Zoveel mogelijk risico's voorkomen en de rest verzekeren Slavenburgs Bank EEN SCHOON MILIEU I HELP j DE BIJBEL EN ONZE KINDEREN BIBLIOTHEEK MOET ZELF BESCHIKBAARSTELLING BEPALEN Wat doet het V.S.V.' BURO'S AGENDA NVA-assnrantie-adviseurs: Weekenddienst S. BAKKER KERKDIENSTEN BURGERLIJKE STAND VAN DER STOUW RUSSEN WESTERN in „De Schure" Verloren en gevonden HOLTENS NIEUWSBLAD - 20 OKTOBER 1978 - PAG. 3 Inbraak is een van de meest fre quente en snelst stygende delicten in ons land. Per jaar hebben er zo'n 130.000 plaats, waarvan 45.000 in woningen. En niet alleen in'de wo ningenvan rijke mensen: op de afd. Voorkoming Criminaliteit van het Ministerie van Justitie wijst men erop dat de meeste inbraken thuis voorkomen bij de middengroep van geschoolde arbeiders en lager technisch of administratief perso neel. Er is nogal wat geld gemoeid met de inbrekersactiviteiten. De gesto len waarde wordt geschat op f 325 miljoen en de totale braakschade op f 195 miljoen. De kosten van de bemoeienis van de politie worden begroot op f 70 miljoen. Nog afge zien van de kosten van berechting en bestraffing kan men de totale kosten schatten op f 600 miljoen per jaar of f 5.000.- per inbraak. Tweederde van de slachtoffers blijkt te zijn verzekerd. zy zullen er achteraf dankbaar voor zijn dat zij destijds een inbraakpolis namen. Maar liever zouden zij géén inbre- kersbezoek hebben gehad. Voor komen is nog altijd beter dan gene zen. Zo denkt ook de Nederlandse Vereniging van Assurantieadvi seurs NVA erover, die onlangs een studiedag wijdde aan de noodzaak van preventie. Deze organisatie, waarbij makelaars in assurantiën en andere onafhankelijke tussen personen zijn aangesloten, vindt dat de assurantieadviseur als taak heeft zijn cliènt de grootst moge lijke zekerheid te geven. Maar ver zekeringen zijn maar een déél van die zekerheid. RISICO'S OP 'N RUTJE Men kan veel, maar niet èlles ver zekeren. Daarom is het wenselijk dat men thuis of in bedrijf alle ri sico's waardoor men kan worden bedreigd eens op een rijtje zet. Veel van die risico's kunnen worden voorkomen door eenvoudige maat regelen. Een voorbeeld is een deugdelijk slot op de achterdeur; veel inbraken worden gepleegd door „amateurs" die zich gauw la ten afschrikken. Een ander voor beeld van het voorkomen van ri- En dan hoor je op een bepaald ogenblik, dat de hoeveelheid was- poeder, die je in een wasmachine of automaat stopt grotendeels bij de eerste watertoevoer zo maar wegspoelt, zonder dienst te doen. Wel echter een slechte dienst be wijst aan het milieu door mee te werken aan de vervuiling van het water. Nagegaan is hoe dit euvel op te lossen is. Er zijn apparaten in de handel, die aan de machine ge bouwd kunnen worden en die er voor zorgen dat alle waspoeder wórdt benut Als milieubewuste en zuinige huisvrouw ga je dan in formeren. Je vertelt een handelaar welke machine je hebt en het ant woord is: „Oh, bij die automaat is het verlies praktisch te verwaar lozen. U kunt zich de kosten bespa ren". En dan hoor je later toevallig dat je 10 tellen moet wachten, als dat tenminste bij het apparaat kan, voor je de waspoeder bij voegt. Want het zou die eerste stroom water zijn, die de waspoe der weggooit. En dat doe je dan, ais je het niet vergeet. Dit is een voorbeeld van een manier waarop vrouwen attent kunnen zfjn mee te werken de vervuiling van het milieu tegen te gaan. Van regeringszijde wordt er ook van al les aan gedaan. Zo kan er over- ERKEND TANDTECHNIKER Reparaties kunstgebitten, klaar terwijl a wacht Uitsluitend na tel. afspraak Zwaluwstraat 31, Ooor Tel. 05470-41 13 NED. HERV. KERK 8.30 en 10.15 u. ds. W. Vons. (10.15 u. Gezinsdienst m.m.v. Kerkkoor) Uitgangscoll. Pasto raat buitenland. Oppasdienst: mevr. Vincent - Markvoort en Betsie Veneklaas Slots. GEREF. KERK 9.30 en 15.00 u. ds. W. Kreuzen van Mechgelen. In beide dien sten is de le coll. voor de kerk en de 2e voor rente en aflossing. Oppasdienst: mevr. Beldman- Beldman, mevr. Kruimelaar- Kistemaker, mevr. Aanstoot Voortman (res.) Mevr. MeiJer- ink-Stam, mevr. Beltman-Kis- temaker. Bea Brinkman (res.) RX KERK Zaterdag 17.00 u. zondag 9.30 u. DUKERH0EK 9.30 uur ds. C. C. Addink. Uit gangscoll. Pastoraat Buiten land OKKENBROEK 10.00 uur ds. M. de Heer. Kin deroppas in de pastorie NIEUW HEITIN Zaterdag 19.00 uur, zondag 8 00 u. en 11.00 u. heidssteun worden gegeven aan bijvoorbeeld een aardappelmee- lindustrie in N.O. Groningen. Het doel was dat het nieuwe produk- tieproces met veel minder vervui ling gepaard moest gaan. In de subsidievoorwaarden wordt dan ook gesteld, dat het nieuwe pro cédé aan de hele bedrijfstak ter be schikking wordt gesteld. WATER Voor het levende milieu is water een zeer belangrijke stof. Wat zou den we zonder moeten beginnen? Het is de meest voorkomende stof op aarde. Het beslaat 3/4 van het aardoppervlak. Toch is het goed, water niet meer onbeperkt be schikbaar te stellen door het inten sieve gebruik. Het beheer van de kwaliteit van het water is ook een zaak die veel zorg eist. In verschil lende provincies is dat onderge bracht bfj het Hoogheemraad schap en/of Zuiveringschap. Het doel van de waterkwaliteitbeheer ders kan als volgt worden samen gevat: Er wordt een gebruiksnorm voor elk oppervlaktewater gesteld (zwemmen, scheepvaart, bevloei ing landerijen). Er wordt een plan gemaakt voor de kwaliteit van wa ter, waaraan het oppervlaktewater moet voldoen. Bouw van een zuive ringsinstallatie zou nodig zijn als die kwaliteit niet wordt bereikt. Voor dergelijke aktiviteiten is geld nodig en om een en ander te kun nen financieren is de kwaliteitsbe heerder gerechtigd aan particulie ren en bedrijven heffingen op te leggen. Ook worden lozingsver gunningen alleen aan die vervui lers afgegeven, die zich aanpassen aan het waterkwaliteitsplan. Re gelmatig worden monsters geno men om te controleren of alles vol gens plan verloopt. Het is een ge ruststellende gedachte te weten dat er aandacht wordt besteed aan het water, dat onmisbaar is, dat schaarser is en als we niet oppassen te schaars wordt, al zouden we dat in waterrijk Nederland niet direkt geloven. (Nadruk verboden) Overleden: A Bronsvoort, oud 81 jaar, Holten. Gehuwd: P J Hopkins, oud 27 jaar. Wierden en: A N C H Klein Nulent, oud 21 jaar, Holten. sico's is het maken van een testa ment, dat narigheid kan besparen bij het overlijden van de huwelijk spartner. Het belang van de assurantieadvi seurs bij een goede preventie is duidelijk: zij zijn niet gebaat bij cli ënten die voor bepaalde risico's te hoog of zelfs ten onrechte zijn ver zekerd en voor andere risico's te laag of misschien niet zijn gedekt. De NV A-assurantieadviseurs slui ten niet. alleen verzekeringen, maar begeleiden de cliënt ook daarna. Zy zijn behulpzaam by het afwikkelen van schades, maar ook bij het voorkomen ervan. Dat laatste is in het belang van de verzekeringswe reld en in het belang van de cliènt, want beheersing van risico's bete kent immers tevens beheersing van de premies. De juiste instelling van de consu ment zou moeten zijn: ik zal èlles doen om te voorkomen dat my iets overkomt, maar &ls er wat zou ge beuren dat moet de schade tot een minimum beperkt blyven. In de praktyk biyken veel mensen maar al te graag van alle risico's af te wil len, bijvoorbeeld door deze op an deren over te dragen, maar als men zelf aan het beperken van risico's zou meewèrken kan dat helpen verzekeringspremies in toom te houden. BEGELEIDING De NVA wil dat de consument zijn assurantieadviseur herkent als een deskundige, die in staat ls een ge detailleerde risico-analyse te ma ken, die tenslotte uitmondt in een compleet advies. In bedrijf en in ge zin. In dat advies worden ook de mogelijkheden betrokken van hulp van notaris, accountant of van de politie (dit laatste voor advies over het voorkomen van criminaliteit). Van het totale pakket zekerheid vormen verzekeringen immers maar een onderdeel. Wél een be langrijk onderdeel, want zij komen niet volledig tot hun recht als niet tevens aandacht is besteed aan an dere regelingen en voorzieningen, die ons behoeden tegen gevaren van buitenaf. Uit een recent onderzoek dat dé NVA door Lagendyk-Opinieonder- zoek heeft laten verrichten, blijkt dat 56% van de consumenten in verzekeringszaken in sterke mate behoefte heeft aan advies en bege leiding, terwijl 26% zegt hieraan in lichte mate behoefte te hebben. In totaal dus 84%. Er zijn ruim 625 grote en kleine as surantiebemiddelingskantoren aangesloten by de NVA. zy zyn alle onafhankelyk van verzekerings- maatschappyen en kunnen objec tief adviseren. NV A-assurantiead viseurs moeten voldoen aan de hoogste vakbekwaamheidseisen en onderwerpen zich vrywillig aan Ere-regelen en een College van Toezicht. Zy zyn herkenbaar aan een gesty- leerde paraplu als beeldmerk. Adressen zijn verkrijgbaar dij net NV A-secretariaat, Postbus 235 te Amersfoort. Telefoon: 033-31414. Volgende week hoopt mevr. dr. J.L. Klink uit Haarlem naar Holten te komen. Door de kinderbybels en de boeken over kind en geloof die van haar hand verschenen, zal ze hier geen onbekende zyn. Ze zal met ons nadenken over de godsdienstige opvoeding van de jeugd, en met name over het gebruik van de Bij bel in het kontakt met onze kinde ren Wat is de Bijbel eigenlyk voor een boek? Is het wel een boek voor kinderen0 Waarom vertellen wij hen bybelverhalen? Wanneer en waarmee moeten we beginnen? By het behandelen van die vragen probeert mevr. Klink steeds uit te gaan van reakties van kinderen zelf. Wij hopen bij haar inleiding natuur- lyk velen te ontmoeten die met kinderen bezig zyn rond Bybel en Geloof: ouders, onderwijzend per soneel, leiding van zondagsschool en clubwerk. Maar omdat het hier over wezeniy ke vragen rond het ka- raktor, het gezag en het gebruik van de Bijbel gaat, is deze avond ongetwijfeld ook voor andere ge meenteleden zinvol. De avond wordt gehouden op woensdag 25 oktober, om 8 uur in gebouw „Ire ne". Het betreft een gemeente- avond van onze Hervormde Ge meente, maar leden van andere kerken zijn uiteraard ook heel har- teiyk welkom. Kerkeraad Herv. Gemeente Het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering verzorgt de algemene voorlichting over inhoud en uitvoe ring van de sociale verzekering door: het uitgeven en verspreiden van folders en brochures over de ver schillende sociale verzekeringen en voorzieningen. Over praktisch elke wet en een aantal daarmee verband houdende zaken is wel een uitgave voorhan den. het vervaardigen van lesmateri aal ten behoeve van het onderwijs. Beschikbaar zyn: Een diaserie (18. stuks) die op byna elk niveau ge bruikt kan worden; een werkboekje „Waar voor je geld", geschikt voor de meeste on derwijsvormen na het basisonder wijs (te gebruiken naast de Kleine Gids van de Raden van Arbeid); een vouwblad „Sociaal Journaal" dat ln kort bestek de sociale verze kering behandelt en dat ook nog andere verwante informatie geeft voor zover voor Jongeren van be lang. het by de Staatsuitgeverij ver schenen boek „Over sociale verze kering gesproken...." Het kan niet alleen uitstekend die nen als leer(krachten)boek maar ook als gids voor hulpverleners. het uitbrengen van de 10-mm film „Dat koop ik er voor" (verto- ningsduur 16 minuten). Op enigszins speelse wyze wordt vrij veel Informatie aangedragen over de betekenis van de sociale verzekering. De film is ook op vide oband beschikbaar. Het deelnemen aan Sociale Markten en andere manifestaties. In een aantrekkefijke stand kan men in contact komen met de uit- voeringsorganen der sociale verze kering en meestal alle gewenste in formatie krijgen. het ln samenwerking met het Ministerie van Sociale Zaken elke vier weken verzorgen van een radi orubriek („Vast en Zeker"). Op de teksten hiervan het gaat om een driemaandelykse uitgave) kan men zich gratis abonneren by het V.S.V. het uitgeven van folders, posters en geluidsbandjes ten behoeve van buitenlandse werknemers. Onder de buitenlandse werkne mers zyn relatief veel analfabeten, zodat schriftely ke voorlichting niet altyd tot haar recht komt. Daarom zyn ook andere middelen in het pakket opgenomen. het mondeling en schriftelyk ge ven van voorlichting aan ieder die daarom vraagt. het waar mogeiyk samenwerken met departementen op het gebied van publiciteit over de sociale ze kerheid. het onderhouden van contacten met de pers en andere publici teitsmedia. het adviseren van uitvoeringsor ganen der sociale verzekering en verwante instellingen op het ter rein van voorlichting en communi catie. In het Voorlichtingscentrum Soci ale Verzekering werken samen de Federatie van Bedrijfsverenigin gen, De Gemeenschappeiyke Me dische Dienst, de Sociale Verzeke ringsbank, de Vereniging van Ra den van Arbeid en de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen. Het V.S.V. is gevestigd op het adres Rhynspoorplein 1, 1091 GC Am sterdam. Telefonisch is het te be reiken onder nummer 020-82 74 74. Als de inhoud van een boek of een brochure volgens de mening van het bibliotheekbestuur of van de bibliothecaris een mogelijke be dreiging oplevert voor de demo cratie, omdat er in wordt opgeroe pen tot gewelddadig verzet tegen democratische instellingen of te gen personen als vertegenwoordi gers van de democratie, dan moet de bibliotheek zorgen dat die drei ging geen kans krijgt. Tot deze uitspraak kwam staatsse cretaris J G G. Kraaijeveld-Wou ters van CRM, toen zij 6 oktober in Hilversum de tweede landelijke in formatiemarkt van het Nederlands Bibliotheek en Lektuurcentrum opende De manier waarop die dreiging kan worden weggenomen kan volgens de bewindsvrouw van plaats tot plaats verschillen. „In een aantal gevallen ls openlijke beschikbaar heid een betere weg om het drei gende karakter weg te nemen, dan het omgeven met verlokkende ge heimzinnigheid. In andere gevallen ls de enige juiste weg het boek niet aan te schaffen. Het kan ook zinnig zijn het boek wel aan te schaffen, maar aan de beschikbaarstelling ervan beperkingen te stellen", al dus de staatssecretaris. Het is volgens haar geen beperking van de vrijheid van meningsuiting, omdat de schry ver in volle vryheld heeft kunnen schrijven en drukker en uitgever de uitgave hebben kunnen realiseren. Het ls overigens een recht en plicht van de bibliotheek om zelf te bepa len wat beschikbaar word t gestreld en met welke beperkingen eventu eel, vond de bewindsvrouw Ook was zij van mening, dat de openbare bibliotheek geen ver antwoordelijkheid draagt voor de inhoud van de informatiedragers als boeken e.d. „De verantwoorde lijkheid berust en blijft berusten bij de auteur. De openbare bibliotheek draagt echter wél verantwoorde lijkheid voor het feit dat het ene boek wel en het andere niet in de bibliotheek beschikbaar is. Daar mee draagt zij ook een verant woordelijkheid voor de gevolgen van die beschikbaarheid. Daarbij is het kritisch volgen van het aanbod van informatie een absolute nood zaak", zei de staatssecretaris. met 3 loden of hongmoppenlode in grijs/hoor met iwort linoblad in bniin/hoor met bniin linoblad 150 x 75 cm. Uit vootraod leverbaar bij -T" haarstraat 28 telefoon (05480) 2406 I Vrijdag 20 oktober 20.00 uur Klaveijascompetitlewed- strijd Z.V.V. „Blauw Wit" ln club huis „Meermanskamp" 10.30 uur film „The Wild Bunch" in „De Schure" (zie ben Zaterdag 21 oktober 9 00-12.00 uur Controle op verlich ting en banden van auto's by de Gemmentewerkengarage aan de Waagweg (zie adv.) Zondag 22 oktober 14.00 uur Discobal In cafe „De Wip- pert" (zie adv.) 19.30 uur dansen in bar-danclng „Boode" te Bathmen (zie adv.) 14.30 uur film „The Wild Bunch" in „De Schure" Maandag 23 oktober 18.30-21.00 uur Boedplasma-avond Rode Kruis in noodlokalen Scho lengemeenschap (zie ber.) 2000 u. werkvergadering M.AC. „De Holterberg" in verband met Teamcross op zondag 29 oktober, in clubcafé „De Biester" (Zie adv. en bericht). Dinsdag 24 oktober 15.00-18.30 uur verkoop van hand werken Welfare ln Bejaardencen trum „Diessenplas". 20.00 uur Ledenvergadering afd. Holten Veilig Verkeer Nederland in hotel „Vosman". 20.00 uur Byeenkomst afd. Holten Ned. Bond van Plattelandsvrou wen ln zaal „Vosman", Familie Keurhorst uit Olst met voordrach ten in Sallands dialect. Woensdag 25 oktober 20.00 uur gespreksavond in gebouw „Irene" Spr. mevr dr. J L. Klink. Onderwerp: „Godsdienstige op voeding". Vrijdag 27 en zaterdag 28 oktober 20.00 uur Toneelavonden OLM en de afd. Dykerhoek, Espelo en Hol ten van de N.B. van Plattelands vrouwen in zaal „Het Bonte Paard" in Dykerhoek. Opvoering van het blyspel „Dingen van de Dag" door toneelgroep „O.C.H.". Vrijdag 27 t.e.m. zondag 29 oktober Belgisch weekend in „De Schure". Zondag 29 oktober Teamcross op de Zuurberg (zie be richt) Dinsdag 31 oktober 14.30 uur Bejaardensoclèteltin ge bouw „Irene" Zaterdag 4 november 19.30 uur Feestavond H.S.V. „De Rietvoorn" ln zaal „De Poppe" Maandag 13 november 20.00 uur Byeenkomst afd. Dyker hoek Ned. Bond van Plattelands vrouwen in „Het Bonte Paard" Voorlichtingsavond Productschap groente en fruit. Op vrijdagavond 20 oktober om half negen en op zondagmiddag 22 oktober om half drie wordt er in De Schure de harde western The Wild Bunch gedraaid. Een film van de amerikaanse western-specialist Sam Peckingpah. Met de Wild Bunch overtreft hy alles wat op het gebied van de western gemaakt is. Het is een aaneenschakeling van bloedige gevechten en wreedhe den, afgewisseld met ruwe bacha- nalen, waarby een opvallend grove taal wordt gebezigd. Bendeleider Pike wordt met zyn mannen ach tervolgd door een groep premieja gers, onder leiding van de rauwe Thornton. Tijdens deze achtervol ging komt het herhaaldelyk tot massale gevechten, waarby steeds vele onschuldige doden vallen. Toch ziet de bende van Pike kans te ontvluchten en zy belanden in een fort. waar een hevige strijd ont- brandt. Als Thorton verschijnt, is er geen levende ziel meer te beken nen, zodat hem niets anders rest dan het verzamelen van de ïyken en het Innen van zyn premie. Dan staat De Schure in het week end van 27-29 oktober in het teken van ons buurland België. Het inter ieur zal een weinig aangepast gaan worden aan dit land en ook de drank en het voedsel zullen een Belgisch tintje krygen. Maar meer hierover volgende week. Tot ziens bij defilm in De Schure. Boomkamp 2, Rijssen ^^Telefoon 05480-57 55 Gevonden Bril. halsband, ketting en rabies plaatje, zwart/wit konijntje, boks- handschoen, zwart poesje met witte poten, blauw overall. Verloren Hockey-schoen, „Adidas", Zilveren halsketting „Collier", Bruin etui met 6 of 7 sleutels, gebroken wit wollen kindervest ARTS J H.A Bruins, Keizersweg 32, -tel 12 80. Spreekuur: 11.00 en 16.00 ujr. Bij spoedgevallen bel den. 05483-12 80 WIJKVERPLEGING Zu-S.ter J. E. Duncan, Gaarden- straat 31, tel. 05483-34 7 7. bgg 0Ö700-2 27 00. Spreekuur wyk- erpleegkundigen en uitlenen van verpleegartikelen maandag t.e.m. vrydag van 13.30-14.00 u. Groene Kruisgebouw, Gaar- denstraat. ZIEKENVERVOER J Aanstoot, tel. 29 80 en 13 38 bgg. Garage Müller, tel. 17 45 ZIEKENFONDS Spreekuur donderdag van 18.30-20 00 u. Dorpsstraat 16 ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8.15-11.30 uur Groene Kruisgebouw TANDARTS J. A Groot, Aaltinksweg 6, Hol ten, tel. 05483-28 84 Spreekuur voor spoedgevallen: 5.00-5.30 uur namiddag. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen Groene Kruis gebouw G. J. Kraay, tel. 22 99 DIERENARTS W. C. W. Wamelink, Houtweg 18. tel, 05483-20 04 MAATSCHAPPELIJK WERK St. voor Maatsch. Dienstverl. „Midden-Overijssel" Dorpsstr. 16, tel. 27 84. Spreekuur maan dag t.e.m. vrijdag van 8.30-9.30 uur. GEZINSVERZORGING Bureau Dorpsstr. 16, tel. 27 84. Spreekuur Maandag t.em. vry dag van 8.30-9.30 uur. Tydens weekends zyn Maatsch. werk en Gezinsverz. bereikbaar onder nr. 05486-1 64 65. WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST T.e.m. zondag 22 okt. C. Dyk- stra, Schoutenstraat 35, tel. 18 33. Maandag 23 t.e.m. zondag 29 oktober. H. J. Moleman, La- geweg 13, tel. 1974. Aangifte van gestorven dieren op zaterdag van 9-11 u. aan het slachthuis tel. 05483-13 18 STORINGSDIENST Zaterdag 21 t.e.m. vrijdag 27 ok tober Electra: H. Heyink, Kolweg 44, tel. 21 24 Gas: H. J. Kolkman, Churchil- straat 99, tel. 30 16 POLITIE Telefoon: 31 52 - 26 65 en 26 55 Na 's avonds 6.00 uur bellen: 05200 - 7 12 34. BRANDWEER Telefoon: 22 22 (Dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3