ij-impressie Mitsubishi Colt Weer eens rijden met de na-oorlogse Renault 4cv Onderweg Rijden met constante snelheid zonder gaspedaal te gebruiken Miljoen auto's door Pon geïmporteerd Wel nieuws, geen nieuws op de Salon te Parijs. 'Dat klinkt erg paradoxaal, maar het klopt wel. Er staan veel nieuwe modellen maar op de één of andere manier was er al het één en ander over bekend gemaakt. Belangrijk waren de Audi 80, de Citroen Visa, de Mitsubishi Colt, de Polonez, de Fiat Ritmo, de Ford Mustang, de Saab 900 en de Snirit van American Motors. De meesten van dit rijtje waren al gepresenteerd en in menig kranten kolom heeft er al het nodige over gestaan. Heel interessant wordt de Mitsubishi Colt, die in Japan Mirage heet. Op deze pagina de eerste rij-indrukken die we in Japan maakten. BMW introduceerde in Parijs de Ml. Het is een 2-persoons coupé met een midscheeps ge plaatste 6 cilinder motor en 4 kleppen per cilinder. De ry-ca- paciteiten zijn gelijk aan die van een raceauto. De topsnel heid bedraagt 260 km. per uur en de prijs zal rond de 140 mille komen te liggen. Citroen levert de Pallas CX met een 2500 dieselmotor en de 2 CV 6 heeft nu weer een derde zijruitje. De Poolse Po lonez is een fraai gelijnde auto die uit Fiat componenten is opgebouwd, die ook in de Polski 1500 verwerkt zitten. Met 5 deuren en een luxueus interieur komt deze auto in de buurt van de 15 mille te lig gen. Binnenkort hopen we een ry-impressie te kunnen bren gen. De afspraak met de im porteur is al gemaakt. Op de foto's staan de nieuwe Saab 900 in 3 deurs uitvoering, de nieuwe Mustang van Ford die qua rij-eigen- schappen gelukkig erg Euro pees aandoet en de American Motors Spirit in liftback uit voering. Ook deze Amerikaan gaat wat meer op de Europese toer en zal daardoor op het continent zeker aan belang stelling winnen. Op 28 september j.l. nam di recteur Mijndert Pon de 1.000.000 auto van het Volks- wagencoricem, bestemd voor ons land in ontvangst. Zelf haalde hij in gezelschap van de toekomstige eigenaar de auto, een Golf diesel, van de band in Wolfsburg. Een feit waaraan niet voorbijgegaan werd. In de geschiedenis van de automobiel is dit nog nooit voorgekomen. In 1947 werd met de invoer van kevers be gonnen. In 1956 werd de 50.000ste geïmporteerd, in 1959 waren het er 100.000, in 1965 kwam de 350.000 en 3 jaar la ter de half-miljoenste. Nu tien jaar daarna de miljoenste. Ben Pon Sr. die een gewel dig aandeel heeft gehad in het succes van Volkswagen op de Nederlandse markt maakte in 1947 de eerste schetstekening van de Volkswagen bestel. Vrij recentelijk werd een oud notitieboekje gevonden met aantekeningen uit een reisver slag met daartussen een schets voor de constructie van een lichte bestelwagen. Deze noti ties dateren van 23 april 1947. Tot op heden blonken Japanse auto's niet uit door technisch vernuft of originele vormgeving. Lang zal die „status quo" ech ter niet meer duren. Het virus dat voorwielaandrijving heet sloeg recentelijk toe in Japan, met als resultaat een hele reeds nieuwkomers van Toyota (de Tercel), Datsun (de Pulsar) en - wellicht de allerbelangrijkste - de Colt van Mitsubishi. Zo be langrijk acht Mitsubishi - volgens insiders 's werelds grootste industriële en handelsconcem - deze op de Tokyo Motor Show van 1977 geïntroduceerde nieuweling, dat men ons in het land van herkomst met de Colt liet kennismaken. Zodat we met twee ervaringen rijker in Nederland terugkeerden. Europeanen die in Japan de kans krijgen aan het woelige verkeer deel te nemen zijn immers een grote zeldzaamheid. Onleesbare borden Het autoreden in het land van de rijzende zon is niet ge heel zonder problemen of ge vaar. Probeer bijvoorbeeld maar eens wijs te worden uit de onleesbare verkeers- en richtingborden, waarop maar enkele van de vele duizenden Japanse lettertekens staan. Let afgezien daarvan goed op de maximum snelheden van slechts 60 km/h, die overal be halve op snelwegen gelden, want de politie is strenger dan waar ook ter wereld. Bent u daaraan gewend en geeft een Japanse bijrijder u de weg aan, dan blijft er nog het linkse verkeer over, met de zowat slechtste chauffeurs ter wereld. Ondanks de lage snelheden snijden ze je roekeloos de pas af en technisch behandelen Japanners hun auto's ronduit slecht. Door het rijden in de hoogste (4e of 5e) versnelling bij lage snelheden (die 60 km/h) is luid pingelen van de motoren een normaal geluid in het stadsverkeer! U begrijpt: de eerste kilome ters die we aflegden in het drukke stadsverkeer van het anderhalf miljoen zielen tel lende Noord-Japanse Sapporo (bekend van de Olympische spelen) waren geen genoegen, en nauwelijks konden we enige ervaring opdoen met de nieuwe Mitsubishi Colt. Maar Japan kan ook mooi zijn, en even buiten Sapporo stelde een landschap als dat van de Eifel ons in staat de Colt wél geconcentreerd te beoordelen, zij het wat geremd door de maximumsnelheden. Volledig nieuw De Mitsubishi Colt is volle dig nieuw ontworpen, en dat stelde de technici in staat om ongeremd en zonder tradities (zelfs geen Japanse) iets moois van de Colt te maken. De wa gen is gebaseerd op een wiel basis van 230 cm - overeen komend met anto's in de klasse der Peugeot's 104 of Ford Fiësta. Op het onderstel zette Mitsubishi een erg aan trekkelijke en ook eigenzinnig gevormde tweedeurs-met-ach- terklep; door de vrij lange mo torkap en het forse glasopper vlak oogt de Colt daardoor evenzogoed als een Ford Fi ësta dan een AM Pacer. Het vele glas rondom heeft zijn lo gische voordelen, de lange mo torkap daarentegen beperkt de binnenruimte voor de achter passagiers enigszins. Vanaf medio 1979 (de RAI?) zal ech ter ook de vierdeurs Colt ver schijnen, die dankzij een 8 cm langere wielbasis meer been ruimte achterin biedt. Voorin hebben de inzittenden wel ruim voldoende plaats, dankzij de aanzienlijke spoorbreedte, waardoor de stoelen niet te smal hoefden te worden ge houden. Afhankelijk van de uitvoeringen kan men het inte rieur van compleet tot luxueus betitelen, maar opwindende zaken zijn er niet te vinden, behalve het instrumentarium, waarbij schakelaars voor licht Dit keer niet over een beleve nis in een restaurant of een verkeerssituatie, maar over het afleveren van een nieuwe auto. Met het omwisse len van testauto namen we een relatie mee, die in het westen van het land z'n nieuwe bezit ging afhalen bij. een niet offici ële importeur van Ameri kaanse auto's. Aangekomen bij deze grote en modem inge richte zaak, die zich specifiek richt op één merk en daarvan dan ook tientallen exemplaren zelf in gebruik heeft voor per sonenvervoer, stond z'n „Uncle Sam" auto al glanzend in de afleveringshal klaar, klaarblij kelijk om zo mee weg te rij den. Gelukkig wel, want dan was er een mogelijkheid om de grootste drukte van de vrij dag middag spits, die in het westen van het land al ruim voor vier uur begint, te ontlo pen. De glans en dat bleek la ter, u)as het enige dat daar in dit geval onder afleveren werd verstaan. en ruitewissers in het „klok- kenhuis" zijn aangebracht, en daardoor direct voor het grij pen liggen: In Japan Mirage Technisch volgt de Colt (die in Japan Mirage heet, doch die naam mag vanwege de mer- kenwet in Europa - Dassault Mirage straaljagers - niet wor den gevoerd) de laatste Euro pese trends, en in een enkele opzicht ligt de wagen zelfs voor. De nieuwe motoren van 1244 of 1410 cc, resp. 55 en 70 pk sterk, staan dwars voorin de wagen, hebben een enkele door een getande snaar aange dreven bovenliggende nok- kenas en drijven de voorwielen aan. Beide versies zijn bijzon der levendig, hebben meer dan gebruikelijk in Japan erg Eu ropese karaktertrekken getuige veel pit bij hoge toerentallen, doch laten hun stem bij hoge snelheden toch goed horen. Voor zitten McPherson veer- elementen met negatieve stuurstraal, en achter vindt men een combinatie van onaf hankelijke ophanging en een starre as doordat de wiel- draagarm onderling middels een torsiekoker zijn verbonden. Soortgelijke constructies zijn overigens bij de VW Golf en Polo te vinden. Wat niet weg neemt dat de Colt met deze ophanging erg strak over de weg gaat, ofschoon de bestu ring (tandbeugeltype) geheel volgens Japanse gewoonten vaag aandoet. Maar zoals ge zegd: we mochten niet hard rijden en dus konden we de wegligging niet tot het uiterste proberen. 8 versnellingen Ronduit sensationeel is de 8 (!)-versnellingsbak, die als al ternatief op de normale vier- bak te leveren is op de 1400 GLX. Waarom een achtbak? In de eerste plaats is deze door Mitsubishi „Supershift" ge naamde transmissie gewoon een vierbak met extra reduc- Maar het viel, betreurens waardig genoeg, heel anders uit. Weliswaar werd gezegd dat de auto klaar stond en volge- tankt was, echter de eerste problemen ontstonden al toen de benzinemeter niet bleek te werken. Deze werd verwisseld en ja daar ging de wijzer de goede richting uit. Toen ge start, maar dat luidde enkele uren van niet geringe proble men in. Even de weg op, om te kijken of de motor goed trok en liep. Op eens niets meer, er was geen beweging meer in te krijgen, wel een lichte rook ontwikkeling onder de motor- Toen werden de eerste contac- .ten gelegd en daaruit hebben we kunnen opmaken dat Ben Pon Sr. heel wat heeft heen en weer moeten reizen en pra ten om van de Engelse bezet- tings-autoriteiten medewerking en de vergunning te krijgen voor de export van de eerste kevers naar ons land. Dat was op 8 augustus van dat jaar. De schetstekening geeft de op zet weer en de bestelauto werd op deze wijze ook ge bouwd en met een geweldig succes. Snelheid is een magisch woord. Van de miljoenen au tomobilisten zijn er weinig die heel erg rustig rijden. De meesten houden van opschie ten en de maximum snelheid van 100 km. per uur wordt in z'n algemeenheid nogal eens overschreden. Het is ook niet direct zo plezierig om con stant 80, 100 of 110 te rijden en dit lange tijd vol te moe ten houden. In Amerika zijn de snelheids-restricties nog sterker en daar mag de auto mobilist niet harder rijden dan 55 mijl, dat is net nog geen 90 kilometer. En dat dan op de enorme Highways, die honderden en honderden mij len lang zijn. De Amerikaanse automobiel producenten leveren al lang een apparaatje dat de snelheid op alle gewenste standen kan vastzetten. Ook Mercedes le vert een dergelijke installatie en recentelijk voegde Simca aan de Horizon-reeks een ver sie toe met automatische bak en de mogelijkheid om de snelheid te fixeren. Uit Enge land wordt nu de speedomatic geïmporteerd die geheel me chanisch werkt en waarbij een electro-magneet de stand van het gaspedaal vastzet. Wanneer men remmen moet wordt de verbinding verbroken en dat gebeurt al bij de geringste aanraking van het gaspedaal. tie, waardoor men acht moge lijkheden krijgt. Men schakelt dus in principe zoals in elke andere auto. Maar de extra reductie beperkt het motortoe rental in alle versnellingen met enkele honderden toeren, en dat komt volgens Mitsubishi de zuinigheid ten goede, ook in stadsverkeer. De Supershift kan met behulp van een extra versnellingspookje namelijk zonder ontkoppelen worden ge schakeld. in de praktijk zal men echter alleen in de vierde versnelling van het systeem gebruikmaken, niet alleen om dat het zuinigheidseffect alleen dan (bij hoge snelheden) tot zijn recht komt, doch tevens doordat het mechanisme - in ieder geval op onze eerste testauto's - niet uitblonk door een soepele werking. Binnen enkele weken zullen de eerste Colts 'naar ons land komen, en volgens importeur HNG zullen er vele, in 1979 zelfs 10.000 - Colts volgen. Voor een prijs van ca. 12.500 gulden voor de goedkoopste 1200 EL, 13.500 voor de 1200 GL of 14.500 gulden voor de duurste 1400 GLX (incl. luxe uitrusting en de achter ver snellingsbak) lijkt dat geen onmogelijke zaak. kap. De carburateur bleek in brand te staan. Vrij snel weer verholpen en gauw met de auto terug. Opnieuw de werk plaats in, waar intussen de werktijd geëindigd was. De nieuwe eigenaar werd vrij dringend geadviseerd de auto naar 'de afleveringshal te rij den, omdat ze daar dan wel verder zouden gaan. Een an dere meer behulpzame en van z'n taak bewuste monteur diende af te maken wat z'n collega's verzuimd hadden. Om het verhaal niet te lang te maken, treden we verder vrij groot. Van 60 tot 80 km. in de derde versnelling beno- digden we 11 sec. en van 80 tot 100 ruim 14 sec. Dat is ook wel zo'n beetje de top. Qua stuurkarakter waren de bevin dingen dat er vrij veel over stuur naar voren kwam. Dat kan in weze ook niet anders omdat het gewicht voor het grootste deel op de achterwie len rustte. Ook was de wielop hanging, alhoewel voor die tijd modem, nog lang niet zo uit gekiend als tegenwoordig. Vier kleine portieren ook, de beide voorste scharnierden aan de middendeurstijl, gingen ver open, hetgeen ook wel moest om nog wat gemakkelijker in- en uit te kunnen stappen. De zit was voor die tijd redelijk en men kende toen nog niet de anatomisch aangepaste zittin gen. Al met al voor die tijd een moderne auto met rede lijke ruimte voor vier inzitten den. De bagageruimte voorin kon weinig bevatten en het meeste moest wel op het dak mee wilde men een behoorlijke hoeveelheid vakantiebagage meenemen. De benzinetank zat wel achterin en dat was uit oogpunt van veiligheid zeker niet onbelangrijk. In rallyes uit die tijd was de Renault 4 CV een geduchte concurrent en wanneer je nu nog eens In dit genre auto's rijdt, vraag je je af hoe men het dagen en nachten uithield. Maar ja daar waren het de helden van we leer voor om in sneeuw en ijs duizenden kilometers te rijden om b.v. heelhuids of goed ge klasseerd in Monte Carlo aan te komen. Je mag rustig stel len dat de automobilist van vandaag een gezezegend mens is die comfortabel en pro bleemloos met de moderne auto grote afstanden kan overbruggen. Geïnteresseerden ln oude auto's leggen voor deze modellen veel belangstel ling aan de dag. Ook op het dashboard kan dit gebeuren. Daar wordt een pa neeltje aangebracht met 2 drukknoppen en een controle lampje. Inschakelen gebeurt daarmede. Het geheel is de eenvoud zelve en door een wat handige „doe 't zeiver" ge makkelijk in te bouwen. De verkoopprijs bedraagt f 340,- en de garagebranche is inge schakeld voor de verkoop. Na tuurlijk zijn er altijd ménsen die een nieuw accessoire on middellijk willen bezitten. Wanneer ze ook nog regelmatig op de lange weg rijden kunnen ze er veel nut van hebben om dat het rijden wat ontspan- nender wordt. Voor diegenen die veel op reis zijn en het land via het autowegennet be reizen is het een niet onaan trekkelijke zaak de speedoma tic in te laten bouwen. Naast het gèmak dat het rechterbeen niet altijd op het gaspedaal rust, heeft het ook nog het voordeel dat het in zekere mate benzinebesparend werkt. Gesteld wordt door de impor teur dat dit ongeveer 15% is. Dat moet de ervaring echter leren. Speedomatic Nederland in Deventer importeert het ge lijknamige apparaat. De automobilist van van daag is veeleisend. Het is heel gewoon dat o.m. een kachel en een achterruitverwarming deel uitmaken van het accessoire- pakket dat iedere auto heeft. Dertig jaar geleden nog niet. Toen kwamen de merken pas met hun nieuwe modellen uit, die in een aantal gevallen tij dens de 2e wereldoorlog op de tekentafel stonden en in het geheim uitgewerkt werden. Renault, sinds de dood van de oprichter Louis Renault, die in 1944 stierf, een staatsbe drijf, bracht vrij snel na de bevrijding de nieuwe 4 CV uit. Dit model dat een spectacu lair^ groei inluidde, had een kleine 4 cilinder motor achter in. In 1956 kwam daar de Dauphine bij. Vijftien jaar lang werd het kleine viertje gefabriceerd en ook nu hebben we al weer vele jaren de 4 CV met de vijf deuren en de mo tor voorin. Maar met alle res pect wat deze fabriek nu aan modellen en typen bouwt, wil len we in dit korte bestek iets van de eerste 4 CV vertellen. Je ziet deze auto weer wat meer opduiken en enkele van die exemplaren zien er voor treffelijk uit. Het exemplaar dat wij voor een korte indruk meekregen van een trotse be zitter, was helemaal gerestau reerd £n verkeerde in perfecte staat. Het. enige waaraan te zien was dat het een oude auto betrof, was de rubber vloerbedekking, die niet meer nieuw te verkrijgen is. Met een handchoke kregen we de auto snel aan de praat en na enkele honderden meters kon deze al ingedrukt worden. Met een 3-bak vooruit zyn de sprongen maar niet in details hoe de auto wel redelijk aan het lo pen werd gekregen. Het duurde nog wel enige tijd voordat de auto op eigen kracht oostwaarts kon rijden. Gelukkig was de nieuwe eige naar niet onbekend met auto techniek, want anders was hij met een kluitje in het riet weggestuurd en had waar schijnlijk de Wegenwacht er een hele klus aan gehad. Een bewijs dat aan deze auto niets gedaan was bleek ook uit het feit dat de banden op één no een spanning hadden van maar liefst 3 atmosfeer, waar maar 2 voorgeschreven stond. Aan de vertegenwoordiger werd zelfs nog gevraagd of dit ook wel gecontroleerd ivas, waarop een positief antwoord kwam. Op deze vrijdag stond het woord service verlenen niet hoog in het vaandel van dat heel moderne bedrijf geschre ven. Gelukkig zijn er moge lijkheden te over om in het vervolg elders een nieuwe auto te kopen.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 17