Kan er over ruilverkaveling gepraat worden Tonnie Beldman ■clubkampioen van Markelo Badmintonnieuws Vakbeurs intensieve veehouderij Hand- bal j HELP je wetje, laat je rijden SchaakSuEj holten: Week met verrassingen! i 'y;,: Plattel ands vrouwen D.V: ïl H HOLTENS NIEUWSBLAD - 20 OKTOBER 1978 - PAG. 11 s Onder deze titel schrijft het lid van de Tweede Kamer, mevrouw dr. H.M. de Boois (PvdA) in het progressief onafhankelijk maandblad „Spil" voor zelfstandigen en werknemers in het midden- en kleinbedrijf van oktober: „Emoties maak je los, als Je ruil verkaveling voor een groot deel tot een ouderwets instrument van landbouwstructuurbeleid ver klaart. Als je eraan toevoegt dat het verspilling van geld is, zijn er lieden die vinden datje kletst (De venter Dagblad, 30 augustus 1978). Er wordt ook gesuggereerd dat PvdA'ers zich nog nooit in het veld van ruilverkavelingen op de hoogte hebben' gesteld. De laarzen achter in mijn auto weten wel beter. Weinig is me na het debat in de Tweede Kamer over landinrichting gevraagd, hoe al dat geld dan wèl moet worden besteed ten behoeve van de landbouw. En het antwoord op die vraag is toch erg belangrijk. Ik heb namelijk gesteld dat het er niet om ging, de voor ruilverkave ling bestemde gelden nu maar weg te halen van de landbouwbegro ting. Die gelden - v£nd ik - moeten wel degelijk aan de landbouw ten goede blijven komen, maar dan wel met een grotere kans op gunstige effecten. Hoe dat precies moet is niet zo eenvoudig aan te geven De hoofdelementen van een ander be leidsinstrumentarium voor de landbouw zijn heel wat moeilijker op een rij te zetten dan de bezwaren tegen ruilverkaveling. Ruilverkaveling uit de tijd Een belangrijk doel van ruilverka veling is het verbeteren van het ar beidsrendement; na de ingreep zul len de boeren minder tijd en energie besteden aan het verwerven van hetzelfde inkomen. We weten datje tegenwoordig meer aan kapitaal en i arbeid moet investeren om het in komen uit de landbouw enigszins op peil te houden. Die druk op de boer kan worden verlicht door uit voering van een ruilverkaveling. Deze werkt dan als pijnverzachter Daarmee wordt echter niet de ontr wikkeling aangetast, die leidt naar realisering van de „visie" van de •Structuurvisie landbouw Ruilverkaveling werkt als pijnver zachter tegen een prijs die voor de boeren zelf nog wel uit kan, gezien hun bijdrage in de financiering. Per ruilverkaveling echter moet het rendement van alle geïnvesteerde gelden boven 10 procent liggen. Normaal gaat men bij de verdeling van de investeringen in een ruil verkaveling uit van de verhouding: boeren 35 procent, overheid 65 pro cent. De overheid echter rekent met goed Zij telt alle ambtelijke voorbereidingskosten (in 1975 al f73,4 miljoen) niet mee en ook niet het renteverlies van alle investe ringen die vóór de afsluiting van de verkaveling zijn gedaan. Op die wat meer zakelijke basis bekeken is de verdeling van de investerings- lasten niet 35/65, maar 15/85. Voor de boer maakt het niets uit, hoe ik het bereken. Maar de samenleving hoort zich af te vragen, of ruilver kavelingen die op deze manier veel duurder zijn dan men dacht, nog wel het gewenste investeringseffect halen. Als uitvoering van ruilver kavelingen dan bovendien nog bij draagt tot overbodige meer-pro- duktie van melk, worden de vraag tekens groter. En verkavelingen hebben nu eenmaal produktiever- groting tot gevolg, méér dan toe name van vrije tijd voor boeren. Over de berekening van het inves teringseffect is al langer discussie gaande. De landbouwkundige ge gevens over opbrengstverhogingen door cultuurtechnische maatrege len zijn beperkt. Het berekenen van de maatschappelijke kosten van ruilverkaveling, zoals die op het gebied van natuur- en landschaps behoud, is ook niet eenvoudig. Het volgen van de ontwikkelingen in gebieden waar een ruilverkaveling is uitgevoerd („evaluatie" heet dat), vindt nauwelijks plaats. Aan al deze problemen wordt wel ge sleuteld door de commissie HELP. Met spanning wachten we nieuwe berekeningswijzen af. Hamvraag Wat dan? Als er in de zuivelsector produktiebeperkende maatregelen komen, is een weideverkaveling al leen nog maar zinvol voor zover de daarbij gedane investeringen niet meer produktieverhogend werken. Ruilverkaveling mag dan ook niet meer werken als een instrument tot inkomensvorming, maar moet bij dragen tot vereenvoudiging van de bedrijfsvoering Het. is de vraag, of je in dat geval niet een breder be leid moet gaan voeren, een beleid namelijk dat niet alleen de boeren op die jaarlijks aan snee komende 40.000 hectare bevoordeelt. De par ticuliere cultuurtechnische werken kunnen daar zeker toe bijdragen. Een simpeler kavelruil zal beter ontwikkeld en begeleid moeten worden. In het debat van eind au gustus heeft de minister daarover ook een notitie toegezegd. Dat er tevens een inkomstenbeleid voor de boeren moet worden ge voerd, is een zaak die wij al jaren in de Kamer bepleiten. De weerklank is echter zo iel. Zo'n inkomstenbe leid zal geld kosten, maar is wel een instrument waarmee veel meer ge richt kan worden gewerkt dan langs de omweg van ruilverkave ling: Bij dit alles moeten we bedenken dat ruilverkavelingen, een looptijd (uitvoeringsperiode) hebben van zo'n tien jaar. Is het gek om in de politiek zó ver vooruit te willen kij ken? Is het niet verstandig om het beleidsinstrumentarium van van daag te toetsen aan de werkelijk heid van over tien jaren? In het licht van de toekomst heb ik de ruilverkaveling tot ouderwets in strument verklaard. Er zijn er on getwijfeld méér!!! H.M. de Boois De jaarlijkse klubkampioenschap- pen van de Landelijke Rijvereni- ging Markelo O. te Markelo wer den dit jaar een succes doordat niet minder dan 24 ruiters en amazones om deze klubtitel streden. Alles was perfekt georganiseerd en zo kon 's avonds in herberg „De Pot" de prijsuitreiking plaats vinden door één van de juryleden de Heer H.J, Odink. De dressuurtitel werd gewonnen door Wouter van de Berg met Nancy terwijl het springen, door een snellere tijd, naar Tonnie Beldman met Allard ging. Samen gesteld en dus klubkampioen werd dit jaar Tonnie Beldman vóór Tiny van de Werf met Sonny Boy, die evenals vorig jaar met gering ver schil 2e werd. De speciale prijs voor De dames van de afd. Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen hielden hun maandelijkse bij eenkomst in gebouw „Trefpunt" waar ze werden welkom geheten door de presidente mevr Tuitert. Na afhandeling van de huishoude lijke agenda werd het woord gege ven aan mevr. Steenhuis te Holten die een interessante lezing hield over het handwerken in vroegere tijden en de oude technieken die moihenteel weer volop in de be langstelling staan. DAMES 1 Vol goede moed vertrok het 1ste damesteam van Mintonette naar Almelo om de strijd aan te binden tegen de .krekkers' uit Albergen. Na een half uur wachten konden we beginnen met de warming-up. Tij dens de warming-up leek het krachtsverschil niet erg groot. In de eerste set kwamen we echter Van woensdag 15 tot en met zater dag 18 november 1978 wordt in de Jaarbeurshallen te Utrecht de Vakbeurs Intensieve Veehouderij gehouden. De Vakbeurs Intensieve Veehouderij, voorheen de Vak beurs voor Veredelingslandbouw is groter dan ooit. Het aantal ver huurde netto vierkante meters be draagt ditmaal 15.000. Dit betekent een toename van 33% in vergelijk met 1976. Het aantal deelnemers is met 30% gestegen en bedraagt nu 240. In 1976 waren er op de Vak beurs Veredelingslandbouw 15 di- rekte buitenlandse deelnemers met 676 vierkante meter netto ex positieruimte. Het aantal buiten landse deelnemers aan de V.I V. bedraagt thans 40 met 2.107 vier kante meter netto expositieruimte Het grootste aantal buitenlandse deelnemers komt uit West Duits land (18), gevolgd door België met 13. Verder zullen deelnemers aan wezig zijn uit Canada, Engeland, Frankrijk, Italië] Oostenrijk en de U.S.A. Het programma van aanbod op deze vakbeurs is compleet te noemen. Enkele onderdelen van het aanbod zijn: - mechanisering van aanvoer van voeders en afvoer van mest - stallenbouw in opdracht en bou welementen voor zelfbouw - pluimveeslachterij inrichtingen - apparatuur voor de eierverwer- kende industrie. In een centrale stand in de Bern- hardhal zal de overheid aanwezig zijn met het Informatiecentrum voor de Intensieve Veehouderij (onder auspiciën van het Ministerie van Landbouw en Visserij). In dit Informatiecentrum wordt voor lichting gegeven door de volgende instellingen: - Direktie Landbouwonderwijs, 's-Gravenhage (praktijkscholen voor de pluimveeteelt en de var kenshouderij) - Consulentschap i.a.d. voor Pluimveehouderij, Zeist - Consulentschap voor Boerderij- bouw en Inrichting, Wageningen - Consulentschap i.a.d. voor Veev oeding, Lelystad - Consulentschap i.a.d. voor Var kenshouderij, Utrecht - Instituut voor Mechnisatie, Ar beid en Gebouwen. Wageningen - Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek, Zeist - Instituut voor Veevoedingson derzoek, Lelystad - Instituut voor Pluimvee-onder- zoek, Beekbergen - Voedselvoorzienings In- en Ver koopbureau, Hoensbroek - Centraal Diergeneeskundig In stituut, Rotterdam. Lelystad - Veterinaire Dienst, 's-Graven hage - Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Diergeneeskunde, Utrecht - Stichting Gezondheidszorg voor Dieren, 's-Gravenhage. De Vakbeurs Intensieve Veehou derij zal officieel worden geopend op woensdag 15 november door de Minister van Landbouw en Visserij. Mr A.P.J M M. van der Stee. De openingstijden zijn dagelijks van ié 00 tot 18 00 uur en zaterdag van 10 00 tot 16 00 uur Afgelopen weekeinde werden voor de veldcompetitie de laatste 2 in haalwedstrijden afgewerkt. Adspi- ranten Al moest de zware uitweds trijd tegen IJsseistars spelen. On danks goed verweer moesten onze meisjes een zware nederlaag incas seren. De meisjes van IJsseistars, die alle kansen goed benutten, wonnen met 21-1 Adspiranten A2 moest uit tegen Pacelli. De eerste wedstrfj d thuis was destij ds met 2-1 gewonnen. Het was wederom een gelijkopgaande strijd waarbij pa- ceeli dit keer aan het langste eind trok en de winst met 4-3 in Klaren- beek hield. De adspiranten B's speelden een vriendschappelijke wedstrijd tegen Heeten in de sport hal. Er werden 4 wedstrijden ge speeld waarbij alle teams 2 keer in het veld kwamen. Het was voor de Holtense meisjes duidelijk iets meer wennen in de sporthal. De vier wedstrijden werden gewonnen door Heeten. De laatste wedstrijd was zeer het aankijken waard. In de tweede helft vielen de doelpunten om en om maar Heeten wist met 10-0 deze winst ook te behalen. Uit slagen: Holten Bl-Heeten BI 4-7; Holten B2-Heeten B2 3-9; Holten B2-Heeten BI 12-3; Holten Bl- Heeten B2 9-10. Om vijf uur speelden de heren ter voorbereiding op de zaalcompeti tie een oefenwedstrijd tegen het 2 klassen hoger spelende D.H.V. On danks het klasseverschil startte Holten knap en bouwde na een 3-1 voorsprong, aan een positief doels aldo bij rust 6-4. D.H.V. speelde technisch duidelijk beter, maar de Holtense verdediging hield de zaak goed gesloten. In de tweede helft wist D H.V. door enkele zeer snelle aanvallen de stand gelijk te bren gen 6-6 Daarna bouwde D H V dë voorsprong uit naar 15-9 Conditio neel bleef Holten echter op de been. In de laatste minuten werd een achterstand van 7 doelpunten nog teruggebracht tot 4 waardoor een eindstand werd bereikt van 17-12. Een onverwacht goed resultaat! Dit weekend begint de zaalcompe titie!! De volgende teams komen daarbij in actie: Adspiranten Al thuis tegen K.H.C 13 00; Adspiran ten A2 thuis tegen Kwiek 14.20; Adspiranten Bl uit tegen Achilles Apeldoorn 16.00 u. vertrek 14.30, Adspiranten B2 vrij. Zondags spelen alleen de dames thuis tegen Tyfoon om 16.20. Alle uitwedstrijden - vertrek bij de sporthal!!!!!!!!! meteen op een 9-0 achterstand te staan De eerste bal werd slecht verwerkt en de aanvallen gingen vaak uit. We wisten nog iets terug te komen maar niet genoeg. De eer ste set verloren we met 15-9. In de 2e set ging het wat beter. We wisten bij te blijven. En onze aanvallen gingen redelijk goed. Halverwege de set konden de krekkers toch weer uitlopen, m.a.w. ook deze set verloren we, nl. met 15-8. In de derde set veranderde het beeld to taal. De eerste bal werd goed ver werkt, de aanvallen waren goed. En ook met onze opslag hadden de krekkers moeite. Deze set wonnen we dan ook met-15-1. Vastberaden een gelijkspel uit de strijd te slepen gingen we in het veld voor de 4e set. Net als in de 2e set ging het in het begin goed, maar plotseling ston den we achter met 14-0 Onze coach pompte ons in dat het nog steeds kon. En inderdaad we kwamen te rug tot 14-11 Toen ging het fout en de strijd was beslist. Eindstand 4e set 15-11. Met dit 3-1 verlies gingen we niet voldaan richtme Holten. Dames 3 wint van S.V.V.N. 2 Na de overwinning van maandag avond werd ook deze wedstrijd te gen S.V.V.N. 2 omgezet in winst voor Mintonette. Ondanks het feit dat dames 3 niet op volle sterkte kon aantreden, daar enkele dames niet konden spelen en dus aanvul ling uit het 4e team werd gezocht, werden de le en 2e set vrij gemak kelijk gewonnen met resp. 15-2 en het beste 4-tal ging naar de groep van de Heer Meijer uit Enter. De belangrijkste uitslagen waren: Dressuur: le Wouter van de Berg met Nancy 139 1/2 pnt.; 2e Tonnie Belman met Allard 138 pnt.; 3e Tiny van de Werf met Sonny Boy 136 1/2 pnt. Springen: le Tonnie Beldman - Al lard 0-0-72,4 sec.; 2e Tiny v d Werf-Sonny Boy 0-0-74,2 sec.; 3e Ria Hogeslag-Baccarat 0-0-78,2 sec. Samengesteld: le Tonnie Beld- man-Holten; 2e Tiny v.d. Werf- Markelo; 3e Wouter v.d. Berg-Mar- kelo; 4e Ria Hogeslag-Holten. 4-tallen: le groep Bennie Meijer- Enter; 2e groep Jennie Beldman- Holten, 3e groep Riki Hargeerds- Markelo Mede met fle bedoeling om belang stelling te kweken voor handwer ken en de nieuwe cursussen die ge geven zullen worden toonde mevr. Steenhuis een groot aantal grote en kleine werkstukken De presidente sprak een hartelijk dankwoord tot mevr. Steenhuis en attendeerde tevens nog op de feestavonden samen met de afd. O.L.M op 27 en '28 okt. in zaal „Het Bonte Paard". Kaarten voor deze avonden kunnen worden afgehaald bfj mevr. Ulfman 15-8. De derde set kwamen de da mes van S.V.V.N. 2 goed terug en kwamen we eerst met 0-4 achter te staan, maar door een time-out van de coach werd deze achterstand snel ingehaald. Op het laatst van de set bij een stand van 10-11 leek het er op dat er nog een vierde set zou volgen, maar dat bleek niet no dig,, daar de coach een wissel toe- paste en de rust in het team terug bracht, zodat de eindstand 15-10 in ons voordeel werd. Truus nog be dankt voor het meespelen ondanks je rugblessure. Meisjes Junioren Vrijdagavond waren we met 8 vrouwen compleet om tegen Rivo te spelen. De eerste set verliep heel goed en we konden aardig wat pun ten binnenhalen, zodat we wonnen met 15-11 De tweede set verliep niet zo best. Rivo ging nu wat meer prikken Voor ons werd het moei lijker om die balletjes op te vangen, omdat we nu 3-1-2 spelen in plaats van 3-2-1 zoals vorig jaar. Na een achterstand van 12-2 voor ons, won Rivo met 15-8 De derde set werd beter gespeeld. We konden Rivo nu beter bijhouden, maar Rivo liep uit en won ook deze set met 15-9. In de 4e set werden we veel aktiever, want we wilden toch graag gelijk spelen, maar dat lukte niet Toen we voor stonden met 12-11 verloren we de opslag en raakten we wat in paniek Hiervan maakte Rivo ge bruik en we verloren met 15-13. Al met al was het voor ons zelf toch een fijne wedstrijd geweest. BEKERWEDSTRIJD H0LTEN-B0EXEL0 Donderdag 12 oktober heeft Holten in de bekers wedstrijd voor een ver rassing gezorgd. Het sterke Boe- kelo. dat net is gedegradeerd uit de promotieklasse en nu evenals Hol ten eerste klasse speelt, heeft dat zelfde Holten twee jaar geleden ge wipt met 3-1. Holten dat niet met het sterkste team in het strijdperk kon treden, mocht revanche ne men. De eerste uitslag kwam van het eerste bord waar J. W. Midde- link remise aanvaardde. Daarna werd er voorsprong genomen door E. J. Gervedink Nijhuis, die zijn te genstander knap versloeg. Daarna trok H. v. Sark van Boekelo de Stand weer recht door J. E. Sche perman te verslaan. Holten zag zichzelf al niet meer in de volgende ronde, omdat Beijer iets achter stond en waarschijnlijk zou verlie zen. Maar door een blunder van de tegenstander, die Beijer uitstekend wist uit te buiten, kreeg hij een kleine materiële en een grote posi tionele voorsprong. Dit betekende de overwinning! Holten-Boekelo 2 1/2 - 1 1/2. De uitslagen zijn: J. W. Middelink - H. Anneveld 1/2 - 1/2. J. E Scheperman - H. v. Sark 0-1; E. J. Gervedink Nijhuis - P. Rook- huyzen 1-0; B. J. G. Beijer - J. Ger ritsen 1-0. Jeugdkampioenschappen S.M.8. Nijmegen - Nolten Zaterdag 14 oktober trok de Hol tense schaakjeugd naar Nijmegen om daar te spelen tegen S.M.B. Dit was een uitermate zware wedstrijd, omdat de S.M.B. jeugd in de pro motieklasse speelt. Dit houdt in dat aan de eerste drie borden één klasse- en aan de laatste twee bor den 3 klassen verschil is in het voordeel van S.M.B. Zodat 4 1/2- 1/2 nederlaag dus geen schande is. Het is al mooi dat er nog een half punt is gehaald. Dit keer mocht B. J. G. Beijer de eer redden. De laatste wedstrijd wordt thuis ge speeld tegen Leek dat met een bordpunt de laatste plaats bezet, zodat er nog altijd een kans bestaat om een overwinning te behalen. De uitslagen: W. Zwikker - B. J. G. Beijer 1/2 - 1/2; M. v. Bijen - E. J. Gervedink Nijhuis 1-0; T. Seik - T. v. Oüen 1-0; C. Derks - V/. Rietman 1-0; K. v. Heivoort - M. Koelemay 1-0 Holten 1 - Goor 1 nog onbeslist! Afgelopen maandag kwam Goor naar Holten om een wedstrijd te spelen. Er was een bijzonder span nend scoreverloop. Eerst behaalde J. E. Scheperman een remise, waama Goor de score open brak, doordat D. A. v.d. Knaap, door een fraai dame offer van de tegenstan der, mat ging. Th. v. Lindenberg en E. J. Gervedink Nijhuis kwamen remise overeen met hun tegen standers. Waama Beijer, die voor het éérst in tijdnood zat, de score rechttrok door weer een gelukkige overwinning, maar zonder geluk vaart niemand wel. Even later had Holten weer met een achterstand te kampen, doordat B. v. Beek, die ook in tijdnood zat, een winnende voortzetting over hèt hoofd zag en een foutje maakte. T. v. Oijen kon echter op een mooie manier de stand weer op gelijke hoogte te brengen. Er was toen 4 uur ge speeld en D. v. Beek wou afbreken, broer H. v. Beek gaf toen 4 uur ge speeld en D. v. Beek wou afbreken, broer H. v. Beek gaf toen remise. D. v. Beek staat in zijn afgebroken stelling positioneel en materieel voor en heeft een reële kans op een overwinning. De voorlopige uitslag Holten-Goor 4 1/2-4 1/2. Dat Goor dit niet had verwacht bleek uit de reacties na afloop. De uitslagen: 1. J. W. Middelink - F. ten Kate 1/2 - 1/2; 2. E. J. Gervedink Nijhuis - M. Hondelink 1/2 - 1/2; 3. J. E. Sche perman - H. F. Roefs 1/2 - 1/2; 4. D A. v.d. Knaap-P. ten Berg0-1; 5. H. v. Beek - J. E. V. Coeverden 1/2- 1/2; 6. d. v. Beek - A. de Boer afgebr.; 7. B. J. G. Beyer - J. H. Krijgsman 1-0; 8. B. v. Beek - J. Mulder 0-1; 9. Th. v. Lindenberg - H. Nieuwenhuis 1/2 -1/2; 10. T. v. Oijen - W. Honde link 1-0. In de interne kompetitie zijn twee wedstrijden- gespeeld. Opvallen dwas dat er in beide partijen twee dames .werden weggegeven, de uit slagen: Q. J. Kromdijk - J. C. Roele 0-1;; J. v. Dalen sr- W.K. v. Rijssen 0-1. A.s. maandag speelt het tweede team thuis tegen het „zwarte paard" uit Ommen.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 11