Voorzitster P.v.d.A. spreekt in Holten VVV-tips voor de herfstvakantie Goed licht en goede banden OPEN-DEUR SAMENKOMST Bezwaren lozing rioolwater op Schipbeek n Ruim f6000. voor K.ÏÏ.F. OPROEP HOLTENS NIEUWSBLAD WOLVEN IN DE HOLTERBERG Rode Kruis Welfare- verkoping Gemeente Holten 4e ALGEMENE BEDRIJFSTEUING HOLTENS NIEUWSBLAD HOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 13 oktober 1978 30e jaargang - no. 41 Hoofdredacteur J Wiggers Kol weg 14. tel. 05483-1356 Plv.v. hoofdred./secr W Beijers Enkweg 5. tel. 05483-1234 Red medewerker D J Mondeel Verzetstraat 70. tel. 05483-2699 Advertienties Schouwburgplein 7 Almelo, tel. 05490-16666 Abonnementsprijs f 10.— per half jaar, f 20.— per jaar. Losse nummers 40 cent. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" Nu de herfstvakantie is begon nen organiseert de plaatselijke WV ..Holtens Belang" op woensdag 18 oktober een fiets tocht onder leiding van direc teur G. Kers. De start is 's mid dags om 2.00 uur bij het VVV- kantoor (hoek Dorpsstraat- Gaardenstraat). De tocht voert de deelnemers over rustige weggetjes door de natuur in najaarspracht. Er zal worden gerust in een boeren herberg. De kosten bedragen f 1.00 per persoon. Op donderdag 19 oktober zal er onder leiding worden gewan deld onder het motto „Op zoek naar de vele prachtige her fstkleuren". Vertrek vanaf het VVV-kantoor. Kosten f 1.00 per persoon. Voor deelname aan fiets- en/of wandeltocht wel van te voren even opgeven (tel. 05483-15 33). Enkele tips: In de herfstvakan tie zyn geopend: Natuurhisto risch museum op de Holterberg. het bezoekerscentrum van het Staatsbosbeheer aan de toeris- tenweg Holten-Nijverdal. het Shetland ponypark in Slagha ren, Het avonturenpark „De Elf Provinciën" op de Hellendoor- nse berg, de kinderboederij „Strubent" (aan de oude weg van Holten naar Laren). Vrijdag 20 okt. 14.00 uur speciale dia voorstellingen voor kinderen en om 19.30 uur voor volwassenen, het recreatiecentrum „Gouden Handen" bij 's Heerenberg (Zeer zeker een bezoek waard. i. Op het landgoed Verwolde. even ten Oosten van Laren, aan de weg van Laren naar Markelo staat de dikste boom van Neder land (omvang meer dan 7 meter, geplant in 1672). In de omgeving van de boom zijn drie gemarkeerde wande- lingen en op het VVV-kantoor in Holten is een fietstocht, vanuit Holten naar deze „dikkert". Aan ons kantoor zijn vele ANWB-routes verkrijgbaar. die vooral ook nu beslist de moeite waard zijn om te rijden. Wij geven u een goede raad: Laat de auto staan en wandelt u eens ever de Holterberg. de Zuurberg, de Beuseberg of door een van de buurtschappen rond Holten. Vergeet uw fototoestel niet want er zijn o.a. prachtige kiekjes te maken van paddes toelen in bos en weiland. Eet u eens tijdens de herfstva kantie een streekeigen gerecht, zuurkool met spek of boeren kool met worst, lekkere panne- koek al of niet gevuld met worst, spek of appel. Al deze lekkermj- nen worden in diverse restau rants geserveerd. Eetsmakelyk! Deze tips zijn lang niet volledig, maar wy zijn gaarne tot uw dienst met het vinden van een leuke ontspanning. Wij wensen u prettige dagen en zullen wat het weer betreft voor u duimen. Zaterdag 21 oktober van 9 00-12.00 uur vindt in de garage van Ge meentewerker. aan de Waagwegeen verlichtings en bandencontrole plaats van auto's. Het is bij een dergelijke controle meer dan eens gebleken dat het met het afstellen van de koplampen helemaal fout zat en dat de banden niet voldeden aan de minimumeisen. De heren J. Bleumink en D.J. Schooien bestuursleden van de plaatselijke afdeling Veilig Verkeer Nederland zullen de controle uitvoeren. De kosten bedragen voor leden f 1.- en voor nietleden f2.50. Vorige jaren maakten altijd veel autobezitters van de service van de VVN gebruik en hopelijk zal dit nu in verband met de verkeersveiligheid weer het geval zijn. U ontvangteer1 fraaie als u een nieuwe abonnee opgeeft. De voorzitster van de PvdA Ien van den Heuvel op de openbare verga dering in Dijkerhoek. Naast haar de voorzitter van de afd. Holten van de PvdA Dick Mondeel. Dezer dagen wordt de 4e Algemene Bedrijfstelling gehouden. De hier voor in aanmerking komende be drijven ter plaatse hebben hiertoe een vragenlijst met antwoordenve- loppe toegezonden gekregen door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Bedoelde vragenlijst moet worden ingevuld naar de toestand per 29 september 1978. Inmiddels is met het verzamelen van de enveloppen bij de daarvoor in aanmerking komende adressen een aanvang gemaakt. Daarbij is echter gebleken, dat slechts bij zeer weinig vestigingen ter plaatse de vragenlijst is ingevuld. Burgemeester en wethouders van Holten doen daarom een dringend beroep op degenen, die een vrage nlijst van het CBS hebben ontvan gen. deze, voor zover dit nog niet is geschied, volledig in te vullen, zo dat de enqueteur bij zijn bezoek de ingevulde vragenlijst in gesloten enveloppe kan meenemen. Wellicht ten overvloede wordt er op gewezen, dat het beantwoorden van de vragenlijst ingevolge de Be- drijfstellingenwet is verplicht. Voor eventuele nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de leiders van de telling ter gemeentesecreta rie. telefoon 1666. Holten. 11 oktober 1978 Burgemeester en wethou ders voornoemd. V/. H. Enklaar. burgemee ster J. Vuuregge, loco-secretaris Partij van de Arbeid voorzitster Ien van den Heuvel sprak woens dag voor een vrij groot gezelschap Holtenaren in Café-Rest. Het Bonte Paaard over Bestek '81. Het was uiteraard niet verwon derlijk dat zij, evenals een groot aantal andere groeperingen in Ne derland, geen goed woord over had In dp recreatiezaal van de ..Diess- enplas" zal op dinsdagmiddag 24 oktober a.s. van 3-6.30 uur een ver koping worden gehouden van het Rode Kruis Welfarewerk. Er zullen artikelen worden verkocht, die door dames en heren in en buiten het bejaardencentrum zijn ge maakt. Ieder jaar bestaat er voor deze verkoping grote belangstel ling. Verwacht wordt dat dit ook nu weer het geval zal zijn. De op brengst is bestemd voor het Rode Kruis en komt dus ook het Welfare-werk ten goede. De Open Deur-groep Holten belegt zondag 15 oktober in de Geref. Kerk de tweede samenkomst in dit seizoen Spreker is deze avond ds. W.L. Doude van Troostwijk van Eerbeek. Het thema luidt „Blijd schap! Geforceerd of echt?" Mede werking verleent het Hervormd Kerkkoor o.l.v. dirigent J. Op den Dries uit Nijverdal. De officiële aanvang is 19.15 uur doch vanaf 19 00 uur is er gelegenheid tot ge meenschappelijk zingen met orge lbegeleiding van organist Anton Koopman. De Open Deur-groep rekent weer op een zeer grote be langstelling! over het heilsplan van van Agt, door het kabinet „Bestek '81" ge noemd. De vraag: Wat is een socialistische partij? beantwoordde zij als volgt: Een socialistische partij is een par tij bestaande uit een groep mensen, die niet kunnen berusten in on rechtvaardigheid. De maatschap pij accepteren, zoals die nu is, is geen kunst, vooral niet als je aan de goede kant zit, aldus Mevr. van de Heuvel. Socialisten hebben elkaar uit politieke motieven gevonden, daaronder zijn overtuigde Protes tanten. Rooms-Katolieken en Hu manisten. Bij confessionele poli tiek ligt dit duidelijk anders, daar spelen politieke motieven geen hoofdrol. Confessionele politiek, vond zij. leidt dan ook tot onduide lijke politiek, zoals we thans duide lijk kunnen zien. Voor „Bestek '81" had de P.v.d.A - voorzitster geen goed woord over. Er is voor de oppositie ook moeilijk te vechten, want van Agt trekt aan de landsgrenzen de gordijnen dicht en wil niet verder kijken De kritie ken van oppositieleider Den Uijl op bestek 81 zijn daarom sterk en klinken ook door in andere groepe ringen, zelfs in het C N V. en C.D.A. Hoewel van Agt het alternatieve plan van den Uijl glimlachend wegwuift, zijn er zelfs C.D.A.ers, die duidelijk meer zien in de alterna tieve plannen yan den Uijl dan in die van het kabinet. Om dit te sta ven citeert zij enige onderdelen uit de algemene beschouwingen van C.D.A.-fraktieleider Aantjes. 'Maar stelt Mw. van den Heuvel, het C.D.A. begint vaak erg flink, maar je weet nooit waar je met hen aan toe bent. Denk bijvoorbeeld maar eens aan de U.C.N.-debatten en de flinke taal van van Houwelin- gen. Wat bleef daar van over? Het vervelende van het C.D.A. vindt zij. dat deze groepering altijd probeert van twee walletjes te eten. Mw. van den Heuvel stelde de ge - hele C.D.A.-fraktie. zoals die nu in de kamer zit verantwoordelijk voor het kabinet dat er nu zit Een kabi net, dat de zwaarste lasten op de lichtste schouders legt en aan de deuren der rijken voorbij wenst te gaan. van Agt eist de zwaarste tol van hen. die dat juist niet kunnen hebben. Ook daarvoor is het C.D A. verantwoordelijk evenals de V.V.D., van welke partij we dit in elk geval konden verwachten. Zij sprak als haar overtuiging uit dat men in Nederland wel een stapje terug wil doen, mits de las ten maar rechtvaardig worden ver deeld Het spekken van werkge vers, zonder dat daartegenover enige garanties staan is natuurlijk geen beleid. Als je mensen vraagt offers te brengen, moetje daar iets tegenover stellen. Een positief punt in de duisternis vanbestek'81 vondzij.dat thans de vakbeweging een veer wil laten voor de niet werkenden. Zo'n vak beweging heeft gewoon recht op een betere regering en niet op een regering die soberheid wil voor ie dereen. doch het meest voor de zwakkeren. Na de pauze was er gelegenheid voor de zaal om te discussiëren met Mw. Van den Heuvel Hiervan werd gretig en veelvuldig gebruik ge maakt. Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 N ijverdal Telefoon 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt in Holten opgeven bij G.W. KNAPEN Larenseweg 3. tel. 12 24 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen bij: H. VOOGSGEERD Deventerweg 34 - Tel. 16 65 tot 's woensdags 12.00 uur Op 28 augustus is voor de Kamer voor Administratieve Geschillen uit Gedeputeerde Staten van Overijssel het beroep behandeld van de inspecteur voor de Volksge zondheid tegen de beschikking tot lozing van het effluent van R.Z.I. Holten-Markelo op de Schipbeek. De bezwaren richtten zich vooral tegen het feit, dat als gevolg van de keuze van het soort zuiveringsin stallatie een zeker stikstofgehalte in het effluent lozingswater niet te vermijden is. De ambtelijke advie zen concludeerden tot ongegrond verklaren van het beroep. Parker-Jotter ballpoint Gebruik deze Naam Adres Woonplaats Geeft op als abonnee op het Holtens Nieuwsblad Dhr /mevr voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummor 97 Enschede. Adres: Woonplaats: kgI Hij/zij betaalt het abonrfementsgeld per half t jaar/per jaar. Een gedachte om de mensen de stuipen op het Lijf te jagen! Hoe komt iemand op dat idee?! Weliswaar herinnert het aan de sprookjesromantiek van eeuwen geleden, maar door een troep huilend, hongerig ongedierte zal niemand zijn leven bedreigd willen zien - om nog te zwijgen van het gevaar voor de kleinere dieren. Hoewelwat dit laatste betreft: U zou verrast op kijken bij het horen van de experimenten, die zijn uitge voerd om met wolven de wildstand te regelen. In Neder land heeft men zich hiermee in de praktijk (nog) niet bezig gehouden; inmiddels is wel het nut gebleken van volstrekt nieuwe methoden van wildbeheer in grotere gebieden. Iemand die daarover wonderlijke en verstandige dingen kan zeggen is de bioloog Harm van de Veen. Eerder al heeft hij van zich doen spreken door gedurfde theorieën over moderne manieren van bos- en wildstandbehoud. Hoe handhaaft het roofdier natuurlijkerwijze het evenwicht in zijn wereld? Wat kan de mens hiertoe bijdragen, wat moet hij nalaten? Over deze strijdpunten zai de heer Van de Veen met ons praten in de bovenzaal van „Vosman" (Oranjestraat 38) op donderdag 19 oktober Wie interesseert zich voor dergelijke vraagstukken? Die wordt hierbij uitgenodigd naar de genoemde deskundige te komen luisteren en zijn projecties te bewonderen. Van 8 uur tot tegen negenen: eerst de voordracht over bovens taande. Maar de gesprekstof is niet afgepaald als we be denken: Waar ligt de grens van onze bemoeiingen met het milieu; en: betekent „cultuur" het einde van „natuur"? Hoe kan ruimtelijke ordening helpen? Na de pauze zal vrijmoedig van gedachten kunnen worden gewisseld, na dat de spreker nog enkele punten uit het eerste deel nader heeft uitgewerkt. De Werkgroep Natuur en Milieu ver heugt zich, Harm van de Veen aan u te kunnen voorstellen, verwelkomt van harte iedere belangstellende, en stelt u gerust met de verklaring, dat voorlopig de enige wolven in de Holterberg die van het Museum Piet Bos zullen zijn! Wie schetst de verbazing van het zilveren bruidspaar Gert en Han- neke Aaftink-Krikkink aan de Hessenweg in Dykerhoek toen za terdag 7 oktober tegen elf uur 15 dienstkameraden (oud- Indiëstryders) uit V7ierden. Almelo, Denekamp, Leiden, Hoorn, Aals meer enz. hen kwam verrassen met een levensgrote „hoogdragende" koe. De vrienden duwden de bruidegom meteen de bekende houten knup peltjes met de touwtjes in de han den om die vast te maken aan de „kieskes" cadeau's die Hanna 25 bij zich droeg. De geschenken beston den uit enkele ballonnen, wat klein goed en een spaarvarken met in houd. De koe was een paar dagen te voren in Wierden geslacht waarna de huid werd geprepareerd met aller lei stevig en buigzaam materiaal. Door de bruiloftsgasten werd tij dens het „kalven" een toepasselijk lied gezongen. De jaarlijkse collecte voor het Ko ningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding heeft in de ge meente Holten f6.166 93 opge bracht. Het plaatselijk comité dankt de collectanten en allen die gaven heel hartelijk. Waarom wordt er jaarlijks ook in Holten een bloedplasma-avond gehouden? omdat...er per jaar meer dan 600 000 donaties nodig zijn om aan de landelijke vraag te kunnen voldoen. omdat...in noodgevallen, wanneer directe hulp nodig is. grote hoe veelheden plasma-eiwitoplossing aanwezig dienen te zijn (rampen, ongevallen e.d.i omdat...U het voor uw zieke medemens mogelijk maakt een nor maal leven te leiden. Denkt u b.v. eens aan de kinderen die lijden' aaneen bloederziekte, waarvoor regelmatige toediening van het z.g. „cryoprecipitaat" noodzakelijk is. omdat...met immunoglobulinen vele infectieziekten kunnen wor den voorkomen, omdat...iedere gezonde volwassene zonder enig risico minstens twee maal per jaar een kleine hoeveelheid van zijn-haar bloed kan afstaan. De totale hoeveelheid bloed van een gezonde volwassene bedraagt ca 5 liter, terwijl er nog minder dan een halve liter wordt afgenomen. Het afgestane circulerende bloed wordt snel uit de re serve-voorraden aangevuld. Deze reserve wordt binnen enkele we ken door nieuwe aanmaak weer op peil gebracht. omdat...iedereen zich af moet vragen, waarom hy-zy eigenlijk geen donor is. omdat.„U het zelf misschien ook eens nodig zult hebben, DAAROM...VRAAGT HET RODE KRUIS: U GEEFT TOCH OOK? -Mocht u zich nog niet opgegeven hebben en alsnog een halve liter bloed willen afstaan, komt u dan maandag 23 oktober a.s. tussen half 7 en 9 uur.naar de noodlokalen van de Scholengemeenschap, alléén te bereiken via de parkeerplaats van de Sporthal. Met vriendelijke groet, namens het Rode Kruis. C.H. van Ipe- ren-Esseboom. Schoutenstraat 50, Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1