Ds. Peddemors sprak voor Dhr. Plattelandsvrouwen Een plan de jeugdarbeid voor Buurtbewoners luiden ïeestweek uitbundig uit Succesvolle bingo-avond D.A.T. wordt groot feest! Nierstichting Slavenburgs Bank NVV Jongeren Contact lanceert... Plattelandsvrouwen Dijkerhoek AGENDA autoJeS* Weekenddienst z z z r ISOLEMENT BEGELEIDING ZIELSZORG 10% korting LEEMREIZE MEUBELEN KERKDIENSTEN ELECTRONISCHE KASREGISTERS 1750.- J VAN DER STOUW - RUSSEN HET GEBED S. BAKKER BURGERLIJKE STAND i§ z z z z z z z z z v.JÓ HOLTENS NIEUWSBLAD - 13 OKTOBER 1978 PAG. 3 In de maandelijkse bijeenkomst van de afdeling Holten van de Bond van Chr. Plattelandsvrouwen (C.P.B.), die donderdagavond in gebouw „Re- hoboth" werd gehouden, sprak ds. G.W.H. Peddemors, Geref. predikant te Holten, over het onderwerp „Geestelijke begeleiding van zieken in zie kenhuis en thuis". Wie een zieke moet/mag begeleiden, niet alleen de dominee en de pastoor, maar ook u dames, moet eerst weten, begrijpen, aanvoelen, wat ziek zijn is, mogelijk weet u het uit ervaring, zo begon ds. Peddemors. Wat betekent ziek zijn (niet medisch)? Des-oriëntering, je bent in een onbekend land of in het ziekenhuis of thuis, wereld verkleind tot slaapkamer, geluiden van beneden zijn anders, je hebt er geen deel aan. Plannen van gisteren verlie zen hun waarde, je schoenen staan vergeefs onder bed. Diepe kloof tussen zieken en ge zonden. Ziek zijn: je doet niet meer mee. Het zieke kind komt achter op school (jaar achter?), plaatsver vanger op bedrijf (gaat prima zon der jou), ze kunnen je missen en ze missen je al gauw niet meer. Ziekte is een bedreiging van het leven, iets van het „memento mori". Hoe loopt het af? Ziekte: tijd voor bezinning. Een ge zonde kijkt vooruit en een zieke kijkt om, staat stil bij zijn leven, heb ik het wel goed gedaan. Van daar allerlei „extra" problemen. Er komen levensmoeilijkheden ter sprake, die niet meer acuut zijn. Toch heeft ziek zijn ook een licht zijde. Een zieke kan oog krijgen door dingen die een gezonde voor bijgaan (te druk, carrière), b.v. flui ten van een vogel, het luiden van een kerkklok („mij spreekt de blomme een tale"). De zieke moet begeleid worden. Door mensen! Familie, vrienden, predikant, arts. De arts komt heel anders dan andere bezoekers. Al leen hij staat aan de kant van de zieke. Hij is „bij" de zieke' Veel meer dan b.v. de echtgenoot. Hij bevindt zich door zijn beroep in het njk van de ziekte. Hij kan er wat aan doen! Vechten voor het leven, vechten tegen de dood. Hij is de „vertrouwde" als hij maar „knap" is. Andere bezoekers mogen wel vertrouwelijk zijn met de patient, maar raken met de ziekte nooit ver trouwd (kloof). Doel van de zielszorg is de zieke helpen in zijn nood. In alie nood is dé nood- liet verwerken van de nood. Die nood met God, in het ge- Tijdens de verbouwing op alle niet afgeprijsde goederen. midden in Enter. NED. HERV. KERK 8.30 en 10.15 uur ds C C Ad- dink. In d.e 2e dienst Viering Heilig Avondmaal Uitgangs- coll. Kerkkoor en Helicon. Op pasdienst. mevr van Bruggen-Meesterberend en Pe tra van Iperen 10 00 uur Jonge- rendienst in „Irene GEREF. KERK 8.30. 10.00 en 1500 uur ds. G.W.H. Peddemors In alle diensten is de le coll. voor het Werelddiaconaat en de 2e voor rente en aflossing Kinderoppas 10.00 u.) Jeanette Potman. Rita Beldman en Ineke Verveda (res.). Mevr. SchuppertrHaasjes, Ria Stam. mevr. Haan- Kamperbeek (res.). Kinderne- vendienst (10 00 uur) klas 4: mevr. N. Kuiper (mej. M Schuppert res.). RJ(. KERK zaterdag 17.00 uur, zondag 9.30 uur. DIJKERHOEK 9.30 uur ds. J H. Israël van Buurse.Uitgangscoll. Kerkkoor en Helicon. 0XKENBR0EK 10.00 uur ds. B.J. Bannink van Dalfsen. Uitgangscoll. Wereld diaconaat. I NIEUW HEITEN j Zaterdag 19.00 uur, zondag 8 00 en 11.00 uur. loof doormaken en doorleven. De zieke loopt namelijk het gevaar zijn geloof te verliezen. Je kunt opstan dig worden (nood leert niet altijd bidden). Waarom overkomt mij dit? Waar heb ik het aan verdiend? Is dit ziek zijn toch een straf voor een of ander? De dominee moet proberen te helpen. God vraagt van de ene mens wat. anders dan van de ander, de een moet Hem trouw blijven in gezondheid, de ander in ziekte De zin van het leven is: dat je leeft naar Gods opdracht Daarom heeft het leven van een zieke zeker niet minder zin dan van een gezonde. Dat is een bevrij dende gedachte, al kost het strijd om uit die visie te leren leven. Bij de methode van zielszorg is er de weg van het gesprek (dialoog). Dit gesprek heeft drie onderdelen: 1. je moet wat van de patiënt afwe ten. met wat van zijn levensachter gronden op de hoogte zijn; 2 als je wat weet dan proberen mee te voelen, je indenken in de situa tie. er moet liefde bij, anders ken je de ander niet echt; 3 de zieke leren leven uit het Evan gelie. vast Dan heeft men hulp nodig om weer blij in de maatschappij terug te keren Er werden naar aanleiding van de leerzame en boeiende toespraak een groot aantal vragen gesteld.l die ds. Peddemors de gelegenheid bood om op verschilllende dingen nog wat dieper in te gaan De presidente, mevrouw Van Ipe ren. sprak een hartelijk woord van dank en bood ds. Peddemors een boekenbon aan. De bijeenkomst, waarvoor zeer veel belangstelling was. werd door ds. Peddemors met dankgebed beëin digd. vanaf excl. BTW Jgj Haarstraat 28, tel. 05480-2406 Soms moeilijk! Bidden om gene zing9 Bidden om een wonder9 Soms aan een zieke vragen wat zul len we samen bidden9 Hij moet het immers mee kunnen maken. Wanneer u zo. zei ds. Peddemors, op ziekenbezoek gaat (ook een stuk geestelijke begeleiding) doe dan gewoon, neem de tijd en laat niet merken dat u nog zoveel te doen hebtjde zieke heeft immers niets te doem, ga er bij zitten zodat de zieke je goed kan zien. Weet watje zegt. de gezonde stapt in zijn auto of op de fiets, en is het gesprek al lang .vergeten. De zieke piekert er over na, b.v over het woordje „nog". Neem niet altijd wat mee. het is zo moeilijk om altijd „stralend" te be danken; bovendien kan de zieke mets terugdoen. Vergeet niet dat de zieke ziek is. Blijf niet te lang,, het vermoeit hem misschien. Praat niet over dingen die hem totaal niet interesseren. Ga de ernst van de ziekte niet uit de weg. vooral niet wanneer de zieke daar met u over praten wil (b.v. zou dit het einde kunnen worden?), dan niet noncha lant. onverantwoord, luchthartig doen Ten slotte, zei ds. Peddemors. kan een zieke de meeste begeleiding nodig hebben als hij weer opknapt Je kunt lichamelijk herstellen en er geestelijk nog niet klaar voor zijn, Ontwend zijn aan beslissingen te nemen, weer in het volle, harde le ven te staan, men houdt zijn ziekte „De nog steeds toenemende jeugdwerkloosheid, met alle ern stige gevolgen vandien, toont aan dat de regeringspolitiek ten aan zien van de bestrijding van de werk loosheid faalt. Het is nu dringend noodzakelijk om een andere weg in te slaan, wil de toekomst van tien duizenden jongeren niet geruïn eerd worden". aldus „Een plan voor de jeugdarbeid" van het NVV- Jongeren Contact uit Almelo. Voor die andere weg worden in dit „Plan voor dé jeugdarbeid" con crete voorstellen gedaan! Het uit gangspunt van het Plan is dat er nog een groot aantal individuele en sociale behoeften niet bevredigd worden, dat de werklozen er zijn die hun arbeid kunnen aanwenden voor de vervulling van die behoef ten en dat het geld er is en vrijge maakt moet worden voor een an dere bestrijding van de jeugdwerk loosheid In het plan wordt voorge steld. dat de overheid op grote schaal projecten gaat opzetten waar jongeren zinvol en maat schappelijk nuttig-werk gaan doen De projecten kunnen de jongeren de garantie geven op een baan voor geruime tijd en moeten de jongeren in de gelegenheid stellen om een vakopleiding te volgen De projec ten kunnen een begin zijn van het scheppen van permanente arbeid splaatsen door de overheid Het plan voor de Jeugdarbeid is een voorstel om de overheid daadwer kelijk te laten ingrijpen in het eco nomisch leven, om zodoende het recht op arbeid waar te maken door de creatie van arbeidsplaatsen In het plan wordt daarop uitvoerig in gegaan Het NVV Jongeren Con tact richt zich met dit plan tot de regering, het parlement en alle an dere. instanties, instellingen en personen die betrokken zijn bij de werkloosheid. Hen wordt gevraagd bijdragen te leveren om tot uitvoe ring van de voorstellen te komen De werkenden en werkloze jonge ren en hen die straks van de scho len komen worden opgeroepen om het Plan te bespreken, het verder uit te werken en optreden voor de uitvoering ervan. Van het plan is een verkorte versie beschikbaar aan het adres Schipbeekstraat 26 té Almelo Het Plan zelf (50 pag i is ERKEND TANDTECHNIKER Reparaties kunstgebitten, klaar terwijl u wacht. Uitsluitend na tel. afspraak. Zwaluwstraat 31. Goor Tel 05470-4113 In de dinsdagavond in vafé- restaurant. „Het Bonte Paard" ge houden bijeenkomst van de afd Dijkerhoek van de Ned Bond van Plattelandsvrouwen heeft de heer Krijgsman van de „DETAM" Be drijfsvereniging voor Detailhan del/Ambachten en huisvrouwen, een lezing gehouden over de fina nciële problemen die zich voordoen wanneer huisvrouwen gedeeltelijk of geheel invalide worden en dien tengevolge ter bestrijding van ex tra kosten een aanvraag doen voor een uitkering of voorziening. In het kader van „Bestek '81" wordt gewerkt aan een regeling en men hoopt in het begin van '79 met de uitkeringen te beginnen. Om voor een uitkering in aanmerking te komen mag het loon van de man niet hoger dan f 40 000 - zijn en men mag geen andere uitkering ont vangen. Er werden n a v. de lezing van de heer Krijgsman enkele vragen ge steld. De presidente mevr. Kroon sprak een woord van dank en bood een krentenbrood aan. Bij het punt „Mededelingen" at tendeerde de presidente op de feestavond van de afd. Holten O L M. op 27 en 28 okt. in zaal „Het Bonte Paard" waar de Toneelgroep „O.C.H." een blijspel zal opvoeren. Kaarten voor deze avond kunnen worden afgehaald bi) de heer A. v d. Brink, Oude Stationsweg. Op 7 no vember is er een excursie naar de edelsmederij in Hardenberg Op gave hiervoor bij mevr Z Roetge- nnk. tel 33 69 In de volgende bij eenkomst van de afd op 21 novem ber is er een klederdrachtenshow door de afd. Schoonheeten De bingoavond van de buurtver eniging Churchillstraat/Vrfjheids- laan waseen gezellige avond. In het kader van de feestweek hield de buurtvereniging deze geheel gratis bingo in de recreatiezaal van de „Diessenplas". Na een woord van welkom door de voorzitter, was het woord aan de fam. Schmets die het spel leidde. Het bestuur had voor prachtige prijzen gezorgd die op een vrolijke/komische manier aan de man werden gebracht. Deze avond mag een succes heten gezien de reakties van de deelne mers. Het bestuur dankt dan ook de leden die meehielpen aan het welslagen heel hartelijk, in het by- zonder de fam Schmets die tevens op een voortreffelijke wijze heeft geholpen om het jubileumkrantje vorm te geven en de zoons voor de illustraties. De buurtvereniging Churchill- st.raat'Vrijheidslaan heeft haar feestweek zaterdagavond afgeslo ten met een grandioos gezellige feestavond in Hotel Vosman Het saamhorigheidsgevoel van deze buurt werd op deze avond nog eens extra bevestigd Er was dan ook een zeer mime opkomst. Er werd flink gedanst en gehost op de voor treffelijke muziek van het „Salland Combo" dat werd afgewisseld met het optreden van de parodist „Monsieur Gerard" uit Enschede. Op deze avond werd de heer G H Efftink en z'n vrouw nog eens extra in het zonnetje gezet, hij werd n 1 uitgeroepen tot „ereburger" van de Churchillstraat met de daarbij behorende prachtige oor konde. en voor zijn vrouw een grote bos bloemen Het ere-burgerschap was de heer Eff tink toegekend voor zijn verdienste als mede-oprichter en nog steeds bestuurslid van de buurtvereniging. De voorzitter Zaterdagavond 14 okt.) brengt het Dijkerhoeks Amateur Toneel in zaal „Het Bonte Paard" in Dijker hoek op een speciale manier een wervelend amusementspro gramma waaraan alle bezoekers aktief kunnen deelnemen. D m v. een dansje, conferences," zang en vooral veel gezellige muziek Aan het voor „elk wat wils" pro gramma werken mee de Tirolerka pel van de Holtense Muziekvereni ging „H.M.V." (de kapel oogstte in tal van plaatsen enorm succes) een zanggroepje, Tiroler gastvrouwen die op orginele manier gratis een wijntje zullen schenken. Voor de muzikale omlijsting van de avond zorgt het overbekende „Saturnus- kwartet" met muziek voor de jeugd maar ook voor de ouderen die op de dansvloer komen voor een wals of polka. Voor de feestavond zijn in voorverkoop nog enkele kaarten verkrijgbaar bij Bels Bronsvoort (tel 17 24) en evt 's avonds aan de zaal. Vrijdag 13 oktober 19 30 uur Bijeenkomst leden aid. Holten CNV in hotel ..Vosman" Zaterdag 14 oktober Vanaf 20.00 uur Start nachtpuzzel- rit ..Nacht om Holten" bij café „De Biester" (zie bericht en adv.i 20.00 uur Tiroleravond in zaal ..Het Bonte Paard" in Dijkerhoek (zie adv. en bericht). Zondag 15 oktober 14 00 uur Discobal in café „De Wip- pert" (zie adv.). 19.30 uur Dansen in Bar-dancing ..Boode" Bathmen (zie adv.) Maandag 16 oktober 20.00 uur Bijeenkomst afd Espelo Ned. Bond van Plattelandsvrou wen in ..Trefpunt". Lezing door mevr. Steenhuis. Onderwerp. ..Handwerken". op wat minder ruimte schaal be schikbaar. In de verkorte versie „Vakbonds jongeren maken er werk van" zeg gen de jongeren over hun werk loosheid: „Rechtse kranten en po litici doen vaak net alsof mensen er zelf voor gekozen hebben om werk loos te zijn: een lekker lui leventje op kosten van de maatschappij. Onzin, natuurlijk. De eerste paar weken is het misschien nog wel leuk om een beetje extra vakantie te hebben en allerlei dingen te kunnen doen waar je anders niet aan toekomt. Maar dat gaat toch al snel vervelen. Naarmate je vaker nul het rekwest hebt gekregen, w anneer je ging solliciteren, neemt je zelfvertrouwen af en krijg je het gevoel, dat je weinig meer waard bent" aldus de gevoelens van jonge mensen die niet aan de slag kun nen. sprak over zijn geweldige inzet, en zijn stiptheid, kortom een man waarvan je opaan kan' De avond werd gekenmerkt door een fijne sfeer waarbij men blijk gaf dat jong en oud heel goed samen kunnen feesten Enkele leden ga ven eeir staaltje weg van hun artis tieke kunnen met o a kunstfluiten en solozang De grote verloting was een geweldig succes, er waren ruim 40 prijzen beschikbaar gesteld door de Holtense middenstand Het be stuur mag dan ook terugzien op een geslaagde feestweek, dank zij haar leden' Geboren: Jorden Justus zv J F Boer en V A Luili. Björn zv R Rus- tebiel en H Haverslag (geboren te Deventer). (herleden: A Brinkman-Brinks, oud 72 jaar. Holten (overleden te Deventer). Gehuwd: M Berkhoff. oud 28 jaar, Epe en H Krikkink, oud 22 jaar, Holten. De onlangs gehouden huis-aan- huis collecte, ten bate van de Niers tichting Nederland, heeft, met een totale opbrengst groot fl. 4.243,66, een erg goed resultaat opgeleverd. Langs deze weg danken wij alle in woners van Holten hartelijk die in het welslagen van deze collecte hun steenitjei hebben bijgedragen. Met name zijn wij alle collectanten bij zonder erkentelijk voor het feit dat zfj zo spontaan aan onze oproep tot het verlenen van medewerking voor deze collecte gehoor hebben willen geven. Degenen die de collectebus moge lijk hebben gemist kunnen hun bij drage alsnog storten op glronr. 875587 t.n.v. Rabo Bank Holten, onder vermelding van Nierstich ting afd. Holten, rek.nr. 32.85,28.021. Bestuur Nierstichting afd Holten 1 VauxhaJI 75 jaren autoproduktie Princess 2 ZJ| van Levlandi in ons land geïntroduceerd Toyota Corolla op tal van punten gewijzigd Opel breidt modellen- programma weer uit Aifetta 200 Lusso nu topmodel Dinsdag 17 oktober 19.45 uur Aanvang cursus „Een heidsdiploma EHBO" in de Huis houdschool „De Noordenbarg". Oranjestraat. 20 00 uur Bijeenkomst Herv. Vrou wengroep Dijkerhoek in „Betha- ma". Discussie-avond. Donderdag 19 oktober 20.00 uur Bijeenkomst „Werkgroep en Milieu" in bovenzaal hotel ..Vosman". Lezing door de heer H v d. Veen over „Wildbeheer en na tuurbehoud" (zie bericht). Donderdag 19 oktober 19.45 uur Bijeenkomst Hervormde Vrou wenvereniging Holten in gebouw „Irene" Onderwerp „Reform- voeding". Vrijdag 20 oktober 20.00 uur Klaverjaswedstrijd ZVV ..Blauw Wit" in clubhuis „Meer manskamp". Zaterdag 21 oktober 9.00-12 00 uur Controle op verlich ting en banden van auto's bij de Gemeentewerkengarage" aan de. Waagweg (zie ber.). Maandag 23 oktober 18.30-21.00 uur Bloedplasma- avond Rode Kruis in noodlokalen Scholengemeenschap (zie ber.). Dinsdag 24 oktober 15.00-18.30 uur Verkoop van hand werken Welfare in Bejaardencen trum „Diessenplas". 20.00 uur Ledenvergadering afd. Holten Veilig Verkeer Nederland in hotel „Vosman". 20 00 uur Bijeenkomst afd. Holten Ned Bond van Plattelandsvrou wen in zaal „Vosman". Familie Keurhorst uit Olst met voordrachf ten in Sallands dialect. Woensdag 25 oktober 20.00 uur Gespreksavond in ge bouw „Irene". Spr. mevr. dr. J. L. Klink. Onderwerp: „Godsdienstige opvoeding". Vrijdag 27 en zaterdag 28 oktober 20.00 uur Toneelavonden OLM en de afd. Dijkerhoek, Espelo en Hol ten van de N B. van Plattelands vrouwen in zaal „Het Bonte Paard" in Dijkerhoek. Opvoering van het blijspel „Dingen van de Dag" door toneelgroep ..O.C.H". Zaterdag 4 november 19.30 uur Feestavond H.S.V. „De Rietvoorn" in zaal „De Poppe". Boomkamp 2, Rijssen ^^Telefoon 05480-57 55 I ARTS J F Sytsema. Keizersweg 32. tel 18 70 Spreekuur 11.00 en 16 00 uur Bij spoedgevallen bel len: 12 80. WIJKVERPLEGING Zr G. v.d. Haar-Kip. Veldpa- perw. 2. Colmschate. tel. 05700-5 12 84 b g.g. 05700- 2 27 00. Spreekuur wijkver pleegkundigen en uitlenen van verpleegartikelen maandag t.e.m. vrijdag van 13.30-14 00 uur. Groene Kruisgebouw, Gaardenstr. ZIEKENVERVOER J Aanstoot tel. 29 80 en 13 38 b g g. gar. Muller, tel. 17 45 ZIEKENFONDS Spreekuur donderdag van 18.30-20.00 uur. Dorpsstraat 16. ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8.15-11.30 uur in het Groene Kruisgebouw. TANDARTS H L. van Benthem, Dorpsstraat 13, Hellendoorn. tel 05486- 5 41 32. Spreekuur voor spoed gevallen: 5.00-5.30 uur namid dag. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen Groene Kruis gebouw. G.J. Kraaij, tel. 22 99. DIERENARTS Tri A. Oostenbrug. Diessen- ^straat 5, tel. 05483-15 15. MAATSCHAPPELIJK WERK St voor Maatsch. Dienstverl. .Midden-Overijssel", Dorps straat 16. tel. 27 84. Spreekuur maand t.e.m. vryd. van 8 30- 9.30 uur GEZINSVERZORGING Bureau Dorpsstraat 16. tel. 27 84 Spreekuur maandag t.e.m. vrydag 8.30-9.30 uur. Tij dens de weekends zijn Maatsch. werk en Gezinsverzorging be reikbaaronder nr 05486-1 64 65. WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST Tot en met zondag 15 okt. W. ter Schure. Verzetstr. 54, tel. 27 15. Maandag 16 t.e.m zondag 22 okt. C Dijkstra, Schoutenstr. 35. tel. 18 33. Aangifte van ge storven dieren op zaterdag van 9-11 uur aan het slachthuis, tel. 05483-13 18 STORINGSDIENST Zaterdag 14 t.e.m. vrijdag 20 okt. Electra: J. Kolkman, Gaar- denstraat 13, tel. 13 68. Gas: W C. v.d. Weerthof, Voorsboers- straat 2, tel 17 93. POLITIE Telefoon 31.52 - 26 65 en 26 55. Na s avonds 6 00 uur bellen: 05200-7 12 34. BRANDWEER Telefoon 22 22 (Dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3