Belangrijk aspect van de landbouw: Grondonderzoek „Nieuwe Wet Ambulancevervoer bepaalt: Alle kosten uit tarieven financieren" m Bestemmingsplannen; Rioleringen. m r 5o.onn HOLTENS NIEUWSBLAD - 20 OKTOBER 1978 - PAG. 5 BfiPftltWC UAl# Oë ptl (l>JMtQa*od) ÏHHBT LilftoAnrolO'uM bakjes. Het lege zakje blijft er nog even bij. Bovendien wordt het monster voorzien van een nummer. Het inzendformulier met de wensen van de boer gaat naar de computerafdeling, waar de gegevens worden overgebracht in het geheugen van de computer. Het monster wordt in een door de mensen van het Bedrijfs- laboratorium zelf ontworpen machine verkruimeld. Het fijnverdeelde materiaal wordt in een droogkast gedroogd. Dat duurt 24 uur. De kurkdroge grond wordt vervolgens gemalen en gezeefd. Een deel ervan - eigenlijk een monster van het monster - wordt in een plastic doosje gedaan. Deze hoeveelheid is voldoende voor het eigenlijke onderzoek. Het doosje wordt in een stellage geplaatst met duizenden andere, in afwachting van de komende gebeurtenissen. De computer beslist, waneer het doosje uit het rek mag. Elke dag stelt de computer een lijst op van de monsters die aan de beurt zijn. De computer doet dit op zo'n manier, dat de verschillende onder- zoekafdelingen van het laboratorium volledig bezet zijn. Dagelijks staan er duizend tot vijf tienhonderd monsters op de lijst. De computer heeft maar een kwartier nodig, om zijn keus te maken. De lijst, die een paar meter lang is, komt terecht bij de mensen die de monsters uit de rekken halen en ze op een transportbaan plaatsen waarmee ze hogerop worden gevoerd, het eigenlijke labora torium in. Intussen heeft de computer ook voor elk monster een kaart gemaakt, die in de wandeling "buskaart" wordt genoemd, omdat hij op een knip- kaart voor het openbaar vervoer lijkt. Daarop worden de bepalingen en controles bijgehouden, die het monster ondergaat. In het laboratorium wordt van elk monster op een weegschaal een paar gram in kleine flesjes gedaan. Er wordt een vloeistof aan toegevoegd en het mengsel wordt dan in schudkasten bij een tempera tuur van ongeveer 20 Celsius danig geschud. Dan wordt de inhoud van de flesjes door papieren filters overgegoten in andere flesjes. Er wordt nu een stof bij gedaan waardoor de vloeistof blauw kleurt. De kleur is niet gelijk in elk flesje. Soms is ze maar flauwtjes, soms ook vrij sterk. De intensiteit van de kleur wordt gemeten en deze "colonmetrische" bepaling geeft aan wat het fosfaat- gehalte i'S; Zo ondergaan snuifjes van het monster of een extract ervan de ene proef na de andere. Voor de bepaling van het kaligehalte wordt een hoeveelheid van net extract in een vlam gebracht. De vlam krijgt een paarse kleur en die verkleuring wordt weer gemeten. Verkleuringen van vloeistoffen en vlammen en het meten van de mate van verkleuring blijken een heel belangrijke rol te spelen in het onderzoek. Bij het slibonderzoek gaat het erom de grootte van de korreltjes grond te bepalen. De korrels moeten daartoe helemaal los van elkaar gemaakt worden. Ze mogen niet samenklonteren. Het is dus nodig om de stoffen waardoor ze aan elkaar kunnen plakken"kitten" heet dat in het laboratorium, te verwijderen. Eerst wordt met waterstofperoxyde de organische stof, de humus, weggebrand. Natte ver branding heet dat. Met zoutzuur worden vervolgens kalk en magnesium opgelost en afgevoerd. Ten slotte wordt het water verdampt van de natte massa die op kleine bakjes wordt gedeponeerd. De zuurgraad kan worden gemeten, als het monster een nachtje in een zoutoplossing heeft gestaan. De humusbepaling gebeurt met behulp van ovens waarin uit een monster bij 600 Celsius alle organische stof wordt uitgegloeid. Door weging voor en na de behandeling woptff het humusgehalte vastgesteld. Een wonderl ijtxjézicht biedt het onderzoek op kalk. Op een machine staat een rij flessen met monsters te schudden en te bruisen. Er is namelijk zoutzuur aan toegevoegd en dat ontwikkelt koolzuurgas als het in contact komt met de kalk in het grondmonster, ue hoeveel hei (^koolzuurgas wordt gemeten en is bepalend voor het gehalte aan koolzure kalk. Zo ondergaat elkN monster een week lang een aantal onderzoekingen, waarvan de resultaten terstond worden opgenomen in de computer. Aan het einde van de reis door het laboratorium worden alle bevindingen nogeens nauwkeuM-g gecontroleerd door deskundige mensen. Als alles klopt, krijgt de computer opdracht het officiële verslag van het onderzoek te vervaardigen en een bemestTrK&advies op te stellen. Het bemestingsadvies vertelt de boer welke mest stoffen hij op zijn land moet brengen. De computer stelt het samen door het te vergelijken met de meest gunstige bemestingstoestand zoals die door deskundigen is opgesteld en als voorbeeld in het computergeheugen is opgeslagen. Bevat mijn akker voldoende voedsel voor de ge wassen die ik wil telen? Die vraag stellen heel wat Nederlandse boeren zich in het najaar, als zij voorbereidingen treffen voor het nieuwe seizoen. Niet alleen akkerbouwers vragen zich dat af. Ook veehouders willen graag weten of de grond genoeg stoffen bevat om een flinke hoeveelheid gras te kunnen leveren. De verlangde informatie kunnen ze krijgen, door een grondmonster te laten onderzoeken door het Bedrijfslaboratoriurn voor Grond- en Gewasonderzoek in Oosterbeek. Het monster wordt genomen door een medewerker van het laboratorium. Met een grondboor verschijnt hij op het land en wandelt er zigzag overheen, waarbij hij in totaal veertig prikken uit de grond neemt. De grond die hij zo verzamelt wordt terstond in een stevige papieren zak gedaan. Samen met een formulier waarop de boer aangeeft wat hij onderzocht wil hebben, gaat de zak naar Oosterbeek. Het labora torium verricht een standaardonderzoekDaarbij worden vastgesteld de pH (zuurgraad van de grond), humusgehalte (de hoeveelheid organische stof), slib (kleigehalte) en de.gehalten aan kali en fosfaat. Desgewenst kan de boer bovendien een aantal andere dingen laten nagaan. Bijvoorbeeld of er bepaalde zware metalen in de grond voorkomen en hoeveel. In het ontvanglokaal te, Oosterbeek draagt Van Gend en Loos dagelijks honderden zakjes mét grondmonsters binnen. Ze worden eerst geleegd in rode plastic tEMONSTERiMG OAO NAÏSSTbpPEL OUO „Met ingang van 1 juli 1979 treedt de nieuwe wet ambulancevervoer in werking, waarin wordt gesteld dat in beginsel alle kosten van dit vervoer, óók die van de centrale posten en de zgn. paraatheidskos- ten. uit de tarieven moeten worden gefinancierd Problemen rond de financiering van de centrale posten dienen in overleg met de zieken fondsen te worden opgelost". Dit schrijven B en W in hun toelich ting op de gemeente- en bedryfsbe- grotingen 1979 aan de leden van de gemeenteraad. Voor de gemeente betekent deze nieuwe wet een dui- defijke lastenverlichting. Sinds 1971 nl ontvangt de Stichting Zie- kenvervoer Holten e.o. van de ge meente een subsidie in de onge dekte exploitatiekosten. In 1976 besloot de raad vervolgens, ten la3te van de toe te kennen subsidie, een fonds te vormen voor de aan koop van een nieuwe ziekenauto, ingeval de in gebruik zijnde auto is afgeschreven. Hiervoor werd een jaarlijks bedrag gereserveerd ad f 5700,-. Per 1 jan 1979 is hiervoor inmiddels een bedrag gereserveerd groot f17 100- In de begroting 1979 is, inclusief een bydrage in het nadelig saldo, een bedrag geraamd groot f 6 700.-. In verband met de nieuwe wet stellen B en W thans voor dit bedrag te wijzigen in een zga P.M. post. Daarnaast is door de gemeente een bijdrage geraamd in de kosten van de Centrale Post Ambulancevervoer van het gewest ad f6.202,70. B en W merken ten slotte nog op dat in het door G S vastgestelde spreidingsplan. aan de gemeente Holten één stand plaats voor ambulancevervoer blijft toegewezen I. Beuseberg: Nu de Kroon de ingestelde beroe pen met betrekking tot het be stemmingsplan Beuseberg onge grond heeft verklaard, schrijven B. en W. aan de raad voornemens te zijn de grondverwerving en het bouwrijp maken met spoed ter hand te willen nemen Inmiddels werd een onteigeningsprocedure in werking gesteld, waarvoor in de raadsvergadering van 30 oktober a s een daartoe strekkend besluit ter vaststelling aan de raad zal worden aangeboden. Herziening bestemmingsplan „de Haar". De beslissing omtrent de vaststel ling van dit plan is door de raad ingaande 25 augustus 1977 ver daagd Een belangrijke oorzaak van deze verdaging was gelegen in het. feit, dat een groot gedeelte van de gronden in handen van een pro jectontwikkelaar was gekomen. Het overleg met de eigenaar over de overneming van de betreffende gronden heeft, geresulteerd in een overeenkomst welke in de raads vergadering van 28 augustus j 1 werd vastgesteld B en W zijn voornemens dit plan, zij het enigs zins gewijzigd, in één van de eerst volgende raadsvergaderingen ter vaststelling aan te bieden Bij de raming van de opbrengst wegens leges bouwvergunningen in de be groting 1979. is geen rekening ge houden met de bouw van woningen in de partiéle herziening van het bestemmingsplan „De Haar" Mede op grond van de gesloten overeenkomst met de hiervoor be doelde grondeigenaar, nemen B en W aan. dat in het begrotingsjaar 1979 een bouwvergunning voor de bouw van ca 55 woningen zal kun nen worden afgegeven Hieruit vloeit een verhoging van de te ont vangen bouwleges voort van ca. f30 000.-. Komplannen Het „Komplan" en het „Komplan Noord" zijn op 27 juni 1978 door de raad vastgesteld. Deze plannen zijn inmiddels ter goedkeuring aan ge deputeerde staten aangeboden. Bij dit college zijn tegen de vastge stelde plannen in t-otaal 12 be zwaarschriften Ingediend. Pion Eendracht Op 17 Januari 1977 werd door de raad een voorbereidingsbesluit ge nomen voor het gebied, waarvoor inmiddels het bestemmingsplan „Holten Kom Noord" is vastge steld. Het betreffende voorberei dingsbesluit is destijds genomen in verband met de voorbereiding van het bestemmingsplan ,de Een dracht", wat voorziet in de bouw van woningen ter plaatse en in de onmiddellijke nabijheid van de Mengunie Eind vorig jaar bleek, dat het opgesteld? schets-ont werp financieel niet haalbaar was. Aan gezien het niet mogelijk bleek op korte termijn, althans vóór de da tum waarop het voorbereidingsbe sluit zou aflopen, het plan finan cieel „rond" te krijgen, is in overleg met de commissie ruimtelijke or dening, besloten, het op dit gebied betrekking hebbende deel van het plan iHolten Kom Noord) ter in zage te leggen met inachtneming van het huidige gebruik ter plaatse van de Mengume Hoewel B en W zich er van bewust zyn, dat het niet eenvoudig is voor dit gebied een economisch verantwoord plan te maken blijven zij daar wel naar streven Bestemmingsplan Zuiderlook. Aan de verdere voorbereiding van dit plan wordt gewerkt. Nieuwe ei sen van de zijde van de Inspectie van de Milieuhygiëne, t a v de ge luidshinder, maakten nader be raad noodzakelijk, zulks in ver band met de economische haal baarheid van het plan In het kader van de voorbereiding van dit plan, werd in de raadsvergadering van 13 december 1977 een krediet be schikbaar gesteld van f46.000,- voor een bodemkundig en hydrolo gisch onderzoek De resultaten van dit onderzoek zijn onlangs ontvan gen en in handen gesteld van de planoloog. Bestemmingsplan „Sportveldencomplei larensweg". Het bestemmingsplan voor het tweede sportveldencomplex is op 25 mei 1978 ter goedkeuring aan gedeputeerde staten gezonden. Gezien de kosten van uitvoering van dit plan, moet ervan worden uitgegaan, dat realisering daar van vooralsnog slechts mogelijk is met behulp van een D.A.C.W^-sub- sidle. Met betrekking tot de grond- verwervingin dit plan merken B. en W op, dat nog met enkele grondei genaren onderhandelingen worden gevoerd. Overigens is het overgrote deel van de in dit plan gelegen gronden reeds eigendom van de gemeente Bestemmingsplan Dijkerhoek. Het ontwerp-bestemmingsplan voor de buurtschap Dijkerhoek is behandeld in het wettelijk voorge schreven overleg. Verwacht mag worden, dat het plan dan ook in de loop van dit jaar nog ter visie kan worden gelegd Recreatieplannen. Het bestemmingsplan voor het re creatieterrein „de Prins" is door de raad in zijn vergadering van 27 juni j 1 vastgesteld Het plan is inmid dels ter goedkeuring ingezonden aan gedeputeerde staten De recre atieplannen „de Haspel", „de Hol- terberg" (camping Veneklaas) en „Twenhaarsveld" hebben alle reeds ter visie gelegen De inge diende bezwaarschriften zijn nog in behandeling. Verwacht mag wor den. dat deze plannen nog dit jaar ter vaststelling zullen worden aan geboden aan de raad. Bestemmingsplan „Espelo" (erven Vincent). De voorbereiding van een bestem mingsplan voor het boscomplex in Espelo, eigendom van de erven J.D. Vincent, is bijna afgerond Aanvankelijk was het de bedoeling dit terrein zodanig te bestemmen, dat aldaar een recreatieve ontwik keling mogelijk zou worden. Gede puteerde staten hebben voor dit gebied echter een ontgrondings vergunning geweigerd, daarby on dermeer overwegende, dat een re- creatieve ontwikkeling aldaar, on gewenst wordt geacht In verband hiermede hebben B en W een be stemmingplan laten ontwerpen, waarby de gedachte van een recre atieve ontwikkeling is losgelaten. Het voornemen bestaat het bosge bied te bestemmen tot „natuurge bied" en de agrarische grond tót agrarisch gebied van landschappe lijke waarde. Het wetteiyk voorge schreven overleg omtrent het ontr werp-plan is inmiddels geëindigd. Verwacht mag worden, dat het plan binnen afzienbare tyd in pro cedure kan worden gebracht Bestemmingsplan „Bedrijventerrein 0e Haar II" Door het nypend tekort aan bouw grond in Holten io a als gevolg van de Kroonprocedure met betrek king tot het plan „de Beuseberg") is in 1976 voor een gedeelte van het vigerende bestemmingsplan „de Haar", met de bestemming bijzon dere doeleinden, bedryfsdoelein den (verzorgende en ambachtólyke bedryvem en sportterrein, een par tieel herzieningsplan opgesteld, hetwelk voorziet in de mogelyk- heid voor de bouw van woningen (ca 5.5 ha Van de overige in het vigerende bestemmingsplan „de Haar" voor bedryfsdoeleinden be stemde gronden (industrieterrein) zijn praktisch alle gronden uitge geven Om in een toekomstige be hoefte aan industrieterrein te kun nen voorzien, is een plan ontwor pen voor het gebied, aansluitende aan het huidige industrieterrein „de Haar" tussen de spooriyn De- venter-Almeio, de Peterswaterlei ding en de S-14. Dit ontwerp-plan zal eerdaags in het wettelijk voor geschreven overleg worden ge bracht. Pion „de Vrijheid". Het is bekend, dat de gerefor meerde kerk dit fabrieksterrein heeft verworven, teneinde aldaar een nieuwe kerk met verenigings lokalen te kunnen bouwen. Het inmiddels overgelegde schetsplan verdraagt zich in grote fijnen met de bepalingen van de bouwveror dening. Ten aanzien van het situ eren van een openbaar parkeerter rein heeft de commissie mimteiyke ordening zich in positieve zin uit- gesproken Onderhandelingen zul len worden geopend met de gere formeerde kerk omtrent de voor waarden. waaronder één en ander zal kunnen worden gerealiseerd. De bovengeschetse ontwikkeling kan worden toegejuicht, omdat al dus een welkome sanering zal kun nen plaatsvinden. Algemeen. Nu mag worden aangenomen dat in de nabije toekomst in de bestem mingsplannen „de Beuseberg" en ..de Haar" (partiële herziening! kan worden gebouwd zullen richtiynen voor de uitgifte van bouwterreinen moeten worden vastgesteld. B. en W zyn van pian hieromtrent op korte tórmyn een nota te doen toe komen aan de raad. Slijtlagen. Wegens het ontbreken van de no dige middelen zijn wy genoodzaakt geweest de verbetering van een aantal wegen, die in het ont- werp-investeringsschema waren opgenomen, op te schuiven naar 1980 De wegen, waarvan het niet verantwoord is de werkzaamheden langer uit te stellen, zijn op het in vesteringsschema voor 1979 ge handhaafd. Deklagen. Op het investeringsschema voor 1978 stond het aanbrengen van een deklaag op de Lichtenbergerweg vermeld met als uitvoeringsjaar 1982. Deze weg is momenteel zo slecht, dat de verbeteringswerk zaamheden reeds in 1979 dienen te worden uitgevoerd. Bovendien achten B en W het noodzakelijk deze weg met 1 meter te verbreden en te brengen op 4 meter Een en ander vindt zyn oorzaak in het feit. dat deze weg veel meer door het vrachtverkeer wordt gebruikt sinds de Toeristenweg over de Hol- terberg voor dit verkeer gesloten is verklaard I. Zomerfiuisjesterrein „de Boriteld". De door B en W ingestelde en quête is afgerond. Aan de hand van de verstrekte gegevens zal het aan- slultingspercentage rond de 75 lig gen Op grond daarvan is in prin cipe besloten de voorgenomen rio lering aan te leggen Van het deel omsloten door de Pannenweg, Borkeldsweg en Vianenweg ver keert de administratieve voorbe reiding in een vergevorderd sta dium Verwacht mag worden dat binnenkort het Raadgevend Inge nieursbureau Witteveen en Bos te Deventer, opdracht kan worden gegeven tot het definitief uitwer ken van het plan (begroting, be stek. tekeningen etc.) De admini stratieve voorbereidingen van het overige plangedeelte zyn nog in volle gang B. en W. streven er naar dit in het nieuwe begrotingsjaar ge reed te krygen. 2. Holterberg. Hetplantotdeaanlef v»»- -ime-'n^ in de Holterberg. oor aanbe steding gereed is, is in 1972 voor D A C W.-subsldie aangemeld. Dit plan is opgenomen in het werken- bestand. Ondanks herhaalde aan drang is dit werk tot op heden niet voor het verlenen van subsidie in aanmerking kunnen komen. B. en W zijn voornemens om in 1979 te bezien of een eventuele realisering op een andere wyze mogeiyk zal zyn. 3. Raalterweg, Jeurlinksweg, Oude Diepenveenseweg en Deventerweg. Voor dit project is een aanvrage om D.A.C.W.-subsidie afgewezen. Evenals In 1978 laat het budget voor 1979 niet toe de aanleg van rio lering langs deze wegen te realise ren. Rioolwaterzuiverings installatie. In de aanbiedingsbrief, behorende bij de begroting 1978 schreven B. en W.. dat er onderhandelingen met het Zuiveringschap worden ge voerd over de overnemingssom van de in deze gemeente gelegen riool- zuiveringsinstallatie Helaas moe ten zy thans mededelen, dat de be treffende onderhandelingen zijn vastgelopen Het Zuiveringschap is slechts bereid een overnemings som te betalen, berekend naar door hen vastgestelde normen. In over leg met het Zuiveringschap is be sloten om het college van gedepu teerde staten te verzoeken in deze zaak te willen bemiddelen. Gede puteerde Staten hebben op dit ver zoek positief gereageerd. Omtrent de afloop van deze bemiddeling zul len zy de raad zo spoedig mogefijk informeren. Gemeentereiniging. Voor 1979. Is voor een eventuele vervanging van de huisvullauto en de veegmachine, een bedrag van f50 000.- in de lastenkolom ge raamd Ten aanzien hiervan is nog geen beslissing genomen of tot ver vanging van de huidige veegma chine moet worden overgegaan. Ook de eventuele aankoop van een nieuwe huisvullauto, waardoor de in gebruik zynde tweede auto bui- tón gebruik kan worden gesteld, is nog in onderzoek Vooruitlopende op de uitslag van deze onderzoeken achten B. en W. het echter gewenst om voor 1979 genoemd bedrag van onderwerp het advies van de com missie gemeentewerken is ontvan gen, zullen de raad hieromtrent nadere voorstellen worden gedaan.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5