Alfetta 2000 Lusso nu het topmode! hij Alfa Princess 2 van Leylanc! in ons land geïntroduceerd Opel breidt modellen programma weer uit Elektronica in Ford Vauxhall 75 jaren autoproduktie Toyota Corolla op tal van punten gewijzigd Voordat Ford ingenieurs de elektronische ontsteking voor de nieuwe Granada ontwikkel den, stelden ze eerst enige tes- teisen vast, om er zeker van te zijn dat de nieuwe onderdelen in staat waren om het typische gebruik of misbruik in alle de len van de wereld te kunnen doorstaan. Teneinde het 's nachts bin nen de Poolcirkel parkeren te simuleren, werd het hele sys teem bevroren tot -40o Celsius, om daarna bij -290 Celsius on der de motorkap in gebruik te Dit Jaar viert de Engelse dochteronderneming van Ge neral Motors haar 75e ver jaardag als autoproducent. Ei genlijk moeten wij teruggaan naar het jaar 1857, toen Vaux hall werd opgericht. Aanvan kelijk hield men zich bezig met het vervaardigen van scheepsmotoren, maar de eer ste automobiel werd in 1903 dus 75 jaar geleden, geprodu ceerd. De geestelijke vaders waren F. W. Hodges, een scheepsbouwkundig ingenieur en J. H. Chambers. De auto kreeg de naam „Vauxhall", genoemd naar het district in Zuid Londen waar zich de fa briek bevond. Deze eerste was een open tweezitter, die door een lig gende één-cylinder motor van 5 pk aangedreven werd. De besturing geschiedde door middel van een stuurhandel en de wagen had twee versnellin gen vooruit, maar geen achter uit. De prijs bedroeg destijds 150 Pond Sterling en er zijn ongeveer 40 exemplaren van gebouwd. Voor zover bekend, hebben twee exemplaren de tand des tijds overleefd. In 1905 vestigde Vauxhall zich in het stadje Luton. De eerste auto. die in Lutton ge bouw werd. had een motor vermogen van 9 pk en in 1906 introduceerde Vauxhall op de automobielshow in Londen een 18 pk, 4 cylinder model. De in 1911 uitgebrachte Vaux hall Prince Henry zorgde voor de werkelijke doorbraak. Deze auto was gebaseerd op een model, dat een jaar tevoren tijdens een wedstrijd in Prui sen veel succes behaalde In het volgende jaar werd Vaux hall Motors Limited opgeno men in het General ^Motors concern. Van 1925 tot 1930 produceerde Vauxhall de 30/98 (tot 1926), de 14/40 (tot 1927), het R-type 20/60 (1927 tot 1929) en in 1930 het grote model 80 met een 23 pk 6 cylinder motor. In 1930 betrad men een nieuw marktgebied met de in- troduktie van de Cadet. De Cadet was bedoeld voor de groeiende markt voor laagge prijsde, populaire auto's. De prijs bedroeg slechts 280 Pond Hij bezat als eerste Engelse auto een gesynchroniseerde versnellingsbak en er was keuze uit een 17 en 26 pk mo tor. Dit type werd geprodu ceerd van 1930 tot 1933. Van 1930 tot 1939 maakte men naast de Cadet modellen ook nog de „Big Six" BY en BX modellen met 20 en 26 pk mo toren. Tijdens de oorlogsjaren werd het grootste deel van de pro- duktiecapaciteit in beslag ge nomen door de fabricage van Bedford vrachtwagens. Totaal werden 250.000 Bedfords aan het leger geleverd. Na de tweede wereldoorlog waren namen als de Vauxhall Wy- vem, de Cresta en Velox be kende verschijningen op de Nederlandse wegen. In 1957 werd de Victor serie geïntrodu ceerd. Tot 1976 werden meer dan 390.000 exemplaren Victors geproduceerd. 1963 was een belangrijk jaar in de Vauxhall geschiedenis. Vauxhall keerde terug in de 1 liter markt met de Viva. In 1971 kwam de miljoenste Viva van de band. Van grote betekenis was de introduktie van de Chevettc- in 1975 en de Cavalier serie in 1977. De jaarproduktie van Vauxhall bedraagt op het mo ment 150.000 automobielen. Het betreft hier wijzigingen, die niet alléén de op de Euro pese eisen afgestemde carros serie verfraaien, maar ook het comfort, het verbruik en de prestaties in positieve zin be ïnvloeden. De Corolla reeks is bovendien nóg verder uitge breid en omvat nu 11 model len, van de eenvoudige maar van alle nuttige en veiligheid- verhogende accessoires voor ziene Economie tot en met het model de luxe en de beide sportieve coupés die nog luxu euzer en completer werden. Geheel nieuw is het model Special, leverbaar in 2- of 4 deurs uitvoering en in een 2-deurs uitvoering met auto matische transmissie. Ook de Corolla Special X is geheel nieuw en kenmerkt zich o.a. door het sportieve uiterlijk met matzwarte bumpers, mat- zwarte kokerbalken en het Special X embleem op de flanken en achterzijde van deze wagen. De nieuwe Alfetta 2000 Lusso is het prestige model van Alfa Romeo in de twee li ter klasse. De beroemde lichtmetalen motor met 2 bo venliggende nokkenassen geeft een vrmogen van 96 kw (130 pk). Door zijn rijke uitrusting, het comfort en de overtui gende prestaties tezamen met de standaard gemonteerde 5 versnellingsbak, die bevestigd is aan de Dion, as (transaxle principe) behoort de Alfetta 2000 Lusso mede tot de spor tieve top in de twee liter klasse. Het interieur werd nog com fortabeler uitgerust. De warme en frisse luchttoevoer werd nog verder verbeterd; de stoelen zijn bekleed met hoogwaardig velours, elegant en aanspre kend; de keuze van de ge bruikte materialen voor het m- strumentenpaneel en de deur bekleding is zeer smaakvol. Het geringe benzineverbruik en de sportiviteit van de auto worden uit de volgende presta- tie-karakteristieken afgeleid: Cyllnderinhoud: 1948 cc. Ver mogen: 96 kw (130 pk) by 5.400 omw./min. Koppel: nm 177 (18.1 kgm) by 4.000 omw./min. Max. snelheid: 185 km./uur. Acceleratie (0-100 km./uur 9.7 sec. Brandstofverbruik by con stant 100 km./uur.: 7.9 1. per 100 km Deze gegevens berusten op op gave van de fabriek. De prestatie-verhoging werd ondanks de strengere luchtver- ontreinigingseisen verkregen door een gunstiger kleppendi- agram en de toepassing van een automatische vacuüm ver vroeging van het ontstekings- tydstip. Het daardoor wezenlijk verbeterde rendement van de motor geeft by gelijke prestatie een merkbaar geringer brand stofverbruik. Tot de standaarduitrusting behoren: Halogeen lampen; ge laagd glas; verwarmde achter ruit; getint glas rondom; au tomatische 3-punts rolgordels voor; hoofdsteunen; uurwerk; middelste armsteun achter; si- garen-aansteker; 5- versnellingsbak; rembekrachti- ging; schijfremmen voor en achter; toerenteller; oliedruk meter, water temperatuurme ter. De levering van de Alfetta 2000 Lusso begint medio okto ber 1978. De Alfetta 2000 met 121 pk motor blijft gewoon le verbaar. Het in zwart en donkergrijs uitgevoerde interieur harmo nieert bijzonder goed met de speciale signaalkleuren waarin deze Corolla o.a. leverbaar is. Nieuw voorfront De meest in het oog lopende verandering is ongetwijfeld het geheel nieuw gestyleerde front dat tesamen met de gewijzigde motorkap de wagen een ro buust en markant uiterlijk geeft dat duidelijk appelleert aan de Europese smaak. Aan de achterzijde vallen de sterk vergrote achterlichten op, die ook onder slechte weers omstandigheden optimale zichtbaarheid garanderen. Alle Corolla modellen, behalve de Stationwagon en Commer cial zyn voorzien van nieuwe velgen met zeer grote koelope- ningen die een fadingvrije remwerking garanderen. Stiller en zuiniger Door de toepassing van een electrisch aangedreven ventila tor achter de radiateur, die al léén in werking treedt als dit werkeüjk noodzakelijk is en de toepassing van een gewijzigd koelsysteem is het geluidsni veau in het interieur vooral by hogere snelheden belangrijk verlaagd. Door deze moderne constructie is tevens het benzine verbruik lager en komt meer vermogen beschikbaar voor de aangedre ven wielen. Uiterst ingenieus is de oplos sing die Toyota gevonden heeft om het dikwijls voorkomende slecht stationair lopen of zelfs afslaan van de motor na een lange en snelle rit .te voorko men, een euvel dat veroorzaakt wordt door het hoog oplopen van de temperatuur onder de motorkap. Buiten de carbura teur om zit een element dat continu de temperatuur in de motorruimte meet. Loopt deze te hoog op, dan wordt, buiten de carburatie om, extra lucht in het inlaatr spruitstuk toegevoerd waardoor de motor onder deze omstan digheden ongeveer 200 omw/min. sneller gaat draaien. worden genomen. Het tegeno vergestelde werd bereikt door het hele systeem te „bakken" tot een temperatuur van 125o Celsius om daarna bij lOOo Celsius uitgeprobeerd te wor den. Om het gebruik op 'ruwe we gen te kunnen doorstaan, wer den door Ford de trillingen gemeten van een wagen, die over het ruwst mogelijke we- goppervlak werd gereden, om daarna toegepast te worden op het elektronische systeem ty- dens een tien uur lange, onon derbroken laboratoriumtest. Er werden trillingen gemeten met frequenties van 50 tot 3000 Hz en tijdens de acceleratietest werd een top bereikt van 30 G (zwaartekrachteenheid), het geen hoger ligt dan hetgeen een chauffeur in veiligheids gordel ervaart als hy met een snelheid van 50 km/uur tegen een betonnen muur rijdt. Hoe werkt het? Niet zoals by een conventi onele ontsteking of de getran- sistoriseerde ontsteking, die verkrijgbaar zyn als extra's, wordt de elektronische Ford ontsteking echter bediend door een magnetische trekker in de verdeelkap. De impuls hiervan wordt doorgevoerd naar de elektronische module, die een netwerk van transistoren, con densatoren, weerstanden en di odes bevat. Het geheel vormt een niet>mechanische schake laar, in beweging gezet door de magnetische impuls, die ook zorg draagt voor de juiste ruststand. En omdat er geen bewegende delen zyn, wordt de zuiverheid van de ontstekings- punten verhoogd, is de bou gie-vonk intenser en stabieler by iedere motorsnelheid en over langere periodes wordt de nauwkeurigheid gehandhaafd. Deze voordelen dragen zorg voor regelmatiger prestaties en economie tydens de periode, dat het voertuig in bedrijf is en reduceert het onderhoud, waardoor de onkosten voor de eigenaar lager komen te liggen. Dit is slechts één van de vele voorbeelden, waarbij Ford's technische ervaring gebruikt wordt om de klant een beter produkt te kunnen bieden. In de 2e helft van september kondigde Leyland Nederland naast de wat verandere Allegro een belangrijke wijziging in de Princess-lijn aan. De 4- cilindermotoren werden totaal vernieuwd en de 1800 werd vervangen door een 1700 en een 2000 versie. Daardoor zijn er nu cill. inhoudsversies van de Princess leverbaar. Met de bij de 2000 en de bestaande 2200 een automatische uitvoe ring is het aantal varianten op vyf gekomen. De nieuwe moto ren worden aangeduid met „O", terwijl de oude serie met ,,B" aangeduid werd. Deze hebben tientallen jaren dienst gedaan Het wordt dan wel eens tijd om de voortschrij dende techniek toe te passen. De kenmerken zyn een boven liggende nokkenas, aangedre ven door een inwendig ver- tande riem, een aluminium cy- linderkop met byzonder effici ënte vormgeving en geheel aangepaste in- en uitlaats pruitstukken. Ze zijn krachti ger, stiller en soepeler dan de voorganger en hebben een wat zuiniger brandstofverbruik. De motor is 10% lichter in ge wicht. dat vooral komt omdat de cilinderkop van lichtmetaal is. In navolging van de Rover 2600 en 3500 heeft de Princess een triplex Ten Twenty voor ruit. Dit is een heel veilige fruit, die absoluut niet splintert en doorzichtig blyft. Het hydrogas veersysteem werd verbeterd en verfijnd. Dit systeem kent niet de conventi onele schokbrekers. Door toe passing van nieuwe demper ventielen werd een beter evenwicht bereikt tussen de belasting van voor- en achte ras. Een aantal verbeterde, ac cessoires maken de auto duide lijk completer en aangenamer. Twee matzwarte buitenspiegels, een inzinkbare antenne, in de voorportieren ingebouwde luid sprekers, een verklikkerlichtje voor de choke etc. zijn door voorbeelden van. Ook een met leer bekleed stuurwiel, zonwerend getint glas en een grote asbak met achter een aansteker verhogen het comfort. De inhoud van de kofferruimte bleef met 550 liter gelijk. De Princess 2200 met 6-cylinder motor blijft normaal leverbaar. Alle veranderingen die de 1700 en 2000 hebben zitten nu ook op de 6-cilinder. De 2000 en de 2200 hebben standaard stuurbekrachtiging. De goedkoopste Princess staat vanaf 1 oktober geprijsd voor f 17.990.- en de duurste voor f22.950.-. De prijzen zyn onge veer 2.5 procent hoger gewor den. Dit vanwege gestegen i0on- en materiaalkosten. Opel heeft met de drie-deurs uitvoering van de Manta een Combi-Coupé model gecreëerd met een hoog openslaande derde deur en een wegklapbare achterbank. De lengte van de bagageruimte kan van 102 tot 166 cm worden vergroot, als de rugleuning van de achterbank wordt neergeklapt. Het reser vewiel is, onzichtbaar, onder de bagageruimte geplaatst. De maximale breedte bedraagt 136 cm. De Manta CC (Combi- Coupé) wordt geleverd in een groot aantal uitvoeringen en met keuze uit vyf motoren, va riërend van 75 pk (55 Kw) tot 110 pk (81 Kw). In de stan daarduitvoering wordt de Manta CC geleverd met o.a. ruitwisser op de achterruit, sierstrips met rubberinleg, elektrische ruitesproeier en ef fen velours bekleding met ho ningraat motief. De GM auto matische transmissie is op alle modellen tegen meerprijs le verbaar. De Manta CC zal me dio oktober in ons land lever baar zijn. Opel Rekord Diesel Voor het modeljaar 1979 werd de inhoud van de die selmotor geplaatst in de Opel Rekord, vergroot van 2100 tot 2300 cc. Het vermogen steeg daardoor van 60 pk (44 Kw) tot 65 pk (48 Kw). De Opel Rekord 23 D zal vanaf medio oktober in ons land leverbaar zijn. Opel Commodore Eind november zal tevens de nieuwe Opel Commodore le verbaar zijn. Deze geheel nieuw ontworpen automobiel zal uit gerust worden met de be proefde 2.5 liter 6 cylinder mo tor, die 115 pk (85 Kw) bij 5200 toeren levert. De voorwie lophanging is voorzien van McPherson veerpoten. De in wendig van een teflonlaag voorziene schokdempers zorgen voor een zeer goede demping, waardoor een grote mate van comfort en wegvastheid werd verkregen. De starre achteras werd aangepast aan de voor trein constructie. De basisuitrusting van de nieuwe Commodore bestaat ondermeer uit: stuurbekrachti ging, halogeen koplampen, elektrische ruitesproeier met intervalschakeling, gelaagde veiligheids voorruit en stevige sierlijsten met rubber inleg op de flanken. Opel Ascona Diesel Begin volgend jaar zal voor ons land een uitvoering van de Opel Ascona met een twee li ter dieselmotor leverbaar wor den. Deze beproefde, aan de Ascona aangepaste 2.0 D mo tor lever 58 pk (43Kw) bij 4200 omwentelingen per minuut.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 17