgestelde belastingverhogingen. waarmee Gemeentebelang zich in het alge meen wel kon verenigen, vroeg de heer Van Schooten zich toch wel af of het wel reëel ls voor 1979 tariefs verhogingen voor het zwembad door te voeren, omdat ook in 1978 extra verhogingen werden doorge voerd onder het motto dat het bad vergroot zou worden, terwijl de zwemllefhebbers in dat jaar van deze uitbreiding maar korte tijd konden profiteren Hij vroeg dan ook te bezien in hoeverre de exploi tatiekosten gedrukt kunnen wor den betreffende onderhoud en energieverbruik Inzake de voorge stelde verhoging van 5 in de toe ristenbelasting wilde hij weten in hoeverre die tarieven aansluiten bij omliggende gemeenten en vroeg ook om het verder stimuleren van toeristische activiteiten Sub-woonwagenkamp. ..Wij ver zoeken het College ons mede te de len waarom de prognose van ZW- Salland t w 1 woonwagen-eenheid per 1000 Inwoners afwijkt van de landelijke. norm van 1 woonwagen-eenheid per 3000 in woners Onze fractie merkt verder op dat in de pers gepubliceerde uit latingen van een opbouw werker, als zouden woonwagenkampen te vergelijken zijn met concentratie kampen, als denigrerend zijn te be schouwen voor de bewoners en wij willen spreker wijzen op zijn ver antwoordelijkheden in deze", aldus Van Schooten Openheid Voor wat de openheid van bestuur betreft vroeg hij de toegezegde nota voor 1 mei a s te willen ver strekken en vroeg hierover thans reeds nadere informaties te ver strekken Bestemmingsplannen Voor verdere ontwikkeling van be stemmingsplannen vroeg de heer v Schooten de Zuiderlook vanwege de grote landschappelijke waarde en de onzekere economische haal baarheid. ongemoeid te laten en te denken aan het alternatief dat ge legen ls ten westen van de Liezens- teeg omdat aan de oostzijde daar van reeds de bebouwing van de Beuseberg komt en ten noorden het nieuwe «portveidencomplex i Voor de bouw van woningen ln het plan nabij het politieburo drong hij aan op zoveel mogelijk premiewo ningen ter bevordering van de doorstroming en vroeg het college ook de nodige invloed aan te wen den dat door de ontwikkelings maatschappij zoveel mogelijk ge bruik vordt gemaakt van de diens ten van Hol tense aannemers. In zake uitgifte van bouwterreinen vond hij het college vaag in haar aanbiedingsnota, maar het gaat om de opstelling van richtlijnen en vroeg dan ook om nadere toelich ting Sport. „Gelukkig is het zover dat thans bijna iedere sport bedreven kan worden omdat de accommoda tie aanwezig is. Bijna, want nog steeds zit de motorclub op een ei land Wij betreuren dit ten zeerste, temeer daar deze vereniging in ei gen behoefte kan voorzien Wij dringen er met klem op aan dat deze vereniging over een eigen ter rein kan beschikken en dat men de betutteling van hogerhand eens laat varen" Wet Sociale Werkvoorziening. „Blijkens toelichting in de nota van aanbieding worden de gemeenten een extra bijdrage verschuldigd in de kosten van door Soweco te on derhouden buitenobjecten, bijv plantsoenen Wij zijn van mening 4at de kosten daar toegerekend moeten worden waar deze worden gemaakt", aldus Van Schooten Onderwijs „Nu er leegstand ontstaat in de lo kalen aan lagere scholen, verzoe ken wij het college te laten onder zoeken of mede daardoor de moge lijkheid aanwezig is tot stichting van een peuterspeelzaal in de Haar", zo vervolgde de heer van Schooten zijn betoog en zei ver heugd te zijn dat een extra bedrag van fl 5.- per leerling beschikbaar wordt gesteld voor aanschaf van leermiddelen, maar merkte wel op dat deze ondanks een achterstand blijft bestaan ten opzichte van om liggende gemeenten De Bosschool te Espelo wenste hij met de grootst mogelijke inzet te handhaven en was verder voorstander van aan stelling van een vakleerkracht gymnastiek voor het lager onder wijs Welzijn Van Schooten prees de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk voor het baanbrekend werk dat werd verricht ..Onze fractie spreekt haar waarde ring uit voor de kwaliteit en kwan titeit der activiteiten welke binnen deze stichting worden ontwikkeld Niet onvermeld mogen blijven de activiteit van de jongerengroepen In andere gemeenten regelmatig moeilijkheden, voor onze gemeente Holten geldt het tegendeel Een compliment aan de leiding is hier op zijn plaats Door de groeiende belangstelling voor dit werk wordt de noodzaak voor een nieuw ge bouw steeds groter, waardoor een nog grotere service kan worden ver leend aan de Ingezetenen van deze gemeente", aldus Van Schooten. die verder om nadere Informaties vroeg omtrent de voortgang van de Voor een zonnig raam (niet de ge hele dag zon) zijn er dankbare bloeiers. die er wekenlang fleurig uit zien. Gaat u met vakantie, dan kunt u ze ook daarna nog kopen. Vier klimmers, die langs een hoepel van ijzerdraad kunnen groeien zijn: - Plumbago, zachtblauwe bloe men. steeds nieuwe knoppen - Passibloem. de bekende fraaie eéndagsbloeier die veel knoppen kan maken, veel frisse lucht nodig. - Hoya bella. de wasbloem met kleine hangende bloemtrossen, ge urt nog ook - Clerodendrum. wit met rode bloemen, het proberen waard Geef alle zonaanbidders volop wa ter en wekelijks mest. Eenmaal in de week drijfnat sproeien voorkomt dierlijk gespuis. Voor een venster bank op het noorden zijn heel wat planten geschikt, óók bloeiende Zoals de prachtige Streptocarpus. die met alleen met blauwe bloemen te koop ls maar ook met witte, vio letkleurige en paarsrode Kan zeer rijk bloeien Helemaal „terug van weggeweest" is de struikbegonia, een aardig plantje dat zowel binnen als buiten kan groeien Pachysta- chys. met gele bloeiwijzen. is een fleurige vensterbankbewoner Ook de niet eetbare sieraardbei (Du- chesneat is het proberen waard en misschien zijn er nog zgn Franse geraniums te koop, rijkbloeiend. al léén voor in huis Planten die weinig zon krijgen kunnen met minder water volstaan Naarmate de temperatuur hoger ligt vragen ze ook meer vocht. Sproeien is goed, maar liefst niet op de bloe men. Hou vaaswater schoon. Vooral als het warm weer ts zullen zich gemakkelijk bacteriën in het water in een bloemvaas ontwikke len Hou het schoon, met een hoe veelheid snijbloemenvoedsel Stinkend vaaswater verdienen uw snijbloemen niet Snij alle stelen goed af voordat ze in een vaas wor den gezet en zorg ervoor dat zo min mogelijk blad onder water komt Drie eenvoudige manieren om meer plezier van uw bloemen te hebben activiteiten van de werkgroep Wel zijn. Benoeming nieuwe burgemeester. In het komend Jaar dient voor de gemeente een nieuwe burgemee ster te worden benoemd Welke in vloed heeft de raad bij een derge lijke benoemingsprocedure? Verkeer. De fractie gemeentebe lang pleit ervoor dat in enkele woonwijken z g verkeersdrempels worden geplaatst Vanzelfspre kend is overleg met de bewoners een eerste noodzakelijkheid in de ze Wij geven hierbij als voorbeeld aan de situatie ln Lochem en Warnsveld Landbouw. „In uw aanbiedings brief missen wij het hoofdstuk landbouw In onze gemeente ver vult deze een zeer belangrijke eco nomische en sociale functie. En kele opmerkingen en vragen lijken ons hier op zijn plaats Kan het Col lege meedelen hoever de ruilverka veling is gevorderd met structuur verbeteringswerkzaamheden, en welke nog moeten worden uitge voerd7 Bestaan plannen tot betere ontsluiting van die landbouwbe drijven welke nog niet aan ver harde wegen zijn gelegen? Wfj den ken hierbij met name aan de Look", zo besloot de heer van Schooten zijn algemene beschouwingen ERKEND TANDTECHNIKER Reparaties kunstgebitten, klaar terwijl u wacht. Uitsluitend na tel afspraak. Zwaluwstraat 31, Goor Tel 05470-4113 rept", aldus De Waard Burgemeester Enklaar legde uit dat de commissie woonruimteza ken geen raadscommissie maar een adviesorgaan voor B en W betreft „Bij de overdracht van het gemee ntelijk woningbezit aan „Onze Wo ning" hebben we Indertijd bedon gen dat het college de huurders van deze woningen mag aanwijzen Te neinde het college hierin van ad vies te dienen werd deze commissie in het leven geroepen, welke uit stekende diensten heeft bewezen Waar we vanavond over praten is een raadscommissie en dus bent u met uw vraag bulten de orde van de vergadering", aldus mr. Enklaar, die overigens verklaarde er geen moeite mee te hebben wanneer ook een raadslid in de commissie woon ruimtezaken wordt betrokken PvdA-woordvoer der A Moeliker sprak zijn erkentelijkheid uit voor het feit. dat met het voorstel v an het college tot Instelling van de com missie woningbouwzaken en het koppelen daarvan aan de porte feuille sociale zaken aan de VVD/PvdA-wens werd voldaan Op vragen van de heer De Waard verzekerde wethouder Warrink tenslotte dat voor de commissie woningbouwzaken wel degelijk een taak is weggelegd buiten de toewij zing van woningen om. Deze bouw commissie kan zich b.v. bezighou den met de soorten van woningen die in Holten gebouwd gaan wor den. zoals premie-, koop- of huur woningen Bij de stemming werden de volgende leden en plaatsver vangers benoemd: A. Moeliker - mevr. J. Metsemakers (PvdA), G.W.J Reilink - E.M. van Schooten (Gem.Bel.), J. de Waard - J Robers (WD). A.J Nijkamp - J H. Bosschers (CDA). Voorzitter: wethouder J Warrink. Overlegorgaan O.B.D. Midden IJssel Strubbelingen waren er bij de be noeming van een plaatsvervan gend lid in het overlegorgaan Sub sidiëring Stichting Onderwijsbege leidingsdienst Midden IJssel. Het college had de raad voorgesteld om wethouder Warrink te benoemen als lid Maar PvdA-raadslid mevr. J.B. Metsemakers-Rouwé wilde niet een collegelid als plaatsver vanger, maar een lid uit de com missie onderwijs. Burgemeester Enklaar. die lid is van dit overlegorgaan, wees haar op het feit dat hiervoor iemand be noemd diende te worden die ook veel verstand heeft van financiële zaken. Hij raadde dan ook af om een lid van de onderwijscommissie als plaatsvervanger aan te stellen. Mevr Metsemakers had dit aan het college voorgesteld Het voorstel werd echter door de andere fracties weggestemd, waarna wethouder Warrink met negen stommen voor, drie blanco en één stem voor mevr Metsemakers werd benoemd tot plaatsvervangend lid Haaietanden Op een schriftelijke vraag van de heer H.J. Westerik (CDA) betref fende de voorrangskruisingen Gaardenstraat - Haarstraat en Noordenbergstraat - Waarden- borchstraat deze te voorzien van zgn. haaietanden, zegde het college toe hierin te zullen voorzien. Zij zul len worden aangebracht door het instraten van daarvoor bestemde tegels Burgemeesterswisseling Aan het begin van de raadsverga dering deelde burgemeester En klaar de raad mee dat tijdens de komende raadsvergadering ge sproken zal worden over de nieuwe burgemeester van Holten in ver band met zijn pensioen van 1 mei a s Bij deze vergadering zal ook de commissaris der koningin in Over ijssel. mr J M L Niers, aanwezig zijn om de wensen en verlangens van de raadsleden aan te horen Vrijdag 3 november 14 00-18.00 uur Laatste seizoenwa renmarkt ln de Kerkstraat Vrijdag 3 tot en met zondag 5 no vember Jeugdsociëteit „De Schu- re" gesloten <zie adv Zaterdag 4 november 19.30 uur Feestavond Henge lsportvereniging „De Rietvoorn" in zaal „De Poppe" (zie adv.). Woensdag 8 november 19.30 uur Openbare vergadering Sportcommissie ten gemeente huize (zie ber.). 20 00 uur Rayonvergadering C.P.B. in Wierden. Vrijdag 10 november 19.30 uur Grote verwerping met di verse attraéties t b v. Schietver eniging „De Eendracht" in zaal „Vosman" 'zie adv.) 21.00 uur Jaarlijkse ledenvergade ring Carnavalsvereniging „De Fienpreuvers" in café Jan Maats (zie adv.). Zaterdag 11 november 14.00-17.00 uur Inwisseling vakan tiebonnen bij P.F. van Doom. Rietmolenstraat 4 (zie adv.). Maandag 13 november 19.45 uur Bijeenkomst afd. Espelo N B.v.P in „Trefpunt". Voorlich tingsavond Produktschap Groente en Fruit. Gevonden: herdershond, tamme kraai, bankbiljet, parkiet, sleutel bos. gouden speld, autosleutel, zwarte hond, 3 bankbiljetten. Verloren: zwarte Union herenfiets, zilveren medaillon, zilveren broche „Zeeuws", sleutel, groen dames fiets. zwarte lederen damescein tuur. zwarte portemonnaie met pa relkettinkje. 2 oorbellen, horloge met zwart bandje en rode wijzer plaat. vierkleurige kaart en grijze order, 2 bouviers zwart, sleutel van een Citroen, sleutelbos met 5 sleu tels en Olivetti sleutelhanger, Ma rokkaans lederen portemonnaie met plm. f 10,-, vulpen blauw met rode strepen op/witte achtergrond. 20.00 uur Ruilavond Holtense Postzegelclub H.P.C in hotel „Vosman". 20.00 uur Ledenvergadering ..Het Groene Kruis Holten" in hotel „Vosman" Dinsdag 14 november 9.00-16.00 uur „Open dag" Huis houdschool „De Noordenbarg". Oranjestraat 54. Woensdag 15 november 20.00 uur Bijeenkomst afd. Holten N.B.v.P. inzaai „Vosman". De heer Robles, directeur Albert Schweit- zercentrum te Deventer, vertelt over „Leven en werken van Albert Schweitzer". Donderdag 16 november 20.00 uur Voorlichtingsavond over „Solidaridad" in gebouw „Irene". Vertoning van de film „Rijke men sen sterven ook". Vrijdag 17 november 20.00 uur Ledenvergadering A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" in gebouw „Rehoboth". W9 Per fles Slijterij-Wijnkoperij Stationsstraat 10 Holten Tel.: 05483*1375 Boomkamp 2, Rijssen ^^Telefoon 05480-57 55 Geboren: Kim dv D Kortlever en H O Smit Ondertrouwd: R Steenhuis 23 Jr Diepenveen en W M J Klein Hors man 20 Jr Overleden: J van der Wefjden- Wienen 61 jr ARTS J F. Sijtsema, Keizersweg 32, tel. 18 70. Spreekuur: 11 u en 16 u Bij spoedgevallen bellen: 05483-18 70 WIJKVERPLEGING Zuster R. Kleverkamp. Ra- vensweerdeweg 4, Gorssel, tel. 05759-31 52 bgg 05700-2 27 00. Spreekuur wijkverpleegkundi gen en uitlenen van verpleegar- tikelen maandag te.m. vrijdag van 1330-1400 u.. Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat Z1EKENVERV0ER AMBULANCE Garage Müller, tel 17 45 bgg J Aanstoot, tel. 29 80 en 13 38 ZIEKENFONDS Spreekuur donderdag van 18 30-20.00 u.. Dorpsstraat 16. ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8 15-1130 uur ln het Groene Kruisgebouw TANDARTS J Ph Koppert. van A m er on ge ns lr 25. Markelo, tel 05476- 22 00 Spreekuur voor spoedge vallen: 5.00-5.30 uur nam. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen Groene Kruis gebouw G J. Kraai), tel 22 99 DIERENARTS W. C. W. Wamelink, Houtweg 18, tel. 20 04. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatsch. Diens- tverl. „Midden-Overijssel" Dorpsstr. 16, tel. 27 84. Spreek uur maandag t.e.m. vrijdag van 8.30-9.30 uur. GEZINSVERZORGING Bureau Dorpsstr. 16, tel. 27 84. Spreekuur ma. te m. vrij. 8.30- 9.30 uur Tijdens de weekends zijn Maatsch. werk en Gezins- verz. bereikb. onder nr. 05486- 1 64 65. WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST T.e.m. zondag 5 nov. A. Groen, Kozakkenstr. 15, tel 12 30. Maandag 6 te.m. zondag 12 nov. C. Meindertsma, Bergmanstr. 12. tel. 21 90. Aangifte van ge storven dieren op zaterdag van 9-11 u aan het slachthuis, tei 13 18. STORINGSDIENST Zaterdag 4 te m. vrijdag 10 no vember ELECTRA: H J. Wa«c sink, Lageweg 9. tel. 27 89 GAS: W. C v d. Weerthof, Voor- sboersstraat 2, tel 17 93. POUTIE Telefoon. 31 52 - 26 65 en 26 55. 's Avonds na 6.00 uur bellen: 05200-7 12 34. BRANDWEER: Telefoon: 22 22 (Dag "Tiftffr

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3