Dp gladde wegen beheerst remmen EEN LICHTGEWICHT GEZICHT Goed licht zorgt ervoor wordt gezien dat u Motie sportvisserij komt weer aan de orde ADVIEZEN VVN SNEEUWRUIMERS IN 1REEDTE OP PAD Brilmode 1979 GEUR VAN TEENTJES Nationale landschappen geen stil standgebieder Met trekker of zelf rijdend voertuig Dok achterruit Vergadering Recreatieschap „Salland HOLTENS NIEUWSBLAD - 27 OKTOBER 1978 PAG. 19 Ide weg: snelheid aanpassen en als het even kan nog meer afstand tot Defensief rijden oorligger bewaren dan onder normale weg- en weersomstandighe- Als automobilisten zich aan deze twee belangrijke rij-voorwaarden jen, zal er meestal bijtijds gestopt kunnen worden als dat nodig is. rhet geval er toch plotseling geremd moet worden op een door ijzel, iuw, regenwater, modder of bladeren bedekt wegdek, raadt Veilig teer Nederland de methode „beheerst remmen" aan. te reactie van een automobi le op een gladde weg onver st een obstakel ziet opdoemen hard mogelijk rempedaal in te pen om zo gauw mogelyk stil te n. Het met kracht op de rem staan heeft echter een aver- uitwerking: de wielen van de blokkeren en de daardoor on- iuurbaar geworden wagen lt als een schaats verder. tiende wielen beste manier van remmen is zo- ilg te remmen dat de wielen nét blokkeren. Een rollend wiel ft namelyk op het wegdek een tere weerstand dan een stil- and wiel. Anders gezegd: wielen eiken de grootste remcapaciteit zU nog juist blijven draaien arom dient op een gladde weg in noodsituatie beheerst te wor- i geremd. remmen op gladde wegen kan een levensreddende methode zijn! Niet scherp sturen Behalve snelheid aanpassen, af stand houden en beheerst remmen kan de automobilist nog meer doen om op gladde wegen slippen te voorkomen. Voorkom scherp stu- lren. Ga bij het inhalen geleidelijk naar links. Wees bedacht op veranderingen van het wegdek. De plek waar bijv. een asfaltweg overgaat in klinker bestrating is slipgevaarlijk. Dat geldt evenzeer voor brugdekken, viaducten enz Neem de tijd. Ga als het glad is een kwartier eerder van huis. Luister naar de waarschuwingen via radio en televisie over het weer en de we gen Bel voor wegeninformatie 070-26 44 55 (ANWB) of 03438-43 21 (Algemene Verkeersdienst Rijks politie). Wees op uw hoede voor een onver wachte manoevre van een andere weggebruiker. Slippen ontstaat vaak uit een noodsituatie, waarin plotseling moet worden geremd of uitgeweken. Tot de voorzorgs maatregelen behoort daarom ook het .„defensief rijden": het tijdig taxeren van wat er kan gaan ge beuren. Dat geeft de mogelijkheid het eigen rijgedrag aan te passen en noodsituaties te vermijden. Goede banden Onderhoud de auto goed, met name het remsysteem en schok dempers. Schokdempers zorgen er, samen met de veren, voor dat het contact tussen wielen en wegdek onder alle omstandigheden be houden blijft. Dat contact is van uitermate groot belang voor een goede wegligging. een optimale be stuurbaarheid en een zo kort moge lijke remweg. Zorg voor banden met voldoende profiel - met als veilige grens mini maal 2 milimeter profieldiepte - en een juiste spanning. Vlinderlicht. Dat is in één woord de brilmode voor 1979. Vlinderlichte brillen, dankzij dunrandige montu ren en weinig wegende glazen- van-kunststof. welke laatste het langzamerhand van de veel zwaar dere glazen-van-glas gaan winnen. De Nederlandse opticiens kondi gen een seizoen aan, waarin als te genstelling tot het tamelijk volu mineuze beeld van de kleding aan het gezicht een minder zwaarwich tig karakter wordt gegeven. Dat zal gebeuren met brillen die niet alleen licht aanvoelen, maar die er ook licht uitzien. De dunne, niet al te ale toestand heerst remmen betekent: zonder .'1 kracht druk uitoefenen op het hpedaal - druk verminderen - ik uitoefenen - druk verminde- i. Als het ware een pompende weging met het rempedaal ma li zonder dat de voet van het pe al wordt gehaald. Op die manier irden de wielen telkens afgeremd meteen daarna weer losgelaten, dat de auto niet gaat slippen. Bil 'haling wordt immers de ideale •stand van nog net draaiende elen, dus de grootste remcapaci- lt, verkregen. mdat ook de voorwielen blijven lien, is het mogelijk de auto te IJ ven besturen. ipelen" met pedaal ïheerst remmen zou ook om- hreven kunnen worden als „spe- n" met het rempedaal rond het •ltlsche punt waar het draaien in de wielen nét niet ophoudt en »t blokkeren nét niet begint, oordat de voet bij het beurtelings •uk uitoefenen en weer druk verr inderen contact blijft houden et het rempedaal, hoeft niet eeds opnieuw gezocht te worden lar dat kritische punt. Beheerst Voor het langzame land- bouwverkeer is het van het grootste belang dat het tij dig wordt opgemerkt door het snelverkeer. Nu de don kere maanden zijn aange broken, valt er niet aan te ontkomen dat men met trekker of zelfrijdend werktuig ook in het donker op de weg is. Vermijd dit zoveel mogelijk, maar zorg in elk geval voor een goede verlichting. Dit geldt even zeer overdag bij mist, sneeuwval, zware regenval en dergelijke. Bedenk, dat ijdens en na zware sneeuwval kunnen de automobilisten op snelwegen econfronteerd worden met een snellere sneeuwopruimingsmethode. die nkele jaren geleden werd ingevoerd In navolging van het buitenland laakt Rijkswaterstaat de weg in één keer over de hele breedte schoon, oor dat karwei gaan vrachtwagens, elk aan de voorkant voorzien van een neeuwschuiver, met drie tegelijk op pad Ze rijden trapsgewijs naast Ikaar en werken de sneeuw naar de rechterkant van de weg. 'oorheen werden de sneeuwploegen op snelwegen afzonderlijk ingezet, etgeen als nadeel had per rit slechts één strook van de rijbaan kon lorden behandeld; dit in tegenstelling tot een strooiwagen, die in één keer en breder oppervlak kan bestrijken doordat het strooimiddel in een wijde irkel wordt verspreid. (ringend advies aan de weggebruikers: BLijft op voldoende afstand ach- er de sneeuwschuivers, waarop men attent wordt gemaakt door de gele waallichten, waarmee de vrachtwagens zijn uitgerust. lijf ook achter strooiwagen >ok de aanwezigheid van - eveneens van gele zwaailichten voorziene - trooiwagens vraagt een aangepast rijgedrag. Heel wat automobilisten ;unnen niet het geduld opbrengen achter zo'n strooier te blijven Nadat ze lem voorby zyn gegaan, moeten ze echter wel heel goed beseffen dat de ieg vóór hen nog spekglad is en dat doorryden daar met onverminderde nelheid levensgevaariyk is. Clacht van gladheldbestryders: Gedurende de tyd dat een inhalend voer- ulg zich op geiyke hoogte van de strooiwagen bevindt, wordt de strooi- laan naar links onderbroken, waardoor het wegdek op die plaats versto len biyft van het strooimiddel )oede raad. Blijf achter de strooiwagen, en wel op ruime afstand. Op een gladde weg moeten auto mobilisten de fietsers en brom fietsers extra in de gaten houden. Zö dienen deze medeweggebruikers-op-twee-wielen sneeuw tydens het rijden alle kan- voorby te gaan met een ruime mar- ten uitwaaien en het uitzicht, ook ge. Als er opgehoopte sneeuw ligt. dat van iemand die achter u rijdt, kunnen (brom)-fietsers onmogeiyk belemmeren, uiterst rechts rijden. Controleer of de ruitewissers niet Als na een sneeuw- of vriesnacht de zyn vastgevroren aan de voorruit. ruiten van de auto schoongekrabt moeten worden, vergeet dan vooral de achterruit niet. Denk ook aan de buitenspiegel(s). Als er een dik pak sneeuw op de „neus" en het dak van de auto ligt, verwyder die laag dan vóór het vertrek. Anders zou de bij een bewolkte lucht in de winter het daglicht niet sterker is dan laat in de zo mermaanden. Ontsteek uw verlichting eerder te vroeg dan te laat. Voldoende vérlichting wil zeggen: twee koplampen met tenminste dimlicht (de op landbouwvoertui gen nog toegestane stadslichten zijn absoluut onvoldoende!) en twee helder rode achterlichten. Aanhangwagens en getrokken werktuigen moeten zyn voorzien van achterlichten en zyiichten (twee lichten aan de voorkant die schuin buitenwaarts zijn gericht). Denk ook aan de reflectoren. Trek kers en zelfrijdende werktuigen moeten aan de achterzijde twee ronde rode reflectoren hebben, tenzy de achterlichten reflecterend zijn uitgevoerd. Voor aanhangwa gens en getrokken werktuigen ach ter vierwielige trekkers zyn twee re flecterende lengtedriehoeken voorgeschreven Verder moeten aan de achterzijde richtingaanwij zers in de vorm van twee knipper lichten aanwezig zyn Voor de ver lichting van aanhangwagens en ge trokken werktuigen, die niet van huis uit zyn voorzien van verlich ting. zyn in de handel verkrygbare verlichtingsbalken een praktische oplossing. Houd achterlichten en reflectoren schoon; anders hebben ze niet veel effect! Als het zicht erg slecht is, kunt u voor uw eigen vei ligheid en die van andere wegge bruikers beter niet op de weg ko men. Als u echter wordt overvallen door mist, sneeuwval of Zware re genval kunt u de zichtbaarheid van uw trekker aanzienlijk verhogen met een mistachterlamp Stoplichten zijn niet voorgeschre ven voor trekkers en aanhangwa gens, maar hoe kan men vooral 's nachts het verplichte signaal tot stoppen aan het achteropkomende verkeer beter geven dan door mid del van stoplichten? Hoewel dus geen voorschrift, verdient het toch dnngend aanbeveling stoplichten gemonteerd te hebben. Lange la ding - daaronder valt ook een lang werktuig aan de hefinrichting - moet worden gemarkeerd met een bord met schuine witte en rode fluorescrende strepen en in het donker bovendien met een rood licht. De zichtbaarheid van opzy kan worden vergroot door de zykant van aanhangwagens te voorzien van oranje reflectoren op strips van reflecterend materiaal. Voor meer informatie over de ver lichtingsvoorschriften kunt u het boekje „Verkeersvoorschriften voor de landbouw" raadplegen Het is verkrijgbaar bij de afdeling Pers en voorlichting, van het Landbouwschap, Raamweg 26, Den Haag, tel. 070-65 69 20, toestel 228 of 229. tegen betaling van f 5 -. grote monturen, zijn veelal ge maakt van transparante lichtge wicht kunststof, waarin kleurloos materiaal luchtig samenspeelt met de verschillende modetinten. Voor sommige monturen is dun metaal gebruikt (goud of zilver) al of niet met een versiering van email. Ook de vormgeving suggereert weinig gewicht. Veel damesmonturen zijn uitgevoerd in een sierlijk vlinder model. De monturen doen met hun lange, meer of minder sterk uitlo pende wenkbrauwlijn denken aan de vlinderbril uit de vijftiger jaren, maar zij zijn dankzij het gebruik van moderne materialen aanzien lij k groter en eleganter, en dus aan gepast aan de smaak van vandaag. Speciale aandacht wordt nu eens gevraagd voor het brilleglas Het brilleglas is de correctielens die de bril tot bril maakt: want - ook al kan een bril heel fijn in het mode beeld passen - een bril wordt tens lotte allereerst gedragen om er be paalde oogafwijkingen (in de ge zichtsscherpte) mee te corrigeren. Voor steeds meer brillen wordt te genwoordig een kunststof brilleg las gekozen. Glas. het minerale glas dat per tra ditie voor het slijpen van lenzen wordt gebruikt, is een tamelijk zwaar produkt. Dat is vooral te merken als het op de neus drukt. Glas is bovendien breekbaar, een gevaarlijke eigenschap als het om ogen gaat. Er is dan ook - eigenlijk al sinds de eerste bril - altijd ge zocht naar een goed vervangings materiaal voor glas. Een materiaal, dat op dezelfde manier als glas zou kunnen voldoen aan de strenge op tische eisen van oogheelkundigen, opticiens en gebruikers, maar dat de nadelen van het minerale glas niet zou vertonen. Een langs kunstmatige weg verkregen orga nisch materiaal, „kunststof', zou dat vervangingsmiddel worden. De uitvinding van het celluloid in 1870 (door de gebroeders Hyatt in de Verenigde Staten) was het begin van een tijdperk waarin de mens leerde om via een chemisch proces organische stoffen te vervaardigen. Om deze kunst-stoffen geschikt te maken voor het perfekte brilleglas zou echter nog een lange techni sche ontwikkeling nodig zijn. Pas in 1954 kon in Frankrijk een tijdens de laatste wereldoorlog in Amerika uitgevonden polyester geschikt worden gemaakt voor de produktie van bruikbare brilleglazen, en sindsdien is er nog veel verbeterd. Nu is bereikt dat kunststof glazen in veel gevallen een aantrekkelijk alternatief zijn voor die uit glas. Niet alleen door de optische kwali teit ervan (met kunststof is zelfs een grotere kijk-perfektie te berei ken dan met glasi, helderheid en de betere absorptie van schadelijke UV-stralen. maar ook door de lan gere levensduur en het plezierige draagkomfort dat kunstof biedt. Kunststof glazen hebben tegen woordig een goede slijt- en kras- vastheid (dus blijvend doorzichtig) en zijn bestand tegen schokken zoals die veroorzaakt kunnen wor den door vallen maar ook door op spattend grind en dergelijke. Kunststof glazen zijn dus veilig. Bovendien zijn ze aangenaam om te dragen. Het soortelijk gewicht is bijna de helft van dat van glas 1.32 gram tegenover 2.4 gram) waardoor de grotere glazen die van kunststof kunnen worden vervaardigd weinig gevolgen hebben voor het totale brilgewicht. De-technische mogelijkheden van kunststof glas zijn schier onbe perkt. De meest bijzondere zien problemen kunnen ermee worden opgelost. Evenmin zijn er grenzen aan de mogelijkheden op mode gebied: een oneindig scala van kleuren en kleurkombinaties is met kunststof te bereiken. Het mi nerale glas laat zich slechts in be perkte mate kleuren; de dégradé- techniek voor het verkrijgen van overlopende tinten is alleen op kunststof toepasbaar. Daarom is het 't kunstofglas waarmee het modieuze brilmontuur het beste harmonieert. De Recreatiegemeenschap „Salland" houdt op vrijdag, 3 november, om 15.00 uur een openbare vergadering van het Algemeen Bestuur ten gemeentehuize van Raalte. In deze vergadering komen onder meer aan de orde een voorstel tot het vaststellen van een kosten- verdeelsleutel voor de aan leg en het onderhoud van de in het Raamplan fietspaden Overijssel opgenomen fietspaden, een brief van het dagelijks bestuur in zake de sportvisserij in de uiterwaarden van de IJssel en de verkiezing van een voorzitter, een vice- voorzitter, drie leden van het dagelijks bestuur en van een vertegenwoordiger in de Provinciale Raad voor de Recreatie in Over ijssel. MOTIE In de op 21 augustus jL gehouden vergadering van het Algemeen Be stuur stelde de burgemeester van Olst. de heer J G Bosch, voor een motie te aanvaarden waarin zou moeten worden uitgesproken, dat het algemeen bestuur van de Re creatiegemeenschap .Salland" ernstig teleurgesteld is over het antwoord van de Staatsecretaris van Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk werk op vragen van de 2e kamerleden H RienksiPvdAien mevr S Langedïjk-de Jong (PvdA) over de belemmering van de hen- gesportrecreatie door natuurbe schermingsmaatregelen langs de uiterwaarden van de IJssel Het waren vooral de bezwaren die Die- penveens burgemeester, mr S. Crommelin. aanvoerde dat de mo tie niet doorging. Mr Crommelin vond. dat men niet voldoende geïn formeerd was om zo'n motie aan te nemen De hengelsportverenigingen waren zeer verbolgen, dat op deze wijze de motie niet doorging en o a de H.S V -Wyhe heeft zich tot de Re creatiegemeenschap gewend en er op aangedrongen om zich er wel van bewust te zijn om welke grote belangen het voor de sportvisserij gaat en om daarnaar te handelen Uit de door het D.B. overlegde cor respondentie en stukken blijkt, dat gronden langs de IJssel wor den aangekocht en tot natuurge bied verklaard, hetgeen dan in houdt, dat het voor de sportvis, serij verboden gebieden worden. Ook wordt bij de aankoop van gronden het visrecht door de ver koper buiten de verkoop gehou den. De sportvissers uit het IJssel- gebied zijn inmiddels ten strijde getrokken tegen Staatsbosbeheer dat de natuurgebieden ten be hoeve van C.R.M. beheert. Het standpunt van het dagelijks bestuur van de recreatiegemee nschap in deze. komt met betrek king tot de afweging tussen belan gen van natuurbehoud en recrea tie. duidelijk naar voren in een brief, die het op 30 maart 1977 reeds geschreven heeft. Het D.B heeft, gezien het antwoord van de Staats secretaris van C.R.M., niet de ind ruk. dat er op dit punt sprake is van een evenwichtige wijze van afwe ging van belangen van natuurbe houd en recreatie. Het D.B wil nogmaals benadrukken, dat het er hem niet om te doen is geweest in alle natuurgebieden ongelimiteerd hengelaars toe te laten, maar het is voor hem onbegrijpelijk dat resi duen Lópen water) van zandwin ningen van de ene op de andere dag tot natuurgebied worden verklaard en vervolgens voor de sportvisserij verboden worden. Tegen een mo^ tie, die dit standpunt onderstreept heeft het D B. dan ook geen enkel bezwaar. In de vergadering van 3 november kan het Algemeen Be stuur zijn standpunt bepalen. Schrikt u niet. Het gaat niet om geur van tenen als onderdeel van het menselijk lichaam maar om ..teentjes" als onderdelen van kno- flookbolletjes Iedereen kent ze. te weinig mensen gebruiken ze. Dan Frankrijk, waar bijna iedereen ze dagelijks gebruikt. Als u vanuit Nederland per trein in „Gare du Nord" arriveert en u stapt niets vermoedend tijdens het spitsuur in de Métro, dan slaat u een onaange name geur tegemoet. Deze geur „overgeurt" alle andere kwalijke geuren en is afkomstig van een fa milielid van de ui en de prei. Knoflook heet deze geurmaker van huis uit ofwel Alliumsativum zoals de wetenschappelijke naam luidt. Waarschijnlijk is knoflook afkom stig van een plant die in het wild in Centraal-Azië groeit. Al heel lang is de plant in cultuur en kwam o.a. voor in het oude Egypte van de pharao's. Momenteel wordt het produkt veel geteeld in de landen rond de Middellandse Zee. De „teentjes", de kleinste onder deeltjes van een knoflookbolletje, worden in de herfst, de winter of het vroege voorjaar geplant. De oogst vindt vanaf juli plaats, wanneer het blad begint te verwelken. De eerste knoflook wordt in verse toestand geïmporteerd. Later in het eizoen wordt het produkt gedroogd inge voerd. Gedroogde knoflook is lan ger houdbaar. Na verloop van tyd worden de knolletjes zacht. Ze zijn dan onbruikbaar. Knoflook kan men uitpersen en in deze vorm verwerken in allerlei gerechten. Men kan ook de pan of slabak in- wryven met een doorgesneden teentje. Kortom er zijn vele moge- lykheden om knoflook in het eten te verwerken. Echter met mate want anders wordt de smaak van de gerechten teniet gedaan. Iedere dag knoflook is zeer gezond. De geur is echter voor velen een minder plezierige bijkomstigheid. De oplossing voor dit probleem is dat iedereen het gaat gebruiken, zodat niemand het meer ruikt. „In het eindadvies over de natio nale landschapsparken, dat over enkele maanden zal zijn afgerond, zullen de doelstellingen van het landschapsbeleid nog eens uit voerig uit de doeken worden ge daan. Benadrukt zal worden dat het persé niet mijn bedoeling is om van die nationale landschappen „stilstandgebieden" te maken; het moeten geen openluchtmusea worden waar voor moderne ont wikkeling geen plaats is. Er wor den bepaald geen situaties „be vroren". Naar mijn vaste overtuiging zou dan een steriele leefgemeenschap ontstaan, die met menselijke acti viteit en ontwikkeling weinig meer te maken heeft. Waar het naar mijn oordeel wél om gaat is om de tot standkoming van gewenste en noodzakelijk nieuwe ontwikkelin gen extra aandacht te besteden aan de natuurlijke en landschappe lijke waarden die in die gebieden onmiskenbaar voorkomen. Te neinde dót mogelijk te maken zal de overheid een instrumentarium (subsidieregelingen e.d.) beschik baar stellen om prioriteit te geven aan het beleid in de nationale land- schapsgebieden. In een aantal proefgebieden is en wordt daar reeds een begin mee gemaakt". Aldus staatssecretaris Wallis de Vries van CRM, toen hij 19 oktober in Winterswijk het streeknuseum „Freriks" opende. Volgens de bewindsman wordt een proefgebied niet automatisch een defenitief nationaal landschap Op deze vraag kan nl. pas een ant woord worden gegeven als de structuurschema's voor natuur- en landschapsbehoud, landinrichting en openluchtrecreatie, waarin het landschapsparkenvraagstuk wordt opgenomen en waarin uit eraard ook de in proefgebieden op gedane ervaringen zullen door klinken, de zogenaamde „proce dure voorde planologische kernbe slissingen" hebben doorlopen. Dit wil zeggen dat pas na uitvoerig ge sproken te hebben met alle betrok kenen, de regering in overleg met het parlement beslist over de vraag of instelling van een nationaal landschapspark wenselijk is en zo ja, welke gebieden daar dan voor in aanmerking komen. De staatssecretaris verwacht dat die procedure volgend voorjaar zal kunnen starten en ongeveer twee jaar zal duren. Daarna zullen door het Ryk geen landschapsparken worden aangewezen of „opgelegd" maar zal het aan de provinciale bsturen worden overgelaten of zy het ten aanzien van landschap sparken voorgestelde beleid willen overnemen en verder uitwerken.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 19