7 Achter de bakens op wegdek werken mensen WN: Bij mist rustig aan Hoe, waar en wanneer Voor auto's overal minstens dimlicht Oktober OOK VOETGANGER KAN OPVALLEN FOTO- #7 STRIP. VER HAAL kookkunst- HOLTENS NIEUWSBLAD - 13 OKTOBER 1978 - PAG. 15 <oken is een vak Dal merk je vooral als ie een ecept uit een tijdschrift ot kookboek maakt Daar staan vaak woorden in waarbij je naai de >etekenis moet raden Wat bedoelen ze bij- ioorbeeld met bouquet garni en met blanche ren? Wat is het verschil tussen bakken en Kaden en wat is een roux? Hebt u wel eens jegratineerd of au bain marie gekookt? Wat met dit soort vaktermen wordt bedoeld, itaatin dit kook ABC dat elke maand ver- ichijnt Oe recepten maken het u verder dui- lelijk. vanille is de gedroogde vrucht van de vanilleplant, een lid van de orchideeen- familie. Vanille wordt gebruikt als smaakmiddel in zoete gerechten Om de smaak zo goed mogelijk te laten uitkomen, wordt het stokje ingesneden en langzaam met de vloeistof verhit. De zeer kleine zwarte pitjes mogen in het gerecht komen. Vanillesuiker is suiker met vamlline en eventueel enig zetmeel Het is kant en klaar te koop in zakjes. Vanillesuiker levert evenveel energie als gewone suiker. varkensvlees is over het algemeen wat vetter dan rundvlees. De ma gere stukken zoals varkenshaas.-filet en fricandeau.zijn ongeveer even vet als gemiddeld rundvlees. Zij leveren per 100 g slechts 9 g vet. De wat vettere delen van het varken, zoals hamlappen en halskarbonade, leveren al 24 g vet per 100 g. terwijl het vette var kensvlees. zoals varkensgehakt, saucijzen, slavinken en speklappen 35 g vet per 100 g leveren. veganistische voeding bevat geen voedingsmiddelen van dierlijke oor sprong In tegenstelling tot het lacto- vegetarisme eet men geen produkten afkomstig van levende dieren, zoals melk. eieren enz. Bij deze voeding die uitsluitend uit plantaardige produkten bestaat, is het moeilijk om alle noodza kelijke voedingsstoffen binnen te krij gen. Vooral in de voorziening van de vitamines van het B-complex, met name van vitamine B12 kun nen op den duur problemen ontstaan Een veganistische voeding is daarom met aan te raden. veldsla, in Amsterdam ook wel vetsla genoemd, is eigenlijk een onkruidje dat langs de weg groeit. Het is lid van de familie valeriaan. Veldsla, waarvan de blaadjes in een rozet staan, zien we van december tot april in de winkels In bepaalde streken van ons land worden ook de zaaiplantjes van de sla (dunsel genoemd) soms verkocht onder de naam veldsla Deze losse blaadjes zijn veel kleiner Veldsla wordt altijd als salade gegeten. Combineer b v met gekookte biet of plakken sinaasappel veloutésaus is een van de basissau- sen in de Europese keuken Hij wordt gemaakt van een roux (mengsel van gelijke hoeveelheden bloem en boter) en bouillon. U kunt er verschillende smaken aan geven, b v. met mosterd, kerrie, tomatenpuree, groene kruiden of citroensap Ve-tsin ot natriumglutaminaat. heeft zelf geen smaak, maar wel het vermo gen om andere smaken te versterken Vooral in de Chinese keuken wordt Ve- tsin vaak gebruikt, maar ook in kant en klaar produkten (b.v. soepen, diepge vroren croquetten) wordt het wel ver werkt Sommige mensen zijn gévoelig voor Ve-tsin en kunnen last krijgen van hoofdpijn en misselijkheid. De stof is overigens onschadelijk, als hij met mate gebruikt wordt. Evenals keukenzout bevat het natrium. Mag u geen zout gebruiken.gebruik dan ook geen Ve-tsin. Strooi-aroma's bevatten natriumgluta minaat. 4- VVV *r 2 Jj- 4- «- XJ- ïf- 4- XV XV XV xV XV JV XV xV XV xV xV xV xV xV XV xV xV xV xV XV XV 12 xV xV XV xV XV xV XV xV XV XV ssestaarlsoep, gekookte lO ma minestronesoep met zo ossestaarlsoep, gekookte ossetong met Hollandse saus sperziebonen aardap pelpuree in de oven. drui- 2 ma slavmk spruitjes gekookte aardappelen yoghurt met bruine suiker en ver kruimelde beschuit 3 dl ei gevuld met wortelsla. gebraden hamlap prei met kaassaus gekookte aard appelen 4 wo gestoofde runderriblap. koolraap met mosterdsaus gekookte aardappelen, kof- fievla 5 do groentesoep gebakken lever met uienringen rode bieten aardappelpuree met kleingesneden seldenjblad 6 vr grapefruitcocktail gegrilleerde kippepoot witte kool met pindasaus gekookte rijst 7 za ravioli met tomatensaus geraspte kaas gemengde sla schuimige citroenvla 8 zo kippesoep blinde vink bloemkool met groene kruidensaus gekookte aardappelen, nistepudding met abrikozen 9 ma linzen gekookt met rookspek andijviesla. broodschotel met ap pelmoes 10 di plak ham doperwten met gebakken champignons aardappelpuree vamllevla met yoghurt 16 ma minestronesoep met geraspte kaas stokbrood, drie in de pan 17 di stamppot rauwe andijvie rookworst, vanille-kwarkvla -tx -fx -fx -fx -ÉT -fx -fx -fx -fx -fx -fx -ft -fx -fx -fx -fx -fx -fx -ft -ft -fx -ft -fx -fx -fx -ft -fx -fx -fx -fx -fx -fx -ft -fx -ft -fx -fx -fx -fx -fx -ft -fx JV ☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆-fx 11 wo geroosterd brood met gebakken champignons en peterselie gebakken tar taar bleekselderij met pa neermeel onder de grill gebakken aardappelen do goulashsoep roerei met stukies paprika sperziebo nen gebakken aardappelen 1 3 vr -gebakken schol gemengde sla aardappelcroquetten gepotte appels mei vaml levla 14 za uiensoep gebakken bloedworst rode kool ap pelmoes gekookte aardap pelen 15 zo bouillon met champignons rosbeet schorseneren met jachtsaus pommes frites druiven 18 wo brume bonen, piccalilly witlofsia met banaan, müsli 19 do bouillon met peterselie en reepjes omelet rundervmk koolrabi gekookte aardap- pelen 20 vr gestoofd runderlapje Chinese kool aardappel puree chocoladevla met sinaasappel 21 za champignonsoep tosti's mei ham en kaas kom kommersla vruchtensla 22 zo meloen met ham gegrilleerde kip bloemkool, gekookte ri|st kerriesaus 23 ma schorseneren in ham mei kaassaus aardappelpuree, koffievla met gehakte ha zelnoten 24 di linzensoep gestoofde schelvis met mosterdsaus wortelen, gekookie aardap pelen 25 wo merragoüt. gestoofde paprika s macaroni met peterselie griesmeelpud ding met rode bessensaus 26 do gestoofde kalfslap spruitjes gekookie aardap pelen yoghurt met rozijnen 27 vr gehakt prei gekookte aardappelen vamlle-cho- coladevla 28 za erwtensoep met rookworst en roggebrood gevulde si naasappel 29 zo pasteitie met kalfsragoüt gebakken biefstuk bloemkool met gehakt ei peterselie en nootmuskaat aardappelcroquetten koffie ma groentesoep hamburger venkel in de schil gekookte aardappelen met kruiden- kwark di gekookte mosselen met (stokibrood gemengde sla bitterkoek|espuddmg 30 31 vijfkruidenpoeder is een specerij, ook wel Chinees poeder genoemd. Het wordt gebruikt in de Chinese keuken. Vijfkruidenpoeder is samengesteld uit anijszaad, venkelzaad, kruidnagel, ka neel en peper vinaigrettesaus is een heldere slasaus op basis van olie en azijn. Door goed te kloppen wordt de saus in korte tijd dik vloeibaar. Met peper, zout en kleinge sneden verse kruiden wordt hij op smaak gemaakt. vruchtesap dat wordt verkocht in fles sen of pakken, moet volgens de Wa renwet bestaan uit zuiver sap Als aan het sap geen suiker is toegevoegd, staat het op de verpakking vermeld De zoete smaak van vruchtesap is afkom stig van de van nature aanwezige vruchtensuiker. Zelfgemaakt vruch tesap kunt u bewaren door het te pas teuriseren of verpakt in geparaffineerde kartonnen bekers, diep te vriezen. Recepten voor 4 personen varkenstong in zoetzure saus 2a3varkenstongen, (moetenmeestal een dag van te voren worden besteld), kruidenbuiltie. stukje foelie, V2 laurierblad, 2 uien. 2 eetlepels boter of margarine, 1 blikje tomatenpuree, 5 eetlepels citroensap of azijn (1 glas rode wijn), 1 dl bouillon, 2 eetlepels suiker, zout, 50 g rozijnen, 2 appels. Was de varkenstongen en zet ze op met zoveel water dat ze juist onder staan Hang het kruidenbuiltje erin en voeg foelie en laurierblad toe Kook de varkenstongen in 30 minuten gaar Snijd intussen de schoongemaakte ui en klein Bak ze lichtbruin in de hete boter of margarine Voeg tomaten puree. citroensap of azijn, (wijn), bouil lon, suiker, zout en rozijnen toe Stoof het geheel 15 minuten. Rasp de ap pels. doe ze bij de saus en kook ze nog 5 minuten mee Pel de tongen en snijd ze in schuine plakken Schenk de saus gedeeltelijk over de tong en serveer de rest erbij In plaats van varkenstongen kunnen ook varkenslappen worden genomen. Deze hoeven niet te worden gekookt, bakken is voldoende venkelsoep 11 bouillon (eventueel van tabletten), 1 kleine venkelknol, 100 g ham in smalle reepjes, 2 eetlepels aardappelmeel, peper, zout. Breng de bouillon aan de kook Verwij der intussen de harde stengels van de knol Bewaar het venkelgroen Snijd de venkel in vieren en daarna in smalle reepjes Kook ze 5 a 10 minuten in de bouillon. Voeg de ham toe Bind de soep licht met aangemengd aardap pelmeel. Maak de soep op smaak met kleingesneden venkelgroen, peper en eventueel zout vissoep d la bouillabaisse 2 kg stevige vis, liefst verschillende soorten zoals schelvis, makreel, pieterman, poon. zeepahng, 3 uien, 200 g wortelen. 2 teentjes knoflook. 2 preien. 2 eetlepels olie. 1 I bouillon (van vleesbouillontabletten). 1 glas witte wi/n. 1 kruidenbuiltje. 1 laurierblad, stukje foelie. 4 peper korrels. 4 tomaten, (saffraan), kervel, peterselie, (stok)brood Verdeel de schoongemaakte vis in moten van 3 cm Snijd de schoon gemaakte groente in met te kleine stukken Fruit die lichtbruin in de hete olie Leg de vis erop Schenk de bouillon en de wi|n erbij Breng het ge heel aan de kook met het kruidenbuiltje Uitspraak van menige wegwerker: „De automobilisten rijden soms de vouwen uit je broek". Dat de men sen die dagelijks bezig zijn met her stel en onderhoud van de wegen, risico's lopen is duidelijk. Niet alle verkeersdeelnemers houden name lijk rekening met hun aanwezig heid. Inhaalver boden en snel heidsbeperking op plaatsen waar een weg onderhanden wordt ge nomen, worden genegeerd. Ongevallen waarbij een wegwerker wordt gedood of gewond, komen helaas met enige regelmaat voor. aldus het bureau Verkeersveilig- heidsinspectie van de hoofddirec tie van Rijkswaterstaat in Den Opgelet Veilig Verkeer Nederland vraagt de weggebruiker méér aandacht voor de mensen die - gekleed in reflecte rend oranje vest - belast zijn met bijv. het onderhoud van wegdek, verlichting en bermen, met het her stellen van vangrail en met het aanbrengen van markeringen. De wegwerkzaamheden worden ruim van te voren door borden aangegeven. Op een autosnelweg bijv. staat het eerste voorwaar schuwingsbord al op anderhalve kilometer afstand van het punt waar het werk begint. Kegels omver Het verderop op borden aange duide inhaalverbod moet uiteraard in acht genomen worden, evenals de ook op borden vermelde maxi mumsnelheid waarmee de plaats van het werk mag worden gepas seerd. Tussen voertuig en bebakening dient zoveel mogelijk afstand ge houden te worden. Die kegels en bakens staan er echt niet. voor niets. Daarachter zijn mensen aan het werk! („Kegels omverrijden gebeurt vaak", vertelt een kantonnier van Rijkswaterstaat. „Een volgende automobilist ziet die kegels dan over het hoofd, wijkt uit naar de rij strook die eigenlijk is afgezet en botst daar even later tegen een wegwerker of machine"). Voor niets? Soms gehoorde klacht van wegge bruikers: Er staat wel bebakening. maar er wordt niet gewerkt, dat in haalverbod en die snelheidsbeper king zijn er voor niets". Reactie van de wegwerkers: „Dat kan wel eens het geval zijn. Bij voorbeeld als we aan het eten zijn. Voor die lunchpauze ga je de beba kening niet afbreken en de borden en de specerijen (in een thee-ei) de ontvelde kleingesneden tomaten en eventueel wat saffraan Kook de soep 10 minuten Schep de moten vis uit de pan Schik ze op een schotel en geef daarbij de met kleingesneden ker vel en peterselie op smaak gebrachte soep en (stok)brood Eventueel kan een Vïkg vis worden ver vangen door 1 kg gewassen mosselen met schelpen wat gepelde garnalen Japanse varkensvleesschotel 300 g magere hamlappen zout, maïzena. 2 eetlepels olie, stukje verse gember, wortel. 1 ui. 2 eetlepels ketjap mams. 2 eetlepels azijn. 1 eetlepel sherry Snijd het varkensvlees in heel smalle reepjes Bestrooi ze met zout en maïzena Bak het vlees in de olie aan beide zijden bruin Snijd de geschilde gember en ui klem en bak ze even mee Schenk de ketjap azi.m en sherry erbij en stoof het vlees nog 5 minu ten Geef hierbij ri|st en tomatensla niet weghalen, 't Kost je een half uur, drie kwartier om de zaak weer op te zetten". Een ander geval: Er is een rijstrook afgesloten, omdat er een vracht wagen met vangrails moet worden gelost. Het kan voorkomen dat zo'n transport wat later arriveert dan in het draaiboek staat. Dan zit er in derdaad wat ongebruikte tijd tus sen het gereedkomen van de beba kening en de werkzaamheden. Maar over het geheel genomen zijn er geen onnodige afzettingen". Om geen files te laten ontstaan door wegwerkzaamheden, worden de rijstroken zoveel mogelijk in de spitsuren vrij gehouden. Maar soms is het werken tijdens de och- tenspits niet te vermijden, bijv. doordat het karwei dat 's nachts moest worden geklaard, wat is uit gelopen. Niet alleen de weggebruikers kun nen het nodige doen voor de veilig heid van de wegwerkers. Het is een 'spel met twee kanten, is de terechte opmerking van Rijkswaterstaat. „Ons personeel en dat van de aan nemers aan wie het werk wordt uit besteed, moet uiteraard ook de no dige voorzichtigheid in acht ne men. Daarom zeggen we altijd weer het bekende lesje op: oranje vest dragen en voortdurend naar het verkeer kijken Mist, De vliegtuigen blijven aan de grond. De veerboten zijn tijdelijk uit de vaart genomen Maar het verkeer te land gaat gewoon door. Vaak met te grote snelheid. Er zijn automobilisten die op de snelwegen ondanks weinig zicht 100 km per uur blijven rijden. Tijdig stoppen als er plotseling een obstakel opdoemt, is er dan niet meer bij. De gevolgen van mistongevallen zijn niet zelden rampzalig Op 9 oktober 1970 vielen bij een serie ketting botsingen op de weg Den Haag - Amsterdag 6 doden en 50 gewonden. Bij twee ongelukken in de mist vorig jaar tussen Utrecht en Den Haag kwa men in totaal 9 mensen om het leven en bij een botsing op de weg Utrecht- Amsterdag waren 3 slachtoffers te betreuren. Veilig Verkeer Nederland doet een dringend beroep op de weggebruikers om het bij mistig weer een stuk kalmer aan te doen. Puntsgewijs een aantal adviezen: Wie in mist verzeild raakt, dient onmiddellijk zijn snelheid te mati gen. Niet abrupt remmen (slipge vaar!), maar geleidelijk om het ach teropkomend verkeer niet te ver rassen. De snelheid dient ook te worden aangepast in mistbanken en flarden, die plotseling ontstaan en zeer plaatselijk zijn. Onverantwoord De snelheid moet zodanig zijn dat het voertuig te allen tijde bijtijds tot stilstand kan komen. Duidelijk is dat 100 km. per uur op een autos nelweg of 50 km. in de stad bij weinig of geen zicht volstrekt on verantwoord is. Maar het is eve neens onverstandig met een slak- kegang van 20 km. op een snelweg te rijden als er nog behoorlijk zicht is. Dan ben je een gevaar voor an deren, is de mening van de Alge mene Verkeersdienst Rijkspolitie. Afstand houden Houd voldoende afstand tot de voorligger. Ook als in een file wordt gereden is het zaak een flink aantal meters speling te hebben, zeker in de „staart" van de file. Als er achter u dan wat gebeurt, is er wat vlucht- ruimte naar voren aanwezig. Blijf in de mist op de eenmaal ingeno men rijstrook. Een inhaalmanoevre tijdens mist kan fataal zijn. Kruip in een file op een autosnel weg beslist niet naar voren via de vluchtstrook Deze strook moet vrij blijven voor politie, brandweer en ambulance, die op weg zijn om hulp te verlenen bij een ongeval. Minstens dimlicht Tijdens mist overdag minstens dimlicht aan. Overdag is ook groot licht toegestaan, bij duisternis ech ter niet (dan kaatst de mist de stra len van grootlicht grotendeels te rug, waardoor de bestuurder zich zelf zou verblinden). Het mistachterlicht mag alleen buiten de bebouwde kom branden en dan nog alleen als het zicht min der dan 50 meter is. Zet de ruitewissers regematig in werking dm de mistaanslag op de voorruit te verwijderen. Nergens in de wet staat dat voetgangers verlichting moeten voeren. Dat maakt deze categorie weggebruikers bij duis ternis natuurlijk extra kwetsbaar. Daarom is het zaak dat zij ervoor zorgen op te vallen voor het rijdende verkeer. De volgende tips helpen daarbij: Draag zo mogelijk lichtkleurige kleding. Een naderende automobi list ziet u dan stukken eerder en beter. Loop buiten de bebouwde kom uiterst links op de rijbaan als een voet- of fietspad ontbreekt, dus het rijdende verkeer tegemoet. Ook binnen de bebouwde kom is dit aan te bevelen. Steek zo mogelijk over op een plaats waar straatverlichting brandt. ADVIES AAN (BROM)FIETSERS Fietsers en bromfietsers kunnen hun voordeel doen met de volge nde adviezen ter verhoging van hun zichtbaarheid in het donker: Houd koplamp, achterlicht, wit of geel achterspatbord, reflectoren en gele bromfietsplaat schoon. Laat de kleding van de duo passagier het brandende achter licht niet aan het oog onttrekken. Is één van beide lampjes doorge brand, vervang het dan meteen, anders brandt het andere vrij snel daarna door. Nog beter is het di rect beide te vervangen. Lichte kleding op de (brom)flets verhoogt de zichtbaarheid. Ook een lichtkleurige bromfietshelm draagt daartoe bij. Moet u, bij voorbeeld omdat u een lekke band hebt, de (brom)fiets aan de hand meevoeren, dan moet aan de uiterste rechterzijde van de weg worden gelopen. Deze regel geldt buiten de bebouwde kom, maar is ook binnen de bebouwde kom aan te bevelen. Luister via de (auto)radio naar de verkeersinformatie. Ga een half uur eerder van huis als het mistig is. Voor wegeninformatie kan men ook telefonisch terecht bij de ANWB (070-26 44 55) en bij de Al gemene Verkeersdienst Rijkspoli tie in Driebergen <03438- 43 21). Mistachterlicht, mistlicht en bermlicht. Hoe mogen ze gebruikt worden, waar, wanneer, en waar moeten ze zitten? In onderstaand overzicht kunt u uw licht erover opsteken. Mistachterlicht (rood licht uitstralend) Het gebruik van 1 mistachterlicht is toegestaan bij dichte mist, sneeuwval of overige atmosferi sche storingen die het zicht beper ken tot minder dan 50 meter en dan alleen nog buiten de bebouwde kom. (Het is te verwachten dat over enige tijd zowel het gebruik van 2 mistachterlichten als het gebruik ervan binnen de be- bouwde kom zal worden toege staan). Waar en hoe geplaatst? - aan de linkerachterzijde van de auto; - tenminste 10 cm. van het linkers toplicht; - maximaal 80 cm. boven het weg dek. Mistlichten (wit of geel licht uitstralend) Het gebruik van 2 mistlichten is toegestaan bij dichte mist of sneeuwval (zicht minder dan 200 meter) binnen en buiten de be bouwde kom zowel overdag als 's nachts, echter niet in combinatie met groot of dimlicht. Waar en hoe geplaatst? - maximaal 40 cm. uit de uiterste linker- en rechterzijde van de auto symmetrisch aangebracht; - maximaal 120 cm. boven het wegdek; - naar voren omlaag gericht. Bermlicht (wit of geel licht uitstralend) het gebruik van 1 bermlicht is toe gestaan, binnen en buiten de be bouwde kom, zelfs bij dimlicht, mits niet kort achter een ander voertuig wordt gereden. Waar en hoe geplaatst? - sterk geconcentreerde lichtbun del; - duidelijk naar omlaag gericht; - sterk naar rechts gericht; - maximaal 120 cm. boven het wegdek. Gek eigenlijk, dat je als fotograaf zo weinig let op het licht om je heen. Dat is vreemd, omdat iemand, die fotografeert, speelt met licht. Toen ik er op ging letten, heb ik voor de aardigheid eens een proef genomen. Op een dag, waarop de lucht wisselend bewolkt was, heb ik een foto gemaakt van een kerkje bij ons in de buurt. De zon ging schuil achter de wolken, ik koos een plekje, waarin ik nog net wat blaadjes in beeld kreeg van een boom op de voorgrond. Foto 1 is het resultaat. Omdat het zonlicht door de wolken wordt "gezeefd" en verspreid, is de foto gelijkmatig belicht. Zelfs de muur met bomen is nog redelijk doortekend, waaruit je kunt opmaken, dat dit soort indirekt licht een goed resultaat kan opleveren. Maar niet erg boeiend, eerlijk gezegd. De foto's worden er wat "gewoon" door. Dat zag ik toen een poosje later de zon ging schijnen. De witte voorkant van het kerkje straalde, de ramen en het dak kwamen kontrastrijker uit en in de lindeboom twinkelde de zon in de bladeren. Het was precies dezelfde opnameplaats en maar een half uur later. Toch was het ineens of er een heel ander kerkje stond. Dat doet het licht van de zon en het kan van belang zijn als je daar bij buitenopnamen aandacht aan schenkt. Aan het einde vart die dag ben ik weer terug gegaan. Weer diezelfde standplaats en weer de belichtingsmeter ingesteld. Omdat de zon nu van tamelijk laag de zijkant van de kerk bescheen, was» het cffekt weer helemaal anders. Alleen het torentje kreeg nog wat licht en de zijkant van de bomen. De rest kwam er wat bekaaid af. Toch kan voor bepaalde onderwerpen zo'n avondlijke opna me erg geschikt zijn. Konklusie: let op de zon als u buiten gaat fotograferen. Uw foto's zullen er wèl bij varen. Bij duisternis en bij slecht zicht overdag moeten auto's met MINSTEN8 DIMLICHT rijden, zowel binnen als buiten de bebouwde kom. Dat is dus een gemakkelijk te onthouden regel. Slechts in twee gevallen mag in plaats van dimlicht het grootlicht ge voerd worden, zo wordt duidelijk uit onderstaand overzicht. Automobilisten zijn verplicht het licht van hun wagen aan te hebben van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopkomst, dus: bij donker. Binnen de bebouwde kom is dan DIMLICHT VERPLICHT. Buiten de bebouwde kom mag gekozen worden tussen GROOTLICHT en DIMLICHT. Maar het mag alleen DIMLICHT zijn bij aaneengesloten straatverlichting en als er sprake kan zijn van verblinding (denk hierbij ook aan de spiegel van uw voorligger!). Er kunnen zowel overdag als 's nachts weeromstandigheden zijn die de volgende verlichtingseisen stellen: •'s Nachts bij dichte mist of sneeuwval, zowel binnen als buiten de bebouwde kom DIMLICHT. Van dichte mist is sprake als er minder dan 200 meter zicht is. Overdag bij dichte mist of sneeuwval, zowel binnen als buiten de bebouwde kom GROOTLICHT of DIMLICHT naar keuze. Overdag bij schemering of donker weer, zowel binnen als buiten de bebouwde kom DIMLICHT. praktische tips voor fotografen in de vorm van eenfoto-dneluik

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 15