DONKER JAARGETIJDE VRAAGT EXTRA ZORG VERLICHTING Nieuwe Renaults 18 vanaf 4 oktober leverbaar Waardering voor wijn groeit sterk spelen door oudenen OMGEVING MOLENS BELANGRIJK KORTE FOTO- EN FILMNIEUWTJES Veiligheid op de fiets Reflecterende fietsband Goede verlichting is noodzaak Meer maatregelen voor uw veiligheid Onderhoud HOLTENS NIEUWSBLAD 20 OKTOBER 1978 - PAG. 15 Ingaande I november 1979 moet iedere fiets in Nederland vooralen zijn van een extra, grote rode reflector. Dat duurt dus nog een jaar, maar het is aan te raden om reeds nu deze voorziening te treffen. In de eerste plaats omdat zo'n extra reflector voor luttele guldens de veiligheid in het ver keer vergroot en daarnaast omdat u anders de kans loopt straks lang te moeten wachten om zo'n reflector te pakken te krijgen omdat vlak voor de invoeringsdatum de vraag ontstellend groot zal zijn. Kijk bij aankoop wel of de reflector voorzien is van het wettelijk voorgeschreven keur merk NL. Wie een beetje handig is kan zelf zo'n reflector op de flets monteren. De fietsenmaker zal dat ook graag voor u doen, maar hij moet hiervoor natuurlijk wel zijn tijd in rekening brengen. De reflector moet worden aangebracht in de ruimte tussen spatbord en bagagedrager. Bij fietsen zonder bagagedrager moet de reflector op het spatbord worden aangebracht. Voor racefietsen die geen spatbord hebben is een speciale S-vormige beu gel in de handel gebracht om de reflector aan de staande vorkbuizen tussen zadel en achterwiel te bevestigen. Eveneens ingaande 1 november 1979 moeten alle fietsen voorzien zjjn van reflecterende pedalen. Juist voor de donkere maanden moet de verlichting goed in orde zijn. Het is niet voor niets dat Veilig Verkeer Nederland juist in deze maanden een actie voert voor beter zichtbaar zijn in het verkeer. Fietsers zijn op de weg vaak „duistere" figuren en dat kan fataal zijn. Zowel voor- als achter licht moeten perfect in orde zijn. Controleer daarom of de bedrading geen breuken vertoont, of de aansluitpunten niet verroest of vervuild zijn en of de dynamo in de goede stand staat. De lampjes moeten het natuurlijk ook doen en het is goed steeds een reservelampje voor zowel voor- als achter licht bi) de hand te hebben. Kijk na of het wettelijk voorgeschreven witte achterspatbord (reflecterend geel mag ook) geen verfje nodig heeft. Dat is in vele gevallen geen overbodige luxe. Afgezien van een goede verlichting, de rode reflector en reflecterende pedalen, kunt u nog meer maatregelen nemen om uw veiligheid als fietser te vergroten, gericht op het beter zichtbaar zijn in het donker, bij mist, regen of sneeuw. Om het zicht van opzij te vergroten kunt u reflecterende schijfjes aan de spaken van de beide wielen bevestigen of het frame van reflecterend plaklint voorzien. Ook over de kleding een enkele opmerking. Met donkere kleding bent u op de fiets minder zichtbaar. Op goed ver lichte wegen telt dat niet zo zwaar, maar wel op niet of slecht verlichte wegen. Het is daarom belangrijk om kleding van lichte kleur te dragen. De kleur van fietsregenkleding die tegenwoordig volop in de handel is, is hierop meestal afgestemd en is soms reflecterend. Wie wat aandacht aan de fiets en de kleding besteedt en zich extra nauwkeurig aan de verkeers- voorschriften houdt, kan met een gerust hart ook in de donkere winter maanden op de fiets stappen. En dat is nodig want de fiets kunnen wij ook dan niet missen. Nu de winter in aantocht is vraagt de fiets wat extra zorg voor het onder houd Die zorg richt zich in de eerste plaats op een speciale onderhouds beurt. De flets moet vooral nu goed in orde zijn om er veilig mee te kunnen rijden. Voor zo'n onderhoudsbeurt kunt u de fietsenmaker inschakelen. Hij is daarvoor en zal al gauw hulp moeten bieden als er wat moeilijker repara ties moeten worden verricht of onderdelen om vervanging vragen. Maar u kunt ook zelf heel wat doen. Er bestaat daarvoor zelfs een heel nuttig boekje, waarin alles staat over het onderhoud van de flets en het zelf verrichten van eenvoudige reparaties. Dit boekje. Fietsverzorging gehe ten, kan door overmaking van 9.80 op postgirorekening nummer 234567 worden aangevraagd bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Zo'n winteron- derhoudsbeurt moet zich allereerst richten op het goed schoonmaken van de fiets (zonder water te gebruiken, want dat kan roestvorming in de hand werken) en het invetten en olién van de daarvoor in aanmerking komende draaiende delen. De ketting en de eventueel aanwezige derailleur vragen daarbij extra aandacht. Kijk ook of alle moeren en bouten goed vast zitten, want een rammelende fiets is een onding en bovendien gevaarlijk, dat is te verhelpen. Controleer verder of de bel nog wel functioneert en of de remmen het goed doenAls u een remsysteem met remblokjes hebt, kan het nodig zijn deze te vernieuwen. Ook de banden moeten goed geprofi leerd zijn om bij nat weer het slipgevaar tot een minimum te beperken. Afgesleten banden moeten worden vervangen in verband met uw veilig heid. Als u toch aan nieuwe banden toe bent, verdient het aanbeveling banden met reflecterende zijkanten te kiezen, dan bent u ook van opzij in het donker beter zichtbaar. Deze banden zijn iets duurder dan de gewone fietsbanden, maar veiligheid is nooit te duur. Heel veel mensen beseffen niet welk een gevaar zij voor zich zelf en voor automobilisten zijn op een onverlichte fiets; vooral ook bij regenachtig weer. FIETSER, WEES "LICHTEND" VOORBEELD.' Vanaf woensdag 4 oktober zijn in Nederland de nieuwe Renaults 18 leverbaar. De Renaults 18 zijn fraaie en ruime 5-persoons vier- deurs sedans met een grote koffer ruimte Deze Renaults 18 zullen in zes ver sies leverbaar zijn. namelijk Rena ult 18TLf15.900-incl 16% BT W Renault 18 GTL f 17 200 -; Renault 18 TS f 16 950 Renault 18 TS Au tomatic f 18.850 -: Renault 18 GTS f 19.400.-. Renault 18GTS Automa tic f21000- Alle versies van de Renault 18 zijn zeer compleet uitgerust De Rena ult 18 GTL is voorzien van o a van binnenuit verstelbare buitenspie gel. hoofdsteunen en koplampwis- sers. De Renault 18 GTS. uitgerust met een 5-versnellingsbak, is daar naast nog voorzien van electrisch bediende zijruiten en electromag- netische portiervergrendeling De Renaults 18 completeren de se rie Renault modellen. Qua prijs en conceptie zijn de Renaults 18 dui delijk boven de Renault 12 serie geplaatst De Renault 12 modellen varièren in prijs van f 13 650 - voor de Renault 12 tot f 14 560 - voor de Renault 12 TL Daarnaast zijn er nog drie stationcar versies van de Renault 12. Met de introduktie van de Rena ults 18 biedt Renault in de mid denklasse een wel zeer complete serie personenau to's zowel met een funktionele als een conventionele vormgeving; funktionele modellen als de Renault 14 in twee uitvoerin gen. de Renault 16 in vier uitvoe ringen. en de modellen met een conventionele carrosserie als de Renault 12 in vyf uitvoeringen en de nieuwe Renaults 18 in zes uit voeringen. de markt gebracht met een verwis selbaar objektief. Deze camera weegt, compleet met het standaar dobjectief. nog geen 200 gram. Opmars van Elektronika in fotogra fie In september 1978 heeft de indus trie van foto- en filmcamera's op de grote Photokina-tentoonstelling in Keulen veel nieuwe camera's geïn troduceerd Opvallend daarbi) was de opmars van de elektronische toepassingen, vooral op het punt van de automatisering van de be lichting en sluitertijd Een tweede ontwikkeling is, dat steeds meer foto- en filmcamera's een automa tische scherpstelling hebben, waardoor onscherpe foto's tot het verleden gaan behoren. Kleurenfoto's voor rijbewijzen Er was het laatste jaar enig misver stand over het al of niet toestaan van het gebruik van kleurenfoto's voor rijbewijzen Na een aanvanke lijke weigering heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat deze zomer aan de Commissarissen van de Koningin meegedeeld, dat bij het aanvragen van een rijbewijs ook pasfoto's in kleur aanvaard kunnen worden. Men kan dus naar eigen wens de foto's inzenden in zwart/wit of in kleur Romantische plaatjes maken U hebt misschien wel eens zo'n mo derne reportage van trouwfoto's gezien met romantische plaatjes, waarbij het beeld aan de zijkanten langzaam vervaagt. Dit mist-effekt kan ook de amateurfotograaf be reiken met een speciaal filter, dat op veel camera's kan worden aan gebracht. Ook andere truc-filters, waarmee twinkelende lichtjes, dubbele beelden en andere effekten kunnen worden bereikt, zijn by de fotohandel verkrijgbaar. Direkt-klon smalfilm De introduktie van de direkt-na- de-opname-klare smalfilm in Ame rika is daar een groot succes Ook in Europa zal deze film nu spoedig voor de consument beschikbaar komen. Wie direktrklare films wil maken, heeft daar een aangepaste camera en projektor voor nodig. De projektor ontwikkelt in plm. 1,5 minuut de film; dit gebeurt volledig automatisch. De film blijft in de cassette en wordt vertoond op het in de projektor aangebrachte scherm En net als by de televisie zijn er dlrekte herhalingen moge lijk De Nederlander heeft de smaak van de wijn te pakken. Dat bewijst de toename van het wijnverbruik in liters per hoofd van de bevolking in de laatste jaren. In 1973 was het 9.8 liter, in 1977 was het 131, en voor dit jaar lijkt 14 1 zeer waarschijnlijk. Het laat zich aanzien dat het in 1980 ca 161 zal zijn. In de voedings- en genotmiddelensfeer is er geen onderdeel dat zo hard groeit als de wijnverkoop De slijter wijnhandelaar, die zich dank zij zijn gespecialiseerde vakkennis in een groeiende belangstelling van het publiek mag verheugen, heeft hienn een omzetaandeel van ca. 25^. Aldus de heer Th G. Chr. Hooy. voorzitter van het Bedrijfs chap voor de Detailhandel in Alco holhoudende Dranken bij de start van de traditionele Nationale Slij tersmanifestatie ..Oktober: Wijn maand" op het romantische Slot Zuilen. Bij deze gelegenheid werd ook de nieuwe wijnambassadrice. Trudeke Lijfering uit Bedum, inge huldigd Zij zal een jaar lang de slijters-wijnhandelaren bij allerlei gelegenheden officieel represente ren. bijv tijdens een reeks van re gionale wijnproeverijen voor de konsument. Deze worden in de maand oktober gehouden in Ede, Leeuwarden, Groningen, Meppel, Wageningen, Apeldoorn, Rooste ren. Etten-Leur, Vught, Eindhoven, Yerseke, Rotterdam, Halfweg, Bameveld, Den Haag en Huizen N.H. Tijdens deze avonden, waar aan ook het Nederlands Zuivelbu- reau medewerkt, zullen de voor rondes worden gehouden van een nationale wedstrijd „Kennis van Franse wijn" uitgaande van de Stichting Cofravin. In november zijn er vier tweede rondes in: Alp hen a d. Rijn, Eindhoven, Apel doorn en Drachten, de feestelijke finale volgt op 25 november in het Turfschip te Bredea. Tijdens de manifestatie „Oktober; Wijn maand" zullen de slijters wijnhandelaren speciale aandacht schenken aan de Gouden Wijnkol- lektie 1978, geselekteerd do«or de Broederschap der Vinltiers. Voor de konsument zullen deze betaal bare wijnen herkenbaar zijn aan een speciaal Gouden wijn - zegel op de fles. 'Ouderen meer mogelijkheden bieden op het gebied van de recreatieve sport', met dat doel start de Stichting Spel en Sport vanaf oktober a.t. met de actie 'Spelen door Ouderen'. Bij dit initiatief gaat men ervan uit, dat er enerzijds spelmaterialen moeten zijn die juist voor oudere mensen aantrekkelijk en uitnodigend zijn en dat anderzijds deskundige epetbego- leiding mogelijk Is. In het kader van 'Spelen door Ouderen' wordt aan een aantal bejaarden tehuizen, centra voor gecoördineerd bejaardenwerk e.d. - indien ge wenst - een pakket spelmaterialen ter beschikking gesteld. Dit pakket- met een waarde van circa duizend gulden - bestaat uit o.m. midget-golf- toebehoren, drie jeu-de-boulesspelen, badmintonmateriaal. werpringen, boeken over spel en sport enzovoort. Omdat het gebruik van de verschillende spelen uitleg en begeleiding vraagt, wordt ook daarvoor gezorgd. Tijdens enkele instructie-ochtenden of -middagen onder deskundige leiding hoopt men de ouderen zozeer te stimuleren, dat zij zelfstandig de spelactiviteiten voort zullen zetten. Thans worden als experiment honderd pakketten met spelmaterialen te* beschikking gesteld. Als dit experiment aanslaat wil men in de komende vier jaar alle bejaardenoorden en centra voor bejaardenwerk van spelma teriaal voorzien. Aan de realisering van deze actie werken naast de Stichting Spel en Sport mee de provinciale diensten 'Meer Bewegen voor Ouderen' (MBvO) en provinciale Sportraden. Voor meer inlichtingen hierover kunt u bij hen terecht. Het postadres van de Stichting Spel en Sport ie: post bus 8105,1005 AC Amsterdam, telef. (020) 13 60 64. Hopelijk zullen zeer veel ouderen meedoen en hun hart ophalen aan een of meer spelactiviteiten. Ook snelle diafilm Snelle films zijn hooggevoelige films, die ook bij minder gunstig licht goede resultaten geven Tot voor kort waren er alleen snelle zwart-wit-films. De laatste tijd zijn er voor vele camera-typen ook snelle kleurenfilms verkrijgbaar in de gevoeligheid van 27 Din (400 ASA) Ze zyn viermaal zo gevoelig als de meest gebruikte 21 DIN (100 ASA) Nu zyn de dia-fotografen aan de beurt er komt voor enkele ka mera-typen binnenkort ook een 27 DIN i400 ASA) kleurendiafilm in de Pocket-camera als spiegelreflex Iedereen kent ze. de handige poc ket-camera's. die er door hun een- De laatste Jaren komt het steeds veelvuldiger voor dat bebouwing als gevolg van uitbreiding van ker nen en beplanting in het algemeen een bedreiging gaan vormen voor het behoud van de molens in Ne derland Geconstateerd kan wor den dat de meeste instanties welke met een molen te maken krijgen, wel zeer sympatiek staan ten op zichte van het behoud daarvan als monument met belangrijke cul tuurhistorische waarde, maar dat er vaak weinig begrip best aat voor een Juiste inrichting van de directe omgeving van de molen. Voor ieder monument is de omge ving van groot belang, maar Juist de molen, die van de wind afhanke lijk is om te kunnen werken, stelt in dit opzicht byzondere eisen. Steeds meer wordt ook onderkend, dat de windmolens slechts dan in goede staat kunnen worden behouden, wanneer zij door een vrije wind toe treding in werking kunnen worden gesteld. Dit alles wil „De Holland- sche Molen". Vereniging tot be houd van molens in Nederland, meer onder de aandacht brengen. Daartoe heeft de voorzitter van deze vereniging mr. G van der Flier onlangs een werkgroep geinstal- van ver te zien leerd die de mogelykheden van in richting van de ruimte rondom mo lens nader zal moeten bezien en die zal trachten te komen tot aanbeve lingen waarnaar met name stede bouwkundigen. e d„ zich zullen kunnen richten als het om verant- woorde bebouwing en beplanting in de nabyheid van molens gaat. In de werkgroep hebben vertegen woordigers zitting genomen van de -Ryksdlenst voor de Monumenten zorg, het ministerie van Volkshuis vesting en Rulmteiyke oroenlng, de Landlnrlchtingsdlenst,, de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten. de Provinciale Waterstaat Zuid-Holland, het Gilde van Vrij willige Molenaars en de Vereniging „De Hollandsche Molen' Het beste middel om de zijkant van de fiets in het donker herken baar te maken zijn de zgn. „licht gevende" fietsbanden. Onderzoek in Amerika heeft aangetoond dat deze banden met reflecterende zij kanten zeer doeltreffend werken: een overstekende wielrijder wordt door een naderende auto mobilist direct als zodanig her kend. terwijl bovendien de banden het licht van de autokoplampen al op zo'n 150 meter afstand weer kaatsen. De banden zijn vooral voor over stekende fietsers van belang, om dat een rijwiel in het donker van opzij nagenoeg onzichtbaar is We liswaar zijn er zgn spaak reflecto ren tn de handel, maa' dezt bieden nauwelijks soelaas, omdat de au tomobilist er geen fiets in herkent, zo blijkt uit het Amerikaanse on derzoek. IETS DUURDER Ook in ons land zijn steeds meer „lichtgevende" banden verkrijg baar Deze banden, waarin het re flecterend materiaal tijdens de produktie in 'n ongeveer 1 cm brede rand is meegevulcanlseerd, zijn slechts enkele guldens duur der dan „gewone" fietsbanden. Verschillende proeven hebben uitgewezen dat de lichtweerkaat sende werking van de banden ook nog na 5 000 gereden fietskilome- ters zori 80 procent bedraagt De apparatuur, die in het grote NASA-onderzoekcentrum in het Amerikaanse Cleveland is opge steld. moet worden getest op zyn reakties als het in een gewichtloze toestand is gebracht Daarvoor worden filmcamera's gebruikt, die in staat zijn per seconde 9000 beel den vast te leggen voud en gemak aan hebben mee gewerkt, dat nu door nagenoeg ie dereen wordt gefotografeerd Wie meer mogeiykheden wil, schaft zich een spiegelreflex-camera aan met een verwisselbaar lenzensys- teem Zo'n camera kan. met een aangepaste lens. allerlei soorten fo to's maken gewone foto's i met tus- senringen voor makro) en ver- af/dichtby foto's (telelens) Er is nu een spiegelreflex-pocketcamera op 9000 beelden per seconde

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 15